Nederland vijzelde prestige op tegen regerend wereldkampioen DE TRIOMF VAN EEN GELIJKSPEL Geen goed woord voor Engels elftal Formidabele inzet FLUITCONCERT BEGELEIDDE ENGELSE AFTOCHT Van Beveren wilde bal Kessler: „Dit resultaat zal veel opschudding verwekken Ramsey geïmponeerd DONDERDAG 15 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT HET PAGINA 7. JAN VAN BEVEREN Piet Keizer (rechts in de lucht) maakte een alleszins geslaagde rentree in het Nederlands el/cal. Hij schiep diverse gevaarlijke situaties voor het doel, met zijn grillige schoten, maar ook met het hoofd. Zijn kopbal wordt onder schept door Jackie Charlton (mid den), die assistentie geniet van Colin Bell. LONDEN Wembley is sinds gisteravond ook voor het Nederlandse voetbal historische grond. Voor 75.000 fanatiek meelevende En gelse supporters slaagde het Nederlands elf tal erin de regerende wereldkampioen Enge land een 00 gelijkspel af te dwingen. Een eindstand, die de spelers van de Nederlandse ploeg aanzette tot een massale vreugdedans na het laatste fluitsignaal van de Duitse scheidsrechter Siebert. Een gelijkspel tegen Engeland op Engelse bodem. De voetbal wereld zal opkijken van de prestatie van Oranje, dat op de weke, bijzonder moeilijk bespeelbare grasmat een door slechts weinigen voor mogelijk gehouden prestatie leverde. Een prestatie, welke het de laatste jaren toch al behoorlijk gestegen prestige van het Ne- (Van onze tpo derlandse voetbal nog meer opvijzelde. De vreugde over de OO-eindstand, zowel bij spelers als bij officials en enkele honderden Oranjesupporters was dan ook zeer begrij pelijk. En gerechtvaardigd, want het was geen geflatteerde uitslag. Met voetbal van uitzonderlijke kwaliteit legden Kesslers discipelen de Engelsen hun wil op. Vooral in de eerste helft omdat de Nederlandse competitie al enkele weken stil ligt het met de meeste zorg tegemoet gezien gedeelte van de wedstrijd bereikte het Nederlandse spel snel een ongekend niveau. Ontspannen voetballend bleek het spelen op balbezit de Oranjespelers opvallend goed af te gaan. Technisch waren zij verre superieur aan de energieke, voornamelijk op kracht voetbal lende Engelsen, die de interland beslist niet als een vriendschappelijke wedstrijd be schouwden. In hun voorlaatste internationale test voor de wereldkampioenschappen, die over enkele maanden in Mexico worden ge houden, waren alle Engelse spelers erop ge brand hun kandidatuur voor de binnenkort door Sir Alf Ramsey te formeren definitieve selectie te stellen. Er is immers straks voor alle spelers, die de reis naar Mexico mogen meemaken, ruw geschat een ton te verdienen. En dat is een bedrag, waarvoor iedere prof voetballer zich het vuur wel uit de sloffen wil lopen. Voor het Nederlands elftal ston den die belangen niet op het spel. Desondanks weerde Oranje zich alsof er een wereldtitel te behalen was. Ajaxtrainer Rinus Michels, Piet Keizer, in het verleden dikwijls nogal passief met het Oranjeshirt oni de schouders, dead in zijn eerste interland na 26 maanden afwezigheid meer dan van hem werd verwacht. Hij spande zich zelfs zozeer in, dat hij in laatste kwartier als gevolg van vermoeidheid last van kramp kreeg. En Johan Cruijff. de laatste maanden door Kessler nog al eens bekritiseerd vanwege zijn geringe inzet in het nationale elftal, schuwde de strijd met de stevig ingrijpende Engelse defensie geen moment. Veel zwakke plekken kende hel Nedrlands elftal gisteravond nauwlijks. Dick van Dijk had moeite met het veld en was in feite de enige, die niet helemaal aan de verwachtingen beantwoordde. „Eigenlijk", zei Van Dijk, „was dit terrein onbespeelbaar. In Nederland zou onder dergelijke omstandigheden niet worden gespeeld. Voor mij was deze wedstrijd geen succes." Uitblinkers waren aan Nederlandse kant doelman Jan van Beveren die enkele zwakke momenten bil hoge voorzetten deed vergeten door een serie formidabele reddingen rechtsback Epi Drost die ofschoon hij soms met drie tegenstanders werd geconfronteerd overeind bleef en in de slotfaze twee keer over op impone rende wijze uitstekende Engelse kansen ongedaan maakte - de onvermoeibare middenvelder Wim Jansen en linksbuiten Piet Keizer, die vooral in de eerste helft enkele briljante momenten had. Imponerend waren ook de prestaties van Ra DUB Israël. Hans Eijkenbroek .,Ik voet me nog niet te oud voor interland- voetbal en ik zal er alles aan doen om me ook in de komende jaren in het Neder landse elftal te handhaven" Ruud-Krol eri Wiim van Hanegem. die zijn verdedi gende taak weliswaar nogal eens verwaar loosde, maar voor de opbouw van grote t+aarde was. wat het beste tot uiting kwam nadat hij zich ver in de tweede helft geblesseerd had moeten laten ver vangen door Wietse Veenstra. In tegen stelling tot de al na twintig minuten voor Rijnders ingevallen Mühren, die goed in de ploeg bleek te passen, was voor Veen stra de tijd tekort om nog de aandacht op zich te vestigen. Georg Kessler had gistermorgen al laten doorschemeren welke taktiek zou worden toegepast. Krol had de opdracht Bell uit te schakelen Kessler: ,,Hij heeft met Ajax en het Nederlands elftal al eens tegen hem gespeeld en kent hem" Van Hanegem en Jansen moesten hun aandacht concentreren op Lee en Epi Drost werd aangewezen als tegenstander van de debuterende Ian Moore. Vooral Drost stond aanvankelijk voor een zeer moeilijke taak omdat ex-dlub- genoot Dick van Dijk zijn draai niet kon vinden, waardoor Drost de linksback Coo per - naast doelman Banks en half- speler Peters de meest opvallende Engels man ook dikwijls voor zich zag op duiken Dat de Ensehedeër onder die drulk niet bezweek pleit, voor zijn kwali teiten. f Kessler. ,,Epd heeft getoond een vol waardig intematiohal te zijn. Hij doet in deze vorm niets onder voor Wim Suur- bier Epi Drost..Door het zware veld had ik het extra moeilijk. Gelukkig zat ik er vanaf het begin goed dn. Ik ben zeer tevreden." Engelse doelmam Gordon Banks (de bleek gehoor te geven aan de op hem uit- i stoïcijnse) moest de handen vaker uit geoefende drang nieuwe spelers in de de mouwen steken dan hij had eer- aanval op te stellen nadat zioh in de ondersteldZoals hier r recente interlands steeds een ontstellend h wervelende duo Crugff-Keizer. gebrek aan produktayiteit had gemanifes teerd'. weet Ramsey 'vermoedelijk bok niet meer wat hij moet doen. De kritiek die in de afgelopen maanden nog mild was. zal ongetwijfeld bijzonder hard worden als gevolg van de paniek, die zich langzaam maar zeker meester begint te maken van i fIoot nadat Krol binnen het strafschop- voetbalimnnend Engeland. Ofschoon Ian v.0a horror, Moore verdienstelijk debuteerde en de vijf jaren na zijn laatste interland merkwaardig genoeg de enige Nederlandse toptrainer die naar Wembley was gekomen, vond het allerminst verwonderlijk. „Spelen op Wembley betekent nog altijd voor iedere voetballer iets aparts, een stimulans. Dit Nederlandse elftal was een eenheid, maar iets anders had ik onder deze omstandigheden niet verwacht. Als het dezelfde eenheid blijft, ook in wedstrijden die minder tot de verbeel ding spreken, zijn we op de goede weg. Ik betwijfel echter of dat zo zal zijn." Michels' twijfel mag dan gezien het verleden van het nationale elftal gerechtvaardigd zijn, de grote winst van de wedstrijd van gisteravond is toch wel, dat is gebleken, dat spelen voor het Nederlands elftal weer als een eer wordt beschouwd. De inzet was formidabel. De tijdens de wedstrijd bijzonder fanatieke Engelse toeschouwers schenen er precies zo over te denken, want voor zij de Nederlandse spelers applaudiserend op hun tocht naar de kleedkamer begeleidden, hadden zij hun afkering over de prestaties van hun favorieten al via een schril fluitconcert laten blijken. Het scoorde doelpunt debutant Moore was de maker, maar dat werd door scheidsrechter Siebert wegens buitenspel afgekeurd en had na rust pech. toen de Duitse arbiter niet stal gehaailde topscorer van Leeds. Mick Jones, de beste van het Engelse aanvals- kwartet was, kon Engeland niet winnen gebied een overtreding had begaan tegen Bell. maai- een zege had de Engelse ploeg niet verdiend. Er weid door de Britten veel te statisch gespeeld. Dezelfde gebaren, verschillende bedoelingen. In het midden Francis Lee (nr 7), die voor een doelpunt juichttweede van rechts Epi Drost, die de rechtsgeldigheid van de treffer bebw 1st, evenals de uiterst links op de rechterknie gehurkte Van Hanegem De Duitse scheidsrechter Siebert keurde het doelpunt inderdaad af. Weer een teleurstelling voor Engeland. Variatie Zij hadden in tegenstelling tot de via knap opgezette uitvallen van de vooral voor rust dikwijls gevaarlijke Nederlanders geen speler, die twee, drie tegenstanders kan passeren. Door gebrek aan variatie Israël: ,,Deze Engelse ploeg was minder sterk dan die van Amsterdam, deze voor hoede heeft het ons nauwelijks moeilijk gemaakt" kwam de Nederlandse de fensie dan ook zelden in pandek. Ramsey trachtte nog een ommekeer teweeg te brengen door de West-Hamcombinatde PetersHurst in ere te herstellen, maai de vervanging van de technisch vaardige Jones door Hurst bleek geen succes. Wel licht kan AMan Ball straks in Mexico zorgen voor een verrassend element in het aanvalsspel en zijn Jeff Astle en Allan Clarite gisteren wegens blessures niet beschikbaar in staat voor de afwerking te zorgen. Is dat niet het geval, dan moeten Engelands kansen op prolongatie van de wereldtitel niet hoog worden aan geslagen. Rigoureus Het was zoals ex-Oranjecoach Dennis Neville één van de 75.000 in sfeervol Wembley na afloop zei: ..Dit Neder lands elftal heeft me geïmponeerd. Het is een ploeg voor de toekomst. Met Engeland is het niet zo best gesteld. Het heeft zioh door Nederland laten beheersen. Dat Ramsey na het resultaat van de loting BB angstig is geworden bleek wel uit de -oimenstelhng van de Engelse ploeg Maar met dergelijke rigoureuze wijzigingen be reikt hij niets meer. Dat had lui eerder moeten doen. Het is nu te laat". Waarmee Neville ,,Ik hoop nog eens naar Neder land terug te komen' maar wilde zeg- LONDEN „Paniek bij de laatste aanval?" Jan van Beveren die nadat Bobby Charlton na het verstrijken van de speeltijd had gescoord, met de bal onder de arm naar scheidsrechter Siebert was gelopen en druk met hem discussieerde, was verbaasd. „Paniek?, helemaal niet. Ik hoorde dat er was afgefloten en ik wilde de bal als souvenir, vandaar dat ik mijn doel uitrende. Het enige dat ik ver velend vond in deze wedstrijd was dat Jack Charlton steeds sprong als ik in de buurt was. Daarom moest ik ook omhoog als ik zag dat de bal achter zou gaan, als ik ienminste niet tegen de grond gelopen wilde worden". STEMMEN UIT BRITSE PERS LONDEN „Hoe dichter Engeland de strijd in Mexico nadert, des te verder raakt de ploeg verwijderd van voetbal dat nodig is om de wereldbeker te houden", is de weinig lovende inleiding van Brian James' beschouwing van EgelandNederland in de Daily Mali. „Doelpuntloos en hulpeloos", geeft hij in de vetste letters, die hij kon vinden zijn artikel als kop mee. Dat zelfs het gewoonlijk loyale publiek van Wembley Sir Alf Ramsey in de steek liet. verbaast hem amper. „Niet fair? Misschien, maar volkomen begrijpelijk. 55 LONDEN De triomfantelijke uitdrukking op George Kesslers gezicht behoefde eigenlijk geen nadere toelichting. Na een reeks van teleurstellingen met als climax de eliminatie in bet toernooi om het wereldkam pioenschap had het Nederlands elftal eindelijk weer eens een resultaat behaald, waarop hij trots kon zijn. „Had ik dit elftal maar eerder gehad", ver zuchtte de bondscoach, die in tegenstelling tot zijn gewoonte, de deur van de kleedkamer on middellijk voor de op com mentaar beluste journalisten opende. „Ik bad nog moeten zien of we dan ook zouden zijn uitgeschakeld" Kessler was gelukkig. „Dit ge lijkspel is voor ons een over winning. Een resultaat dat in heel Europa, wat zeg ik, in de hele wereld, opschudding zal dat de competitie de laatste weken heeft stilgelegen. verschillende spelers nie middellijk in hun ritme. ekken. Vandaag is beves tigd dat het Nederlands elftal voor geen tegenstander behoeft onder te doen. De tactiek, die we vooraf uitvoei-ig hadden be- Dwingender sproken, heeft zijn vruchten af geworpen De Engelsen waren aa; veel dwingender- dan in Am sterdam. Iets anders kun je trouwens van een ploeg, die eigen publiek speelt, nael Volgens plan Alles is vrijwel geheel volgens plan verlopen. Ik ben bijzonder verwachten. Het tevreden over de inhoud van niet prettig, dat de wedstrijd: over de schoon heid van het spel. Technisch duel met een Engelsman e en tactisch was het allemaal ernstige bloeduitstorting erg goed. Dit elftal was een eenheid. Deze wedstrijd was beter dan die van enkele maan den geleden in Amsterdam. Wij hebben het spel bepaald. Je kunt ook de dienst uitmaken als de tegenstander aan de bal is Dat heben wij gedaan en dat moesten we ook wel, want door- wreef van de linkervoet op) al zo gauw kwijt raakten, maar gelukkig is die tegenslag goed opgevangen. We heben zelf hel ritme bepaald door veel aan de bal te zijn. Eigenlijk was ik al in de rust tevreden. Ramsey kwam me toen al feliciteren met ons spel. En na afloop var Revanche Het was aan Kessler te mei-ken •lat Ramsey's waarderende woorden hem goed haden ge daan, terwijl hij in de kleed kamer. waar zingende Oranje- spelers geen moeite deden hun vreugde over het fraaie resul taat te verbergen en waar ook werd afgerekend met het fabel tje, dat er internationals zijn, die het spelen in de nationale ploeg maar matig kunen waar deren, ging de bondscoach even terug naar 1946, het jaar van de verpletterende 82-nederlaag van het Nederlands elftal tegen de Engelse profs in Hudders- field. „Ik was toen een jongen van 15 jaar en heb me bijzon dei- geërgeid aan het resultaat. Ook vele jaren nadoen. Dit gelijkspel zie ik ook een beetji ais een verlate revanche dat debacle. De we de Engel sen tactisch hebben overtroefd, heeft me werkelijk goed ge- Vooruitgang Het bewijst onze vooruitgang op organisatorisch gebied in de laatste jaren. We heben ons slecht kunnen voorbereiden op deze wedstrijd. Misschien zijn wel juist daardoor myster-ieuze krachten vrijgekomen, al geloof ik niet dat hel verstandig is voortaan altijd zo naar een wedstrijd toe te leven. Hier op Wembley is gebleken, dat de logische opbouw, waar ik in goede samenwerking met de clubtrainers mee bezig ben, niet zonder resultaat blijft. Jong Oranje en het UEFA- jeugdelftal speLen op dezelfde wijze en doen voor geen land In Europa meer onder. Ik ben blij, dat bet geen boute uitspraak is gebleken, toen ik na de wedstrijd tegen de Engel sen in november van het vorig jaar heb gezegd, dat met de huidige spelerskern goede resul taten zün te behalen. Het bewijs 1» vandaag geleverd" het Nederlandse doel met in de Engelse hoofdrollen i Ian Moore Jan v. Beveren heeft hij grote uitzondering geen been om op te staan. (Van onze sportredactie) LONDEN. De bondscoach van het Engelse elftal. Sir Alf Ramsey, prees het Nederlands elftal na de wedstrijd als een bijzonder sterk leam: „Tegen dit Engelse elftal, dat beslist geen experimentele formatie was, heeft Nederland me geïmponeerd. Het was een betere wedstrijd dan die in Amsterdam. De Nederlanders waren tactisch zeer sterk. Zij verdedigden uitstekend. Onze aanval kwam er eigenlijk niet Omdat ik koste wat het kost, wilde winnen, en er dus een doelpunt moest komen, heb ik Jones vervangen door Hurst. En omdat op het middenveld niet sterk genoeg waren, kwam Mullery er na rust in, inplaats van Lee". Ramsev keek be zorgd. Geen wonder, want Mexico komt steeds dichterbij. Op 16 april moet hij de FIFA de namen opgeven van de 22 spelers, die voor Engeland de wereldtitel moeten verdedigen. Na de wedstrijd tegen het verrassende Nederlandse elftal is de Engelse bondscoach niet veel wijzer dan ervoor. Hem wachten zware maanden. In tegenstelling tot George Kessler, die na de heroïsche slag van Wembley dé toekomst met aanmerkelijk meer vertrouwen tegemoet ziet Na twee onduidelijke overwinningen was het Engelse elftal gewijizgd. Doelpunten waren belangrijk. Desondanks worden treffers steeds onwaarschijnlijker". Desmond Hackett „Johan Cruyff is het Nederlandse antwoord op George Best" is al evenzeer teleurgesteld. „Doelman Banks redde ons", zegt de Britse voetbaldeskundige bij uitstek in de Daily Express. „Er waren redenen voor het povere Engelse spel. De eens zo prachtige grasmat van Wembley was het slechtste speelveld, dat ik dit seizoen zag. Maar toch waren de Nederlanders in staat tot combinaties en passes, die ver boven de mogelijkheden van dit pover» elftal, genaamd Engeland, uitgingen". De lof voor de verrichtingen van de Nederlanders is trouwens algemeen in de Engelse pers. Even unaniem zijn de Britse sportjournalisten het er over eens, dat Alf Ramsey volkomen gefaald heeft in zijn tactiek. Albert Barham is in de Guardian zelfs genadeloos: „Engelands slechtste wedstrijd sedert lange tijd", latende kop. „What a load of English luidt de niets aan duidelijkheid over- rubbish" (wat een hoop Engels afval) zong het publiek zijn spelers toe. „Onge woon voor de zeer Engelsgezinde toe schouwers op Wembley", stelt hij vast. „Maar een hoop Engels afval wès dit gelijke spel zonder doelpunten, van het standpunt van de toeschouwers gezien uit. toch echt wel". Hij roemt vooral Cruyff „een versterking voor elke ploeg" en Piet Keizer. Kop en schouders „Cruyff stak met kop en schouders uit boven alle andere vooi waartsen", schrijft Donald Saunders in de Daily Telegraph, „De handige Nederlandse aanvalsleider loste twee gevaarlijke schoten, waarop Banks, die een drukke dag had. nog juist redding kon brengen'. Als Keizer even ondernemend was gebleven als in het begin, zou de kunde van Banks wel licht niet genoeg zijn geweest om Enge land van een nederlaag af te houden". „Op het terrein waarop zij koningen van de wereld werden, ondergingen de Engelsen de diepste vernedering sinds Sir Alf Ramsey de leiding van de ploeg kreeg", begint Laurie Pignon in de Daily Sketch, dat de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende kop „Rubbish Ramsey" draagt. Johan Cruyff noemt hij een speler, die zo'n 150 duizend pond sterling (ongeveer 1.3 miljoen gulden) waard is. Bij de waadering is Pignon aanmerkelijk zuinjger dan veel van zijn collega's, die een transfer van twee- balmarkt alleszins redelijk blijken te balmarkt allerzins redelijk blijken te vinden. Niet te geloven „Engeland, dat een voorbeeld kon ne men aan de artistieke spelende Neder landers, was tot wanhoop gedoemd", meent Geoffrey Green in de gezagheb bende Times. „Het was de stemming, die oversloeg op de 75.000 toeschouwers". „Een droevig lot van de formatie, die zoveel beloofde", zegt Ken Jones in de Daily Mirror. „Johan Cruyff bevestigde dat hij werkelijk een speler van wereld klasse is. Het was onmogelijk te geloven, dat dit elftal het land vertegenwoordigde dat wereldkampioen werd en dat het stond tegenover een ploeg, die zich zelfs niet voor de eindronden van Mexico had gekwalificeerd".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7