Bedroefde terugkeer werkers uit Biafra Eis tegen Riet S. acht jaar gevangenisstraf Scherpe debatten verwacht op partijcongres P.v.d.A. DE STRIJD GAAT VOORT IN BEVERWIJK PROCES SCHIJNDELSE GIFMENGSTER GRAF VAN LUTHER KING VERPLAATST Riet snikkend: Edelachtbare ik ben eerlijk onschuldig fu MARTI KING m K O,:: V|l Kiezen van burgemeesters moeilijk punt Haagse schilder docent in Amerika Verkeer eist groot aantal slachtoffers 2 dagen gratis reizen Ook veertien Biafraanse kinderen op Schiphol Nederlandse troepen in W.-Duitsland versterken Bezetting is opgeheven,maar... Studenten starten weer met eigen academie DONDERDAG 15 JANUARI 197Ö DE TiETPSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH „Edelachtbare, ik ben eerlijk onschuldig". Dit was alles wat Riet S.-H. tussen vele hevige snikken door kon uitbrengen. Het waren vanmorgen haar laatste woorden in het zeven dagen durende, slopende proces bij de rechtbank Den Bosch tegen haar. Riets advocaat, mr. H. van der Putt, heeft voor alle tenslasete gelegde punten vrijspraak gevraagd. Riet zag er volkomen gebroken uit vanmorgen. Haar lange, zwarte haren hingen als touwtjes om haar diep getekende, bleke gezicht. Om de zware taak die de rechtbank zal hebben nog eens te benadrukken merkte de officier van justitie, mr. J. Booster, op: „Ik zal niet repliceren. Het is spijtig dat het standpunt van de raadsman en dat van mij onvervormd bij de recht bank zal blijven". De rechtbank zal op 29 januari uitspraak doen. Acht Jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van justi tie 'gisteren tegen Riet S.-H. (46) uit SohijndCl geëist. De officier achtte alle ten laste gelegde punten bewezen: twee gifmoorden en zes pogingen daartoe. De officier van justitie zei, dat hij onder normale omstandigheden levens langs zou hebb engeëist, maar hij wilde duidelijk rekening houden met de zwakke psychische gesteldheid van RietS. „Zij is in belangrijke mate minder toereken baar, wat inhoudt dat ze wel een straf verdient, maar belangrijk minder". Verantwoord Mr. Booster wenste haar na uitzit ting van de straf opgenomen te zien in een optimaal beveiligde inrichting. Op dit moment is het nog onzeker, dat er te zijner tijd inderdaad een inrichting zal zijn, zoals de officier bedoelt. „Een verminderd toerekenbare delinquent levenslang geven, zou betekenen, dat we de klok een eeuw terugdraaien. Ondanks de bestaande onzekerheden acht ik het daarom toch verantwoord terbeschik kingstelling te vragen, omdat erop ver trouwd mag worden, dat de regering te zijner tijd op welke ■wijze dan oök de verpleging van verdachte zal weten te realiseren, uiteraard met Inacht neming van de noodzakelijke bescher ming van de maatschappij. Ik meen, dat wij niet .anders mpgen doen, dan dat vertrouwen in de regering te hebben", eldus mr. Booster. Het requisitoir van de officier van Justitie, telde niet minder dan 71 getypte pagina's. Met een korte pauze meege rekend, vergde de voordracht daarvan Leeuwevoeten De advocaat van Riet was van mening dat als de rechtbank toch tot een ver oordeling zal komen, Riet een korte gevangenisstraf zal imoeten hebben en ter beschikking van de regering zal moeten worden gesteld. Mr. Van der Putt viel stelselmatig de totale bewijs last van de officier van justitie aan. „Het requisitoir gaat op leeuwevoeten", aldus de raadsman. „Er is hooguit een grote hoeveelheid aanwijzingen, maar die vormen nog geen wettig, laat staan overtuigend bewijs". Mr. Van der Putt kritiseerde het psy chiatrisch onderzoek, dat hij „totaal on voldoende" noemde. „De psychiater heeft driemaal een uur met haar gesproken. Het is hoogst onbevredigend dat daaraan zoveel waarde wordt gëhecht in deze belangrijke zaak". Scholieren op pad voor Biafra DEN HAAG (ANP) De organisatoren van een demonstratieve optocht van stu denten en scholieren in Den Haag hebben acties op gang gebracht in Alkmaar, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en nog enige andere kleinere plaat sen in Nederland. De organisatoren heb ben in de school voor journalistiek in Utrecht een actiecentrum. Voorlopig hopen zij morgen om elf uur enige dui zenden mensen vanaf het Malieveld in Den Haag te laten vertrekken om druk uit te oefenen op de Nederlandse regering om voedselvluchten boven Biafra uit te voeren, ondanks het verbod van de Nige- riaanse regering. Tevens zal de regering De Jong moeten aandringen op toelating van buitenlandse waarnemers in het hon- gergebied. Hiertoe zullen morgen op hqt Binnenhof petities van alle deelnemende scholen aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Ook zal men trachten in discussie te treden met leden van de Tweede Kamer, Op het Binnenhof zal bij aankomst van de deelnemers vijf minuten in acht worden genomen. Het stoffelijk overschot van Martin Luther King is in de Amerikaanse stad Atlanta v>erplaatst naar een plek dicht bij de Ebenzer Doopsgezinde Kerk, waar dominee King voorganger was De nieuwe begraafplaats wordt uit gebouwd tot een herdenkingsaentrum. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het socialistisch partijcongres, dat vrijdag en zaterdag in Groningen gehonden wordt, geven enkele agendapunten aanleiding tot langdurige en waarschijnlijk ook scherpe discussies. Zij hebben in het vooroverleg namelijk al meningsverschillen veroorzaakt i burgemeesters en commis- de Inkomens- en vermogensverdeling. Het preadvies van het partijbestuur over de aanstellings procedures van de lagere overheidsbestuurders adviseert het kiezen van burgemeesters en commissarissen van de koningin. Hiervoor is in het puartijbestuur echter met slechts één stem meerderheid verkregen. Een aantal congresgangers zal zich zeker tegen dit preadvies verzetten, onder meer de over grote meerderheid van de 140 socialistische burgemeesters. Dit is vorige week reeds gebleken op een bijeenkomst van burgemeesters. De partij kent voor deze aanstellingsprocedures verschillende stromingen, onder meer a) rechtstreekse verkiezing van deze functionarissen, b) het aanstellingsrecht in handen van de gemeenteraden of de provinciale staten, c.) het kiezen door de raden van wethouders of gedepu teerden, waarbij de eerste wethouder of eerste gedeputeer de fungeert als voorzitter van deze colleges en van de d) het aanbevelingsrecht van de raden met het benoemings recht in handen van de minister van Binnenlandse Zaken- De kans is zeer groot dat het congres in Groningen een andere beslissing neemt dan het preadvies van het partijbestuur voorstelt. Darbij wordt een meerderheid verwacht voor de aanbeveling van de raden van bepaalde kandidaten. De discussies over de inkomens- en vermogensverdeling zul len stei-k beïnvloed worden door eigen voorstellen van de jongere socialisten- Deze voorstellen houden een rigoureuze nivellering in van de vermogens en inkomens. Daarbij komen bovxdien een aantal belangrijke amendementen uit de partij naar voren, die door het partijbestuur ontraden worden. Het zijn bijna alle amendementen, die een scherpere opstelling van de partij willen dan het partijbestuur voorstelt. Over dit onderweip kunnen daarom boeiende debatten verwacht wor den als inleiding op het landelijk politiek program van de Partij van de Arbeid voor de verkiezingen van 1971. Ook het Gronings congres wordt evenals destijds in Den Haag, een interessante ontmoeting tussen de oudere en jongere socialisten. Nieuw-Links en de federatie van jongere socialis ten binnen de Partij van de Arbeid hebben elkaar ook nu weer gevonden in verschillende opvattingen. Naast de agenda komt de Biafratragedie op het congres uit voerig aan de orde, evenals zeer waarschijnlijk de Verolme- kwe9tie. SAN FRANCISCO (ANP) De Haagse kunstschilder Anton van Dalen is aan gesteld door de Kunstacademie in an Francisco om Amerikanen de techniek van de Nederlandse meesters te leren. „Er is onder Amerikanen een grote be langstelling voor realistische schilder kunst; geen enkele academie heeft echter dit onderdeel op z'n instructieprogramma staan", aldus Van Dalen. SCHIPHOL (A.N.P.) Stil en droefd zijn gisteravond per DC-6-machine de Joint Church Aid uit Sao Tome 37 Europeanen op Schiphol aangekomen, die maanden of jaren in Biafra hebben gepoogd de nood te lenigen onder de bevolking. Onder hen waren vele Ierse (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het autoverkeer heeft gisteren een bijzonder groot aantal slachtoffers geëist. Dit was mede het gevolg van de gladheid van de weg op sommige plaatsen. Voor zover bekend zijn zeker zeventien personen oin het leven gekomen, waarvan acht als gevolg van de gladheid. Bij een verkeersongeluk in de tunnel- trrsverse van de 's-Gravendijkwal in Rotterdam (zie foto) is gistermiddag een 37-jarige Rotterdamse vrouw om het Heven gekomen. Haar zuster, die bij haar in de auto zst, liep een shock op. Het ■ongeluk gebeurde, toen haar auto bij een filebotsing tussen twee vrachtwagens beklemd raakte. In verband met de vele dodelijke onge lukken de afgelopen weken als gevolg van de gladheid, dringt het Verbond voor Veilig Verkeer nog eens met klem aan op voorzichtigheid. Bij glad weer imoet rekening gehouden worden met verandering van wegdek.Bij lichte op vriezing kan keibestrating spiegelglad worden; inhalen op tweebaanswegen is dan zeer gevaarlijk; bruusk optrekken, sterk remmen of scherp sturen is uit den boze; snelheid bij op- en afritten, evenals bij viaducten aanpassen; bij gladde wegen pompend en in cadans remmen. (ADVERTENTIE) Jaartaart of 3-maandskaart65+? Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houder3 van een 65-f-kaart (ook vaa een 3-maandskaart) op de dinsdagen 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. Jaarkaart: prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. 3-Maandskaart: prijs f20.- p.p. - echtpaar f30.-. i -v voordelig vw uit met NS en Schotse artsen en priesters, maar ook enkele artsen en verpleegsters uit Neder land en Denemarken, die door de Stich ting Terre des Hommes naar Biafra waren gezonden. Onder de laatsten bevonden zich de 30-jairige arts Henk Koppert en de 41- jarige Els van den Berg. Ze keerden samen met de 44-jarige Brechtje Folkerts, die al vanaf 1964 in Biafra werkzaam ls geweest. Eerst werkte ze In het ziekenhuis van dr. Middelkoop in Itigidi, dat twee jaar geleden wegens de nadering van de Nigeriaanse troepen moest worden ontruimd, daarna meldde zich voor hulpverlening bij de Joint Church Aid organisatie. Zaterdagavond zette deze tengere vrouw, wier magere gelaat via de televisie bekend is gewor den in de Nederlandse huiskamers, nood gedwongen een streep onder haar ver blijf in Biafra. Met Henk Koppert en /an den Berg stapte ze in één der allerlaatste vliegtuigen, die van de ge bombardeerde Oeli-startbaan in Biafra opsteeg naar Sao Tome. Een uur later arriveerde een tweede machine, ditmaal een DC-8 van Martin- air regelrecht uit Sao Tome, met 57 pas sagiers uit Biafra onder wie 14 nog zeer jeugdige zieke en gezonde Biafraanse kinderen met een maximum leeftijd 6 jaar. Twee van de jongens waren lamd en één was blind. Op Schiphol werd het groepje kinderen gesplitst: vijf zieken werden per bulance naar Duitsland afgevoerd a Munster in een ziekenhuis te worden opgenomen door de Maltezer Orde, de anderen bleven voor de komende nacht In Nederland. Twee kinderen werden door hun moeder begeleid. Vermoedelijk zullen zij morgen allen doorreizen naar Engeland. Zieke Blafraantje» De 28-jarige Deense arts Jesper Quist uit Kopenhagen vertelde, dat hij de laatste maand niets anders heeft gedaan, dan zo goed en kwaad als dat kon de 326 zieke Biafraantjes uit het hospitaal van de Nederlandse arts dr. Vleer te evacueren naar Mpam. „Het was on mogelijk ze allemaal naar Gabon te brengen", zo zei hij. Er was voor deze evacuatie slechts één Landrover beschik baar, die plaats biedt aan 6 volwassenen, maar waarin nu soms 46 kinderen tegelijk werden gepropt. Op de vraag waarom men deze zieke kinderen niet in het hospitaal had laten liggen en de komst van het Nigeriaanse leger had afgewacht, antwoordden alle artsen en verpleegsters, dat men bang was voor het oorlogsgeweld. De kans dat het ziekenhuis zou worden gebom bardeerd of beschoten achtte men groot. Ook is men er bang voor in handen van de Nigeriaanse soldaten te vallen. Volgens Quist hebben thans verreweg de meeste van hen Biafra verlaten, op i aantal Ierse priesters na, die zo lang het land hebben gewoond, dat ze het ook thans niet meer wensen te verlaten. De nieuwe minister van Economische Zaken, mr. R Nelissenis zich in snel tempo op het ministerie aan het inwerken. Hier is de minister (rechts) in gesprek met secretaris-generaal drs. GBrouwers (links). DEN HAAG (ANP) De regering overweegt de in West-Duitsland geleger de brigade op sterkte te brengen, in ver band met terugtrekking van de Canade se troepen, aldus heeft de minister van Defensie. W. den Toom. gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. met tevredenheid te bezien. Er ls een voldoende basis waarop kan worden voortgebouwd, maar er zijn ook tekort komingen en de wanverhouding tussen exploitatie-uitgaven en investeringen geeft reden tot ernsstige bezorgdheid. Indien de huidige trend niet wordt omgebogen zal 'n herziening van Nederlands verplichtin gen jegens de NAVO noodzakelijk zijn. „De huidige defensie-inspanning" kan worden beschouwd als het minimum, al dus de minister. De tegenwoordige om vang van het defensieapparaat is juist toereikend en zeker niet te veel. De mi nister zegde toe een onderzoek te zullen laten instellen naar de mogelijkheid om excessen door leden van de strijdkrach ten te voorkomen. Goed leiderschap en goede discipline op alle niveaus zijn hier voor belangrijke elementen, (hebben afge vaardigden van de PSP, PvdA en CHU gisteren verklaard dat de minister de NSR, die eind vorig jaar een anti- Navocongres heeft georganiseerd, niet naar een ambtenaar van het ministerie had mogen verwijzen, maar de studen ten zelf te woord had moeten staan). (Van een c verslaggevers) BEVERWIJK De bezetting van de Pedagogische Academie te Beverwijk is dan wel opgeheven maar de strijd gaat door. De 108 gearresteerden, die bin nen een paar uur allemaal weer op straat stonden, besloten gistermiddag al dat de alternatieve aca demie zich opnieuw vestigt in de gebouwen van sociëteit „De Slof", waar men eerder reeds vele weken lessen heeft gevolgd. Daarnaast zullen op vele fronten activiteiten worden ontplooid om de oppositie van de academie te versterken. seerde subcommissie psychologie van de rijksuni versiteit van Groningen. Overigens is de spanning in Beverwijk nog lang niet geweken, want 25 stu denten die in het internaat van de school gehuis vest waren, zijn zonder meer op straat gezet, zodat voor hen slaapruimte geïmproviseerd moest wor- den. Er wordt rekening mee gehouden dat de leer lingen van de aan de academie verbonden havo actie» zullen gaan ontketenen. Rollenspel Met tien van de Amsterdamse politie geleende overvalwagens werden de bezetters gisteren naar het Beverwijkse politiebureau vervoerd, waar drie leraren van de oude academie, de bezetters inden- tificeerden als student van de academie oï als buitenstaander. Binnen enkele uren werden alle bezetters vrijgelaten, maar daarvoor hadden de arrestanten een rollenspel in het bureau opgevoerd, warin de houding van de politie werd uitgebeeld. Commissaris L. H. Molenaar van de Beverwijker gemeentepolitie, ontkende dat er door zijn mannen zou zijn geslagen. Hij zei dat de bezetters op het bureau voortreffelijk zijn behandeld en dat zij allemaal een kopje koffie geheel gratis konden krijgen. Schandalig De enige met de bezetters solidaire leraar, de heer W. H. Sprenger, noemde het politie-optredon „schandalig" en hij bevestigde dat er klappen zijn gevallen. Onder de arrestanten bevonden zich o.a. Ton Reg- tien, de ideoloog van de studentenrevolutie, en de interim bestuursleden dr. Milikowski en de ad junct-hoofdredacteur van het weekblad „De nieuwe Linie", drs. Jac. Vroemen. in de sociëteit „De Slof" stroomden de eerste soli dariteitsverklaringen binnen, terwijl bekend werd dat de school voor journalistiek in Utrecht symbo lise^ bezet was. Vanuit een gebouw tegenover „De Slof" werd een landelijk coördinatiecentrum in gericht, van waaruit alle acties die op tal van pedagogische academies maar ook op andere scho len in het hele land worden voorbereid, door het onderwijsfront van informatie werden voorzien. Inmiddels werd bekend dat internaatstudenten de toegang tot het gebouw definitief was ontzegd. In de avonduren kwamen de studenten van de subfaculteit psychologie uit Groningen met het voorstel om na te gaan in hoeverre een adoptatie van de alternatieve pedagogische academie door de officiële universitaire instantie zinvol is. Tv. ee bezetters zijn vandaag naar Groningen ver- 1 rokken om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden. De studenten hervatten morgen hun lessen in „De Slof", terwijl een onderwijscommis sie maandag met gedetailleerde voorstellen zal ko men die dan door een plenaire vergadering beoor deeld zullen worden. De studenten overwogen gis teravond de consequentie van hun actie en op alle mogelijke manieren wordt getracht een erkend eindexamen te crëeren. Leerlingen Hot bestuur van de oude academie heeft in een perscommuniqué medegedeeld dat de lessen op de oude voet worden voortgezet In hoeverre dat werkelijk het geval is staat nog niet vast omdat niemand weet hoeveel leerlingen de school nog heeft. Enkele tientallen studenten zijn op andere academies ingeschreven, terwijl 70 leerlingen van de school zijn verwijderd. Een perscommuniqué van de alternatieve pedagogische academie schuift de verantwoordelijkheid voor het politie-optreden op het bisdom Haarlem en het oude bestuur van de school.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5