BESTUURBAARHEID KOMT IN DE KNEL VVD er Portheine over het PAK: i ifeMS 1 a BIOSCOPEN Voorhouter rolde met politie over de straat Leidse aspirant pedagogen rustig DONDERDAG 15 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN In het kader van de rubriek KAARTEN OP TAFEL, DE RAAD IS TROEF interviewde onze stadsredacteur Jan Leune de fractie-voorzitter de VVD in de Leidse gemeenteraad mr. F. Portheine. De heer Portheine Is tevens lid van de VVD-fractie In de Tweede Kamer. Hy is van geboorte Hagenaar, maar sinds het begin van de oorlogsjaren in Leiden woonachtig, r hij rechten (met als byvak parlementaire geschiedenis) studeerde. In 1950 schreef hij een proefschrift over het politieke leven van zyn groot vader, een van de liberale voorlieden in het begin van deze eeuw. Na zyn studie was de heer Portheine achtereenvolgens juridisch medewerker, adjunc-secretaris en directeur van de Middenstandsbond. In 1953 werd hij, tal van functies in de VVD bekleed te hebben, gekozen in de Leidse raad. Tien jaar later deed hy zijn intrede in de Tweede Kamer. Mr. F. Portheine is beroepspoliticus. Het is echter gewaagd te veronderstellen, dat hij politiek bedrijft om den brode. Diep weggezonken in een ouderwetse zwartleren fauteuil in zijn werkkamer op de eerste verdieping van zijn nieuw bouwwoning van de Vondellaan interviewde ik mr. Portheine over de Leidse politiek en zijn rol daarin. Nogmaals, mr. Portheine is een beroepspoliticus en het verbaasde me daarom niet, dat hij zeer weloverwogen en soms uitgebreid zijn antwoorden gaf. De laatste tijd wordt veelvuldig ge sproken en geschreven over het „parlementje spelen" in de Leidse raad. In die raad heeft mr. Portheine een bijzon dere plaats, al was het alleen maar om het feit, dat hij - tot ergernis van vele raadsleden en niet in het minst tot ergernis van burgemeester Van der Willigen - de voorzitter van de raad hardnekkig betitelt met: meneer de president Acht u het lidmaatschap van de raad van de Kamer goed te com bineren Portheine: „In de WD was ik een van de eersten, die zijn eigenlijke beroep neerlegde bij het aanvaarden van het Tweede Kamerlidmaatschap. Dat vond ik noodzakelijk, omdat ik het Kamerlid maatschap een specifieke dagfunctie vind; althans zeker als je op een ter- werkt zoals ik: financiën en eco- Acht u lidmaatschap van de raad en ,n de Kamer ook een gelukkige combinatie? Ik 2 het Portheine: „Ja, zonder lidmaatschap van de raad niet als een dagfunctie. Het Kamerlidmaatschap kan zelfs bevruchtend werken op het raads lidmaatschap." U moet in de Kamer soms beslis singen nemen, welke niet in het voordeel zijn van Leiden. Portheine: „Ik ben het niet eens met hen. die zeggen: de raad en de Kamer, dat moet je volkomen scheiden. Het standpunt, dat je in de Kamer inneemt niet radicaal anders zijn, dan het itandpunt, dat je inneemt in de raad. Ik heb bijvoorbeeld ten opzichte van financiële kwesties nooit ongenuanceerd willen spreken. Om een voorbeeld te 1: Als men zegt: de gemeente Leiden ls in zware financiële moeilijk- leden en dat is de schuld van dat ver- ichtelijke Ryk en de huidige regering, em ik dat op mijn beurt (en niet imdat ik in de Kamer zit, maar omdat v. dat weet) ongenuanceerd denken. alle 1 i alle i lik gemeenten bljelkaar optelt, dan kom tot de conclusie, dat men niet genoeg beseft, dat al die gemeenten ongenuan- eerd te veel vragen. Want wat betekent dat vele vragen namelijk? Dat de be lastingen moeten worden verhoogd. Dat moeten ook de Leidse burgers zich maar realiseren. Tegemoet gekomen vensen en eisen vindt men altijd op zijn belastingbiljet terug." Vond u het vorige week uitgekomen IVD-gemeenteprogram niet teleurstel end? 'ortheine: „Het is een conceptprogram- a. Daar is inmiddels een groot aantal wijzigingen ini gekomen. Ik ben het niet eens. Zeker nieit als ik de werk- an de samenstellers, die in prin- ipe niet in alle zaken zitten van de jemeente, in aanmerking neem." Vond u het ook niet erg oppervlak kig? Het program gaf niet de Indruk bestudeerd stuk te zijn. Het is nogal tamelyk oppervlakkig en lijkt eventjes uit de losse hand geschreven te zyn. 'ortheine: „Dat ben ik niet met u eens, besef ik meteen, dat ik hier werk zit verdedigen, waar ik part noch deel n heb. Uit de reacties, die na de pu- ilicaties zijn binnengekomen, hebben we ieder geval gemenkt, dat het wèl aan- teslagen is. nderdaad. natuurlijk, het bevat niet eel punten in het kader, dat ik altijd funest vind. Het zó verduiveld veel iragen, dat je zeker weet, dat je het kunt realiseren. Als men het zo iet, dan ben ik blij met de reële tendens s program." 'ortheine: „Dat vind ik een zeer era- rtige zaak. Zeker de PAK-overeenkomst. lie ik om enkele punten niet aarzel on- lemocratisch te noemen. Ik vind het een ifschuwelijke zaak. als eerdaags een ethouder op de voet gevolgd gaat wor- len of hij het PA K-programma wel uit- oert. Dat is in striid ook met de ge- neentewet. Een wethouder zit in het ollege zonder last of ruggespraak 'ortheine: „Natuurliik moet hij dat wel. >at vat ik persoonlijk ook heel hoog on. >wel in de raad als in de Kamer heb daar dagelijks mee te maken. Daar- n ook mogen in een programma geen Voorstelling Iroilus en Cressida afgelast -EIDEN De voorstelling van Troilus fn Cressida van William Shakespeare, rtie door de Toneelgroep Theater gege ten zou worden op vrijdag 16 januari in le Leidse Schouwburg, moet worden 'Igelast. 'an dit stuk zijn in dit seizoen de twee ?oed bezochte voorstellingen in Leiden legeven; voor deze derde voorstelling sleek onvoldoende belangstelling te be>- itaan. Reeds gekochte toegangskaarten 'unnen worden ingeleverd op het bureau an K O, Plantsoen 25. punten staan, welke niet te realiseren zijn. Met een sterke, overmatige con trole maak je de praktische politiek van alle dag onbestuurbaar. Versta me goed, Ik ben geen groot voorstander van hèt compromis, maar ik ben me volkomen bewust, dat geen enkele partij zalig makend is. De mijne niet, maar ook de anderen niet." Bij het PAK kunnen wethouders zon der meer ter verantwoording worden geroepen. Portheine: „Dat vind ik onjuist. Ze kunnen bij mij ten alle tijden aan de bel hangen en ook ieder half jaar kunnen ze op een vergadering van de afdeling mij vragen, bepaalde zaken uit de doe ken te doen, maar ik moet niet voor de voeten gelopen worden. Ik vind. dat Leiden met het PAK nog eerder onbe stuurbaar dreigt te worden door het feit, dat eventuele PAK-wethouders te pas en te onpas voor de voeten gelopen worden, dan door het feit, dat het PAK geen raadsmeerderheid haalt en dus niet in het college gaat zitten." Stel, dat de verhouding het college van b. en w. de raad zo wordt als in het parlement. Portheine: „Dat zou beslist tot mindere bestuurbaarheid van de gemeente leiden. Dat geloof ik beslist. Ik heb me nooit beschouwd als een natuurlijke vijand van het college. Ook niet in de tijd, dat de VVD geen wethouder in het college had en dat is toch nog het geval geweest. Ook wij waren er toen gemeenschappe lijk verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken. Akkoord, het is na tuurlijk altijd mogelijk, dat je 't niet met het gevoerde beleid eens bent. maar dan moet je dat ook zéggen. Er kan in ieder academisch niveau kunnen denken. We moeten echter oppassen, dat we de in tellectualistische benadering van alle zaken te veel op de voorgrond gaan stel len. We moeten eenvoudig mensen blij ven zoals we die zijn. De intellectueel heeft nogal de fout te zeggen: ik weet het alleen, want ik ben intelligent: maar ik heb vaak genoeg intellectuelen mee gemaakt, die minder wisten, dan hen, die dat niet waren. Als ds. Kret bedoeld heeft, dat we mensen moeten hebben met gezond verstand, dan ben ik dat volkomen met hem eens. Inderdaad valt er wel wat aan de raad te verbeteren, al ben ik bepaald niet van mening, dat de raad op een laag peil staat." Mijn eigen wethouder is een succes financiële verhoudingen praten, terwijl ze er niets van afweten. En dan krijg je dat afschuwelijk ongenuanceerde den ken. Zo van Wij zijn zulke tragische figuren en dat is allemaal de schuld van het Rijk." Heeft hel gezond verstand het col lege in het verleden nooit parten gespeeld Wethouder Harmsen bijvoorbeeld heeft, naar ik meen, voor de elek triciteitscentrale twee studiereizen naar Amerika gemaakt. Ik kan me voorstellen, dat wethouder Harmsen, Portheine: „Elke bestuurder komt in bepaalde zaken tegenover iets te staan, dat zó technisch is, dat hij dat niet vol komen kan doorgronden. Dat wil echter dan nog niet zeggen, dat hij er niet over kan besturen, want dan zou je een wet houder moeten hebben die van alle tech nische gegevens op de hoogte is. Daar om is het zo geweldig belangrijk, dat een bestuurder zijn adviseurs goed kiest, maar daar ook niet zonder meer hele maal op vertrouwt. Ik weet, dat de heer Harmsen grote belangstelling voor die elektriciteitszaken had. Dat is heel wat, maar het is duidelijk, dat hij zich te veel heeft laten leiden door de geprononceer de opvattingen van de voormalige direc teur van de Gemeentelijke Lichtfabrie ken. Ik geef toe, dat dat niet helemaal te vermijden was geweest. Wij, van de WD, waren van begin af aan tegen de centrale. Maar wij hadden ook verder gekeken, dan onze neus lang was. En daarom nogmaals: als je het zelf niet weet. dan moet je je zoveel mogelijk door bekwame mensen laten adviseren en tenslotte de juise conclusies trekken." En dat is volgens u in deze zaak Portheine: „Inderdaad. Op de avond van de biologen bijvoorbeeld bleek, dat de directeur van de Lichtfabrieken helemaal bezeten was van dat project en dat hij moeilijk aanvallen erop kon Portheine: „Dat weet ik niet. Ze is se cretaresse van de WD in de Tweede Kamer en dat doet ze uitstekend. Ze zal best wel op een kandidatenlijst staan, maar of ze kans maakt? Nee. dat weet ik echt niet. Daar houd ik me trouwens helemaal niet mee bezig Portheine: „Daar doe ik niet aan mee. Dat vind ik in dit stadium tamelijk voor barig, al vind ik wel, dat de partijen er wel rekening mee moeten houden hoe veel wethouders geleverd moeten gaan worden na de verkiezingen." Verwacht u een PAK-zege? Portheine: „Nee, en ik zal er ook hard voor strijden, dat dat niet gebeurt Wrijft li zich nu al In uw handen, omdat nu de kans groter wordt, dat de WD nog een wethouder mag gaan leveren. Portheine: „Nee, dat Kunt u voor onze lezers het ver schil tussen de verhouding kabinet- Eerste en Tweede kamer en het college van b. en w. de raad uit eenzetten Portheine: „Het kabinet regeert, de Ka mers controleren dat en staan er af zonderlijk tegenover. Dat is bij het col lege van b. en w. en de raad niet het geval. De wethouders zijn leden van de raad. Zij vormen met de burgemeester het dagelijks bestuur, terwijl de raad het bestuur is. Het wordt toch een onmo gelijke situatie, wanneer een bestuur tegen zijn dagelijks bestuur een sterke gaat voeren." geval geen antithetische toestand be staan tussen het college en de raad. Bij staatszaken vind ik dat daarentegen wel een acceptabele toestand. Ik betreur het. dat we eerdaags misschien een college krijgen, dat staat of valt met een raad. dat fel in de oppositie gaat of helemaal niet in de oppositie gaat al naar gelang van de verkiezingsuitslag." Portheine: „Hij heeft ook gezegd, dat we mensen moeten hebben van acade misch niveau of althans mensen die op Portheine: „Daar ben ik fel tegen. Er bestaat een groot verschil tussen open heid en openbaarheid. Ik ben groot voorstander van, dat de sies in de toekomst méér betrokkenen - Toen bij de begroting het hootdstu^ bepaalde zaken gaan horen, dan financiën aan de orde kwam, zei Inir- heen het geval gemeester Van der Willigen op een gegeven moment: „Niemand van ons is eigenlyk ter zake kundig om ovey al deze ingewikkelde financiële as- pekten te praten"; althans iets der gelijks. Bent u het daarmee eens? Portheine: „Persoonlijk ben ik het na tuurlijk niet met de burgemeester eens. Dit gezien de functies, welke ik in het verleden vervuld heb en de zaken, waar mee ik me in de Kamer bezig houd; fi nanciën en economie. Ik ben het wel met de burgemeester eens, als hy be doeld heeft, dat er mensen zijn die over Er gaan over de raad veel geruch ten door de stad. De helft van de raad komt na de verkiezingen niet meer terug. U zou daar ook toe be horen. Evenals uw fractiegenote mej. Kappeine van de Coppello. Portheine: „Wat me zelf betreft, is dat nonsens. En wat mej. Kappeine betreft, begin februari wordt waar schijnlijk de lijst definitief samengesteld." Onderwijs beter voor Harmsen? zijn met wat ik tot nu toe heb gezegd. Ik geloof vóór alles in een collegiaal bestuur. Ook als het PAK een minder heid haalt in de raad, dan mag het van mij heus wel in het college. Het gaat mij niet om myn electoraal succes. Overigens, ik zie de wethouders niet met veel optimisme tegemoet, die een beleid moeten gaan voeren met een oppositie als het PAK tegenover zjch. Het lijkt er namelijk wel op. dat we een oppositie gaan krijgen om de oppositie." wil Portheine: „Ais Amptmeyer zich niet aan de vertrouwelijkheid van de com missies zal houden, dan maar commis sies zonder Amptmeyer." Is dat mogeiyk? Portheine: „Jazeker ls dat mogelijk. Binnen de gemeentewet zijn daar moge lijkheden voor. Vergeet niet, dat Ampt meyer eventueel de vertrouwelijkheid gaat schenden. Dat neem ik persoonlijk bijzonder hoog op." Bent u liet met Amptmeyer eens, als hy schryft, dat er een machts overname in de Party van de Ar beid afd. Leiden heeft plaatsgevon- Portheine: „Het is *n betreurenswaardig verschijnsel, dat op de PvdA-vergade- ringen ook landelijk een groot aantal radicalen de vergaderingen be heersen, terwijl degenen, die de menin gen van de radicalen niet delen, niet op de vergaderingen komen. Op dat mo ment regeert de minderheid. Het is een trieste zaak, dat de PvdA daar onder te lijden heeft. Neem de positie van Amptmeyer in het PAK. Hij is van me ning, dat hij het PAK beheerst. En in feite is dat ook zo." Portheine: „Ik heb hem al gezegd, dat hij niet kan volhouden om te zeggen: daar spreek ik me niet over uit. Hij is een van de onderdelen van het PAK. Hij heeft Piena verdedigd, maar dat was gewoon een afleidingsmanoeuvre, want die komt eerdaags dank zy in feite óók de heer Van Aken niet meer op de PvdA-lijst voor. De heer Van Aken kan ons zijn visie op deze gang van za ken niet onthouden. Dat heeft Ampt meyer ook niet gedaan en toen bleek duidelijk, dat het PAK onder zyn knoet doorgaat." Het Is eeu publiek geheim, dat de heer Van Aken een wet houderszetel ambieert. Portheine: „Als dat zo is, dan vind Ik zijn houding niet reëel, want de kans is groot, dat de wethouderszetel, welke hij zou krijgen zonder PAK. hem nu ont gaat. Zijn opstelling begrijp ik gewoon niet. Voor het wethoudersschap acht ik hem overigens wel capabel." Portheine: „Piena, die had toch al la ten weten, dat hij liever weg zou gaan, dus daar hoef ik niet verder op in te Mijn eigen wethouder, mevrouw Den Haan. is zonder meer een succes. Die kunnen we dus gerust laten zitten. Sannes achten wij bijzonder op z'n plaats. Wij betreuren het. dat hij ons door het PAK waarschijnlijk zal ontvallen. Menken heeft in het algemeen een goed beleid gevoerd. Wij zijn niet uit op ver vanging. Wethouder Harmsen echter heeft een aantal minder gelukkige aspekten in zijn beleid gehad." Bijvoorbeeld Portheine: „Al noem ik alleen ge kwes tie rond de centrale Zijn geheleL presen tatie maakt geen krachtige indruk. Dat betekent nog niet, dat ik hem niet terug wil zien. Ik denk aan-onderwijs, waaruit hij per slot van rekening afkomstig is. Ik kan me voorstellen, dat hij op onder wijs beter op zijn plaats ls." Tijdens het Interview met de heer Port heine is het uittreden van de vier socia listische raadsleden expres vrywel niet aan de orde geweest. Ik stelde me op het standpunt, dat eerst de komende ont wikkelingen moeten worden afgewacht. JAN LEUNE. Rector Sted. Gymnasium legt verklaring af over kwestie rondom leerlinge LEIDEN De beer A. M. Coebergli van den Braak, rector vau het Sted. Gymnasium te Leiden, heeft over de kwestie Marylse in 't Veld, een ver klaring afgelegd. Hij heeft meerdere bezwaren tegen de publicaties van dit voorval op zijn school en acht de volgende aanvullingen en correcties essentieel 1. De heer en mevrouw In 't Veld hebben rustig overleg met de rector onmogelijk gemaakt door hem van meet af aan uitsluitend te benaderen met eisen, ultimatums en dreigementen. 2. Aan de betrokken lerares zijn noch door de ouders nocli door de leerlinge excuses aangeboden; 3. De bescherming van de rechten vau de leerlingen met betrekking tot strafmaatregelen e.d. is één van de taken van de bij de wet ingestelde oudercommissie. De heer en mevrouw In 't Veld hebben om hen moverende redenen nagelaten zich allereerst met hun bezwaren tot deze commissie té wenden; 4. De rector heeft vrijwel direct na bet bepalen van de straf met ver- seliillende leraren overlegd, boe eventuele schade door het verzuim van de lessen voor de leerlinge kon worden voorkomen; de daarbij gemaakte plannen kregen nog meer reliëf, toen na nader overleg met b. en w. en enkele onderwysautoriteiten de straf is gewijzigd. Dit hield in, dat de leerlinge wel luiiten de lessen werd gehouden, maar op school diende te komen om daar aan door de leraren verstrekte taken te werken. Door de docenten zouden deze taken worden nagezien en zouden verdere instructies worden gegeven om eventuele achterstand van de leerlinge tegen te gaan; 5. De opgelegde straf houdt geen verband met de algemene situatie in de bewuste klas noch met de .toevallige omstandigheid, dat het gym nasium al geruime tyd moeite heeft de post voor natuurkunde te be zetten". De rector achtte het vergryp op zichzelf zeer enstig; 6. Met de opgelegde straf hebben liet college van curatoren, de ouder- eommissie en de lerarenvergadering zich unaniem akkoord verklaard. 1 b 1 Films in de week van 15 t.m. 21 januari: Camera: „Riten" (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur I Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u.: „Orfeu Negro" (18 jaar). Lido: „On her majesty's secret service' (14 jr). Dagelijks: 2.30, 700 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Willst du ewig Jungfrau bleiben (18 jaar). Dagelflks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: „The Graduate" (18 jr) Prolon gatie. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: „Easy Rider" Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Ontucht op de Reeperbahn (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u.: „Hand des Doods" (18 jaar). Hondenshow in Stadsgehoorzaal LUJDEN Talrijke liefhebbers en ras honden en vele hondenvrienden zien weer verlangend uit naar de jaarlijkse Clubmatch van de Kgnologenvereniging „Rijnland". Zondag a.s. zullen weer 'n groot aantal rashonden, in grote ver scheidenheid, hun beste beentjes vóór zetten, wanneer zij paraderen in de Stadsgehoorzaal voor een aantal gere nommeerde keurmeesters. Ervaren kynologen zullen kommentaar geven over de wel of niet gewenste uiterlijke kenmerken van de voorgeleide honden, die dingen naar de hoogste eer van de dag. de prijs voor de beste hond van de Clubmatch. De keuringen beginnen om half twaalf met de Dogachtigen, hoofdzakelijk grote, Imponerende honden. Tot ongeveer vijf uur zullen er tal van rassen in 'n non stop show voorgebracht en besproken worden, met als slot een grots sorte- t U Zaterdag eerste paal kantine Alphense Boys ALPHEN A.D .RIJN Zaterdag morgen wordt om 10.30 uur de eerste paal geslagen voor het nieuwe clubgebouw van de v.v. „Alphense Boys". Na de plechtig heid van het symbolische startsein in het sportcomplex „De Bijlen" is er een gezellige bijeenkomst van de genodigden in het oude club huis aan de F.uropasingel. ring Dwergpoedeltjes in alle erkende kleuren. Een lid en keurmeesteresse uit Antwerpen heeft ingeschreven met 'n aantal fraaie Lhasa Apso's. die op de grootste shows in Europa de hoogste on derscheidingen behaald hebben. De Lhasa Apso is een middelgrote langha rige terrieraoort, afkomstig uit Thibet. Ook de parade dei- kampioensklasse zal wederom de bewondering van kenners en bezoekers afdwingen. Houdt U van houden? Dan zondag op naar de Stads gehoorzaal! LEIDEN Met Ingang van 1 maart 1970 is tot adjunct-directrice van het Diaconessenhuia benoemd mejuffrouw zr. A. Thlelen, thans als hoofdverpleeg ster verbonden aan het Juliana Kinder ziekenhuis te Den Haag. DEN HA AG/VOORHOUT De broer van een 19-jarige jongeman uit Voor hout heeft een heel wat sleehter repu tatie dan de verdaehte, die voor de Haag se politierechter verscheen, omdat hij in Noordwijk verzet zou hebben gepleegd tegen de politie. Het gebeurde na een wilde avond in een eafé, toen verdachte, vergezeld door zijn broer en nog wat vrienden een eafé In Noordwijk hadden bezocht De broer ontdekte dat hij zijn jas was vergeten en keerde terug, doch de deur van het café was inmiddels op slot ge daan. Toen trapte de broer de deur in waarna ook nog de ruit van een textiel zaak werd vernield. De gealarmeerde politie wilde het woeste gezelschap ar resteren, doch de broer weigerde plaats te nemen in de auto en wekte de vrien- den op zich eveneens te verzetten. Doch zij stoorden zich daar niet aan en gin gen rustig mee. Verdachte en diens broer Heten het op een vechtparty uit draaien, waarbij verdachte een politie man zou hebben geslagen. Verdachte sprak echter van een „duw" geven. ALS EEN DOLLE De broer ging als een dolle tekeer en rolde met de politiemannen in gevecht over de straat. „Wanneer de politieagenten hun handen thuis hadden gehouden, zou ik niets hebben gedaan. Maar toen ze aan m'n broer kwamen, werd ik kwaad", gaf verdachte te kennen. De officier wilde het slaan wel laten vervallen, maar verzet was er gepleegd en gezien het nog blanco strafblad van deze verdachte, behoefde nog geen ge vangenisstraf te volgen. „Ik kan de gang van zaken wel een beetje begrijpen", zei de officier, die f 150,boete eiste. „Ik heb al genoeg schade van deze zaak gehad", zo verklaarde verdachte. De rechter veroordeelde tot f 150,- boete, waarvan echter f70,- voorwaardelijk met proeftijd Min drie jaar, en het advies: LEIDEN De „alternatieve ac tie" van de leerlingen van de kath. pedagogische academie in Bever wijk en de solidariteitsbetuigingen elders in het land hebben in Leiden nog niet tot nadere stappen ge leid. Volgens geruchten zou sprake zijn van een staking vandaag op de pedagogische academie te Lei den de voormalige Chr. Kweek school aan de P. Buysstraat en de dependance aan de Hazenbos- laan te Oegstgeest. Vanmorgen was daar echter alles rustig. De waarnemend directeur, de heer Spijker, deelde ons mede, dat de inspraak en de democratisering op zijn school zodanig zijn, dat er geen aanleiding tot het houden van acties bestaat. „Bei i lie nirl de Meisje door vrachtauto gegrepen LEIDEN. Een 20-jarige dame uit Hazerswoude kwam vanmorgen om 9.10 uur op de hoek Ketting»traat/Utrechtse Jaagpad te Leiden met haar bromfiets te vallen, nadat ze met een vrachtauto in botsing was geraakt. De bestuurder van de vrachtauto was een 32-jarige heer uit Rijnsburg. Het meisje brak een middenvoetsbeentje en liep verwondingen op aan linker onder arm en linkerknie. Zy werd per EHD naar het Academisch Ziekenhuis ver- UIT TWEEDE WERELDOORLOG Jongens vonden granaten ALPHEN AAN DEN RIJN Gistermiddag hebben twee jeug dige jongens langs de spoordijk Leiden-Ut recht twee granaten aangetroffen, per stulc 15 kg. we gende. Hoewel de granaten niet voorzien waren van een slaghoed je, was gevaar voor ontploffing niet denkbeeldig. De mijnopruimingsdienst heeft zich snel over de gevaarlijke pro jectielen ontfermd Het zijn over blijfselen van de Tweede Wereld oorlog. Bij het uitbaggeren van de sloot langs de spoorlijn zijn ze aan de oppervlakte gebracht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3