BIAFRA VOORBEELD VOOR AFRIKA Officier acht gifmoorden van Riet S.-H. voldoende bewezen AMERIKA BEGINT AL JONG MET SCHIETEN Ojoekwoe, grootste militaire staatsman van Afrika Zelfvertrouwen, vindingrijkheid en moed ais centrale boodschap ZE HEEFT EEN ZEER GEVAARLIJK KARAKTER Wij adverteren in New York voor Nederlandse kaas. Maar niet voor "cheese out of the fist". Kritiek overschaduwt feest rond invoering nieuw Burg. Wetboek Parlement telt te weinig juristen O WOENSDAG 14 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (ADVERTENTIE) Psychiater (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Een vrouw die bekent haar man en vader te heb ben vergiftigd, heeft dat natuurlijk gedaan. Anders is ze geestesziek en dat is verdachte niet. Voor wettig en overtuigend bewijs is een beken tenis alleen niet voldoende. Wanneer er gif in de lijken zou zijn aangetrof fen, zou de veroordeling van Riet S. een zacht eitje zijn geweest. Maar dat is het niet, en daarom zijn we in de afdeling bewijsrechtelijke moei lijke strafzaken terecht gekomen". Dit zei vanmorgen mr. J. Booster, de officier van justitie van de rechtbank in Den Bosch, die de hele dag zou besteden aan zijn requisitor tegen Riet S.-H. (46) uit Schijndel. Mr. Booster is van mening, dat hij Riet op alle punten van de tenlastelegging twee moorden en zes pogingen daartoe voldoende bewijs ten laste zal kunnen leggen. Haar weer ingetrokken bekente nissen zijn niettemin van belang voor de bewijsvoering, aldus mr. Booster, „ze heeft niet kunnen aangeven, waarom ze onjuist zouden zijn: met „gelieg" komt ze er niet. Met zulke leugens, louche en doorzichtige verhalen belast Riet S. zich- Riet S.-H. tijdens de sitting op de vijfde dag van het proces, dat tegen haar wordt gevoerd Politiecontrole op de scholen (Van onze correspondent WASHINGTON Het spelen met pistolen is zo gewoon en zo dodelijk geworden, dat er voortaan de gehele dag door de politie in iedere lagere- en middelbareschool in de hoofdstad Washington gepatrouilleerd zal wor den. Gedurende enige tijd patrouil leert de politie reeds in vele scholen in New York en Chicago. Het besluit om de scholen in Washing ton onder politietoezicht te plaatsen werd deze week tijdens een drie uur durende vergadering, die door de bur gemeester werd geleid, genomen. Deze vergadering volgde op een dag, waar op een 15 jaar oude leerling werd doodgeschoten en zich niet minder dan drie andere ongelukken met vuurwapens op scholen voordeden. De jongen, die gedood werd hij was'een neger, zoals 94,1. procent van de leerlingen van de openbare scholen in Washington werd naar men zegt, per ongeluk in de borst geschoten, toen hij en een vriend een pistool on derzochten. Ongeveer 90 minuten eer der was er op een andere school een 14 jaar oude jongen in de heup ge schoten. Men beweerde ook, dat dit een ongeluk was. Het derde voorval was minder toeval lig. Hierbij beweerde een 15 jaar oude jongen, dat een groep medeleerlingen, die getracht hadden hem te beroven, op hem schoten toen hij weg probeer de te rennen. Hij bleef ongedeerd. In een vierde incident nam de politie een pistool af van een 16 jaar oude leerling. Het is duidelijk, dat de gevaren des levens reeds vroeg voor de school jeugd van Washington beginnen. Be roving schijnt normaal te zijn. Het wordt afpersing genoemd. Oudere en grotere jongens dwingen de kleineren om het geld, dat zij bij zich hebben, te overhandigen. Als het nodig is, wordt er geweld gebruikt. De leraren zelf zijn niet gevrijwaard en zij dra gen gewoonlijk zo weinig mogelijk geld bij zich. De afgelopen herfst werd er een lerares voor het front van haar klas beroofd. Bijna een jaar geleden werd er hier een leraar doodgeschoten door twee 17 jaar oude leerlingen, toen hij hen betrapte bij 't beroven van de school- Het is duidelijk, dat het de tieners he lemaal geen moeite kost om aan pis tolen of munitie te komen. De politie schat, dat ongeveer een kwart van de 4100 gewapende overvallen, die ge durende 1968 in Washington plaats vonden, door jeugdigen van onder de achttien jaar werden gepleegd. zelf alleen maar meer. Leugens hebben korte benen." Daarnaast wijst mr Booster ook op de vele belastende verklaringen van ge tuigen en geüuige-deskundigen. Hij ver klaart hoe Riet in drie fazen haar eigen gifgraf heeft gegraven. Hoe het onder zoek zwaar is bemoeilijkt door het feit, dat de dokter voor Riets eerste man een overlijdensakte tekende, hoewel hij twij- feide aan een natuurlijke dood. „Riet moet een zuoht van verlichting hebben geslaakt", aldus de officier. Weinig geruststellend tiet hij daairop volgen: „Hoeveel van die zuchten van verlichting worden er jaarlijks niet ge slaakt, na het afgeven van zo'n akte?" Mr. Booster gaat oo kuitvoerig in op de „frappante parallel" tussen beide echt genoten van Riet. „Beide mannen kregen vergif, maar zwegen omwille van de kin deren. Roet wilde van beide mannen saheiden. Beide mannen deden intense pogingen tot verzoening. Riet beticht beide mannen van mishandeling der kin deren, beide mannen loeten ook een duidelijk spoor achter. Een spoor echter van braaksel; dat is belastend materiaal Riet S. heeft beide mannen willen doden; beiden gingen dezelfde martel gang. Dat acht ik wettelijk en overtui gend bewezen", aldus mr. Booster. Sterk negatief Dr. J. G. Schnitzler, gerechtelijk psy chiater, verbonden aan de Psychiatrische Observatiekliniek (POK) te Utrecht, heeft gisteren geen enkel positief puntje in Riet kunnen vinden. Alles wat hij gisteren vertelde was in meerdere of In bladen als 'The New Yorker' zetten we nu en dan prachtige kleurenadvertenties voor Neder landse kaas. Want in Amerika zijn Goudse en Edammer hele sjieke delikatessen. Maar we adverteren er nooit voor kaas uit het vuistje, want dat kan daar niet. We hebben wel gehoord van een Mr. Hollywell die op een barbecue-party forse plakken Goudse ronddeelde - maar dat was dan ook een miljonair. Alleen hier in ons eigen kaaslandje is kaas zo goedkoop dat je er een machtig stuk op kunt nahouden. Da's een van de dingen waarin een klein land groot kan zijn. Kaas uit het vuistje. BOVAG zet garagepersoneel in de kou UTRECHT (ANP) Dc katholieke bond van werknemers in het metaalbedrijf „St.-Eloy" vindt dat de BOVAG, de werkgeversorganisatie uit het garagebe drijf, het garagepersoneel in de kou zet door zün weigering, mee te werken aan de invoering van de nieuwe geïntegreerde pensioenregeling voor de kleinmetaai. De overige werkgeversorganisaties in de me taalnijverheid zijn wel bereid, vanaf 1 januari 1970 de nieuwe pensioenregeling toe te passen. De BOVAG heeft zich op het standpunt gesteld, dat het pensioenreglement onver brekelijk verbonden is aan de CAO. De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de kleinmetaai zijn, zoals bekend, vastgelopen op de werkgeversuitkering aan de vakbonden. Door de halsstarrige houding van de BOVAG. aldus „St-Eloy", hebben de handarbeiders in de garage bedrijven minder pensioenrechten dan hun collega's in de andere onder de me taalnijverheid vallende bedrijfstakken. Motelbrand in Anchorage dertig vermisten ANCHORAGE (AFP) In een mo tel in Anchorage (Alaska) heeft een he vige brand gewoed. Dertig mensen wor den vermist. Het motel werd volledig in de as gelegd. Tot nu toe heeft men nog maar één dode kunnen bergen. Twaalf mensen wisten aan de vlammen te ont komen. Zeven van hen raakten gewond toen zij door de ramen op de tweede verdieping naar beneden sprongen. mindere mate sterk negatief. „Het is voor mij de vraag of deze vrouw ooit nog in de vrije maatschappij zal kunnen terugkeren. Ook na een psy- ohiatrisohe behandeling. Ze da sterk psy chotisch gestoord en dn belangrijke mate ontoerekenbaar. De maatschappij zal ge ruime tijd togen haar beschermd moeten worden. Ze heeft een zeer gevaarlijk karakter", aldus dr. Schnitzler. Dr. Schnitzler tekende Riet dn nogal scherpe bewoordingen: „Ze is een vin nige. scherpe, uitgesproken harde vrouw met een enorme kilheid. Het is huive ringwekkend zoals zie spreekt over de vergif tigingsgevahen. Ze kent totaal geen menselijke beoordeling. Riet stoort zich aan niemand, ik wil haar istisch noemen. Ze komt in felle opstand wanneer iemand haar een voet dwars probeert te zetten. Ze is zwak begaafd. Bij het minste bewijs tegen haar is het ten zeerste geboden dat ze onvoorwaar delijk ter beschikking van de regering wordt gesteld." De officier van justitie, mr. J. Booster, zal met dit advies danig verlegen ziftten. Hij heeft zich gisteren namelijk ook laten adviseren door dr. J. A. van Belkum, psychiatrisch adviseur van de minister van Justitie uit Breda. Deze was over de opvangmogelijkheden van Riet weinig hoopgevend. Vliegtuigrampen PAGO PAGO, (AP) Op westelijk Samoa is een DC-3 transportvliegtuig kort na de start in een lagune neerge stort. Alle dertig inzittenden. 27 passa giers en drie bemanningsleden, kwamen om het leven. Een skymaster van de Faucett Air lines is gisteren tijdens een vlucht van Trujillo naar Juanjui, in Chili, verdwe nen en vermoedelijk neergestort. Aan boord bevonden zich 28 personen onder wie vier bemanningsleden. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG De feestelijke bijeenkomst in de Haagse Ridderzaal rond de invoering van boek 1 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek is gisteren voor een deel overschaduwd door kritiek op de trage totstandkoming van het gehele nieuwe B.W. uit de mond van de „feestredenaars" oud minister van Justitie mr. Y. Scholten en het oud-KVP- Tweede-Kamerlid mr. Van Rijckevorsel. Beiden wezen voor al bet parlement als vertragende Instantie aan Mr. Sdhofliten zei: „Hert ministerie van Justitie dient waarschijnlijk wel hot grootste aantal wetsontwerpen per jaar in van alle departementen en het aantal juristen in het paricment wordt eahiter minder en minder. De vaste commissie van Justitie is dan ook zwaar belast. Mijns inziens hebben de politieke partijen er te weinig oog voor, dat dooi gebrek aan juristen in de fracties het parlement een bottle-neck dreigt te worden voor een snelle vooruitgang van de giorte aan de orde zijnde stukken wetgeving. Te weinigen moeten te veel doen. Het zesde boek van het nieuwe B-W. bijvoorbeeld is in 1964 ingediend, maar nu vijfeneenhalf jaar later is het voorlopig verslag er nog niet- De commissie van Justitie moet ook zoveel zaken tegelijk doen, een parlement dat bij gebrek aan mankracht zijn essentiële taken niet aan kan, raakt vanzelf in diskrediet". Mr. Van Rijckevorsel zei, dat de geestdrift, die er was, toen men iin 1953 aan het werk voor een nieuw B.W. begon, sterk verminderd is. Het is geen uitdaging meer, doch meer een berustend „wij kunnen niet meer terug, we moeten wel verder". Daar is vooral het trage tempo waarin de mijlpaal van invoering van boek 1 is bereikt, schuld aam. Het tempo moe; omhoog. Hert nieuwe B.W. is volgens mr- Van Rijckevorsel eigenlijk een veel te specialistische materie voor het parlement. Slechts een zeer klein aantal leden maakt er studie van en men kiest dan nog vooral die onderwerpen voor behandeling uit. die van algemene politieke aard zijn of door de pers aatueel gemaakt zijn. Suggesties Hij keerde zich tegen de opvatting als zou de Kamer de ontwerpen ook maar zo min mogelijk via amendementen moeten wijzigen. De parlementaire behandeling mag geen formele zaak worden. Om de taak van de commissie van Justitie wat makkelijker te maken, deed mr. Van Rijckevorsel een aantal suggesties. Zo zouden „deskundige buitenstaanders aan de vaste commissie kunnen worden toegevoegd els buitengewone leden. Voorts zou men ten behoeve van een doelmatiger en snellere werkwijze de Eerste Kamer reeds moeten betrekken in het voorbereidende werk, dat door de Tweede-Kamercommissie wordt verricht- Dit zou tevens de invloed van de Eerste Kamer, die zelf aan wetsvoorstellen niets kan wijzigen, versterken. Tenslotte vroeg de heer Van Rijckevorsel zich af waarom de adviezen van de Raad v;'n State „waarvan we door horen zeggen weten dat hij belangrijk werk verricht" geheim moeten blijven- Openbaarmaking ervan zou Juist bijdragen tot een verantwoorde besluitvorming. (Van onze correspondent Walter Schwarz) LiONDEN. Kapitein Ojoekwoe heeft zijn zinkende schip verlaten. Hij vertelde zijn volk, voordat hij vertrok, dat hij een „vreedzame oplossing" zou trachten te vinden. Maar de beslissende nederlaag van zijn leger heeft hem in een privé- individu veranderd, die evenmin de macht tot onderhandden meer heeft ails een president, die door een coup is afgezet. In Lagos zal er geen verrassing heb ben bestaan over het feit, dat hij en andere leden van zijn regering vertrok ken zijn. De officiële mening daar is altijd geweest, dat Ojoekwoe aan het hoofd van een „rebellenkliek" stond, wiens enige drijfveer macht was. Ojoekwoes oorspronkelijke idee was. vol gens Nigerianen in Lagos, het verkrij gen van macht over geheel Nigeria en het leek alsof deze mening beves tigd werd, toen de Biafraanse strijd krachten in 1967 door het middenwesten oprukten en bijna Lagos innamen. Toen dat mislukte, dacht men in Lagos, dat het tweede doel van de Biafranen, het verwerven van de oliebronnen was. Hier door zou Biafra een olierijk land wor den, dat zich uiteindelijk door wapen geweld uit zou breiden. In hun opinie bedroog de kliek van Ojoekwoe de Biafranen systematisch met hun „genocide" propaganda en ge bruikten zij op handige wijze het lijden van de Biafranen voor hun propaganda in het buitenland. Nu Biafra tenonder is gegaan, zal dat het definitieve oor deel blijven? Als dat zo is, dan zou dat de bevindingen van een groot aantal buitenlandse politici, journalisten, gees telijken en zakenlieden, wier indruk to taal verschillend was, volkomen belache lijk maken. Weiden die mensen dan ook door de propagandamachine om de tuin geleid? De waarheid ligt ergens in het mid den. De afscheiding begon zeker als 'n minderheidsbeweging maanden, voor dat zij plaatsvond, al gepland en voor bereid door Ibo-leraren en studenten aan de universiteit van Ibadan en Nsuk- ka. De Biafraanse raadgevende assem blee. die ermee instemde, was niet wer kelijk representatief en zij was ook niet den en die op directe wijse, zonder uitvluchten, vragen beantwoordde. De woordelijke verslagen van de Aburri- onderhandelingen met zijn federale te genstanders tonen aan dat hij ver boven hen in intellect uitstak, en dat hij zijn opvatting met koele logica verdedigde. „Als we als natie willen blijven be staan, moeten we eerst enigszins uil elkaar gaan", was z(jn redenering. Of de zij feitelijk de Ibo's uit om zich af te scheiden. Zodra Biafra ontstaan was, werd zij op een indrukwekkende wijze werkelijk heid. Zij kon zich erop beroemen, dat zij als eerste Afrikaanse staat haar vrijheid al strijdend had verworven. Zij was voor de Afrikanen een voor beeld van vastberadenheid, doelbewust heid, vindingrijkheid en moed. Zij raf fineerde haar eigen olie, zij ontwikkel- zo eenstemmig als de gepubliceerde be richten doen vermoeden Toch werd de afscheiding werkelijk heid. Biafra had zich nooit drie jaar lang tegen een overweldigende meer derheid kunnen blijven verzetten, wan neer zij door een kliek geleid zou zijn. De slachtingen van geweldige aantallen Ibo-burgers in het noordelijke gebied in 1966. zijn misschien goede propaganda geweest, maar zij zijn werkelijk ge beurd. De slachtingen waren zorgvul dig voorbereid en het was de bedoeling om zo de Ibo's uit Nigeria te drijven. Ojoekwoe was verre van fanatiek, hij was in werkelijkheid gematigd. Hij ver zette zich zo lang als hij kon tegen de afscheiding. Federale ex-collega's zeg gen, dat hij altijd verteerd werd door eerzucht, maar hij was de grootste mi litaire staatsman, die Afrika gekend heeft. Journalisten vonden hem de eni ge leider, die zij ooit geïnterviewd had heid zal koi «verwinning zijn ongelijk doordat er nu wel een- I, staat nog te bezien. Uit een warboel Biafra werd geboren uit een warboel, incompetentie en toevalligheid. De keten der gebeurtenissen begon spoedig na de onafhankelijkheid van Nigeria, terwijl corrupte en kortzichtige politici uit alle provincies op meedogenloze wijze om de macht streden Na de eerste coup beging generaal Ironsi, een lbo, de ge weldige blunder om de provincies af le schaffen hetgeen een daad was, die direct tot de slachtingen leidde. Na de tweede coup was Nigeria in feite in tweeën gebroken, aangezien de coup niet in het oosten werd uitgevoerd. De nieuwe regering van Gowon was onhan dig bij de onderhandelingen. Door de Aburri-overeenkomsten, die zij eerst aanvaard had, niet te erkennen, nodig de en produceerde haar eigen hoog ex plosieve wapens bestuurde eenmotorige trainingsvliegtuigen tegen federale Migs. De stoutmoedigheid van haar militaire planning het spektaculairst was de blikseminvasie van het middenwesten kwam bij tijden die van de Israëliërs nabij. Zii dreef de eerste effectieve propagandamachine van Afrika. Maar het grootste Biafraanse ..wonder" w&s misschien haar financiële tovenarij, waardoor zij in staat was om haar oorlogsinspanningen te bekostigen, ter wijl alle zichtbare bronnen van buiten landse deviezen reeds lang opgedroogd waren. Groene boekje Ojoekwoe lanceerde verleden jaar een nieuwe ideologie voor Biafra en publi ceerde die in wat bekend werd als „Ojoekwoes groene boekje". Haar cen trale boodschap was zelfvertrouwen. Hiermee verbonden was een vurig Afri- kanisme. De oorlog werd uitgelegd als een neo-koloniale operatie, die door Groot-Brittannië werd ondernomen om haar olie- en handelsbelangen te be schermen. Hierin werd zij op cynische wijze door de Russen gesteund, omdat zij een steunpunt in West-Afrika nodig had. De hulp. die £)n Biafra door de Fransen werd gegeven, en wat nog pijn- i lijker was, dooi de Portugezen en Zuid- Afrikanen, wprd beschouwd als „het aanvaarden van hulp van de duivel in het uur der nood". Het thema van het zelfvertrouwen werd ontwikkeld tot een economische politiek voor na de oorlog. Als de Fran sen werkelijk olieconcessies voor wa pens hadden weten te verwerven, dan moeten zij het „Groene boekje" veront rustend heben gevonden. Hierin stond, dat. Biafra haar eigen olie zou raffine- Het „Groene boekje" was socialis-1 tisch van tint hoewel Ojoekwoe de zoon van een kapitalistisch miljonair is en hoewel de Ibo's vooral befaamd zijn om hun ondernemende handelsgeest. Maar het gevoel, dat de strijd van Biafra de strijd van de zwarte man tegen het neo- kapitalisme was, was diep en oprecht en werd zowel door boeren als professoren gedeeld. Hoe zou Afrika zich Biafra herinne ren? De meeste van haar regeringen schaarden zich achter Lagos omdat af scheiding hen ook bedreigt. Biafra ver anderde de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in een „heilige alliantie" van gevestigde orde. Maar veel van Biafra's boodschap bereikte toch de Afrikanen. De gewone Afrikanen genieten nog steeds te weinig van de vruchten van de on afhankelijkheid om zich werkelijk ver bonden te voelen met de toevallige geo grafische eenheden, die de kolonialisten hen achterlieten. De recente poging van Oe Thant om Biafra met Kalanga gelijk te stellen, zal geen gewicht in de schaal hebben gelegd. Zelfs Lagos doet niet als of het motief voor Biafra's afscheiding van buiten Biafra kwam (hoewel radio Moskou dat wel doel). KARDINAAL PELLEGRINOi „Kerk wellicht gemakkelijker jegens huwelijk na scheiding* TURIJN (AP) In een slottoespraak van een- conferentie over godsdienst tn huwelijk heeft de aartsbisschop van Tu rijn, Michele kardinaal Pcllegrino. ge zegd dat er op den duur een verzachting van het verbod van de Kerk ten aanzien van hertrouwen na echtscheiding zou kunnen komen. In Turijn wacht men nu af hoe het Vaticaan op deze uitspraak zou kunnen reageren. Het gaat hier over een zeer gevoelige zaak en de paus heeft ettelijke malen verklaard tegen echtscheidingen te zijn. Tot degenen die vinden dat de Kerk eigenlijk nooit een onfeilbare re gel heeft afgekondigd tegen het onscheid baar-zijn van een huwelijk tussen katho lieken. behoren de twee theologen Don Franco Ardusso en don Francesco Fer- retti, die op de conferentie aanwezig waren en behoorden tot degenen die voorzagen dat er in de houding van de Kerk ten aanzien van het verbod tot hertrouwen zeker een verandering zal intreden. Wat zal de lbo nu gaan doen? Lagos verwacht een dramatische verwerping van Ojoekwoe even plotseling als de Ghanese verwerping van Nkroema 1 zijn val. Men kan moeilijk zien, hoe meeste Biafranen niet blij zullen zijn, wanneer de strijd over is en wan het voedsel binnen begint ic komen. On danks al haar dynamiek was het gime van Ojoekwoe een militair regime, dat haar geheime tegenstanders had. speciaal bij de zakenlieden, die ver langend waren om de handel in Nigeria weer op gang te doen komen. Maar het zou ondenkbaar zijn, dat het Biafraanse idee tenonder zou gaan met de val van Owerri en Uli. In haar 31 maanden van leven was Biafra te echt en werkelijk om vergeten te worden. Iets tenminste van haar aspiraties zal blijven bestaan. (Copyright The Guardian) (ADVERTENTIE) A

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5