Uninskylegde accent op virtuositeit en techniek Sassenheim overschrijdt dit jaar de 12.000 inwoners G. J. Huijgsloot door PTT onderscheiden „Het partij-bestuur zal wel niet ingrijpen" Eindeloos Volhardende Badminton Club kampioen BURGERLIJKE STAND Kaartverkoop voor Wiener Eisrevue groter dan verwacht Mej. Sybrandt reed met Regina naar 1ste plaats MARKTEN PAGINA DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1970 DE SPANNINGEN IN DE PvdA „Rebel" H. Zu iderman LEIDEN Welke reacties hebben de vier socialistische raadsleden bereikt, na hun besluit van afgelopen maandagavond om uit de raadsfractie van de PvdA te stappen en zich als onafhankelijke groepering op te stellen. Onze stadsredacteur Jan Leune ging dat na en sprak met de heren H. Zan derman, P. Fakkel en wethouder S. Sannes. De heer A. Versnel kon hy helaas niet bereiken. Wel sprak hy met wethouder C. J. Piena, die zich met de vier solidair heeft verklaard, maar zjjn zetel in het college niet beschik baar zal stellen. De heer Fakkel had niet zo veel reacties bereikt. „Ach, collega's op mjjn werk schieten me wel aan en zeggen: je hebt er goed aan gedaan om er uit te stappen. Maar och, aan die reacties hecht ik niet zoveel waarde. Ik moet eerlyk zeggen, dat ik vrjjwel geen reacties heb gekregen van partygenoten. Dat had ik ook niet verwacht. Iedereen wil de kat liefst uit de boom kjjken." Ook de heer Zunderman had nog geen overstelpende hoeveelheden reacties gehad. „Dat had ik ook niet verwacht", aldus de heer Zunderman, die zich tot nu toe heeft gepresenteerd als de woordvoerder van de uitgetreden groep. „Vroeger was men ongetwijfeld veel spontaner geweest. De moderne mens is niet meer zo vlug om zijn gevoelens spontaan bloot te geven." Over de reacties van zyn fractie zei de heer Zunderman: „Die hebben me eerlijk gezegd toch wel een beetje verwonderd. Ik heb ook begrepen, dat men ons nu wil gaan royeren. Nou, als ze dat willen, dan moeten ze dat maar doen. Het staat natuurlijk erg flink." Op de vraag of ook hy contact had gehad met party-voorzitter dr. Anne Vondeling, zei de heer Zunderman: „Nee, ik verwacht ook niet dat dat gebeurt. Hij zal ook het voorstel om ons te royeren beslist niet steunen, naar ik verwacht. Dat heeft hij in Eindhoven ook niet gedaan. Daar wilde hij de groep, die niet akkoord ging met het PAK aldaar, liever in de party houden." Wat wil je ook? Er is zoveel verwarring in de party. Ik geloof niet, dat het partijbestuur in dit stadium van de ontwikkeling iets zal ondernemen." Tot zover de heer Zunderman. Wethouder Sann<fs verklaarde, dat hij verder geen verklaring meer zal afleggen. ,,Ik zal alleen myn ontslag als wethouder indienen, maar wanneer dat in de raad aan de orde komt, dat weet Ik niet. Dat zal van de voorzitter (burgemeester Van der Willigen, red.) afhangen." De heer Sannes vertrouwde me wel toe: De reacties, die ik tot nu toe ontvangen heb waren in ieder geval niet afwijzend." Wethouder Piena, die op doktersvoorschrift volkomen rust moet houden, zei me, dat hij veel brieven had binnengekregen. „Velen vinden, dat ik een wijs besluit heb genomen mijn zetel niet beschikbaar te stellen. Dat heb ik gedaan om de eenheid nog enigszins te bewaren. Weet u, ik heb drie-en- veertig jaar in de party gezeten en ik had er niet de behoefte aan om nou net in de laatste paar maanden alleen te gaan staan." Naar de heer Zunderman me nog mededeelde, zal de uitgetreden groep voorlopig geen actie ondernemen. „We wachten een ledenvergadering van de afdeling af," aldus de heer Zunderman. LEIDEN/VOORSCHOTEN Het eerste team van EVBC '66, bestaande uit de heren J. v. d. Assem en H. Elligens en de dames E. Kleyn en A. Rekkers, is er in geslaagd om opnieuw ongeslagen kampioen te worden. Zy zullen nu het vol gend seizoen in de 1ste klas Distrikt spelen. Slaagde de vereniging, die twee jaar geleden werd opgericht, er vorig jaar in met 26 van de 28 te behalen punten kampioen te worden, dit jaar in de 2e klasse is dit met 27 punten gelukt. Men zal in de toekomst wel degelijk rekening dienen te houden met EVBC '66, want de volledige naam spreekt voor zich: Eindeloos, Volhardende, Badminton Club. En de woorden van een der spelers aanhalend: „We zijn volhardend tot we landelijke wedstrijden mogen gaan spelen". In de militaire sporthal werd ook de tweede stap in deze richting gezet. Onder het oog van een groot aantal bezoekers werd het team van B.C. Mariahoeve naar een 8-0 nederlaag gespeeld. Nadat EVBC '66 de vierde partij had gewonnen werd het spel even onderbroken voor een dronk op het behaalde kampioenschap, want men had aan een gelijkspel al voldoende. Daarna weiden de resterende vier partijen, ondanks de schuimwijn, ook nog in winst omgezet en kwam er voor dit team een feestelijk eind aan een seizoen van harde inzet en training. V.l.n.r., staand: trainer J. Guérin, H. Elligens, J. v. d. Assem; zittend: E. Kleyn, A. Rekkers. (Foto: F. Hoogstraten) Alatinee-voorstelling wordt ingelast LEIDEN. „De kaartverkoop is buiten verwachting groot, is gewoon overwel digend. Daarom heeft de Wiener Eisre vue nu ree da besloten om op 1 februari een extra matinee te geven", zei ons vanmorgen een bijzonder verheugde Daey Ouwens, wnd.-directeur van de Groenoordhal, waar de Wiener Eisrevue van 21 januari tot en met 1 februari haar ijsvloer zal neerleggen. Op de première van de Confetti-show van de Wiener Eisrevue wordt onder meer luister bijgedragen door Jong K. G. Het ls voorts vrijwel zeker, dat bij de gehele raad, het college van B. en W. en bijna alle burgemeesters uit de om geving van Lelden de première zullen bijwonen. Zondagavond a.s. zal men de opbouwploeg van de revue in Leiden arriveren en aan de bouw van de de cors en aanleg van de ijsvloeren begin- Studiezaal Gem. Archief gesloten LEIDEN. In verband met een interne verhuizing in de gebouwen van de Ge meentelijke Archiefdienst aan de Boisot- kade zal de studiezaal van het archief ln de periode van 19 januari t.m. 15 februari a.s. gesloten zijn voor het pu bliek. De studiezaal die tijdelijk gehuisvest was in de nieuwe vleugel, verhuist weer terug naar het oude gebouw, waar een geheel gemoderniseerde studiezaal wordt ingericht. Tegelijkertijd wordt dan in de nieuwe vleugel de tentoonstellingszaal in orde gebracht. Wedstrijd dressuur bij Van Zeist VOORSCHOTEN In de manege van Zeist te Voorschoten vond de tweede wed strijd plaats in de competitie om de „Elvera-beker". Er was een zeer geanimeerde belangstelling, zowel van de kant van de ruiters als van de bezoekers. Gereden werd in twee groepen: A. mindergevorderden en B. meergevorderden. De wedstrijd verliep in een sfeer van bijzondere kamaraadschap en sportiviteit. Het doet altjjd goed amazones en ruiters keurig gediciplineerd de paarden te zien voorbrengen. Ieder reed met animo, velen met allure, van enige deelnemers was de rjjstjjl een bjjzonder genoegen om naar te kjjkèn. Het grootste genoegen was ongetwyfeld zo'n groot aantal voortreffelijke paarden aan de arbeid te zien, onderling zeer verschillend in type, karakter als in temperament. Competitie om de Elvera-beker ONGEBREIDELDE virtuositeit, flitsende techniek die niets meer te wensen laat, in totaal een exposé van pianistische volkomenheden heeft gisteravond in een goed bezette Stadsgehoorzaal de leden van de Leldsche Kunstkring „Voor Allen" in bewondering gevangen ge houden. De coryfee die dit bewerkte was meesterpianist Alexander Uninsky („bekend van de grammofoonplaat") een grote naam onder de klavierkunstenaars van de be proefde oude stempel. Unfhsky kent uiteraard de piano literatuur van voor naar achter, tot en met de kleine lettertjes. De partituren zijn voor hem een geestelijke verworvenheid geworden die een uitgebalanceerde ver tolking, een precieus geanalyseerde afweging van waar den garandeert. De meest adembenemende passages rol len bij hem zo soepel en flitsend uit de mouw, dat men zich waant by een goochelaarsséance aanwezig te zijn. Wat Uninsky ons gisteravond openbaarde was vanzelf sprekende kunst, die vaak een briljante glans kreeg. Hij bezit de bravoure van een Liszt, maar zyn mededeel zaamheid puurt niet uit de diepten, waar vaak de ont roerendste geheimen op verlossing liggen te wachten. Daar was trouwens ook het programma over het alge meen te stevig en robuust voor. UNINSKY spreidde een grootse klankvorming ten toon, geholpen door de kwaliteit van het instrument, dat een zeer fraaie bas bevatte. In de Sonate o*ius 31 no. 3 in Es van Beethoven legde de pianist verrassend boelen de episoden neer, vooral de middendelen (een niet vlin derachtig, maar wel dartel scherzo) en een bijzonder sterke finale in een instuimige tarantella van het Pres to con fuoco waren rijk aan spanning De speeltrant van deze pianist is fel, bijna bruusk en glashard; in tempera turen gemeten: van koud tot warm. Dat Alexander Uninsky een werkelijk groot herschepper is bewees hij in het kleine half uur, dat de rapsodische Sonate (in b) van Liszt beslaat. Méér dan de Pagar.dni van de piano in dit stuk heeft gelegd kan een reprodu cerend pianist er niet uithalen. Hier werd een proeve van virtuositeit gegeven als een getuigenis van de mees ter. Hier kookte de teutoonse drift in het bloed, die hon derd jaar geleden de verveling tijdens de opgeprikte soirees de salons uitdreef. De salons zijn passé en in onze dagen is deze infernale aaneenschakeling van op standigheid, pathetiek en venijn onderbroken door intermezzi van romantische lyriek vooral door haar duur niet meer in staat iedereen met rode hoofden spra- i keloos te doen zitten. Gisteravond zag ik enige toehoor- j ders verstrooid met de vingers op de dijen roffelen. „Be weeglijk als een marmot", zei eens de weinig muzikaal I begaafde dichter Potgieter van Liszt. ALEXANDER UNINSKY VAN DEBUSSY speelde Uninsky drie preludes: Voiles, mooi voldragen, La Terrasse des audiences du clair de lune en een zeer heldere Feux dartifice met dat even om de hoek kijkende elementje uit de Marseillaise aan het slot. Nog transparanter en vloeiender klonken de drie daarop volgende etudes. Het concert werd besloten met Gavotte, een markante dansvorm en een verrukkelijke inspiratie voor choreo grafen, en een frenetieke Toccata van Prokofjew. Na het uitbundig applaus zong de vleugel als toegiften een Ma zurka en Etude van Chopin. Het was een recital met een virtuoos accent, dat het wellicht in het domein vi plaat" nog het best doet. TON PIETERS Geboren: Ewout Gerardus. z.v. J. A. P. Immers en M. C. Diependaal; Eduard Leopold Christiaan, z.v. M. van Herk en J. H. Braakman; Edwin, z.v. M. A. C. Smits en M. L. van Tilburg; Ingrid G. M.. d.v. K. B. Willemsen en A. A. Zoete melk; Marinka, d.v. H. de Haan en M. Voshol. Gehuwd: J. G. Vinju en E. Groenhuizen. Overleden; A. M. P. van der Poel; J. S. Personenauto schoof onder vrachtauto ALPHEN A/D RIJN Dinsdagmorgen omstreeks half acht is op de Steekter- weg te Alphen a/d Rijn, een personen auto, bestuurd door de heer W. J. P. T. (Alphen), ter hoogte van het Goudse Kijpad, met onverminderde vaart onder e«-n vrachtauto geschoven. De bestuurder daarvan, de heer Th. L. v. N. uit Wijk bij Duurstede, was net doende de auto vanuit zijn parkeerposi- tie op te trekken. De heer T. had dit niet opgemerkt, omdat het zicht door ander verkeer werd belemmerd. Hoewel zijn auto zeer zwaar beschadigd werd, liep de heer T. geen ernstig letsel op. W. van der Leek; C. van Maurik; J. P. Leijten; J. van Klink; E. Olivier; M. van der Spek; C. de Vos; J. C. van Rijn; J. P. van der Klugt; G. J. Spijkerman; M. Bouwman; C. C. Stouten; N. J. van der Linden: A. Laurier; C. A. J. van der Steen; F. G. B. van Mackelenbergh; A. van Ek; J. van Vliet; C. van Haaften; J. van Santbrink; M. de Lange; M. van der Lelie; M. F. Voorrips; E. F. Con cha; M. C. S. Ankerna; J. Verhoeven; M. H. Vogel; J. C. Mattaar; A. Kam steeg; J. van der Reijden; J. C. Stav- leu; A. den Otter; H. Cambier. yy De wedstrijd werd gejureerd door de heer en mevrouw Van Dien, die telkens weer bereid zijn hun gedegen vakkennis voordit doel in te zetten. Aan het slot van de wedstrijd werd de uitslag bekend gemaakt: Groep A: 1 mej. Sybrandt met Regina; 2 de heer van Bellen met Duet; 3 mej. De Haas met Regina; 4 mej. dr. Thee- sink met Sza-Sza; 5 mej. Hessing met Toleranz; 6 dr. Goedbloed met Orcr. Eervolle vermelding voor de heer Lens- velt met Ramses en mej. Geertsema met Maaike. Groep B: 1 mej. Fengler met Dorette; 2 mevr. Geertsema met Duet: 3 de heer Timmermans met Onix; 4 de heer de Visser met Dorette; 5 mej. Bruinsma met Monnet; 6 de heer Ir. van Zanten met Caroline. Eervolle vermelding voor mevrouw Timmermans met Onix en drs. Louwman met Olivier. Als laatste van alle deelnemers reed de heer Van Zeist op een fraaie vos de proef B „hors concours" mee en na een ademloos volgen van iedereen oogstte hij hiermee een flink applaus. Na de wedstrijd volgde nog een gezellig samenzijn in Holiday Inn. alwaar nog druk werd nagepraat over de presta ties. Chr. Jongerengroepen spraken over de „Drie van Breda" LEIDEN. Gisteravond vond ln de Kleine Burcht een vergadering plaats van de Combinatie Chr. Jongerengroe pen (gezamenlijke organisatie van KVP-, AR- en CH-jongeren te Leiden). De heer v. Schalk, lid van de Tweede Kamer, sprak over de Drie van Breda. HJj wilde de zaak niet tot een party- politieke maken, evenmin tot één van naastenliefde. Wat dit laatste betreft: welke naasten liefde moet prevaleren, die tot de slacht offers of tot de veroordeelden? De heer v. Schaik wilde het rechtspro bleem centraal stellen. Volgens het Ne derlands rechtsgevoel is levenslang geen juiste strafmaat meer en wordt deze daarom op termijn gesteld. Waarom dit voor deze drie niet gelden? In de discussie met de heer v. Schaik bleken de aanwezige juridische studen ten zeer vatbaar voor het argument van inkonsekwentie in de rechtsbede ling. Vergelding en voorbeeld steelen werden o.a. als tegenargumenten naar voren gebracht, maar de vergadering was grotendeels de mening van de heer v. Schaik toegedaan. LEIDEN. Aan de Economische Hoge school te Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal ex. Nederlands recht de heer P. Hakkaart uit Leiden. (Van onze correspondent) SASSENHEIM De raadsvergadering in Sassenheim gisteravond werd geopend met de nieuwjaarsrede van burgemeester Van Knobels- dorf, die meedeelde dat de plaatselijke bevolking per 1 januari 1970 11.535 zielen bedraagt; in een jaar tijds een toename van 220. In 1970 wordt de overschrijding van 12.000 inwoners verwacht. Er zijn 97 woningen gereed gekomen en 356 (164 huur- en 192 koop woningen) in aanbouw. In 1970 zullen 200 woningen in aanbouw komen (170 koop- en 30 huurwoningen). Over de samenwerking van de zeven gemeenten in de bollenstreek merkte hij op dat bij zaken die de streekgemeenten samenbundelt, zonder engheid, over de gemeente grenzen heengezien moet worden. Bezwaarschrift- Van der Plas met 8-5 verworpen Bij de Ingekomen stukken was o.a. eri schrijven van het overlegorgaan der ze ven bollenstreekgemeenten. Hieruit bleek dat er drie vergaderingen werden ge houden. Aan de orde kwamen de werk gelegenheid, de vestigingsmogelijkheden van ambtelijke bedrijven, de ruimtelijke ordening met betrekking tot de glas- cultuur, het streekplan Bollengebied, de afvalverwerking, het voortgezet onder wijs en de subsidiëring van de streek- LODEN, 14 janiii. Groente Champignons 3.15; appelen 19; peren 47; andijvie 1 1.40-1.62; andijvie 2. 1.09-1.32; kroten, gekookt 50; boerenkool 8-2i; pre: 1.05-1.26; ap-rt-m A 79-87. spru.- ten B 92-97; uien drielingen 43, uien middel grof 63; uien grof 67; witlof 93 1.28: sla 31-39; sla B 26-30; selderij 6-a. De heer Hujjgsloot en zijn echtge note nemen het geschenk van directeur E. J. Bongers in ontvangst. steeds voor ieder een voorbeeld ls. Speld (Van correspondent) ALKEMADE Veertig Jaar geleden trad de heer G. J. Huygsloot, na 12 jaar in de Veense tuinen te hebben gewerkt, als besteller in dienst b(j het postkantoor in Roelofarendsveen. Toen heeft hy niet kunnen vermoeden, dat hy bjj dit bedrijf ook nog eens zyn 40-jarig arbeidsjubileum zou gaan vieren. Toch is het er van gekomen; vandaar gistermiddag en -avond de drukte in het restaurant De Vier Heemskinderen te Roelofarendsveen. Bongers. die vergezeld was van adjunct- directeur A. van de Roovaart en de chef personeelszaken van het ressort Leiden, de heer G. W. van de Water. In zijn toespraak gaf de heer Bongers een terugblik over de afgelopen veertig jaar, waarvan de jubilaris er 36 in eigen gemeente heeft mogen werken. De laat ste vier jaar was de heer Huijgsloot werkzaam ln het kantoor te Leiden en reisde hij elke,dag met de autobus heen en weer. De heer Bongers prees zijn werk en persoon, die hij vooral ook zo „Ochtendziekte is er nooit bij" Tijdens de 's middags gehouden receptie werd de jubilaris en zijn gezin, hartelijk toegesproken door de directeur van het postkantoor te Leiden, de heer E. J. „Oehtendziekte is er bij Huygsloot nooit bij40 jaar heeft hy het publiek op voor beeldige vvyzc gediend", aldus de heer Bongers. Vandaar ook de gouden PTT- speld, die de directeur vervolgens de heer Heijgens op de rever bevestigde- Voorts ontving de jubilaris daarbij de oorkonde, een geschenk onder couvert en een bloemstuk voor mevrouw Huij- gens. De heer J. M. Hejje sprak als chef van de afdeling expeditie, waar de ju bilerende besteller eerste klasse thans werkt. Hij bood eveneens naast harte lijke woorden enkele geschenken aan en bloemen voor mevrouw Huygsloot. De heer Huijgsloot zei, mede namens zijn vrouw hartelijk dank voor de ge schenken en de daarbij uitgesproken vriendelijke woorden. Het bleef daarna een komen en gaan van collega's, ter wijl voorts tal van inwoners van Roelof arendsveen hun gelukwensen kwamen aanbieden. II. VAN PROOYEN laat dat bedrijf intact muziekschool en de muziekgezelschap pen. In een aantal gevallen kon een gemeenschappelijk standpunt worden bepaald. Verder bleek dat ondanks de schynbaar vele overeenkomsten tussen de hoUenstreekgemeenten, de verschil len in onderdelen en ln bestuurlijke uit gangspunten niet onaanzienlijk zyn. Een sterke agglomeratie-samenwerklng op velerlei gebied, zoals elders valt waar te nemen, lykt op dit moment ln de streek dan ook niet realiseerbaar. Streekph an Een punt van sterk gemeenschappelijk belang is echter duidelijk de structuur bepaling van de streek, welke voor de zeven gemeenten o.m. wordt geregeld ln het streekplan Bollengebied. Ter be hartiging van dit gemeenschappelijk be lang is men van mening dat gekomen moet worden tot een gemeenschappelijke regeling, waarvoor thans wordt bezien hoe dit geconcretiseerd moet worden. Het voorstel om verkeersheuvels met verkeerszullen te plaatsen op twee plaatsen op de Parklaan werd aange nomen. Deze zullen komen op de hoek van de Gouverneurlaan en hoek Kerk- KVP tegen B. en w. stelden voor het bezwaarschrift van veehouder Th. C. v. d. Plas tegen het bestemmingsplan „De Kool" af te wyzen, maar bij monde van de heren De Nennie en v. Prooyen verklaarde de KVP-fractle zich ertegen. Zy stelden dat in dit geval het bedrijfsbelang prevaleer de boven het gemeenschappelijk belang. De burgemeester zei echter dat er in Sassenheim toch al een tekort was aan ruimte voor recreatie. De nieuwe wijk die twee- tot drieduizend bewoners zal tellen, vindt planologisch z'n begrenzing ln het geheel. Voorlopig kan het perceel weiland z'n bestemming behouden. Bij de stemming die volgde bleek dat met 8 stemmen voor en 5 KVP- stemmen tegen het voorstel van b. en w. was aangenomen. Zaalvoetbaluitslagen JUNIOREN LFC-ASC Roodenburg 1-Lugdunum SVOW-Rijnsb. Boys Roodenburg 2-ZLC SENIOREN IA: Sleutels- ASC LDWS-Rijnsb. Boys Roodenburg 1-UVS Lugdunum 1-SVOW LFC-ZLC 1 1B: Lugdunum 2-VNAl Wernink 1-Durlsol 1 Koejaké 2-Roodenburg 2 UVS 2-Koejaké 1 2B: Koejaké 4-RCL 2 SCL 2-UVS 3 VNA 2-ZLC 2

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3