INTERLAND VOOR ENGELS ELFTAL LAATSTE TEST OP EIGEN BODEM Ramsey achtervolgd door tegenslag Uitverkoren boven Suurbier Voor Epi Drost is Oranjeshirt meer dan stuk voetbalplunje Kessler: „Hij is momenteel gewoon beter Oranje niet kansloos op Wembley Eén debutant in Engels team HOOGOVENTOERNOOI Donner held van dag WOKNSDAG 14 JANUARI 1970 DB LETDSE COURANT PAGINA 1.1 (Van ome sportredactie) LONDEN Wat Bislet is voor de schaatsers en Wimbledon voor de tennissers, is Wembley voor de voetballers: heilige grond. Het prach tige Londense stadion met zijn 100.000 over dekte plaatsen spreekt bij iedere voetballief hebber tot de verbeelding. Spelen op Wembley wordt ook nu nog altijd beschouwd als een eer. Vanavond, als het Nederlandse elftal op de nieuwe grasmat voor het eerst in 75 jaar een interland op Wembley tegen Engeland speelt. zal het stadion waarschijnlijk niet geheel uit verkocht zijn. In regenachtig Londen, waar Oranje gistermiddag na een 40 minuten durende vliegreis arriveerde op het vliegveld Heathrow, waren nog volop toegangskaarten verkrijgbaar. De Engelse voetbalbond rekent op ongeveer 80.000 toeschouwers, die niet zozeer komen om dat het Nederlandse voetbal de laatste jaren behoorlijk in aanzien is gestegen, maar meer omdat het Engelse elftal zjjn laatste thuis- interland speelt voordat straks in juni in Mexico (Van ome sportredactie) LONDEN. Voor Epi Drost, de 24-jarige aanvoerder van FC Twente, betekent de vanavond te spelen interland EngelandNeder land de eerste uitwedstrijd in het Nederlands elftal. Drosts keuze is op grond van zijn prestaties bij FC Twente dit seizoen zonder meer gerechtvaardigd, maar moet toch als een verrassing worden gezien. Immers, de Enschedeër kreeg de voorkeur boven de eveneens in topvorm verkerende en internatio naal aanzienlijk meer ervaren Wim Suurbier van Ajax. De reden? „Ik vind Drost momenteel gewoon beter dan Suurbier", aldus bonds coach George Kessler. Epi Drost zelf over zijn uitverkiezing: „Ik ben er hartstikke blij mee. Voor mij is spelen in het Nederlands elftal alles. Ik beschouw het als een hele grote eer en dat zal altijd zo blijven". Drost is in deze competitie aan zienlijk volwassener geworden, nadat hij vorig seizoen dikwijls overhoop lag met FC Twentes trainer Kees Rijvers, die toen ontevreden was over Drosts instel ling. Drost: „Wat vorig seizoen is ge beurd, wil ik het liefst vergeten. De heer Rijvers en ik waren het nu en dan niet met elkaar eens. Ik ben nooit ge- Goeljajev snel op 500 meter ALMA ATA Boris Goeljajev uit Sverdlovsk heeft gisteren op de ijsbaan van Alma Ata de 500 meter nog sneller afgelegd dan Valeri Moeratov, die vorige week met 39.09 onder het wereldrecord van Keiler, Suzuki en Lepesjkln (39,2) bleef. Op de Mededobaan reed Goeljajev de 500 meter in 39,03 seconden, waarmee hij de Russische titel veroverde. In Alma Ata zijn gisteren de wedstrij- om de Russische kampioenschappen r heren begonnen. In de Sovjet-Unie wordt behalve om het kampioenschap over de vier klassieke afstanden ook strijd geleverd om de titels op de af- tonderlfjke Indiase hockeyers wonnen BOMBAY Het Indiase B-elftal hockey heeft gisteren tijdens het inter nationale toernooi in Bombay met 50 Argentinië gewonnen. Linksbinnen Koelwant Singh maakte drie doelpunten. wend geweest om mijn mond te houden. Daar ben ik geen mannetje naar. Onze meningen stonden nogal eens tegenover elkaar en dat gaf enkele keren aanlei ding tot minder plezierige situaties. Voor het begin van dit seizoen hebben de heer Rijvers en ik lang met elkaar ge praat. Er zijn nu geen problemen meer. We kunnen het goed met elkaar vinden". Doorbraak Die verbeterde verstandhouding van ruzie tussen speler en trainer was welis waar nimmer sprake, maar de situatie was toch verre van ideaal domineerde tooh wel in de opzienbarende doorbraak van Epi Drost bij FC Twente. Terwijl de Ensohedese ploeg lange tijd naar de grote vorm liep te zoeken, speelde Drost vele uitstekende wedstrijden. Als rechts- en linksback en nadat vrije verdediger De Vries door een auto-ongeval enige tijd werd uitgeschakeld als „libero" vestigde Epi Drost week in week uit de aandacht op zich. Zo zeer zelfs, dat hij een half jaar na zijn debuut tegen Tsjeoho-Slowakije, in november van het vorig jaar tegen Engeland zijn tweede interland mocht spelen en nu, in de belangrijkste wedstrijd voor het Neder lands elftal in dit jaar van louter vriend schappelijke interlands, opnieuw tot de uitverkorenen behoort Epi Drost is rijper geworden. Hij is, zoals Kees Rijvers voldaan vaststelt, op weg naar volwassenheid. „Hele grote" Rijvers: „Drost begrijpt nu, dat voet bal meer betekent dan hij altijd heeft gedacht. Hoewel hij er nog niet is, is hij duidelijk op de goede weg. Met zijn kwaliteiten moet hij kunnen uitgroeien tot een hele grote. Epi begint nu, zoals vele van onze andere spelers trouwens, ook te begrijpen dat FC Twentes positie van vorig jaar uniek is geweest. Kwali tatief kon het elftal gemakkelijk spelen op het niveau van toen. alleen waren de spelers nog niet volgroeid om aan die situatie weerstand te bieden. Die groei zit er nu duidelijk in. Epi Drost ls er het beste voorbeeld van. Van de jonge spelers, die hard vooruit gaan. Ik laat zelf veel aan hem over wat hij moet doen en laten om de top te bereiken. Hij is zich nu bewust van zijn verant woordelijkheid. Niet alleen als voetballer maar ook als zakenman (Drost drijft in Enschede een lijstenmakerij - Red.) en als hoofd van het gezin (Drost is ge trouwd en vader van een kind - Red.). Vorig jaar heb ik veel kritiek op hem gehad om hem bij te brengen wat hij moest doen om als profvoetballer te slagen. Dat begint nu vruchten af te Zware taak Rijvers' tevredenheid over de instelling van Epi Drost blijkt het beste uit het feit, dat de ex-aanvaller van Wagenin- gen, die in het militaire elftal als ver dediger werd ontdekt en in 1966, na een mislukt seizoen bij Heracles, door FC Twente werd gecontracteerd, sinds kort aanvoerder van de Ensohedese ploeg is. „Een zware taak", vind Epi Drost dat „Er wordt wel eens gezegd, dat het aan voerderschap tegenwoordig niet zoveel meer voorstelt, maar daar ben ik het niet mee eens. Het is toch een hele ver antwoordelijkheid". Epi Drost, die zijn contract met FC Twente met een jaar verlengde „Het gaat met ons weer bergopwaarts, wij zullen in de tweede helft van het seizoen nog voor de nodige verrassingen zorgen" heeft vanavond die verantwoordelijke taak niet. Hij kan zich geheel en al op zijn opdracht, die bondscoach Kessler hem zal geven, concentreren. Of hij een goede wedstrijd zal spelen, dient natuurlijk te worden afgewacht, maar één ding is zeker; als er één speler is, die met hart en ziel naar de ontmoeting met de Engelsen heeft toegeleefd, dan is dat wel Epi Drost, de vechtjas, voor wie het oranjeshirt méér is dan alleen maar een stuk voetbal plunje. de wereldtitel moet worden verdedigd. De laatste test op eigen bodem wordt door de Britse fans niet zonder zorgen tegemoet gezien. Geen wonder, want het Engelse elftal zal niet alleen de nodige invallers tellen, coach Sir Alf Ramsey is er bovendien nog steeds niet in geslaagd de ideale opstelling te vinden. Van de ploeg, die Ramsey drieëneenhalf jaar geleden naar het wereldkampioenschap leidde, zullen vanavond alleen doelman Gordon Banks en de aanvaller Bobby Charlton van de partij zijn. Ramsey, achtervolgd door tegenslagen, kan in geen geval beschikken over de „wereldkampioenen" Ray Wilson speelt nu in de derde divisie .George Cohen loopbaan beëindigd Nobby Stiles nog steeds niet geheel de oude na een knie operatie Roger Hunt stelt zich niet meer beschikbaar voor de nationale ploeg en de vorige week voor vijf weken ge schorste Alan Ball. Jackie Charlton, die in een onlangs op Wembley gespeelde wedstrijd tegen Portugal (1—0) nog het winnende doelpunt scoorde, behoort wel tot de selectie voor het duel van vanavond. Beneden maat Het ontbreken van Alan Ball, wordt als een belangrijke handicap voor de Engelse ploeg gezien. De roodharige Everton- speler wordt algemeen beschouwd als de beste Engelse aanvaller van het ogenblik. Op hem wordt voor Mexico meer dan ooit gerekend, al zijn er slechts weinige En gelsen, die geloven in prolongatie van de wereldtitel. De reden van het geringe vertrouwen in de nationale ploeg is het simpele feit, dat Ramsey er de laatste jaren niet in is geslaagd uit de „nieuwe lichting" een sterke formatie te smeden. Verdedigend behoeven de Engelsen ook nu nog voor geen enkele tegenstander on der te doen. maar aanvallend bleven de prestaties in de laatste interlands ver beneden dë maat. We denken maar terug aan de recente ontmoeting met Nederland (op 5 november ln Amsterdam) toen een fortuinlijk doelpunt van Colin Bell van Manchester City, enkele minuten voor het einde gescoord, de Engelsen een niet ver diende overwinning opleverde. Het gebrek aan schotvaardigheid bezorgt Ramsey veel hoofdbrekens. Geblesseerd Hij probeerde het met Jeff Astle, suc cesvol schutter van West Bsomwieh Al bion, maar die proef liep op een misluk king uit. Herhaling van dit experiment is vanavond niet mogelijk omdat Astle ge- SKIKAMPIOENSCHAP De Weger en Bakker wonnen afdaling VAL D'ISERE Eveline de Weger en Tonny Bakker hebben gisteren in Val d'Isere op de eerste dag van de Neder landse skikampioenschappen repectieve- Hjk b(j de dames en de heren de afdaling gewonnen. Eveline de Weger had een voorsprong van 1,04 seconde op Karin van Elderen: 1.02,38—1.03,42. Bij de heren was het verschil tussen Tonny Bakker (1.25,51) en de als tweede finishende Tom van der Meer (1.25,66) kleiner: slechts 0,15 seconde. Willem Calkoen legde beslag op de derde plaats. dames (lengte parkoers 1800 m, hoogtever schil 450 m): 1. Eveline de Weger 1 min. 02,38 seconden; 2. Karin van Elderen 1.03,42; 3. Llndy Margadant 1.08,00; heren (lengte parkoers 2300 m. hoogtever schil 580 m): 1. Tonny Bakker 1.25,51; 2. Tom van der Meer 1.25,66, 3. Willem Calkoen 1.25,93, Arsenal en Bacau in kwartfinales Runners-Up-Cup BOEKAREST De Roemeense voet balclub Dynamo Bacau en het Engelse Arsenal hebben zich gisteravond ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up Cup. Dynamo Bacau versloeg in Roemenië de Schotse vertegenwoordiger Kilmar nock met 20 de eerste wedstrijd was in een gelijkspel van 11 geëindigd en Arsenal won in Londen met 10 van Rouen (Frankrijk). Sammels maakte twee minuten voor het einde het enige doelpunt. De eerste wedstrijd eindigde in een doelpuntloos gelijkspel. blesseerd ls. Om dezelfde reden kan Ram sey Engelands duurste speler aller tijden, Leeds-United spits Alan Clarke, niet op stellen. Omdat. Ramsey weigerde Chelsea's Peter Osgood en Nottlnghams Ian Moore twee aanvallers die de laatste tijd veel furore maken in de Engels eerste divisie een kans te geven, heeft de Engelse coach de Laatst tijd veel kritiek te incasseren gekregen. Maar nu heeft hij dan toch lan Moore, de enige debutant ln het En gelse elftal van vanavond, een kans ge geven. „Behoudend" ..Sir Alf ls te behoudend, hij durft geen risico's te nemen", luiden de voornaamste verwijten van Engelands meest vooraan staande voetbal journalisten, die de toe komst alleen al om die reden met weinig optimisme tegemoet zien. Zelfs wordt Nederland vanavond niet kansloos geacht, omdat het de beschikking heeft over aan vallers al6 Cruyff en Keizer, wier kwa liteiten met ontzag worden gememoreerd. En zelfs een goed resultaat tegen Oranje zou het vertrouwen niet op slag doen terugkeren. Het Nederlandse voetbal mag dan ook in Engeland een goede reputatie hebben gekregen, voor een succesvol toer nooi om de wereldtitel komt. menen de Engelsen, nog meer kijken. Het Engelse elftal moet het immers in de poulewed strijden in Mexico opnemen tegen Bra zilië, Tsjecho-Slowakije en Roemenië en dat zijn tegenstanders, die nog wed iets hoger worden gewaardeerd dan Keesiers elf. LONDEN Sir Alf Ramsey, de coach van het Engelse voetbal team, heeft gisteravond het elftal bekendgemaakt dat vanavond te gen Nederland zal spelen. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: Banks; achter: Newton, Cooper, Peters en Jackie Charlton; midden: Hunter en Lee; voor: Bell, Jones, Bobby Charlton (aan voerder) en Moore. Linkervleugel- speler lan Moore (Nottingham Forest) is de enige debutant in het elftal van de wereldkampioen. Het Nederlands elftal is als volgt samengesteld: doel: Jan van Be- veren (Sparta); achter: Epi Drost (FC Twente), Rinus Israël (Feije- noord), Hans Eykenbroek (Sparta, aanvoerder) en Ruud Krol (Ajax); midden: Jansen (Feijenoord) en Rijnders (Ajax); voor: Van Dijk (Ajax), Cruyff (Ajax), Van Hane- gem (Feijenoord) en Keizer (Ajax). Reserves/wisselspelers zijn: Treytel (Feijenoord), Strik en Veenstra (PSV), Roggeveen (Holland Sport) en Mühren (Ajax). tilLlÈfiiuui&iiiii „Pico" de adelaar is het nieuwe Mexicaanse symbool voor het wereldkampioen schap voetbal. „Pico" komt in de plaats van „Juanito", het controversiële jongetjedat Mexico geen goed zou hebben gedaan, aldus Mexicaanse critici. WIJK AAN ZEE Ofschoon de v(jf Nederlanders in de grootmeestergroep van het 32ste hoogovenschaaktoernooi dinsdagmiddag vrijwel de gehele speeltijd van 5 u. fantasierijk party hebben geboden, ls de slotscore 32 voor de gastmeesters geworden. Een tikkeltje overbodig, daar Langeweg in tijdnood tegen Ivkov blunderde en Cortlever zeer hard verdedigen tegen Taimanov „net-niet" met een puntendellng zag beloond. De held van de dag was grootmeester Donner. Hij had met zwart te doen met de ex-wereldkampioen bij de jeugd, de Joego-Slaaf Kurajica, die vla een Tarraschvariant van het Frans een drukspel wilde beginnen. Velen meenden, dat Donner in moeilijkheden zou raken, doch hij vond een zeer actieve defensie (vijf sigaretten per zet) overwoog remise, ging toch door. bracht de Joego-Slaaf in grote tijdnood en joeg toen diens monarch het vrije veld ln. Aanvankelijk werd er nog afgebroken, maar enige analyse bracht de vrolijk- gekuifde Joego-Slaaf tot capitulatie. Jan Hein Donner was zeer tevreden. Het is lang geleden dat hij op soortgelijke knappe wijze het toernooi begon. Knappe winst op Kurajica Bobotsov, de Bulgaarse grootmeester, heeft een onblusbaar zelfvertrouwen. Wat dat betreft bofte hij niet, want landskampioen Hans Ree is met dit mentale-extra eveneens rijk gezegend. De partij werd zeer moeilijk gezegend. De Konings-Indiër Leent er zich toch van huis uit al voor, en als er dan nog combinatoir wordt gekruid door mid del van een (tijdelijk) pionoffer van Ree - zijn alle elementen voor een goede otrijd aanwezig. Beiden kwamen hierdoor in tijdnood, Bobotsov het meest. Hij bood dan ook remise aan. Ree weigerde, maar werd prompt verrast door een sterke pionzet in het centrum. Zijn antwoord was niet al te precies, doch de Bulgaar had geen enkele kans de situatie scherp door te rekenen. Schaakpsycholoog Ree vond het toen welletjes en offreerde als nog een puntendellng. Jochie In de meestergreep is vooral naar de kleine Anderssan gekeken, die er als een jochie van 14 uitziet, bij de opening door prof. Euwe tot 16 werd verklaard. Noorse ploeg voor Innsbruck OSLO De Noorse schaatsbond heeft gisteren in Oslo vier rijders aangewezen, die Noorwegen zullen vertegenwoordigen b(j het Europees kampioenschap op 24 en 25 januari In Innsbruck. Het zijn de eerste vier van het Noors kampioenschap, dat het afgelopen week einde werd gehouden: Dag Fornaess, die zijn Europese titel verdedigt, Roar Groen- vold, Magne Thomassen en Bjoern Tveter. Nummer vijf van het Noors kam pioenschap, de jeugdige Sten Stensen, en Per Willy Guttormsen, die wegens griep niet deelnam, zullen het komende weekeinde uitmaken, wie de vijfde man van de ploeg zal worden. Zuiderduin geen gebroken been (Van sportredactie) LEIDEN De val die Herman Zuider duin afgelopen zondag op Duinrell maak te tijdens het veldrltkamploenschap van Zuid-Holland blijkt aanzienlijk minder ernstig letsel tengevolge te hebben ge had dan aanvankelijk werd gevreesd. Toen Zuiderduin per ambulance naar het ziekenhuis werd vervoerd luidde de diagnose in eerste instantie dat hij zijn been had gebroken. Dit blijkt achteraf niet het geval te zijn. Inmiddels vertoeft Zuiderduin reeds thuis en zal zonder enig bezwaar kunnen deelnemen aan het nationale kampioenschap cyclecross, dat zondag op het parkoers Ockenburgh tc Loosduinen wordt gehouden. Betty Stöve verloor KAAPSTAD In de tweede ronde van het damesenkelspel bij de tennis kampioenschappen van de westelijke provincie in Kaapstad is Betty Stöve uit geschakeld. De Nederlandse speelster verloor met 1315, 26 van Pam Austin (VS), part ner van Judith Salomé in het dubbel spel. In de tweede ronde van het dubbel spel won Betty Stöve met de Austra lische Helen Gourlay van de Zuld- afrikaanse dames Staley en Vincent 61, 63. In de eerste ronde stonden Pam Austin en Judith Salomé tegenover Kruger-Muller (Z.-Afr.), ook zij wonnen met 63, 16, 6 4. doch „achteraf" al 18 blijkt te zijn. Hij speelde met wit tegen de Engelsman Clarke. Af en toe moest hij van zijn stoel omhoog wippen teneinde de over zijde van het bord te kunnen zien; zo klein is deze Andersson. Voor alle zeker heid gaf de Zweedse schaakbond hem een begeleider mee. Het duel tussen Andersson en Clarke eindigde in remise. Van de andere uitslagen kan Forintos Smederevac (10) van belang zijn omdat Forintos, kampioen van Hongarije, kan didaat is voor de eerste plaats, daarnaast HartochVan Geet, 10, omdat Hartoch mikt op een tweede meesterresultaait. Het eerste behaalde hij in het IBM-toennooi Uitslagen Grootmeestergroep: Kurajica (Z.-S1.)Donner (Ned.) 01; Hort (Tsj.-Sl.)Filip (Tsj.-Sl.) Va—Vj Cortlever Ned.)Taimanov (Rusl.) 01; Kavalek (Tsj.-SL)Westerinen (Finland) 10; Bobotsov (Buig.)Ree (Ned.) V£V4; Langeweg Ned.)Ivkov (Z.-Sl.) 01; Janosevic (Z.-Sl.)Kuijpers (Ned.) V4V4; Benkö (V.S.)Platanov (Rusl.) afg.) Meestergreep Antunac (Z.-Sl.)Drimer (Roem.) VsVi; v. Scheltinga (Ned.)Medina Garcia (Sp.) V4—Va; Honfi (Hon.)Sokolov (Z.-Sl.) afg.; Andersson (Zwe.)Clarke G.B.) V4—Vi\ Day (Can.)—Maeder (W.- DLd.) 10; Piket (Ned.)Doda (Polen) V4V£Forintos (Hong.)Smederevac (Z.-Sl.) 1—0; Hartoch (Ned.)—Van Geet (Ned.) 1—0. Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gis teravond ln Hilversum gehouden draverijen NachtegaalprU* (2000 m): 1. Happy Chestnut (P. M. Smit) km-tud 1.30.2, 2. Gerda Kraam 3. Gerardus O Toto: w. f8.—, pl. f2.30. f 1,50, f2,60; kop pel f28,10; cov. f4,70; trio: f 283,60. MarabocprUs (2000 m. 1ste afd.): 1. Hormt (W. Stort) 1.31.7, 2. Glta Pluto, 3. Hollo Z. Toto: w. f5,30, pl, f2,10, f2,10, f4,60; kop pel f7,60; cov f7,60 OehoeprUs (2020 m): 1. Frio Duffy (M. L. v. d. Togt) 1.27.7, 2. Heros, 3. Fair Lady. Toto: w. f7.20, pl f2.40, f 1,90; koppel RaafprIJs (2000 m): 1.'Giovanni (P. M. Smit) 1.27.7, 2. Grietje, 3. Gonda Mac. Toto: w. f3,—, pl. f 1,40. f2.—, f 1,20; kop- Slobeendprljs (2420 m): 1. en 2. Dorus van Rood en Noot (H. de Graaf) 1.26.2 en Alchi mist (J. de Leeuw) dead-heat, 3. Beautiful Star. Toto: w. f 1,80 en fl,40, pl. f2,50, f 1,50; koppel f5,10; cov. f2.30 en f2,30. Fakkellngpr(Js (2000 m): 1. Azuro Pluto (F. J. Eerenberg) 1.25.3, 2. Fire Bird W. Toto: w. f 17,80. pl f2,70, f 1,50 f 1,50; kop pel f 11,50; cov. f3.80; trio: f204,50. Amateur Winter Kampioenschap (2420 m): 1. Flying Lady (H. J. Pasman) 1.29.5, 2. Etty Hollandia, 3. Eros Klnley. Toto: w. f2,10, pl f 1,20, f 1,90, f2,50; kop- Pape'gaalprUs (2Óoo' m): 1. Gloria (B. Leeu wenkamp) 1.27.8, 2. Excluslf du Commerce* Toto: w. f'j,10, pl. f 1,60, f6,80, f2,90; kop pel f5,50; cov. f25,60; trio: f 1406,30. MaraboepriJs (2000 m, 2de afd.): 1. Hurri cane GG (A. van der Blonk) 1.30.1. 2. Hemlja. Toto: w. f5,80, pl. f 1,50, f 1,40, f3,20; kop pel f8,50; cov. f3.40. Totallsatoromzet: f 207.380,50.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13