mening PIETERSKERK VOOR 1975 IN GEBRUIK BIJ UNIVERSITEIT Je wilt gewoon wel eens een s eigen winkeltje beginnen, hè Karakter van de kerk mag niet worden aangetast Leidse agenda AV egennet geen dupe van wegenbouw Het afval en de ratten P. Guldemond halve eeuw bij A. W. Sijthoff N.V. Diamanten echtpaar Eén stap achteruit en dan broodjesbar inn 50 ct I Wordt Boot overgenomen? MARKTEN WOENSDAG 7 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze stadsredactie) LEIDEN Binnen afzienbare tijd - in elk geval voor 1975 - komt de Pieterskerk definitief in gebruik bij de universiteit. De Hervormde kerk- voorgdij gaat de Pieterskerk echter niet verkopen aan de universiteit, maar „beschikbaar stellen"; het woord „verhuren" vindt men in dit verband niet zo passend. Curatoren van de universiteit krijgen de verantwoordelijkheid over de kerk. Het karakter van het monumentale ge bouw mag niet worden aangetast en voor door de universiteit te treffen voorzieningen is goedkeuring van de kerkvoogdij nodig. Het ligt bijvoorbeeld voor de hand, dat de universiteit (die de Pieterskerk vrijwel dagelijks zal gaan gebruiken) in elk geval een doelmatige verwarming in de kerk zal aanbrengen. Voor de kerkvoogdij zijn de kosten hiervan, gezien het incidentele gebruik van het gebouw, niet verantwoord ge weest. Kapelaan J. W de Jong is voortaan pastoor Hervormde kerk voogdij onder handelt met Leiden oier uitbreiding van Rhijnhof (Van aiadsredactie) LEIDEN. De Hervormde Kerkvoog dij, die het beheer heeft over de begraaf plaats Rhijnliof, voert momenteel onder handeling met de gemeente Leiden over de uitbreiding van de begraafplaats. De uitbreiding is noodzakelijk geworden, omdat sinds vorig jaar ook rooms-katho- lieken op Rhijnhof worden begraven. In de uitbreiding wordt ook de bouw van een nieuwe aula opgenomen. Het zal echter nog wel jaren duren voordat een en ander is gerealiseerd en daarom, heeft de Hervormde kerkvoogdij een halve ton uitgetrokken voor restauratie van de oude aula. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de ouda aula ook na de bouw van een nieuwe aula in gebruik blijft. Bach-concert Leids Jeugd Kamerorkest (Van onze muziekredactie) LEIDEN Het Jeugd Kamerorkest Leiden opent zyn concertenreeks van dit seizoen zaterdag in de Geref. Kerk aan de Oude Vest te Leiden, aanvang 20.00 Tijdens dit concert zullen alleen werken van J. S. Bach worden uitgevoerd. Op het programma staan: Concert voor ho bo, clavecimbel en strijkorkest; sonate voor twee violen; 2 aria's voor sopraan en de Mis in A. Solisten zijn: Han Kapaan (hobo), Ada v.d. Bent (clavecimbel), Marjolein Hen nes en Boukje Gerritsma (viool), Vero nica Steinbach en Jan-Willem Terwen (fluit), Leny Stevens-Ridderhof (so praan), Ciska de Groot (alt) en Aat Haasnoot (bas). Algehele leiding: Henk Briër. Medewerking aan de Mis ver leent de vocaal ensemble-klas van de Stichting Leldse Muziekschool o.l.v. Loek Stevens. WOENSDAG 7 JANUARI Gemma-socictcit Woensdag aanvang Giemma-societeit, Herensingelparochie. Hotel Centraal: Breestraat 49, Leden vergadering PPR-Leiden, 20.00 uur. Zoeterwoude: clubgebouw SJZ, kaart avond om 20.00 uur. ZATERDAG 10 JANUARI Geref. Kerk, Oude Vest: concert Jeugd- kamerorkest o.l.v. Henk Briër, werken van J. S. Bach, 20.00 uur. Van een onzer verslaggevers) LEIMUIDEN Als we hem trachten te bereiken is kapelaan J. W. de Jong van de parochie Johannes de Doper nèt eventjes naar de kapper. Dat „eventjes" werd wel anderhalf uur, maar anderzijds is het te begrijpen dat de barbier deze keer voor een extra goede afwerking heeft gezorgd. Donderdag is het immers feest voor de kapelaan, die met ingang van Veel prettige Leimuidense herinneringen U laat toch wel wat achter? „Natuurlijk, ik zeg een zeer prettige tijd vaarwel, maar (lachend) je wil gewoon wel eens een eigen winkeltje beginnen, hè." 9 januari helemaal geen kapelaan meer is. Vanaf die datum is hij pastoor van de R.K. Kerk te Bleiswijk, zoals reeds in de Leidse Courant te lezen viel. Goed nieuws, vindt de kapelaan. Olijk als hij is beantwoordde hij mijn vraag, hoe hij tegenover dit bisschoppelijk besluit staat, spontaan met „Ik vind het een verstandig besluit. Het zat er al een tijd in, maar nu is het dan zover. Het begon tijd te worden." Vrolijk De immer stralende zon boven Batavia (na Djakarta), waar de kapelaan op 14 mei 1919 het levenslicht aanschouwde, heeft, naast het brandend zand aldaar, z\ju karakter dusdanig met zonnestra len doorzeefd, dat hy er nu nog vrolijk van is. Misschien is dat ook wel de reden, dat hij altijd zo goed met jonge ren heeft kunnen opschieten. Dat was vroeger al zo in Leiden (Pe trusparochie), waar hij niet alleen een graag geziene figuur bij de schooljeugd was, maar bovendien een niet weg te denken aalmoezenier van de befaamde „Club de Limetz" (en hij doet dat nog). Hij heeft de jongeren nooit kunnen ver laten. Ook niet in Leimuiden, want in de zes jaren, dat hij daar werkzaam is geweest, waren het altijd de jeugd en het jongerenwerk, die hem bezig hiel den; met name de gidsen, welpen, ver kenners en kabouters. „Het is heerlijk werk, maar je moet verdraaid goed zoeken naar leiders en leidsters, hoor. Zo heb ik twee Jaar ge zocht naar een jeugdleider, maarnu heb ik er een." Mr V LEIDEN De Grond- en Zandexploitatiemaatschappy Rynland N.V. gaat even ten oosten van Voorschoten uit vier polders totaal 14 miljoen mS zand winnen dat, naar men aanneemt, voor een belangrijk deel door de wegen bouwers zal worden gebruikt. Men schat dat het zand in tien jaar zal zyn verwijderd en dan zal er een recreatie gebied van 320 ha zijn ontstaan. Voor men met het zuigen van het zand kan beginnen moeten, eerst de bovenliggende klei- en veenlagen worden verwijderd. Daartoe worden baggermolens ingezet. Zuigers en baggermolens hebben nu eenmaal water nodig om te kunnen werken en dat water wordt uit de Vliet in de polders gelaten. Tussen de Vliet en de betreffende polders is daarom een sluis gemaakt, maar hierbij moest de Oostvlietweg het Om het wegennet hier niet de dupe te laten worden van de wegenbouw, besloot men tot de bouw van een tydeiyke brug. Dit karwei werd geklaard door de Bruggenbouw Maatschappij P. H. van der Stoel N.V. te Amsterdam, die met een ruim 15 meter lange Bailey-brug de verbinding herstelde. Aan de Vliet ligt er nu dus een brug van een type, dat direkt na de tweede wereldoorlog talrijke wateren in ons land overspande. Oecumene? J>'! Over de ontwikkeling van in zyn werkgebied is de kapelaan zeer goed te spreken. „Je hebt hier een geweldig prettig con tact met hervormden en gereformeerden. Ik heb hier al meerdere malen op de preekstoel van de Hervormde Kerk ge staan en gezamenlijke diensten gehou den, met een dominee samen. Zo had den we ook gespreksgroepen met her vormden en katholieken. Weet je, het gaat hier allemaal veel meer vanzelf sprekend, veel natuurlijker. Men komt elkaar tegen op straat en dan gaat dat zo van: „Hé Pieters, doe je ook mee?" Of je gaat even langs om een kop kof fie te drinken bij de dominee, en dan praat je daar fijn over. Nee. daar hoe ven wij hier geen vergaderingen voor te beleggen hoor!" Werkgroep „Oh zeg, dat moet ik nog wel even zeggen. De werkgroep Jongerenmis hier, daar ben ik erg trots op." Staat n daar helemaal achter? „Nou ja, moet je kijken. Je moet na tuurlijk geen dansavondsfeer kweken. Het biyft uiteraard religieus. Maar die zelfwerkzaamheid van de jon gelui, dót vind ik zo verschrikkelijk belangrijk. Dóór zitten voordelen in. Ze verdiepen zich wezenlyk in de thema tiek. Als je nou nagaat, dat zo'n dikke dertig jongelui zo'n Mis verzorgen, dan is dat voor nijj gewoon waardevol, af gezien van de artistieke kwaliteit. Het is natuurlijk geen concert." Zou dit ook interkerkelijk kunnen? „Dat zou hier zeker kunnen. Dat zie ik nog wel een keer zover komen, maar dan ben ik hier niet meer." LEIDEN Gisteren vierde de heer P. Guldemond zyn 50-jarig jubileum in dienst van A. W. Sijthoff's uitgevers- maatsehappy. Tijdens een bijeenkomst van directieleden en verschillende af delingshoofden werd de heer Guldemond, ingezelschap van zijn echtgenote en kin deren, door de heer De Flines een enve loppe met inhoud uitgereikt en tevens werd de jubilaris de gouden speld met oorkonde overhandigd uit naam van Ned. Maatschappij voor Nyverheid Handel. De heer De Flines prees zichzelf geluk kig met het feit, dat hy als directeur met mensen mocht werken als de heer Gulde mond, al voelde hij zich wel een beetje „jong" in het bedrijf in vergelijking met de heer Guldemond. De adj.-directeur, D. G. Waasdorp, wenste de heer Gulde mond nog een goede tijd toe èn in de resterende periode tot het pensioen èn daarna. De heren Chaudron en Ouds hoorn haalden nog enkele herinneringen Zestien ongelukjes door gladheid LEIDEN De Leidse politie noteer de gisteren niet minder dan 16 onge lukjes, welke veelal te wijten waren aan de ijzel, hagel en sneeuw In de meeste gevallen was gelukkig slechts lichte materiële schade het gevolg van de on gelukjes. Het meest beroerde was een 20-jarig meisje ei' aan toe, dat gistermorgen om streeks half negen met haar fiets slipte op het kruispunt Stationsweg-Rijnsbur- gersingel. Met een zware hersenschud ding moest zy in het Academisch Zie kenhuis worden opgenomen. op uit de (lange) loopbaan van de jubi laris. Zo bleek o.a. dat dhr Guldemond slechts 2% fiets in 50 jaar versleten heeft. In de kantine werd Piet (dhr Gul demond) opnieuw in de bloemetjes ge zet. Namens het personeel overhandig de de heer Fopma de jubilaris een hor loge. (Tenslotte is de jubilaris een man van de klok). Geschenken mocht dhr. Guldemond ook ontvangen uit handen van de heren Weda en Van Emmerik, resp. namens de personeelsvereniging en het magazijn- en expeditiepersoneel. LEIDEN. Enkele jaren geleden stond I er in de Leidse Courant een grote foto I van de afbraak bij de Sint-Jorissteeg en Hogewoerd. Men klaagde aldaar steen en been over de menigte ratten die zelfs de bewoonde huizen binnendron gen. De gemeente kreeg de schuld en m.i. terecht. Maar hoe de bewoners van een straat zelf een rattenplaag kunnen uitlokken, wordt heel duidelijk als men de enorme hoeveelheid vuil beziet dat op het ys ligt in de Ryn; daarop ge gooid door de bewoners van de Lage Rijndijk Zuidzyde. Inplaats van het huisvuil in de vuilnisemmers (daar be taalt men voor) wordt dit gemakshalve in de Rijn gegooid, wat vaak kostelijke maaltyden zijn voor ratten. En. de gevolgen zijn navenant. Wilt u aanstonds in de lente en zomer weer heerlijk kunnen genieten van uw tuintje of plaatsje, houd dan nu het water schoon. U dient uzelf en de rat ten vcrdwqnen. Een Lage Ryndijk-bewoonster. LEIDEN Gisteren hebben de burge meester en mevrouw Van der Willigen een bezoek gebracht aan een diamanten echtpaar. De heer W. F. J. Krynen en mevrouw M. C. Krijnen-Crombeen, res- pectieveiyk 84 en 83 jaar oud, zijn op 13 januari 1909 in Rilland-Bath (Zee land) getrouwd. De heer Krijnen is hoofdconducteur bq de Nederlandse Spoorwegen geweest. Sinds enkele jaren woont het echtpaar, dat drie dochters heeft, in huize Room burg aan de Zaanstraat. LEIDEN De vogels, met name de watervogels, hebben het de af gelopen dagen erg moeilijk. Zeker als In het ijs geen bijt wordt ge hakt. Gelukkig zijn er echter altqd wel mensen zoals het jongetje op bovenstaande fotodie de die ren met wat voedsel een heel eind door de kou helpen. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Johanna Eliza beth d.v. P. J. de Wit en J. P. de Graaf- Willem Peter z.v. W. J. H. v. Rooyen en M. C. Boon; Vincent Cornelis Pieter z.v. C. D. v.d. Laan en H. C. Fakkel; Gerrie Adriana Maria d.v. T. J. v. d Zijden en C. T. R. M. Berntsen; Stefan z.v. W. v.d. Berg en M. E. J. Adam; Pieter Adam Hermanus Cornelis z.v. P. A. de Graaf en J. Jansen; Ineke d.v. J. Kleijweg en B. H. Dekker; Hendrikus Franclscus z.v. F. Turk en M. G. v.d. Meer: Paulina Maria d.v. J. M. J. Fei ten en F. E. M. Scheffer; Carla Diana Maria d.v. M. J. G. de Jong en T. M. Jorna; Nancy Elisabeth d.v. J. Houwer en W. E. Selier; Marcel John z.v. J. Hou wer en W. E. Selier; Raimundes Carolus Joseph z.v. C. J. M. Couwenbergh en E. M. Stallaart; Yvonne Patricia d.v. J. C. Gaijkemaa en A. v. Dijk; Arthur Christiaan Adriaan z.v. J. L. M. v. d. Goes en M. A. G. Janmaat; Myra d.v. J. W. Dekker en W. Hageman; Jannette Heieen d.v. M. Ouwehand en L. v. Duijn; Patrick Marthinus Maria z.v. P. J. T. Langeveld en J. W. A. Stljnman. Gehuwd: P. L. Wentzel en C. Schenk. Overleden: W. C. M. Raymans. C. M. Waasdorp, F. W. J. H. Amen, G. v. d. Does, M. J. T. Barones von Uexküll Gueldenbandt, E. J. Hennik, P. C. v. Arnhem, N. Winkel, P. v. d. Pot, C. T. Cazander, G. Hiilters, H. J. Bierman, J. J. H. Volbeda, M. C. J. Haasbeek, A. H. v. Marion, A. Huygens, J. Schuilen- burg, W. G. v.d. Ster. C. A. Beek, J. F. Graafmans. a J. M. Pegt, J. Valk, C. Turk. De geachte schrijver van „Kleurbeken- ning" heeft het gewnden „Het Episcopaat staat met z'n rug tegen de muur, waartegen het n.b. zichzelf ge plaatst heeft", één stap achteruit en ze donderen voor eeuwig de verdoemenis in, immers door hem wordt de keus ge laten: Kardinaal/Bisschop van de Hei lige Rooms-Katholieke Kerk of afvallige. Toemaar zoiets gaat te genwoordig per ingezonden stuk in de Leidse Courant, door iemand die voor die gelegenheid even op de Stoel van Zijne Heiligheid is gaan zitten. Zou het voor die mynheer niet beter zijn zich eens te verdiepen in de problematiek van deze tyd die gewoon schreeuwt om een antwoord? Een reëel antwoord wel te verstaan? Zou het niet beter zijn als de „Huis genoten des Geloofs" zich eens zouden vèrdiepen in datgene wat de „ander" bedoelt als hij zegt Katholiek te zijn, maar het op een bepaald punt oneens is met „Rome". Zou het tenslotte niet beter zijn wat meer vertrouwen te hebben in Hem, die gezegd heeft zijn Kerk nooit te verla ten? Bij herhaling komt het voor dat wq er niet voor terugschrikken elkaar per ingezonden stuk, af te maken, uit te maken voor al wat mogelijk is. Een niet begrepen uitlating, gebaar of vernieu wing is daar al voldoende voor. Mogen de 'Noordwykerhouters' deze da gen moedig, trouw, deemoedig, gehoor zaam, en Heilig uitmaken wat Katho liek zqn in deze dagen betekent, en mo ge hun moedige poging door „Rome" begrepen worden. En dan, nou Ja dan is Kleurbe"kennen niet zo moeilqk, tenzij we kleurenblind zijn. J. L. Th. v. d. Laan. DE IS dusdeze maand elke donderdag Broodje Hausmacher Erg aard Onde •'„rzoek naar bijdrage Haarlem aan NZH HAARLEM Een commissie gaat de noodzaak en omvang onderzoeken van een financiële bijdrage van de gemeente Haarlem in het exploitatietekort van de Noord-Zuidhollandse Vervoersmaat- schappy (NZH). De commissie bestaat uit financiële des kundigen van de gemeente en de NZH. Dit is het resultaat van een gesprek dat NZH-directeur mr. J. P. A. Ballegoqen de Jong met de Haarlemse wethouder van economische zaken heeft gehad. Het is de bedoeling, dat nog dit voorjaar hierover een rapport zal worden uitge bracht aan, het gemeentebestuur en de NZH. Voorts is er een tweede commissie in gesteld, die zal bestuderen op welke wijze het optimaal functioneren van het openbaar vervoer voor de eerstkomende jaren kan worden gewaarborgd. Dit probleem is actueel geworden door het streven om meer belangrijke winkel straten in de Haarlemse binnenstad af te sluiten voor het verkeer. Kapelaan De Jong is reeds enkele ma len naar zijn toekomstige parochie in Bleiswqk geweest. Erg aardig, waren zqn indrukken. „Het is een prettig landschap en naar ik meen een nuchter volk. Het is een „Waterstaatkerkje", in de 19e eeuw door het Ministerie van Wa terstaat gebouwd. Je zou dan verwach ten, dat het een plomp gebouw is. maar niks hoor. Het is een mooie kerk en het is zorgvuldig bijgehouden. De laatste jaren hebben ze daar met drie ziekelyke pastoors gekampt, die alle drie zijn overleden. Ze willen nu wel eens een gezonde kerel hebben." Bent i Kerngezond „Ja, ik voel me kerngezond. Ik heb een tqd lang last gehad van hoge bloeddruk, maar dat is helemaal over." Kapelaan De Jong vaarwel zeggend, vroegen we nog, wanneer het bezoek van de fotograaf gelegen kwam. Grapte de kapelaan: „Leg hem alsjeblieft goed uit, waar hij zijn moet. Anders krijg je mis schien nog een gereformeerde do minee op de foto Mej. M. A. Busé 40 jaar bij -.k. Huishoudschool LEIDEN. Vi-ydagmdidag a.s. viert de R.K. Huishoud- en Industrieschool aan het Galgewater feest vanwege het 40-jarige jubileum van mej. M. A. Busé. Mej. Busé is 40 jaar bij het onderwijs en tevens 40 jaar aan bovenvernoemde j school verbonden. Zy heeft van de nan- vang les gegeven aan de leraresopleiding en is stafdocente voor deze opleiding. De viering begint om 2 uur. Laatkomers slaan hun chef neer ALPHEN. De 47-Jarige heer P. J. v. K., inwoner van Ter Aar, bedrijfsleider van een Betonindustrie te Zwamtnerdani, is door zjjn jeugdige werknemers C. v. K., Alphen aan den Rijn, en L. B., Nieuwerkerk a. d. Ityn, op het bedrjjf zo ernstig mishandeld, dat lijj op advies van zijn huisarts het bed moet houden. De jongelui kwamen als gewooniyk aan merkelijk te laat op hun werk en be ëindigden hun dagtaak voortijdig. Zij werden door de bedryfsleider hierover onderhouden. Dit gesprek nam plotse ling een ernstige wending en toen de bedryfsleider ze ontslag aanzegde, sloe gen zij in het wilde weg op hun chef In. op het hoekje bij henk pieterskerkgracht 28 leiden - telefoon 20880 Politieman had slingerend weg gevaar goed in de gaten VOORSCHOTEN/DEN HAAG Een 31-jarige autobestuurder uit Voorscho ten verkeerde onder invloed van drank, daarover bestond geen twijfel, althans niet by de politieman, die de auto over de Katwyksevveg zag laveren. Dat kon hy goed waarnemen, want de politieman reed in een auto achter het slingerende weggevaar. Er werd herhaaldelqk links van de weg gereden en uitgerekend by een café stopte de achtervolgde autobestuurder. Toen bleek tevens, dat hij niet in het bezit was van een rijbewys. Voor de Haagse politierechter liet de verdachte verstek gaan, doch wel was er de politieman, om van diens waarne mingen te getuigen. Op grond daarvan vond de officier van Justitie ovldoende bewys tegen verdachte, om tegen hem de gebruikeiyke straf te eisen van een jaar ontzegging van de rybevoegdheid benevens twee weken gevangenisstraf, plus nog f 150,- boete vanwege het ont brekende rijbewijs. De politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig die eis. ALPHEN A/D RIJN Het scheepe- bouwbedryf Klip uit Lekkerkerk wtl het in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf van D. Boot N.V. in Alphen aan den Rijn overnemen. De scheepswerven hebben nog uitstel van betaling tot 15 januari, waarna'deze zaak opnieuw zal worden behandeld voor de Haagse recht- Soheepsbouwer Klip heeft by de Nat. Investeringsbank in Den Haag een ver zoek ingediend voor een krediet van een miljoen voor het eventuele overnemen •an het Alphense bedrijf. In Leidschendam dir jaar 30.000 inwoners LEIDSCHENDAM. Op I januari '69 telde de gemeente Leidschendam 27.733 inwoners, wat vermeerderd werd door geboorten met 641 en door vestiging met 2885, maar verminderde met 136 door overlijden en door vertrek met 1948, zodat het aantal inwoners by het begin van 1970 29.175 bedroeg. LEIDEN, 7 januari. Groente Andyvie A 1.39-1.64; andyve B 70-1.07| kroten, gekookt 50; boerenkool 27-40; prei 94-1.41; spruiten A 1.20-1.31; sprui ten B 1.21-1.29; champignons 3.60-3.65J uien drielingen 36-49; uien mlddelfyn 61; uien middelgrof 54; uien grof 59; witlof 1.08-1.73; knolseldery 58; sla A 29-35| sla B 18-25; selderij 9-20. BODEGRAVEN, 6 januari Kaas Aanvoer 9 partijen: pry zen (in guldens per kg): 3.95-4.12; Handel flauw.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3