BOL HOED POP JOHN LENNON RIDER: JETHRO TULL TENTOONSTELLING ONDERGRONDSE PERS SAUNABADEN Souffle zonder oven ..There will always be an England zong de Amerikaan Tiny Tim (een veer- tiger met 'n hoge en 'n lage stem) on langs in de David Frostshow en zijn platenmaatschappij zag daar zoveel in dat ze het nummer direct als singlet, op de markt bracht. Dat gebeurde op 78 toeren, een anachronistische draak in de huidige muziekwereld van super- slereo-dubbelalbums. Maar: zal er al tijd een Engeland zijn. een Engeland dat haar nootje meezingt op interna tionaal gebied? Massamuziek is als de massafilm en de strip iets typisch Amerikaans en elementen in de huidige muziek als jazz, blues, country and western en rock komen alle van USA-bodem. Ook de Britse beat was gebaseerd op het repertoire van Amerikanen als Chuck Berry en Bo Diddly, hoewel juist En geland kon beschikken over aggressieve, vlotte en muzikale jongeren uit de om vangrijke lagere klassen, die voor een wereldschokkende explosie zorgden. Toen „underground" een toverwoord was, telde Engeland helemaal niet meer mee, maar daar is de laatste tijd wat verandering in gekomen. Eerst kwam de oude Who met een voortref felijk dubbelalbum, zonder Britse mu zikale kenmerken evenwel en dan was er de steeds populairder wordende Bon zo Do Band, een dadaïstisch popcaba ret dat worstelt in de Engelse thea ter- en króegentraditie (ze begonnen ook hun carrière in cafés). Invloedrijke typisch Engelse muziek is moeilijk te vinden. Toch is er een groep die na drie elpees 'n grote hoogte heeft bereikt en veelbelovend mag worden genoemd, de Fairport Convention. De groep zocht aanvankelijk inspiratie in de Amerikaanse folksongs en vertolk te een aantal Dylansongs, maar bouw de toch een eigen stijl op met een de gelijk vof, wat melancholiek geluid. Die stijl is een mengeling van de rock-inteA resse van leadgitai-ist en leider Ri chard Thompson en de folkachtergrond van zangeres Sandy Denny en Dave Swarbrick, die de elektrische viool be- Vooral het toetreden van Swarbrick heeft de weg geopend Engelse folk songs in het repertoire op te nemen. Op de laatste elpee van Fairport Con vention. „Unhalf bricking", neigt de begeleiding al naar het gezellige Engel se. vooral in „Si tu dois parti" („If you gotta go, go now" van Dylan) en ..A sailor's life", waarin vrolijk gefie deld wordt en accordeonklanken klin- Zeer sterke momenten op deze ver- ZATERDAG 3 JANUARI 1970 Chuck Berry inspirator rassende elpee zijn verder Genesis Hall en Cajun Woman (een fraai roc- kertje) geschreven door Thompson, „Who knows where the time goes" van Sandy Denny en natuurlijk ook de overige twee Dylannummers „Percy's song" en „Million dollar Bash". Tijdens hun optreden in het Concert gebouw in Amsterdam in oktober, bleek dat de Fairport Convention het accent bijna helemaal had gelegd op de Brit se countrydance-muziek, zogenaamd Jigs ,en Reels, vrolijke eenvoudige mu ziek, waarop vroeger een - rij mensen rondedansjes maakten. De elektrische viool speelt hierin een grote rol en de ondersteuning van de leadgitaar ver plaats het geheel kundig naai- ons Star- fightertijdperk. Ook de stem van San dy Denny een kruising van Joan Baez en Grace Slick van Jefferson Airplane past zeer goed bij dit genre. De Britse noot is dus nog niet ver dwenen in de internationale populaire muziek. Trouwens elk jaar klinkt nog in de Royal Albert Hall het „Land of hope and glory". Tiny Tim bejaarde tiener solliciteerde vergeefs naar Christusrol in pop-opera Jezus Christus Superstar denk je, dat je bent, wat ze van je zeggen? Dat zingt het koor in dc nieu we popopera Jezus Chris tus. Begin 1970 zal de première van dit opzien barende werk plaatsvin den in de St.-Pauls Ca thedral in Londen John Lennon heeft vergeefse moeite gedaan om de rol van Jezus Christus te mogen spelen. Dezer da gen is by Inelco de eer ste single uitgebracht uit Jezus Christus (MCA-IJK MCS 1164), waarop de eerste klanken van deze opera veelbelovend over- Op de achterkant van de hoes zegt de deken van de St-Pauls: „Er zullen misschien mensen ge schokt zijn door deze plaat. Ik vraag hen goed te luisteren en dan nog maals te oordelen. Deze plaat is pen wanhopige kreet om begrip. Wie Jezus Christus is, wil niet alleen de zanger van, deze plaat weten, maar een hele generatie. De plaat onderzoekt enige antwoorden, die tot he den gegevea werden en trekt enkele vergelijkin gen. Het wordt aan u zelf overgelaten om een ant woord op deze vragen te vinden. Als u een christen bent, antwoord1 3 Chris De zanger vraagt: „Begrijp me niet verkeerd; ik wil het alleen maar weten." Hij heeft recht op een antwoord" aldus deken Martin Sullivan. Deze opera werd ge schreven door Tim Rice en Andrew Lloyd Web ber. Op dit voorproef- singeltjezingt Murray Head met de Trinidad Singers. Head kreeg be kendheid door zijn plaat Alberta, door de Engelse tv-show Now en een rol in de film The Family Way. Hij schreef ook een Zwanezang op de pop muziek, die uitgegroeid is tot een complete musi cal. Op het ogenblik werkt hij aan een stuk gewijd aan Noach en de ark. In Superstar is hij de zingende vragenstel ler. „Superstar, waarom heb je de dingen zo uit je hand laten lopen? Je zou het beter gered hebben, als je het gepland had. Waarom koos je een tijd, die zo ver achter ons ligt en zulk een vreemd land? Als je nu was gekomen zou je een hele natie aangetroffen hebben. Be grijp me niet verkeerd. Ik wens alleen te weten. Jezus Christus, wie je bent. Vertel me wat je denkt over je vrienden Strijkorkesten als de in zet van een barokke symfonie of sereen als een Mattheüspassie gaan over in popritmen ver mengd met negroïde vormen. Een tekst met keiharde vragen verpakt in muziek, die spreekt van heimwee naar mys tieke romantiek. De voor proef op dit plaatje doet in ieder geval met be langstelling uitzien naar de première van het to tale werk. Via dit plaat je is daar nog geen zin nig woord over te zeg gen. Los daarvan is Superstar een verfrissend stuk muziek, te midden van de talrijke beatmis sen en -liederen, die kerkelijke repertoirs mo menteel al of niet sieren. fijne soundtrack De soundtrack van Dennis Hoppers en Peter Fonda's opmerkelijke film „Easy rider" is al weer enige tijd uit en kan, net als de gelijknamige rol prent, bogen op een gunstige ont vangst. Geen wonder, want het zijn niet de eersten de besten die bun me dewerking aan film en plaat verleen den. Steppen wolf b. v. met „The Pus- her" en een indringend „Born to be wild", een lekker stuk kroegmuziek van The Holy Modal Rounders in „If you want to be a bird", het keiharde en progressieve geluid van Jimmy Hen- drix's Experience in „If six en uiteraard de bijdragen van The Byrds collectief en individueel van Ro ger McGuin in „Wasn't to folow" en ..The ballad of Easy rider". Persoon lijk zijn wij het meest gecharmeerd van de heeriyke country en westernpersi flage van Fraternity of man „Don't bo- gart me" en „Kyrie Eleison Mardi Gras" van The Electric Prunes. Goede film en dito schijf! Amen Corner: Amen 1 Jetho Tuil popjazz ..Farewell to the real magnificent Se van Amen Corner" is de zwanezang van The Amen Corner en het is beslist jammer dat de groep niet meer be staat. De muziekjes op deze afscheids- elpee accentueren dal overduidelijk. ..If paradise is half as nice", „Proud Mary" en het succes van The Bandi Grand Funk Railroad pop-jazz-pop-jazz-pop-jazz-pop-jazz-pop-j Twee maanden geleden werd de top- format ie Blind Faith van het Fill more Westpodium weggevaagd door de nagenoeg onbekende groep The Grand Funk Railroad. Dat betekent -toch wel iets en onze verwachtingen waren dan ook hooggespannen -toen de eerste el pee, ..On Time", van deze groep op on ze draaitafel belandde. Wij zijn niét ge ïmponeerd door het geluid van deze driemansformatie. Vakmanschap valt hen niet Ie ontzeggen, we betwijfelen echter of hun op Amerika geënte Mu ziek hier in Nederland iets gaal doen Allemaal iets te hard en op den duur weinig inventief, maar als u The Grand Funk Railroad wel appreci eert houdt hel dan op: Pops wegen zijn önnaspeurlijk Wie een optreden van „Jethro Tuil" ziet, zal het ongetwijfeld opvallen, welke uiterst vreemde capriolen voor al zanger-fluitist Ian Anderson onder neemt. Het weinig normale doen en laten van deze lieer op het podium laat niet bij iedereen een positieve in druk achter. Maar wie het repertoire van de groep een beetje kent en „Bouréc" met de uitstekende fluitsolo van An derson heeft beluisterd zal moeten toegeven dat we hier met 'n stel zeer bijzondere musici te maken hebben. De eerste Jethro Tuil werd in 1674 geboren en was in het begin van de 18e eeuw een stuwende kracht op het Jimmy Hendrix Easy Rider Wijzend op de zich in de laatste lijd snel uitbreidende ondergrondse pers heeft dp uitgever van het ondergrondse blad. „Om", Steve Davidson, in december bij drukkerij Siegfried in Amsterdam een tentoonstelling geopend van hetgeen thans op dit gebied wordt uitgegeven De expositie bestaat uit bladen en aanplak biljetten, die een beeld geven van wat er momenteel bij de „underground" leeft. De publikaties zijn voornamelijk afkomstig uit de Verenigde Staten, Engeland, Scandinavië en NederlandDe geëxposeerde uitgaven zijn bijeengebracht door Steve Davidson en de schrijver Simon Vinkenoog. De tentoonstellingde eerste in zijn soort in Nederland, duurt tot 9 januari. gebied van landbouwkundige verbete ringen. Tuil de eerste schreef in 1731 het boek „The new horses keeping hus bandry". De tweede Jethro Tuil were bijna drie eeuwen later omstreek.' Kerstmis 1967 geboren. De viei mansgroep was in de ogen van eer klein aantal mensen .met een neus voor talent (blues koning Alexis Kor- ner. Marquéemanager John Gee, disc jockey John Peel enz.) reeds snel een kwartet met grote beloften. Het grote publiek ontdekte Jethro Tuil augustus 1968 tijdens een sensationeel optreden op het Sunbury Jazz Blues Festival. Van de zeer vele Britse bluesgroe- pen staat Jethro Tuil het dichtst bij di jazzmuziek. Het repertoire van di groep bestaat niet uitsluitend uit 12 matige bluesschema's, terwijl het Roland Kirkachtige fluitspel van Anderson (op één been zoals we 1 ben gezien een verschijnsel dat kunnen vergelijken met de hand-a het-oor van Gilbert Bécaud) een extra dimensie aan het totaalgeluid toe voegt. Ian geeft toe dat hij het instru ment nauwelijks meester is. ..Het ii evenals een mondharmonica, een in strument waarvan het publiek nauwe lijks kan horen of je er echt op kunt spelen of niet". Het platendebuut voor Jethro -Tuil is de zelf geproduceerde langspeel plaat „This was" voor Island. Een op zienbarend debuut met acht eigen composities. Op deze elpee staat tev hun single „A song for Jeffrey",. Overzicht van een sauna in Finland: 1., 2., 3. en 4. zijn de steeds hogere zitplaatsen' in de eigenlijke badruimte; 5. tank met heet water; 6. stookplaatsen; 7. kleedkamer met rustbanken. (Uit „Het bad" van Eline Canter Cremers-van der Does. Meer dan 1000 jaar (in sommige streken zelfs tot 2000 jaar) geleden bestonden in Noord-Rusland en Finland al saunabaden. De lieden die er toen en daar zo druk gebruik van maakten, waren werkelijk geen luxe poppetjes die zich het hoofd braken over hun beauty en slanke lijn! Het is dan ook ten onrechte dat men vandaag, sauna gaat zien als een soort schoonheidssalon, nu dit „baden" ook buiten die soms barre streken bekend en beoefend wordt. Begrijpelijk is het wel. Want schoon heidsinstituten hebben de Sauna aan gegrepen om hun onderneming een ex tra- dimensie te geven: het maakt in druk naast de cabine voor de gelaats behandeling en de kamer met de mas- sagebank en de ruimte- fiets- en tril- apparaten, óók een houten kamertje met oven, annex baadbassin te kun nen laten zien! In Finland Sauna heeft in de Finse samenleving een diepe betekenis die verder gaat dan algemene hygiëne. Op de acht in woners is er één sauna zodat ongeveer een op twee families over een eigen installatie beschikt naast talloze pu blieks sguna's en die van clubs, vere nigingen, flats, enz. Hét zijn eenvou dige houten huisjes, die verwarmd worden door een speciale oven, de „kiuas". Giet men water op de ver hitte stenen in deze oven dan vormt zich een waterdamp die de vochtig heid in het badhuis op de juiste hoog te brengt om goed in te werken op de huid.' De bader geniet de damphitte van de sauna, zittend of liggend op vaste rustbanken en hij prikkelt de liuid door er met berketakken op te slaan. Gewoonlijk houdt men zich 15 tot 20 minuten op in een temperatuur van 90 gr. C. Dan brengt een douche che (eenvoudiger: overgieting met wa ter) of een duik in het meer verfris- hij Traditie Van oudsher is baden een ritueel dat uitwendig, inwendig en innerlijk reini gen kan betekenen. Aangezien een van de belangrijke resultaten tijdens het saunabaden transpireren is, heeft men hier zeker ook met het verliezen van „kwade sappen" de inwendige en gees telijke reiniging in gezien. Er bestaat een oud Fins gezegde: „Doe in de sau na of je in de kerk bent". Er wordt dan ook nooit lawaai bij gemaakt, niet gezongen of gefloten en zeker geen ru we taal gebruikt. Daarom konden man nen en vrouwen rustig gezamenlijk ba den. (In gezinsverband wordt dat nóg gedaan, in publieke baden minder.) Daarom ook kon het voorkomen dat in de sauna kinderen ter wereld werden gebracht, zieken er genezing zochten en men er zieke oude mensen bracht om daar rustig en warm te sterven. De assistenten (de badeska's) zijn al tijd vrouwen; zij zepen de baders in, borstelen ze en begieten de gloeiende stenen met water. Deze heilig ernst van het Finse bad- wezen heeft ervoor gezorgd dat het geen moreel verval heeft gekend zo als het middeleeuwse in zuidelijke lan den waar tenslotte de badhuizen te recht gesloten moesten worden en nor male hygiëne ten onrechte nagenoeg zondig werd gevonden. De eeuwenoude traditie die de bader vaste regels voorschrijft zijn onver anderd. Al naar mate hij in de hut een hoger gelegen bank beklimt ondergaat Ieder die de huisvrouw het langdurig staan voor hete vuren na de lijd van feestdagenkan bekorten, doel goed werk, Daarom heeft de uitvindster van het volgende recept dank ver diend: het is een heerlijke chocolade soufflé voor ,4 tot 6 personen waaraan geen oven te pas komt: U maakt een dikke korst van 1% kop corn flakes, dooreengemengd met 1 eetlepel sui ker en 2 eetlepels zachte boter. Druk die gelijkmatig uit op de bodem van een schaal, en zet het koel weg (even tueel in het koude laadje van de koel kast.) Maak een ohocolademengsel van 100 gram suiker, een puntje zout, 2Vt eet lepel cacaopoeder, 13/4 dl. melk en breng het zachtjes aan de kook. Week vijf blaadjes gelatine 5 minuten in koud water, knijp ze uit en roer ze door het chocolademengselvoeg er grotere warmte. Het tussen- 11 buiten lopgn koelt hem enorm ar, na een laatste hittebad wentelt hij zich 's winters zelfs in de sneeuw of springt in het water waarvoor een bijt in het ijs is gehakt. De temperatuurverschillen zijn zeer groot, van zo'n 90100 graden C tot 10 graden O of lager onder nul. Mo derne artsen vragen zich wel af of dit alles werkelijk zó gezond is en niet een te guote belasting voor het hart. Maar aan de opfrissing van geest en de psychologische waarde twijfelen zij Bouwpakket voor thuis Steeds meer komt de sauna inonze belangstelling, niet om elkaar, temperatuur te overtrt overwegingen van alleen maar. schoon heid verzorgen, maar' veel méér 'ais mogelijkheid tot algeheel relaxen. Daar om zien wij in ons land ook steeds meer sauna-inrichtingen en wordt zelfs de privé-sauna aan huis gemakkelijk gemaakt. Er zijn espenhouten sauna- bouwpaketten (ca. f 2500,in de han del die, opgezet (2 x 2 m) gi-oot zijn en plaats bieden voor 5 pesonen. De ka mer waai- een sauna opgebouwd wordt, vraagt behalve aansluiting vaii elektri citeit voor oven en verlichting, geen speciale voorzieningen, ofschoon een stenen vloer wel ideaal is en cjouche of bad liefst in de onmiddellijke nabijheid moet zijn. De temperatuur gaat tot 100° C., dank zij de oven met perido- tiitsteneh om te overgieten. (De oven draagt het kemakeur.' de sauna de let ters FS, hetgeen wil zeggen dat het Finse saunagenootschap zijn goedkeu ring heeft gegeven.). Opvouwbaar Het laatste nieuws is de opvouwbare sauna. Nog gemakkelijker omdat hij buiten werking met een handbeweging opgeklapt kan worden en dan nog maar 25 cm diep is dus eenvoudig tegen een muur kan staan. Waar zullen we hem uitklappen? Overal in huis, des noods in de gang want uitgeklapt meet hii: 1.85 m. hoog, 2 m. breed en 1.40 m diep (ruimte voor 4 personen). Ook hier is de nabijheid van douche of badka mer wel gewenst. De procedure is gewoonlijk aldus: Begin met een hete douche en droog af. Ga het zweetkamertje in dat een temperatuur van b.v. 80 graden heeft en ontspan bewust gedurende 8 a 10 minuten. Nu terug naar de douche en neem een koude. Afdrogen en 10 mi nuten rusten op bed. Intussen kan de saunatemperatur opgevoerd zijn als men er opnieuw binnen gaat, ditmaal voor 12 minuten. Daarna opnieuw dé koude douche en de rust op het bed. Sommigen zullen dit genoeg vinden, anderen gaan er nog een derde keer in, nu gedurende 15 minuten. De koude douche slüit het af en een nadamp- rustperiode van 20 minuten. Het resultaat? Een herbor ook een flesje vanille aroma bij. Als het mengsel gaat opstijven moet u het even klutsen om daarna 1/8 li ter stijfgeslagen room erdoor te roeren. de korst uitstrijken en koel wegzetten (moment >1 is het bui ten óók koud). Garneren met ge-i schaafde reep of hagelkorrels. i

Leidse Courant | 1970 | | pagina 8