iWAGER EN SCHOONZUS MOGEN IU MET ELKAAR TROUWEN 1AIR blijft steken in goede bedoelingen MUSICAL IN TENT AMSTERDAM REGIE LAAT TE WENSEN Riet H. woensdag voor Bossche Gerechtshof Afvloeiingsregeling boeren moet beter lieuw burgerlijk wetboek (2) Vrouw gaat er in nieuwe b.w. op vooruit SATERDAG 3 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De musical ..Hair" heeft, tweeëneen half jaar na de eerste New Yorkse voorstellingen ervan, nadat de faam de musical en de grammofoon platen ook in ons land in rep en roer hadden gebracht, zijn Nederlandse versie gekregen, gisteravond in een speciaal „Hair"-theater, een zeer bruik bare theatertent, die staat opgesteld by het Olympisch Stadion in Amsterdam. Een Nederlandse voorstelling is mis schien wat veel gezegd, want de tekst grotendeel onvertaald gelaten. De première van „Hair" was in veel op zichten een gebeurtenis, al was het alleen al omdat het er dan eindelijk toch van gekomen is, dat we „Hair" i Holland kregen. „Hair" is terecht befaamd. Het is een musical als die omschrijving van toepassing zou zijn van een heel eigen karakter. Een verhaaltje is er niet. er zijn slechts „toestanden", situaties die zich voordoen in een „tri'oe", een communeachtige' groep l hippies in New York. Een van de jongens heeft een oproep voor militaire dienst gekregen en hij zal daaraan ten onder gaan. sterven als Hamlet, die ook geen daad kon stellen tegenover het onrecht dat hem door zijn om geving wordt aangedaan. Want „Hair" beval allerlei toespellingen op Shakespeare; een van de acteurs. Gerome Ragni, heeft Hamlet dan ook 1 vaak gespeeld. nu toe kenden we „Hair" alleen de platen, die gemaakt zijn van de New Yorkse en Londense versie. Af gelopen zomer is de Londense „Hadr"- groep éénmaal op bezoek geweest in Scheveningen voor een zeer exclusieve voorstelling, georganiseerd door Lou Rees. Nu zijn het opnieuw voor namelijk Engelsen die „Hair" tot ons brengen. Engelse producenten, een Engelse regisseur en Engelse acteürs, naast Nederlandse. Lennaert Nijgh heeft een enkel liedje vertaald. Lieve gebeurtenis Victor Spincttie heeft een aantal weken gewerkt met de groep, die deze „Hair" op het toneel moet brengen. Zyn regie is er in eerste instantie op gericht geweest een groep te vormen en een geest te kweken, waarin clc essentiële ideeën, die lot „Hair" hebben geleid, op konden bloeien. De voorstelling wekt de indruk dat hy daarin geheel geslaagd is. De amslerdamse „Hair" is inderdaad een demonstratie van vreed zaamheid, liefde, geloof in verbetering van het tot dusver ellendige lit va mensheid. „Hair" is eengebeur-1 tenis. Een groep aardige, allerchar- mantste jongelui is op het toneel in de weer, zonder enig theatervertoon, zon der valsheid en met een ontwapenen de directheid. Wat dat betreft is deze ..Hair" inderdaad veel beter geslaagd dan de veel commerciëler Londense voorstelling. Maar tegelijkertijd is Spinetti in zijn helemaal stukgelopen. Hij heeft moeten werken met een aantal men die hij mogelijk wel de mentaliteit i i eerlijke en fijne „Hair" heeft bij gebracht, maar waarbij hij de techniek volkomen verwaarloosd heeft. Het duidelijk, dat deze groep niet in staat is tot geringe hoeveelheid vakman schap, die men als minimum mag eisen, enkelen niet te na gesproken. Daarbij komt een bedroevende choreografie, veel moeilijkheden over geweest maar die beneden alle peil blijft. intensieve stem- en liehaams- training zou deze mensen, die deze In zyn regie heeft Spinetti zich ge baseerd op de vormgeving die Tom O'Horgan in New York en Londen aan „Hair" heeft gegeven. Dat was een heel fraai voorbeeld voor deze voor stelling, maar O'Horgan maakte gebruik van mensen, die het vak van musical spelen, zingen en dansen bijzonder goed verstonden. De première gisteren zakte na een goed begin heel snel in elkaar, omdat de meeste optredenden niet in staat zyn het een hele avond op te houden. Daar komt bij. dat het meisje dat Sheila speelde, Aleta Sliwa. als het programma klopt naar mijn berekening doet het dat helemaal niet helemaal niet in staat was op maar enigszins verantwoorde wyze haar muzikale nummers te brengen: „Easy to be Hard", „Good Morning Starshine" en „The Flesh failures". Er waren enkele formidabele, indruk- I wekkende medespelers. Oliver Tobias, j meegekomen van de Londense voor stelling bijvoorbeeld, maar ook Robert Farrand, het meisje dat „Frank Mills" zong en de Nederlander Dolf Luteyn, die enkele aardige bijdragen leverde. Tent De tent. waarin deze „Hair" wordt gebracht, is een belangrijk element in j de sfeer van het geheel. Iets primitiefs hangt er over het geheel, dat wat ver gaat voor diegenen die in de pauze i door een dikke laag modder hun weg 1 moeten zoeken naar toiletten, die buiten de tent zijn opgesteld in zeer duistere vrachtwagens. Het primitieve van de tent bleek ook voor de kwaliteit van de voorstelling een bezwaar. De geluidstechniek was verre van perfect: de harde muziek (gebracht onder leiding van Thijs van Leei'é overstemde geregeld het vocale volkomen. Ook in de niet-muzikale gedeelten was de tekst het meeste on verstaanbaar. De toeschouwer krijgt dan het idee dat hij bij een lieve bijeenkomst van hippieachtige figuren aanwezig is, waarvan het verloop hem geheel duister blijft. Er wordt zodoen de een groot beroep gedaan op zijn sympathie voor de gedachte, die uit deze voorstelling moet spreken. Dat is uiteindelijk toch onvoldoende. Het publiek reageerde gisteravond niet onverdeeld gunstig. Op enkele momen ten kon men zelfs luide, overigens ook tamelijk vervelende, uitingen van af keuring vernemen. Gul met applaus was men bepaald niet. Het is te hopen, dat de mensen, die in „Hair" optreden voorlopig doorwerken, trainen op stem en lichaam. Als in dat opzicht iets be reikt wordt, heeft deze „Hair" de kans een heel bijzondere voorstelling te wor den. Voorlopig is het dat nog niet. JAN VERSTAPPEN De hippies in Hair zitten hoog te paard. ZAAK MCKAY Verdachte in ontvoeringszaak onder verhoor LONDEN (AP-Rcuter) Op het po- j Iitiebureau van Wimbledon in Londen wordt een man ondervraagd die volgens de politie mogelijk inlichtingen van J waarde kan verstrekken over de ont voering van mevrouw Muriel McKay, echtgenote van de krantenuitgever Alex McKay. li Zoals bekend is een brief ontvangen, waarin de schrijver zegt mevrouw Mc Kav te zullen vermoorden als de door McKay uitgegeven bladen „hun smerige publikaties" niet achterwege laten. De schrijver zegt een dochter verloren te hebben als gevolg van dit soort publi- ..De Schijndelse gifmengster" Rattekruid op het brood en DDT in de koffie (Van verslaggeve-, MAASTRICHT Op woensdag 7 janu ari begint voor het gerechtshof in Den Bosch het proces tegen de 46-jarige Riet H. uit Schijndel, algemeen bekend onder de naam: ..De Schijndelse gifmengster", hoewel zij als zodanig nog niet veroor deeld is. Voor deze lugubere reputatie heeft zy zelf gezorgd door te bekennen, dal zü haar eerste man (35) en haar vader (82) door vergif om het leven beeft ge bracht en gepoogd heeft haar tweede man en de vrouw van een. van haar minnaars hetzelfde lot te laten delen. Deze beken tenissen heeft zü later ingetrokken, zodat het gerechtshof in Den Bosch thans voor de moeilijke taak staat haar deze afschu welijke misdrijven te bewijzeu. Het proces begint woensdagmorgen 7 januari en zal, naar verwacht wordt, zes dagen duren. Als de officier van justitie, mr- J. Booster, het primair ten laste ge legde, moord op haar eerste man en haar vader, kan bewijzen, zit er een levens lange gevangenisstraf voor haar in. Riet ging na de lagere school werken in een kousenfabi-iek en tijdens een ker mis in Schijndel leei-de zij de bouwvak ker Jo van Eijndhoven uit Vught kennen. In mei 1949 trouwden zij met elkaar en al spoedig bleek, dat Riet het niet zo nauw n'am met de huwelijkstrouw. Zij had ver schillende minnaar-s en daarom wilde Jo van Eijndhoven uit Schijndel weg. In augustus 1950 nam hij werk aan op de mijn Maurits en vestigde zich in Gutte- Na de geboorte van vier kinderen ver huisde het echtpaar naar Einighausen en vervolgens naar Lindenheuvel Ook hier kreeg Riet ai heel gauw een huisvriend in de persoon van de mijnwerker Gerrit V- Zij wilde met hem trouwen, maar dan moesten eerst haar eigen man en de vrouw van Gerrit V. uit de weg worden geruimd. Met de vrouw van Gerrit V. bleef het bij enkele mislukte pogingen tot vergiftiging. Zij werd ernstig ziek. maar overleefde de moordpoging. Haar man kwam er slechter van af. Riet deed DDT in zijn koffie en smeerde rattenvergif op zijn boterhammen. Hij overleed aan de gevolgen van deze ver giftiging. Riets vader onderging hetzelfde lot, en de tweede man, Frans S., met wie zij in november 1963 in het huwelijk was getreden, zou ook door vergif om het leven gekomen zijn, wanneer hij geen smaak aan de koffie zat of dat er met het boterhammenbelegsel iets niet in orde was. Tot zeven mal toe ontsnapte hij aan de dood. t Geruchten Jarenlang is de activiteit van Riet H. verborgen gebleven. Wel werd er steeds van haar gefluisterd, dat zij haar eerste man en haar vader vergiftigd had- Ten slotte werden deze geruchten zo sterk, dat de justitie in november 1968 opdracht gaf de stoffelijke resten van Jo van Eijnd hoven en Piet Hendriks, op te graven. Een sectie bracht aan het licht, dat ver giftiging de doodsoorzaak was. Riet H. werd daarop gearresteerd en bekende al gauw haar eerste man en haar vader te hebben vergiftigd. Voor ge zamenlijke poging tot gifmoord stond op 3 maart van het afgelopen jaar Gerrit V voor de Maastrichtse rechtbank terecht. Hij gaf aanvankelijk toe tezamen met zijn minnai-es getracht te hebben zijn vroe gere vrouw te hebben willen vermoorden- Tijdens de rechtszitting trok hij deze be kentenis in en Riet H. deed hetzelfde. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank achtte deze moordpo ging echter bewezen en eiste tegen Ger rit V. drie jaar gevangenisstraf- De ver dediger van de verdachte vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat volgens hem DDT geen deugdelijk middel zou zijn om iemand te vergiftigena De rechtbank lo Maastricht velde vertien dagen later een tussenvonnis en bepaalde, dat een onder zoek moest worden ingesteld naar de vraag, od DDT een deugdelijk middel is om iemand te doden. Gerrit V. is uiteindelijk tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook deze zak zal de volgende week wel ter sprake komen tijdens de behandeling voor het gerechtshof in Den Bosch. Schrijven via girodienst kost niet meer dan dubbeltje Studenten schaken via girocheque (Van een onzer ver slap a evers DEN HAAG Twee studenten, beiden verwoede schaakliefhebbers, beiden studerend in een andere universiteitsstad, lu-bben het ge presteerd de PCGI) (Postcheque en Girodienst) als goedkope postbode le gebruiken. Zjj hadden er een gewoonte van gemaakt schriftelijk te schaken; om beurten schreven ze elkaar wat de volgende zet in hun schaakpartij zou zijn. Door hun geringe financiële armslag werd het schaken op deze wyze wel een dure liefhebberij en ze gingen zoeken naar een goedkope re wyze van schriftelijk schaken. Die ontdekten ze inderdaad en sindsdien kost hun schaakpartij slechts één dubbeltje Student A maakte namelijk naar de girorekening van student B een dubbeltje over en schreef op de achterzijde van zijn giro-overschrij- vingskaarti welke zet hij wenste te doen. Een aantal dagen later kwam de girokaart via het PCGD- apparaat bij student B, die vervol gens eveneens een dubbeltje terugstolde op de girorekening van student A en op de achterzijde van zijn girokaart vermelde welke zet hij in z'n gedachten had. Enz., enz., enz. De'studenten zijn nu intens gelukkig, want ze kunnen einde loos schaken voor dat ene dubbel tje, dat alsmaar via de PCGD heen en weer gaat. Waot je noemt een stuk goedkoper dan de PTT, die voor het bezorgen vane en brief kaart toch nog 20 centen vraagt. Het duurt alleen wat langer. In de toekomst als de automati sering bij de PCGD nog verder is voortgeschreden en er nauwelijks meer een mensenhand (ponstypis te) gemoeid is bij het voederen van de computer, dan zullen dergelijke grapjes nog gemakkelijker kunnen worden uitgehaald. Wellicht wordt de PCGD nog wel eens een ge duchte concurrent van de PTT. of er zal zeer intensief gestudeerd moeten worden om een systeem te vinden dat hel gebruiken van de PCGD voor doeleinden, waai-voor deze instelling niet is ingesteld, moet voorkomen. AALSMEER (ANP) De Lvee Aals- meerse bloemenveilingen, hebben in 1969 gezamenlijk een omzet bereikt van ruim 158,4 miljoen, 14,4 miljoen of ongeveer 10 procent meer dan 1968. Er werd voor 136,7 miljoen aan snijbloemen verhan deld en voor 21.7 miljoen aan potplan ten. De Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA), ontstaan door een fu rie van de Centrale Aalsmeerse veiling en Bloemenlust, verwachten dat in 1972 een totale omzet van meer dan 200 mil joen gulden wordt bereikt. Urgentieprogram Lan dbouivscliap I planologische belangen moeten beter in ruilverkavelingsprojecten worden verdis conteerd. Van de andere kant moet bij het overheidsbeleid voor de ruimtelijke orde- I ning voldoende ruimte worden gelaten voor ontwikkeling en exploitatie van mo- DEN HAAG De rcgcrinR moet haar; deine agrarische bedrijven regionale werkgelegenheidsbeleid meer Het Landbouwschap zal de regering dan ze nu doet afstemmen op het aantalhet komende jaar vragen om een rege- boeren dat in een streek de landbouw I ling dat bij onteigening niet alleen de moet verlaten. Het bestuur van het Land- I boeren maar ook de agrarische werkne- bouwschap stelt dit in een urgentiepro-mers schadeloos worden gesteld- De ont- gramma voor 1970, dal volgende week1 eigeningswet zou hiervoor kunnen wor- door het schap besproken zal worden. den gewijzigd. Speciale aandacht voor de werknemers in de landbouw vraagt het In het urgentieprogramma wordt de re-1 Landbouwschap ook in de regeling tot gering ook gevraagd de omscholingsi ege- i bedrijfsbeëindiging. De oudere boeren- ling van het ontwikkelings- en sanering?- j arbeiders zouden ook erin moeten worden fonds te verbeteren, onder meer door ook i opgenomen. Daarnaast zou de bestaande agrarische werknemers en hun medewer-uitwerking aan oudere boeren die hun kende gezinsleden in de regeling op te ne- bedrijf staken, moeten worden opgetrok- men- Bij de arbeidsbureaus moeten spe- j ken tot 80 procent van de AOW-uilke- ciale consulenten worden aangesteld vooi ring- begeleiding van boeren die ander werk zoeken. Het ministerie van Sociale Zaken moet de algemene omscholingsmogelijk heden (trainingstoelagen, centra voor vakopleiding) meer gaan afstemmen op afvloeiing uit de landbouw, aldus het ur gentieprogramma van 't Landbouwschap Ruilverkaveling zal meer op bedrüfs- vergroting gericht moeten worden. Ook (Van o e juridische medewerker) DEN HAAG Dc vrouw is er'met ingang van het nieuwe jaar in ons recht wel op vooruit gegaan. Niet alleen is dan de man „als hoofd van dc echtvereni ging" uit ons recht verdwenen en kan de vrouw na echtscheiding, precies als de man. aanstonds hertrou- zonder zoals vroeger een „treurjaar" lang le moeten wachten, er rijzen nog verschillende ande- e gunstige perspectieven voor de vrouw. In het oude recht was een vrouw die met een geschei- man of met een weduwnaar trouwde op venno- genrechtelijk gebied aanzienlijk ten achter gesteld bij de eerste vrouw van die man. tenminste als er uit dat eerste huwelijk kinderen waren. In dat geval zo be paalde het oude recht mag de tweede vrouw door dat huwelijk geen groter voordeel genieten dan het minste deel dat een van de kinderen uit het eerste huwelijk van de man krijgt, en in geen geval meer 'n 4e deel van het vermogen van de man. Het li jkt wat ingewikkeld maar een voorbeeld kan het ver duidelijken. Stel dat dat tweede huwelijk zonder hu welijksvoorwaarden gesloten wordt, en de man een 80.000 gulden vermogen meebrengt en de vrouw niets. Sterft die man, dan zou de'vrouw eigenlijk tot de helft van dat vermogen, dus tot 40.000 gulden gerechtigd sijnt, maar als er wit dat eerste huwelijk b.w seven kinderen waren, mocht de tweede vrouw volgens het oude recht nooit meer dan een kindsdeel krijgen, en dat is in dit geval een achtste van het vermogen van de man, oftewel 10.000 gulden. Haar ongunstige po sitie tegenover de eerste vrouw blijkt duidelijk uit een eenvoudig rekensommetje: als de eerste vrouw ge weest was had zij na de dood van haar man gekregen 40.000 gulden (als deel van de gemeenschappelijke boedel) plus 5.000 gulden (een achtste van het res terend vermogen van de man) is 45.000 gulden. Als tweede vrouw kon zij in het oude recht maximaal 10.000 gulden krijgen. Boze stiefmoeder Deze bepaling uit het oude recht heeft eeuwenlang hardnekkig voortbestaan, even hardnekkig als sprook jes dat plegen te doen. Want eigenlijk steunde ze ner gens anders op dan op het sprookje van de boze stief moeder, die zich ten koste van de kinderen uit het eerste huwelijk wil bevoordelen of het sprookje van de aantrekkelijke jonge vrouw, die op het geld van een oude man zit te azen. Maar deze sprookjes doen aan de werkelijkheid te kort: heel wat vrouwen die een man met kinderen trouwen troosten zich voor die kin deren vaak veel moeite en offers: en a ar om zou een vrouw die een gescheiden man. of een weduwnaar trouwt daarbij steeds minder nobele motieven heb ben dan de eerste vrouw? Terecht heeft de nieuwe wet aan de achterstelling van de tweede vrouw dan ook een eind gemaakt. Tevens is daarmee een eind gekomen aan een aantal bijzonder scheve verhoudin gen, welke de oude wet in de hand werkte. Uit de no tariële praktijk is b.v. het geval bekend van een rijke weduwnaar, met een kind uit het eerste huwelijk, die daarna was gaan samenleven met zijn huishoudster; hij was met geen stok te bewegen om met haar te U-ouwen, omdat zijn notaris hem verteld had dat hij aan die vrouw, aan wie hij zelf, zijn eerste vrouw en ook zijn kind bijzonder veel te danken hadden, nooit meer dan een kwart van zijn vermogen kon nalaten, wanneer hij met haar trouwde, terwijl hij. wanneer hij niet met haar trouwde, haar zonder enige pijn de helft van zijn vermogen bij testament kon vermaken Dit soort vreemde situaties hoort nu voortaan tot het verdeden. Na het artikel in de krant van oudejaarsavond, waarin onze juridische medewerker het gezins hoofd en de positie van de gescheiden vrouw per 1 januari 1970 behandelde, volgt Hierbij een tweede artikel, waarin hy ingaat op enkele andere aspecten van het nieuwe wetboek, dat 1 januari van kracht is geworden. In de luimende dagen volgen in deze serie nog enkele artikelen. Het nieuwe recht heeft nog meer ruimd. In het oude recht mochten zus niet met elkaar trouwen. Ook dat i zo geweest: de wijze wetgever wilde i „liet jonge sehoonz.usje dat zich 7.0 ge dringt in liet huwelijk van haar oudei hall toeroepen. Nog geen tien jaar geleden waaide de achterdocht legen dal ..jonge schoonzusje" door de hoogedelge strenge hoofden van een paar" Tweede-Kamerleden, die daarom pleitten voor het behoud van het huwe lijksverbod tussen zwager en schoonzus. Toch was al in 1939 op dit verbod een belangrijke uitzondering ge maakt: als de oudere zus gestorven was., was de baan voor het. jongere schoonzusje vrij, maar niet als de oudere zus van haar man geseheiden was. Wie im mers weet of niet dat jongere zusje de oorzaak van die scheiding was geweest, en zich in overspel met de zwager begeven had. Zo iets mocht een fatsoenlijk wetgever toch niet als premie met een huwelijk be lonen.. daarom stak de oude wet daar een stokje voor, en verbood 't huwelijk tussen schoonzus en (ge- schqjden) zwager, evenals tussen zwager en (geschei den) schoonzus. De nieuwe wet heeft dit verbod he lemaal geschrapt. Eigenlijk moest de wetgever dat wel doen, wilde hij consequent zijn. want in de nieuwe wet is uitdrukkelijk zij het na heel wat gehakke tak in het parlement het huwelijksverbod opgehe ven tussen de overspelige man of vrouw en de der de met wie dat overspel was gepleegd. Daarover LUIT.-GEN. VAN RIJN TERUG VAN BEZOEK j „Verbluffend wat rampenbrigade Cüj in Tunesië doet SCHIPHOL „Onze jongens zijn ner gens tc beroerd voor. Het is verbluf fend. wat ze allemaal klaarmaken". Met deze indruk keerde de bevelhebber van de landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal \V. van Rijn, gisteravond op Schiphol terug uit Tunesië, waar hij Oudejaar heeft gevierd met 250 militai ren, die hulp bicden aan dc door de wa tersnood getroffen gebieden. In zijn gezelschap waren een 40-tal ouders en verloofdes, die het feest ook j hadden meegemaakt. Ze waren het er 1 over eens. dat het een dolle boel was I geworden; een compleet carnaval met toeters, feestneuzen en serpentines, dat had geduurd tot de vrooge morgen. Des ondanks zaten de militairen s middags om één uur weer op hun bulldozers. „Er is geen enkele zieke onder de jongens", aldus luitenent-generaal Van I Rijn. „Daarom kan luitenant-arts Suur- mond. die mee is, al zijn zorgen geven aan de plaatselijke bevolking, hetgeen j diepe indruk maakte. Ook staat men ver steld van de prestaties, die de militai ren weten te leveren. Ze graven verstopt Lgeraakte waterputten tot een diepte van 25 meter uit. terwijl de plaatselijke be volking niet dieper dan 6 meter kan ko men. Ook repareren ze irrigatie en wa- j terleidingsbuizen. Hel uitzenden van een dergelijke rampenbrigade is uiterst zin- vol. Ik ben er'een voorstander van, dat het ook in de toekomst meer zal gebeu- Francine Meniff is in Australië de eerste, die de baan heeft gekregen om per motor het naleven van de plaatselijke verordeningen te controleren.. Francine is op haar blauwe motor oen charmante, maar onverbiddaltfTo* iHtrsah*jninp. 1 sjechoslowaken kiezen voor hun vrijheid I KOPENHAGEN (AFP) Tussen 30 december on 2 januari hebben in Dene- j marken 28 Tsjecho-Slowaakse toeristen asiel gevraagd. Zij behoorden tot eon reisgezelschap van ongeveer tachtig le den. De overgebleven toeristen zijn in- 'TOtddol* naar Zweden doorgereisd

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5