WONINGNOOD HET GROOTSTE PROBLEEM VOOR LEIDEN Bij VVV nu ook plaatsen voor de Leidse Schouwburg Woonruimte- adviescommissie zal normaal blijven functioneren Gemeentebestuur Oegstgeest werkt niet mee aan programma van D'66 BURGEMEESTER VAN DER WILLIGEN IN ZIJN NIEUWJAARSTOESPRAAK: Raadsnestor De Bree wijst op beleidslijn BIOSCOPEN Leiderdorps burgemeester Van der Have: Nieuwkoops water voldoet niet aan eisen zwemwater Aanrander gezocht in Alphen ZATERDAG 3 JANUARI 1970 de leidse courant BESTRIJDING IS VOORAL VAN REGERING AFHANKELIJK I LEIDEN - De onlang* door de Oe- I die men in het VW-kantoor zelf meente overgenomen Leidse Schouw- kar burg ia toegetreden lot de Uiteraard blijft de i LEIDEN Burgemeester mr vang van 1970 gistermiddag n der Willigen heeft bij de aan- adsvergadering zijn traditionele nieuwjaarsrede uitgesproken. Uiteraard werd hierin nog eens extra de moeilijke financiële positie der gemeente benadrukt, maar een nog veel erger probleem voor Leiden, aldus de burgemeester, is dat van de woningnood. ,,De bestrijding van die nood is niet afhankelijk van de financiële draagkracht van een gemeente, maar van haar totale sociaal-economische structuur en, vooral, van de inzichten ter zake van de regering lommen Ri/kn Burgemeester Van volgde: „De regering" en dan denken velen die zich politiek of geestelijk aan haar verwant voelen thans aan een hard werkend team van het beste betrach tende mensen en aan de andere kont denken velen aan een team van incom petente broddelaars. Ik geloof, dat bei der beeld even onjuist is". Van geen enkele parlementaire regering zou men een spoedige beëindiging van de woningnood in het westen van het land kunnen vérwachten, omdat de wo ningnood in het westen te vergelijken is. met de bal, die altijd net iets harder rolt dan de snelste speler lopen kan. zei de burgemeester, die als oorzaken noem de: de snelgroeiende bevolking, het op steedsjeugdiger leeftijd huwen, de ver krotting der steden en het veel te veel achterblijven van huurverhogingen. ..Aan deze laatste oorzaak hebben wij allen waarschijnlijk schuld, want vanaf de bevrijding mochten de huren niet verhoogd worden omdat we eerst aan ons eigen herstel moesten gaan werken en daarna lang het goedkoopte-eiland in Europa moesten blijven. Voor allerlei kostenstijgingen waren loonsverbeterin gen mogelijk, maar voor huurverhogin gen was dit jarenlang nauwelijks te verwezenlijken. Die achterstand nu in eens inhalen is totaal onmogelijk". Vooruitlopend o tingsnota van b in de raad komt meester, dat b. lijnen v de tweede huisves- die binni benadrukte di »n w. de nieuwe richt- oonruimtebeleid van d€ Volkshuisvesting, waar over men dezer dagen In de kranten heeft kuiuien lezen, zegd voorlopig om ge- „Maar wij moeten niet alleen onze zor gen etaleren, maar ook onze rijkdommen, de prestaties, niet verbloemen". De heer Van der Willigen herinnerde aan de in 1969 gehouden tot dusver grootste Lei- dato-manifestatie in de talloze moge lijkheden biedende Groenoordhal. „Er zijn duidelijke tekenen die er op wijzen, dat de Leidse binnenstadsmid denstand, zich bundelend in de Stichting City-Centrum, zeer aan activiteit gaat winnen, zoals daar ook individuele ver-' nieuwingen reeds een teken van waren". Ook had de burgemeester een algemene activiteit van de jonge burgers geconsta teerd: creatief centrum, het zich weren van „Leefbaar Leiden" en van het co mité „Woningnood". Verder wees hij op het werken in gewestelijk verband; de politie zal bijvoorbeeld op de duur in dit verband gaan opereren; 29 gemeen ten (BB-Kring a-Zudi-Holland, dus de Leidse kring) bezint zich op het ogen blik op een nauwere vorm van samen werking op brandweergebied dan nu reeds praktijk is. LEIDEN Voor de laatste maal ant woordde de heer K. de Bree als raadslid op de woorden van burgemeester Van der Willigen in diens Nieuwjaarsrede. Mèt zijn fractiegenoot De Wilde verlaat hij namelijk de raad uit politieke over wegingen èn om redenen van gezond heid. De heer De Bree, nestor van de Leidse raad, raakte in zijn toespraak aa.n de politieke ir nogal verschilli gesproken van een /"TerT^- gezind denken en streven in een oe paalde richting. Toch zijn er, behalve dat verschil van politieke inzichten, nog andere zaken die de bouw aan het welzijn zouden kun nen vertragen, aldus de heer De Bree. Hierbij dacht hij aan een beleidslijn, die niet zo veel als mogelijk de wijze zou zijn aangepast stemd op nieuwe situaties inzichten. De beleidslijnen meentelljk wordt door deze Stichting ree aantal jaren met veel succes teerd. Omdat in het komende s (vanaf 1 september 1970) het door de Schouwburg georganiseerde voorstellingen beduidend groter zal wor- den. is de directie van mening, dat aan i het publiek meer service moet worden kunnen ze daar d of 34994). in dé Schouwburg stelt tenties en op affiches melding te ma- worden ger« I De direktie zich ïrzekerd kan zijn van goede plaatsen, Brandweer redde pop 'IDEN Vannacht omstreeks Ieen kreeg de Leidse brand er de melding binnen, dot er xand door het ijs van de Haven s gezakt en schijnbaar leven- s ronddreef. In allereil spoedde Camera: „Vacantieperikelen met funeste gevolgen" la.l). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Vrijdag en zaterdag 23.30 uur: „De vrouw in het zand" (18 jaar). Lido: „On her majesty's secret service' (14 jr). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Luxor: The wild Bunch" (18 jr). Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Studio: „The Graduate" (18 jr) Prolon gatie. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „The Love Bug" (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Bex: „De onweerstaanbaren" (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u.: „Blond en brutaal" (18 jaar). afge- veranderde het ge- zouden daartoe o.m. gebogen In mogelijk maakt breng te geven aan de burgerij. Verder dient de raad meer volledig^ sneller informatie en inzicht verkrijgen om z odoende tot een betere consequenties gerichte e komen. Aldus de heer inden dat voor Leiden de buitemver- Zeker zal dan ook door b. en w. gesteld kings tel ling van deze richtlijnen zal die nen te geschieden. Als derde ongunstig beeld voorzag de burgemeester mocht onverhoopt de wet verruiming gemeentelijk belasting gebied doorgaan Mr. Driessen als raadslid beëdigd LEIDEN Voordat gistermiddag bur- Van der Willigen in de raad zijn Nieuwjaarstoespraak hield beëdigde en installeerde hij mr. H. E. A. Driessen als raadslid. De heer Driessen vervult de vacature in de KVP-fractie die staan lid va DEN HAAG/NIEUWKOOP Op e tweetal eilandjes in het gebied van Nieuwkoopse plassen, die gelegen zi pal achter het gemeentehuis, zijn bom en struiken gerooid, is een houten 1' schoeiïng aangelegd en heeft een gron ophoping plaats gevonden. Aanleidii drs. J. Borgman, lid der Provineiï •n zich schriftelijk in verbinding n met G.S. De heer Borgman vraagt zich af of maatregelen genomen kunnen worden bovendien of G.S. van mening is of de werkzaamheden het plassenlandsch ontsieren. Hij voegt e ;ngroep tot voor ïboten aan het ooj •d hierop deelt G d te zijn hiertegi kort choeiïng eilandjes is zij van mening dat deze inderdaad ..in zekere mate het plassengebied ontsieren. In de grond- ophoping daarentegen ziet zij geen aan- het plassenlandschap, doch tijdelijke ontsiering „aange- e sterke klink in dit veen gebied verwacht mag worden dat na tijd deze ophoping tot maaiveld hoogte zal zijn ingezakt". Over de conditie van het water in de Mieuwkoopse plassen merkt G.S. op dat hoogheemraadschap van Rijnland sedert 1968 op een beperkt aantal pun-, wiermaal per jaar het water bemon- ..Op deze punten bleek de che- he hoedanigheid van het water re- lelijk te zijn: de mate van bacteriolo gische verontreiniging ADVERTENTIE Th. J. van der Heijden LEIDERDORP Gisteravond heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp zijn nieuwjaarsreceptie voor de burgerij ge houden in de raadzaal aan de Hoofd straat. Blijkbaar hebben de burgêr- avonden, welke regelmatig voor de nieuw- ingezetenen worden gehouden, een posi- uitwerking (als het gaat de gelegenheid relatie bestuurde zeer vele hebben gebruik gemaakt. Daarvoor was de raad echter al in ver gadering bijeen geweest, waarin de bur gemeester zyn nieuwjaarsrede uitsprak en de nestor van de raad, de heer J. Los, De buigemeester, de heer M. A. van der Have, zei zijn eerste Leiderdorpse jaar een bijzonder fijn jaar gevonden te hebben, mede door de zeer snelle groei van het dorp. „Maar," zo zei hij, „deze groei brengt tevens het probleem van de urbanisatie met zich mee. Een eerste gevolg hier van is. dat de burger hogere eisen gaat stellen aan zijn wooncomfort. Te vens zal hij het machtsevenwicht tussen de bestuurders en de burgerij naar de zijde van de laatste willen verschuiven;" Bij de begrotingsbehandeling voor 1970 hebben b. en w. overigens ten aanzien hiervan reeds zekere toezeggingen ge daan. Na elke vergadering vem de com missie van Openbare Werken zal er een rapport openbaar gemaakt worden over de stand van de bestemmingsplannen. De burgemeester waarschuwde ervoor, dat er voldoende differentiatie in de bouw dient aangebracht te worden. Dit ondanks de steeds sterker wordende vraag naar de goedkopere gesubsidieerde woningwet-bouw. Ten aanzien van dit laatste staat Leiderdorp er in de toe komst niet best voor: voor het komende jaar zijn er voor de gemeente slechts 12 woningwet-woningen beschikbaar ge steld en eveneens een zeer klein aantal subsidiewoningen. Ook met de jongsce ministeriële maatregelen op het terrein van de volkshuisvesting kon de heer Van der Have niet erg content zijn. Met hem trouwens ook niet de Vereniging van nomische gebondenheid aanmerking mogen worden genomen, vinden beiden bezwaarlijk. „Daarom." aldus de burgemeester, zal de woon ruimte-commissie in Leiderdorp vuor- Ippig nog normaal blijven functioneren." Tot slot een samenvatting van de bouw activiteiten: gereed gekomen in 1968 217 1969: 505. Er zijn momenteel 932 woningen in aan bouw, op een totaal aantal van 33999 woningen, terwijl er 325 woningzoeken den in Leiderdorp zijn. Tot slot dankte de heer Van der Have zijn beide wethouders en de beide hoofden van dienst, de secretaris Hobo en de directeur der gemeentewerken voor hun grote vakbekwaamheid. En daarnaast zei hij verschrikkelijk veel dank verschuldigd te zijn aan het emt- ■40 Jaar bij Markt en Havendienst Koninklijk zilver voor O. Wielinga LEIDEN Burgemeester Van der Willigen heeft gistermiddag in De Waag» de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer O. Wielinga. De heer Wielinga trad op 2 janu ari 1930 in dienst der gemeente Leiden en w^rd bij de Markt- en Havendiensta angesteld als brug wachter, welke rang hij tot 1 juli 1957 behield. Zijn benoeming tot Markt- en Havendienstopzichter A verkreeg de heer Wielinga per 1 juli 1966. Hij geeft leiding aan 22 werkne mers. De heer Wielinga heeft im mer op een uiterst goede wijze, eerst als brugwachter, later als opzichter met grote plichtsbe trachting zijn werk gedaan. H0BAH0 HALLEN, ÜSSE 5 t/m 9 jan. 1970 op deze vaktentoonstelling de laatste ontwikkelingen in de mechanisatie van de BLOEMBOLLENKULTUUR alle belangrijke toeleverings bedrijven zijn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Geopend ma. 5 jan. 10.00-21.00 u, di. 6. wo. 7, do. 8 jan. 9.00-21.00 u, vr 9 jan. 9.00-18 00 uur zwaargewonde bij frontale autobotsing ALPHEN/BOSKOOP De t0-jorige Jannie Post, groepsleidster in de Mar- thastichting te Alphen is gistermiddag omstreeks IS uur ernstig gewond bij een frontale autobotsing op de provin ciale weg Alphen-Boslcoop. Met o.m. 'n schedelbasis fractuur moest rij in het Academisch ziekenhuis te Leiden wor den opgenomen. Waarschijnlijk tengevolge van te grote snelheid en het ter plaatse nog gladde wegdek begon een uit de richting Al phen aan den Rijn komende auto, be stuurd door een Rotterdamse koopman, in de bocht nabij de Toegangsweg te slippen met het noodlottige gevolg dat deze frontaal tegen de uit de andere richting komende auto van Jannie Post en haar verloofde botste. De bestuur ders v lichte ondin; den Rijn driemaal pogingei onzedelijke handelingen met icleine f éénmaal gepoogd datn In verband hiermede verspreidt de po litie het volgende signalement van de vermoedelijke dader. Zijn leeftijd ligt naar schatting tussen de 20 en 23 jaar; hij is tenminste 1.80 m. lang, heeft baard en snor, flinke bruine haardos; hij droeg steeds een driekwart groene jas, met bont gevoerde capuchon. De politie verzoekt een ieder die aan de hand van bovenstaande persoonsbe schrijving vermoedens jegens iemand koestert, haar daarvan kennis te geven. Pensioenen in de bollen stijgen met 14 procent LEIDEN/HAARLEM ln de laatst ge houden bestuursvergadering van 't Be- «Irijfspensloenfonds voor het Bloembol- lenbedrijf zyn wederom enige belangrijke besluiten genomen met betrekking tot pensioenen en aanspraken op pen- een volledige pensioen-opbouw van 40 dienstjaren. Dit waa f28.— b(j een vol ledige pensioen-opbouw van 40 dienst jaren, derhalve een staging van ruini 14 procent. De aanpsraken op pensioen en de pen sioenen van deelnemers respectievelijk oud-deelnemers, opgebouwd in de jaren 1963 tot eu met 1968, worden tegoed- geschreven respectievelijk verhoogd tot f 0,70 per week per dienstjaar. Voorts is besloten een voorwaardelijke toeslag van 3 pet. op alle pensioenrech ten, opgebouwd tot en met 1969, te ver strekken. Evenals in voorganade Jaren zal ook in 1970 een uitkering nieens worden ver strekt van 6 pet. en 10 pet. over de ouderdomspensioenen respectievelijk we- duwenpensioenen. die uitbetaald z(jn in het jaar 1969. Als gevolg van de koppeling van de pensioenpremies aan de loonontwikke ling. zal deze premie voor het contract jaar 1970-1971 f 6,10 per week voor vol wassenen en f3.10 per week voor jeug- digen van 18 tot 21 jaar bedragen. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT wel e s de a aldus G.S. stellen LEIDEN/OEGSTGEEST Burgenteen- daarbij tevens het tor en wethouders van Oegstgeest zyn burgemeester en niet ingegaan op de hen door de Oegst- 1 september 1970 wo geestse Afdeling van D'66 geboden ge- Wij menen de nieuw legenheid tot inspraak in het door deze te kiezen college v ►epering opgestelde c •pt- gemeente- wethoui In een brief aan het Afdelingsbestuur standpunt - schrijven zij onder meer: de door u „Het programma als een politiek stuk, spraak doe waarmede uw pdrtij zich opstelt naast de andere politieke partijen in de ge- Het bestuu; meente ter gelegenheid van de aan- van staande raadsverkiezing. 6611 gemeentebestuur Zouden w\j ons oordeel uitspreken over VS begrip toont de verschillende programma-punten, dan zouden wij een politieke keuze doen en nieuwe college van vorm aan een gemeentebestuur voor- meester wethouders, dat op legt) dat het een zinvolle gedachten- In de e dt verkozen, binden, wisseling ontwijkt. lijk dat e raad en het nieuw „Een gemeentebestuur di in burgemeester en maatschappelijke ioudei :ouden binden. eventueel te geven comnien- s voor rekening van het politieke achter- huidige college zou kunnen zijn ge- over vraagstukken van algemeen ge- den dat de vrijheid van het komende meentelijk belang of men dit nu wil college niet zou zijn. aangetast. Ten- bestempelen als een politieke keuze of 3lotte zou de gemeente in feite onbe- {"et is niet voor zijn taak berekend." stuurbaar zijn als burgemeester en wet- de Afdeling Oegstgeest aldua D.66 houders bij alle beslissingen die zij thans net onvoorsteioaar aat Burgemeester en wethouders verschui- zouden moeten nemen zich zouden willen len zich volgens D'66 ten on- laten leiden door de stelregel dat zij de rechte achter het argument dat zij-door vrijheid van het komende college zouden ii openheid (te weten een politieke hun uitspraken het in september 1970 moeten ontzien rtij die haar programma in concept- r.üeuw optredende college van burge- 1969 Gesterkt door het H. Sacrament der Zieken is na een geduldig ge dragen Hjden, van ons heen gegaan onze lieve vrouw, moeder, behuwd- CORNELIA MARIA WAASDORP echtgenote van Johannes van der Tang in de leeftijd van 70 jaar. J. v. d. TANG kinderen en kleinkinderen Roelof arendsveen. 2 jan. 1970 Spoorstraat 32 De H. Uitvaartdienst voor haar zielerust wordt gehouden op dins dag 6 januari a.s. te 10.30 uur in de parochiekerk van Maria Pre sentatie te Roelofarendsveen, waarna de begrafenis op het pa rochie kerkhof. RozenkranBbidden 's avonds te 20.00 uur in de kerk. Mej. H. M. Vuijk onderscheiden met zilveren ere-medaille „Den Vergulden Turk" de zilveren ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitge reikt aan mej. J. Af. Vuijk. Als jongste bediende by H. E. van dei Heide Zonen, Nieuw- straat 2. begonnen, heeft mejuf frouw Vuijkj successievelijk diver se administratieve werkzaamhe den vervuld, waaronder factoren, debiteuren-boekhouding en prijs- deze werkzaamheden ontplooide zij zich tot een allround kracht werd ingeschakeld bij werk- aniheden, die naai kkennis ook een d< oordellngsvermogen en admini stratief inzicht vereisten Met ac- verantwoordelijk- januari 1920) haar werkzaamhe den verricht. Haar gezondheids toestand. welke haai' reeds eerder parten speelde, noopte haar en kele jaren geleden op een ver korte werktijd over te gaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3