Haags bouwbedrijf 140 man personeel op met de wip Zuiveringen gaande in leger Indonesië FAMILIEARTS VAN MEINEED BETICHT Vrede meer en meer bedr Paus Paulus aanvaardt ontslag van mgr. Jansen Amerikaanse filmkeus 1969 Twee jongeren uit WD over naar D 66 Proces Rötzel Raadsels om dood van dienstmeisje Tandartsen moeten uitzien naar Biggs Man schiet per ongeluk met geweer neefje dood Campagne om Hess vrij te krijgen Edward Falk overleden Weer in 69 aan sombere kant VRIJDAG 2 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Nieuwjaarsrede paus: Pamfletten op ders vermaand zich niet te laten meeslepen door het hoge tempo van deze tijd. „Het gaat er niet om" zo St.-Pietersplein VATICAANSTAD (KNP) Op dag, heeft paus Paulus zyn grote on gerustheid uitgesproken over de situa tie in de wereld. Dc vrede wordt momenteel bedreigd door conflicten als van Nigeria-Biafra, Vietnam en van het Midden-Oosten, „maar" zo voegde hy eraan toe, „\vy weten bo- maar om hetgeen wij doen, steeds beter te doen." Terwijl de paus aldus sprak werden op nieuwjaar op het Sint-Pieters plein pamfletten uitgereikt. Een er van spoorde de mensen aan tot een dagelijkse en persoonlijke kritische inzet op politiek en maatschappelijk gebied. ..De onrechtvaardigheid in de wereld kan men niet oplossen met een aalmoes en daarmee het geweten sussen", aldus het pamflet. Honderden jongeren uit Assisi hebben een herstel van de vrede steeds meer bedreigd worden." In dit verband zei hij diep bedroefd te zijn over het feit, dat de publieke opinie die conflicten juist toespitst. „De mensen staan machteloos zo besloot de paus. „Zij kunnen niets doen en toch alles, namelijk bidden". In zijn toespraak daags ervoor op oudejaar had de paus zijn toehoor- het Sint-Pietersplein uitgedeeld. Zij wijzen daarin op de ontstellende nood in Biafra en zeggen, dat zy zich niet meer met een rustig geweten daarbij kunnen neerleggen. „Wij zijn niet meer bereid degene te geloven, die van bovenaf tot ons spreekt en ons allerlei verzekeringen geeft, wanneer niemand iets doet om tien miljoen met de dood bedreigde mensen te redden." verslaggevers) ROTTERDAM De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. A. Jansen, heeft uit Rome bericht ontvangen, dat Paus Paulus VI zijn ontslagaanvraag heeft I aanvaard. Mgr. Jansen vroeg dit ont- slag enige maanden geleden aan. om dat hij in augustus van dit jaar 65 jaar 1 zal worden. De bisschop is van mening, dat een bisdom als Rotterdam een zeer valide en geestelijk veerkrachtige man als leider nodig heeft. Met ingang van vandaag is de bis schop tot aan de benoeming van zijn op volger benoemd tot apostolisch adminis trateur van het bisdom Rotterdam. Te gelijkertijd is hij formeel benoemd tot titulair bisschop van Basti, een niet meer bestaand bisdom in het oosten. Thans zal een opvolger moeten worden geko zen. Dit gebeurt uiteindelijk door de paus, maar het kapittel van het bisdom heeft het recht om drie kandidaten voor te stellen. Men wil hierin graag de wen sen van het bisdom vernemen. De no dige voorbereidingen zullen worden ge troffen om aan de zaak van de opvol ging concrete vorm te geven. In onderhandeling met enkele bouwbedrijven (Van t verslaggevers) DEN HAAG Het is nog niet hele maal zeker, dat de 140 personeelsleden van de n.v. exploitatiebouw en aanne mingsbedrijf Hendriks in Den Haag ont slagen zullen worden. Officieel zal dit pas op of even na 5 januari bekend wor den gemaakt. Feit is in ieder geval dat het bedrijf in financiële moeilijk heden verkeert en dat de liquiditeit niet meer gewaarborgd is. Volgens direc teur A. M. Hendriks is nog geen enkele NEW YORK (AP) De Amerikaanse commissie voor de beoordeling van films heeft donderdag de film „Skammen" van de Zweed Ingmar Bergman gekozen als de beste buitenlandse film van 1969. Alfred Hitchcock werd uitgeroepen tot de beste regisseur voor zijn film „To- De Engelse acteur Peter O'Toole kreeg de titel van de beste acteur voor zijn vertolking van de hoofdrol in de musical „Goodbye, mr. Chips", De organisatie, die al 49 jaar de beste films uitkiest, riep „They shoot horses, don't they?" uit tot de beste Ameri kaanse film van het jaar. De be%te actrice was volgens de com missie de Amerikaanse Geraldine Page voor haar rol in Truman Capote's „Tri- Na „They shoot horses" waren de vol gende films naar de mening van de or ganisatie het beste: „Ring of bright wa ter", „Topaz", „Goodbye mr. Ghips", „Battle of Britain", „Isidora", „The prime of miss Jean Brodie", „Support your lecal sheriff", „True grit" en „Midnight cow boy". In de categorie niet-Engelssprekende films kwamen na „Skammen" nog: „Frangois Truffauts „Baisers voles" (Frankrijk), Luchino Visconti's „De ver vloekten" (Italië), „La femme infidele" (Frankrijk) en Bo Widerbergs „Alalen" (Zweden). drijf en de werknemers voor elkaar op houden te bestaan wilde men om ieder ander risico te voorkomen toch surseil- lance van betaling aanvragen. De di rectie van bouwbedrijf Hendriks heeft enkele dagen voor de jaarwisseling het gewestelijk arbeidsbureau van de ont wikkelingen in haar bedrijf op de hoog te gesteld. Ook het personeel werd inge licht. Intussen poogt men op verschil lende manieren het bedrijf staande te houden. Kort geleden is men al in on derhandeling getreden met twee ande re bouwbedrijven. Even voor de jaar wisseling zou men hierin een derde maatschappij betrokken hebben. Wel ke bedrijven dit zijn, kon ons niet wor den medegedeeld, wel zei directeur Hen driks desgevraagd, dat het bouwbe drijven in Noord- en Zuid-Holland en midden-Nederland betreffen. Het ge noemde bouwbedrijf, een familie n.v., is momenteel bezig met 500 woningen in onder meer Eindhoven en Haarlem. Of andere bouwbedrijven tezamen met Hendriks een oplossing zullen vinden, is sterk afhankelijk van de financiële positie van de benadigden. De directie gelooft dat bepaalde berichten over het bedrijf in omloop zijn gebracht door de bonden. Een nadelige invloed op de on derhandelingen zou het gevolg hiervan zijn. De zit verband houden met de struktuur der N.V. Het personeel heeft met de kerstdagen, na het bekend wor den van de situatie, voorschotten ge kregen. Mochten de onderhandelings partners positief reageren, dan zullen de personeelsleden van het bouwbedrijf Hendriks niets te vrezen hebben. De Amerikaanse vice-president Agnew bracht gisteren onverwacht een bezoek aan Zuid-Vietnam. Hij schudt hier de hand van een van de soldaten van de eerste infanteriedevisie in de basis Kien, zesendertig kilometer ten noord- ivesten van Saigon. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee oud-voorzitters van de jongerenorganisatie van de VVD de JOVD, mr. H. Bosma en G. van der Meer, zijn uil ontevredenheid met de VVD overgestapt naar D'66. Beide oud- voorzitters namen deel aan het liberaal beraad, zij zien in de VVD geen moge lijkheden meer tot politieke vernieuwing, welke mogelijkheden zij bij D'66 wel aan wezig achten. Zij vinden de VVD een te rechtse par tij. D'66 daarentegen stelt zich in zijn sociaal-economisch programma-onder- deel redelijk progressief op, aldus de li berale dissidenten. Dit kan niet gezegd worden van met name de voorzitter van de VVD-fractie in de eerste Kamer, mr. Van Riel, zo licht de heer Bosma zijn bezwaren tegen de te rechtse opstelling van de WD in het parlement toe. OVERLEDEN JONGEN DOOR INSPUITING AMSTERDAM (ANP) Door zich met een of ander verdovend middel in te spuiten is de 20-jarige machinebankwer- ven gekomen. Medebewoners van het ker J. van H. uit Amsterdam om het le- huis waar de jongeman een l&mer be woonde, troffen hem levenloos aan. Het laboratoriumonderzoek van de politie zal nog moeten uitwijzen welke stof de ma chinebankwerker zich heeft toegediend. Er zijn geen aanwijzingen dat de jongen zich de uitwerking ervan heeft gereali seerd. De politie spreekt van een ongeluk. Dansscène uit het dertiende Fiesta GitanaOp 9 januari begint, in het Nederlands Congresgebouw de tournee JL. gezelschap door ons land. De groep, bestaande uit dertien solisten, is van 19 december af met veel succes opgetreden i het Thé&tre des Champs Elysées te Parijs. Zondag geven zij daar hun laatste voorstelling. Perot blijft met kerstpakketten zitten KOPENHAGEN (AP) De Computer magnaat H. Ross Perot heeft zijn po gingen opgegeven om met 9.000 kerst- paketten naar Moskou te vliegen, waar ze zouden moeten worden doorgezonden naar 1400 Amerikaanse krijgsgevange nen in Noord-Vietnam. Perot heeft met de pakjes meer dan 30.000 km gevlogen. Hij heeft meer dan 600.000 dollar (twee miljoen gulden) aan zijn plan besteed. De pakjes bevatten onder meer voedsel, medicijnen en kle- De Engelse zangeres Samantha Jones treedt vanavond op in Doebiedoe. Djakarta gonst van geruchten DJAKARTA (ANP) De recente arrestatie van vier generaals vormt een onderdeel van een grote zuivering onder hogere en lagere officieren die er van verdacht worden sympathieën te koeste ren voor de afgezette president Soekarno, en in sommige gevallen voor de verboden communistiche party, aldus het onaf- hankelyke Indonesische dagblad Merde- ka. Het blad zegt uit betrouwbare bron vernomen te hebben dat de zuivering nog voortdurt. vier generaals is woensdag officieel bevestigd. De woord voerder van het presidentiele paleis, kolonel Widya Latief, gaf de volgende namen op: generaal-majoor Soeadi, gou verneur van het nationale instituut van defensie. Soeadi is ambassadeur in Australië en Ethiopië geweest. Generaal-majoor Moersid, tot voor kort ambassadeur op de Philippijnen. Generaal-majoor Soedirgo, oud-bevel hebber van de militaire politie. Brigade generaal Soetardio, oud-officier van justitie. Kolonel Latief zei dat deze arrestaties gevolgd zijn op die van generaal-majoor Roekman, oud-stafchef in Oost-Indonesië en brigade-generoal Saboer, voormalig commandant, van de paleiswacht van Soekarno, die al enige maanden geleden werd gearresteerd! Latief sprak het bericht van Merdeka tegen, dat er een grote zuivering op handen zou zijn, die zich zou uitstrekken tot burgers, onder wie journalisten. „De arrestaties vormen een onderdeel van routine-onderzoek", zei hij. Terwijl Djakarta- gonst van geruchten over de redenen van de arrestaties, schrijft Merdeka vernomen te hebben dat generaal Soeadi een „rode" achtergrond heeft. Hij heeft een communistisch korps geleid tijdens de opstand van Madioen in MELBOURNE (AP) De Australische politie heeft tandartsen in het gehele land verzocht uit te zien naar de grote treinrover Ronald Biggs. Men gelooft dat Biggs spoedig een be handeling nodig heeft omdat hij bij een auto-ongeluk enkele maanden voor hij uit Melbourne vluchtte, zijn tanden heeft beschadigd. De tandarts, die Biggs na het ongeluk in Melbourne behandel de, heeft de politie verteld dat een van de tanden van Biggs ontstoken zou De politie verwacht dat de pijn Biggs naar de tandarts zal dwingen. 1948. Volgens de zegsman van Merdeka werd generaal Soeadi gearresteerd na een bijeenkomst van president Soeharto, de vice-opperbevelhebber van de strijd krachten generaal Maraden Panggaban, de vice-commandant voor herstel van orde en veiligheid, generaal Soemitro en de officier van justitie generaal Soegih Arto. De arrestatie kwam als een schok voor het Indonesische volk, maar waar nemers waren er niet door verrast. Zij menen dat de huidige militaire regering tekenen van onstabiliteit vertoont. Ook ,'olgcns hen een groeiende ontevre denheid onder de bevolking. De politiek van krap geld, essentieel ter beteugeling van de inflatie, heeft tot grote werkloos heid geleid. Geschat wordt dat 20 van de arbeidskrachten werkeloos is. De Indonesische kapitalisten zijn volgens hen evenmin tevreden over de bezuini gingsmaatregelen, al zijn deze geleidelijk verzacht. Vermoed wordt dat deze fac toren de betrokken generaals tot een /ering verleid hebbben. DEN HAAG (ANP) Kort voor dc jaarwisseling op woensdagavond om half twaalf is in Treebeek onder de gemeen te Heerlen een vijftienjarige jongen, Pjiiüp Schneider uit Heerlerheide, om het leven gekomen door een schot uit ccn Flobert-geweer van zijn In Treebeek woonachtige 41-jarige neef. De politie kan nog niet met zekerheid vaststellen of het een misdrijf of een tragisch ongeval betreft. De jongen die vermoedelijk het achterplaatjse van de woning van zijn neef kwam oplopen toen deze met zijn lichte jachtgeweer een aantal schoten in de lucht loste, werd in het voorhoofd getroffen en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Heerlen. De man die het fatale schot loste, vluchtte maar meldde zich kort daarna bij de politie, dihem voor on dervraging vasthoudt. Het in paniek weg gegooide geweer is nog niet gevonden. Het lijk van de jongen is in beslag ge nomen. De neef was vermoedelijk bezig het nieuwe jaar in te schieten in ant woord op het vuurwerk dat in de buurt Onderzoek naar overlijden patiënt (Vane 'rslaggevers) (Va irrespondent) openbaar ministerie wegens meineed te gen hem wil voeren. Op de dertiende zittingsdag werd ook een vriendin van de familie Rötzel, als getuige gehoord. Onder ede verklaarde zij dat „er altijd al iets vreemds aan Therese Gerwin was geweest". Ze zou vaak opgewonden geweest zijn en een labiele indruk ge maakt hebben. Tal van getuigen heb ben echter in het proces een geheel an der beeld van de dode dienstbode ge- j Hi de behandelende schilderd. Zij werd ondermeer herhaal- Jarige Amsterdamse directeur van eer delijk beschreven als een type dat niet handelsfirma, dc heer M. J. .1. Wijn LONDEN (AFP) Dc VS, Frank rijk en Groot-Brlttannië zullen pas trach ten Rudolf Hess vrij te krijgen wanneer het geschikte ogenblik daarvoor geko men is, zo is woensdag in het Londense Whitehall geiegd naar aanleiding van de nieuwe campagne om Hess vrij Ie De voormalige adjudant van Hiteier is destijds tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en wordt nu in een ziekenhuis behandeld aan een maag kwaal. De Sovjet-Unie heeft zich steeds tegen zijn vrijlating uit de gevangenis van Spandau verzet, want het beheer van deze gevangenis berust bij de vier mogendheden en is een van de laatste punten van samenwerking tussen deze vier in Berlijn. Eventuele opzegging van het akkoord inzake Spandau zou de vier- mogendhedenstatus van Berlijn In ge vaar brengen, die de belangrijkste waar borg voor de rechten van de Berlijners vormt, aldus Britse functionarissen. Lex Goudsmit op tournee LONDEN (RTR) Van april af zal de succesvolle Broadwaymuslcal „Fiddler on the roof" (Anatevka) in Engeland door twee gezelschappen tegelijk worden op gevoerd een in Londen en de tweede op tournee door andere grote steden. De Londense produktie ls dan al in haar vierde jaar. De Britse acteur Alfie Bass, die ander half jaar Tevje speelde na die rol in februari 1968 te hebben overgenomen van de Israëliër Topoi, keert volgende maand bij het Londense gezelschap te rug om de huidige ster daar, onze land genoot Lex Goudsmit, af te lossen. Deze begint dan na een korte vakantie met het reizend gezelschap op 13 april in Manchester, waarna Bristol, Nottingham, Birmingham, Liverpool, Newcastle, Glas gow, Edinburgh en Leeds worden aange daan. De tournee strekt zich uit tot ln 1971. Dat een „West-End-ster" aan een grote tournee begint terwijl de voorstel lingen ln Londen doorgaan met een andere ster, ls nog niet eerder voorge- NEW YORK (Reuter) Edward Falk, de man die eerste kerstdag in New York zowel het hart als de twee longen van een ander kreeg en die er nieuwjaars dag een kunstlong bijkreeg, is van ochtend vroeg overleden. De kunstlong werd gisteren aangebracht toen de twee longen in toenemende mate afstotingsver schijnselen gingen vertonen. Het over geplante hart werkte toen nog uitstekend. Volgens een medisch bulletin is de af stoting van de longen de oorzaak van de dood van de 43-jarige Falk. AMSTERDAM Volgens de direolie van het Amsterdamse Wilhelminagast- huis is er geen sprake van enig verzuim bergen, die VENLO In het proces tegen de 24- jarige playboy Christian Rötzel uit het Duitse grensplaatsje Breyell stapelt zich de ene sensatie op de andere. Na dat het openbaar ministerie al verschil lende getuigen van meineed had be schuldigd is op de dertiende zittingsdag ook de huisarts van de gehele familie Rötzel, dr. Dorn uit Bracht, als mein edig betiteld. of niét gemakkelijk tot zelfmoord staat moest worden geacht. Het proces j ziekenhuis wordt voortgezet. Mitchell moet terecht stadn voor Song Mv WASHINGTON (Rtr) Het openbaar ministerie maakte be kend, dat tegen de huisarts een proces I kaanse leger heeft bekendgemaakt dat zal worden aangespannen. De fabrikan- sergeant David Mitchell voor de krjjgs- tenzoon, Christian R. wordt schuldigd de hand te hebben gehad in de dood van de dienstbode lie, Therese Gerwin. Na et ze tijdens de kerstdagen, die de miljo- nairszoon Christian achter de tralies doorbracht, werd het proces hervat met de sensationele mededeling van de offi cier van justitie van de rechtbank in Krefeld. Hij maakte bekend, dat dr. de rechter-commjssaris. Na een uren lang verhoor werd hij op vrije voeten gesteld, ondanks het proces dat het (Ned. I, AVRO, 19.04 uur)- Dorn was aangehouden en verhoord door be. I raad terecht zal staan op beschuldiging aanvallen met opzet tot moord in 'de fami- I band met het bloedbad van (Song My. korte pau- i Sergeant Mitchell behoorde tot de com pagnie van luitenant William Calley te gen wie al beschuldiging van moord op 109 burgers in het Zuidvietnamese ge hucht op 16 maart in 1968 is uitgebracht. Het besluit Mitchell voor de krijgsraad te dagen is genomen door generaal-ma joor John Boles, commandant van de eer ste pantserdivisie in Fort Hood, Texas, waar Mitchell nu gelegerd is. eek nadat hij in het geopereerd is overleden. Op verzoek van de familie is een on derzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. De familie Wijnbergen meent, dat de vervanger van de huisarts, de GGD spoedopname heeft gevraagd voor een blindedarmontsteking, terwijl de contro lerende arts van de GGD bij opname, die dezelfde avond volgde, zou hebben gemeend, dat het om een geval van pa- ratyphus ging. Drie dagen later zouden foto's aan het licht hebben gebracht, dat het toch ging om een blindedarmontste king, die inmiddels acuut was gewor den; en waar vervolgens buikvliesont- steking bij zou zijn gekomen. Een week later overleed de patiënt. Vast staat, dat de patiënt inderdaad op de isoleerafdeling voor besmettelijke zieken is behandeld, waar blindedarm patiënten niet toe behoren. Dr. J. M. v. d. Valk, plaatsvervangend geneesheer- directeur van het Wilhelminagasthuis, volstaat met te verklaren, dat liet om een zeer moeilijk, gecompliceerd geval ging, waar een. groot aantal artsen met de grootst mogelijke zorg aandacht aan hebben besteed. „Er is geen sprake van enig verzuim bij de behandelende art sen", aldus dr. v. d. Valk. Terwijl half Europa zit te blauw bekken van de kou denken de mode ontwerpers al aan de lente en de zomer Hier een model uit de collectie van Philippe Venet: een maxi-regen- mantel in rood-wit op een ensemble pantalon in wit linnen. De Spaanse hoer is de titel van het jon- ste stuk van Hugo Claus, waarvan in de regie van Ton Lutz op woensdag 7 januari om 20.15 uur in de Kon. Schouwburg te Den Haag de première zal worden gegeven door het zuide lijk toneel Globe. In dit stuk is de op vatting neergelegd, dat de he\e sa menleving een bordeel is. DE BILT Het weer in het afgelopen jaar is in de sombere kant geweest, hoe wel vooral april en sep tember büzomler zonnige maanden waren. Januari en mei brachten .daaren tegen veel somber weer. Augustus was verreweg de natste maand, gevolgd door september, ditmaal verre weg de droogste maand van het jaar. De temperatuur was ge middeld ongeveer normaal. De koudste maand was de cember. Er waren drie maanden (februari, maart en december), die kouder waren dan januari, wat de koudste maand van het jaar is. In De Bilt werden 29 zomerse dagen en 81 waarde, gemiddeld vorstdagen opgetekend te- 730 mm te- gen resp. 23 en 64 dagen normaal. In normaal. Het afgelopen Zeeland en in Zuid-Lim- jaar bracht meer warmte net burg was het aan de natte en meer koude dan een ge- kant, evenals in de IJssel- normaal jaar, waardoor meerpolders en in Overijs- de gemiddelde tempera- De hoeveelheid neerslag sel. In de Achterhoek was 'tuur van 1969 nauwelijks het algemeen de hoeveelheid neerslag van de normale waarde het meest onder normaal, afwijkt. In De Bilt werden 1535 uren zon geregistreerd te gen 1572 uren normaal. De kust van Noord-Holland, waar de zon in Den Helder mali ongeveer 1575 uren scheen, viel ongev behoorde tot de zonningste gen 742 streken. In Gelderland Twente werd evenwel i meer dan 1360 regis treerd. beetje onder de i April en september bijzonder zonnig

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5