JEUGD VAN HAZERSWOUDE LIEP WARM VOOR HANDLEY Eén Leids bestrijding Zangkoor ter van financiële offers en hokjesgeest JOS VALENTIJN WON ALLE AFSTANDEN IN TER AAR Gescheiden vrouw was niet veilig voor ex-man MARKTEN Wild-west taferelen in Hazerswouds café GARAGE BOS Een kloeke, achtkante niet riet bedekte eiken molen met ingebouwd scheprad Rijnlands Molenstichting koopt Zoeterwoudse Barremolen DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 HAZERSWOUDE. In de gymnastiek zaal aan de Ten Katestraat in de wjjk Rhynenburch beleefde Hazerswoude (en misschien wel heel Nederland) gisteren een primeur. Op initiatief van de heer H. Petri, leraar lichamelijke oefeningen, werd er namelijk een toernooi gehouden, waarin een tot voor kort in deze ge meente onbekende tak van sport werd beoefend: liandley. „Een spectaculaire sport", aldus de heer Petri, „dat bleek wel tydens het toernooi van de senioren. Het publiek was enorm „in". Volgens de heer Petri heeft handley (een com binatie van hand- en volleybal) beslist toekomst. „Vooral als sport, te beoefe nen door de schooljeugd. Hier in Ha- zerswude zijn de scholieren enthousiast!" Bij de junioren zegevierde het eerste team van de Prot. chr. mavo uit Ha- zerswoude-dorp. Het team van de R.K. Mavo van de Rijndijk werd tweede; het tweede mavo-team uit het dorp werd Bij de senioren zegevierde het tweede team van de prot. chr. mavo. Tweede werd het eerste team van de R.K. Mavo van de Rijndijk. Het eerste team van de prot. chrmavo werd derdevierde werd het tweede team van de R.K. Mavo- De uitslagen: junioren: Rijndijk 1-Dorp 1 8-11! dorp 2-Rijndijk 1 1-2; doip 2- dorp 1 0-1; Senioren: Dorp 2-Rijndijk 2 3-1? dorp 1-Rijndijk 1 7-10; dorp 2-Rijn dijk 1 4-1; dorp 1-Rijndijk 2 1-0; dorp 1- dorp 2 4-4; Rijndijk 1-Rijndijk 2 13-S. Zowel de winnaars bij de junioren als die bij de junioren legden beslag op een beker (beide dus n.aar de prot. chr. mavo!); de tweede-plaatsbezetters kre gen een medaille. Deze prijzen waren beschikbaar gesteld door het gemeente bestuur. Kantine van St. Bernardus bereikte hoogste punt HAZERSWOUDE - De een na laatste dag van 1969 bracht de 820 leden van de voetbalvereniging „St. Bernardus" de nodige vreugde. In het jaar immers, dat- de vereniging in het brandpunt der belangstelling heeft gestaan, werd nog net het hoogste punt bereikt bij de bouw van de kantine. Gistermiddag vond dat zijn beslag, in aanwezigheid van vele leden, die spon taan hun vakantie beschikbaar stelden, om de bouw van dit clubhuis ten spoe digste te realiseren. De dertigste de cember 1969 is voor deze vrijwilligers overigens een zeer lange werkdag ge worden: 's avonds om half elf waren zij nog druk doende, om het bouwwerk „dicht" te krijgen. De weersvoorspel lingen waren immers van die aard, dat alles wel waterdicht moest worden ge maakt. Overigens, de voetbalvereniging j ,,St. Bernardus" hoopt diverse acties te voeren, waardoor de kosten, verbonden aan de bouw van de kantines, kunnen worden gedekt. Zo wordt er een obliga tielening uitgeschreven, waarvan de kantinecommissie zich voorstelt, dat deze een enorm succes zal worden. h» r«*he.den leeft, deed horen. Het bleef overigen* niet bij die Inmdiging, wont de n,o„ wao bezig aan de uitvoering van bedoeld voorne^, Hoenel hem de toegang tot de rrrtjjds eehteljjke woning door de rechter was ontzegd kwam hg toch herhaaldelijk in de woning en dan ontstonden er nieuwe moedykheden. Zoal* ook in dit geval, toen de man het hoofd van de vrouw aterig omkneld hield, zodat ze het knap benauwd kreeg. De vrouw werd naar huiten gesleurd en kon geen woord uitbrengen. Toen ze zich aan de green had ont worsteld, probeerde ze naar de woning van huren te komen, doch de mau greep haar opnieuw Jbeet. Tijdig werd zij donr buren ontzet. Moordpoging met 175 gulden beboet Haar keel was als gevolg van de harde greep gezwollen. In verband met het gebeurde, heeft de man zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden gehad. Reeds enkele jaren zijn- de moei lijkheden gaande, de politie is er al en kele malen aan te pas gekomen. „Er zijn meer echtparen die ruzie hebben, maar dat behoeft niet op deze wijze te worden beslecht", verweet de rechter. Verdachte gaf te kenen, dat hij niet meer naar de vrouw zal gaan. „Maar beter ook, want wanneer u haar ziet wordt u woedend", constateerde de rechter. De Officier van Justitie vond dat het respect voor de medemens bij verdachte ver is te zoeken. Hier is wel degelijk sprake van huisvredebreuk, want wanneer iemand de voet tussen de buitendeur zet, dan kan die niet wor den gesloten. Wat er zich ook moge afspelen, het toepassen van geweld komt niet te pas. Nu verdachte heeft beloofd niet meer naar de woning te zullen gaan. wilde de Officier nog niet overgaan tot het oplèggen van een on voorwaardelijke gevangenisstraf en eis te daarom 250,- boete, benevens een week gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. Een vrouw moet in haar huis veilig kunnen zijn", zo gaf de politierechter mej. M. Oosterhout te kenen en zij ver oordeelde verdachte tot 175,- boete en de week gevangenisstraf voorwaarde lijk. TER AAR, 30 dec. Groente Witlof A 1.41—1.57, idem II 1.21—1.53, idem afwijkend 901.37, idem stek 19; sprui ten 1.03 per kg. Tomaten A 6.00, idem C 5.00, idem CC 2.95, per bakje van zes kilo. MEDISCHE DIENSTEN Zwammerdam Nieuwjaarsdag: Dr. C. van Beek, Vijverlaan, tel. 226S, en zr. Geelen, Vosholstraat. Apotheek: Bode graven. Dierenarts: J. v. Oosterom, Vij ver, tel. 2136. Niets gehoord, niets gezien, maar toch schade ALPHEN/DEN HAAG Een 56-jarige vertegenwoordiger uit Alphen a. d. Rijn had niets gehoord en niets gezien van de aanrijding welke hij met de door hem bestuurde auto had veroorzaakt. En dat zou dan de reden zyn geweest, waarom hij zonder meer was doorgereden. Evenwel hadden zijn kinderen die in de auto zaten hem er wel op geattendeerd, dat hij by het achteruit rijden een ge parkeerde auto had geraakt. „En dat was zó raak, dat die auto een halve meter achteruit vloog" consta teerde de officier van justitie bij de Haagse politierechter, want het r mer van de auto van verdachte was door een toeschouwer genoteerd. „Toen de kinderen dat zeiden, heb ik nog in de spiegel gekeken, maar ik zag niets", aldus het verweer van verdachte. „Dan mag u wel een prisma-spiegel heb ben om in de laagte achter uw auto te kunnen kijken", repliceerde de rechter. De officier eiste een bedrag van 250,- boete en voorwaardelijk ontzeggen van de rijbevoegdheid gedurende zes maan den met proeftijd van 2 jaar. Het von nis werd f 200,boete plus de voorwaar delijke ontzegging. SUGGESTIE VOOR NIEUWE JAAR LEIDEN is een muzikale stad, zelfs de taal van de rasbewöners- geeft een onmiskenbare melodie aan, weliswaar niet altijd even wel luidend, maar wel overduidelijk. De honderdduizend en zoveel inwo ners gaan zich op gezette tijden aan muziek te buiten, om het even of dat de begeleidingsmuziek is voor de huismoeder bij het stof zuigen, de achtergrondmuziek in de stamkroeg, de fanfarecorpsen op 3 oktober, de beat in 'n kreatief centrum of de zogehetën cultuur in de Stadsgehoorzaal, zodat we bijna mogen variëren: „muziek kun je niet missen, geen dag". Maar toch gaven de jaren zestig voor deze stad een merkwaardig patroon te zien: er moest een kinderkoor van een oratoriumvereniging worden opgeheven; de uitvoeringen van het Residentieorkest trekken series minder toehoorders; de muzikale zelfwerkzaamheid nam dui delijk in omvang toe en alle goedwillen de muziekliefhebbers beconcurreren el kaar dat het een lieve lust is, alsof men geen muziek beoefende omwille van het muziekplezier, maar louter en alleen ter handhaving van de hokjesgeest. TER AAR Ondanks het barkoude weer op de landjjshaan heeft Jos Valen- tijn zijn kwaliteiten op de schaats be wezen, door op alle drie afstanden als overwinnaar uit de strijd te komen. Burgemeester Hogenboom, die de prijs uitreiking verzorgde, vond dat erg pret tig, niet alleen omdat Jos daarmede had bewezen dat hij grote vorderingen heeft gemaakt, maar ook omdat de bur- - gemeester nu geen nieuwe beker be hoeft te kopen, want Jan v. d. Hoorn Gz, had deze wisselbeker al twee keer achter elkaar gewonnen. De burgemeester vond het jammer dat Wim Vermeulen, die jarenlang alg favo- t voor deze beker heeft gegolden, nu het ziekenhuis ligt en dit evenement niet kon meemaken, hij wenste hem een snel herstel toe. Jos Valentijn, zo vertelde voorzitter Th. Hijdra, die de wedstrijd had geleid, heeft het al gepresteerd om als junior de 500 meter in 42,6 te rijden en dat belooft wat voor de toekomst. Een arm vol prijzen kon Jos Valentijn uit handen van de burgemeester mee- alle drie de afstanden, die van het algemeen klasse ment en de grote wisselbeker. Burge meester Hogenboom feliciteerde de nieuwe kampioen van Ter Aar en wenste hem verder veel sukses. Er verschenen dinsdagmiddag 26 deel nemers aan de start voor dit kampioen schap. Op de 500 meter won Jos Valen tijn in 44,7, tweede werd C. Boer in 46,2 en derde S. Heemskerk in 48,1. De 1500 meter was voor Valentijn in 2,22.3, S. Heemskerk behaalde de tweede prijs in 5,16,8 en J. v. d. Hoorn Gz werd derde in 5,16,8. Algemeen klassement: 1. Jos Valentijn 142.733 punten: 2. S. Heemskerk 152.167; 3. C. Boer 154,150; 4. J. v. d. Hoorn Gz 154,434 en 5. Aad Kroon 155,316. By de dames won Hetty van Rijn de 500 meter in 54,7 en de 1000 meter in 1,51,4. Eind klassement dames: 1. Hetty van Rijn 108,250; 2. Marian v. d. Zwet 111,900; 3. G. Reijneveld 118,250 punten. De burgemeester prees het enthousiasme van het ijselubbestuur en dankte de deelnemers en de supporters die de koud hadden getrosseerd. DEN HAAG/HAZERSYVOUDE Het ging er in een café te Hazerswoude in een Wlld-Wset-styl tan toe, toen een ca féhoudster weigerde een 35-jarige straat- maker uit Zoetermeer bier te tappen. Ze vond n.l. dat monteur al stevig ge noeg van drank voorzien was. Doch dat nam de straatmaker niet en hij begon met een bark ruit te gooien, sloeg een biljartkeu aan stukken, smeet met bier glazen en ging als een wildeman in het café aan de Dorpsstraat te keer. Vanwege dat optreden moest de man zich voor de Haagse politierechter ver antwoorden, doch hij liet verstek gaan. Wel had hij een brief vol goede belof ten geschreven, waarin hrj om genade smeekte, want ieta dergelijks zou hem niet meer overkomen. De caféhoudster kon dan ook mededelen, dat na de uit spattingen van verdachte, ze hem niet meer in het café'had gezien. Bovendien stond de monteur reeds flink in het rkijt. Toen de cafehoudster voor een andere klant een biertje neerzette, dronk de straatmaker dat snel op, hetgeen uiter aard tot moeilijkheden aanleiding gaf. Doch verder bemoeide niemand zich met de man, die echter door ging met ruzie- zoeken. Hij begon met asbakken te smyten en terwijl de caféhoudster die scherven op- uimde, vloog de barkruk door het café en volgde nog zo het een en ander. „Ik ben niet zo erg bang uitgevallen,' ver klaarde de caféhoudster, „maar dit werd me toch wel te reg." Verdachte had haar namelijk de afgebroken keu in het ge- j laat geduwd. Helaas had de caféhoudster niet de re keningen met betrekking tot de aange richte schade meegebracht, zodat de rechter de betaling niet kon gelasten. ,Dat moet dan maar langs andere weg gebeuren, verklaarde hij, want de politie bleek in deze een onjuist advies te heb ben gegeven. De Officier wilde de goede belofte nog in aanmerking nemen en vol staan met een geldboete van 150,- waartoe de rechter veroordeelde. Kerstboomverbranding in Woubrugge WOUBRUGGE De kerstboomverbran ding vindt dit jaar plaats op maandag 5 januari om zeven uur op het terrein Bateweg-hoek Van Woudeweg. De jeugd wordt verzocht de bomen in de loop van die dag daar te deponeren. De verbran ding geschiedt onder toezicht van politie en brandweer, HOOGMADE. Zaal v. d. P Nieuwjaarsbal m.m.v. The Runa\ aanvang 14.30 uur. zingen met „Ex Animo" zonder de be angstigende gedachte, dat „Alma Ma ter" of het „Leids Kamerkoor" hem dat toch wel een beetje kwalijk zouden kun nen gaan nemen. We zouden óók veel „Nu set ick al myn hope en troost op 't grotere werken tot klinken kunnen niewe jaer, het niewe jaer, dat komt brengen zonder bezwaar voor stads' mit vroude an" is de slotregel van een schatkist, terwijl de liefhebbers van a middeleeuws kerstlied en bij de nadering eappellazang zich zouden kunnen ver van het nieuwe jaar zou het wel eens enigen in de werkgroep van de diri- wenselijk kunnen zijn om een lans te -ent. die droomt van mooie a cappella- breken voor alle in Leiden werkzame zanguitvoeringen, maar daar tot op de zangverenigingen, die los staan van een ,jag vah vandaag niet toe kon komen, kerk. Ik ben er namelijk vast van over- 0mdat het koorbestuur meende, dat je tuigd, dat alle koren zich binnen af- Qp zo-n concert geen hond in de zaal zou krijgen. WANNEER we daarenboven ook nog bedenken, dat ieder te geven concert van een werkgroep per de finitie een volle zaal zou gaan halen omdat alle leden van het Leidse Koor zonder vrees van hun solida riteit met andere leden uit datzelfde koor zouden kunnen getuigen, zon der concurrentie en wat dies meer zij, zou dat een extra aansporing kunnen zijn tot verwezenlijking. En dan neem ik het betere repertoire resultaat, de soms te snel op elkaar volgende concerten van het huidige systeem en de opgeloste hokjes geest voor bijkomstigheden, hoe plezierig dan ook. De enigen, die afstand van rechten zouden moeten doen, zijn de huidige bestuurs- functionarissen, maar misschien zijn zij daar omwille van het algemeen belang wel toe bereid. Dus „set ik al myn hope en troost op 't niewe jaer", of dat jaar een vreugde zal geven, moet de tijd leren, maar het is de hoop zeker waard, de troost moet per slot van rekening van anderen komen. Werkgroepen systeem zienbare tijd zelf moeten gaan ophef fen om te komen tot één Leids Zang koor. Dat lijkt misschien op het eerste gezicht een bespottelijke suggestie. Dat ia het zeker ook tegen de achtergrond van achter ons liggende gedachtengan- gen, maar ik zie dat ene koor als een instelling met veel dirigenten, zodat er een soort werkgroepensysteem opge bouwd zou kunnen worden, waar iedere zanglustige naar eigen verkiezing aan kan meewerken. Dat heeft als gunstig resultaat, dat er niet meer gebedeld hoeft te worden door verschillende koorbestuurders om toch te komen assisteren, maar ook dat men er financieel beter van zou kunnen worden, want de gemeente hoeft dan via K. en O. niet meer eindeloos te kruidenieren om ieder aan zijn trekken te laten komen. Koren behoeven dan ook niet tussen de mazen van de wet te kruipen door een subsidie te laten reserveren voor een ander jaar, hetgeen toch altijd op duidelijk doorzichtige ar gumenten moest geschieden. Geen bokjesgeest We zouden door de realisering van die suggesties ook direct van de hokjes geest verlost zijn, want arbeider X hoeft nu niet meer afhankelijk te zijn van „de Stem des Volks" en kan zon der bezwaar meezingen bij „Con Amo- re", zoals katholieke zanger IJ met een gerust gevoel een Passion kan mee- JAN DOOVE. HAZERSWOUDE (DORP) Firma M. Krijgsman C. v. d. Steen Boekhandel Tabak en sigaren wenst vrienden en bekenden een GELUKKIG NIEUWJAAR Autobedrijf Dorpsstraat 13 - Hazerswoude Telefoon 234 VOORSPOEDIG 1970 VAN OUT's BAKKERIJ Brood, koek en banket Hazerswoude Dorp Telefoon 296 P. BRUGMAN ln manufacturen. Telefoon 255 wenst vrienden en bekenden een Z.N. VAN GORKl'M'S Sigarenmagazijn - Zaadhandel Stencil- en drukwerk Dorpsstraat 61 - Telefoon lé o.h.g. M. A. GORDIJN Expediteur - Fourages Telefoon 263 - 719 Clientèle en bekenden een Z.N. Mevrouw 2. P. v. d. MEER - OVERDEVEST ivenst familie, vrienden en- bekenden VOORSPOEDIG 1970 J. C. RIETVELD Telefoon 01728-225 wenst vrienden en bekenden een Z.N. J. C. M. VAN VLIET Melk- en Zuivelhandel wenst clientèle, vrienden en bekenden ZN. N. J M. VERGEER Levensm iddelenbedrtyf Telefoon 151 wenst clientèle en bekenden Z.N. A. I. v. d. WERF Schildersbedrijf wenst vrienden en bekenden' een Voorspoedig Nieuwjaar* G. J. VAN MEURS Slagerij wenst vrienden en bekenden een Z.N. D. HASSEFRAS Accountanskantoor Telefoon 168 wenst allen een G.N. Fa. TIMMERMANS Slijterij werst vrienden en clientèle Z.N. Fa. J. A. SCHOUTEN Centrale verwarming Smederij en rijwielhandel wenst vrienden en clientèle een Z.N, Butlerman, „m, ester omtrent Bo degraven. in /(>).>-'.',« de molen run ,le (Iroot Westeindsepolder bouwde en dut Adriiien Jacobs: aan de Barrcmolen merkte in de jaren 1659-1660 ai 1661. Jammer genoeg doet de Barremolen sinds een aantal jaren g,ai dienst meer en de oud-molenaar N. J. run Rijt, die de molen vele jaren trouw heeft bemalen, woont niet meer op de molen. Zoals bekend zijn buiten bedrijf gestelde molens ten zeerste aan ver rol onderhei ig. Ondanks het feit, dat de polder het rietdekwerk herstelde, verkeert de molen thans in een zeer matige staat van onderhoud. De as is door de, halssteen gezakt, de staart- balk en de hekken van de roeden zijn vergaan en er dienen voorzieningen te orden getroffen aan het boven-tafel- Mi'.t lo t uitbreiden van haar molenbe- zit dc Ban, molen is de zestiende mob a, die de Stichting in onderhoud krijgt iienien da financiële zorgen van dc Rijnlandse Molenstichting toe. Zi) zou daarom zo gaarne het aantal begunstigers, dat de Stichting steunt, uitgebreid zien. Wie helpt er mee 7 Htt Secretariaat van de Rijnlandse Molenstichting is gevestigd in het Rijnlandshuis I, Leiden en voor tien gulden per jaar kan men medewerken aan het behoud van de buiten gebruik gestelde molens in Rijnland. Binnenkort hoopt het bestuur nog en kele molens aan het bezit te kunnen toevoegen. LEIDEN Onlangs is de buiten ge bruik gestelde Barremolen te Zoeter woude aan de Rijnlandse Molenstich ting in eigendom overgedragen. De Barremolen is de molen run de Oude Groenendijkse en Barrepolder, gelegen ten zuiden van de Hoge Rijndijk en ten oosten van de Weipoortsevliet. De polder is van noord naar zuid door sneden door de in het eind van de lljde eeuw gegraven Hoogeveensevaart. Het deel ten westen van deze vaart is de v.m. Barrepolder onder de gemeente Zoeterwoude en het deel ten oosten daarvan is de v.m. Oude Groenenlijk- sepolder in de gemeente Hazerswoude. Zowel de Oude Groenendijkse polder als de in 1399 gestichte Barrepolder hadden oudtijds een eigen windmolen, lozende op de Rijn In lf/Slj den de hoogheemraden van Rijn land dat de Barrepolder een molen kon plaatsen tussen de Zwiet en de Hoogeveensevaart. Dit land\ had in de He eeuw de veldnaam „de Barle". In liet jaar 1551 opposeerden de am bachtsbewaarders van Zegwaard en Zoetermeer tegen het verzoek van de Barrepolder om de molen, die inmid dels door huizen en bomen omsingeld was, te verplaatsen naar het midden ran de polder. Deze zaak werd sle pende gehouden tot het daarop volgen de jaar, toen de molen door een storm omwaaide en directe voorziening moest worden getroffen De molenmeesters wendden zich toen nogmaals tot Rijn land met het verzoek een nieuwe mo len, nu slechts „eene camp" hoger, te mogen plaatsen. Tegen dit verzoek schijnt geen oppositie te zijn gevoerd. Het eerste reglement van dc polder dateert van 7 oktober 1660, na het bereiken van de overeenstemming tus sen de ingelanden van de hoge en de lage landen in die polder. Besloten werd tot „opboincinge van een nieuwe achtkante windwatermolen wat zwaar der als de tegenwoordige". Daar het jaartal 1661 op de molenbaard is ge schilderd zou men mogen verwachten, dat. in 1661 een jaar na het besluit tot vernieuwing de molen inder daad werd gebouwd, maar de polder- rekeningen van na 1660 vermelden geen uitgaven voor een niende molen. Het is daarom waarschijnlijk dat de molen niet is vernieuwd en van vóór 1660 dateert. De vereniging van de Barrepolder met de Oude Groenendijkse polder rond in 1813 plaats, waarna de gecombineerde polder alleen door de Barremolen werd De Barremolen is een kloeke, acht kante met riet gedekte eiken molen en met een ingebouwd scheprad. Het on- dertafelement is laag geplaatst, zodat de rietbedekking tot laag bij de grond reikt. De vang remband om het bo- venwielwordt bediend op een voor deze streek bijzondere wijze. De molen heeft n.l. een vangrad in plaats van de gebruikelijke buiten de molen uit stekende wipstok.. Het vangrad is zo danig in de molenkap aangebracht, dat de molenaar, staande bij het krui- rad het vangtouio kan bedienen. Dit weinig voorkomende tgpe vang heeft ook de molen van de Groot Westeind- sepolder te Zoeterwoude. Nu is het merkwaardig dat Adriaen Jacobs-. 7

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5