A Leidse Courant-lezers geven aan wat hun nieuws in "69 was een jaar met een rondje Gasomzet in Bollenstreek in 1969 overtreft alle ramingen Steekvlam bezorgt jonge vrouw ernstige wonden Werk van Tweehuysen in galerie Duivenhuys WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Uw rondje energie in 1970 is King. Natuurzuivere King inaakt het allemaal wat makkelijker. King verkwikt en verkwiekt. King houdt monden fris en mensen monter. Natuurzuiver LEIDEN Wat was nieuws? Wat wa ren de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelopen jaar? Met name in Leiden en in de Leidse agglomeratie. Onze stadsredacteur Jan Leune boog zich over die vragen en kwam tot de simpele conclusie, dat er zoals in elk jaar ont zettend veel en tegelijkertijd ook bij zonder weinig is gebeurd. Hoe ver moet je gaan met relativeren? Daar komt bjj, dat nieuws op zjjn waarde wordt ge schat door nieuwsjagers van radio, tv en niet op de laatste plaats door die van de krant: de nieuwsjagersj die vaak eigengereidheid wordt verweten. Om te voorkomen, dat de Leidse Courant gaat uitmaken wat de belangrijkste gebeurte nissen waren in dit veelbewogen maan jaar, ging hij de straat op en vroeg hy aan lezers van de Leidse Courant welke gebeurtenissen zjj belangrijk genoeg achtten om nog eens in de herinnering te worden opgeroepen. Voorlichtingsambtenaar van de gemeente Leiden, de immer goedgeklede mr. J. C. Lelieveldt, 'zit in blauw pak achter zijn bureau als wij hem onze vragen stellen. Hij zegt totaal verrast te zijn, vouwt vervolgens zijn handen, tuit zijn lippen, trekt even aan zijn neus en bekent dan, dat hij er geweldig in zit. Na lang nadenken heeft hij een lumineus idee: de dertien hinden in de Leidse Hout hebben een bok gekregen. Hij voegt er echter onmiddellijk aan toe: „Ach, dat is maar flauwekul hoor. Het belangrijkste voor Leiden was natuurlijk de verplaatsing van de veemarkt. Dat was me nogal iets. Zo'n markt, die eeuwenlang op eenzelfde plaats is ge houden, wordt me daar even of het niks is naar zo'n nieuw halletje verplaatst. Ja, dat heetff toch wel indruk op me ge maakt." Over de belangrijkste gebeur tenis in zijn privéleven hoeft mr. Lelie veldt niet lang na te denken. „Dat was de geboorte van mijn zoon Boudewijn, een negenponder." Hanneke Vos (17), die als haar baas er niet is de scepter zwaait in een brood- jesbar aan de Pieterskerkgracht, weet helemaal niets te bedenken. „Het is mis schien wel onnozel van me, maar ik weet echt niets. Leiden is nu eenmaal geen opwindende stad. De MSG is afgebro ken. Maar is dat nu belangrijk? Voor mij niet. Hanneke, die bij haar ouders thuis aan de Hoge Morsweg woont, vindt de verandering van werkkring wel be langrijk. Tot voor een klein half jaar werkte ik bij mijn zus in een slagerij, maar ik vifidt een broodjesbar veel leu- 1969 het belangrijkste in haar leven. „Mijn werk, dat is mijn leven. Ik ga de hele dag met mensen om, die blij zijn omdat ze met vakantie gaan. Wat kun je beter hebben. Nu, in hartje winter komen ze al volop boeken voor van de zomer. Als er nu nog iemand komt om voor een wintersportvakantie te boeken, dan moet ik de kelder in om de pros pectussen te halen." Ook twee burgemeesters, die aan het hoofd staan van gemeentes in de Leidse agglomeratie hebben we de vragen voorgelegd. Burgemeester. P. M. F. Smolders van Alkemade vindt het van enorm belang voor zijn gemeente, dat dit jaar is be gonnen met de bouw van een instructie- en een buitenbad. „Verder is ook zeer belangrijk, dat dit jaar gestart is met de bouw van 59 bejaardenwoningen, die in 1970, uiterlijk 1971, gereed komen. Rob Rotteveel (26) vindt de jeugdmani- festatie „Step-inn", die met koninginne dag in het oude postkantoor aan de Breestraat werd gehouden en waarvan h(j een van de initiatiefnemers was, de belangrijkste gebeurtenis, die in Leiden in 1969 plaatsvond. „Iets leukers en iets fijners is er verder niet gebeurd." In zyn privé-leven heeft zijn vakantiereis naar Joegoslavië de meeste indruk ge maakt op Rob. De heer W. Groen (50) uit Koudekeik iHogerwaard 23) schieten we aan, als hijnet uit een reisbureau stapt, waar hij net uit een reisbureau stapt, waar geboekt. „Ja, wat was de belangrijkste gebeurtenis in Koudekerk het afgelo pen jaar? Ik zou het zo gauw niet weten. Misschien wel de komst van een nieuwe burgemeester in Koudekerk of het ge reedkomen van het bejaardencentrum." Ook bij de heer Groen is de geboorte van een kind de belangrijkste gebeur tenis in zijn privé-leven geweest. „Ik heb er weer een nichtje bijgekregen. Hoe ze heet? Geen flauw idee. Ik heb wel 'n kaartje gekregen, maar al die namen onthoud ik niet." Mevr. A. Middelhoek, eigenaresse van een reisbureau aan de Koornbrugsteeg, merkt op dat Leiden maar 'n dooie stad is. „Er gebeurt hier nooit iets. Weest u nou toch eens eerlijk meneer, merkt u hier in Leiden weieens wat op? Ik niet. Drie oktober kan ik niet belangrijk vin den. Ik ben geen Leidse." Haar werk was voor mevrouw Middelhoek ook in Drogist Kluuk Walenkamp (Drogisterij Boerhaave aan de Haarlemmerstraat) hoeft zich geen moment te bedenken. „Man, de meest schokkende gebeurtenis was voor mij natuurlijk toen ik die twee Franse jongens in augustus uit zee red de. Ik ben ontzettend blij dat ik het le ven doorgekomen ben. Verder is het voor mij en voor heel mijn gezin trouwens heel opmerkelijk, dat ik dit jaar geen inkele bekeuring heb opgelopen. Dat is voor ons werkelijk iets bijzonders. Jver het wel en wee in Leiden zegt de ïeer Walenkamp: „Het valt me altijd weer op hoe dé- straten, met name de Haarlemmerstraat, zo goed door de men- i sen vaji dp reiniging worden schoonge- Sclioenmaker Cees v. Halderen (63), die Daartegenover staat wel, dat ik al bijna een halve eeuw een schoenlap- het waardeloos vindi dat als je zelf huis_ perij heeft aan de Lokhorststraat, haalt eQ wegbrengen naar! zijn schouders op als wjj hem de vragen J de reiniging, dat je daar dan 3,5 gulden stellen. Zijn bril zakt af naar het puntje van zijn neus als hy zegt: „Het interes seert me allemaal niet zo. Alles gaat zijn gangetje wel. Het leven heeft voor my dit jaar geen hoogte- en geen diepte punten gekend. Van Halderen,, die bij velen beter bekend staat onder de naam „de Zingende Schoenmaker" heeft ook privé weinig meegemaakt in 1969. „Ach, meneer, mijn grootvader had al een schoenmakerij in deze straat, mijn vader had er een, ik heb er een, maar ik heb geen opvolger. De firma Van Halderen is dus gedoemd te verdwijenen. Dat is wel een beetje triest. Ik denk er maar niet zoveel aan." erkoper Kees Ginjaar (29) vindt de nieuwe regeling huisvesting, die minster Schut vorige week heeft aangekondigd een catastrofe voor Leiden. „Leiden met zijn vele krotten wordt daar enorm de dupe van en van een rechtvaardige ver deling van huizen komt als de huis vestingsbureaus gaan verdwynen dan ook niets meer terecht. Er wonen hier enorm veel mensen met lage inko mens. Die kunnen die hoge huren on- mogelyk gaan betalen". Geschokt in het ifgelopen jaar is Kees Ginjaar door de TV-reportages over Vietnam. „Dat heeft me erg aangegrepen. Wat daar gebeurt, is barbaars". Schaatskalender Roelofarendsveen: 1 januari nationale koppelwedstryd, aanvang 13.30 uur. Opgeven tel. 01713-2873 en op de baan tot 13.00 uur. Roelofarendsveen2 langebaanwedstryden jongens en meisjes v standen 5001000 en vang 13.30 uur. Januari districts voor junioren-, an 15-18 jaar. Af- 1500 meter. Aan- En niét te vergeten natuurlijk het feit, dat de bouw van de elektriciteitscentrale niet in de buurt van mijn gemeente doorgaat. Dal had ik vreselijk gevon den". Wel is burgemeester Smolders, die reeds voor de vyfde maal het oud en nieuw als burgemeester van Alkemade gaat vieren, byzonder blij dat Roelof- arendsveen, Oude Wetering en Nieuwe Wetering dit jaar zijn aangesloten op het hoofdstelsel aardgasleidingen, zijn privé-leven is volgens de heer Smolders niets opvallends gebeurd. „We zijn dit jaar erg gelukkig geweest. Niets liet te wensen over". Burgemeester G. A. Stolwijk van Voor hout vindt, dat zich weinig spectaculai re gebeurtenissen hebben voorgedaan in zijn gemeente. „We zyn natuuriyk wel blij dat het jeugdhuis en een nieuwe gymnastieklokaal zyn verrezen in Voor hout en dat de plannen voor een gezond heidscentrum en een dorpshuis in een vergevorderd stadium zijn gekomen. Het plan Boekhorst is helemaal afge wikkeld en het uitbreidingsplan Spoor- laan zal binnen niet al te lange tyd reeds ter visie kunnen worden gelegd. We hebben, al onze aandacht besteed aan de voorbereiding van diverse objecten." Over de gebeurtenissen in zyn privé-le ven zegt burgemeester Stolwyk; „Ik heb van de zomer een bybelse oriëntatiereis i gemaakt naar Turkye, Syrië en Libanon. Dat was in een woord geweldig". Warmond: 2 januari nationale koppel wedstryd op het Poelmeer. Aanvang^ 14.00 uur. Aanmelden op de baan. Hazerswoude: vrijdagmiddag 2 januari. Kampioenschappen voor clubleden van de Hazerswoudse IJsclub om 2 uur, op de veldljsbaan; zaterdagmiddag om twee uur nationale afvalwedstryd aan de Voorweg. Warmond: dinsdag 6 januari. Districta- wedstrijd korte baan voor junioren op het Poelmeer. Aanvang 2 uur. Het Michelshuis in Hazerswoude wordt 9 januari geopend HAZERSWOUDE. Het Mlehelsliuis aan de Dorpsstraat wordt op vrydag 9 januari, 's middags om vier uur, officieel in gebruik genomen. Vertegenwoordi gers van liefst 38 plaatselijke verenigin gen en anderen zyn hiervoor uitgeno digd. Tussen zeven en tien uur 's avond* kunnen belangstellenden het Michels huis bezichtigen. De eersten, die van het gerestaureerde Michelshuis gebruik zullen maken, zijn de jongeren. Op zaterdag 10 januari, 's avonds om acht uur, wordt er een dansavond georganiseerd. Medewerking verlenen The Loose Livers, de bekende popgroep uit Hazerswoude. Nico Bill (26), die met het roodzwarte anarchistenspeldje op zyn borst 'n kopje koffie drinkt in 't Gonk aan de Pieters- kerkkoorsteeg vindt het besluit van bur gemeester en wethouders en de raad om aan de Breestraat een Kreatief Sen trum te openen, een geweldige sprong voorwaarts. „Dat is misschien het begin van andere aktiviteiten, waarby de kreatieve mens betrekken wordt." Nico Bill, die af en toe bij een uitzendbureau werkt en disk-jockey is om zyn kamer te kunnen betalen, kan geen scheidshjn trekken tussen gebeurtenissen die van algemeen belang zyn en die alleen be trekking hebben op zijn privé-leven. „Daarom is het Creatief Sentrum ook voor mij privé het belangrijkste." LEIDEN De 20-jarige mevrouw P. Prins-Vonk heeft tydens een korte brand gistermiddag om half zes ernstige brand wonden opgelopen in haar woning aan de Lijsbethsteeg. De brand was ont staan toen een der bovenbewoners (in de kleine woning wonen twee echtparen met vier kinderen en de vader van een van de bewoners) de smalle trap af kwam en beneden gekomen een jerry can omstootte waarvan de dop los zat. Op het gerucht kwam de 20-jarige mevr. Prins-Vonk af. Op datzelfde moment sloeg een felle steekvlam in haar ge zicht. Vlak bij de deur stond nameiyk een kacheltje, waardoor het butaangas en de benzine elkaar vonden. „Wij hoorden gegil en het breken van glas. Er ontstond meteen paniek. De kinderen werden direct doorgegeven. Daarna sloegen we een deken om mevr. Prins heen en omdat de EHD niet zo snel aanwezig kon zijn, werd zij direct weggebracht naar het ziekenhuis," ver telde ons een van de buren in een be lendend, al even eng woninkje. Het jonge echtpaar dat boven woont vluchtte in paniek via een „platje" naar de buren. Overigens viel de schade alleszins mee. Deze bleef beperkt tot de gang. Ook van waterschade was geen sprake. Toen de brandweer arriveerde was het vuur al bedwongen. Mevrouw Prins-Vonk, die niet in levens gevaar zou verkeren, is gisteravond om omstreeks kwart voor acht overgebracht naar een ziekenhuis in Beverwijk zij behandeld zal worden door een spe cialist voor brandwonden. In 1970 water uit Leiden (Van onze correspondent) HILLEGOM De gasomzet van het in Hillegom gevestigde Gas- en Waterbedrijf voor de Bollenstreek heeft in 1969 een record gasomzet bereikt. Deze was voor dit jaar geschat op 19.500.000 m3, doch dit is intussen met 2 a 2y2 miljoen m3 overschreden. Op de gistermiddag in het Hillegornse raadhuis gehouden vergadering van het bedrijf, werd besloten het watertarief voor 1970 ongewijzigd te handhaven terwijl het vastrecht voor volgend jaar met 3,- zal worden verlaagd. In de loop van 1970 zal men voor het eerst water uit Leiden gaan betrekken, daar het pompstation in Hillegom dan aan z'n maximum toe is. Dat blijkt soms al uit het wegvallen van de druk op het water, wanneer er een piek in het waterverbruik is, zoals bijv. de voor- avónd van Kerstmis het geval was. Te luge druk Ook Sassenheim-zuid heeft nogal eens van onvoldoende waterdruk te lyden vanwege-het enorme waterverbruik van Sikkens. De oude gashouders, die nog aan de Loosterweg in Hillegom staan, worden langzamerhand opgeruimd. Ze dienen alleen nog voor een buffervoorraad gas, die echter niet meer nodig is, nu alle koppelleidingen in de streek zijn ge legd. VOORHOUT Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatexamen bouwkundig ingenieur de heer R. S. Alewijnse te Voorhout. LEIDEN Aan de Technische Ho geschool te Delft slaagde voor het pro- paedeutisch examen civiel-ingenieur de heer J. M. Schrama te Leiden. In Galerie Duivenhuys aan het Ra penburg 73 exposeert de Leidenaar Will Tweehuysen assemblages en te- een ietwat mistieke statuur in keningen, de laatste vooral het resul- het algemeen donkere tinten. De taat van een recente reis naar Spanje. Spaanse processies obsedeerden hem Oorspronkelijk was Tweehuysen zo door de pompe en de somis wel mon- goed als uitsluitend tekenaar en we streuse praal van deze ommegangen, menen slechts een enkele maal een Daarnaast komt in deze serie het schildery van hem te. hebben gezien, zonnemotief nogal veelvuldig en na- De laatste tyd is hij echter ook be- drukkeiyk op de voorgrond. Om gonnen met het maken van z.g. as- maar enkele titels te noemen: „Zon semblages, constructies van afval- tussen planten", „Zonneklopper", materialen, die hij opbouwt tot deco- „Zon boven Golf van Rosas", waar ratieve, interessante bouwsels. Wel een reuzenhand met zegelring naar bouwsels waaraan men op het eer- de zon grypt. ste gezicht toch wel wat moet fren- Pompeus zijn de tekeningen van nen- Spaanse processies, waarin Tweehuy sen echter de sfeer van deze zuide- •yweehuysen gebruikt daarvoor af- iyke, ietwat moors getinte mentali- 1 valhout van kistjes, dozen e.d., teit zeer expressief tot uiting brengt, sloopsels van een oude piano of van We noemen hier als voorbeelden o.m. meubelen, aangevuld soms met col- „Processie in Toledo" met het aan- lages en afval in de vorm van oude geklede Mariabeeld en de boetefigu- toegangskaartjes en plakbriefjes. Die ren en „Processie in Burgos", een componeert hij dan tot objecten, geeft zeer pompeus geval met de figuur titel, die er op deze tentoon- van de gekruiste Christus. stelling ook altijd uitkomt. Dat neemt niet weg, dat het zeer aan- trekkeiyke tableaux zijn, mooi ge componeerd van rood geschilderde en gebeitste tafel- en stoelpoten, „Vrij- J^'raam. Een neer (raaie prent ls kaartje voor Parsival is een bouw- ook Pr0ce8ale.., geïnspireerd op een °m ee" centraal aangebracht SpSan8l, voik8pre„t. prentje van een ridder en hier en Tenslotte willen we wijzen op een daar een oud theatertoegangskaartje, merkwaardig blad „Prelaten voor Een constructie van onderdelen van ruïne" een piano, verguld en met een lier motief als centraal punt, noemt Twee- lïuysen „Hijgend hert der jacht ont- Bezoekers van deze tentoonstelling komen". Geïnspireerd op Mattheus 6: verzuimen voorts niet óók de bladen 05-34 ls „Troost voor de simpele portefeuille te bekijken. Hierin be- Geesten" vinden zich een aantal topografische landschappen en enkele zeer mooie, f j subtiel getekende stillevens. Onder deze collectie bevindt zich ook een maar toch we genoeglijk om te be- markante „Engelenserie», een aan- rine ril" tal wat diabolisch getekende koppen, ging naar „ConrtrucUe (nr 13) bla2end t^mpot. mede door de diagonale regelmaat tentoonstelling is nog te bezich- van het bouwsel, en voorts naar Mo- loch het enige vrijstaande object, maahd 2_8 far' waarin getracht is een meer spre- kende vorm aan de statue te geven. WILLEM PRINS Een obsederende prent ls ook „De grote hoer van Babyion". Een mooie prent is „Spaans Fruit" eh voorts „Spaanse Engel", een kleurtekening, die doet denken aan

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3