S)e.£cidóeSotl/fcont Vanavond op t.v.: Morgen op televisie. 4* Tobspion Een avondje uit met... Corrv Alleman Quiz 69 Nieuwjaars concert Sportjaar 69 Staphorst RADIOPROGRAMMA De Spaanse Brabander PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 Drees bestreden, niet weerlegd Fractieleider drs. Den uyi zelf trekt in de laatste aflevering van Opime (het PvdA-blad verdwijnt om plaats te maken voor een ander publioiteitsmiddel) ten strijde tegen oud-premier Drees, die enkele maanden geleden heeft betoogd, dat de roep om politieke duidelijkheid in Nederland tot nog toe een steeds duidelijker verwarring heeft opgeleverd Dit is mede een aanval op het door Den Uyl en Vondeling vurig verdedigde progressief akkoord rond de Partij van de Arbeid en daarom he^ft de fractievoorzitter zelf geprobeerd dr Drees' standpunt te weerleggen- Het is bij een poging gebleven: want Den Uyl bestrijdt de mening van dr. Drees wel, maar hij weerlegt haar niet Het aitdkel van drs- Den Uyl is voor bijna driekwart deel een betoog met kritiek op het tegenwoordige regerings beleid; een overbodige zaak, omdat zijn opponent Drees geen pleidooi voor deze kabinetspoliitiek had gehouden. Dan komt drs. Den Uyl concluderen, dat ons huidig politiek bestel tot splinterpartijen leidt en dat er nieuwe structuren nodig zijn om de kiezers meer houvast te geven op regeringsvorm en regeringsprogramma. De Partij van de Arbeid is bereid om zich voor nieuwe structuren in te zetten en zat dus graag meewerken aan samen werkingsverbanden op politiek terrein (maar dan, volgens meerdere uitlatingen van PvdA-tedders, niet met de KVP!). Dan pas komt drs Den Uyl in de laatste tien regels van zijn artikel aan de eigen lijke kwestie: de progressieve akkoorden die tot dusverre tot stand gekomen zijn, zijn niet meer dan voorhoedegevechten. De eigenlijke slag moet nog geleverd i worden en wat dat betreft moet men ndet j pessimistisch zijn, want voorhoede- I gevechten zijn ailtijd verwarrend. QMDAT drs. Den Uyl geen strateeg ls, zij hem de laatste blunder vergeven; soms zijn voorhoedegevechten helemaal niet verwarrend en in feite zelfs be slissend voor de eigenlijke strijd. We kunnen ons overigens voorstellen dat dr Drees, bij het lezen van drs. Den Uyls verweer, zou concluderen: dus geeft de tegenwoordige politieke leider van mijn partij me feitelijk gelijk. Het blijft immers hopen op minder verwarring bij het voortbouwen aan het progressief akkoord, maar daarop kan Den Uyl geen enkele garantie geven. Hij geeft dan ook, als epiloog, snel nog de volgende toespijs: de Partij van de Arbeid versterkt haar eigen identiteit „door zich niet in te laten met program matische fraaiheden van het KVP-type". Waarbij de socialistische fractieleider, gemakshalve, ervan uit gaat, dat het programma waaraan de christen-demo cratische partijen, en op dit moment de KVP -in het bijzonder, werken door zijn partij niet bij het maken van een keuze behoeft te worden betrokken, omdat het progressieve akkoord van de PvdA c.s. alleen-zaligmakend is- Een akkoord waarvan Den Uyl zelf toegeeft, dat het tot nog toe verwarring wekkend is geweest en waarvan hij an deren de hoop moet geven, dat bet in 1970 en 1971 met de duidelijkheid beter lukken zal. OM dit echt te kunnen verwachten, moet drs Den Uyl zelf kennelijk hopen, dat de KVP er niet in slaagt zich „duidelijk" te maken Of zo ze zich dui delijk maakt dan op de manier zoals het tol drs. Den Uyls kraam te pas komt. Maar die kans lijkt ons uitermate Den Haag wordt, muzikaal, een achtergebleven gebied WIE zich tussen 20 december en 4 janu ari in Den Haag en naaste omgeving eultureel wil ontspannen, moet vooral niet proberen dit op muzikaal terrein te doen. Om de simpele redenen dat Den Haag muzikaal in de laatste weken van het jaar achtergebleven gebied aan het worden is- Terwijl in Amsterdam, Rotterdam en enkele middelgrote Nederlandse steden rond de kerstdagen en Nieuwjaar een wat versoberd, maar vaak goed-aange- past program enkele uren welkome ont spanning biedt, zijn orkestconcerten en recitals hier uitgestorven. Zien de orga nisatoren er met reden geen brood meer in? Of gaat iedereen van de gedachte uit, dat het toch niet lukken zal Natuurlijk, de jaren van kerstrecitals Üoor Jo Vincent of Stefan Askenase zijn Voorbij; de Nieuwjaarsconcenrten van Wil lem Andriessfn konden alleen, door hem zo gegeven worden. Wij pleiten ook be slist niet voor een uitvoerig muzikaal program; we verzetten ons alleen tegen het absolute niets dat de laatste jaren hier muzikale traditie aan het worden is. De laatste weken van het jaar zijn in derdaad voor velen een tijd van huise lijke feesten; maar voor goede, daarop aansluitende concerten blijft er zelfs naast het uitvoerige radio- en televisie- program plaats. Het behoeven ook geen concerten voor de muzikale upper ten te zijn; misschien heeft het juist meer zin via orkestrale „Promonedadeconcerten" (die dan wel van hoge kwaliteit moeten zijn) op een nieuw publiek te mikken- Dan zou het gewenste initiatief dubbbel succesvol zijn; want om een nieuw concertenpubliek zit ten Den Haag en omgeving zo langzamer hand te springen. Don Adams terug als Tobspion. wordt door het lot bepaald. Aan deze quiz is een wedstrijd voor de kijkers verbonden, waarvoor zij tot 22 decem ber j.l. oplossingen konden inzenden en waarvan de laatste tijd in de NOS- programma's aankondigingen plaats vonden. (Nederland I 20.5522.30 uur). Vanavond brengt de AVRO in samen werking met René .Sleeswijk Produkties een showprogramma rond Corry Brok ken, getiteld Een avondje uit met. Corry. De first lady van de Duitse televisie met haar populaire tweemaandelijkse shows. Variété Zauber. ontvangt dan I een aantal gasten, te weten de Volen- damse beatgroep The Cats, de pianist Jacques Schutte, het trio The Shep herds, het trio Digno Garcia v s Carios en de cabaretiers Herman v Veen en Paul van Vliet. Corry Brokken, die vermoedelijk de maand maart voor de AVRO-tele- v visie nog een live-optreden zal heb ben. zingt in dit programma onder meer Dit is een plek om lief te hebben. Little green apples, He touch me. Promises (met Herman van Veen. cn een internationale medley (met The Shepherds); The Cats brengen Scarlet ribbons ;Jacques Schutte speelt en zingt Appel radijs en het Zuidameri- Icaanse trio Digno Garcia y sus Carios hoort men achtereenvolgens in La Fe- Dc serie Tobspion (oorspronkelijke titel: Get Smart) is de opvolger van de Bill Cosbyshow. Dit programma zal eenmaal in de twee weken op zondag avond via Nederland 2 worden uitge zonden. Maxwell Smart, de hoofdpersoon uit deze serie, heeft het niet gemakkelijk, want een geheim agent moet snel rea geren, vindingrijk zijn, onopvallend, handig, waakzaam en hij moet iedereen te slim af zijn. Maxwell Smart mist al deze eigenschappen. Daarom is hij een Tobspion. In de aflevering Oliefje, olijfje van vanavond zien wij naast Don Adams, die de rol van Smart speelt, Barbara Feldon als Agent 99 en Ed Platt als chef van Control. (Nederland I 20.3020.55 uur). licidad, Malaguena en La Bamba De fans van Herman van Veen kunnen hun hart ophalen met Suzanne en Adieu café en Paul van Vliet zorgt voor het eerst in zijn carrière voor een oudejaarsconférence op de televisie. Tussendoor zingen The Shepherds Over de horizon en Ik heb mijn wagen vol geladen. Het begeleidende AVRO-Te- levisie-Orkest slaat onder leiding van Bert Paige. (Nederland II 21.3022.40 uur). Zoals reeds werd vermeld, zendt de NOS vanavond een quizprogramma uit, waarin zeven bekende Nederlanders, te weten Godfried Bomans, Conny van den Bosch, Berend Boudewijn, Sylvia de Leur, Lou van Ravens, Mary Schuurman en Joop Stokkermans elk negen \xagen moeten beantwoorden. Voor elk goed beantwoorde vraag krij gen zij een punt. In totaal kan ieder dus maximaal negen punten krijgen. De zeven eindcijfers vormen met el kaar een getal in de volgorde waarin de kandidaten optreden. Deze volgorde Der traditie getrouw zendt de N.O.S. morgen het Nieuw jaarconcert uit, dat de Wiener Philharmoniker onder leiding van prof. Willi Boskovsky met medewerking van het Ballet van de Weense Volksopera in de Musikverein- naal in Wenen geven. Het programma wordt in kleur uitgezonden. Het is voor de twaalfde achtereenvolgende maal, dat dat in geheel Europa zo po pulair geworden concert via het Euro- visienet wordt uitgezonden. Onder nog is de traditie van het concert zelf. De befaamde dirigent Clemenz Krauss begon er in 1942 al mee. Vanwege het grote succes ging men er na de oorlog mee door en toen Krauss in 1954 stierf, nam zijn eerste violist Willi Boskovsky zijn taak over. tiet programma van de Winer Phil harmoniker op nieuwjaarsdag bestaat steeds uit melodieën, die in het vrolij ke Wenen tijdens de Strauss-dynastie zo geliefd waren. Dat is ook nu weer het geval als Boskovsky die voor deze gelegenheid zijn orkest niet aan voert met de dirigeerstok, maar met de viool, zoals ook vroeger de door hem zo bewonderde Johann Strauss deed, als „Stehgeiger" dus de volgende werken laat uitvoeren: VAN Johann Strauss de ouverture „Prins Methusalem", de wals „1001 Nacht", de wals „Seid Umschlungen Millionen", de „Demolierer"-polka, de vlugge polka „Leichtes Blut", „Vergnügungszug" en de wals „An der schonen blauen Donau"; van Jospeh Strauss de polka „Heiterer Mut" en de vlugge polka „Ohne Sor- lgen"; van Johann en Joseph Strauss de ,.Pizzicato"-polka van Eduard Strauss de galop „Mit Extrapost"; van Johann, Joseph en Eduard Strauss de „Schützen-quadrille"; en tenslotte vaji vader Johann Strauss de „Radetzkymarsch". waarmee het 'programma, als altijd, wordt beslo ten. (Nederland I 12.15—13.25) „Sportjaar 1969" is de titel van hel programma, dat morgenmiddag wordt uitgezonden en waarin de belangrijk ste sportgebeurtenissen uit het afge lopen jaar nog eens de revue passe ren. Deze hoogtepunten werden geko- zen door de N.O.S. sportredactie, (nederland I 15.0216.00) X>nder de titel ..Staphorst" het zwar te schaap van Nederland" zendt de N.O.S. morgenavond in kleur een do- auteur bestemd voor een rederijkers kamer. Het spel is daardoor een reeks revue-achtige taferelen geworden. De ze scenes vormen raak geschetste por tretten van de mensen uit die tijd en van het milieu waarin zij leefden. Het rauwe en extreme leven van de drin- kebroeren en snollen in een armoedige en vervuilde omgeving wordt door B rederode weergegeven in een onge kuiste taal die zeker voor de jonge kij kers niet geschikt is. De Nederlandse Comedie doorbrak met de opvoering van dit spel op Nieuwjaarsdag '69 de eeuwenoude Gijsbrechttraditie. De TROS brengt morgenavond de uitvoe ring van de Nederlandse Comedie op het scherm. (Nederland II 20.20—22.40) NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 1%00 uur: Journaal 19,07 uur: Scala CVK-IKOR: 19.31 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd, pol. part. 20.30 uur: Tobspion, 20.55 uur: Quiz '69 22.30 uur: Alleman, film 23.55 uur: 00.15 uur: Geprolongeerd NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal AVRO: 19.03 uur: Audubon. natuurfilm 19.30 uur: Televizier 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Oudejaarsavond met Seth Gaaikema 21.20 uur: Dag zestig, getekende kijk op de zestiger 21.30 uur: Een avondje uit met Corry Brokken 22.40 uur: Voor de vuist weg NEDERLAND I NOS: 12.15 uur: Nieuwjaarsconcert 15.00 uur: Journaal 15.02 uur: Sportjaar 16.00 uur: IJsshow Inzeli 17.00 uur: Skispringen 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Zendtijd 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.21 uur: Het jaar 1969 in beeld 21.30 uur: The Untouchables 22.30 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Staphorst, documentaire 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: De Spaanse Brabander, toneel CVK-IKOR-RKK 22.40 uur: Christenen in in Latijns-Amerika 23.10 uur: Journaal (NOS) Scene uit Haanstra' Eert Haanstra's avondvullende documentaire Allemandeed zo'n jaar of vijf geleden de vaderlandse bioscopen volstromen, hetgeen nogal ongebruikelijk is voor een produkt van eigen bodem. Na de speelfilms „Fanfare" (het grootste kassucces voor een Nederlandse film tot nu toeen „Manneke P" (bepaald minder) vatte Haanstra zijn oude liefde van de documentaire weer op. „Alleman" is het portret tan de doorsnee-Nederlander. Een verliefd stel in het Vondelparkmensen die afscheid nemen van emigranten, talloze strandtaferelen, de winkelende mens etc. etc. (Nederland plusminus 22-30 tot 23.55). De met 9 aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. Boeiendste programma van deze avond was overigens noch de AVRO-sport, noch de KRO-hoofdfilm. Die eer komt toe aan het door de KRO uitgezonden interview van David Frost met hart chirurg Barnard. Frost, onofficieel wereldkampioen in t.v:-zaken, toonde zich er op zijn best. En dit niet omdat hij welbespraakt en handig is (hij is het allebei!), maar omdat hij zich een meester toonde in de enig-goede journalistieke kwaliteit: wel-voorbereid voor de camera's te komen. Journalistiek is vaak saai „huiswerk". David Frost ziet tegen die saaie kant van zijn beroep kennelijk Eindhoven is (v^or de vijfde maal) sportstad van het jaar. Dé sportploeg was Ajax, de sportvrouw Maria Gom- mers en de sportman Tom Okker. Zo luidden de resultaten van AVRO's jaarlijkse meting, die bekend werden gemaakt tijdens een rechtstreekse uit zending uit De Meerpaal te Dronten. Die uitzending moest opboksen tegen een attractieve film in de KRO-serie van Graham Greene. Ze heeft derhalve betrekkelijke weinig kijkers bereikt. Desondanks had de AVRO er veel werk van gemaakt. Boeiendst in volg- t op. Vg. Dit is het eerste televisieprogramma, dat ooit over Staphorst werd gemaakt. Het kwam tot stand onder redactie van het programma „Van gewest tot ge west". Samensteller en presentator is Egbert J. var der Veen. De opnamen voor dit programma zijn in de afgelo pen zomer gemaakt. Ze geven een in druk van het leven en werken al van het denken van de inwoners van deze gemeente, waarin de tot de Ge reformeerde Bond behorende Neder lands Hervormde Kerk een belang rijke groep vormt. Staphorst kwam in het verleden nogal eens op negatieve wijze in de publiciteit, mede door het gemeentelijk fotografeerverbod en het volksgericht in 1961. In het N.O.S.-pro gramma wordt in ruime mate aandacht besteed aan de achtergronden en de mo tieven die hiertoe leidden. Naast inter- vieuws met leden van het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Staphorst en diverse niet- autochtone inwoners, die in de gemeen te een belangrijke rol spelen, bevat hel programma een gesprek met de theoloog A. van der Meiden, de schrij ver van het boek „De Zwarte Kousen- kerken". De heer van der Meiden maakte speciaal studie van de „Gere formeerde Bonds-groep" in de N.H. kerk. die over het gehele land 300.000 tot 400.000 zielen omvat. (Nederland II 19.04—19.55) Brederode's toneelspel „De Spaansche Brabander uit 1167 is ontleend aan een Spaanse schelmenroman en door de WOENSDAGAVOND HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uit zending van D'66. VARA: 18.30 Duetten uit cabaretprogramma Vrij Entree (opn). I Nieuws. 19.35 Goud buitenland. IKOR: 19.35 Muziek rondom n de Verwachting. AVRO: 20.05 Phllharmonisch orkest: popu- VRIJDAG ULVERSUM tlek. 7.20 Lichte grammofoonmuzièk. (8. 14.03 Sle 15.03 Casihomuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Griekse folklore. 16.30 Etnische muziek. 17.00 Nieuws, weerbe- richt an mededelingen. 17.16 Jazzplaten. Diana Rigg, de Emma Peel van De Wrekers, en Robert Culp, de blanke helft van Dubbelspion, gaan samen filmenZij zullen de hoofdrollen vertolken in Married Alive, een pro- duktie van London Weekend Inter national Television, die by voorbaat al verkocht is aan de Amerikaanse t.v.-maatschappij NBC.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2