Streng toezicht op kerstpelgrimage in Bethlehem Problemen zijn niet mis als wederhelft is overleden BOND VOOR WEDUWEN EN WEDUWNAREN: Vele jonge vrouwen weduwe door verkeers ongevallen Polen bereid met Bonn te spreken Andreiko enige winnaar in derde ronde DINSDAG 23 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bewaking op de daken I nen houden nauwlettend toezicht op de I drukte en op de daken van verschil- lende gebouwen in Bethlehem staan zelfs j de politiemannen op wacht. In 't tijdloze I plaatsje wordt men overigens slechts i met een Israëlische vergunning toegela- BETHLEHEM (AP Bethlehem geboorteplaats van Christus, niaakt zich gereed om voor de derde maal het kc feest onder Israëlische bezetting te ren. De bedevaartgangers zün gekoi ondanks de waarschuwing die onla door een Arabisch radiostation w uitgezonden: „Wij doen een beroep de pelgrims en gelovigen thuis te I den. Palestina is in oorlog. Als u i Bethlehem onder de Israëlische vlag komt. moet u ook de gevolgen draf De hotels in Jeruzalem en Bethlehem melden desondanks dat zij vrijwel zijn volgeboekt. Israëlische veiligheidsman- Dank hun ichlen de Israëlië eiligheidsr inder ïstige CRUYFF VIERDE Rivera Europees voetballer 1969 PARIJS. Gianni Rivera, de aar voerder van AC Milan, dat dit ji beslag legde op de Europa Cup en oo winnaar werd van de wereldbeker, gisteren gekozen tot de besta Europe! voetballer van 1969. baljoumalisten uit 26 landen deelnemen, kreeg de Italiaan 83 punten. Rivera's landgenoot, Luigi Riva, eindigde met slechts vier punten minder op de tweede plaats. Nederland staat dit jaar ook zeer hoog genoteerd. Johan Cruyff (Ajax) en Ove Kindvall (Feijenoord) delen met eik dertig punten de vierde plaats. George Best de voetballer van het jaar 1968, bezet op de ranglijst lopen. De 25.000 inwoners van deze pla waarvan de naam in het Hebreeuws tekent ..Huis van Brood" hebben c rigens weinig klachten over de Isrs sche bezetting. Zij schijnen welvarer Maar de leuzen op de muren getui gen ook van het verzet tegen de bezet- ging. ofschoon hier tot nu toe maar zeer weinig incidenten zijn geweest. Slechts drie huizen in Bethlehem zijn bij wijze van repressaille voor verzetsdaden door de Israëliërs met de grond gelijk ge maakt. In total worden 10.000 bedevaart gangers verwacht, de meesten uit de VS, Groot-Brittannië en Skandinavië. de ingewikkeldheid eerst veel later be seft. Die liggen aanvankelijk heel sterk in het gewone menselijke vlak". Ze kijkt even peinzend voor zich uit: wedu' gega; I. Snel t de (Van een o DEN HAAG „Onze bond, dc vereni ging van Nederlandse weduwen en weduwnaars, is eind 1967 opgericht. Ze heeft nu zo'n 1.300 leden en een kleine 25 afdelingen. Niet veel? Neen, dat is zo. Maar we zijn pas bezig, rilligei behoefte be de huishouding". ming. Je houdt vrienden. Maar na verloop van tijd komt de huisvriend alleen nog om zijn vrouw te brengen en te halen. Hij heeft immers geen gesprekspartner meer. Je problemen zijn anders gewor den. De oude banden worden losser. Je hebt de neiging wat meer over je eigen problemen te praten, over de op voeding van de kinderen. Vroeger deed je dat samen, man en vrouw. Hoe vind je vrienden die beter begrip heb ben voor dit alles? Je hebt zorgen ge noeg ook in die richting nog iets te on- Niet uit Veel verdriet en zorg moet een mens in die omstandigheden helemaal al leen verwerken. „Met de kinderen, vooral als ze nog klein zijn, praat je daar niet over. Ontspanning krijg je vrijwel niet. Uitgaan..? Vroeger wel, met vrienden, samen met je man (of vrouw). Maar nu voel je je vaak een vijfde wiel aan de wagen. Je blijft dus maar thuis". Voor mannen die alleen achterblijven, ligt de situatie wel iets anders. Ze hebben hun werk en komen daardoor met anderen gemakkelijker in contact. „Maar in wezen, dat is mij wel ge bleken, is het voor de meesten niet veel anders. Zij zitten meteen met ren vrijwel onoplosbaar vraagstuk van toe, zochten in uitjes wat gezelligheid. „Dat bevredigde op den duur toch niet. Uit gesprekken is toen het initiatief geboren een bond te stichten. Gewoon om door bundeling van krachten veel sterker de aandacht op de financiële discriminatie die in ons land bestaat," voor die groep mensen te leggen". In het bondsorgaan, een aantrekkelijk maandblad, zijn de meest urgente za ken onlangs aan de orde gesteld. De bond wil een verruiming van subsidie regeling voor gezinshulpen. „Ik kan u verzekeren, dat hier vooral voor we duwnaars een levensgroot probleem ligt". Men realiseert zich vaak niet, dat we duwen met kinderen haar inkomen aanzienlijk zien verminderen. Dat schept onoverkomelijke hindernissen. allemaal in Rotterdam begon- tmoette een kleine groep weduwnaars elkaar af en De koning sterkste jeugdscliaatser in Heerenveen HEERENVEEN. Op de kunstijsbaan van Heerenveen is gisteren een nationale jeugdschaatsdag gehouden. B(j de dames junioren A bleek Marjolein Taris de sterkste terwyl bij de heren de over- Marjolein Taris 50,8; Gonnie Sloof 51,5; 3. Nel Koeler 51,6. 1500 meter: 1. Taris 2.42,4; 2. Sloof arie Hoogkamp 2.48,3. Eindklassement: 1. Taris 104.933 pnt.; Sloof 105.933 p.; 3. Hoogkamp 108.400 p. De Koning 45,2 Krc 45,3: 3. Schreur 45, 3000 meter: 1. De Koning 4.56,4; 2. Valentijn 4.57,5; 3. Geijsserv 5.00,3. Eindklassement: 1. De Koning 94.600 pnt.; 2. Geijssen 96.050 pnt.; 3. Sehreur Liebrechts niet in tiïjd om sehaatstitel kinderbijslag voor die vrouwen ver dubbeld zou worden. „Bovendien menen wij, dat al heel wat rechtvaardigheid zou worden be tracht, indien op belastinggebied wat zou worden gedaan. Waarom maakt men de kosten van een gezinshulp voor een weduwnaar niet aftrekbaar? Weet u dat men nu nog vaak durft te stellen, dat het ontbreken van een vrouw de gezinsuitgaven beperkt? Wat een drogredenering! Ook zou het al heel wat betekenen, als men het nu zo van het belastingvrije inkomen van een weduwe, die een baan heeft moe- Zeer onrechtvaardig vindt de bond, dat er gewoon extra-belasting wordt geheven op het inkomen van wedu wen, die moeten gaan werken om het gezin aan een redelijk inkomen te hel pen. „Ik ken gevallen van weduwen, die overdag haar gezin goed bestie ren vaak veel kinderen en die 's avonds moeten werken. Wat 'n op gave. En van dat extra-inkomen wordt fiks belasting geheven". Mevrouw Van Agthoven wijst er voorts op, dat een vrouw, die weduwe Ze krijgt geen vakantietoeslag i moet uit het ziekenfonds, verliest een aantal rechten, die ze via haar man wel had. Opvallend is, dat het aantal jonge weduwen in ons land zo sterk toeneemt. „Ook door verkeersongeval len. We hebben ontdekt, dat die jon ge vrouwtjes met heel erge vraag stukken worstelen. Als ze geen kin deren hebben, krijgen ze omdat ze nog geen 40 jaar zijn geen uit kering van de algemene weduwen- en wezenwet. Wij vinden dat onrecht vaardig en discriminerend". Van Lennep naar Argentinië AMERSFOORT De Nederlandse coureur Gijs van Lennep zal met de jon ge Fin Leo Kinnunen (26), deelnemen aan de Temporadaserie in Argentinië en aan de 24-uursraee van Daytona. Het duo Van Lennep-Kinnunen zal in eén Porsche rijden. De Temporadaserie be staat uil twee races op het circuit van Buenos Aires. Op 11 januari is dat een 1.000 kilometerwedstrijd en op 18 janua ri een 200 mijlsrace. De 24-uursrace van Daytona vindt-plaats op 31 januari en 1 februari. Het is de eerste wedstrijd voor het wereldkampioenschap merken. SUSKE EN WISKE: DE DROMEN DIEFSTAL HEERENVEEN Rudi Liebrechts zal niet meedoen aan de strijd om het Nederlands kampioenschap heren, dat Oder-Neisse op 10 en 11 januari ïn Deventer wordt De 29-jarige Vlaardinger. die in 1961 belangrijk werd bij wedstrijden om het wereld kampioenschap heeft afgezien van een van de „toegevoegde" plaatsen in de ploeg van regio west. Nu zullen Marcel Pennings (Amsterdam) en Piet Meyer (Katwoude) in Deventer uitkomen. Al- uitgangspunt (Van onze correspondent BONN De Poolse regering heeft West-Duitslands aanbod om de we de nationale titelstrijd nog worden aan gewezen. Tennissers tegen derzijdse relaties te verbeteren, aan- vaard. De Poolse premier, Cyrankie- j wies, zei, dat de Poolse regering bereid is om met Bonn te praten, maar „het uitgangspunt voor een proces van nor- malisering is de definitieve erkenning i van de Oder-Neissegrens". team uit Hamburg DEN HAAG De international Lawn- tennisclub van Nederland zal op zater dag 3 en zondag 4 januari in de Ber- nardhoeve te Zuidlaren uitkomen tegen 'n team uit de Westduitse stad Hamburg. De Nederlandse ploeg bestaat uit na tionaal kampioen Niek Fleury, Evert Schneider, Peter Scholtz en Piet van Eijs- den. Voor Hamburg komen uitBernd Kube, Mario Brenner, Werner Mertins en Horst Kennerer. Hij zei ook, dal de vriendschappelijke relaties tussen Polen en Oost-Duitsland een belangrijke factor in dit proces wa in Bonn verklaarde de woordvoerder van de bondsregering, Ahlers, dat West- Duitsland op zeer zorgvuldige wijze haar antwoord op het aanbod van de Oost duitsers om onderhandelingen over een verdrag, dat de toekomstige relaties moest vastleggen, zou overwegen. Hij wees erop, dat men hierover voorlopig geen verdere verklaringen moest ver- Ahlers zei verder nog, dat het in het Sijbrands remise de nu vijftien gespeelde partijen eindig- 1 den er slechts drie in een overwinning, i De premie van vijftig gulden voor een 1 tegen Wiersma AMSTERDAM. De Franse kampioen Marcel Hisard heeft in de derde ronde van het internationale suikerdamtoer- nooi in Amsterdam de kans gemist alleen aan de leiding te komen. Door een zeer verrassend offer had de Frans man de Amerikaan Smith in een positio neel verloren stand gemanoeuvreerd- Hisard speelde echter onbegrijpelijk zwak af waardoor de Amerikaanse kam pioen nog een puntenverdeling kon be wiinstpartij blijkt ook geen goede medi cijn tegen de remisebacil. Uitslagen 3e ronde Wiersma (Ned.)—Sijbrands (N.) 1—1; j Kuyken (Zwit.)—Van der Sluis (Ned.) 1—1; Hisard (Fr.)—Smith (V.S.) 1—1; Koeperman (Rusl.)Andreiko (Rusl.) j (i2; Cazemier (Zwit.)Gantwarg (Rusl.) De stand in de hoofdgroep is na drie ronden: 1., 2. en 3. Andreiko, Sijbrands en Hisard 4 pnt.; 4., 5., 6. en 7. Wiersma, Cazemier, Gantwarg en Smitlh 3 pnt.; 8., 9. en 10. Koeperman, Van der Sluis en reiken. Sijbrands en Wiersma hadden toen reeds in een positie van veertien tegen veertien stukken besloten het elkaar niet meer lastig te maken. Zij kwamen remise overeen. De enige in deze ronde die twee punten behaalde, was wereld- kampioen Andris Andreiko. Hij versloeg in een boeiend duel zijn landgenoot 1 Koeperman, Reeds bij de veertigste zet stond Koeperman verloren. Hij over- 1 schreed bovendien de tijdslimiet Van Kuyken 2 pnt. Uitslagen reservegroep: Palmer (Ned.) —De Ruiter (Ned.) 0—2; Fanelli (It.)— Van Heerde (Ned.) 11; Sanirsad (Sur.) Mogiiljanski (Rusl.) 02; Post (Fr.) Werner (Ned.) 1—1; Kaderabek (Tsj - Slow.)Drost (Ned.) 02. De stand na drie ronden: 1. Mogil- janski 6 pnt., 2. De Ruiter 5 pnt.; 3., 4- en 5. Palmer, Drost en Werner 4 pnt.; 6. en 7. Fanelli en Van Heerde 3 pnt.; 8. Post 1 pnt.; 9. en 10. Kaderabek en Sanirsad 0 pnt. de Oosteuropese Schaker Ligterink begon met remise GRONINGEN Gis volgens het Zwitsers systeem, daarna •vorden twee finalegroepen van elk tien spelers gevormd en een c-groep van der spelers. Er volgen dan nog negen onden. De uitslagen van gisteren zijn: \dorjan (Hong)Schauwecker (Zwi). 1—10'. Ligterink (Ned)Beljavski Rusl). Loeffler (Oostz)Velikov (Buig). 0—1. Demotislrdlies legen Zuidafrikaans rugby team ploeg tegen demon: heidspolitiek g n de Springbokken heeft dat de trip voortijdig zal veiligheid komt. Zo probeerdf De coach laard. :bel de bus met Zuid-Afrikanen kapen. Hij bracht daarbij aan het voer- ig grote schade toe. Scliaatskalender AMSTERDAM. Op de kalender van de K N.S.B. komt de volgende wedstrijd WEER of geen WEER het zeegebied Noorwegen over de Noordzee'en on* land tot over het westen van de Middellandse Zee Het in deze vore K.N.M.I. DEELT MEDE: LJOOl gelegen front trok in onze om geving slechts langzaam oost- waarts. In de kustprovincies liepen e temperaturen op tot ongeveer -es graden, terwijl ten oosten van iet front het kwik rond nul graden schommelde, bij lichte regen ij*el en ook plaatselijk mist. Over de oceaan nadert een koufront, dat bij een depressie ten zuidwesten van IJsland behoort In Ierland daalden de barometers vanmorgen hierop fe." '""O ran hogedruk boven ie Britse eilanden trekt naar het oosten en wordt morgen boven ons and verwacht- Er moet dan ook op een westelijke uyind worden ge rekend met dooi Tijdens opkla ringen in de nacht blijven tem peraturen omstreeks het vriespunt mogelijk. Vooruitzichten voor eerste kerst dag, opgesteld door het KNMI: in hei algemeen lichte tot matige vorst en later weer neerslag- drie: min temp.: nul tot "zeven graden onder normaalmax. temp.: twee tot acht graden onder nor maal, kans op een droge periode van minstens twaalf uur: vijftig procent; kans op een geheel droog etmaal: twintig procent. Weer in Nederland Weer in Europa

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7