EN COACH PFROMMER LACHTE BREEDUIT... Noorse trainer: „Nederland reed sterk" Klassementwinnaar Ard Schenk: Ik heb niet alles uit mijn kast gereden" OM MEE TE TELLEN NOG TIEN SECONDEN VAN 10 KM AFGELAST PROGRAMMA /VERSCHOVEN Adolfo Consolini overleden Geen Elfstedentocht op korte termijn Cijfers van Heerenveen Schaatskalender SPORTBIJLAGE OE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Thor Berg, de schaats coach van de Noren, proclameerde zater dagavond een totale schaatsoorlog tegen Nederland. Iedere rijder van de tien kop pen tellende equipe kreeg opdracht zich in de laatste twee nummers van de schaats- interland in Heerenveen geheel leeg ie vechten. Want het gevaar was zeer reëel dat Nederland voor het eerst in de ge schiedenis een interland tegen Noorwegen zou winnen. De stand was immers na twee nummers gelijk (136136) terwijl de Noren in voorgaande jaren juist op die eerste dag de grootste winst boekten. De nieuwe hoofdtrainer van de Noren gaf ook de weg aan naar een eventuele winst: ,,0p de 1500 meter moeten wij de Nederlan ders pakken. Daar liggen onze kansen". Zijn mannen knikten, het zou gebeuren. Op de gure ijspiste van Heerenveen sloe gen de Noren inderdaad hun slag. Zij had den natuurlijk het voordeel dat Kees Ver kerk tweemaal een misslag maakte op de 1500 meter waardoor zijn tijd van 2.15.7 lager was dan voorzien. Roar Groenvold profiteerde daarvan gretig door op het schema van Verkerk naar een, voor deze omstandigheden, zeer goede tijd van 2.14.3 te rijden. Dag Fornaess, de wereld kampioen, ging ook weg op dat schema. Hij finishte slechts 0.3 seconde voor Ver kerk maar zijn tijd was onbereikbaar voor Ard Schenk, die in de laatste rit tegen de sneeuwstorm moest optornen en een tijd van 2.16.1 reed, die slechts goed was voor een vierde plaats, achter Groenvold, Dag Fornaess en Kees Verkerk. De winst van de Noren was te groot, mede door een vijfd en zesde plaats voor Magne Thomas sen en Per Willy Guttormsen. De over winning op de schaatsmijt van 775^3 was te groot voor Nederland om nog kansen te hebben op de vijf kilometer. Thor Berg stond dan ook na de 1500 meter al gul te lachen. De Nederlandse sohaatsequipe capituleerde echter niet zonder meer. Eddy Verheijen knokte op de 5000 meter tegen Olsen naar 8.15.1, een tijd, die ver werd overtroffen door de Noorse stayer Per Willy Guttormsen, die lang een fel gevecht moest leveren met de Friese favoriet Jappie van Dijk, die voorzichtig was begonnen, maar zelfs zo brutaal werd om na 4400 m Guttormsen te passeren. Aangemoedigd door de 4500 uAld-Wt^cAisiaVtte'' toiscÉbuwerfe Lfeek' de tengere Fries voor een sensatie te gaan zorgen, ln.de laatste twee ovalen bleek Gutkirm^eA tófch' géroutineerder.Hij Geen zin Het waren tijden, die zelifs door Ver kerk niet konden worden benoderd. Hij startte gewoontegetrouw snel, maar toen bleek, dat hij de tijd van Guttormsen niet kon verbeteren, staakte hij zijn po gingen om rustig naar 8.11.2 te rijden. ..Het ging gewoon niet en ik had geen zin om te forceren om nog onder die tijd van Guttormsen te komen", bekende Verkerk, daannee een nieuw element aan de koude oorlog voor de komende kampioenschappen toevoegend- Kees 'Vei>kerk denkt al aan de voor; hem veel belangrijker tnitelwedstrijden. Daarom \v<is hij ook een 'van de oplettendste toe schouwers toen in de rit -n-a hem Ard Wereld- en Europees kampioen Dag Fornaess reikte in Heerenveen niet verder dan de tweede plaats in het Individueel klassement. UEFA-jeugdelftal in sterke groep GLASGOW Het Nederlandse UEFA- jeugdeltal, dat zich zonder spelen van kwalificatiewedstrijden heeft geplaatst voor het toernooi om het Europesg,jeugd kampioenschap, is ingedeeld in £e'n groep met Zwitserland en/of Tsjechóslo waki je, West-Duitsland of Joego-Slavieë. De laat ste drie landen moeten via voorrondewed- Bt,rijden een plaats in hét toernooi, dat volgend jaar- mei in Schotland wordt ge houden, veroveren. DEN HAAG. De K.N.V.B. heeft besloten het programma van hel betaalde voetbal, dat gisteren werd afgelast, in zUn geheel te verschuiven naar zondag 1 februari. Italiaanse voetbalcompetitie Wed strijd rooster uit computer MILAAN Het wedstrijdrooster voor d<e Italiaanse voetbalcompetitie zal het volgend seizoen met behulp van een computer worden opgesteld, leder een zal het resultaat mogen zien, dat uit de com puter rolt tijdens de plechtigheid in Rome aan het eind van de transfer periode. De Italiaanse Voetbalbond heeft hel besluit genomen in verband met de her haalde aantijgingen in de pers en van kleinere clubs, dat het rooster :o moordt opgesteld, dat de sterkste clubs bevoor deeld worden door een gemukkelijk wedstrijdprograinmo in bet begin van liet MILAAN Adolfo Consolini. oud- Olympisch kampioen en oud-wereldre cordhouder discuswerpen, is zaterdag op 52-jarige leeftijd in het ziekenhuis Ni- guarda van Milaan overleden aan leu- kamie. Consolini was ruim een week ge leden in het ziekenhuis opgenomen. Drie keer was de op 5 januari 1917 in Costermano geboren discuswerper Euro pees kampioen, in 1946, 1950 en 1954. Hij was olympisch kampioen in 1948 en werd tweede bij de spelen' van 1952 in Hel sinki. Hij heeft drie keer het wereldre cord verbeterd, namelijk in 1941: 53,34 meter, 1946: 54,23 meter en 1958: 55,33 mete®. HEERENVEEN. Er werd een duel verwacht tussen wereld kampioen Dag Fornaess en ex- titelhouder Kees Verkerk. Het zou geen botte krachtmeting worden, die in duidelijke cijfers tot uiting zou moeten komen, maar meer een subtiel spionagespel dat enig inzicht zou geven hoe de kansen bij de Europese en wereldkam pioenschappen zouden liggen. Dag Fornaess stelde zich enige dagen geleden zelf nadrukkelijk favoriet met de woorden: „De nieuwe wereldkampioen heet Dag For naess". Kees Verkerk, zijn slimme opponent, is de laatste jaren wal voorzichtiger geworden. Hij be perkte zich tot een „wacht maar af". Dit favorietenduo had echter geen rekening gehouden met Ard Schenk. Juist hij wou de eerste schaatswedstrijd waarin Verkerk en Fornaess de degens kruisten. Kees Verkerk zei enige weken geleden nog: „Van Ard verwacht ik eigenlijk dit seizoen niet zoveel. Hij heeft het te druk met zijn studie". De „lange zo als hii in de kernploeg wordt genoemd, had zich in conditioneel opzicht niet zo Rterk op het seizoen voorbereid ais in vorige jaren. Ard Schenk had zelf zijn schaatsseizoen ook al min of meer als afgeschreven voorgesteld. Na zijn zege in Heerenveen, toonde Ard Sdhenik zich van een gelheel andere zijde: de man die durft te vechten voor zijn kansen, maar eveneens een voorzichtig prater, die weet dat vroege voorspellingen maar al te vaak in het seizoen teniet worden ge daan. „Ik heb vprig Jaar een paar weken voor de Nederlandse kampioenschappen ook opeens zo'n opleving gehad. Toen ging het ineens ook heel goed Dat kan later altijd nog tegenvallen, als echter beweerd wordt dat Dag Fornaess en Kees Vei-kerk zich zouden hebben ge spaard, dan zeg ik dat het gedeeltelijk onzin is. Ik kan dat ook wel zeggen. Op de sprint bijvoorbeeld liacf"~ik"^en trage start. Dat scheelt je een volle seconde. Rustiger Ook op de drie en vijf kilometer' heb ik me absoluut niet leeg gereden Het ging gewoon lekker. En dan glij je maar door. Ik heb echt niet het gevoel dat ik alles uit mijn kast heb gereden. Bovendien heb ik de indruk dat Kees Verkerk en Dag Fornaess zeker op de vijf kilometer wel sneller wilden, maar zij kregen al na enkele rondjes door dat het niet zou lukken de tijd van Guttormsen te verbeteren. Pas toen ze dat door hadden gingen ze het rustiger aan doen" Begrijpelijk UUW1A*. wprd dooi mend knikje van Kees Verkerk uit de andere hoek van de kleedkamer beves tigd Ard Sohenk weer: „Nee. ik had beslist, dit weekend geen topinstelling. Dat. is bijna onmogelijk met zo'n wed strijd waarin het individueel klassement natuurlijk niet zo sterk telt. als bij kampioenschappen". Bij kampioenschappen telt nog een andere factor: de tien kilometer, die voor Ard Schenk altijd het zwakste punt is. Leen Pfrommer zei daarover: „Het is ook begrijpelijk dat Ard deze wed strijden wint. Tot de vijf kilometer rijdt hij bijzonder sterk. Hij moet nu. om werkelijk mee te tellen, eerst nog lien seconden van zijn tien-kilomelerlijderi afknabbelen. Dan is ook Sohenk bij de hoogste top". Mentale zaak kilo- Ard Sohenk ziet in dat die meter de belemmernig vormt naar een eventuele Europese en/of wereldtitel. „Ik ben nog te zwak op de 10.000 m. Daarom is mijn training dit seizoen ook volledig op de lange afstand afgestemd. En waarom zouden daaruit geen betere resultaten komen? Alles gaat momen teel lekker, misschien juist wel omdat ik wat minder heb getraind in het voor seizoen. Dan heb je er niet, zoals andere jaren, zo gauw de balen van. In con ditioneel en fysisch opzioht zit alles wel goed, dus wordt het met de wedstrijden alleen nog een menitale zaak". De rus tige toon waarop Schenk dit zegt, is een teken van zelfvertrouwen. Ik ken ze Zelfvertrouwen, dat Fornaess en Ver kerk laconiek incasseren van hun tegen stander* Fornaess, raadselachtig: „Ik Schenk en Dag Fornaess tegen elkaar uitkwamen. De Noor ging hard weg, een gat van twintig meter slaand tussen hem en Sohenk. De stoïcijnse Hollander Liet zich echter niet intimideren Naarmate de race vorderde, kwam hij steeds dichterbij om na 3800 meter zijn gevreesde con- ourrenit te passeren, Ard Schenk daar over: „Ik was helemaal niet van plan om me in dat pokkeweer met al die sneeuw en zo uit de naad te gaan rijden Het ging echter lekker en ik zag dat Fornaess niet zo beet ging, dus ben ik hem maar voorbij gegaan". Derde maal Ook Schenk en Fornaess konden de tijd van Guttormsen en Van Dijk niet ver- beleren. En Jan Bols lukte dat na enige snelle beginronden evenmin- De Drent bleef in zijn race tegen Fred Anton Maier zelfs achter Fornaess en Schenk. Zijn vijfde plaats, gevoegd bij de tweede plaats van Jappie van Dijk en de derde van Ard Schenk, was wel voldoende voor een krappe overwinning van 6967 op de langste afstand van de schaatsinter- De eindzege was echter voor de derde maal in successie voor de Noren- Toch lachte coach Leen Pfrommer na afloop breeduit: ..Ik had het al mnoi gevonden als we met veertig of vijftig punten hadden verloren Vorig jaar zaten we dik over de honderd nietwaar? Nu hebben we slechtszestien puntenverschil. Wat me vóoral verraste, was onze, snélle 500 meter. Wé hebben op dat onderdeel sterk de nadrjuk gelegd bij de braining. Maar deze resultaten had ik nog niet verwacht. Die 500 meter was geweldig" Goed gemaakt Alleen de supersprinter Lind (41.09 sec.) kon op de korte afstand zaterdag middag onder bijna ideale omstandig heden Ard Schenk voor blijven. Een ver rassing was echter tooh wel de vierde plaats van Kees Verkerk, die achter Magne Thomassen maar nog juist voor Fornaess bleef. De zevende plaats van Jan Bazen was toch minder dan ver wacht (42-18) Een achtste plaats van Ab Krook (42.32) en een negende van Jorriit Jorritsma zorgden er echter voor, dat Nederiaind dit onderdeel met slechts minimaal .verschil verloor- De twee punten verschil werden goed gemaakt door de dubbele overwinning van Ard Sohenk en Kees Verkerk op de 3000 meter Vooral de wijze waarop Schenk zich in de laabste rit van de mid dag naar de sterke tijd van 4.28.8 reed, was formidabel. Hij bleef slechts 2.8 sec. boven zijn ei-gen Nederlands record, on danks de steeds ongunstiger wordende weersomstandigheden. Hij was precies een seconde sneller dan Kees Verkerk, die in de rit tegen Thomassen naar een knappe tijd leek te rijden. Na de eerste ronde viel Verkerk echter sterk terug. Dat was eveneens 't geval met Jappie van Dijk, die wereldkampioen Dag Fornaess op tientallen meiers plaatste, maar voor Driemaal stond Ard Schenk op het ereplatform in Heerenveen: na dc 500, de 3000 en dc 5000 m. En nog een keer extra als winnaar van het totaalklassemcnl. Dit is zijn eerste huldiging, na de sprint: v.l.n.r. Schenk, Lind cn Thomassen. die overmoed 'n de laatste ronde de tol moest betalen. Door zijn zevende plaats, de vierde van Jan Bolls, die net achter Dag Fornaess bleef, en de prestatie van Ard Schenk kon de eerste dag met een gelijke stand worden afgesloten. Tot het uiterste De raden waarom Thor Berg zei: „Ik moest toen mijn jongens tot het uiterste pressen- -■ Niet omdpt wij door het uit vallen van de klassementsrijder Tveter en sprinter Erikson zo zwak zijn ge wórden, maar omdat Nederland zio sterk was". Trainer Pfrommer vulde hem aan: „Deze ploeg reed inderdaad sterk. Jorritsma en Bazen hebben op de sprint voldaan Jorritsma reed daarnaast nog een goede 1500 meter, Schenk, Verkerk, Bols en Verheijen hebben natuurlijk sterk gereden, een verrassing was voor mij ook de 500 meter van Jappie van Dijk. Ge weldig, wat ging die jongen goed. Ook over zijn andere afstanden ben i'k best te spreken- Co Gilling heeft voldaan en voor Peter Nottel gold hel excuus, dat hij twee dagen ziek is geweest. Wat Ab Krook betrefL: er is duidelijk gebleken dat hij in het klassement geen bedreiging ia voor dé kernploegleden". Een over het algemeen tevreden bonds coach Tevreden over de kleine neder laag, over de prestaties van zijn kern ploegleden, over hetgeen de twee an dere leden van die ploeg (Eriks en Te Winkel), in de voorwedstrijden op het ijs brachten en natuurlijk dik tevreden over de eerste plaats van Ard Schenk in het persoonlijk eindklassement. ,,Ja, mag ilk lachen?", zei Pfrom mer en voegde de daad bij het woord. LEEUWARDEN (ANP) Ondanks de barre weersomstandigheden zijn dc vooruitzichten voor een spoedige Elf stedentocht bijzonder slecht. Het be stuur van de vereniging „De Frie6cbe Elf Steden", die de tocht organiseert, is nog niet bijeengeweest. „Men kan gerust zeggen", aldus vice- voorzitter Jaap de Jong, „dat de tocht dit jaar zeker niet meer wordt gehou den. Het ijs is zeer slecht. Er is in hel noorden veel sneeuw gevallen en dat is funest voor de toestand van het ijs. Naar mijn weten ligt het niet in de be doeling het bestuur van de „Friesche Elf Steden' op korte termijn bijeen te Ard Schenk (Nee Ard Schenk, verbeten vechtend om zijn eerste plaats na de eerste dag te behouden. En dat lukte op grootse wijze. weet na deze wedstrijden voldoende". Zijn coach Thor Berg vulde alleen aan: „Ik ken Arden ik ken Keessie Kees Verkerk lachte slim toen hij dit hoorde. „Ik heb ook wel wat kennis opgedaan In dit weekend. Ik ga naar de Kerst naar Noorwegen om me rustig te prepareren op de Nederlandse kampioenschappen en de overige titelwedstrijden. Mijn grootste tegenstander voor de Neder landse latei? Ard Schenk.,»", AMSTERDAM Op de schaatskalen der van de KNSB komen voor dinsdag en woensdag de volgende wedstrijden voor: Dinsdag 23 december: OoslerwoldC: ge westelijk kampioenschap van Gelder land langebaan junioren A. en B. Strgen: kortebaan junioren, dames rui heren. Woensdag 24 december: Dronten ge westelijk kampioenschap van Gelderland kortebaan dames en heren. Nieuw nic- dorp: gewestelijk kampioenschap van Noord-Holland langebaan heren. GiCs- senburg: gewestelijk kampioenschap van Zuid-Holland kortebaan dames senioren Citing (Ned.) 4 Stensen B.13.3; 9. Verheyen 8.15.1; 10. Maler a.17.5: tl. Olsen 8.30,2; 12. Nottet 8.21.6; 13. Thomassen 8.27.2; 14. Giling 8.27.9: 15. Groen vold 8.29.3; 16. Krook 8.50.3. Buiten mededinging: F.rtks 8.16.8; Te Winkel 8.24.5; Kuipers 8.36.7; Nooitgedagt Bols 4.34.3: 5. Stensen 7. Van Dijk 4.35.6: 8 Guttormsen en Wllly Eindrangschikking ichenk 170.853 pnt.; 2. Foraaes:

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9