Supertanker liep te hard van stapel Universiteit van Nijmegen eerste met democratie Discussiecentrum Septuagint tijdens Pastoraal Concilie Israëlische aanvallen op Jordanië Mertens (NKV) verwijt Roolvink starre houding Twee jaar experimenteel Studenten en personeel in bestuursraad Gehuwde priester moet plaats krijgen in Katholieke Kerk Sluiting van café na weddenschap Volksfront weet niets van afpersing Hustinxprijs voor Vlaamse toneelauteur Tone Brulin 11 Gasexplosie in België: twee doden „Politie niet hardhandig PAGINA 6DE LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1969 u LONDEN (AP) Israëlische straalja gers en artillerie hebben gisteren blik- semaanvallen uitgeoefend op Jordaanse stellingen ten zuidoosten van het Meer van Galilea. Het opperbevel in Tel Aviv heeft verklaard dat de aanvallen bedoeld waren al* vergelding voor Arabische aanvallen. Een Jordaanse militaire woordvoerder heeft in Amman bekendgemaakt dat zes Jordaanse soldaten zijn gedood en ze ven soldaten ?en veertien burgers ge wond. Bij de gewonden zijn twee kin- Een aantal gebouwen werd vernield of zwaar beschadigd, aldus de woordvoer der. Radio Irak heeftf bekendgemaakt dat bij de aanval ook zes Iraakse solda ten zijn gedood. Irak heeft sedert de juni-oorlog een contingent militairen in Jordanië gelegerd. Zondagavond hebben Israëlische straaljagers opnieuw een aanval op ver spreide Arabische stellingen in Jordanië uitgeoegend. Deze aanval kwam nadat een Israëlische nederzetting aan de grens in de Beisanvallei met mortieren was beschoten. Arrestatie in Oh Calcutta LOS ANGELES (AP) In Los Angeles zijn vrijdag de producent, vier acteurs en twee actrices van de sterk erotisch getuite musical ..Oh Calcutta" na een voorstelling gearresteerd wegens onzedelUk gedrag in het openbaar Voorkomen dat soc.-economische ontwikkeling uit de hand loopt (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT NKV-voorzitter Mer tens heeft vanmorgen op de verbonds- raadsvergadering van de katholieke vak centrale minister Roolvink (Sociale Za ken) een starre houding verweten. Sprekende over de loonwet zei Mertens dat Roolvink met het bedrijfsleven wel wil onderhandelen.- als maar wordt ge daan wat „lk, minister Roolvink" pre cies wil. Bedroevend noemde de NKV- voorzitter het dat de regering meent, zich zo'n starre opstelling te kunnen veroorloven. Het ergste is dat de rege ring dit meent te kunnen doen in een faze waarin een gezamenlijke aanpak van regering en bedrijfsleven noodzake lijk zou kunnen worden om te voorko men dat de sociaal-economische ontwik keling uit de hand loopt. „Wij betreuren", zei Mertens, „deze verslechtering in het klimaat tussen overheid en georganiseerd bedrijfsleven. Maar wij wensen de verantwoordelijk heid voor deze gang van zaken te leg- NIJMEGEN (A.N.P.) Curatoren van de katholieke universiteit te NümegCD hebben zaterdag tjjdens een beraad dat de hele dae heeft geduurd, als eersten In ons land besloten tot een nieuwe bestuursstructuur voor het experimentele faze van twee jaar Daarbü is uitgegaan van bet principe van medebeslissings recht voor alle geledingen op alle niveaus. De curatoren zijn voorstander van eep- heid van het wetenschappelijk korps, van openbaarheid van het beleid en ver antwoordingsplicht. De curatoren geven de aanwijzing dat de raden en besturen zich moeten laten bijstaan door onderwijs- en onder zoekcommissies. Zij doen geen uitspraak of de bestuursraad formeel en materieel het hoogste bestuursorgaan van de uiv versiteit is. Raad en dagelijks bestuur hebben hun eigen bevoegdheden. De universiteitsraad krijgt o.m. zeg genschap over de structuur van het on derwij*, het ontwikkelingsplan en het leerstoelenbestand e.d De raad zal be staan uit acht hoogleraren en lectoren acht wetenschappelijke stafleden, ach* studenten en acht leden van het overig personeel. Het huidige dagelijks voor lopig bestuur van curatoren zal nog fungeren ais universiteitsbestuur, mas- onder de nieuwe structuur treedt de Senaat als bestuursorgaan terug, hoewe de Senaat enkele taken behoudt, even als de senatus contractus. Daarbij be horen hel geven van fiat voor toelating tot de examens, het verlenen van do» toraten en de benoeming van rectoren tijdens de experimentele periode Van een zijde is d enieuwe bestuurs structuur al afgewezen. Negentien klin- scbe hoogleraren verklaarden gisteren b<- monde van prof. dr. J. Mali dat de bel-» faculteiten een hoge mate van deskur- digheid vereisen, terwijl zij het onjui- achten van een kleine theologisch- faculteit en een grote medische faculte1 beide gelijkelijk zijn vertegenwoordigd i> de universiteitsraad. Ook achten zij he onaanvaardbaar dat de universiteitsraaf de beslissingsbevoegdheid krijgt over al- leriei fundamentele zaken, hetgeen leiden tot ondoelmatigheid. Het jongenskoor van de kathedraal van Washington zingt t» het Witte Huis kerstliederen voor president Nixon en zijn echtgenote. ;n waar zij thuishoort: Bij het kabi- »t en bij niemand anders". Vertoont de Nederlandse economie in het algemeen een gunstig beeld en is >r pessimisme geen enkele reden, hier daar is de situatie in het bedrijfsle- i niet al te rooskleurig. De hoogcon junctuur versluiert een stuk dieperlig gende problematiek. Alles moet worden gedaan ter beteugeling van de inflatie. Ook de vakbonden moeten voorkomen dat het inflatie^ordt aangewakkerd. Een wijze 'ng aan de kant de vakt Heen maar moge- in een vertrouwensrelatie tussen bestuur. a leden, Die relatie wordt uitgehold als afzonderlijke werk gevers buiten de vakbeweging om aller lei kerstboomachtige loonversieringen willen aanbrengen. De reactie var vakbeweging laat geen andere keuze dan de versiering nog verder te ver fraaien. „Natuurlijk", zei de NKV-vooriztter, „mag er geen sprake van zijn dat in 1970 overal in het land de loonontwik keling zich ver van het economisch-mo- gelijke zou kunnen bewegen. Mocht dit onverhoopt toch gebeuren, dan is failliet van de anti-inflatiepolitiek feit. Overheid en bedrijfsleven zouden dan gezamenlijk moeten proberen de soicaal-economische ontwikkeling weei het rechte spoor te krijgen, maar he' goede klimaat tussen overheid en be drijfsleven is daarvoor momenteel be slist niet aanwezig". PENSIOEN VRAAGSTUK De heer Mertens zei dat gauw eer oplossing moet worden gevonden vooi het pensioenvraagstuk. Medio 1970 wil de vakbeweging weten waar zij aan toe is. Een praktische vraag voor de vak beweging is verder hoe zij kan inspelen op de mogelijkheden die de wetge ving op het terrein van de medezeggen schap zal bieden. Speciaal dacht Mer tens hierbij aan scholing en vorming vooi leden van ondernemingsraden. In het voorjaar zal het NKV hieraan een open baar congres wijden. De NKV-voorzitter legde er de nadruk op dat de vakbeweging in toenemende mate aandacht aan de ontwikkeling i de EEG zal moeten schenken. Meer meer zullen de activiteiten op Europa moeten worden afgestemd. In dit licht bezien kan de beweging zich niet de weelde van een nodeloos versnipperd optreden permitteren. Bundeling krachten en een zo groot mogelijke eenheid van actie binnen de vakbeweging is geboden. De mammoettanker Esso-Neder- 'and, 2S3 000 dwt\ het grootste 'koopvaardijschip, dat onder Neder- rmdse vlag zal varen, is zaterdag •onder doopplechtigheid tn de Nieuwe Waterweg gegleden. Ter wijl de gasten van scheepsbouwer Verolme nog gezellig bijeen •varen, gleed de mammoettanker van de werf, doordat het „van de klink viel" (De klink is het sys teem waardoor het schip van de bouwwerf kan worden losgelaten). Mevrouw H. E- H. Baartmaas. echtgenote van de president- iirecteur van Esso Nederland V.V., die de doopplechtigheid zou verrichten, moest toen met een nootje de Waterweg opgaanom naar taak alsnog te vervullen Aanbevelingen bij ambtsrapport Pastoraal Concilie (Van o redacteur geestelijk leven) UTRECHT „De verplichting tot het celibaat dient te worden opgeheven", zo luidt een van de aanbevelingen die de commissie ambtsrapport van het pastoraal concilie in definitieve vorm heeft opgesteld na het nationale pries- terberaad op 24 en 25 november in Doorn. De commissie zegt verder: „Men kan een inzet voor het rijk der hemelen zowel gehuwd als ongehuwd beleven. Het is aan iedere persoon om voor zichzelf te beslissen hoe en waar zijn inzet de beste gestalte krijgt. In beide gevallen dienen wegen gevonden te wor den tot volwassen en evenwichtige per soonlijke beleving". (Van c correspondent) De commissie raadt het pastoraal con cilie tevens aan, „voorlichting te geven gedachtenuitwisseling te houden om trent de celibaatsproblematiek, alsme de omtrent het probleem dat steeds meer priesters hun ambt ter beschik king stellen", onder leken en pries- om onnodige, al of niet bewuste weerstand weg te nemen. „Het wordt hoog tijd", aldus de aan bevelingen, „dat er openheid, rust er duidelijkheid, ten aanzien van de celi baatsproblematiek komt, opdat de daar door opgeslokte energie voor belangrij ker problemen kan worden aangewend". De bisschoppen wordt gevraagd, moge lijkheden te scheppen waarbinnen de gehuwde priester kan arbeiden. Van toe komstige priesterkandidaten mag niet langer geëist worden dat zij ongehuwd blijven, terwijl het principieel wenselijk moet worden geacht, dat gehuwden tot het ambt worden toegelaten. De bis schoppen dienen in collegialiteit van' het wereldepiscopaat regelingen in deze richting voor de universele Kerk te ma- „Dit mag echter", aldus de aanbeve lingen, „geen reden voor het Nederlands episcopaat zijn, concrete beslissingen voor ons land uit te stellen totdat alle bisschoppen ter wereld dezelfde mening zijn toegedaan. Priesters die niet meer in aanmerking voor een kerkelijke be diening wensen te komen, moeten ver zekerd worden van financiële en maat schappelijke hulp. waarbij ook een pen- sioenregeliing verdisconteerd is". PRAKTISCHE ZAKEN Behalve aan het vraagstuk van de gehuwde priester besteden de aanbeve lingen ook aandacht aan andere prak tische zaken, zoals geloofsbezinning, vak bekwaamheid, nieuwe vormen van ambtsuitoefening, arbeidsklimaat en ka ders. Onder de paragraaf „Nieuwe men- in het ambt" beveelt de ambts commissie aan, dat „de vrouw ten spoe digste verder wordt ingeschakeld in al die kerkelijke taken waarin haar aan stelling niet of weinig problematisch is. De verdere ontwikkeling moet zich erop richten, dat zij alle kerkelijke functies, het voorgaan in de eucharistie niet uit gesloten, kan vervullen". Een andere aanbeveling zegt: „Nader dient -onder zocht te worden of, en in welke geval- tan degenen die niet de traditionele ambtswijding hebben ontvangen, een mogelijkheid kan worden gegeven in de viering van de eucharistie voor te gaan". De definitieve aanbevelingen worden tijdens de plenaire vergadering van het pastoraal concilie, van 4 tot 7 januari 1970 in Noordwijkerhout, in discussie gebracht. BEIROET (Reuter) Het volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft in Beiroet laten weten dat het niets te maken heeft met het incident in Genève, waarbij twee gewapende mannen dit zeiden vertegenwoordigers van het volks front te zijn, de honorair consul van Por tugal in Genève onder bedreiging met geweld een bedrag van circa 900.000 gulden hebben afgeperst. In een verkla ring zegt 't volksfront dat 't optreden van de twee gewapende mannen be schouwt als een poging om het front in diskrediet te brengen. MAASTRICHT Tjjdens de ontvangst an de Nederlandse en Vlaamse deel- emers aan het vierde colloquium Nederlandstalige toneelschrijvers België en Nederland, zaterdagmiddag de feestzaal van het gouvernement te Maastricht, heeft de commissaris der koningin in Limburg, mr. dr. Ch. van Roojj aan de Vlaamse toneelauteur Tone Brulin uit Antwerpen, docent tevens aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de Edmond Hustinxprijs 1969 voor Neder landstalige toneelauteurs uitgereikt. De gouverneur veronderstelde, dat de toneelschrijvers Limburg en Maastricht voor een jaarlijkse colloquium uitver koren hadden, omdat deze provincie en stad een brugfunctie uitoefenen tussen België en Nederland, nog benadrukt doo: het GAoot Limburg Toneel. Frans Cor nans van de ver eniging van toneelauteurs, had het juryrap. id gemaakt. „Het succes van ae i als toneelschrijvei bleef niet beperUi lot het Nederlandst taalgebied", zei Frans Cools. ,,Zijn toneelstukken werden en worden ge speeld van Portugal tot in Zuid-Afrika en tot in Polen en m Rusland. Desondank; is zijn naam in Nederland nog te on bekend en worden zijn toneelstukken hier te weinig gespeeld". Fraais Cools herinnerde eraan, dal Tone Brulin dezer dagen zijn medaille van verdiensten van de stad Brussel terugzond wegens het politieoptreden bij de recente toneeldemonstraties. Hij con stateerde dat dit gevaar in Maastricht gelukkig niet bestond. In zijn geestig dankwoord zei Tone Brulin: „Ik heb. terugziende op mijn werken, een hele serie elkaar opvolgende flops opgeteld die allemaal samen een groot succes maakten. -Voor deze misrekening mijn In de Redoutezaal werden zaterdag twee werkvergaderingen gehouden: een gewijd aan de activiteiten rond het Nederlandstalige toneelstuk met inlei dingen van Alfons Joris, mr. Hans Keuli en Ad Odijk; een gewijd aan de schrij vershonoraria voor radio en televisie me inleidingen van Ernst van Altena en Nic SITTARD Een weddenschap heeft ertoe geleid, dat de tapkraan van café ..Lion d'Or" in Sittard vanaf zondag droog is komen te staan. Eigenaar Wol- ters (62) heeft zijn drukbeklante zaak gesloten. En dat om een niet alledaagse reden. Het was de laatste tijd gebruike lijk, dat hU slechts vanaf 5 uur 's mid dags geopend was. Enkele stamgasten, die al eens aan een gesloten deur ge komen waren, vonden dat niet zo pret tig. Schertsend liet men de heer Wol- ters dan ook weten: „Je moet je zaak maar voor goed sluiten-. Van het een kwam het ander. „Waar om met", zei de heer Wolters. Een van de stamgasten stelde toen 500 gulden be- scniköaar, als de heer Wolters deze stap zou durven zetten. De heer Wolters zou daarentegen 1000 gulden moeten beta len ais hij na zondagavond nog zou blij ven tappen. De Sittardse kastelein ging op deze weddenschap in, met als gevolg dat zijn klanten zaterdagavond en ook zondag zonder een cent te betalen hun aorstlge kelen hebben kunnen lessen. Een van de bijkomende voorwaarden was na melijk, dat de heer Wolters vanaf zater dagavond zijn consumpties gratis zou moeten verstrekken. orschoon hij vastbesloten Is de zaak met meer te openen, heeft de heer Wol ters er toen wel een beetje spijt van. „Als je vijftien jaar een café hebt ge had, dan doet het toch wel pijn om er zo eén-twee-drle mee op te houden". Hij heeft echter al een vervangende vrlje- tijdsvervulling gevonden. Schertsend zegt hij: „Ik heb nog een draaiorgel, waarmee Ir samen met mijn vrouw er op uit kan". (Van o e correspondent) BRUSSEL Bij een gasontploffing in het plaatsje Haine-St.-Tierre nabij la Louvière, in de Belgische provincie He negouwen, kwamen zaterdagnacht twee personen om. achttien mensen raakten zwaar gewond, vijf huizen werden totaal verwoest en tien andere halzen ern stig beschadigd. Oorzaak van het ongeval was waar schijnlijk een lek in een oude gasbuis, waar thans aardgas onder hoge druk wordt doorgepompt. De gasmaatschap pij heeft gisteren ondèrzocht of de stren ge vorst niet mede-oorzaak is. Welke vonk de explosie veroorzaakte kan men nog niet met zekerheid zeg gen. In ieder geval gebeurde het onge val op een kruispunt vlak voor een café. „Het was alsof een bom insloeg", aldus een getuige. Een oude vrouw kwam brandend uit een huis gelopen. Mensen die haar wil den helpen werden weerhouden door vlammen die metershoog over de stra ten liepen. De vrouw verbrandde levend Het tweede slachtoffer, ook een bejaar de vrouw, stierf als gevolg van eer hartaanval. Twee van de gewonden verkeren in levensgevaar. De gouverneur Voor ons eindpunt in discussie over het celibaat (Van onze redacteur geestelijk leven) UTRECHT De stuurgroep van Septuagint heeft zaterdag besloten, tij dens de plenaire zitting van het Pasto raal Concilie (47 januari 1970) een ver gader- en discussiecentrum te openen in Noordwijkerhout. Septuagint hoopt daar mee kritische begeleiding te kunnen bie den aan de vergaderingen van 't concilie. Het vergadercentrum zal niet op het ter rein van het concilie worden ingericht, maar in het Noordwükerhoutse retraite- Kapelaan Jan Ruijter uit Beverwijk, woordvoerder van Septuagint, meent dat het Pastoraal Concilie ten gevolge van de ontwikkelingen van de laatste weken (onder meer de oprichting van de Actie groep Wereldkerk) „een vaag geheel" zal worden. Duidelijke meningsvorming over de twee ontwerp-rapporten over de pries ters en religieuzen is niet te verwachten. „Zou dit voor de bisschoppen gaan be tekenen dat zij beleidsbeslissingen met name ten aanzien van de gehuwde pries ter, uitstellen", aldus kapelaan Ruijter, „dan achten wij ons én wat de priesters in onze groep betreft én ten aanzien van andere priesters vanaf dat moment door geen enkele belemmerende bepaling meer gebonden, noch ten aanzien van de celi- i baatsverplichting, noch wat betreft expe rimenten in de pastoraal. Voor ons is, zoals de bisschoppen uitdrukkelijk weten, Noordwijkerhout het eindpunt in de dis- e over het celibaat. We wensen ove:Üee aan tot belangrijker zaken binnerlle 1 het kader van de kritische gemeentevor Een kleine commissie van de stuur groep zal begin januari een rapporOorj samenstellen over de positie van Sep en tuagint en over zijn stellingname tegen over de ontwikkelingen in de kerk. Ovei (oi dit rapport zal de gehele SeptuagintgroeiJjfsn met alle geïnteresseerden drie dagen lan discussiëren. Na afsluiting van de plenai re vergadering zal Septuagint 'n evalua tiebespreking houden in het vergader en discussiecentrum. BURGEMEESTER VAN BRUSSEL (Van onze correspondent BRUSSEL De Brusselse burgemees ter Oooremans heetf een communiqué uit gegeven (alleen tn het Frans) om niaals te protesteren tegen wat hij i de tendentieuze berichtgeving over de re) len rond de Burseelse Beursschouwburg te zaterdag van vorige week. Bij die rel>%ee raakten twee Nederlandse acteurs gewone De burgemeester zei dat zijn agenten d protesterende acteurs vriendelijk en s alle kalmte hadden verzocht de zaal '"fcrs verlaten, en dat ze pas hardhandig ware: opgetreden na „formele weigering en ce- onduldbaar rebellerend gedrag" van d> Nederlandse acteur».

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6