mening vervul je hartewens... met de zilvervloot Verzuimuren aan Rijnlands Lyceum ongewoon hoog Bont en animerend promenadeconcert met vele troeven „Hij was te goedgelovig' sparen- verstandig en handig „Op en brief' van Amptmeijer en Walle Politiemannen vuurden best Leidse agenda BIOSCOPEN Vallen en opstaan MAANDAG 22 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leerlingen blijven zonder reden weg OEGSTGEEST Het aantal verzuimuren van de leerlingen van het Rijnlands Lyceum neemt angstwekkend toe. Zozeer zelfs dat de ouders van de leerlingen uit de eindexamenklas een waarschuwingsbrief hebben ontvangen waarin het volgende staat: Het verzuim van lessen Is In de eindexamenklassen zeer hoog. Niet alleen om ziekte, maar ook om tal van andere redenen vragen of nemen leerlingen dagen of uren vrij. By contröle van deze absenties blijkt, dat ouders soms absenties excuseren, die niet overeenstemmen met de regels van de school. Uiteraard moet de mogeiykheid worden opengelaten dat de ouders daarby over andere gegevens beschikken dan de school. Dit veelvuldig verzuim beïnvloedt de gang van het onderwys ongunstig. De regelmaitge behandeling van de stof kan onvoldoende voortgang vinden, om dat vaak leerlingen gedeelten hebben gemist. Huiswerk wordt onvolledig ge maakt, proefwerken moeten worden uit gesteld of ingehaald, het vaststellen van rapportcijfers (en gezien de huidige re geling dus ook van de eindexamencij- fers) wordt hierdoor ernstig bemoeilijkt. Dit alles veroorzaakt een slechte werk sfeer en draagt bij tot onbevredigende resultaten. Het brengt de leraren tot twijfel ten aanzien van hun medever antwoordelijkheid voor de prestaties der leerlingen. De leraren kunnen in on voldoende mate het door hen noodzake lijk geachte werktempo bepalen. Zij vra gen zich af of zij nog verplicht zijn mee te werken om de gevolgen van ab senties op te vangen, extra tijd te be steden aan inhaalproefwerken, werk weken, mondelinge proefexamens e.d. in klassen waarin niet alle leerlingen doen wat zij kunnen. Gesprekken Een aantal leraren heeft geprobeerd door gesprekken met de leerlingen in de situatie verbetering te brengen. De schoolleiding heeft daartoe graag de weg opengehouden door zich van het nemen van maatregelen te onthouden. Deze gesprekken hebben evenwel geen verbetering in het schoolbezoek veroor zaakt. Omdat het van belang is dat ouders en leerlingen goed zien wat hier in het geding is, heeft de schoolleiding met de leraren besloten vast te legeen wat hun gemeenschappelijke onvatting Is en welke maatregelen zij willen ge bruiken om deze uit te voeren. Schoolleiding en leraren menen dat in de periode tot het eindraDport alle leer lingen alle lessen moeten volaen. On vermijdelijk verzuim moet direct bij te rugkomst van de leerlingen door de ouders schriftelijk worden gemeld. An ders zullen leerlingen, overeenkomstig de bestaande regelingen, verwijderd kun nen worden. De leraren zijn bereid hun medewerking te verlenen aan de eindexamenwerkwe ken, proefexamens e.d. Zij zijn. niet lan ger bereid in het tempo van de stofbe handeling en de omvang van hun proef werken met absenties van leerlingen re kening te houden. Zij zullen alleen bij onvermijdelijk verzuim van de leerlingen accepteren dat huiswerk te laat wordt Ingeleverd of dat gemiste proefwerken worden ingehaald. Bij de bepaling van cijfers zullen zij niet ingeleverd werk als een zeer onvoldoende prestatie be schouwen, die mede het rapportcijfer zal bepalen. Staatsexamen Volgens bovenstaande regeling zullen de leerlingen zich onder medeverantwoor delijkheid van de leraren op het eind examen kunnen voorbereiden. Schoollei dig en leraren achten een andere vorm van voorbéreiding binnen de school nii aanvaardbaar. Zij wijzen daarom op de mogelijkheid buiten de school staatsexa men af te leggen. De brief is onder tekend door dr. J. P. Naeff, rector var het Rijnlands Lyceum, die besluit te hopen, dat het bovengenoemde stand punt het eindexamen 1970 succesvol maken. Hy nodigt de ouders uit daar aan hun medewerking te verlenen en vermeldt nog dat vele ouders en leer lingen hun medewerking al zo verlenen dat voor hen de brief overbodig is. oudejaarsavond van de N.A.L. LEIDEN Vertrektijd van de laatste bus vanuit AJphen naar Zevenhoven 19.06 uur; Alphen naar Nieuwveen - Langeraar 20.06 uur; Alphen naar Ter Aar 21.06 uur; Alphen naar Nieuwkoop- Noorden 1906 uur; Nieuwkoop naar Alphen 19.32 uur; Noorden naar Alphen 19.25 uur; Zevenhoven naar Alphen 19.45 ur; Ter Aar naar Alphen 20.00 Nieuwveen naar Alphen 19.40 uur den naar Langeraar - Nieuwveen 19.55 uur; Lelden naar Ter Aar 20.55 Leiden naar Zevenhoven 18.55 uur; den naar Nieuwkoop - Noorden 18.55 uur; Noorden naar Leiden 19.25 Nieuwkoop naar Leiden 19.32 uur; Ze venhoven naar Leiden 19.45 uur; Ter Aar naar Leiden 20.05 uur; Nieuwveen naar Leiden 19.40 uur; Nieuwkoop naar Woerden 19.50 uur; Woerden naar Nieuwkoop - Ter Aar 21.00 uur; Zegveld naar Woerden 20.45 uur; Woerden naar Zegveld 20.30 uur; Woubrugge naar Alphen 19.48 uur; Alphen naar Wou brugge 19.33 uur. ff ET DOOR K O georganiseerde en door het publiek zo fel begeer de jaarlijkse Kerst-promenadeconcert is zaterdagavond weer een éclatant succes geworden. Onder de inspire rende leiding van dirigent Gijsbcrt Nieuwland zongen en speelden het Radiokoor en het Promenade Orkest zich naar hoog niveau, daarby ge steund door de voortreffelijke akoes tiek van een afgeladen Stadsgehoor zaal. Een dergelijke grote opkomst is natuurlijk toe te schrijven aan het variatie- en omvangryke program ma, maar het succes moet nog altijd komen van de keuze en de samenstel ling daarvan. En daarmee zaten we deze keer erg goed. Aafje Heynis, de soliste van deze avond, zong „Che faro senza Euridice" uit „Orféo at Euridice" van Von Gluck, nadat het orkest de Ouverture daarvan met glans had uitgevoerd. Een fijn staal tje van moderne instrumentatie ver tolken was ook de Ouverture tot het 2e deel van Berlioz' „L'enfance du Christ", waarna het Radiokoor de aandacht voor zich opeiste met een vlekkeloze interpretatie van „L'adieu des Bergers" uit hets-elfde oatorium en het traditionele „Les anges dans les campagnes". Een indrukwekkende samenklank bereikten ze, al moet gezegd worden, dat de tenoren het meest een eenheid vormden. Dat echter elke partij zijn zuivere volu mineuze bijdrage leverde aan het zo welluidende eindresultaat, kwam nog eens dubbel zo goed tot uitdrukking in bewerkingen van de negro-spiri- tual „Shout for joy" en het toepas selijke „T wish you a merry Christ mas" (a capella); vooral de laatste werd warm ontvangen. HET ORKEST ondervond even wat pech met een suite uit de zgn. opéra comique „Zemire et Azor" van de Belgische componist André-Mo- deste Grétry. De instrumentalisten werkten met volle inzet aan dit fyn- melodieuze en ritmisch zo sterke werkje (blaaspartijen!), maarde KRO, die radio-opnamen maakte, onthulde tijdens de pauze dat iemand de stekker eruit getrokken had Zo gebeurde het, dat we de suite na de pauze nogmaals hoorden, alvorens Het Promenade Orkest. de schitterende Ouverure en Pastorale uit Handel's „Messiah" werden uit gevoerd. De samenklank van violen, celli en bassen klonk mij als nage noeg perfect in de oren: er werd met begrip genuanceerd en ritmisch ge streken. Zó fijn klonk het, dat ik ondeugd liever bij Handel de stek ker eruit had gezien. AAFJE HEYNIS (vóór de pauze had ze Saint-Saëns' „Printemps qui commence" en een aantal gave Kerstliedjes van Albert de Klerk ge zongen) oogstte voor de laatste maal tijdens dit promenadeconcert veel ap plaus voor het bekende „O thou that tellest", eveneens onderdeel van „De Messiah". De zangkwaliteiten van Nederlands meest representatieve alt behoeven geen betoog meer. De hon derd procent overgave, waarmee zij zich immer op haar partituur werpt, ook niet. Koor en orkest zouden we inmiddels te veel eer aandoen met verdere lof tuitingen. Een pluim op de gezamen lijke vertolkingen van „Judex" (Gou nod) en „American Rhapsody" (Haydn Wood) verdienen zij echter nog. Dirigent Gysbert Nieuwland, die sinds 1967 by het Promenade Orkest de dirigeerstok zwaait, leidde enthou siast en bekwaam. De flair, waarmee hij tenslotte in de samenzang de lippen van het voltallige publiek los kreeg, deed de aloude scheiding tus sen musici en publiek radikaal door breken. En daar moeten we naar toe, celebrale toestanden ten spijt. Willem Schrama Rijkspolitie Leiderdorp over gearresteerde kassier F. V. Morgen Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300 - per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk ai na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700.— inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kim je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. voorgeleid LEIDERDORP De 26-jarige kassier i F. H. V. van de Boerenleenbank in Lei derdorp, die de vorige week een gefin- geerde overval aldaar had opgezet (zie de voorpagina van onze zaterdag-editie), wordt morgen voor de Haagse politie- rechter voorgeleid, tesamen met een 23- jarige Noordwyker, die eveneens l.v.m. deze zaak is gearresteerd. De Rijkspolitie Leiderdorp is met het onderzoek betreffende deze zaak nog niet veel verder. Van berichten omtrent onderwere'jdfiguren ,die in deze zaak betrokken zouden zyn, is beslist geen sprake, zo verzekerde de opperwacht meester ons hedenmorgens Volgens de politie is V. „te goedgelovig en te vertrouwelijk" geweest, waardoor d etekorten zich gedurende de laatste weken steeds opstapelden. De opper wachtmeester: „Voortdurend kwamen er mensen geld lenen, maar det geld werd niet terugbetaald. Als je dat telkens maar geeft, dan kom je in moeiiykheden. Hij heeft er in ieder geval niets van in zyn zak gestoken." Clubwedstrijden op het Vennemeer OUD ADE Op het Vennemeer, waar over zich de deelnemers aan de Molen tocht een weg baanden, hield de ijsclub van Oud Ade haar clubkampioenschap pen onder gure weersomstandigheden. By de heren verschenen 37 deelnemers aan de start. De uitslag was als volgt: 1 Piet van der Geest, P. L. zn.; 2 Dammie van der Poel, D. zn.; 3 Wim van der Geest, P. L. zn.; 4 Leo van der Poel, A. zn. 5 G. van der Fits. Voor de clubkampioenschappen dames j gaven zich 10 deelnemers op. Uitslag: 1 Riet Heemskerk, Th. dr.; 2 Helma j van der Geest, Th. d.; 3 Gonnie van der j Koudekerks gemeentehuis gerestaureerd KOUDEKERK De restauratiewerk zaamheden aan het Koudekerkse ge meentehuis zijn in zo'n vergevorderde staat, dat de feesteiyke ingebruikneming reeds zaterdag 3 januari om 15.00 uur plaats kan hebben. Na afloop daarvan volgt om 16.00 uur een nieuwjaarsrecep tie door het gemeentebestuur. Van 19.30 Nachtelijke controle op iveggebruikers ALPHEN AAN DEN RIJN. De lan delijke actie van de politie voor de ver keersveiligheid heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag te Alphen aan den Rijn resultaat opgeleverd. Het voor naamste doel van de actie waarin te lphen 16 politiefunctionarissen waren ingezet, verdeeld over twee posten t.w. Prins Bernhardlaan en de hoek tegen over garage Boot aan de Willem de Zwygerlaan, betrof na te gaan in hoe drankmisbruik in het verkeer sprake was, en welke andere zware over tredingen er werden begaan, welke een ernstig verkeersongeval tot gevolg zou den kunnen hebben gehad. Te lphen werden bij die actie 219 voer tuigen aangehouden en ed inzittenden gecontroleerd. Er konden onder de be stuurders tydens hun tocht geen drank gebruik worden vastgesteld. 18 bestuur ders waren niet ln het bezit van hun rijbewijs en evenveel miste het kenteken bewijs: één bestuurder had in het ge heel geen rijbewijs en én had een ongel dig kentekenbewijs. Tien wagens hadden i gladde banden, zes wagens waren on voldoende verlicht en in zes gevallen had men de leuze „Glaasje op, laat je rij den" in acht genomen. LEIDEN In de nacht van 19 op 20 december is ingebroken in een huishou- I delyke artikelenzaak aan de Lage Ryn- dijk Er werden een plaenwisselaar en twee luidsprekers boxen ontvreemd. De buit heeft een waarde van 600 gulden. ALPHEN AAN DEN RUN De poli tie en reservepolitie van Alphen aan den Rijn hebben gedurende de af gelopen zes toeken op de schietbaan wedstrijden ge houden met vuurkarabijnen. De deelne mers waren aan de hand van de resul taten van het vorige jaar, onderver deeld in drie klassen: A, B en C. In alle klassen kon men in totaal maxi maal 360 punten behalen. De winnaars zyn: Klasse A: 1 N. v. d. Wilt, 339 punten; 2 L. v. d. Steen; 328 punten: 3 P. J. Smit 336 punten. Klasse B: 1 J. Groenendijk 320 punten; 2 P. A. Burggraaf 309 punten; 3 G. W. M. Kuijk 309 punten. Klasse C: 1 J. v. d. Bos 319 punten; 2 G. D. H. van Wou denberg 316 punten; 3 A. Jansen 311 punten. Eucharistieviering pastoraal concilie in Noordwijkerbout NOORDWIJKERHOUT Van 4 tot 7 januari wordt de volgende zitting gehou den van het Pastoraal Concilie op „Leeuwenhorst" In Noordwykerhout. Op dit concilie zullen als thema aan de orde komen: 1. de Religieuzen; 2. Naar een vruchtbaar en vernieuwd functioneren van de ambtsbediening. Men hoopt op een intens meeleven met alles wat op dit concilie besproken zal worden en gezameniyk optreden naar „Leeuwenhrost" voor de veiring van de eucharistei. Die dag zal een voettocht ge houden worden naar Leeuwenhorst", waarvoor het volgende programma is samengesteld: 14.55 uur vertrek vaa de Brink te Noordwijkerhout15.30 korte repetitie in de kapel van „Leeuwen horst"; 15.45 uur Eucharistieviering; 17.00 terugtocht naar de Brink in Noord wykerhout. MAANDAG 22 DECEMBER Steenschuur 6 Jeugdschaaktoernooi; 9-12 en 2-5 uur. Vroiycke Arcke Kerstknutselmid- dag: 14.15 uur. DINSDAG 23 DECEMBER Groenoordhal Schoolmicro-korfbal- toernooi; 10-15'en 16-23 uur. Museum van Volkenkunde film: „De Zambesi getemd"; 15.00 uur. Steenschuur 6 Jeugdschaaktoernooi; 9-12 uur. Vroiycke Arcke Kerstviering; 14.15 u. Camera: „Petulia" (18 jr.) Prolongatie Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 eD 9.15 uur. Nachtv. „Pervers spel (18 jr.) Lido: „James Bond" (14 jr.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „The wild Bunch" (18 jr.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Trianon: „The Graduate" (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur Rex: „Gungala, 't naakte pantermeisje" (14 jr.) Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtv. ..Strip-girls van Soho" (18 jr) TER AAR Onder auspiciën van het Zuidhollands Merendistrict orga niseerde de Ter Aarse IJsclub het afgelopen weekend een merentocht, waarvoor grote belangstelling bestond. Vanwege de betere weers omstandigheden vormde zaterdag de topdag. In totaal namen naar schatting ongeveer 2000 personen aan deze schaatstocht deel, met afstanden van 20, 40 en 60 km. Vanaf de start bij het patronaatsgebouw in Langeraar ging de tocht over de Langeraarse plassen (Noord- en Zuidpias). Na vele uren van schaatsgenot finishte men tenslotte weer bij voornoemd gebouw. Onder de deelnemers bemerkten we o.m. minister Toxopeus en vele burgemeesters uit de omringende gemeenten. De gebeurtenissen tijdens de begrotings behandelingen rondom het Leidse PAK hebben veel stof doen opwaaien. De be langrijkste oorzaak hiervan was in feite niet zozeer het gewraakte artikel in „Radikaal" als wel de hetze die door (een zich christelijk noemende krant) is ontketend. Want laten wy wel wezen de opruiende artikelenreeks van de jour nalist (het noemen van zijn naam laten wij maar achterwege; dat zou teveel eer zijn voor dit heerschap') bestaat al zo lang het PAK oud Is. Wij geloven des ondanks dat deze lastercampagne de proggressieve krachten in Leiden veel goed heeft gedaan (het PAK heeft nu een grote bekendheid verworven) maar dat neemt niet weg, dat er een aantal legenden zijn ontstaan rondom 't PAK, en wy hechten er grote waarde aan die tijdig uit de weg te ruimen. Om te be ginnen willen wij onze visie geven t.a.v. de positie der PvdA-wethouders in het college van b. en w. Wij citeren uit het artikel in „Radikaal": de paar linkse FvdA'ers werden volgekomen ingekapseld door hun soms ongeloooflijke rechtse fractiegenoten en de rest van de raad bestaat uit lieden die systematisch alle PSP-voorstellen af wijzen omdat „dat anders teveel eer voor de PSP is." De enkele keer dat ze nog wel eens willen voorstemmen komt om dat ze dan een PvdA-wethouder kunnen nesten, want zo zijn ze ook wel Met nadruk wijzen we nog eens op de laatste passage, betreffende het „wet- houdertie pesten". Voordat de „christe- l^k-nationale" pers dit opnieuw gaat misbruiken voor de misleiding van haar lezers, willen wij het laatste met een voorbeeld aantonen. De KVP-voorzitter Hanssen heeft eind september ge zegd. dat hij tijdens de begrotingsbe handelingen de wethouders Piena en Sannes voor het blok zou laten zetten: waren ze tegen het PAK dan mochten ze hun posten behouden, waren ze er voor dan moesten ze weg! De KVP- raadsfractie heeft zich van dit voorne men nimmer gedistancleerd. De KVP- wethouder heeft dit evenmin gedaan over „kollegiale bestuursverantwoorde- lilkheid" gesproken. Deze zaak is toen op de bestuursverga dering van de PSP ter sprake gekomen en besloten werd om wanneer de KVP deze motie inderdaad zou indienen tot het uiterste verzet te bieden. Dit besluit vloeide niet voort uit welwillend heid tegenover de PvdA. Neen,) dit be sluit was een rechtstreeks en konse- kwent gevolg van de houding die de PSP al jarenlang aanneemt tegenover de wethouders Piena en Sannes. Deze houding kenmerkt zich door een warme sympathie. Natuurlijk, er waren (en er zijn) tussen de PSP-fractle en de ge noemde wethouders belangrijke politieke verschillen. Maar dat neemt niet weg dat de heer Piena om met hem te be ginnen een grote staat van dienst heeft binnen de Leidse arbeidersbewe ging. wy herinneren aan de moeiiyke crisisjaren toen Piena voorop liep in de strijd tegen de Coiyn-onderdrukking en het opkomende fascisme. Wij herinneren aan de oorlogsjaren toen Piena „Kees Piena" een onvergetelijk aandeel le verder in het verzet. (Dat laatste geldt trouwens ook voor mevrouw Van der Blom van de CPN). Wij herinneren aan Piena's verdiensten in de na-oorlogse periode, als raadslid en als wethouder. Wanneer deze begroting de laatste is die hy meemaakt als wethouder van Open bare Werken dan zal de PSP de laatste partij in Leiden zijn, die de lof welke hem ten volle toekomt zal onthouden. Hetzelfde geldt voor de heer Sannes, die zijn onderwijsportefeuille beheert op een wijze die slechts bewondering afdwingt, wanneer men weet dat Leiden in dit op zicht zoals met veel andere dingen een lastige stad is. wy betreuren het daarom openiyk dat zowel de heer Piena als Sannes tegen de PAK-overeenkomst hebben gestemd. Want zy weten hoe moeilijk het is om te werken met de beleidslijnen van een rechtse regering die door de Nederlandse arbeiders open lijk verafschuwd wordt. Wat betreft de felheid waarmee de heer Zunderman de PSP en met name een der ondergetekenden beledigde, me nen wij dat hij zijn energie beter had kunnen besteden tegenover diegenen in de raad, die lid zyn van de partijen die al jarenlang het socialisme bekladden en belasteren. De PSP is een strydbare, socialistische party. Wij zyn van me ning dat die strijd ook gevoerd kan móet worden op gemeenteraadsni veau. De PSP weigert iedere samenwer king met rechts, ook met die PvdA'ers, die vinden dat Je alleen maar „fatsoen lijk" moet doen. In dat opzicht hebben wij wel vertrouwen in mensen zoals de heer Piena. Hy was het, dat nog recent verklaarde: 'Als het móet, dan sta ik naast jullie op de barrikade!" Voor Leiden met haar duizenden woning zoekenden, haar verschrikkeiyke armoe de en dreigende onbestuurbaarheid ïykt die tijd nu aangebroken te zyn. Hoogachtend, H. AMPTMEIJER (PSP-raadslld) C. WALLE PSP-bestuurslld) CeidAcSourtant De PSP'ers Herman Amtpmeijer en Kees Walle tasten in een open brief, die wij vandaag in onze kolommen Uw Meningr publiceren, min of meer de vrije meningsuiting en persvrijheid aan. Zy schrijven onder meer dat een Leids journalist in een opruiende artikelen reeks een lastercampagne heeft ge voerd tegen het Progressief Akkoord. Tevens laten zy zich zeer laatdunkend uit over de betreffende Journalist, wy protesteren daar fel tegen. Vorige week verheerlijkte Herman Amptmeijer in de Leidse gemeenteraad de demo cratie in de DDR. Later nam hy zyn uitspraak terug. De „open brief" ech ter bewyst, dat Amptmeijer daar wei nig of niets van gemeend heeft. Want ook bijvoorbeeld Walter Ulbricht be dient zich ten aanzien van de pers van een taalgebruik als do heren Ampt meijer en Walle ten aanzien van de Leidse journalist hebben gedaan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3