DE VALSE PROFETEN VAN AMERIKA 170 Zomaar een ochtend in Los Ange les. Het wachten op een taxi duurt twee minuten. In die tijd passeert een sjofele man, die als een vaandel een bord voor zich uit draagt, waai'op de tekst: „God helpt u, God redt u". In die tijd passeren ook twee sjieke dames, pamfletjes onder de ruitenwissers van de geparkeerde auto's achter latend, waarop de tekst: „Eenieder die varkensvlees eet, behoort aan de duivel. Zo zeker als hij het eet, zo zeker zal hij binnen een half uur een leugen vertellen. Het varkensvlees, dat gij eet, zal in uw buik rotten, en de Heilige Geest zal niet in u willen blijven". Geen toeval, deze religieuze acti viteiten op een doordeweekse morgen, zo wordt mij verzekerd. Het is normaal voor Los Angeles en het is normaal voor heel Amerika. Aimee Semple McPherson, die gekleed als ver keersagent, gezeten op een zware motor, door het middenpad placht te razen. land tel' wereld kan bogen op zoveel verschillende •ermdsoortige godsdienstige sekten en stromingen Is de Verenigde Staten. Sommige daarvan zijn over de -en-el d uitgewaaid C-^de Mormanef£I "die geloven, dat teue in Amerika geboren werd en dait hij daar ook zal aigkeren, qf de Jehova's Getuigen, wier massale opplechtighddén in fewèmMdón^ook .in Nederland'mieft bekend zijn. Maar dat is niets vergeleken bij wat er rechts in de Verenigde Staten zelf aan exotische igieuze gewassen woekert en gewoekerd heeft, met de mige sinaasappelenstaat Californië als bekerhouder, n paar willekeurige namen, die verderop nog zullen •ugkeren Benjamin Franklin Purnell, die zich uitriep koning van het Israëlitische Huiis van David en alle csuele verkeer yerbood, zelfs in het huwelijk, maar er dn zijn luxueuze tempel een harem van twintig zestig jonge „maagden" op na hield en die, toen hij verdenking van ontucht werd gearresteerd, in bed tt-d aangetroffen met een vijftienjarig meisje. Aimee miplc McPherson, die haar volgelingen overdonderde, i een raoemobor naar de kansel te daveren- ly W. Ballard, die als „aangewezen boodschapper van ten hemel gestegen Meesters" de sekte van de „Groot in Ik" slichtte, hetgeen hem in zes jaar lijd tien Ijoen gulden rijker maakteWie zich verbaasd ."er Lou de Palingboer en zijn Mien, kan in nerifca pas recht zijn hart of zijn neus ophalen aarorn? Waarom is het godsdienstige charlatans, miakken met hoogmoedswaanzin en zelfs onversneden yohopaten gelukt in 150 jaar Amerikaanse historie nderdduizenden zieltjes te winnen, miljoenen dollars vergaren en schandalen te creëren zowel seksueel financieel die men eerder in de Romeinse keizertijd i zoeken? Het is een vraag, die de auteur Arthur prmont zeer heeft gekweld. Hij komt tot de volgende van antwoord. Allereerst heeft de volledige dsdienstvrijheid, die tot Amerika's beste tradities hoort, een vruchtbare voedingsbodem gevormd voor erlei vormen van fanatisme en religieuze flessen- ikikerij. Vervolgens is er de factor van de udt- strakbheiid van het land iedereen, die. zich een ofeet voelt, hoeft maar een stukje prairie of woestijn te zoeken om relatief beschermd te zijn tegen de nvloeken en vijandigheid van de grote godsdiensten. iEn tenslotte is het een feit, dat de godsdienstige Amerikaan zich, in tegenstelling tot Europeanen, altijd aangetrokken heeft gevoeld tot dominerende persoonlijk heden en rlièuwe stromingen zeker indie -delen vari het enorme continent, waar opvoeding en cultuur minder belangrijk worden geacht dan het woord van de bijbel- Ook de ü/assamediq .hqblz^ fs.eft,,rql, gespqqjd- Het is twijfelachtig, of Aimee Semple McPherson van kust tot kust bekend geworden zou zijn, wanneer ze niet de steun had gehad van een radiostation en van de kranten in Los Angeles. De radio-uitzendingen van Badlands „Groot Ben Ik" leverden hem tienduizenden „bekeer lingen" op Toen Krishnu Venba voor de televisie had gepreekt, werd zijn godsdienstige kolonie overstroomd met aanmeldingen. Bn de steeds kleiner wordende invloed van de grote kerkgenootschappen kan een oorzaak zijnZeker in Amerika met zijn krankzinnige levenstempo en zijn genadeloze afvalrace naar nóg meer welvaart zal de mens gemakkelijk geneigd zijn een profeet te zoeken, die voor hem tegelijkertijd Verlosser, Vader en God is en die hem kan beschermen legen angst, frustratie en het ongemak van de dood. Profeet in liuis Het verhaal van de gewezen stoffeerder Robert Matthews illustreert hoe simpel het is, in Amerika zieltjes te winnen, mits men over een voldoende dosis magnetisme en fantasie beschikt. Op een dag belde hij lang, mager, wapperende haren en baard, door dringende blik aan bij Elias Pier son, een even rijke als vrome koopman in New York. De dienstbode, die open deed, hief haar handen ten hemel en fluisterde: „Bent. u Christus?" De vreemdeling schudde het hoofd- „Ik ben de herrezen profeet Mattheus", sprak hij ge dragen. De dienstbode viel flauw Pierson snelde, samen met zijn zakenvriend Benjamin Folger, die op bezoek was, toe en droeg het meisje naar binnen. De vreem deling volgde hem zonder een hand uit te steken de ■ogen afwezig. „Ik ben de profeet Mattheus van hel Nieuwe Testament", zei hij opnieuw. „Ik ben opgestaan uit de dood en draag de geest Gods in me". Pierson geloofde hem onmiddellijk en nam hem op in zijn huis- Al de eerste middag kocht hij voor hem in de duurste modezaken zes kostuums, drie dozijn over hemden en zes paar laarzen- Hij beval de dienstbode de profeet elke dag te helpen bij zijn bad, toen deze dit verzocht. Het meisje protesteerde, maar Pierson hiel,d voet bij stuk. „Je zult niet de rug van een-man Wassen; maar die van Mattheus. Je zou je vereerd moeten Voelen". Zozeer was hij gehypnotiseerd door zijn gasi. „die beweerde, achttienhonderd ja^r oud te zijn, dal hij t en zwaar zilveren servies voor hem liet 'smeden, ver sierd met de leeuw van Juda, en dat hij tenslotte al zijn bezittingen liet overschrijven op de naam van de profeet. Ook Benjamin Folger was volkomen in de ban van Matthews gekomen Hij nodigde hem uit te komen wonen op zijn landgoed- Matthews stemde genadiglijk toe en nam at de eerste de beste nacht Ann Folger, de vrouw van zijn gastheer, mee naar zijn slaapkamer Het duurde niet lang, voordat ze in verwachting was. Er volgde een tijd van grote opwinding in het huishouden. Er werd een baby-uitzet besteld, waarop de namen van de twaalf apostelen waren geborduurd. Niets was goed genoeg voor de „goddelijke zoon", die de profeet in het vooruitzicht stelde. Ook Folger maakte zijn bezittingen over op Matthews' naam. De ontknoping kwam, toen de boreling.... een meisje bleek te zijn Folger en Pierson wezen Matthews ont goocheld de deur en dreigden met een proces om hun eigendommen terug te krijgen. De profeet probeerde daarop zijn twee gastheren te vergiftigen, hetgeen bij Pierson lukte- Gek genoeg sprak de jury hem'vrij, zodat Matthews zijn misdadige carrière als de profeet Mattheus kon voortzetten. Hij was zelfs een -tijdlang Le 'gast bij Joseph Smit. de profeet van de Mormonen, en enkele van zijn religieuze denkbeelden zijn in de leer van de Mormonen doorgesijpeld. Zo mogelijk nog meer verbijsterend is de carrière van James -T. Strang geweest een schoolmeester, die er met zijn kleine postuur, koperkleurige baard en vlammende blik uitzag als een ondermaatse aartsvader. De Mormonen zetten hem uit liun Kerk. omdat, hij te ambitieus was, waarop hij besloot een eigen sekte te stichten. Dat ging als volgt. Op een mooie herfstmorgen brok hij met vijf geestverwanten naar een plek, waar een elk stond, die hem door een engel was aangewezen- Ze groeven tussen de wortels en vonden drie met vreemde tekens beschreven koperen platen- James Strang zette de „Urim en Thummin'-bril op de neus. die de engel hem gegeven had en kon nu liet schrift ont cijferen „Het is een boodschap van de Rajah Machore van Vorito", kondigde hij aan. „Een machtig profeet is honderd politieagenten zag erop toe, dat deze regels strikt werden nageleefd. Aan hun riemen hingen bijbels, op nun epauletten waren duiven geborduurd en op hun petten droegen zij in 'goud hqfc -.woord -,geduld"'-' In Qe stad Zion zou de zonde niet bestaan Wat Dowie zelf betreft: hij bezat midden in Zion een paiets van dfie- verdiepingen Op, fde l^eedq^ye.tdi^iping was eeïi geheime kamer, slechts bereikbaar via een wirwar van stalen deuren en gangen. Daar hield hij vaak een „nachtwake met: God", alleen toegankelijk voor vrouwen. Ook nam hij vaak twaalf vrouwen mee naar het buitenverblijf, dat hij zich voor achthonderdduizend gulden had laten bouwen. Nog wijst de badkuip van vierduizend gulden, die hij zich aanschafte, op een sobere en kuise levenswandel Zijn invloed was onder tussen zo groot, dal president Roosevelt niet schroomae hem een audiëntie van een uur toe te staan. Toen hij stierf, kwam de aap uit de mouw- Hij liet een miljoenen schuld na en de geheime kamer bleek uit te puxren van de pornografie- Maar de stad Zion bestaat nog steeds en de inwoners wachten nog steeds op de* beloofde Komst van de Koning Want was Dowie niet Elias. die aue dingen zou hernieuwen? Benjamins pretpark Benjamin Purnell trouwde op zijn zestiende en pleegde bigamie toen hij negentien werd. Van beroep was hij bezemmaker. Niet bepaald hfct hout, waar je profeten uit snijdt, zou .ie zeggen. Toch werd hij er een. Hij ging predikend rondtrekken, zes jaar lang, zijn gehoor boelend met de goocheltruc van duiven, die rondfladderden rond zijn hoofd en neerzaten op zijn schouders. Op de duur slaagde hij erin, de leiding over te nemen van de reeds bestaande sekte van de Israëlieten- Hij noemde zich „de zevende boodschapper" Allen, die in hem geloofden, aller., die met hem het zevende koninkrijk zouden stichten, dal de naam „Huis van David" zou dragen, zouden het eewige leven hebben. Ongelukkig voor purnell werd kort daarop zijn dochter Hetbie bij een c-ngeluk levend verbrand. Hij weigerde haar stoffelijk overschot in ontvangst te nemen. „Ze heeft aan.me getwijfeld. De dood is haar welverdiende straf". De autoriteiten namen hel niet en joegen hem de stad uit, waarop Purnell besloot, dan maar een eigen stad te stichten. Hij verbond er een enorm pretpark earw Het enige personeel werd gevormd door zijn langharige, gebaarde volgelingen- De toeloop was enorm en het geld stroomde binnen, maar voor de Israëlieten was het geen vetpot Purnell, die zich inmiddels had laten kronen tot koning Benjamin van het Zevende Koninkrijk, be handeldezijn onderdanen als slaven. Ze moesten in Jute gekleed gaan en mochten slechts vegetarisch eten. Vlees, drank en tabak waren streng verboden evenafle elke vorm van seksueel verkeer, zelfs voor echtparen. Elke maand moesten de Israëlieten schriftelijk en uit-» voerig al hun zonden opbiechten. Wie hem niet gehoor zaamde, werd verbannen naar een strafkolonie op een bar eiland in de buurt. Sommige Israëlieten kwamen aaar om van honger of verdronken tijdens vüiuohf- Ondertussen leefde koning Benjamin in grote slaat- Hij had een gemiddelde harem yan veertig minderjarige meisjes om zich heen Het duurde, tot een verontwaar digde moeder hem durfde aanklagen wegens ontucht. Hij stierf kort na het proces. Maar het pretpark bestaat nog steeds en het wordt nog steeds bediend door baardig® Israëlieten, die heilig geloven in het Zevende Koninkrijk. Mooie predikster Aimee Seniple McPherson ts ün Amerika's religieuze knollentuin een bloem apart. Haar gebedsgenezingen waren fabuleus en leverden haar het geld op voor een eigen tempel plus radiostation. Ze schuwde het theatrale effect niet. Gekleed als verkeersagent, gezeten op een zware motor placht ze door het middenpad te razen- Vlak voor de kansel remde ze, blies op haar politieffluit, hief een wit gehandschoende vuist op en riep: „Stop... Jullie overschrijden de maximumsnelheid naar de hel". Haar populariteit was ongekend tot in Australië en Israël toe. Amerika was dan ook geschokt, toen ze op een kwade dag spoorloos verdween. Drie weken duurde haar betreurde afwezigheid. Toen kwam ze terug met net ongeloofwaardige verhaal, dat ze gekidnapt was geweest en had kunnen vluchten. Wantrouwige journalisten Jn Los Angeles gingen op onderzoek uit en ontdekten de waarheid. De mooie predikster had de hele zaak ver zonnen om enige tijd alleen te kunnen zijn met een tven trouwe als getrouwde volgeling en had haar amoureuze avontuur gefinancierd met collectegelden. Het schandaal haalde alle voorpagina's in Amerika en vele daarbuiten, maar de reputatie van Aiimee leed er nauwelijks onder- Ze bleef preken, totdat ze, vierenvijftig jaar oud, zelfmoord pleegde een zonderling einde voor een apostel Haar volgelingen gaven echter ook toen de moed niet op. Ze zorgden voor een bronzen lijkkist van zeshonderd kilo, die werd bedolven onder bloemen ter waarde van vierhonderdduizend gulen. De rouwstoet was duizend auto's lang. Wat men van sommige Amerikanen ook mag zeggen ze houden hun valse profeten in ere. Waar Abraham de mosterd haalt, doet er niet toe. rlET SNOEREN Zijn kunststukje bezorgde hem duizenden volgelingen, met wie hij de Bevereilanden in hel noordoosten van Amerika bezette tot grote ergernis van de daar wonende vissers en Indianen. Strang loste dat handig op door in de plaatselijke politiek te gaan en het te brengen lot gouverneur van het district, in welke hoedanigheid hij de eilanden gewoon aan zijn sekle cadeau deed. Geen middel tot het doel was hem 1e drastisch. Aanvankelijk was hij er tevreden mee voor zijn volgelingen te verschijnen, gekroond mei een aureool, waarvan boze tongen beweerden, dat het veroorzaakt werd door een mengsel van fosfor en wonderolie, stiekem op de schedel gesmeerd- Later liet hij zich echter kronen met een heuse kroon, want, zo zei hij, „God heeft mij geopen baard. dat ik koning James I van de Bevel-eilanden zal zijn"- Zijn openbaringen kwamen altijd opmerkelijk goed op tijd. De wellen van zijn sekte verboden de samen leving van een man met meer dan één vrouw, maar toen hij. een bedaagfl huisvader, verliefd werd op een Jonge onderwijzeres, vond hij nieuwe koperen tafelen mei de boodschap, dat God het polygame huwelijk aanbeval. Het hoeft geen beloog, dal zijn volgelingen ook deze nonsens pruimden. Niei zij vermoordden hem uiteinde lijk, maar de jaloerse buitenwacht „Geduld" Purnell, die zich had laten kronen tot „koning Benjamin jn onderdanen als slaven. van het zevende koningrijk", behandelde John Dowie leek door de natuur slecht toegerust om de profeet te spelen hij was de zoon van een arme kleermaker en droeg zijn enorme buik op twee kromme benen rond. Maar toen hij op een avond ten aanhore van zevenduizend volgelingen verkondigde, dat hij de reïn carnatie van Elias was, protesteerde niemand. Integen deel, het amengeroep was in de verre omtrek hoorbaar. Zijn reputatie als gebedsgenezer was groot en leverde hem, samen met handige zakenpraktijken, de lieve som van vljfhien miljoen gulden op. Met behulp daarvan bouwde hij de stad Zion, die al spoedig meer dan tienduizend inwoners had- Een vrolijke bedoening was het er niet. Drank, tabak, geneesmiddelen, varkensvlees, oesters en romans waren verboden, evenals dansen, carnaval en welke vorm van theater dan ook. Geen jongeman mocht meer dan eens per week een meisje bezoeken. Verloofde paartjes mochten niet vrijen of kussen. Jongen» mochten meisje» niet helpen bi.1 het „Ik ben de herrezen profeet Mattheus" sprak de gewezen stoffeerder Robert Matthews, terwijl hü lang, mager, met wapperende haren an baard het dienstmeisje met doordringende blik Ha ylfd IlyiMt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9