4 IN BASTOGNE t r NEKSCHOT VOOR 33 JONGENS DE SNEEUW HEEFT ALLES TOEGEDEKT ZATERDAG 20 DECEMBER 1969 In de kelder van een verwoest café te Bande, waar de avond voor kerstnacht 31 jongelui en op kerstdag zelf nog eens 2 jongelui door de SS vermoord werden. Onderwijzer Joseph Gustin, die de lijken vond, tilt het kruis op, gemaakt van een verbrande balk. V met de Amerikaanse Silver Star. Een uitzonderlijke hoge onderscheiding, zeker voor een niet-Amerikaan. Als Luttwltz, commandant van het zevenenveertigste Pantserkorps van de Duitsers, en Bayerlein, commandant van de divisie „Panzer Lehr", op 22 december de capitulatie eisen van McAuliffe in het benarde Bastogne, handelen zij tegen uitdrukkelijk bevel van Hïtüer Hun opdracht luidt immers snel door te stoten naar de Maas om daar de bruggen in handen te krijgen voor de opmars naar Antwerpen. Maar Luttwltz weet, dat op de avond, van 21 december de Duitse ring om Bas togne gesloten is. Hij hoopt, dat McAuliffe, met- zwakke en .niet gera vitailleerde troepen opgesloten zittend, voor een eervolle overgave te vinden En de geallieerde luchtmacht kan door de bar slechte weersomstandigheden een dichte mist niet te hulp komen. In de nacht van 21 december is daarbij nog de sneeuw gekomen. De Amerika nen vechten in witte camouflagepak ken, gemaakt van burgerlakens en schieten vaak op elkaar. De Duitsers zijn immers ook gecamoufleerd. Geen een luchtvloot van 241 Dakota's, laag vliegend vleugel aan vleugel, de hemel. Soldaten en burgers in Bastogne komen uit hun kelders en juichen uitzinnig Tweeduizend parachutes in alle kleuren dalen uit de hemel en verdwijnen zacht achter de horizon. Op 23 december droppen duizend vliegtuigen en zweef vliegtuigen 850 ton levensmiddelen en munitie Op 24 deoember wordt nog eens honderd ton gedropt- Merry Christmas. Maar er zijn helaas weinig medicamenten bij. Journalist Jos Heintz van L'Avenir du Luxembourg, op weg van het Duuts bezette Sure naar Bastogne, vertelt nu nog opgetogen over dlie dropping. „Een tweehonderd Dakota's scheerden zo laag over ons heen, dat we ons bijna bukten", zegt hij. Op 22 december, de dag tevoren, zegt een Amerikaans officier tegen dokter Govaerts: „Als we morgen geen voedsel hebben, zijn we verplicht ons over te geven". En Pattons tanks komen tn beweging. Op 26 december stoot een tankformatie onder bevel van luitenant Bogges door de Duitse ring naar Bastogne en for ceert een smalle corridor van nog geen kilometer breedte. De eerste uittocht Ik val pal naast Het achtervolgt dromen Maar het leed van Bastogne is nog lang niet geleden. Op 26 december be veelt Hit Ier, die zijn doorstoot over de Maas mislukt ziet, de verove- ring van Bastogne met alle middelen. Mij jQfliy Ook met de teruggeroepen tankdivisdes- De artillerie schiet de stad m puin. Maar de ergste slag komt in de nacht van 29 op 30 december. In vier grote golven bombarderen de Duitse vlieg tuigen Bastogne. Om zeven uur 's avonds, om middernacht, om vier uur 's morgens, om zeven uur s mor gens. De onderwereld is losgebroken. „Zestig procent van alle huizen zijn toen verwoest", vertelt me burgemees ter mr. Olivier van Bastogne. „Ook in .mijn huis valt een twaalfhonderd kilo gram zware bom, doch ontploft niet. Maar het huis is gekraakt. Nu is Er zijn grore groepen, die in paniek westwaarts vluchten en zo in het dorpje Chenogne terechtkomen. Recht in ae armen van de Duitsers en midden in het front Van Chenogne is geen steen op de andere gebleven. Joseph Meu nier, reeds eerder genoemd, is daar met zijn broertje zijn moeder kwijt geraakt en ligt een dag en een nactit helemaal herbouwd 4500 inwoners, nu 6700. lat zware bombardement tweeduizend inwoners dor van luitenant Bogges Bastogne hadden b De dag i verlaten door de c de stad"- Voorzitter van de V.V.VRoland Delperdange vlucht als zevenjarige ook door die ontsnappingscorridor. „Aan beide zijden van de corridor werd kans op hulp, geen voeding, te weinig munitie, geen medicamenten. Om half twaalf worden ten zuiden van de stad door de Amerikanen vier Duit sers opgevangen. Met een witite vlag- Zij worden geblinddoekt naar de Rue de la Roche gebracht om daar buiten te wachten op het antwoord van McAuliffe op het Duitse ultimatum. Deze leest de arrogante eis en het be roep op de Amerikaanse menselijkheid en snauwt: „Aw nuts!" (Amerikaanse krachtterm). Hij sohrijft het lakoniek op een velletje papier en dat wordt aan de Duitse onderhandelaars over handigd. Het gerucht gaat, dat de Duit- sera nog heel wat werk gehad hebben om die niet in de Britse woordenboeken voorkomende uitdrukking te vertalen. Dan slaat eindelijk het weer om. 23 december. Niet voor niets heeft de Amerikaanse tankgencraal Patton (bij genaamd „Bloed en darmen") in een Luxemburgse kapotgeschoten kapel, tün hoofdkwartier, zijn vloekend kerst- gebed uitgesproken. „Dam'it, Sir. aan wiens kant staat u eigenlijk? De aal moezeniers zeggen mij. dat dit een kruistocht is. Maar mijn soldaten hebben de kwellingen der verdoem den te lijden. En mijn tanks kunnen niet vooruit door dit vervloekte weer, zonder mijn vliegende artillerie. Geef my vier dagen helder weer en ik pre senteer als kerstgeschenk aan uw Zoon geheel het Duitse leger". HU heeft elndeiyk zijn goed weer gekregen. van burgera beginit door deze smalle sleuf dwars door het front- Aan beide zijden van de corridor wordt zwaar ge vochten. In de corridor is er een opeen hoping van Amerikaanse soldaten, tanks, geschut, jeeps en drommen burgera. zwaar gevochten", zegt hij- „Elk mo ment kon die smalle sleuf door ae Duitsers toegeknepen worden. Ik zie nog voor me hoe de hoge sneeuw telkens opstuift onder de kogelinslagen. Op een moment spring ik in een greppel om dekking te zoeken DROPPINGS Vanaf half tien 's morgens die drieën twintigste december dreunen de ge allieerde vliegtuigformaties laag over de belegerde stad en droppen hun materiaal- In de namiddag verduistert Joseph Meunier (32) voor het gedenkteken van brigade-generaal McAuliffe op de Place McAuliffe in Bas togne. Als zevenjarig jongetje lag Joseph Meunier een nacht lang in Chevogne op een bevroren aardappel- hoop. Midden in het front. Dokter Govaerts, schepen van Bastogne en in die gedenkwaar dige dagen de enige arts in Bas togne: „De dag voor de drop ping zei een Amerikaanse officier tegen me: Als we mor gen geen voedsel hebben, zijn we verplicht ons over te geven met hem op een bevroren aardappel- hoop Het vriest twintig graden onaer nul. Van zijn twaalfjarig broertje zijn die nacht beide voeten bevroren- Hij is gewond door een granaatscherf in zijn rug. De twee kinderen op die aardappelhoop zijn getuigen van een verwoed bajonet gevecht tussen een groep Duitsers en Amerikanen. Op 31 december brandt het gehele dorp uit. Er blijft niets van over dan lijken. De losgebroken varkens zwerven tussen de puinhopen en Joseph ziet hoe ze aan de lijken vreten. In de kelder, waar hij halfbevroren is opgenomen, opereren de Duitsera hun gekwetste soldaten onder onvooi- stelbare omstandigheden, „Ik zie nog udè1géfeffnpfcttfeerde been met laars-ren broekspijp naast me staan", zegt Josepn „terwijl de geamputeerde in de kelder naast ons ligt. Maar Bastogne houdt stand en wordt ontzet. De Duitse doorstoot wordt tot stilstand gebracht. Op 16 januari 1945 ontmoeten de eerste patrouilles van Pattons Derde Leger, oprukkend uit het zuiden, en Montgomery's Eerste Leger vanuit het noorden elkaar in Houffalize. De tentakels van het laat ste Duitse offensief worden afgesneden De Russen zetten geiyktydig hun of fensief weer in. Het is gedaan met Hitler-Duitsland. In Bastogne is op de Madassonheuvel een indrukwekkend monument opge richt ter nagedachtenis van de Battle ol the Bulge (de slag van de uitbraak). Ter nagedachtenis ook van de 76-890 Amerikaanse soldaten, die op deze wei nige vierkante kilometers im enkele weken hun leven Lieten. Was de Duitse doorbraak gelukt, dan was het leed ook voor Zuid-Ndderland niet te over zien geweest. De herovering van Maastricht stond reeds op het Duitse programma. Een schokkende ervaring, mUn kerst- pelgrimage naar dit bloeddoordrenkte toeristenland van de Ardennen. En onvergeteiyk die door merg en been gaande klacht van een Duitse officie», die met zon Kroep In een lagere school In het gehucht Champs. 4 km ten wes ten van Bastogne door de Amerikanen werd overvallen op oudejaarsavond. Hj| kwam om op die dag. Als de schoolmeester nadien het verwoeste lokaal bezoekt, leest hU op een tafeltje een haastige, nerveus genoteerde bood schap van die Duitse officier. Geschre ven in de kerstnacht tussen twee mi trailleurstoten in. Möge die Welt nle mehr solch elne Weihnachtsnacht er- leben", slaat op dat tafeltje. „Nichts ist schreickllcher als fern von Mutter, Frau und Kindern von Waffen nieder- gestreckt zu werden. Entspricht es der Menschenwürde. der Mutter einen Sohn zu rauben, der Gattin den Ehe- mann, den Kindern ihren Vater? Das Leben wlrd uns geschenkt, um elnan- der zu lieben und zu achten. Aus den Ruinen, dem Blut und dem Tode wlrd wohl eine briiderliche Welt geboren werden". (Dat de wereld nooit meer een derge lijke kerstnacht hoeft te beleven. Niets is verschrikkeiyker dan ver van moe der. vrouw en kinderen door wapens te worden geveld. Komt het overeen met de waardigheid van de mens de moeder van een zoon te beroven, de vrouw van haar man. de kinderen van hun vader? Het leven wordt ons gegeven om liefde en achting voor elkaar te hebben. IJlt ruïnes, bloed en dood zal wel een broe derlijke wereld geboren worden). Ik moet denken aan Mariene Die- trichs lied: „Wo sind die Soldaten hin?" Maar over hun monumenten en massagraven heen klinkt de verontrustende boodschap van die Duitse officier in die kerstnacht 1944 gekrabbeld op een verveloos schooltafeltje JULES KOOKELKOREN De wegen rond de stad waren vol boeren die hun huis verlieten. modder hielden de stand tussen Op tweede kerstdag bereikten de eerste tanks van Patton Bastogne. Een ontmoeting tussen bevrijders en bevrijden, maar de strijd ging door. Het gedenkteken staat voor 76.890 gedode Amerikanen, ongekend aantal Belgen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13