i KERSTMIS 1944 De hemelen verblijden zich, de aarde springt op van vreugde Kolonnes doodvermoeide soldaten op weg naar de strijd. Een batterij in actie tegen de Duitse overmacht. In de bossen proberen Amerikaanse tanks stand te houden. Wie zijn vijanden: ook Duitsers rijden in Shermantanks. üiiiias Bastogne, Place du Carré tijdens de kerstdagen van 1944. (OFFERTORIUM VAN DE KERST-MIS) In de haveloze kelder onder de kapotgeschoten kazerne aan de Rue de la Roche in het Ardennenstadje Bastog ne zit de Amerikaanse bri gadegeneraal Anthony C. McAuliffe, waarnemend di visiecommandant van de 101-Airbornedivisie, met zijn staf aan het kerstdiner. De wrakke tafel is gedekt met een witte parachute. De stemming aan tafel is vast beraden. Grimmig, voorzich tig, optimistisch. De acht tienduizend man van de 101- ste Airbornedivisie, van het 705-de Tank Destroyer Ba taljon en het Gevechtcom mando B zitten sedert 21 december van dit laatste oorlogsjaar 1944 in Bastog ne opgesloten. Omsingeld door de op 16 december 1944 plotseling de Ardennen binnenrukkende Duitse troe pen. Drie legers van Duitse elitetroepen. Enorme tank afdelingen, artillerie, para chutisten, Volksgrenadiere. De stoottroepen van dit Duitse wanhoopsleger be staan uit tot de tanden ge wapende S.S.-pantserdivi- sies onder leiding van de fanatieke Nazi en oud-sla gersknecht Sepp Dietrich van het Zesde Pantserleger. Daarnaast het Vijfde Pant serleger onder Von Manteuf- fel en een leger Volksgrena diere, parachutisten en ar tilleristen onder generaal Brandenberger. Het opper bevel van deze Duitse inva sie in de Ardennen heeft veldmaarschalk Model naast Von Rundstedt. Hun inval over een breedte van honderd kilometer tussen Monschau en Echternach im de door de Amerikanen bezette Ardennen is voor de geallieerden een volkomen verrassing geweest Juist op dit verrassingselement hoopt Hitler met deze laatste goed voorbereide krachtsinspanning. Zijn opzet is binnen enkele dagen over de Maas te trekken en met zijin legers door te stoten naar Antwerpen. Zo zaïl hij de geallieerde legers boven de lijn LuxemburgAntwerpen afsnijden. Te vens de aanvoer voor de Amerikanen beroven van de zo bitter noodzakelijke haven van Antwerpen, die de te kleine en te verre noodhavens op de stranden \-an Normandië vervangt. Hitier hoopt op het sleahte weer. dat de geallieerde luchtmacht voorlopig zal uitsohakelen- En op besluiteloosheid van Eisenhower als hij na dagen eindelijk inzicht in de situatie zal hebben. Het weer is vóór Hit Ier geweest tot twee dagen geleden, 23 december- Er heeft gedurende die eerste week van het Duitse offensief een dichte mist. gehangen De berg wegen van de Ardennen zijn modder poelen geweest. Dn de paniek bij de Amerikanen is volledig. De Ardennen zijn slechts dun bezet door de G.I.'s- En dat zijn aan dit kalme front ook nog troepen, die uitrusten. Dan barst de hel los- De eerste Ameri kanen, die overspoeld worden door de Duitse legers en weten te ontsnappen aan de razende vernietiging door deze overmacht, stamelen op hun hoofd kwartieren: „Tanks, tanksDe Duitse artillerie beukt, het wemelt ven Duitse parachutisten. De Amerikanen moeten terugtrekken, uiteindelijk tot Dinant. Maar ook geen stap verder. In de Amerikaanse linies bestaat de grootste verwarring Er worden com plete Amerikaanse tanklegers gesigna leerd, bemand dooi- m Amerikaanse uniformen gestoken en perfect Engels sprekende Duitsers Er kruisen jeeps met vier, vijf eveneens als Amerikanen vermomde Duitsers door de Ameri kaanse linies en spioneren, saboteren. Het ..spookleger" van meester-spion en saboteur SS-Obersturmbannführer Otrto Skorzenv, de legendarische bevrijder van Mussolini. vierduizend Belgische burgers opge sloten en belegerd. Doch zij houden het. Zoals ook St- Vith de Duitsers een funeste dagenlange vertraging heeft opgeleverd. Maar McAuliffe heeft aan zijn kerst diner niets te lachen. Het veldhospitaal is in handen van de Duitsers en er is nijpend gebrek aan medicamenten. Ook aan munitie- Ook aan voedsel Ai hebben de droppings van 23 december, als eindelijk het weer opheldert, wel verlichting gebracht. En veel hoop- Maar hoe lang zal deze ruïnestad het houden met in de duistere kelders burgers en soldaten bijeen? De soldaten terend op de voedselgiften van de burgers. STILLE NACHT Buiten ligt de sneeuw. Hoge sneeuw. En het vriest twintig graden onder nul. De Amerikaanse vliegtuigen bombar deren op 24 december voortdurend de Duitse stellingen rondom de stad. Maar de Duitsers bombarderën als kerst geschenk voortdurend Bastogne- Stille nacht, heilige nachtIn de kelders van het pensionaat van de zusters van Onze Lieve Vrouw in Bastogne wordt een nachtmis opge dragen Voor de gewonde Amerikaanse soldaten, voor de kelders bevolkende vluchtelingen, voor de pensiorva ais- leerlingen. Op vier kilometer afstand, bij Champs, bereidt het zevenenzeven tigste grenadiersregiment van de Duit sers een geforceerde, aanval op Bas togne voor. De alarmsirenes huilen driemaal die nacht in Bastogne. Bom bardementen. Het kinderkoor in de kelders zingt het Offertorium uit de nachtmis: „De hemelen verblijden zich, de aarde springt op van vreugde". Maar nauwelijks is de mis geëindigd of een nieuw bombardement barst los en de bommen doen stadswijken instorten De nu tweeëndertig]arige Bastognard, toen zeven jaar oud, Joseph Meunier, is in Duits bezet gebied- In het dorpje Chenogne ten westen van Bastogne- Hij is met moeder, broertje en zusje uit Bastogne gevluqht vóór het beleg van de stad. In de boerderij, waar ze zitten, lopen die kerstnacht de Duitse soldaten in en uit. Zij komen gauw elk twee pannekoeken eten en keren dan terug naar hun mangaten. Een Duitser speelt op zijn trekharmonica Stille nacht en La Paloma, de Duitse hit van die dagen. „Als ik nu nog La Paloma hoor, zie ik weer de verschrikking van die Kerst mis 1944", zegt hij nu tegen me en kijkt schichtig-verdroomd voor zich uit. Dokter Govaerts, schepen van Bastogne en in die gedenkwaardige dagen de enige arts in Bastogne, heeft die kerst nacht met een parachute van de ge allieerde munitie- en voedseldropping van 23 december de tafel gedekt en hij eet met zijn vrouw een hapje- Zijn vrouw heeft een laatste fles wijn voor verwarmd- De dokter is uitgeput en vervuild van alsmaar die propvolle kelders van ruines in- en uitgaan om de gewonden te verzorgen. Nu heeft hij even rust. Zalig kerstfeest. Maar drie maal moet hij met zijn vrouw zijn „kestdiner" en zijn teugjes wijn onder breken- Luchtaanvallen- Sauve qui peut. Kerstavond in Bande, een dorpje veer- Duiitse munitdetrein laten ontploffen en z0 het station verwoest. Midden sep tember 1944 hebben zij bij hun her haaldelijke raids op de Duitse verbin dingswegen bij Bande een stafofficier van de Duitsers gevangen genomen- Doch deze weet te ontsnappen. Uit wraak branden de Duitsers in Bande vierendertig woningen plot. Na de be vrijding hebben de maquisards ge- uniromieerd hun intocht in het dorp gehouden en zijn gehuldigd. Maar twee dagen voor Kerstmis zijn de Duitsers teruggekeerd bij hun doorstootpoging in de Ardennen. De heer Joseph Gustim, onderwijzer van de Ecole communale te Bande, doet mij nu het verschrikke lijke verhaal van die kerstviering. „Ik zit in de kerk met mijn vrouw", vertelt hij. „24 december 1944, de dag voor kerstnacht, is een zondag- Dan tikt mijn vrouw me op mijn mouw en vraagt zachtjes, of ik mijn identiteits papieren bij me heb. De Duitse SS is de kerk binnengedrongen 'en houdt alle mannen aan. Ik kijk om en zie de SS'ers achter In de kerk de naar de hoofdweg. Daar hebben de Duitsers onze mannen in twee groepen gesplitst: boven de dertig jaar en on der de dertig jaar- De mannen boven de dertig kunnen naar huis gaan. On der de dertig, een groep van tweeën dertig, wordt afgevoerd naar de bouw vallen van een in september uit wraak im brand gestoken café. De Duitsers zijn kennelijk op zoek naau- leden van de Armée Blanche. Daarom die selectie onder de dertig jaar. 's Middags ik zit thuis met mijn vrouw en mgr. Musty, toen hoogleraar aan het groot seminarie, nu bisschop, komen per fect Frans sprekende SS'ers aan mgr. Musty vragen of hij de pastoor is- Ze moeten kaarsen hebben voor de Weihnachtsviering- Maar een ordon nans van bij ons ingekwartierde Duiftse officieren, zegt: „Das ist schlimm, sehr schlitnm. Sie brauchen die Kerzen für ein Kriegsgericht". Tussen vier en vijf uur die dag voor Kerstmis zijn -eenendertig van de tweeëndertig jongens een voor een voor de kelderimgang van dat afge brande café geplaatst en doodgeschoten. Schot in de nek. Een van hen weet te ontsnappen, door de hem begeleidende soldaat een enorme oplawaai te ver kopen. De dag erna, eerste kerstdag, hebben de SS'ers in een naburig dorp nog twee jongens opgehaald en ook in die kelder afgemaakt- Ze hebben op de lijken balken gesmeten. En de sneeuw het ft alles toegedekt. In het dorp weten we niets over het lot van onze jongens. Eerst begin januari, als we weer van de Duitsers bevrijd zijn, vind ik, samen met de burgemeester en mgr. Musty, de stapel lijken in de kelder. Journalist Jos Heintz L'Avenir du Luxembourg: moesten bijna bukken voor honderden over ons schere Dakota's bij de droppings 23 december Burgemeester mr, Olivier Bastogne: „Zestig procent Bastogne werd verwoest Deze balk lag boven op de lijken Kerstmis in en rond Bastogne. Bastogne geeft zich niet over. Vanuiit zijn kelder aan de Rue Roche laat McAuliffe een kerstt tig kilometer ten westen van Bastogne. In de bossen op de -heuvels huizen de maquisards van L'Armée Blanche. In de buurt heeft een Russenkamp ge legen. In mei 1944 zijn de maquis uit de bossen boven Bande gekomen. Zij hebben op het station van Marloie, op acht kilometer afstand van Bande, een De mensen van Bande hebben op de kelder een monument geplaatst en in de kelder van de slachting een gedenktafel met foto's van de vermoorden Dwars voor de gedenktafel ligt een zwaar ruw-houten kruis. Gemaakt van een halfverbrande balk van de in septem ber uit represaille afgebrande woning- OMSINGELD De tanks van Pattons Derde Leger kunnen niet te hulp snellen- Zij ver zakken in de modderwegen Maar Eisenhower heefl niet geaarzeld en ook geen tijd verloren door een lang overleg met Washington. Versterkingen zijn aangerukt De 101-ste Aiihoroe- divisie (de jongens van hel parachu- tietenkeurkorps van onder meer de sloe bij Arnhem) vanuit Mouimelon bij Reims, waar zij uitrusten van de ver moeienissen- De parachutisten rijden de 160 kilometer naar Bastogne in één dag en arriveren daar op 18 december Een dag later de twee andere gevechts groepen. Op 20 december stromen de Duitse stoottroepen voorbij de stad. na ze met bombardementen en artillerie vuur tot een ruïneveld gemaakt te hebben. Zij moeten dóór om over de Maas te komen- Maar de Volks- grenadiers en de artillerie omsingelen haar. En zo zit McAuliffe deze kerstdag met zijn aahttienduizsnd soldaten en s 1944 in de stafkelder onder de kapotgeschoten kazerne aan de Rue de la Roche. Brigadegeneraal C. McAuliffe („Nutsmet zijn staf aa n het kerstdiner in de belegerde stad. schap verspreiden onder zijn sold „Al zijn we dan van alles afgesn- we houden één punt middenin de la wanhopige Duitse doorstoot. Hoe treffend dat gedaan werd, zal geschiedenis opgetekend worden schrijft hij. Ook de Duitsers hebben een voor de belegerde stad. Pamfl dalen neer op de G-I-'s. Voorop zoetelijk blond meisjeskopje bij en hulst naast een uitgeteerde sold kop. „Daddy, I'm so afraad". En c achterzijde: „Wel soldaat, vredi aarde in de mensen een wélbeh Waar een wil is, is een weg. driehonderd meter verder en. Christmas". „Aw, nuts", denkt McAuliffe in commandokelder. Zoals hij het sen reef op 22 december bij de oapitulatie door de Duitsers aar omsingelde Bastogne- Bü de Amerikaanse troepen a zijden van de Duitse omsingeling Bastogne zijn die kerstdag 1941 een honderdtal Nederlandse sole Soldaten van het Nederlandse van het eerste uur, het verzet; ment Stoottroepen.' Zü zijn, hun talenkennis, en hun georiënt zijn in dc streek, door lt.-kol. van Kooten tijdens 't Duitse Arden offensief bU de Amerikanen ge cheerd onder leiding van de bek later bij een verkeersongeval komen Sitttardse Knokploegleider Witte" (luitenant Ronden). Zü screening van verdachte element? zijn met groepjes van vier en vij spreid over de Amerikaanse onderdelen. Een tegenhanger Skorzeny's spionnen en saboteur Amerikaanse uniformen, uitpuil gevaarlijke frontdienst. Als zü half Januari bü onze Sloottroepei rugkeren, is „de Witte" onderscln

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12