K.P.V. IN oord wij kerhout streeft openheid na „Alphen zal een deel van Leidse agglomeratie moeten opvangen edeputeerde Ir. N. Buysert: W oningbehoef teonderzoek regionaal aanpakken" Grondaankoop Duinweg rond „Hoorzittingen" in Dorp en de Zilk? De woningnood in Noordwijkerhout ENSDAG 17 DECEMBER 1969 me edit*» DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) HEN Gisteren was het voor Alphen a. d. Rijn een gedenk- *dige dag, waarop een aantal gebeurtenissen, heel speciaal de ngbouwontwikkeling ter plaatse, nog eens sterk geaccentueerd I. Men realiseerde zich dat de gemeente, die streeft naar een inertal van ca. 80.000, de 34.000 inwoners dicht genaderd is, voorts de woningbouw gedurende de na-oorlogse jaren 5000 be- ngsmogelijkheden heeft voortgebracht, er nog wel heel wat wo- en gerealiseerd moeten worden wil men het gestelde doel tijdig iken. Wat dit laatste betreft, kwam ook ter sprake de belangrijk van het soort woningen. laatste heeft zich vooral verdiept zyn, iiidien aan twee essentiële voor- Buysert, lid van gedeputeerde waarden kan worden voldaan: het. be- i van Zuid-Ilolland Burgemeester vorderen van een zeer actieve grond- B. M. Gallas heeft vervolgens ope- verwervingspolitick en het streven naar in zaken gedaan van wat „in behoud van een goed woonklimaat, voor- is en een sluier opgelicht van waarden welke in feite neerkomen op 1 van plan is en „in portefeuille" het voorhanden zijn van financierings- de sl'eer van onderhandelingen middelen. ïdt. Een actieve grondverwerving is zeer ïuysert was van mening, dat we urgent Het zal nlet zo lang meer duren zamerhand zover zyn gekomen, al- tot het plan Alphen-Noord I is voltooid. grote delen van ons land, ]-)jrect: daarop aansluitend dient het het westen, dut de kwantitatieve lan Noord u WOI.den aangevat In ngnood is opgeheven. In (eite zijn dit lEatste bied i8 nu welni slechts enkele grootstedelijke gebie- verworven. zodat dit voor het volgende daarvan uitgezonderd en ook daar jaar een dringcnde noodzaak wordt, de woningnood binnenkort geen aantallen meer zijn. is niet meer voldoende veel en snel LcCIITllllCLl mwen hoe nodig dit ook blijft allereerst is het van belang dat de £>e burgemeester koesterde goede hoop, woning wordt gebouwd. De inzet dat de gemeente de financieringsmoei- het aantal is in dit stadium ver- jykheden bij de provinciale- en rijksover- gen door de eis van de soort wo- j-ieici het nodige begrip én, en dat vooral, de nodige steun zal vinden. Eenzelfde be ker analyseerde de nog aanwezige grip en steun hoopt mr. Gallas te ver- ingnood en kwam tot 'n wonderlijke krjjgen voor de inwilliging van de twee- dox; hij concludeerde n.l. dat de de voorwaarde: het behoud van een goed ingnood onder de minst draagkrach- leefmilieu. Een gemeente als Alphen, wordt veroorzaakt door een over- Wier inwonertal in tien jaar tijd moet aan goedkope en dure woningen verdubbelen, moet uiterst waakzaam i groot tekort aan midden-klasse- zijn voor het behoud van het juiste woon ingen. klimaat. Alphen aan den Rijn moet een het teveel aan goedkope woningen g0ed woon- en leefoord worden, geen krotten moeten zo spoedig mensenpakhuis, betoogde spr. met klem. elijk worden gesloopt, die spelen dus 2 was ir. Buijsert van inzicht groot deel hiervan qua sanitaire PerSpCCtlCVCll •echnische uitrusting en qua afwer- de moeite loont aan de huidige^ \yat <ie perspectieven van de woning- 'elijkheden te worden aangepast. De- bouw beti-eft gaf de burgemeester een naatregel die allereerst door de ongetwijfeld hoopvol toekomstbeeld. Er r. ningbouwverenigingen, daarbij ge- momenteel 671 (waarvan 422 wo- Jurund en gestimuleerd door het gemeen- ningwetwoningen) in aanbouw. Op sta- ujpfeptuur en ook door de particuliere j zijn ?1 keuzewoningen; de aan- t™'elbesteding hiervan is nabij; deze wonin- fsj 11 HI I IBMOT doorstroming. °an belang voor de bevordering van doorstroming. Als eerste aanzet van montagebouw worden voorts ten westen ilClCIlLldllC van de Heremveg binnenkort 272 wo- zijn laatste stelling inzake de op- ningwetwoningen gebouwd, en zijn ter ilng van het woningprobleem van de realisering in hetzelfde gebied nog ist draagkrachtigen, in welke groep 700 woningen van gevarieerde opzet tern van de moeilijkheden schuilt en voorbereiding. Onderhandeld wordt ten- welke stelling het gemeentebestuur slotte nog m.b.t. een vrij groot en groots lelangrijkste taak te vervullen krijgt, woningbouwplan in de nabijheid mde spr. de juiste keuze van het Alphens Streekziekenhuis „Rijnooi d ïingbouwpakket. Deze keuze zal ge- Inzet van deze gedenkwaardige Al- it moeten zijn op de bevordering idoorstromingsmogelijkheden. Het zal moeten afvragen welke type 0 in de gemeente moet worden 22Suvvd om tot een juiste woningdiffe- yeu|tiatie afgestemd op de woonwen- woonbehoeften en woonmogelijkhe- van de bevolking te komen, op- igend de sterke geschakeerdheid, haar woning en woonmilieu, financiële mogelijkheden, de maat- appelijke status, het beroep, de ge ssamenstelling en de leeftijd. «iaal voor Alphen, dat voorbestemd belangrijke regionale rol te vullen is een onderzoek als chetst uiterst gecompliceerd. Alphen ch zal niet alleen uit eigen kracht eten groeien, zo stelde ir. Buijsert, zal tevens een deel van de elders neer onder te brengen bevolking eten opvangen. Dit betreft zowel de 'olking uit de directe omgeving als- de Haagse en Leidse agglome- le. door Alphen op te zetten woning- loefteonderzoek zal dus alleen tot ht kunnen komen, indien het regio- al in samenwerking met de gende gemeenten kan worden kan worden ingepast eken met de resultaten van een soort- ijk onderzoek in de rest van Zuid- Hand, aldus ir. Buijsert, die tot de tsom kwam, dat vergelijking lus bepaalde ideale met het werke- woningbestand, het gewenste bouw- ogramma verschaft. De eerste paal voor een totaal-complex van 226 eengezinswoningen aan de oost kant van de- Veldbloemweg in Alphen-Noord wordt de harde bodem ingeslagen door Ir. N. Buysert. phense bouwdag de tweede van dit jaar vormden twee belangrijke ge beurtenissen waaraan aandacht is ge schonken. Eerste paal De eerste aanleiding was het feit, dat ir, N. Buijsert de eerste paal sloeg voor de bouw van een totaal-complex van 226 eengezinswoningen, aan de oostkant van de Veldbloemweg in noord. De stedebouwkundige opzet van het plan is zodanig dat het doorgaande ver keer beperkt is. Gerekend wordt hier door een prettige woonsfeer te verkrij gen; de woningen krijgen een speciale voortuin-aanleg en er komen 65 auto boxen bij de woningen. In de gevels wordt veel baksteen toegepast; de vloe- refi worden in beton uitgevoerd; het zijn ruime woningen, royaal voorzien van sanitair, tegels en kasten; 133 woningen van het plan krijgen een doorzonkamer, de overige 93 een Z-vormige woonruim te; alle drie kamers boven, een ruime kamer en hobbyhoek op de zolderverdie ping. Het zijn gesubsidieerde woningen. Hoewel de vorst aanvankelijk parten heeft gespeeld bij liet eerste paal-slaan, is ir. Buijsert er na enige tijd toch in ge slaagd zijn taak tot een goed einde te brengen. In liet raadhuis werd hem door burgemeester nu. R. M. Gallas dank ge bracht en ter herinnering een notitie- bloc in leer gevat, met inscriptie be duidend zyn dienstbaarheid op deze dag en penstandaard overhandigd. 5.000e woning Het andere doel betrof een bezoek het gemeentebestuur, in gezelschap ir. Buijsert en genodigden, aan de woners van de 5000ste na-oorlogse ning, Edelsteensingel 29. Het zijn de heer en mevrouw F. A. Wagenaar (r.k.) met twee kinderen nog thuis, twee elders verblijvend. De heer Wagenaar (52) is controleur sociale verzekeringswetten', mevrouw Wagenaar is 44 jaar. Het ge zin is afkomstig uit Voorschoten. De burgemeester, die op zijn tocht werd vergezeld door de wethouders C. M. Deerenberg (openb. werken), J. C. Duin (bedrijven, sport en recreatie), M. Paats (sociale zaken, onderwijs en cultuur) en J. J. Goedhart (financiën), de ge meentesecretaris mr, H. v. d. Top, heeft de familie toegesproken, haar de beste wensen van het gemeentebestuur ken baar gemaakt voor hun wonen in Al phen, en bood haar een taart, bloemen en een boekje aan. DIT ZIJN DE PRIJSWINNAARS VAN DE SINT-NICOLAASPRIJSVRAAG IN DE LEIDSE COURANT 25 GULDEN: C. P. van Diest, Hoge Rijndijk, Zoeterwoude Van Zijp, Herensingel 41, Leiden. 10 GULDEN: J. G. Boere, Hoorn 101, Alphen aan den Rijn Mevrouw Th. G. M. Hoogeveen, Dorpsstraat 172, Hazerswoude-Dorp Mevrouw H. J. Luyten, Noordwljkerweg 5A, Katwijk aan den Rijn J. Dirkse, Zonneveldstraat 9, Leiden J. P. van der Stam, Buitenweg 46, Rijpwetering W. van Kesteren, Lammenschansweg 14, Leiden Mevrouw R. van Leeuwen-Vink. Langebrug 2, Oud Ade Mevrouw G. Koemans-Van Gersen, Schenkel weg 40, Zoeterwoude Mevrouw v. d. Meer, Boskade 3, Hoogmade E. F. Watrin, Steenschuur 14, Leiden 5 GULDEN: Mevrouw Van Noort, Richard Holstraat 21, Leiden Mevrouw Moerkerk, Leidseweg 218, Voorschoten C. P. Heemskerk, Irenestraat 11, Warmond Mievrouw Stuifzand, Haarlemmerstraat 303, Leiden J. Straathof, Gelderswoude 3, Benthuizen C. P. Splinter, 5 Meilaan 25, Zoeterwoude (H.R.) Cor Hoogeveen, Herenweg 124, Noordwijk S. van Buijtenen, Hugo de Vriesstraat 59, Leiden N. N. H. G. Speet, Lijtweg 906, Oegstgeest Mevrouw v. d. Meij, Lindenlaani 16, Sassenheim F. A. Th. van Hal, Beethovenlaan 25, Leiden Nellie Kerkvliet, Westeiiide 37, Roelofarendsveen W. S. van Dinten, Sumatrastraat 38A, Leiden- Mevrouw Geuke v. d. Meer, J. W. Frisostraat 3, Leiden Mevrouw Van Berkel, Binnenweg 25, Rijpwetering M. v. d. Reep, le Poeflaan 18, Lisse Ton Gordijn, Dr. de Bruymestraat 29, Leiderdorp J. van Ree, Rijnsburgersingel 8, Leiden A. M. Overes-Pell, Steekterweg 94, Alphen aan den Rijn Hanny van Dijk, Willem Botsstraat 5, Voorhout DE PRIJSWINNAARS KRIJGEN HUN PRIJS THUISGESTUURD. Strenger optreden tegen ontsiering van Noordwijks dorpsschooli NOORDWIJK. Strenger optreden In mei jl. besloot de gemeenteraad van Noordwijk tot een verbod om caravans e.d. op een van de weg af zichtbare plaats te hebben. B. en w. stellen nu voor dit verbod uit te breiden, zodat ook kan worden opgetreden tegen het depo neren van afbraak, puin, oud metaal, bouw- en aannemersmaterialen, machi- nis, onbruikbare voertuigen, te verhan delen of te verhuren voertuigen, voor zover dit geschiedt op een van de open bare weg af zichtbare plaats. Het ver bod zal niet van toepassing zijn op de uitvoering en onderhoud van werken. LISSE De afd. Lisse van de Chr. Ouderenbond houdt donderdagmiddag 18 december een Kerstwijdingsmiddag in de Gereformeerde Kerk. LISSE Vrijdagavond 8 uur wordt in de filmzaal van het bloembollenlabo ratorium te Lisse de tweede competitie wedstrijd gehouden in zwart-wit en van de Fotokring Bollenstreek. Bronzen medaille Oranje Nassau voor P. Kloos W. G. Kruis Beekbrug wil halve bijdrage van geholpen Groene Kruisleden LISSE/DE KAAG Dinsdagavond heeft de afdeling Lisse-Beekbrug van het Wit-Gele Kruis een vergadering ge houden met alle leden van die afdeling, die woonachtig zijn in de Binnen- en Buiten-Kaag. Voorzitter H. Verdegaal zette uiteen, dat de toestand, zoals deze thans is, onmogelijk gehandhaafd kan blijven. Het komt er nu praktisch op neer, dat de afdeling van het Wit-Gele Kruis voor alle kosten opdraait, ook voor leden van de Groene Krulskring Abbenes (waaronder De Kaag ressor teert en voor velen, die zelfs geen lid zijn. Dat alles is in het verleden scheef gegroeid en dat wil de afdeling trach ten recht te trekken. Voor dit jaar zit de afdeling met een tekort van f 500,- en dat gaat niet. De voorzitter onthulde, dat 40 pet. van de moeders, die het zuigelingenureau bezoeken, lid zijn van het W.-G. Kruis, 60 pet. zijn lid' van het Groene Kruis en dragen niets bij aan de kosten. Dat is natuurlijk een ongezonde situatie en men wil zij het langs legale weg tot een oplossing komen. Besloten werd met het Groene Kruis contact op te nemen om tot een billijke bijdrage in de kosten te komen. Billijk werd geacht dat door de Groene Kruis-leden, die ge bruik maken van de diensten van het W.-G. Kruis, de helft der contributie aan het W.-G. Kruis zal worden afge dragen. 120 Groene Kruis-leden uit De Kaag worden door het W.-G. Kruis geholpen. Tenslotte werd besloten het in misera bele toestand verkerende depót te re organiseren. NOORDWIJK De onderhandelingen met de eigenaren en pachters van de gronden, die nodig zyn v-oor de recon structie van de Duinweg (die de verbin dingsweg zal vormen tussen de badplaats en het recreatiegebied in het Langeveld), zyn tot een goed einde gebracht. Dit delen B. en W. van Noordwyk met vol doening aan de raad mede. Op dezelfde basis, waarop een overeen komst kon worden gesloten met mej. A. M. C. de Witt cs., hebben b. en w. thans eveneens overstemming kunnen bereiken met de heren C. en W. L. Ad miraal en W. P. van Beveren. Van deze eigenaren werden de percelen, die zijn gelegen in het bestemmingsplan Duin park in hun geheel aangekocht. Het gaat hier om stukken grond ter grootte van 1.46,85 hectare, 525 nrt en 3830 mi. Ook slaagde men erin een regeling te treffen aangaande de afkoop van pachtrechten. NOORDWIJK Ter gelegenheid z(jn 40-jarig jubileum in dienst van gemeente Noordwijk is de heer P. Kloos onderscheiden met de eremedaille in brons, vei'bonden aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. J. M. Bonnike spelde hem het eremetaal op -pens]0tte kwam nog een regeling tot tijdens een huldiging In de kantine van aUnd mft de stlchtlng Nieuw Puik en gemeentewerken aan de Losplaatsweg. Du,n oyer df vel.piaatslng van twee zo waarbij ook de echtgenote van de jublla- merhuli,e!j De stichting ontvangt daar- ris, hun kinderen en vele collega's aan- v00r ,chadei00„telli„g van 14.000,-. wezig waren. empoversnelling speciale aandacht te hebben ge zonken aan de begin oktober j.l. be kte 5000ste niouwe-na-ooidogse wo- ''''fling, zei burgemeester mr. R. M. Gallas dit jaar wel tevreden te zijn, maar :1de tegelijkertijd dat, gelet op de toe- ist, er nog heel wat moet gebeuren. Alphen aan den Rijn de toebedeelde nctie van woon- en werkgemeenschap de juiste wijze wil waarmaken, zul- die hierbij betrokken geacht kunnen orden, zich tot het uiterste moeten in analyse die per 1 december j.l. is •gemaakt, toont aan dat het totaal wo- ngbezit 9.000 was. Gedurende de laat- e vijf jaren werden ruim 2.100 wonin- ïn gebouwd. Als in de eerstkomende en jaren dit tempo gelijk zou blijven, >u dat dus in 1980 een toename be- ikenen van 4.200 woningen of een ingbestand van 13.200 in totaal. Bij de uidige woningbezetting van 3,6 zou dit irhalve ln 1980 een inwoneraantal be- kenen van rond 47.500. Als men zich :aliseert, dat het streefgetal van het femeentebestuur voor 1980 echter nog kleine 20.000 inwoners hoger ligt, an valt het te begrijpen, dat er een anzienlijke tempoversnelling in de wo- ingbouw zal moeten plaatsvinden, ajdus e conclusie van de burgemeester, 'e noodzakelijke tempoversnelling' zal, aar de mening van mr. Gallas, mogelyk NOORDWIJKERHOUT De leden van de KVP-fractic staan volledig achter een eerlijke openheid in zaken de 'gemeente Noordwijkerhout betreffende. Dit ver klaarde de fractievoorzitter, de heer C. P. J- Timmer dinsdagavond tijdens de algemene beschouwingen rond de gemeente-begroting. Met het bestuur van de KVP in Noordwijkerhout wil de fractie, né afloop van elke raadsvergadering, wanneer de hamer gevallen is, de aanwezigen op de publieke tribune in de gelegen heid stellen, de raad te vragen naar overwegingen en motieven van de genomen besluiten. Geen ter verantwoording roepen, dal kan alleen via de politieke afdelingen, maar wèl toelichten. Dit is een stuk objectieve openheid. De KVP-fractie wil die toelichting wel buiten de raadzaal, bijvoorbeeld in de burgerzaal, of liever nog ergens buiten het gemeentehuis. De KVP-fractie heeft meer voorstellen om te komen tot meer en betere voor lichting. Zij wil meer hoorzittingen, zo wel in De Zilk als in het oude deel van- het dorp, als in de buurt rondom de Victor. Verder wil zij meer voorlichting over eigen gemeentelijke zaken in De Gemeentegids. De KVP-fractie is na rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat z.g. openbare fractievergaderingen niet tot het ge wenste doel leiden. Besluitvorming vereist rustig overleg ln een fractiebijeenkomst en een openbare vergadering van een meerderheidsfractie leidt tot verschuiving van de raadsver gadering en bekendmaking van dit meer derheidsbesluit nog vóór de raadsver gadering is gehouden. Daarenboven heeft elk fractielid zijn persoonlijke verantwoordelijkheid binnen het kader van de KVP-afdeling en het gemeenteprogramma. Adi •lescommissm De KVP-fractie in de raad wil voor het uitbrengen van adviezen aan de raad, aan een eventuele streekraad of streek- commissie en aan een recreatieschap, commissies van deskundigen uit en van buiten de raad benoemd zien. De fractie denkt aan een drietal commissies, voor recreatie, voor bodemvoortbrciiglng en voor industrie. Die commissies kunnen adviseren over het streekplan, over intergemeentelijke samenwerking, over overleg met Noord- wijk en de provincie inzake de recreatie en een aantal andere problemen, waar van de raad de draagwijdte zonder steun van deskundigen, niet kan overzien. Recreatieschap De KVP-fractie is sterk geporteerd voor het rustellen van een recreatieschap. Een goed en vruchtbaar overleg met Noordwijk is niet alleen wenselijk, maar zelfs noodzakelijk. Een- groot aantal zaken is gemeenschap pelijk. De Duindamse slag, de openbre king van de zeekust door meerdere slagen enz. De provincie Zuid-Holland heeft aan Noordwijkerhout wel wat goed te ma ken, meenite de KVP-fractie. Zij heeft ons dorp door een hoofdver keersweg doormidden gesneden; zij wei gert om adequate af- en opritten te maken ten behoeve van het plaatselijke verkeer; zij bepaalt te lage doorrijhoog- ten van de viaducten. De provincie mag ten minste een goed oor lenen aan onze verzoeken om open stelling van, de Duindamse slag. Kan -zo vraagt de KVP-fractie al vast niet een gedeelte van de Ooater- duinenmeer ten behoeve van de eigen recreatie worden opengesteld en een 1 aantal voorzieningen getroffen 7 NOORDWIJKERHOIT Nergens in de bollenstreek is de wachtlijst van wonlugzoekeuden langer dan ln Noord- wykerhout. De KVP-fractie in de ge meenteraad geeft niet alleen de oor zaak aan, maar doet tegelijk een aantal suggesties oin hierin verbetering te brengen. Zorg voor een snelle totstandkoming van een aantal bejaardenwoningen in plan Victor IH; Bevorder de samenwerking tussen ge meente, woningbouwvereniging en de sectie bejaardenzorg van het Alg. In stituut voor Maatsch, Dienstverlening om alle in het dorp aanwezige ruimtean, min of meer geschikt voor bewoning door bejaarden, gezamenlijk coördine rend toe te wijzen: Bouw een flat voor bewoning door al leenstaanden Bouw een hondeudtal kleine woningen volgens een bouwmethode met een zo laag mogelijke huur; Maak alle beschikbare grond voor wo ningbouw zo snel mogelijk bouwrijp op dat gebruik kam worden gemaakt van overschotten ln toewijzingen van kon- tingenten woningwetwoningen'. Voorwaarde is natuurlijk een betere doorat roming en het bevorderen hiervan kan wellicht gestimuleerd worden door de vergoedingen te verhogen. VVD wenst belastingverhoging By de behandeling van de gemeente begroting voor 1970 heeft de heer P. C. Heemskerk namens de tweemansfraetle van de VVD zich niet, alleen akkoord verklaard met het voorstel van b. en w. om het reinigingsrecht te verhogen, maar tevens voorgesteld om forse ver hogingen aan te brengen in de straat belasting, de rioolbelastiug en de op centen personele belasting. Daardoor komt er nog eens ongeveer 55.900, in 1970 vrij om verbeteringen ln het voorzieningspeil aan te brengen. De VVD is van oordeel, dat het geen ziiro heeft om over allerlei nieuwe plannen als de uitvoering van een zwembad te praten als men niet tevens zorgt, dat daarvoor de dekkiwgsmiddelen op tafel komen. Daar komt nog bij, dat volgens de VVD, door de verhoging van het reinigings recht, de vuilnisemmerbelasting, de grote groep van de bevolking met de laagste inkomens het zwaarst getroffen worden. De groep hogere inkomens heeft hieronder het minst te lijden. De VVD-fractie vraagt in haar beschou wing het bestuur der gemeente om betere verlichting van het gedeelte Schulpweg, dat thans herdoopt is in: Burgemeester Van der Weijdenstraat; om verouderde bepalingen, die een nood zakelijke ontplooiing van de agrarische sector in de weg staan, te herzien en om de mogelijkheden te scheppen, waar door de plaatselijke middenstand hun dienstverlenende taak zo goed mogelijk kunnen vervullen. Kerstfeest zieken en gehandicapte bejaarden LISSE - - Uitgaande van de „Zonne bloem-actie" wordt woensdag 17 decem ber om 2 uur een kerstfeest voor zieken, gehandicapten en gehandicapte bejaar den gehouden in gasthuis „Welkom". De schooljeugd werkt aan deze kerst viering mee. Meer dan 100 personen maken dit feest mee. Besloten wordt met een eucharistieviering. Christoph Eschenbach met sprankelend Res. Orkest Het vierde van de acht abonnen- mentsconcerlen, welke dit sei zoen weer door het Residentie Orkest in de Stadsgehoorzaal worden ver zorgd, is gisteravond onder staande ovaties verleden tijd geworden. Als solist trad op de vermaarde Duitse pianist Christoph Eschenbach. Mo- zarts pianoconcert in C voor z(jn re kening nemend. Hij zal het zichzelf wel kwalijk genomen hebben, dat tus sen al zijn begaafde passages door- tot driemaal toe een klein schoon heidsfoutje sloop, maar hij liet bij ons niettemin een goede indruk achter door muzikaal, fijngevoedig en bij vlagen virtuoos spel. De K.V. 467 Is in feite niets meer dan een mengelmoes van Mozart-foefjes, echter briljant ge orkestreerd en een niet geringe tech niek vereisend. De kracht moest hier uitgaan van louter inspiratie, waar aan de 29-jarlge Eschenbach nu eens met subtiel en ingehouden, dan weer met krachtig bijna ridderlijk spel be antwoordde. /"Nok het orkest was zeer goed op dreef deze avond. Met Rossini's ouverture „Wilhelm Teil" schoot het midden in de roos c.q. de appel. Rijp en ervaren klonk het homogene viool spel. De verrassing kwam echter in CHRISTOPH ESCHENBACH de vorm van Erik Saties ,,Deux gym- nopédies, door Debussy wonderbaar lijk mooi georkestreerd en door 't Re sidentie Orkest schitterend behandeld. De muzikale vreugde duurde kort, maar was hevig. Willem van Otterloo dirigeerde zijn instrumentalisten naar een glaszuiver en in nuances gelijk opgaand samenspel van strijkers en blazers (net niet te hard). Jiyfoesten de cellisten bij Satie hulpe- '"•loos (misschien wel watertandend) hun instrument met rust laten, in De- bussy's „La Mer", het laatste pro gramma-onderdeel, vermochten zij aan hun muzikale geldingsdrang uiting geven en waren tesamen met de vlolisten verantwoordelyk voor de vage en uiterst sfeervolle stemming, die Claude Debussy in het eerste ge deelte bedoeld heeft. Steeds rijker werd de orkestklank, met minutieus vertolkte blazersmotiefjes eraan 1 gevoegd. In het laatste gedeelte (dia loog tussen wind en golven) verenig den beide groepen zich tot een vol komen gecontroleerde adembenemen de orkeststrale climax. Een brok ln de keel van de oprechte luisteraar. WILLEM SCHRAMA

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5