9e£cidóe6ou/ïCMit MIK MARGOT FONTEYN Werkgroep opsporing per televisie ingesteld Fournet met Badings Sym fon ische varia ties ZELF DOEN M-E-poll 1969 JOOST DE DRAAYER VAN EERSTE PLAATS VERDRONGEN Theater PePijn vijf jaar uitverkocht Ministerieel onderzoek in schouwburg affaire PAGINA 2 DE EEIDSE COURANT WOENSDAG IT DECEMBER !W» Schrale troost voor Biafranerv Tijdig zoals hem door oppositie leider drs. Den Uyl gevraagd was 'heeft minister Luns de Tweede Kamer per brief ingelicht over de opvattingen vam het kabinet inzake Biafra. De heer Den Uvl had inlichtingen gevraagd over activiteiten van de regering op het gebied van de hulpverlening en een standpunt bepaling inzake de politieke aspecten. Over beide zaken zal het parlement deze en volgende week bij de begrotings behandeling met de minister kunnen discussiëren In het kort komen de mededelingen van mr Luns op het volgende neer- Een politieke oplossing voor het conflict tus sen Nigeria en Biafra is, na twee jaar ellende, nog altijd niet in zicht: het we zenlijke punt hierbij is, dat Biafra's eis tot een vorm van souvereiniiteit voor de Ibobevolking niet te rijmen valt met Nigeria's vasthouden aan de éénheids- staat, waarbij opgemerkt wordt, dat buiten Biafra vier miljoen Ibo's ..in vrede en veiligheid" leven. Volgens de Neder landse regering laat kolonel Ojoekwoe de elis van onafhankelijkheid prevaleren boven de nood van de bevolking in strijdend Biafra. Zelfs een wapenstilstand blijkt ondanks veler inspanning niet mo gelijk, omdat partijen daaraan onover brugbare voorwaarden stellen. Nederland kan voor de oplossing van het politiek conflict geen bijdrage le veren: andere instanties (bijvoorbeeld de paus en Zwitserland) hebben ook met hun piogramma gefaald. Volgens de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties heeft alleen bemiddeling binnen Afrikaans verband kans op enig succes- Tot leniging van de menselijke nood heeft de Nederlandse regering al diverse initiatieven genomen; het grote probleem dat uitgebreider hulpverlening in de weg staat, is weer een conflict tussen de autoriteiten van Nigeria en Biafra; dag vluchten naar Biafra blijven onmogeliik zolang Biafra die alleen wil laten con troleren door een „derde regering of in ternationale organisatie met politiek ka- ïyiOMENTEEL vreest Minister Luns daarom, dat ook hulpverlening een gebrekkige zaak zal blijven, zolang Bi aria en Nigeria hun politieke tegenstellingen op de spits blijven drijven. Onze regering wal graag Nederlandse vliegtuigen in zetten, maar niet tegen de wil van één van de strijdende partijen; voor het Rode Kruis liggen de kaarten weinig anders. Een schrale troost voor Biafra's nood lijdende bevolking. Begrijpelijk is, dat onze regering geen voedselvluchten kan trotseren, die een conflict met thans neu trale Afrikaanse staten kunnen uitlokken; de gevolgen daarvan zijn niet te over zien Maar kan Nedeiianj dan niet ter Verenigde Naties het initiatief nemen om en dan voorlopig alleen op het gebied van de humanitaire hulpverlening een krachtiger aanpak mogelijk te maken? Moet op dit punt de politiek wel be grijpelijke. maar voor hun bevolking noodlottige hardnekkigheid van de Bia- fraaqpe autoriteiten het laatste woord blijven tot het strijdende land door hongersnood geheel uitgemoord is? In de geschiedenis is het een vaak voorkomend verschijnsel, dat leiders de wens naar politieke vrijheid laten pre valeren boven snelle oplossing van men selijke nood; ons eigen land heeft dit her haaldelijk ervaren, het laatst nog van 19401945- Maar in die tijd bestonden er geen internationale organisaties, die echt gezag konden pretenderen en werd ivrijwel overall vastgehouden aan de wettigheid van een oorlog als noodzake lijk kwaad. Vandaag aan de dag leven er in onze maatschappij andere opvat tingen en de vraag is of men die op een kritiék moment dat beslissend kan zijn voor de ondergang of redding van een heel volk alleen maar langs de weg van overleg en overtuiging tot gel ding mag laten komen. jyiINISTER LUNS heeft gelijk, wanneer hij éénzijdig Nederlandse acties ont raadt; CJe Thant heeft gelijk, wanneer hij de opdracht van de Verenigde Naties in deze kwestie in de eerste plaats door Afrikaanse leden wil laten uitvoeren. Maar alle redelijk redenerende men sen begaan gezamenlijk de grootste on redelijkheid wanneer ze, bang om risico's te nemen, wachten tot de leiders van Nigeria en kolonel Ojoekwoe c.s- gaan in zien dat mensenlevens kostbaarder zijn dan hun politiek prestige- Er moeten ook in Afrika leiders te vinden zijn, die de tijd zien aanbreken om wel enige risico's te nemen In het belang van mensen levens en een redelijke toekomst ran hen, die nu uitzichtloos zijn. norgen niet erschijnen. Uitstel van de begrotingsbe- 1 lang op zich kan laten Tweemaal doodstraf FNGELAND gaat zich nu definitief scharen onder de landen, die de dood straf hebben uitgebannen. Het hatelijk symbool van primitieve rechtspleging, de galg, waaraan ooit kinderen, die een brood gestolen hadden, hun jonge leven hebben moeten beëindigen, zal dan geen dienst meer behoeven te doen. 1 EFëU'is een' wijs bPöhait jgë\VteëSt.'" de regering Wilson om de afschaffing nu door te drukken en van een zaak van leven en dood geen verkiezingsobject te maken. En het is een even wijs besluit van de politieke partijen geweest om bij de stemming over dit onderwerp in het Lagerhuis de partijdiscipline tijde lijk op te schorteh. zodat alle afgevaar digden volgens hun geweten hun stem konden uitbrengen. Voorstanders van de doodstraf hebben betoogd, dat de afschaffing een ongun stige werking heeft op de criminaliteit. Tot dusverre is nog nooit aangetoond dat de aan- of afwezigheid van de doodstraf invloed heeft op de criminaliteit. Wel is bij meer dan een gelegenheid aan getoond dat de aan- of afwezigheid van de doodstraf invloed heeft op de crimi naliteit. Wel is bij meer dan een ge legenheid aangetoond, dat de uitvoe ring van de doodstraf een rechterlijke dwaling onherroepelijk maakt. In sommige Amerikaanse staten zijn galg .stoel en gaskamer nog in vol bedrijf. In Noord-Carolina met, name •is een'1' achttienjarig negermeisje ter dood veroordeeld. Het executie, aan vankelijk gesteld op tweede kerstdag, is weliswaar uitgesteld, maar de doods dreiging blijft. Nu kan men niet aan de indruk ontkomen, dat in sommige staten van Amerika de doodstraf ge makkelijker gehanteerd wordt jegens negers dan jegens blanken. Mogelijk gaat men van de veronderstelling uit, dat negers minder aan het leven hech ten. Zo dat waar is, dan hebben de blanken daar waarschijnlijk het meest de hand in gehad". In vergelijqing met de betrokken Amerikaanse staten, is de beslissing van het Britse Lagerhuis toch een duidelijke stap voorwaarts in de menselijke evolutie. Vanavond op t.v.: Ook dit jaar draait het KRO-televisie- programma MIK weer op volle toeren met zo mogelijk nog meer belangstel ling dan. vorige jaren. En ook dit jaar weer een wedstrijd n MIK, nu niet voor de huisvrouw, maar voor echtpa ren. In dit wedstrijdspel wordt op een speelse wijze getoetst hoe goed de echtgenotes elkaar kennen. Aan elke wedstrijd doen twee echtparen mee. Het echtpaar dat elkaar het best lijkt te kennen wint f 250.Gasten in deze uitzending zijn: De Monitors, Corry en de Rekels, de Belgische zanger Will Tura, Marijke Mulder en het Engelse zangeresje Karen Young. Verder verle nen natuurlijk ook Gait Jan Kruttmoes. Lubert van Gortel. Drika en de Boer tjes van Buuten hun medewerking aan MIK vanuit Tilburg. (Nederland II 19.0319.56) Toën Margot Fonteyn eindelijk be zweek voor de aandrang om een t.v - programma te laten maken over haar carrière, deed zij dat voor de enige man, die zij daartoe bekwaam achtte: de auteur Keith Money. Hij had nl. een biografie over haar geschreven, die haar goedkeuring helemaal wegdroeg. Money regisseert dan ook de reporta- ge-in-kleur, die rondom Margot Fon teyn is opgebouwd. Wij volgen haar op haar vele reizen, die haar over de he le wereld voeren met tussenstations in Londen voor repetities en balletvoor stellingen Parijs, waar Yves Saint Laurent haar galant bedient, Panama, waar zij de politieke carrière van haar man ijverig ondersteunt en weer wat op verhaal kan komen. De film heeft een uniek beeld van Margot Fonteyn, „tussen de bedrijven door". Samen met o.a. Nurejev ziet men haar repeteren. In de fragmenten uit „Doornroosje" en „Gayanev" bewondert men haar perfecte ballettechniek en expressieve uitbeeldingskunst. (Nederland II 20.4521.36) DEN HAAG Minister Polak van Justitie heeft een „Werkgroep Opspo ringsberichtgeving per televisie" inge steld. Het is de bedoeling dat deze werkgroep de minister adviseert over de behoefte aan en de wenselijkheid van televisieuitzendingcn voor opspo ringsdoeleinden. vioTfi 9b '390TJ- ViHOmoia Advies zal oók gevraagd worden over de eventueel te volgen procedure en over de vorm—der;uitzendingen. Voor zitter van de werkgroep is mr. W. A. Baron van der Feltz, directeur van po litie te Leeuwarden. Tot de veertien le den behoren functionarissen van de ministeries van Sociale Zaken en Volks- gezondheid, Justitie en CRM. de poli- de omroepen en de universiteit n Amsterdam. Ravel een ware apotheose Jean Fournet kwam dinsdag in de Doelenzaal pas na de pauze aan hart verwarmend musiceren toe: wat zou er trouwens met Debussy en Ravel anders bij deze uitstekende interpreteet van Galli sche muziek te verwachten zijn? Niette min was er ook voor de pauz ereden om met bijzondere belangstelling naar het Rotterdams Philharmonisch Orkest te luisteren: want Fournet had een werk tan Badings op de lessenaars laten zetten. Met Foumets uitstekende vertolking van Ton de Leeuws 'Mouvements rétrogrades" nog in !het geheugen waren we benieuwd hoe Badings' „Symfonische variaties" in zijn lezing zouden klinken. Onze conclusie? Goed. maai- niet zo overtuigend als De Leeuws werk een paar maanden geleden. Het komt ons voor. dat Jean Fournet moeite had de nogal mas sale partituur van Henk Badings door zichtig te maken; het Rotterdamsch Phil harmonisch Orkest begon uitstekend maar hield de spanning niet. tot het einde vol. Aan het werk ligt dit- niet. we blijve.n de ..Ss-mfonischc variaties" één van Ba dings meest geslaagde composities vinden: sterk van structuur, bondig van uitwer king en met een knap gebruik van de klankmogeli)klieden bij een omvangrijk orkestapparaat. Maar Fournet slaegde niet erin dit apparaat tot voldoende nuance ring te brengen: ritmisch niet, maar voor al niet wat betreft de klankkleur. Iets van de te zware orkestklank bleef ook de begeleiding van Guila Bustabo In Mendelssohns Vioolconcert parten spelen. Trouwens de vermaarde violiste stak ook niet in haar beste vorm: we kregen de indruk dat haar zeer hoge tempo in de beide aillegri ten koste van de toonvor- ming ging, waarbij dan nog een paar ..rafels" als extra prijs betaald *noe6ten worden. Maar een waar muziekfestijn presen teerden de Rotterdammers na de pauze met Debussy en Ravel. Foumets grandioze initerpreatie van „La mer" is door onze collega naar aanleiding van een concert vorige week reeds geprezen. Ravels ,,La Valse" was afgezien van een klein incident bij het slagwerk zo mogelijk nog beter. Wat Fournet bij Badings niet bereikte, lukte hier volkamen: ,.La Valse" bleef in de meest-exuberante klankont ledingen doorzichtig. Sommige dirigenten maken hier van Ravel een stuk hoge school -orkestdressuur: zo niet Jean Four net: hij belicht alle facetten van de partituur en dat zijn er hier zeer voel. Stormachtige bijval voor orkest en diri gent bleef niet uit. Natuurlijk niet!, G.vX. (ADVERTENTIE) OUD-T.V.-OMROEP STER VERTIE DIXON OVERLEDEN AMSTERDAM li maandagavond op de oud-tv omroepst overleden. Zij was c televisieomroepsters heeft zestien jaar v< Amsterdam is 41-jarige leeftijd :r Vertie Dixon NEDERLAND I NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: Scala CVK/lKOR/RKK 19.31 uur: Kenmerk NOS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd pol. partijen 20.30 uur: Bastome. film 22.25 uur: Socutera 22.40 uur: Toonbeeld, concert 23.20 uur: Zesdaagse A'dam NOS 23.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal KRO 19.03 uur: Mik NOS 20.00 uur: Journaal KRO •20.20 uur: Politie New Yorll 20.45 uur Margot Fonteyn, i ballet 21.35 uur: Zelf doen 22.15 uur: Zendtijd Bond zonder NOS3"1 22.25 uur: Journaal TELEAC 22.30 uur: Informatie cursus De met aangegeven programma's zijn Ideurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA'S instbezit. 19.10 Naturisteneili cussie. 19.35 Geen onderdaan maar bur- r: uitzending over de staatkundige vor- ng van de Nederlander. 19.50 Programma iden en slechtzienden. 20.00 Radio- Omroep Dubbelkvrartet: gewilde 1 Mededelingen. NCRV: rieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 12.50 Adventsstonde). 14.00 Stereo: The Kilima Hawaiians Show (opn). .30 Stereo: SIrijkkwartet: klassieke muziek pn). 15.00 Gereformeerde middagdlenst. OS15.30 Meer over minder: programma luziek. 20.15 Ster (In de pauze: Fermate: een luchtig Concertgebouw orkes md treden. (16.00- Met genoegen constateerden we gis teren dat Brandpunt Buitenspel de malaise doorbrak die deze KRO-ru- briek dit seizoen leek te plagen. En dat niet alleen door de succesvol ge bleken prognoses over het nieuwe jaar. maar ook door een aantal re portages die Brandpuntniveau had den. zoals het interview met Kurt Vyth dat beduidend beter was dan wat daags tevoren in VARA's Opmaat werd gebracht, het Zandvoortse onge luk dat coureur Lambert overkwam en de reportage over Ingemar Johans son die aan een boks-come back denkt in louter pecuniaire termen. De KRO .bood voorts een aflevering van zijn voortreffelijke Graham Greeneserie. Een nare serie overi gens voor de „concurrentie" die ojn die voortreffelijkheid op het andere net slechts een heel kleine 'minderheid te bedienen krijgt. De AVRO gooide er dapper een Televizier tegenaan. SterTelevizierist Johan van Minne berichtte vanuit Rome dat de Griekse kolonels wellicht verantwoordelijk zijn voor de recente bominslagen in Italië. Voor hetzelfde geld had hij ook Mao of Fidel kunnen ncemen. Het ver velende bij dit soort van wilde be schuldigingen is dat ze bij gebleken onjuistheid altijd in het voordeel van de beschuldigden werken protserige presentatie van het maga zine deed aan de kwaliteit opnieuw sterke afbreuk. Het AVRO-initiatief om de dagen voor Kerstmis te bege leiden met liederen in kerstsfeer heeft De KRO gaf als „extra" een samen vatting van het Biafradebat, dat maandagavond in Den Haag werd ge houden. Voortreffelijk! In Amicitia was slechts een heel klein gedeelte van de velen die hier belangstelling voor hebben aanwezig. De anderen werden geïnformeerd over deze dis cussie door dit t.v.-verslag, dat omdat het „extra" was niet tornde aan de rechten van de kijkers die op deze ex tra-informatie geen prijs stelden. In de maandelijkse rubriek voor Doe- 't-zélvers wordt vanavond aandacht be steed aan de volgende onderwerpen. Wat te doen als de auto met ijs en sneeuw bedekt is. Kunstlicht voor kamerplanten, en 'n beetje bloemschikken. Polystyreen als isolatiemateriaal. Samenstelling en regie van deze uitzen ding zijn in handen van Ad Versney en Hans Bik. (Nederland II 21.3622.15). verzicht. 22.45 Stei BELG1E324" m Jieuws. 18.03 Popmuziek. 18.: 'losofie. 18.50 Sport DONDERDAG HILVERSUM I AVRO:^ 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas ziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.L' Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.3 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.0 (gr). (11.00-11.02 programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bJ1 de koffie. (11.00 Nieuws). NOS: 12.00 Nieui 12.03 Pop-Slick. KRO: 13.00 Nieuws. 1: Actualiteiten. 13.08 TNT: muziek van èèn 1.00 Nieuws. 14.03 Pop-in. 1! 15.03 Holster: pop- en countryn •.03 lORRRrrr hit- aailk: verzoekplaten- richt. mededelingen, dagklapper en SOS- ?,eIicht5" voor scll'PPers. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Kamermuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Casinomuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 16.15 Voor oudere luisteraars. 17.00 Nieuw». Kunst en kunstenaars Het Nieuw Rotterdams Toneel geeft op 10 januari de première van „De huisbewaarder" van Harold Pinter. De hoofdrol is voor Guus Hermus De regie van Karei Guttmann. De Haagse Jazz Club heeft op vrijdag 19 januari in de Caveau te Scheve- ningen als gast in huis de tenorsax ofonist Harry Verbeke. Dit concert be gint om 21.00 uur. Hel quartet van pia nist Han Meyer begeleidt. Jules Croiset valt in ARNHEM (ANP) De acteur Jules Croiset is bereid gevonden de rol van Leo Beyers over te nemen in de voorstellingen van „Troi'lus en Cressdda", die toneelgroep „Theater" morgen in Oss en zaterdag ln Arnhem geeft. Zoals bekend is Leo Beyers gewond geraakt bij de rel, zaterdagavond na afloop van de voorstelling van ..Studio" m de Brusselse Beursschouwburg. DEN HAAG De uitslagen van dc „Muziek Expres" populariteitsverkicgingen 1969 geven in tegenstelling tot de meeste verkiezingen in de voorgaande jaren enkele-verras sende resultaten en verschuivingen te zien. Duizenden lezers en lezeressen van het, in een oilage van meer aan 325.000 ex. verspreide tijdschrift, hefcpen hun stembiljet gezonden naar een postbusadres, toebehorend aan het notariskantoor Jalink en Zubli te D enHaag; dit post kantoor heeft alle stemmen nauwkeurig geteld en de uitslagen in percentages afgedrukt. De rubricering van de M. E. Poll 1969 was aanmerkelijk uitgebreider dan in andere jaren, zodat een juister beeld van de populariteitsgraad van de groepen, vocalisten, etc verkregen kon worden. Het hoogste percentage stemmen ln de afdeling „binnen land" verkreeg Radio Veronica met 92.5 pet. (vorig jaai 99 pet.) met Hilversum III ap de tweede plaats met 7.1 pet., zodat Veronica nog verreweg de favoriete zender is gebleven van de „Muziek Expres"-lezers. 28.2 pet. (vorig jaar: 7.0 pet.) overwinnaar werd en Joost de Draayer, jarenlang onbedreigd nr. één, met 17.8 pet. zakte naar de vierde plaats. De uitslag van de categorie „radio show" is trouwens, evenals vorig jaar. een vrijwel volledige Veronica-aangelegenheid, met slechts één klassering, op de laatste plaats, van een Ililvcrsum-III-programma. BojHet TROS-televisieprogrnmma „Jam" staat met 56.1 pet op eenzame hoogte, terwijl Willem Duys' zege met 30.8 pel. als „t v.-persoonlijkheid" eveneens tot de zeer interessante uitslagen behoort. Bojoura en Boudewijn de Groot handhaafden hun eerste plaatsen in de categorieën populairste zangeres-zanger met resp. 42.0 pet. (vorig jaar: 38.9 pet.) en 20.9 pet. (vorig Jaar: 33.7 pet.), evenals Golden Earring met 40.0 pet. (vorig jaar: 36.7 pet.) in de categorie popgroepen. In de nieuwe rubrieken ,.bluesgroep" en „underground groep" wonnen Cuby en the Blizzards (57.2 pet.) en „Barainbox" (29.4 pet.), terwijl Ekseption met 21.7 pel. als „opmerkelijkste ontdekking" uit de bus kwam. Kampioen als „onsympatiekste zanger" werd Gert Timmerman (1.6 pet.), als „onsympathiekste groep" de Heikrekels (26.2 pel die vreemd genoeg op de voet gevolgd werden door The Cats (24.6 pot.). DEN HAACi Op IS december bestaat Cabaret PePijn van Paul van Vliet vijf jaar. Het kleine theatertje in de Haagse binnenstad werd op 18 december 1964 ge opend in de nacht dat het grootste thea ter van Den Haag, het Gebouw voor K en W afbranddeVan die eerste dag af ie het theatertje zonder één uitzondering uitverkocht geweest. Paul van Vliet en de zijnen hebben met. hun programma's een groot en gevarieerd publiek weten te trekken. Niet alleen ln Den Haag. ook in ruim 100 andere plaat sen ln Nederland heeft PePijn vaste grond onder de voeten gekregen en een eigen trouw publiek aan zich gebonden. Vijf jaar PePijn, dat wil o.a. zeggen: 305 voorstellingen van Oh. Pardon, het eerste programma: 431 voorstellingen van Opus 2: Bil voorstellingen van Dag en Nacht. Het tableau de la troupe Is ln die vijf Jaar ongewijzigd bij elkaar gebleven. Liselore Gerrltse. Ferd. Hugos en Rob van Kreefeld zijn o.l.v. Paul van Vliet, nechit naar elkaar toegegroeid. Hoogtepunten van de eerste vijf Jaren waren: de LPs van PePijn en Liselore Gerritsen, radio- en tv-uitzendingen, Paul van Vliet winnaar van het ICC-cabaret- eoncours 1965. „de jas van Claus", vier tournees door Nederland, voorat el lingen in bijna alle Nederlandse hoofdsteden voor ae Nederlandse verenigingen ter plaatse, tournee van Paul van Vliet, en Rob van Kreefeld door Zuid-Amerika (zomer 1969). toetreden van Henk van Ul6en als coach en artistiek adviseur. PePijn zit vol met plannen. Van 26 de cember tot 1 juni 1970 worden voorstel lingen gegeven van het nieuw esucces- volie programma Opus 4. niet alleen in Den Haag, maar ook in Amsterdam (elke vrijdagavond) en Rotterdam (elke zater- oagavond). Verdere evenementen in 1970: februari: optreden van Paul van Vliet in De bekende Amerikaanse hammond- organiste Rhoda Scott komt volgend jaar februari weer naar ons land. Afgelopen zomer verwierf zij be kendheid op Lou van Bees' Singing Europefestival in Scheveningen met haar swingende orgelspel. Van 19 tot en met 22 februari treedt zij op in de Scheveningse nachtclub Tiffany's en op 27 februari maakt zij haar op wachting op het Grand Gala du E&sque Populaire in de nieuwe RAI te Amsterdam. Londen: april bv-show Liselore Gerritsen; aomertournee Paul van Vliet naar Mexico en de Ver. Staten en zomerprogramma van PePijn in Den Haag; september LP en tv-show Paul van Vliet; oktober start van een grote tournee door Nederland. Tn verband met de overweldigende druk te ln het eigen theater zullen in januari de rondagavondvoorstellingen in Diligen- tia worden gegeven. BRUSSEL De acht Nederlandse ac teurs die zaterdag in de Brusselse Beurs schouwburg door politieagenten werden geslagen en mishandeld, hebben giste ren in Brussel een klaebt ingediend bU de justitie. De Leuvense hoogleraar Verbeeck. «*»- terdag aanwezig in de schouwburg, heeft in een persmededeling gisteren ontkend, dat er sprake was van enige provocatie, of van enige geweldpleging bij het p»- De Brusselse burgemeester Coore- mans heeft intussen het optreden van zijn politie verdedigd: voor hem wer den de agenten getergd en raakten twee politiemannen zelfs gewond. De politie was reeds enkele dagen tevoren verwit tigd van de mogelijkheid, dat het tot rei len zou komen in de schouwburg. Morgen zal de Belgische minister van Nederlandse Cultuur beide partijen in het geschil gehoor verlenen. Kwart van USO ligt met griep UTRECHT (ANP) Het Utrechts Symfonie Orkest wordt enorm geplaagd door de griep. Een kwart van de le den van het orkest ligt ziek in bed. De directeur van het orkest, de heer H. Leeuwen, noemt dit een uitzonderlijk hoog percentage. Daardoor kan 't pro gramma niet doorgaan. Het omvatte Stra- winsky's symfonie en Al ban Bergs Lu lu-suite, waaraan zoveel repetities voor- af zijn gegaan, dat een homogeen en semble met invallers niet meer mogelijk bleek. Het programma is nu gewijzigd en omvat de ouverture Don Giovanni, Schuberts derde symfonie en het vijf de pianoconcert van Beethoven. Week lang feest voor Noel Coward i LONDEN (AP) Driehonderd sterren van toneel, film en tv hebben gisteravond een feest gegeven voor Noel Coward ter gelegenheid van zijn 70sle verjaardag. De opbrengst van de soiree in 't Savoy- hotel komt ten goede aan het liefdadig heidsfonds voor Britse acteurs, dat van de Cowardweek zeker een kwart miljoen dollar beter is geworden. Op het diner werd o.a. gesproken door Sir Laurence Olivier en Lord Mountbat- ten van Burma. De soiree in Savoy was het slot van een feest, dat een week lang geduurd heeft. Coward zelf, die toneelschrijver is, to neelregisseur, tekstschrijver, muziek- achrijver en nog veel meer, lijkt niet so onder de indruk van dit alles. „Een enor me week", verklaarde het feestvarken, dat kettingrokend, doch kalm alle festivi teiten, waaronder een vier uur durende uitzending van zijn liedjes door 350 ar tiesten, heeft bijgewoond. „Een boek voor iedereen" op Boeken markt RAI-'70 AMSTERDAM Onder de n „Boekenmarkt RAI 70" zal van vrijdag 23 oktober <ot en met zondag 1 novem ber 1970 in het RAI-gebouw te Amster dam een tentoonstelling van boeken en tijdschriften worden gehouden. De Zuidhal van de RAI zal voor deze gelegenheid worden veranderd in een tieme ontmoetingsplaats, waar het pu bliek in talrijke stands van uitgeverijen en ir> een modelboekhandel onder het motto „Er is een boek voor iedereen" een grote sortering boeken op velerlei gebied kan bekijken en ook kopen. In een theaterruimte zullen manifestaties plaatsvinden, die in relatie staan tot het lezen. De Boekenmarkt RAI 70 za! de dc boekenmarkt in het RAI-gebouw zijn de eerste had plaats in 1965, de twee de in 1968. De Boekenmarkt RAI 68 trok 60.000 bezoekers.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2