UGA Een grote Steekvlam, Hamerdebat voorschip rees op over Biafra en daarna was ie weg WESTEN VRAAGT BERLIJNGESPREK MAMMOETTANKER NEEMT VAARGEUL IN GEBRUIK december- voordeel Hagenaar Hans Verbeek terug van Oostduits avontuur .Achteraf zijn we naïef geweest Kapitei 11 van MarpessaUirns ziek VOEDING Voorstel aan Rusland 3dagen gratis reizen PSP weigert medewerking standbeeld Wilhelmina Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het MISS LUCIA Minder moe onderweg door melk onderweg OENSDAG 17 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT HET WAS HET UITERSTE MIDDEL ADVERTENTIE Van èén onzer verslaggevers TTEN Op een eenzame «luor sneeuwvelden omsloten lerdery aan de Zwarte Dijk in Lutten, gemeente Harden- !rg, de ouderlijke woning van zijn verloofde bekomt 23-jarigc Hans Verbeek uit Den Haag van zijn Oostduitsc rontuur- Hü zegt: „Ik zal het niemand willen aanraden, chteraf is hel naief geweest. De enige weg om iemand naar westen te krijgen is de Nederlandse ambassade". Verbeek rbleef maandag en dinsdag by zyn verloofde Jennie dc eerd, nadat hy vrijdag „als kerstgeschenk" zoals de ficiëlc lezing luidde plotseling uit de Berlynse gevangenis js ontslagen. Dat was dan byna drie weken nadat hij, mei vriend Hans Willem van Tilburg en diens verloofde eidimarie Philipp, was veroordeeld wegens een poging om meisje naar het westen te ontvoeren. Zoals gemeld, n de beide vrienden in september, op weg naar het nisje, gearresteerd aan de grens bjj Potsdam. Even later rrd Heidi-Marie van huis gehaald- Is dal na de plotselinge en onverwachte vrijlating het irspronkelijke doel is bereikt: ..Heidi-Marie mocht met Hans fillem mee naar Buss omVerbeek „Mijn vriend probeerde «rie jaar lang zijn huwelijk erdoor te krijgen. Er kwam ceds iets tussen. Tenslotte zouden zij in Oost-Duitslana san wonen. Hij had al van alles gekocht Toen plotseling weer toestemming werd geweigerd. Hij was wanhopig, hem was dit het uiterste middel en ik besloot hem te elpen". .Specialisten" de grens hadden de DDR-beambten echter al spoedig dat in de auto een ruimte was geschapen om Heidi- larie te vervoeren. Dat zat er ook wel in, want „het zijn rnte specialisten". Het drietal werd naar de „Unter- uchungshaft" (plaats van voorarrest) in Potsdam overge- racht en verhoord- Dit gebeurde volkomen correct", aldus !ans Verbeek. Uiteraard trachtte men er achter te komen «f de „delino.uenten" betrokken waren bij een of andere •rganisatic. Maar toen daar de eerste dagen niets van bleek. 1 «verden de verboren niet voortgezet. De behandeling was goed- Prima eten en gelegenheid om te lezen. De strafren i die hel drietal in het.proces dat na twee maanden (met advo caten) volgde, waren voor DDR-begrippen mild: Hans kreeg -ren jaar en twee maanden. Hans Willem anderhalf jaar en 1 «ïeidi-Marie die merkwaardig genoeg als „hoofdschuldige" «verd aangemerkt, een jaar. Op het vergrijp staal in de DDR «en tot vijf jaar. Aangezien de straf 14 dagen na een proces ♦an kracht wordt en men pas daarna in een -werkobject wordt geplaatst, hebben de drie avonturiers de gevangenschap in de JDR nog van zijn meest gunstige zijde gezien. Vandaar de .uchblge toon, die Hans over dil onderwerp aanslaat: „Ik heb met veel te vertellen", zegt hij. Gejuich Oe beide vrienden zagen elkaar nog in de gevangenis terug „adat Hans eerst zijn verblijf met enkele Oost-Europeanen •tad moeten delen Veel werd hierbij niet uitgewisseld, hoe wel Hans gelukkige omstandigheid zijn Duits goed /crstaal. De kwaliteit van de beide gevangenissen die zij »ngen de drie werden voor de laatste dagen van Potsdam wergebracht naar Berlijn Is. zegt hij. goed. Voor een deel «tankt de voorzichtige Hagenaar de vrijlating aan de Neder- .aiidse ambassade (met name de heer Weijnen) en Buiten- jtndsche Zaken, die veel werk voor hen hebben verzet. Na de vrijlating weiden zij per C.D-wagen via Checkpoint Charly naar de vrije wereld gebracht. Zij brachten de nacht de ambassade door en werden de volgende dag met gejuich door hun familieleden ontvangen. „Liefde kent geen wetten ✓mdt Hans. die ervan uitgaat, dat de autoriteiten in de DDR j nebben ingezien, dat het avontuur alleen uit deze liefde voort- «wam. Al zou hij het niet graag willen herhalen. In januari Jenkt hij de liefdespaden op meer legale wijze te bewandelen, door met zijn Jennie in Hardenberg in het huwelijk te treden- (Vaar zij dan gaan wonen is nog onzeker, omdat Hans vlak ,or zijn Oostduitse reis op straat kwam te staan doordat de flrma, waar hij werkte, failliet ging. Hij zoekt nu dus naai «en nieuwe baan. De beide vrienden zijn hun pas gekochte «uto door dit alles kwijtgeraakt, maar* dat is het ergste niet. Heidi-Marie zit in Bussum en daarmee kan ook de tweede idylle van het avonturenverhaal beginnen- Eind goed. al goed. a 1 uitgesteld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begrotingsbehan deling van Buitenlandse Zaken kan morgen in de Tweede Kamer nog geen aanvang nemen. Minister Luns ligt met een zware griep ziek in Parys en mag morgen pas naar ons land terugreizen. Volgende week hoopt minister Luns zodanig hersteld te zijn. dat hij wel in de Kamer kan verschijnen. De bedoeling is hu om maandag en dinsdag uitsluitend de regeringsnota inzake de E.E.G.-topconferentie en Biafra te behandelen. Morgen verga dert de Kamer niet. De Kamer is gisteren begonnen met de begroting van Binnenlandse Zaken, waarbij staatssecretaris Van Veen eveneens wegens ziekte ontbrak. Mi nister Beernink zou hem op zijn ter rein (o-a. overheidspersoneelszaken) vervangen. Liga-kindjes kunnen een stootje verdragen. Met Liga, de veelzijdi ge voeding, zijn ze verzekerd van een schat aan gezondheidsriutri- enten. Liga! Voorontwikkeling van beendergestel en tanden, weer standskracht, groei en bloei Voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN (ADVERTENTIE) MOSKOU (Reuter) De VS. Frank rijk en Engeland hebben de Sovjet- l'nie vodtgesteld binnenkort met hen besprekingen te beginnen over de ver betering van de toestand in en om Ber- j lijn. waaronder de kwestie van de vrije toegang tot deze stad. Het voorstel is vervat in een aide me- I moiré dat de ambassadeurs van de Wes telijke Drie namens hun regeringen aan j j de l egering van de Sovjet-Unie hebben overhandigd. Het moet gezien worden I als een antwoord op de Russische reac- j tie van 12 september op de stappen die de Westelijke Drie hebben genomen ter verbetering van de toestand in en om j Berlijn en de verhouding van de twee i Duitslanden. Van westelijke diplomatie- ke zijde is meegedeeld dat de VS. Frank rijk en Engeland besprekingen hebben voorgesteld op „werkniveau" in een j plaats en op een datum die nadere over eengekomen moeten worden. Het over- leg zou onder meer moeten gaan over de i toegangswegen tot West-Berlijn over land en door de lucht en over het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn. De VS, Frankrijk. Engeland en de Sovjet-Unie hebben een speciale verantwoordelijk heid met betrekking tot Berlijn uit hoof de van het in 1945 gesloten akkoord van Potsdam. Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. X voordelig Vw uit met NS Beraad tussen Nigeria en Biafra in gevaar LONDEN De voorgestelde vredes besprekingen in Addis Abeda tussen de beide partijen in de Nigeriaanse oorlog Nigeria en Biafra schijnen niet door te gaan wegens de „voorlopige voorwaar den". Het Biafraanse team, dat door dr. Pius Okigbo geleid wordt, is in dc Ethio pische hoofdstad gearriveerd. Huurverhoging komende jaren vastgesteld DEN HAAG (ANP) De huurverho ging van 6 procent, die aanvankelijk op 1 januari a.s. van kracht zou worden, Is. zoals bekend, uitgesteld. Nu het wetsont werp dat minister Schut, daartoe had Ingediend, ook door de Eerste Kamer ls aangenomen, zullen de komende jaren de volgende huurverhogingen plaatsvinden: 1 juli 1970 met 6 procent: 1 april 1971 met 7 procent; I april 1972, 1973 etc. met 6 procent. Deze huurverhogingen zijn verplicht voor de woningen die door het rijk wor den gesubsidieerd. De huurprijzen van niet of niet meer gesubsidieerde wonin gen kunnen vrijwillig tussen verhuurder en huurder woraen overeengekomen in ce geoteaen die op de genoemde data nog niet zijn geliberaliseerd, waarbij de vermelde percentages als een maximum gelden. Een bestaande overeenkomst dient r venwel te worden nagekomen. De nlet- verplichte huurverhogingen zullen in het vervolg berekend dienen te worden op basis van de verschuldigde huurprijs op de dag voorafgaande aan die van de ver- 1 pllchte huurverhogingen was dit reeds het i geval. De huurprijzen van de niet meer gesubsidieerde woningen in de gellberali- j serde gebieden en die van de vrije-sector- I woningen zijn niet aan voorschriften ge- D '66 wil lijst nevenfuncties leden Raad van State DEN HAAG D'66 overweegt in de Tweede Kamer een motie in te dienen waarin wordt aangedrongen op de pub'Ii- katie van nevenfunkties van de leden van de Raad van State (die van dc voor zitter de koningin uitgezonderd). Dit bleek gisteren bij de begrotingsbe handeling van Binnenlandse Zaken, waar mej. Goudmit er voorts onder meer op aandrong om behalve de rijksvoorlich tingsdienst ook het kabinet van de ko ningin onder de minister van algemene zaken (de minister-president) te laten res sorteren. Thans valt het kabinet onder de verantwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Zaken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PSP-fraclie ln de Tweede Kamer weigert medewerking verlenen aan de voorgenomen totstand koming van een standbeeld voor konin gin Wilhelmina in Den Haag. Bij de be grotingsbehandeling van Binnenlandse Zaken zei de PSP-cr Gortzak (vroeger CPN) dal de weigering voortvloeit uit de manier waarop minister Beernink de plannen voor het standbeeld in een schriftelijk stuk heeft toegelicht. Minis ter Beernink zou namelijk in dit stuk een „voorkeur voor de monarchale staatsvorm" hebben laten doorklinken. „Wij hebben ook respect voor de per soon van koningin Wilhelmina, maar dit ging ons te ver", zo verklaarde de heer Gortzak de weigering om voor het standbeeld de nodige financiën (250.000 gulden) beschikbaar te stellen. Mej. Haars (CHU) juichte de plannen juist Minder verlies bij Kwatta BREDA (ANP) - Overeenkomstig de in de loop van dit jaar uitgespro ken verwachtingen zullen de exploita tieresultaten in 1969 van de N.V. cho colade- en cacaofabriek Kwajta te Bre da beter zijn dan die van 1968 (con- cernverlies f835.000). doch niettemin nog een nadelig saldo te zien geven. Evenals het vorig jaar zal het verlies voornamelijk ontstaan bij de Neder landse bedrijven, die zich evenals in 1963 geconfronteerd zagen met een voortgaande teruggang van de consump tie vooral in Nederland. Ik dacht dat zo n groot schip niet kon zinken SCHIPHOL (ANP) De oorzaak van 4* ramp met de Nederlandse Shelltan ker Marpessa is de gezagvoerder van het schip, kapitein E. J. Stapper (48). raadsel. De kapitein verklaarde dit tisteravond op Schiphol, nadat hij daar net zijn bemanningsleden na het ang stige avontuur in de Atlantische Oce- /as aangekomen. „Ik dacht aanvan kelijk dat zo'n groot schip niet zou kun- zinken. maar hij was binnen een minuut verdwenen. We zagen ccn gro- steekvlam. hel voorschip rees op uit het water en daarna was het schip weg", •Idus de kapitein. De explosie in een van de ladiug- knks van de 207.000 ton metende su pertanker deed zich voor, toen vrijwel de gehele bemanning aan de lunch zat. ^Behalve de twee slachtoffers was nie mand aan dek. Als de explosie zich op een ander tijdstip had voorgedaan, wa de gevolgen veel erger geweest", »Mus kapitein Stapper. ,.Ik dacht direct aan een tweede ex plosie en liet een boot uitzetten. In deze vlet namen de twee ofticiersvrou- i, hun echtgenoten en enkele Chine- bemanningsleden. plaats. Even later konden de inzittenden van het bootje op- De laatste ogenblikken van de Marpessa: „Een grote steekvlam, het voorschip kwam omhoog cn toen was het schip weg gepikt worden dooi- de inmiddels gearri veerde sleper „Alcyon". De vlet voer daarna terug en nam de twee gewonde bemanningsleden en het merendeel van de Chinese matrozen op. ..Hoewel er geen paniek aan boord was en de Chi nezen zich kalm gedroegen, heb ik ze zo snel mogelijk weggestuurd. Het waren er te veel en de kans bestond dat ze ons in de weg zouden lopen", aldus ka pitein Stapper. Rond half vier, twee uur nadat de ex plosie zich had voorgedaan, konden de zeven op het schip achtergebleven of ficieren beginnen met dc blussingswerk- zaamheden. Omstreeks half elf was het vuur dit. Een inspectietocht leerde dat er een scheur zat in het schot tussen de machinekamer en de pompkamer. „Toch hoopten we het schip nog drijvende te kunnen houden. De machines bleven draaien, we hadden licht en water en zelfs de dekverlichting brandde nog". Naarmate de tijd verstreek begon de tanker steeds meer water te maken. Eerst konden de pompen dit nog wel aan, later niet meer. Toen gaf kapitein Swap per aan vijf officieren opdracht het schip te verlaten. Kapitein Slapper en marco nist A. de Jager bleven achter. Toen de Marpessa nog veel meer water begon te maken en het aohterschlp steeds ver der wegzakte, girtgen ook zij van boord. Zondagmorgen vroeg rond half een werd vanaf de Serenia een nieuwe ex plosie gehoord. Kort daarop was het reu- zenschip verdwenen. Mogelijkheden om geul nog dieper te maken in onderzoek ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Bijna drie jaar nadat besloten werd de vaargeul van Europoort niet geschikt te maken voor schepen met een diepgang van 57 voet, (19 meter) maar van 62 voet (20 meter) zal vannacht of morgenochtend de eerste mammoetlanker met een der gelijke diepgang „de Shelltanker Melo" Europoort binnenlopen. Inmiddels be raadt men zich al over het verder ver diepen van de geul lot 65 voet en stu deert men intensief op de toegankelijk heid van de Noordzee. De drempel in de huidige vaarroute door Het Kanaal laat namelijk een grotere diepgang van 62 voet niet toe. Er zal dus nog heel wat moeten gebeuren, voordat hel mogelijk is de supcr-mammoettankers van 500.000 ton (diepgang ongeveer 100 voet) de Europoort, laat staan de Noord- Niet alleen het voldoende diep maken van 'n vaargeul, maar ook het manoeu vreren met grote schepen in dergelijke naar verhouding nauwe geulen leveren problemen op. Hiervoor zijn navigatie hulpmiddelen nodig. Recente proeven hebben echter gunstige resultaten opge leverd. Met name de ervaringen met 't Decca elektronisch plaatsbepalingssys teem gedurende de afgelopen twee jaar zijn dusdanig, dat men dit systeem vol gend jaar definitief gaat invoeren. Hot systeem komt erop neer dat men Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-, Vraag ernaar op het station! yy v voordelig v w uit met NS hiervan een speciale studie gemaakt. Omdat de geul niet in het verlengde van de Nieuwe Waterweg ligt diende in eer- ste instantie de bestaande Jichtenlijn te worden aangepast In de loop van 1970 zal dit werk gereed zijn. Het zwaartepunt van de werkzaamhe- den bij Hoek van Holland ligt op het I ogenblik bij hel vervaardigen van de 1 definitieve toegang naar de havenbek kens op Rozenburg en de Maasvlakte. Men streeft ernaar deze in de loop van 1971 gereed te hebben, zodat tegen die tijd de tijdelijke toegang tegenover Hoek van Holland vervangen kan worden Het totale werk zal 190 miljoen gulden gaan kosten. Het maken van de oor spronkelijke 57-voets geul kostte hon derd miljoen, het uitdiepen tot 62 voet negentig miljoen. Men is niet bang dat de geul zal dichtslibben. Wel zal de geul onderhouden moeten worden, d.w.z. dal er per jaar acht miljoen kubieke meter zeegrond verplaatst moet wor den. Een „werkje" dat één sleepreini- ger van het grootste type op z'n eentje gemakkelijk aankan. De kosten hier van worden geraamd op acht tot twaalf miljoen gulden per jaar. (Te betalen door de rijksoverheid). Defensierapporl wijst leger van beroepskrachten als onmogelijk af (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG Op hel ministerie van Defensie bestudeert men reeds enige tyd de mogelijkheden het dienstplichtigen- leger te vervangen door een beroepsleger van vrijwilligers. Onlangs is een intern rapport nitgebracht door de opperofficier- personeel van de landmacht, waarin deze tot de conclusie zou komen dat een beroepsleger voor ons land voorlopig niet realiseerbaar is. Zolang de studie niet is afgerond en dat kan nog wel enige jaren duren hoedt het ministerie zich er voor een standpunt over de mogelijk heden van een vrijwilligersleger in te nemen. Het recente rapport is slechts i onderdeel van een grotere studie. Niet I uitgesloten is dat later een beroepsleger toch tot dc mogelijkheden zat behoren. Als niet behulp van uitgezonden radio signalen kan bepalen wat de positie van zijn schip is ten opzichte van de as van de vaargeul. Mede hierdoor hoefde men de geul niet duizend maar zeshon derd meter breed te maken. *Een enor me besparing aan baggerwerk. Zo'n geul moet nu eenmaal behoorlijk breed zijn, omdat ook mammoettankers nog wel eens flink kunnen slingeren en niet I zoals wel eens beweerd wordt „als een strijkijzer op het water liggen". I Andere navigatiehulpmiddelen, zijn I befiakening, verlichting en betonning. 1 Door de dienst vaji het loodsweeën werd Nog dieper De Britse Shelltanker Melo zal eer der binnenkomen dan aanvankelijk was gedacht, namelijk vannacht (woensdag op donderdag) of morgenochtend in plaats van vrijdagmiddag. Het lag in de bedoeling de tanker feestelijk binnen tQ loodsen in aanwezigheid van minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat en burgemeester Thomassen van Rot terdam. Shell heeft echter besloten de festiviteiten te versoberen in verband met het vergaan deze week van de mammoettanker Marpessa (207.000 ton), het grootste schip dat ooit is ver- rnaamste bezwaren tegen een vrijwilligersleger zou het rap port aanvoeren dat het leger een gebrek aan lager geschoolden zou krijgen. Bij de huidige stand van mechanisering heeft het leger behoefte aan 17 recruten met alleen lager onderwijs. Per jaar lichting blijkt echter de laatste jaren slechts 12 van de beschikbare goed- gekeurden alleen lager onderwijs te heb ben gehad. De rest heeft nog andere vor men van onderwijs genoten. Wanneer er een vrijwilligersleger wordt ingesteld, zal dit onmogelijk op de arbeidsmarkt tegen het bedrijfsleven kunnen concurreren om de nodige 17 met alleen lager onderwijs bij elkaar te krijgen. In een dienstplichtleger levert dit punt geen .moeilijkheden omdat de legerleiding de recruten kan verplichten een bepaalde functie op «eb te nemen De 21-jarige Berit Redin, die onlang* door de inwoners van het Zweeds Gothenburg werd gekozen tot „Mis* Lucia", hier in Amsterdam gefoto grafeerd met enkele „hofdames" lo dens de presentatie op het kantoor van een luchtvaartmaatschappij. To taal achthonderd meisjes hebben naar de titel „Miss Lucia" mee- gedongen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11