Praag poogt in macht te clerus krijgen Op de weg van vernieuwing, de duisternis, dreigt de chaos Honderdduizend personen jaarlijks naar kwakzalver Drs. W. Kusters, bestuurslid actiegroep „Wereldkerk" DIRECTEUR KASKI IS VOOR ONTKOPPEUNG VERPLICHTING CELIBAAT Haagse arts in proefschrift: Geneeskunde kan gebruik maken van goed opgeleide magnetiseurs Weinig kans op vergelijk Kerk en staat „Variaties niet aansto Bij na drie en eenhalf miljoen voor Tunesië 196P DINSDAG 16 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze redacteur geestelijk leven) DEN HAAG In vier dagen tyd heeft de actie groep Wereldkerk, die zich vorige week middels een idvertentie „aan katholiek Nederland" presenteerde, •eeds meer dan drieduizend adhesiebetuigingen ont- vangen. Onvallend is het aantal brieven van intel lectuelen en priesters. Allen noemen zich veront- )ver de chaos die in de Katholieke Kerk in Nederland dreigt te ontstaan wanneer in de ver- ieuwingspogingen de gcloofsdimensie te weinig neespeelt, die de controle uitoefent op de werkelijke waarde ervan. Het vernieuwingsproces blijft hen te veel een zaak van een elitegroep die intellectualis- makkeljjk praat en daardoor het contact met de achterban verliest die het allemaal niet meer zo luidelijk ziet. Drs. W. Kusters, directeur van het katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut KASKI te Den Haag: „de Kerk is terecht de weg van de vernieu- r ïng ingeslagen, dat betekent duisternis, van niet- veten-hoe. Op die weg echter dreigt chaos te ont- taan omdat er te weinig controle en zelfkritiek wordt uitgeoefend on alle experimenten". )rs. W. Kusters is een van de bestuursleden van de ictiegroep Wereldkerk. Zes maanden geleden ;loot hij zich met nog twaalf anderen aan bij drie ezuïeten, die de initiatiefnemers van de groep zijn ie Tilburgse hoogleraar in de problematiek van de .ntwikkelingslanden, prof. dr. L. Janssen, dr. H. van Vaesbei'ghe, pastoor van de Europese parochie in juxemburg en dr. H. Hoefnagels, socioloog. „Wij ■inden dat de vernieuwing bevraagbaar moet zijn in moet getuigen van geloofsbewogenheid. Dat klinkt -aag, en blijft het ook. Ik ben ervan overtuigd dat wk veel mensen die bij experimenten betrokken ijn. datzelfde zullen zeggen. De besten van hen orden tot extreme rollen gedreven Waarom weet k niet? Dmdat de publieke opinie zich aan ieder nieuw oord en ieder nieuw experiment wil vastklampen: ■nisschien biedt het nieuwe grond onder de voeten? louden de mensen als Oosterhuis, Miedema of Joost [teuten van Septuagint gelukkig zijn met de extreme ol die hun wordt toegedacht? Ook zij tasten in het luister. En toch moeten ze doen alsof ze 't al weten, iamenleving bijt zich als een vamDier in hen linds 1954 is drs. Kusters werkzaam bij het KASKI. lij kent zodoende de Kerk in Nederland. Hij weet de opiniepeilingen die hij met zijn wetenschap- lelijk bureau heeft uitgevoerd, wat er leeft onder de iriesters (enquêtes in 1954 en 1968), onder broeders zusters. Zijn bureau werkt voor het pastoraal nstituut en voor het pastoraal concilie. En juist anuit zijn werk is hij verontrust geraakt. Hij zegt: In de Kerk van vóór het tweede Vaticaanse Concilie rist je precies waar je aan toe was. In dat preciese ;ennen ligt vanzelfsprekend verstarring. Daarvoor •oei je niets. Je gaat mee in het vernieuwingsproces. kiest voor het experiment, voor het duister. Daar legint ook de chaos, neem b.v. een nieuwe stadswijk, iie om een nieuwe pastorale aanpak vraagt. Hoe •eet je niet, maar je bent ervan overtuigd dat het noet. De gedachten die daar over zielzorg geuit vorden, geven de mogelijkheid tot nieuwe struc- Prima maar wat betekent het allemaal con- :reet? Er is nog geen ervaring. De monden vallen til. Het concept is juist, maar nog niet rijp. Precies onrijpheid vraagt dringend om controle en elfkritiek. De nieuwe pastoraal zegt: ie moet wer- in team en met specialismen. Daartoe is nauwe- ijks iemand opgeleid. Ik bedoel niet: begin er niet Integendeel. Maar heb de reserve dat je het illemaal nog niet weet. In de hele maatschappij :ordt alles opnieuw geordend: in de politiek, de eco- de kunst, gedachten over seksualiteit, en loem maar op. Dit zal ook in de Kerk moeten ge- ?n. Maar daar speelt een noodzakelijke maar factor mee: het geloof. Velen zijn geneigd, deze actor dan maar niet te laten meespelen. Daar stel velen met mij. de vraag: wat orden je dan igenlijk in de Kerk? Neem het kloosterleven. Wie zinnig over nadenkt, moet tot de "conclusie i. dat liquidatie vaak de enige_ oplossing is om merkelijk opnieuw te kunnen beginnen, maar dan eel anders dan men gewend was. Als dan de ge- ïfsvraag nauwelijks mag meespelen, waar blijf ie n? Welk motief heb ,ie om opnieuw te ordenen?" de actiegroep. Wereldkerk, die niet wil institu- Enaliseren, die een beweging wil blijven waarin lachten gespuid kunnen worden en ruimte is voor ialoog, kiest men voor dezelfde weg van vernieu- Drs. W. Kusters, directeur Kaski en bestuurslid actie groep Wereldkerk wing die sommigen soms extreem prediken. Er blijkt echter een verschil van optie te zijn: vanuit welke gezichtshoek bekijk je die dingen. Drs. Kusters: „Neem de celibaatskwestie. Ik heb zelf de enquête onder de priesters via het KASKI geleid. Vijftien jaar geleden kozen de priesters voor het celibaat als een zinvolle zaak. Nu. in de tweede enquête, zie je dezelfde priesters een andere keuze maken. En op grond van deze gegevens zal dan binnenkort een beslissing genomen worden. Dat lijkt me gevaarlijk: je baseren op een enquête betekent dat je kiest voor het sneeuwbaleffect. De ontkoppeling van de celi baatsverplichting (waar ik zelf ook vóór ben) is sociaal bepaald; zij groeit uit een conflict, dat in wezen slechts één keer bevraagd is. Zijn er geen andere factoren die een rol bij de be slissing moéten spelen? Ik kies voor hetzelfde als de Septuagintgroep: weg die celibaatsverplichting. Maar mijn keuze komt voort uit grote waardering voor het celibaat. De actiegroep Wereldkerk gaat, zoals bekend, werken via beïnvloeding van de bestaande kerkelijke kana len: plaatselijke parochieraden, diocesane pastorale raden enz. Zij wil geen nieuw blok vormen, maar „de stem vernemen en laten horen van mensen die op weg naar Goa zijn. Ik ben niet tegen het pasto raal concilie, maar ze praten me te veel tegen de problemen aan zonder ze in de diepte te analyseren Het is een soort biljartclub. Ik zou geen nieuw ambtsrapport willen, maar evenveel aandacht willen vragen voor de brief van bisschop Bluyssen over de priester, waarin behalve de sociologische en psycho logische problemen ook de geloofsdimensie aan de orde is. Als dat niet gebeurt, denk ik dat alle ge praat over samen-kerk-zijn en over inspraak losse kreten zijn. Wij moeten nog wennen aan procedures waarin dat mogelijk is. Misschien kan de actiegroep daarbij helpen". Er zit een stuk heimwee achter de verlangens van de actiegroep Wereldkerk. Heimwee naar de tijd waar in alles ln de Kerk zo duidelijk was; waarin het priesterbeeld voor zichzelf sprak; waarin je geen problemen had met je geloofsbelijdenis en met de zondagse mis. Drs. Kusters: ..Ik onderken dat heim wee. Dat mag ook meespelen. Je kunt. zoals pries ters momenteel wel vaker doen, de mensen ook de Kerk uitdrijven, door alsmaar over de nutteloosheid van de Kerk te praten. Daar zit een stuk werkelijk heid in. maar heb je dan nog enige mogelijkheid over, om pastorale begeleiding te bieden, inderdaad, mij zit de prediking van vandaag en de katechese het hoogst. Op welke gronden kon je religie reduceren tot louter medemenselijkheid? Betekenen geloof, ge bed en liturgie dan niets meer? Wie dat zegt. kiest voor de makkelijkste weg". Gedetailleerd kan drs. Kusters niet op de telefoni sche en schriftelijke reacties van de afgelopen week ingaan: hij weet er nog te weinig van. Hij heeft nu ook geen tijd meer om de postzakken vol brieven, die aan zijn adres binnenkomen na te zien: ze gaan rechtstreeks door naar het huis van dr. Hoefnagels in Breda, de voorlopige voorzitter van het oiganise- rend comité. Drs Kusters houdt zich nu meer bezig met inhoudelijke zaken: hij bereidt een perscommu niqué voor waarin de actiegroep antwoordt op de reacties die verleden week in de kranten vei schenen zijn. van prof. Haarsma, prof. Groot, van mgr. Ernst en de heer Bongaerts van Confrontatie. „Ons gesprek" aldus drs. Kusters. „heeft me een stap verder ge bracht in de beantwoording. Ik geloof, dat ik. hoe wel het mijn persoonlijke visie is, toch ook wel ver woord heb wat in de groep leeft". De adviesraad van de actiegroep, die het eigenlijk gaat verrichten, zal deze week definitief gevormd worden en de actie plannen. Van de 25 leden behoort «een aantal tot de initiatiefnemers (o.a. de Tilburgse hoogleraren Bos man. De Moor en Janssen), maar de meesten zullen geviaagd worden uit de vele adhesiebetuigers. aan de Leidse universiteit, waar hij in 1954 werd bevorderd tot arts. Hierna trad hij in dienst ter vervulling van de militaire dienstplicht. In april 1956 werd hij als arts toegevoegd aan het Genees kundig Detachement in Den Haag. Se dert juni 1960 vervult hij de functie van commandant van bovengenoemd deta chement en in november 1968 ging hij in beroepsdienst over. Bovendien vestigde hij zich in januari 1958 als hulsarts te Voorburg. De promotor was vandaag prof. R. Hornstra, emeritus gewoon hoog leraar in de sociale geneeskunde. (Van onze correspondent Wolfqanq Oberleitner WENEN Nu de politieke reorgani satie in Tsjecho-Slowakije door de uitgevoerde zuiveringen in het staats- en partyapparaat fink gevorderd is, schünt het ogenblik aangebroken, dat het regime-Husak zyn aandacht weer aan diverse oude problemen kan wyden, die een tydlang in de üskast zijn blyven liggen. Een van de voornaamste onder werpen is bet probleem van de betrek kingen tussen Kerk en staat. Partychef Dubcek had in het begin van dit jaar de eerste steen gelegd voor een vrede tussen Kerk en staat, toen hü de onver draagzame leider van het bureau voor kerkeiyke zaken, Hruza, verving door de veel meegaander mevrouw Kadlecova Dubcek onthield zich geheel van elke poging tot inmenging. Het katholieke episcopaat werd bevrijd van de ver nederende controle door speciale partij mensen, die in alle bisdommen aanwezig Zo kon de Kerk een serie interne maatregelen invoeren, die het oude verband tussen clerus en episcopaat her stelden. De charitas kwam weer onder de bevoegdheid van de bisschoppen, en de vereniging van de zogenaamde vredee- priesters werd ontbonden. Hun leider, die tevens voorzitter der katholieke volkspartij was en minister Gezondheid, pater Josef Plojhar, verloor al zijn functies en vervulde in het parlement alleen nog de rol van een huitenbeentje, dat nog juist geduld werd. Herbenoeming De scherpslijpers van het huidige regime ergeren zich echter zeer aan de betrekkelijke autonomie die de Kerk dank zij Dubcek geniet. Zij streven er naar de oude toestand te herstellen, en daarom was een van hun eerste maat regelen de herbenoeming van Hruza als leider van het kerkelijk bureau. Zy waren echter niet in staat de zwaar in diskrediet geraakte beweging van de vredespriesters weer in ere te herstellen. Daarom ontwerpt men er op het Hradschin plannen om de oude clerus weer te onderwerpen en met name een soort forum te scheppen, dat als tussen persoon bij onderhandelingen met het Vaticaan een bruikbaar instrument kan zijn. 1 Dit. partijförüm' in de kerkelijke sector zou een soort vakbond van priesters kunnen worden, zoals, zij het anders opgezet ook in Joego-Slavië bestaat. Maar Praag speelt met de gedachte dat de toon in deze vakbond aangegeven wordt door de uitgerangeerde en ge- excommuniceerde geestelijken van de „vredesbeweging", zoals Plojhar, Benes en Mara. De regering had er evenwel niet op gerekend dat het episcopaal zich daai'tegen zou verzetten. Naar verluidt heeft de bisschop van Leitmeritz, mgr. Trochta, zelfs gedreigd ontslag te nemen wanneer dit plan uitgevoerd zou worden. De regering kan onder de huidige om standigheden bepaald geen ontslagen van bisschoppen gebruiken, en het heeft er ale schijn van dat heel hel plan voor enkele maanden is uitgesteld. Advies Plojhar, die onlangs in het parlement r te drukken dat de nationale (Van verslaggevers) UTRECHT Ruim honderdduizend Nederlanders bezoeken per jaar kwak- alvers zogenaamde paranormale ge- kruidendokters, magnetiseurs enz. 'laar eenderde van hen wordt genezen, enderde ondervindt verbetering van zqn dachten en de rest ondervindt geen ge- lezing. Tot deze conclusies komt de com- nandant-arts van het Geneeskundig De- achemcnt in Den Haag, L. F. Bakker, in ijn proefschrift „Kwakzalverij en on- evoegd uitoefenen der geneeskunst", aarop hü vandaag promoveerde aan de Hrechtse universiteit. DR. L. F BAKKER ten vechten om erin te komen, maar dat geen arts ze vandaag de dag zou willen missen". Het grootste gezwaar Tegen de onoe- voegden is dat ze niet in staaf zijn een diagnose te stellen Dr. Bakker: ,,WU je iets maken dan moet je eerst weten wat er kapot is, dus een diagnose stellen. Daarvoor is een opleiding nodig en het mag als bekend worden verondersteld, dat de onbevoegden niet die opleiding hebben". Het gaat niet op te zeggen dal een paranormaal begaafde automatisch een goede diagnose stelt. Binnenvetters Het zijn juist de „binnenvetters" onder ons die snel naar magnetiseurs enzo voorts lopen. Waarom past de hulsarts dan geen kwakzalvermiddelen toe? „Om dat de geneesKunde, zoals elk ander be roep of vak zo sterk ontwikkeld is dat hij als het ware te functioneel is gewor den. Nee, de mensen begrijpen het niet Als dr. Bakker met zijn stelling gelijk krijgt wie weet krijgen we dan binnen kort een verwtjsbriefje naar de mague- Dr. Bakkei legde in Juli 1944 het voorbereidend examen voor heilgymnas tiek en massage af. In september 1945 net hij zich inschrijven voor geneeskunde Dr. Bakker heeft als motivering van i jn studie gebruikt het gevaar dat elke j de methode waarvan de onbevoegden ge- •atiënt kan lopen, die van de diensten bruik maken en wel het magnetiseren, de onbevoegden gebruik maakt. Hij i kruidentherapie en de gebedsgenezing. telde centraal eert nader onderzoek r DEN HAAG (ANP) Minister Polak. Ie procureur-generaal noch de officier justitie vinden „variaties", een pla- enboek van dc Nederlandse Vereniging Seksuele Hervorming, naar de bul tige jurisprudentie aanstotelük voor de erbaarheid en zyn niet van plan maat delen tegen de uitgave te nemen. Dit blijkt uit het antwoord van ml- lister Polak op vragen van' hel Tweede- tamerlid ir. C. N. van Dis (SGP), over inbeslagnemen van het boek door 'e politie van de Belgische stad Gent. .Ik heb zo gedacht, de mensen die dat doen zijn toch niet gek", zei hij ons. „Er moest toch wat in zitten". Waarom zijn de artsen er niet lin ge slaagd hierin verbetering te brengen? „Ik ben de mening toegedaan dat thera pieën als magnetiseren, kruidentherapie en gebedsgenezing archaïsche genees middelen noem ik ze waarschijnlijk bij bepaalde mensen met psychosomatische aandoeningen, beter responderen aan de diepste dagen van het onderbewustzijn". Een proefschrift begin dit Jaar van dr. Oliemans heeft overigens aan het licht gebracht, dat twintig procent van alle zieken psychosomatische zieken zijn, waarbij de ziekte dus in de geest schuilt. Dr. Bakker verwerpt zonder meer de kruidendokters, magnetiseurs en wat dies meer zij in hun huidige verschijnings vorm. Hij stelt echter dat de moderne ge neeskunde wel degelijk gebruik kan ma ken van de diensten van magnetiseurs, maar dan van goed opgeleide en onder goed toezicht staande. „Vergeet niet dat de heilmasseurs destijds ook hebben moe- AMSTERDAM (ANP) De actie „Hulp aan Tunesië" heeft tot nu toe 3.402.354,56 opgebracht. Aangezien er aan de stortin gen op giro 999 te Amsterdam nog geen einde is gekomen en er ook nog enkele lokale acties worden gevoerd zo bracht een kunstmarkt in Enkhuizen zaterdag jl. 2.200,op verwacht het „Nederland se Comité hulp aan Tunesië", dat het eindresultaat rond de drie en een half miljoen gulden zal komen te liggen, met welk bedrag in elk geval een deel van de nieuwe hulpprojecten, die in voorberei ding lijn, kunnen worden uitgevoerd. André Previn, componist van filmmuziek en tevens dirigent van het Londense Symphonieorkest, houdt teder de hand vast van zijn vriendin Mia Peyton Place Farrow. Een en ander geschiedde op een feestje van de uitgever Hartford (rechts), die opmerkelijk veel lijkt op onze vaderlandse „Ziek zijn, beter worden" dokter Van SwoL vergadei'ing aan de Sovjet-Unie haar dank uitsprak voor de bezetting, koestert thans de hoop dat Husak hem in ere zal herstellen. Helaas is de levenswandel van deze pater er niet naar dat hij veel kans maakt spoedig in de grote politiek terug te keren. Daarom heeft Husak tot heden dan ook geen pogingen gedaan om Plojhar weer hoofd van de volkspartij te maken. Deze party, die binnen een jaar van 20.000 naar 82.000 leden gegroeid is. heeft thans van de regering het dringend advies gekregen de nieuwe leden op hun betrouwbaarheid te onder zoeken. afstand te doen van het katho lieke karakter en op te treden als steunpilaren van de règering. Een en ander heeft onder vele leden grote ver ontrusting gewekt en veel aanhangers hebben dan ook weer bedankt voor hun lidmaatschap. Plojhar houdt zich thans bezig met de Tsjechisch-Russische vriendschaps organisatie, waarvan de vroegere voor zitter, Fierlingen, prompt na de inval dei- Russen is afgetreden. De vooruitzichten op een modus vivendi tussen Kerk en staat zyn momenteel slechter dan ooit, ofschoon het meer dan tyd is om deze zaak te regelen. Tien van de veertien bisdommen in het land zijn thans onbezet. Enkele van deze functionarissen die wel door Rome, maar niet door Praag vertrouwd worden, zijn dit voorjaar uitgeschakeld door de regering. Zodra er ergens een vicaris overleed stelde Praag een „vredespriester' aan. Husak heeft geen haast met de oplossing van dit probleem met de Kerk, maar als het ooit zover mocht komen, dan kon het wel eens zijn dat Rome zich zou moeten laten wel gevallen dat er een aparte Slowaakse kerkprovincie wordt opgericht met bis schoppen die het vertrouwen van de communistische regeerders genieten Vïan pleegde tien jaar lang met tientallen kleine meisjes ontucht (Van onze correspondent) HEERLEN Na een vooronderzoek van enkele weken heeft de Heerlense recherche een 72-jarige inwoner van die plaats uit de wijk Molenberg door kun- non sturen naar het huls van bewaring in Maastricht, nadat onomstotelijk was ko men vast te staan, dat deze bejaarde ge durende tien jaren in zijn buis ontucht had gepleegd met vele tientallen meis in leeftijd variërend van 7 tot 13 jaar. Hoewel de praktijken van deze man bij vele ouders van de wijk Molen berg bekend waren, heeft tot voor enke- weken niemand de politie durven waar schuwen omdat zij dachten dat hun kin deren daardoor'in opspraak zouden wor den gebracht. De eigenaardige gedragingen van de bejaarde man waren een buurtbewoner opgevallen. Hij zag zeer regelmatig klei ne meisjes bij de man op bezoek gaan. Deze buurtbewoner heeft tenslotte de po litie gewaarschuwd. Na een onderzoek dat vele weken in beslag heeft genomen, is komen vast te staan, dat de oude man, sedert zijn komst in de buurt, tien ja ren geleden, ontucht heeft gepleegd met kleine meisjes. De alleenwonende man, die niet hele maal onbemiddeld was. pleegde niet met alle bezoekstertjes ontucht. Vaak nam hij er een uit, terwijl de anderen mochten kijken. Daarna gaf hij zijn jon ge gezelschap dan met hulp van porno grafische foto's „sexuele voorlichting". Na afloop kregen de meisjes een gelde lijke beloning, die uiteen liep van enkele dubbeltjes tot tientallen guldens per Internationaal oplichter gearresteerd FLENSBURG (DPA) Na een inten sieve jacht, die meer dan twee jaar heeft geduurd, heeft de VVestduitse po litie een internationale oplichter weten te arresteren. De rondzwervingen van de 32-jarige Duitser Wolfgang Schiller, die bekend stond als „de man met de honderd gezichten", eindigden by Flens burg aan de Duits-Deense grens. Wegens oplichtingen met cheques werd hij gezocht door de justitie in de Bonds republiek. Oostenrijk, Zwitserland, Bel gië, Frankrijk, Nederland, Denemarken en Zweden. Eind 1967 was hij reeds eerder gearresteerd, maar op 1 januari vorig jaar wist hij in Frankfurt uit een politieauto te ontsnappen. Sindsdien heeft hij volgens de Westduitse politie ongeveer 300 misdrijven op zijn naam gebracht. De totale buit bedraagt onge veer 1 miljoen gulden. Dank zij vele vermommingen wist Schiller steeds weer uit handen van de politie te blij ven. Hij heeft zowel nabestaanden van overleden mensen als banken opgelicht. 55 „Zwart gordijn in Chicago CHICAGO (Reuter) Negerleiders, woedend over hel neerschieten door de politie van de leiders van de „Zwarte Panters" Fred Hampton en Mark Clarck, hebben in de negerwijken van Chicago e_"n „uitgaansverbod" afgekondigd. Men wil op deze wijze tussen zes uur 's avonds en zes uur 's morgens de blanken bui ten deze buurten houden. Dit is meegedeeld door dominee C. T. Vivian, die zei namens honderd negeror ganisaties in de stad te spreken. „Aan geen blanke zal worden toegestaan om welke reden dan ook in deze tijd de ne gergemeenschap binnen te gaan", al dus dominee Vivian, die deze wijken wil beschermen door een „zwart gordijn". Deze maatregel volgde enige uren na dat zich bij zes scholen in de stad ongere geldheden hadden voorgedaan, 't Hevigst in de westelijke voorstad Maywood, waar Hampton is geboren. Hier verlieten on geveer honderd negerleerlingen de school en richtten o een parkeerterrein in de nabijheid vernielingen aan door met fels- sen en stenen te gooien. Honderd politie mannen moesten eraan te pas komen om df rust te herstelen. Drie leerlingen wer den gearresteerd en de school werd ge sloten. Vijf andere scholen liepen brand schade op. Vertrouwen voor regering Meir JERUZALEM (AP) Het Israëlische parlement heeft met 90 tegen 10 stera men en vier onthoudingen zijn vertrou wen gegeven aan het kabinet op brede basis van mevrouw Golda Meir. Op de splinterpartijen van uiterst links en rechts en de ultraorthodoxen na zijn alle partijen in de regering vertegenwoor digd. Voor de stemming had de 71-jarige premier een beleidverklaring afgelegd, die gevolgd werd door een debat. Me vrouw Meir maakte duidelijk dat zolang er geen vrede met de Arabische buur landen lot stand was gekomen, Israël de bestandslijnen van na de juni-oorlog zou handhaven. De regering blijft echter streven naar rechtstreekse onderhande lingen, zo betoogde zij. i

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7