SeCcidbeSoiiAomt 0LGA Nog 50.000 man uit Vietnam weg ^rijS VOOR 15 APRIL VOLGEND JAAR: Prinses Margriet wil in Nijmegen bevallen Rede van Nixon voor t.v. Toe Peter, wees nou eens lief Staatsgreep in Panama Afgerukte armen weer vastgehecht Staking bij Hoogovens NKV krijgt mogelijk 70.000 katholieke ambtenaren als lid Wellicht in'71 aansluiting I ===============s===^ Treinstaking in Italië DUBCEK TOT AMBASSADEUR IN ANKARA BENOEMD Italië looft f 300.000,- voor inlichtingen uit Bruidegom steekt bruid in brand electra Overval met pijl en boog „Democratie te zijner tijd hersteld PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V„ Lelden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2 - KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p. post 17.75. DINSDAG 16 DECEMBER 1969 Weersverwachting van het KNMI, geldig tot VEEL BEWOLKING Veel bewolking maar ook enkele opklaringen en geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Lichte, In de nacht plaatslijk matige vorst. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.930 Een bewonderaarster - fluistert de zesdaagse):* lief voor Duijndam", zc opmerking zal dus we Ofschoon, Peter Post - wot zou het anders moeten zijn? va ■izer iets in het oor. „Toe, Pel er, wees nou een u hei geweest kunnen zijn Maar Peter lacht e I niets met de zesdaagse te maken hebben raakt er helemaal ondersteboven van Hij zesdaagse heeft uiteindelijk veel gemeen m> polonaise. Al mag worden betwijfeld of beiden de bedoeling hebben de beentjes werkelijk in de hoogte te gooien Maar het is. hoe da «en aangename afwisseling. Heel Iets anders dan al die ruzies, Amsterdamse Zesdaugse tot nog toe hebben gekenmerkt. WASHINGTON (Rputor - A.P.) Vóór 15 april het volgend jaar zullen opnieuw 50.000 mail Ameri kaanse troepen uit Vietnam terug getrokken worden. Bovendien zal ook een deel van het 8000 man sterke contingent Australische troepen uit Vietnam naar huis terugkeren. Dit hebben president Nixon en de Australische premier John Gorton ieder afzonderlijk verklaard Deze beslissingen zijn met instemming van de Zuidvietname.se president Van Thieu genomen, ondanks de toenemende infiltratie van Noord Vietnamese troepen. „De opleiding van de Zuidvietnamese i roepen, die de Amerikanen moeten gaan vervangen, vordert goed", zo zei Nixon voor de Amerikaanse t.v. Nixon verbond aan zijn bekendmaking een oproep aan Hanoi, de onderhande lingen over een vreedzame regeling van de oorlog ernstig te nemen: „Hanoi moet 1 zijn droom van een militaire overwinning uit het hoofd zetten. Het ie nu tijd om bij ons te komen zitten voor ernstige onderhandelingen. Met uitelel wordt j niets gewonnen. Als Hanoi bereid j ernstig met ons te praten, zal het ons tegemoetkomend vinden". De Amerikaanse troepensieiktedie bij Nixons ambtsaanvaarding nog 549.500 S man was, zal op 15 aoril met 115.500 zijn verminderd. Nixon heeft zijn maatregelen gebaseerd op een voorzichtig optimistisch rapport van Sir Robert Thompson, de Britse militaire deskundige, die destijds de communistische guerrilla's ki de oer wouden van Malaikka versloeg'. Dit. ver slag is geheel in overeenstemming met de rapporten van andere waarnemer». Het komt erop ne&r aWner; fnoreel van zowel Noordvietnainese troepen als Viet- kong min of meer is aangetast en er een zekere oorlogsmoeheid optreedt. Over de Parijse besprekingen, zei Nixon, dat daar vrijwel geen vooruit gang was geboekt. Hij verwierp ten slotte het communistische aandringen op een eenzijdige en onverwijlde terug trekking van de Amerikaanse strijd krachten en een politieke regeling die „het volk van Zuid-Vietnam een com munistische regering zal opleggen". De Amerikaanse Senaat heeft zich inmiddels uitgesproken tegen het zenden van Amerikaanse gevechtstroepen naar Laos en Thailand. De bekende Ameri kaanse acteur Burt Lancaster verblijft momenteel in Spanje voor het vervullen van een hoofdrol in de western „Valdez is coming" De lad der. waarop Lan caster plaats heeft genomen, dient in deze opname als denkbeeldig paard Even adem inhou denkijken naar het vogeltje. prachtig, VIER MILJOEN SIGARETTEN IN DUITSE „BIER'-AUTO (Van onde, OKLAHOMA (Reuter) Chirurgen i van het ziekenhuis van de universiteit j van Oklahoma hebben in een ruim zeven uur durende operatie de armen op hun plaats gehecht bij het 12-jarige zoontje van een boer, wiens beide armen door een veevoermenger waren afgerukt. Het zal nog enige tijd duren voordat gezegd kan worden of de operatie is ge slaagd. In hetzelfde ziekenhuis is vijf jaar geleden de afgerukte rechteram van een i man vastgehecht. Deze heeft nu weer de volledige beschikking over dit lichaams deel. De armen van de jongen waren zon dagavond door de machine van zijn li chaam gescheurd. De twee lichaamsdelen werden, in ijs verpakt, samen met het slachtoffer per vliegtuig naar Oklahoma gebracht, waar chirurgen de hele nacht om de operatietafel stonden om de li chaamsdelen op hun plaats.te brengen. UTRECHT (ANP) Tussen het- Ne derlandse Katholiek Vakverbond en de rooms-katholieke centrale van over heidspersoneel worden besprekingen ge voerd over aansluiting der centrale bij 't N.K.V. Volgens de voorzitter van de katholieke bond van overheidspersoneel (nu al lid van het N.K.V.), de heer A.C.M. Weijters, is de ltans groot dat in 1971 de aansluiting zal kunnen wor den gerealiseerd. Dat zou betekenen, dat het N.K.V. er zo'n 70.000 ambtena ren bij krijgt (de algemene rooms-kat holieke ambtenaren vereniging, bet ka tholieke onderwijs verbond, de katho lieke politiebond „SI. Michael", de ka tholieke militaire ambtenaren iu het nijverheidsonderwijs). schillen in beloning in de meeste c.a.o.'s lang niet zo groot zijn als onder de J ambtenaren. De centrale behartigt de belangen „van de secretaris-generaal tot de koffiejuffrouw" en heeft daarom behoefte aan een breed inkomensbe leid. DRIEBERGEN „Je reinste gangster film". Zo typeerde vanmorgen een rijks politieman bet gebeuren gisteravond op de rijksweg ArnhemDen Haag, waarbij vier witte Porches een Duitse vracht wagen met vier miljoen smokkelsigaret- ten tot staan wisten te brengen. De kostbare lading was als bier orde lijk ingeklaard in 's Heerenberg. Alles leek dus voor de enige inzittende, de chauffeur, goed te gaan. Hij rekende echter buiten de waard in casu de douanerecherche, die een tip had ge kregen dat dit bier niet schuimde en in rook kon opgaan. De rechercheurs waren paraat De bierwagen was de grens nog niet over of onopvallend volgden zij in een auto in de hoop de Nederlandse betrokkenen te kunnen arresteren. De mist speelde hun echter parten. Zij raakten het spoor De snelle rijkspolitieporches werden ingeschakeld die de auto in minder dan geen tijd omsingeld hadden en tot stop pen gedwongen. De man werd verhoord, de vrachtauto met „bier" staat bij de rijkspolitie in Driebergen te wachten. UTRECHT (ANP) De Italiaanse spoorwegen zullen van vanavond af tot morgenavond staken. In samenhang daar mee heeft de NS meegedeeld dat de treinen die naar Italië vertrekken mo gelijk niet verder komen dan het grens station tussen Italië en Zwitserland. Chiasm. Van onze correspondent) ANKARA Alexander Dubcck, de vroegere secretaris van de Tsjccho-Slo- waakse communistische party, Is tot am- baseadeur in TurkUe benoemd. De eerste berichten over het verne men van het regime van Husak om Dub- cek naar Ankara te sturen deden enige tijd geleden reeds de ronde. Toen was er in Ankara geen bevestiging van deze be richten te krijgen, aangezien de Turkse autoriteiten er niet officieel van op de hoogte waren gesteld. Dit werd gevolgd door berichten uit Praag, dat Dubcek de functie weigerde. Ook bepaalde conserva tieve elementen in de Tsjecho-Slowaakse communistische partij zouden zich tegen de benoeming van Dubcek op een post in het buitenland verzet hebben. Het is nog niet bekend, wanneer Dub cek in Ankara zal arriveren, maar de buitenlandse diplomaten wachten reeds vol ongeduld op de aankomst van de vroegere Tsjecho-Slowaakse leider in de Turkse hoofdstad- WASHINGTON (DPA) In Panama j heeft zich gisteren onopvallend en ton - I der bloedvergieten een staatsgreep vol- j trokken. Gebruik makend van een ple zierreis van de „sterke man" generaal i Omar Torryos (zie foto) naar Mexico j namen z(jn plaatsvervangers, de kolonels Amado Sanjur en Ramiro Silvers, de Amado Sanjur stond tot dusver aan het hoofd van de 5000 leden tellende nationale garde. Hij deelde mee, dat kolo nel Silvera. die chef van de generale staf was, zijn plaatsvervanger wordt. Torrijos had vorig jaar oktober de toen malige president Arnulfo Arias elf dagen na diens ambtsaanvaarding afge zet. Eerst werd Panama toen geregeerd door een uit drie leden bestaande junta- Geleidelijk gelukte het Torrijos echter zijn twee medeleden uit te schakelen. Torrijos was zaterdag naar Mexico ver trokken voor verkoop van paarden. BOMAANSLAGEN (Van correspondent De (Vat ?spondent i IJMITDEN Gisteravond zfjn 400 man van het railvervoer by de Hoog oven» in staking gegaan. De stakers C»an niet akkoord met de herindeling van functies, die gisteren bekend werden gemaakt. In het kader van deze herindeling werden op grond van de CAO de loco en de kraandrijver, railkraan een func tiegroep hoger dan de salarisschaal 5 ge klasseerd. De indeling van de rangeer ders en veiligheidsman railkraan daar entegen bleef ongewijzigd. Het personeel was het daarmee niet eens en eiste •veneens hogere waardering voor de laatste groep. De directie ging daar niet op in. Daarop brak de staking uit. Rond 12 uur vanmiddag duurde de staking oog voort. Op verzoek van de bedrijfs leiding houdt een beperkt deel van het personeel het railvervoer gaande, zodat schade aan installaties wordt voorko men. Het bedrijf draait, zoals men dat vanmorgen in IJmuiden uitdrukte, op een ..zacht pitje". men zullen zich echter alleen bij het j N.K.V. willen aansluiten, als een aan tal voorwaaiden is voldaan. Belangrijk zijn daarbij de financiële consequen- ties. Op het ogenblik heeft elke N.K.V. j bond dezelfde rechten en dezelfde plieh- I ten. de ambtenaren zouden echter min- der aan de vakcentrale willen afdra gen omdat zij niet mogen staken en dus ook niet hoeven deel te nemen aan het centrale weerstandsfonds. Ook op andere terreinen gelden voor ambtena ren eigen regelingen, waardoor zij min der direkt gebruik zouden hoeven te maken van de diensten van het ver- De heer Weijters is evenwel niet pes simistisch over de mogelijkheid van een „gedifferentieerde" aansluiting bij het N.K.V. Een belangrijk punt voor de katho lieke ambtenarencentrale is verder de manier waarop binnen het N.K.V. het inkomenbeleid wordt benaderd. Het probleem centen of procenten bij een loonsverhoging speelt volgens de heer Weijters in het ambtenarenkorps een belangrijker rol elders, omdat de vex- „D« oorlog ie voorbtj. Ale w het uritt Prettig kerstfetU van John en Yoko", luidt de tekst van dit in Amsterdam opgeplakt pamflet Zoals wij gisteren al meldden heeft het stuntteam John en Yoko Lennon deze plakkaten in acht wereldsteden laten opplakken als moraliserend* kerstgroet. Het waohten te op ROME De Italiaanse regering heeft een beloning van 300.000 gulden uitge loofd voor inlichtingen, die leiden tot ar restatie van de terroristen, die sohuldig zijn aan de dood van veertien personen en de verwonding van negentig perso nen op vrijdag in Milaan en die voorts drie andere explosies in Rome veroor zaakten. Premier Mario Rumor deed de aankon diging van de beloning vandaag, kort na dat hij de begrafenis plechtigheden voor de veertien slachtoffers in de kathedraal van Milaan had bijgewoond. De hoofdinspecteur van politie te Mi laan. Guida, zei op een persconferentie dat de naspeuringen uitgebreid werden naar Duitsland, Zwitserland en Frank rijk, maar niet naar Oostenrijk. Hier mee sloot, hij de veronderstelling uit, dat de bomaanslagen het werk van Zuid- Tirool.se revanchisten zouden zijn. Hij be vestigde, dat er van de 150 personen, die gedurende het weekend ondervraagd zijn, nog veertig door de politie worden vast gehouden. Een van de gearresteerde verdachten na de bomaanslagen in Italië, Giuseppe Pinelli. is overleden. De man wierp zich uit het raam van de vierde etage van het politiebureau in Milaan- MEXICO-CITY (DPA) Tijdens een echtelijke ruzie op hun eerste huwelijks dag heeft de 27-jarige Veladez Lopez in Mexico-City zijn 25-jarige echtgenote Rivera Serrano met benzine overgoten en daarna in brand gestoken. De vrouw werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis, waar even later ook haar echtgenoot terechtkwam. Hij was door de verontwaardigde bruiloftvler- deu hakt dood (ADVERTENTIE) DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER MELBOURNE (Reuter) In Melbour ne heeft een met pijl en boog bewapen de bandiet met sueces twee overvallen uitgevoerd, hetgeen hem een buit heeft opgeleverd van 580 Australische dol lars ruim 2300 gulden. In de buitenwijk Kew overviel hij «en milkbar, waarbij hij de 16-jarige dienster in bedwang hield door zijn gevaarlijke wapen op haar te richten. Hij ontkwam met 130 dollar. Een half uur later bedreig de de bandiet de Griekse restauranteige- naar George Aindilis. Toen deze tracht te te vluchten, schoot de man een pijl op hem af, die miste, maar Aindilis mis te ook iets, namelijk 450 dollar uit zijn kas, toen de bandiet overhaast de benen had genomen. Prof. Mastboom helpt bij bevalling DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet zal zich voor haar bevalling laten opnemen in de kliniek voor verloskunde van het St. Radboudzickenhuis in NUmcgen. De bevalling wordt rond de jaarwisseling verwacht. Prof. dr. J. L. Mastboom, hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Katb. Univer siteit te Nijmegen, zal prinses Margrie bij de geboorte van haqr baby terzUde staan. Prof. Mastboom zal daarbij worden geassisteerd door de kinderarts prof. dr- E. D. A. M. Schretlen, hoogleraar in de kindergeneeskunde tc Nijmegen. De geboorte zal vanuit Den Haag olficieel bekend gemaakt worden door de Rijksvoorlichtingsdienst, in samenwerking met de peis, de radio en de televisie. Terstond na de officiële bekendmaking van de geboorte zal van alle rijksgebouwen de Nederlandes vlag met oranje wimpel tot zonsondrgang uithangen. Mocht de geboorte van de baby officieel na 16.00 uur bekend gemaakt worden, dan zal de volgende dag worden gevlagd. In het geval van bekendmaking op een zaterdag na 16.00 uur of op een zondag, dan zal de volgende maandag worden gevlagd, (eerste en tweede kerstdag en Nieuwjaarsdag worden ook als zondag aangero**" "ct). De minister van Binnenlandse Zaken heeft de besturen van provincies en gemeenten uitgenodigd op overeenkomstige wijze te handelen en het zal op prijs worden gesteld als de bevolking eenzelfde gedragslijn zou willen volgen. PAPADOPOULOS: ATHENE (AFP-Reuter) In Grie kenland Ml het democratische bewind pas worden hersteld al» de bnidlge rege ling haar sociale, economische en cultu rele plannen heeft verwezenlijkt. Dit beeft de leider van bet kolonelsbewind. De eerste-minister die als kolonel bij de artillerie de organisator was van de staatsgreep van 21 april 1967, verklaar de dat het communisme niet langer een gevaar vormt. Volgens hem bedreigt nu „de anarchie in de westelijke wereld do democratie en de welvaart van de vol keren". Sprekend over het uittreden van Griekenland uit de Raad van Europa, beschuldigde Papadopoulos de voorstan ders van een schorsing van zijn land er van dat zij zich wilden mensen in de Binnenlandse Zaken van Griekenland en vroegere politici weer aan de macht wil den brengen, die in het verleden hadden

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1