mening WONINGNOODMANIFESTATIE VERLIEP RUSTIG Voorstel van mr. Hanssen: Besteed tien miljoen van schouwburg aan Merenwijk Leidse Lasten ingePAKt KVP, ARP, en CHU stellen zich op tegen het PAK Rotogravure wil verhuizen Commentaren van fractie voorzitters op de tien miljoen van mr. Hanssen Demagogie MAANDAG 15 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Amptmeijer: „Ga zo voort Menken, u bent op de goede weg" (Van onze stadsredactie) LEIDEN De groots aangekondigde woningnooddenionstratie in de Leidse binnenstad en de woningnoodinanifesta- tie in de Stadsgehoorzaal, zaterdag, z(jn bijzonder rustig verlopen. In totaal heb ben ongeveer vierhonderd personen aan het gebeuren deelgenomen. Zaterdagmid dag om één uur verzamelde zich een klein groepje demonstranten op de Kaas markt. Tevoren was een geluldswagen door de city gegaan om de winkelende eigenaren (met onder meer songs van Boudewjjn de Groot) op te roepen aan de stille tocht deel te nemen. Aanvan kelijk gaven weinigen gehoor aan de oproep, maar toen de stoet eenmaal via Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg en Breestraat op weg was naar de Stadsgehoorzaal, sloten zich steeds meer by de met spandoeken ge wapende demonstranten aan. By de Stadsgehoorzaal aangekomen telde de stoet behalve het vijftigtal dat aan alle demonstraties deelneemt, ook een hon derdtal personen die geruisloos uiting gaven van hun misnoegen over het hui dige wonlngbeleid van de gemeente en regering. Brief aan b. en w. In de foyer van de Stadsgehoorzaal wer den de demonstranten (de wethouders Piena, mevr. Den Haan-Groen en bur gemeester Van der Willigen waren ook aanwezig) onder andere toegesproken door de voorzitter van het Comité Wo ningnood, drs. Fokkelman en het Leidse PSP-gemeenteraadslid Herman Ampt- De heer Fokkelman las de brief voor, die het comité deze week het Leidse college van b. en w. heeft doen toeko men. In de brief verzoekt het comité het college stappen te ondernemen bij de regering. Het comité wil dat het college aankondigt, dat indien de eisen betref fende het opheffen van de woningnood niet op korte termijn worden ingewil ligd, Leiden onbestuurbaar geacht moet worden en dat het college dan niet lan ger meer de verantwoordelijkheid wenst te dragen voor één zo schandalig 1n de kou gelaten gemeente. SteCeickeSoiWcwtf Begroting LEIDEN Als burgemeester G. C. van der Willigen vanavond met een flinke tik van zijn voorzittershamer op de eikehouten collegetafel de be grotingsdebatten opent, dan breken waarschijnlijk een paar bewogen en ook zware dagen voor de Leidse raads leden aan. De begroting voor 1970 wijst een tekort aan van 7,8 miljoen. Hoe gaat de raad (met de raadsverkie zingen in zicht) daar op reageren. De PvdA, de PPR, PSP en D'66 hebben zich reeds ingePAKt. De combinatie van KVP, ARP en CHU staat daar wantrouwend tegenover. Om van de WD maar niet te spreken. Vele raadsleden zijn aan hun laatste jaar toe. Bij de PvdA bijvoorbeeld heeft zo'n beetje de helft van het huidige aantal raadsleden de PAK-overeen- komst niet getekend. Welke houding gaan die PvdA'ers bij de begrotings debatten aannemen? Een vraag, die deze week beantwoord wordt. KVP- voorzitter mr. Hanssen heeft onlangs aangekondigd, dat hij de KVP-fractie zal verzoeken het PAK bij de begro tingsdebatten aan de orde te stellen. Volgt de fractie zijn verzoek op? Wij zijn benieuwd. PvdA-fractievoorzitter Van Aken heeft reeds aangekondigd, dat hy vanavond zal reageren op het idee van mr. Hanssen om de tien mil joen die gereserveerd is voor de schouwburg te besteden aan de Me renwijk. Wat zal de reactie zijn van byv. KVP-fractievoorzitter Lamber- mont, die al heeft laten weten dat hij volgend jaar niet in de raad zal terug keren. Het gerucht gaat trouwens toch, dat nog meer KVP'ers uit de raad gaan verdwijnen. Wie? We weten het niet. Misschien wordt deze week een tipje van de sluier opgelicht. Zeker is, dat het bijzonder belangwekkende be grotingsdebatten worden. Te hopen is, dat het belang van Leiden de raads leden voor ogen blijft staan en niet de partijpolitiek gaat overheersen. Het comtié wil ook, dat het college een gemeentelijk bouwbedrijf sticht, dat deelneemt aan grote projekten als de Merenwijk. PSP'er Amptmeijer stelde, dat er een einde dient te worden gemaakt aan wo ningen en grond als winstobjecten. „Nationaliseer het woning- en grondbe zit" zei hij „en speculatie wordt onmo gelijk". Over de urgentielijst betoogde hij namelijk: „Als je ziek bent en je komt bij de dokter, dan zegt die toch ook niet: O, heb je geen geld? Ik zet je wel op de urgentielijst. Kom over een half jaar maar terug"; en „Als medi sche hulp niet afhankelijk mag zijn van het inkomen, dan mogen woningen daar ook niet afhankelijk van zijn." Amptmeijer had niet alleen kritiek op het gemeentebestuur, maar zwaaide hem ook lof toe: „Na de aktie rond de Waard- gracht zijn de ergste gevallen geholpen" nadat hij het zaterdagnummer van de Leidse Courant had geciteerd, waarin resumé staat van de nota van vijf KVP-wethouders aan de KVP-gemeen- teraadsfracties: „Menken is hiermee op de goede weg. Ik zou zeggen: ga zo voort Menken." Ook Jules de Korte gaf zijn visie op de woningnood. „Wie een huis vraagt voor een ander woont er zelf in", „Woning nood verleert het bidden" en „Alles is ondergeschikt aan de economie, dat is zo", waren enkele van zijn cynische ge zegden. Ruimtegebrek aan bet Galgewater: (Van onze stadsredactie) LEIDEN De Rotogravure My. N.V. heeft plannen om te verhuizen. Het gra fische bedrijf aan het Galgewater kampt met ernstig ruimtegebrek en heeft daar- reeds onlangs contact opgenomen met de gemeente. In eerste instantie denkt de Rotogravure aan een vestiging elders in Lelden. „Maar," zo deelde vanmorgen directie-lid mr. L. van Vollenkoven ons mede,,we kyken verder dan onze neus lang is." Zoals bekend is er nog maar één indus trieterrein waai' een eventuele vestiging Rotogravure mogelijk is: de Waard. De Rotogravure heeft enige tijd geleden reeds contact gehad met Alphen. „Dat louter informatief", aldus mr. Van Vollenhoven. Alphens burgemeester R. M. Gallas wilde daarop geen commen taar geven. Wel zei mr. Van Vollenhoven nog: „Misschien kan er eenzelfde si tuatie worden gecreeerd als voor de LOI het ziekenhuis (het St. Elisabeth- ziekenhuis. Red.)". Zoals bekend bouwen beide genoemde instellingen in Leider- (Van onze stadsredacteur Jan Leune) LEIDEN Op het Leidse politieke front zijn het afgelopen weekend twee belangwekkende meningen naar voren gekomen. Op de eerste plaats heeft mr. Hanssen, voorzitter van de KVP afdeling Leiden, zaterdagmiddag tijdens de woningnoodmanifestatie in de Stadsgehoorzaal, het idee gelan ceerd om de 10 miljoen gulden die gereserveerd is voor de nieuwe schouw burg te besteden aan de Merenwijk. En op de tweede plaats heeft wethouder S. Menken van sociale zaken zich met vier collega's in een nota tot de KVP-gemeenteraadsfracties gewend. Zij stellen, dat de woningnood nog een te massaal karakter heeft voor een individueel beleid. Naast de nieuwe subsidieregeling van woningwet woningen» (subsidiëring per persoon in plaats van per woning) willen zij ook een andere verregaande subsidie. (Zie onze krant van zaterdag, voor pagina). Wij hebben hierop het commentaar gevraagd van de fractie voorzitters* in de Leidse gemeenteraad. De heer M. van Aken (P.v.d.A.) reageerde (telefonisch) op het voorstel van mr. Hanssen als volgt: „Ik heb de heer Hanssen al opgebeld erover en gezegd: U weet niet waar u het over hebt. U schiet op uw eigen duiven. De raad heeft afgesproken met Den Haag om die tien miljoen te reserveren voor de schouwburg. Afspraak is afspraak. Ik kom hier vanavond in de raad bij de algemene beschouwingen op terug." Over de brief van wet houder Menken zei de heer Van Aken: „Wij zijn sterk voor individuele huursubsidie. Juist In Leiden, waar in een flink aantal gevallen individuele huursubsidie hard noodzakelijk is." KVP-fractievoorzitter J. C. J. Lambermont reageerde met: „Dat is zomaar een uitlating van Hanssen, die geheel voor zijn eigen rekening komt. Net als zijn beweringen over de wethouderszetelg. Ik zeg maar zo: 'n gulden kun je maar één keer uitgeven. Dat moet niet in een handomdraai gebeuren. Voor zo'n stap ondernomen wordt, moet er nog eens verstandig en gedegen over nagedacht worden. Over de brief van de vijf KVP-wethouders zei de heer Lambermont: „De brief hebben wij wel ontvangen, maar ze is nog geen punt van bespreking geweest. Ik kan er dus nog geen commentaar op geven. Maar, Menlcen ken nende, weet ik, dat hij niet over één dag ijs gaat." Mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.) wilde op het ideetje van mr. Hanssen geen commentaar geven. „Dit is volkomen nieuw voor me. Ik begrijp wel dat dit een uitlating is van Hanssen zelf en hij niet gesproken heeft namens zijn partij, of namens de fractie. Over de brief van wethouder Menken en zijn collega's: „Ook dit is nieuw voor me. Ik kan wel dit zeggenik ben voor een individueel beleid, want de praktijk heeft bewezen dat het onmogelijk is woningwetwoningen te bouwen, die zo goedkoop zijn, dat de laagstbetaalden.' er in kunnen wonen." Mr. F. Portheine van de WD stelde allereerst dat hij de woningnood een heel ernstige zaak vindt. „Maar," zei hij „ik vind dat als je eenmaal prioriteiten hebt gesteld, je daaraan moet vasthouden. Merenwijk en schouwburg zijn twee alternatieven en ik ben niet zo snel om zomaar van het een naar het ander over te zwaaien». Mr. Portheine over de subsidie, waarover sprake is in de brief van de vijf KVP-wethouders: „Ik blijf alsmaar subsidiëren een onnatuurlijke zaak vinden». We moeten een keer uit die woningnood komen en daarvoor is de individuele subsidiëring de aangewezen weg." De brief is onder andere ondertekend door de heer S. Menken, die wethouder van sociale zaken is. Mr. Portheine: „Ik vind niet, dat je de woningbouw in de sfeer van sociale zaken moet trekken. Dan komt ze in de verkeerde sfeer." De (communistische) eenling in de raad, mevr. J. M. van der Blom-Vijlbrief miljoen van schouwburg naar Merenwijk: „Als het een haalbare kaart is, waarom niet? Rest natuurlijk wel de vraag, of dat zomaar kan." En over het feit, dat de vijf wethouders hebben gesteld dat het woning bouw op de verkeerde weg is: „Sinds de oorlog zijn we daarmee al op de verkeerde weg. Komen ze daar nu pas mee." De (comministische) eenling in de raad, mevr. J. M. van der BlonvVijlbrief toonde zich een fel tegenstandster van het plan van mr. Hanssen. „Zo blijf je aan de gang en kun je de reserveringen voor alle grote objecten wel voteren voor de Merenwijk. Er moet geld komen uit Den Haag en niet uit het stadhuis." Mevr. Blom is wel een groot voorstandster van de subsidiëring per woning. „Huisvesting zorgt er wel voor, dat de juiste mensen in de woningwetwoningen komen." (Van onze stadsredactie) LEIDEN. In „Radikaal", het partijblad van de PSP, zet het Leidse gemeenteraadslid Herman Amptmewer uiteen hoe de Leid se Lasten ingePAKt zijn. Het is niet onze gewoonte artikelen uit partijbladen over te nemen, maar deze keer maken we een uitzondering, omdat de heer Amptmeijer op zijn specifieke manier o.m. aangeeft hoe zijn medePAKkers van de PvdA en D '66 tot het Progressief Ak koord zijn toegetreden. De moei te waard om er kennis van te nemen. Redaktie. In de Haagse PSPost omschreef Pedro van Hoek mij naar aanleiding van het congres als de „notoire pro-PAKker Amptmeijer". Als ik dan nu een posi tief artikel over het Leidse PAK schrijf is dat natuurlijk bij uitstek geschikt om die reputatie te bestendigen. Laat ik daarom beginnen m(jn houding je gens het PAK in het algemeen uiteen te zetten. Het is (naai' mijn mening) onjuist een PAK tot elke prijs te wil len of een PAK in elke omstandigheid af te wijzen. (Dag Fred van dei- Spek!). Een pragmatische houding (Dag D *66) is op zijn plaats, voor- en nadelen moeten bekeken en afgewogen worden, en alleen als er voldoende winst voor de PSP-gedachten in zit (de partij kan me gestolen worden) mag er mee gedaan worden. Wel ge loof ik dat van geval tot geval beke ken moet worden wat die „voldoende" winst is en dat algemene landelijke richtlijnen hierover moeilijk te geven zijn, en principieel zelfs weinig ge wenst. Om een voorbeeld te geven: er zijn misschien gemeenten waar het PAK een minderheidspositie in het college kan bekleden, er zullen ook plaatsen zijn waar dat hoogst onge lukkig zou zijn. (Zo'n plaats is Lei- Ivortom, ik ben hel volkomen eens met het congresbesluit, al zijn de pro vincies lelijk in de kou blijven staan door een krankzinnig amendement op het voorstel Burggraaf. LEIDSE SITUATIE Leiden, meer dan 100.000 inwoners, is er beroerd aan toe. Laag gemiddeld inkomen, verouderde industrie, onge Forum In het forum dat volgde, hadden zitting de KVP'er Hanssen, mevr. Kerling (PvdA), de PPR'er Pot en de PSP'er De Vroomen. Volgens mevr. Kerling zijn de nieuwste urgentielijsten langer dan ooit tevoren, „maar, daar staat tegenover", aldus het PvdA-raadslid „dat de eisen om op die lijst te komen veel minder zijn gewor- De mededeling van de heer Pot, dat de bouw van woningwetwoningen in de eerste tien maanden van '69 18 pet. min der was, dan in dezelfde periode van '68 (Cobouw maakte die cijfers zaterdag bekend), wekte verontwaardiging in de zaal. De PPR'er kreeg applaus toen hij zei: „Dan maar geen 600 miljoen belas tingverlaging". Interview De PSP'er Willem de Vroomen viel mr. Hanssen aan, dië van de V/eek In 'éen interview in de Leidse Courant had ge zegd, dat we nu de wrange vruchten plukken van 25 jaar socialistisch wo ningbouwbeleid. De voorzitter van de KVP, afd. Leiden, antwoordde daarop met: „Ik heb daar mee bedoeld, dat er na de oorlog te veel goedkope woningen in Leiden ge bouwd zijn, waardoor er velen uit Lei den moesten vertrekken of in een wo ning terecht kwamen met een voor hen te lage huur." Tien miljoen Het klapstuk van de middag was ech ter zijn voorstel om de tien miljoen gul den, die gereserveerd is voor de schouw burg te besteden aan de Merenwijk. Voor reacties van fractievoorzitters in de Leidse raad, zie elders op deze pa gina. Van der Klugt verlaat de raad (Van onze stadsredactie) LEIDEN Het KVP-raadslid M. B. van der Klugt gaat in verband met drukke werkzaamheden met ingang van 1 janu ari a.s. de Leidse gemeenteraad verla ten. De heer Van der Klugt (39) maak te zijn intreden in de raad in 1958. looflijke verkrotting, grote en schrij nende woningnood, enorme verkeers problematiek en te weinig geld voor de gemeente. De colleges van B. en W. z(jn nooit tegen deze moeilijkheden opgewassen geweest, nog verergerd doordat tot voor kort de Leidse burge meester uit traditie van adel en con servatief was. De Piet. van de Aa is de grootste partij In de gemeenteraad (12 van de 39, de PSP heeft er 3, de CPN heeft er 1, een heel erg aardige vrouw, maar beslist niet opgewassen tegen de druk van rechts. Zo stemde CPN vóór verhoging van de wethouderssalarissen van 32.000 tot 37.000). De paar linkse PvdA'ers werden volkomen ingekap seld door hun soms ongelooflijk rechtse fraktiegenoten en de rest van de raad bestaat uit leden die systematisch alle PSP-voorstellen afwijzen omdat „dat anders teveel eer voor de PSP is". De enkele keer dat ze nog wel eens willen voorstemmen komt omdat ze dan een PvdA-wethouder kunnen pes ten, want zo zijn ze wel. Ook het af delingsbestuur van de PvdA was in althans tot eind 1968. Toen was er handen van uiterst rechtse PSPhaters. een machtswisseling en kwam er een bestuur grotendeels samengesteld uit en steunende op linkse studenten. De Leidse student heeft de naam bekakt en conservatief te zijn en dat is niet helemaal onjuist, per slot van rekening is Molly Geertsema voorzitter (prae- ses heet dat) van het Leidse Studen ten Corps geweest. Maar ook in dit bolwerk van hoge hoed en bitterbal ontstond er een groep studenten rond SVB en Politeia, een groep die zich ongedeeld heeft over de PSP en de PvdA, maar bleef bestaan uit mensen die elkaar regelmatig zagen en onge veer dezelfde politieke opvattingen hadden. Toen uit deze groep mensen in de PvdA naar voren kwamen (in de PSP was dat al langer het geval) kon officieel eontact niet langer uitbiyven. RECHTER VLEUGEL Dat contact, waar de PPR zich on middellijk bijvoegde verliep erg soe pel, daar er een grote mate van geest verwantschap bestond. Toch zat et- zand in de spinazie, in dit geval het gerucht dal de rechtervleugel van de PvdA op het punt stond in grote aantallen op een ledenvergadering te komen teneinde het linkse bestuur weg te stemmen. Deze rechtervleugel groe peerde zich in sterke mate om de zit tende fraktie. Tekenend hiervoor was dat op de gezamenlijke georganiseerde Eerste Mei de fraktie door een nage noeg komplete afwezigheid schitterde. Een diepe kloof binnen de PvdA was het gevolg van deze ontwikkeling. Het aantal keren van een standpunt dat afdelingsbestuur distancieerde zich een de fraktie had ingenomen, een paar keer daarvan zelfs door middel van een persverklaring. Wat het PAK betreft spitste de stryd zich toe op de „wethouderskwestie". De aan een gemeenteprogram voor 1970- 1974 samenwerkende besturen van de Leidse afdeling van de KVP, van de Leidse CH-kiesvereniging en de Leidse Centrale AR-kiesvereniging hebben ken nis genomen van de publicaties in de pers omtrent de onder de naam „Pro gressief Akkoord" (PAK) door de Leid se afdelingen van D'66, PSP, PvdA en PPR gesloten samenwerkingsovereen komst voor de raadsperiode 1970-1974. De in deze overeenkomst opgenomen af spraak, dat het PAK alleen zitting zal nemen in het college van b. en w. als het daarin de meerderheid krijgt, dreigt een democratische samenwerking tussen de gekozen vertegenwoordigers van de burgerij in het dagelijks bestuur van de gemeente Leiden te blokkeren. Deze conditionele opzegging van de be stuurlijke samenwerking, zelfs vóórdat de gemeente-programs van de andere partijen bekend zijn, geeft blijk van een onbeweeglijke en zelfgenoegzame poli tiek, die alleen maar kan leiden tot de ontketening van extreme middelpunt vliedende krachten. De besturen van genoemde christelijke partijen van Lelden zijn van oordeel, dat het deelnemen aan de verkiezingen voor het bestuur van de gemeente, de bereidheid behoort in te sluiten óók ver antwoordelijkheid te willen dragen met anderen voor het dagelijks be stuur van de gemeente. De gemeente raad is een bestuurscollege en geen par lement, waar men als partij nu eens regeringsverantwoordelijkheid kan dra gen en dan weer in de oppositie kan De christelijke partijen zullen, hoezeer protesterende tegen het standpunt van het PAK, de realiteit onder ogen zien en bij het opstellen van hun kandidaten lijsten voor de gemeenteraadsverkiezin gen met alle thans mogelijke ontwikke lingen rekening houden. Dit neemt niet weg, dat, naar de be sturen verwachten, de t.z.t. gekozen geestverwante raadsleden tóch zullen streven naar een zo democratisch mo gelijk samengesteld college van b. en w. LEIDEN, 12 december 1969. Mr. M. J. D. A. HANSSEN, voorzitter K.V.P. N. VAN DEE, voorzitter C.H.TJ. Mr. P. LEVER, voorzitter A.R.P. De minderwaardige propaganda, ge voerd door de z.g. radicaal, de heer Den Uyl, voor de laatstgehouden 2e kamer verkiezing, ligt ons nog vers in het ge heugen, dat we er nog misselijk van zijn. Thans heeft de heer Amptmeijer weer een andere propagandastunt van stal gehaald door op de voorstanders, die volgens hun christelijke levensovertui ging proberen in het'geloof rechtvaar dige politiek voor ieder mens te bedry- ven, Nederland voor iedereen leefbaar te maken, het predikaat conservatief te plakken. Dat de PSP mee mag doen met andere grotere partijen, lijkt voor haar prettig, doch geeft haar niet het recht nu ook kiezersbedrog te plegen. Derge lijke methoden zyn een degeiyke party vreemd. Wanneer A. spreekt over de (doorge stane) ellende, dan bedoelt hy zeker het 25-jarig woningbeleid, het faillisse ment van de Radicalen. Herhaaldelijk heb ik ter bevoegde plaatse onder ge tuigen in woord en geschrift op het on juist woningbeleid enz. in Leiden gewe zen. Mede oorzaak waren de verkeerde adviezen van het planbureau (de ene dag ja, de andere dag nee) waarop ik thans niet uitvoerig kan ingaan. De kostprijs van de bij b. en w. bekende woningen Apollolaan en Vogelbuurt zul len ongetwyfeld by een juiste kostprijs berekening verhoogd met de rente over de jaren, dat de grond braak ligt, d.w.z. met de juiste rente, pl.m. 100 pet. ho ger komen te liggen dan waarvoor onze architect deze had kunnen bouwen. Velen van ons zyn voor totale hercon- struering van Staat en Maatschappij (herconstruering van de onderneming en totale vernieuwing van ons onderwijs). Voorts dat de gezondheidszorg enz. een Staatszaak moet worden. Kan A ons nu conservatief noemen? Wij hebben respect voor ieders overtui ging maar men moet niet de- kiezers bedriegen. Tegen zo'n partij komen wij in opstand. Een verstandige kiezer wyst dan ook deze partij af. Met valse voor lichting bereikt men het tegendeel. We hebben gezien hoe de PvdA is terug gelopen, mede door haar regeringsbe leid. (Zie de dagbladen van 1967 en daarvoor). Dat D'66 nu mede in het karretje van de PvdA gaat zitten geeft te denken. Ook deze partij is begonnen met alles af te breken zoals in 1945 de PvdA deed. Daarom wachten we nu maar af wat D'69 of D'70 ons zal voor schotelen! A. BERNARD. Wel of geen wethouders in een oppo sitiesituatie werd het symbool voor wel of geen PAK, over andere punten werd nauwelijks gediscussieerd. Het resultaat is dat op de PvdA-vergade- ring waar over het PAK beslist werd, ongeveer de helft van de huidige frak tie tegen het PAK stemde en daardoor de komende raadsperiode niet kan meedoen. Onder deze anti-PAKkers „Begrijp me goed, ik sta achter het PAK, maar bepaalde formuleringen vind ik te extreem") bevinden zich ooit de twee huidige wethouders van de PvdA. Ook zij zullen niet terugko men, en dat geldt waarschyniyk voor nog meer zittende PvdA-raadsleden. Kortom, grote schoonmaak. Ook D '66 heeft zich bij het PAK aan gesloten, al is dat een dubbeltje op zijn kant geweest. De PAKstroming binnen die partij heeft het op de leden vergaderingen met de kleinst moge lijke meerderheid moeten doen, terwijl op dit moment vanwege de landelijke D '66 zware pressie wordt uitgeoefend om alsnog te breken met het Leidse PAK. De basis waarop we met D '66 hebben kunnen spreken was de liefde voor de stad. D '66 zit vol met stad- herstelmensen, die met tranen in de PAK en PPR Naar aanleiding van uw artikel van donderdag, waarin de heer Hanssen van de KVP een tegenstelling maakt tussen de christeiyke partijen en het PAK, zou ik enige opmerkingen willen maken: Ten eerste is het niet: „de" christelijke partijen tegen het PAK. Ik vindt het begrijpelijk, dat de KVP'er Hanssen lie ver niet van de PPR wil horen, maar toch is de werkelijkheid: de conserva tieve WD tegen het PAK, waarin de progressieve PPR. De PPR noemt zich weliswaar officieel niet christelijk maar bestaat uit een groep KVP- en ARP- radicalen. Ten tweede: De heer Hanssen geeft het PAK weinig kans op de meerderheid. Nu, het zou my niets verbazen als de Leidse bevolking genoeg had van die conservatieve ellende, en een progres sieve ploeg een kans zou geven het beter te doen. Herman Amptmeijer Raad van Arbeid en de horeca Het horecawezen in Nederland flori- seert niet. Ook in Leiden niet. De slui ting van enkele bekende restaurants ge tuigt daarvan. Noodzakelijke maatre gelen van de overheid zijn uitgebleven. Dat is erg genoeg. Bovendien hoorde ik van de week tot mijn ontzetting, dat het diner dat de personeelsleden van de Raad van Arbeid in Leiden kregen aangebo den ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Raad, niet is gegeven in een Leids horecabedrijf maar in Kok- school van de kazerne De Doelen. Hoe halen ze het in hun hoofd! Laten ze daar dienstplichtige militairen op vrij dagavond (hun vrije avond) een diner verzorgen en zitten de bedrijven die daar voor zijn met lege tafels. Schande. Wij kunnen (mogen) de Raad van Arbeid toch ook niet voorbij lopen. Verontwaardigde restaurateur R. A. S. Stikkelorum voorzitter van Federatie Leidse woningbouw verenigingen Van onze stadsredactie) LEIDEN Hjdens een vergadering van de Leidse woningbouwverenigingen, zater dagmiddag in restaurant Van der Hey- den, is de heer A. S. Stikkelorum ge kozen tot voorzitter van de federatie Leidse woningbouwverenigingen. De heer Stikkelorum was reeds voorziter van de woningbouwver. „Ons Doel". In de fe deratie volgt hy de heer B. de Kier als zodanig op. B. en w. vragen de raad om huis- vestigingsproble- matieken te laten rusten bij de begroting (Van onze stadsredactie) LEIDEN Het college van b. en w. heeft zich vandaag met het verzoek tot het seniorenconvent gericht om de huis vestingsproblematiek bij de begrotings behandeling te laten rusten. Eind (26) januari 1970 komt de tweede Huisves tingsnota in de raad aan de orde. Het college wil de raad dan alle gelegenheid geven om over de problematieken rond om woningbouw, doorstroming en krot- opruiming te debatteren. Moratorium Komité ook in Leiden (Van onze stadsredactie) LEIDEN. Per pamflet heeft zich zaterdag in de Leidse bin nenstad gepresenteerd „Mora torium Komité Leiden Vietnam". Het ligt in de bedoeling van het comité om maandelijks door middel van een stille demon stratie uiting te geven aan so lidariteit met het Vietnamese volk. Het contactadres van het comité is: Kagerstraat 22, Lei ogen zien hoe er huizen gesloopt wor den voor parkeerruimte voor onze blikken, heilige koe, hoe bomen worden omgehakt, het openbaar vervoer in de kou blijft staan, de woningnood nog steeds verergert, enz. Om een voor beeld te geven: het principe van de erfpacht wyzen zy af als zynde een socialistisch stokpaardje. Waar ze geen bezwaar tegen hebben is erfpacht zelf, omdat de rampzalige gevolgen van grondspeculatie ook voor hen dui delijk. zyn. Daarom staat er nu in het PAKprogramma: „Grondspeculatie moet onmogeiyk worden gemaakt. In principe moet de gemeente daarom de grond in erfpacht uitgeven". Om met Erik Meier te spreken: bondge noten heb je overal. Ik zal nu hier niet het PAKprogramma gaan bespreken daar het uit twaalf gestencilde kantjes bestaat (vraag het zelf maar aan by Anne van de Zande, secr. PSP, Oude Herensingel 15). Al leen nog dit: Het PAK haalt of net de meerderheid of net de minderheid en gaat dan in de oppositie. In beide gevallen wordt het een boeiende tyd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3