!^£dki6e6oti/fcci/rif i Supertanker na ontploffing naar de diepte Op eerste reis Grootste schip ooit vergaan Massaondervraging over bomaanslagen in Italië AARDGASPRIJS VOOR TUINBOUW GAAT OMLAAG Reuze-Boeing mist baan gekomen Frontale botsing 4 doden Terugtrekking meer troepen uit ietnam verwacht Zesling in Londen DODEN (14) BEGRAVEN Fa. H. R. TROOST Daling met 0,85 cent Duyndam en Engen stapten uit Zesdaagse Margarine 2 cent duurder per pakje vader met 2 zoontjes in vlammen om- bij Evert Castelein Tien personen opgebracht eu twee gewond BRUSSELSE THEATERDIRECTEUR RIEP POLITIE TE HULP IN ARTISTIEK CONFLICT Buit 10.000 gulden bi j inbraak in Hazerswoude PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS II, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Araro-Bank NV., Leiden Dir.: Drs. J. H M. Brader J F J M. Koens Hoofdred. F J Plug - chefred. H P. M Heruer "\ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm Telefoontjes 2 - KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p. post 17.75. MAANDAG 15 DECEMBER 1969 VORSTGRENS OVER NEDERLAND Veel bewolking met in het noordoosten het DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I na de ontploffing in de machinekamer als vermist opgegeven. Zes mijl ten westen van Terschelling j is zondagochtend het Japanse schip France Maru (13.972 ton) in aanvaring gekomen met het Griekse schip Capetan Carras. De Japanner kreeg een gat in de voorsteven en begon te zinken.. Na een mislukte poging het schip aan het strand te zetten verlieten de 36 beman ningsleden het schip. Zij werden uit de sloepen opgepikt door de reddingboot Cai-lot en de kotter Wieringen 99. Het Japanse schip was vanmorgen nog steeds drijvende, alhoewel de voorsteven vrij wel geheel onder water is verdwenen. (Van één onzer verslaggeversI ROTTERDAM. De 207.000 ton metende Nederlandse Shell- tanker Marpessa is vanmorgen om omstreeks half één gezonken. Even uit de kust van het Afrikaanse Dakar dook de oliereus, na het hele weekeinde in zinkende toe stand in de Atlantische Oceaan te hebben gelegen, met de boeg naar de diepte. Het is het grootste schip, dat ooit is vergaan. Dit droeve record stond op naam van de 118.000 ton metende Torroy Canyon, die in maart verleden jaar voor de kust van Engeland zonk. De Marpessa was leeg. Als de tanks met olie gevuld zouden zijn geweest, zou een nog catastrofaler olievervuilh) zijn ontstaan dan met de Torée, Canyon bet, gevai is geweest. s bezig aan zijin eersite reis van Rotterdam-Europoort naar de Perzische Golf. Het schip was op 30 sep tember in Japan opgeleverd en heeft een waard van ongeveer 55 miljoen. De bemanning is in zijn geheel aan boord genomen door de Shelltanker Se- renia, die in de buurt van de Marpessa voer, toen het schip, vrijdagmiddag, in moeilijkheden kwam door een ontplof fing in de machinekamer. In de loop van zondag, toen men de Marpessa al praktisch opgegeven had, nam Shell, samen met de verzekeraars van het schip, een noodsprong door nog op het nippertje te besluiten tot een reddingsoperatie. Bergingsdeskundigen van Leen Smit Co. uit Rotterdam zouden vanmorgen vertrekken om met een van de grootste reddingsoperaties die ooit zijn gehouden, te beginnen. Het vertrek bleek echter niet meer nodig. De bemanning van de oliereus bestond uit gezagvoerder E. J. Stapper (48), hoofdwerktuigkundige J. Broersen (49), dertien officieren, twee echtgenotes van officieren en 27 man Chinese beman ning. Twee leden van de bemanning zijn (Var DEN HELDER Een frontale bot sing tussen twee auto's op rijksweg 9 (Den Heldcr-Alkmaar) heeft het leven gekost aan vier personen. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto uit de richting Alkmaar door onbekende oor- taak op het linker weggedeelte kwam te rijden. De auto kwam frontaal in botsing met een andere personenauto, die stuurloos was geworden, in het Noordhollandse kanaal reed en de an dere auto pas tweehonderd meter ver der tot stilstand kwam. Binnen enkele minuten waren leden van de marinebrandweer Ier plaatse en spron gen in het water om de inzittenden te bevrijden. Toen alle vijf inzittenden bo ven waren gebracht bleek dat voor vier van hen de hulp te Iaat was ge komen. De bestuurder van de auto, die het ongeluk veroorzaakte is met zware verwondingen in een ziekenhuis in Den- 'Helder opgenomen. Omgekomen zijn de 19 jarige mari nier B. H. W. C. Baard, de 46-jarige mevrouw C. H. de Haas. de 55-jarige mej. H. C. de Haas en het buurjonge tje van de heer Baard, de 8-jarige M. Kars. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Ermelo. Bij een botsing tussen een personen auto en een vrachtauto, zondag in An na Paulowna, zijn twee mensen om gekomen. De inzittenden van de perso nenauto, de 21-jarige W. Koppenal en zijn 18-jarige broer H. Koppenal wer den door de botsing dusdanig gewond, dat zij later in een ziekenhuis over leden. De slachtoffers woonden in An na Paulowna. WASHINGTON (Rtr) President Ni xon zal vanavond via de televisie tot het Amerikaanse volk spreken over de oor log in Vietnam. Hij zal, naar het Witte Huis heeft meegedeeld, gedurende vijf minuten het woord voeren. Een woord voerder wilde niet zeggen of de president een verdere terugtrekking van strijd krachten zal aankondigen maar de alge mene verwachting is dat hij dit zal doen. Tot nu toe zijn ongeveer 60.000 mili tairen uit. Vietnam teruggetrokken op grond van de pluraien meer verantwoor delijkheid te leggen op het - Zaïidvietna- mese leger. De president, begint zijn toe spraak om 24 uur Nederlandse tijd. Vol gens Time Magazine heeft Nixon het voornemen alle troepen tegen het eind van 1971 terug te trekken, met uitzonde ring van 40.000 man, die zullen achter blijven als adviseurs. Time schrijft, dat de president van zijn inlichtingendienst heeft vernomen dat de Noordvietname- zen en de Vietkong het thans militair moeilijk hebben en dat zij eigenlijk ge noeg hebben van het vechten. Als Ame rika zich nu terugtrekt dan betekent dit dat de communisten „hun gezicht redden" en kunnen beweren dat zij het geweest zijn die de Amerikanen eruit hebben ge- Eén kindje voor geboorte overleden LONDEN (A.P.). Een 23-jarlge Londense huisvrouw, die met een vruchtbaarheidsmiddel was behandeld, heeft vandaag, twee maanden te vroeg, het leven geschonken aan de tweede zesling van Groot-Brittannië. Eén van de zes babies werd dood geboren. Mevrouw Rosemary Letts, echtgenote van een computeringenieur, had reeds van de artsen te l.oren gekregen, dat zij wellicht een zevend ing zou krijgen. Dat was een gevolg van de behandeling met het vruohitibaarheidsmiddel. De vijf babies, die in leven zijn ge bleven, zijn met de keizersnede ter wereld gebracht. Zij maken- het goed, hoewel zij allen nog niet het gewicht van 1500 gram halen. Het zijn vier meisjes en een jongen. Het doodgeboren kindje was een meisje. land tijdelijk sneeuw bij temperaturen dalend tot enkele graden onder het vriespunt en een matige wind uit oostelijke richtingen. Elders af en too regen. Weinig wind en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 61e jaargang, no. 17.929 ROME (AFP-AP) In Rome en Milaan zün 283 mensen ondervraagd in verband met de bomaanslagen van vrijdag. Naar uit welingelichte kringen verluidt, bevin den zich nog 65 van hen op politie- Vandaag zijn de veertien doden van de bomaanslag in Milaan begraven. Premier Rumor woonde de uitvaartdienst in de Milanese kathedraal bij. Vakverenigingen in Milaan kondigden een werkpauze van vier uur in Milaan af. om de werknemers in de gelegenheid te stellen, de begrafe nis bij te wonen. Het openbaar vervoer lag een half uur stil ten teken van rouw. De politie in Milaan heeft bekendge maakt dat de vier bommen door dezelfde organisatie waren vervaardigd- De orga nisatie. zo meent de politie, is ook dezelf de die od 9 augustus in zeven treinen bommen heeft doen ontploffen op tal van plaatsen in het land, met als resultaat: twaalf gewonden. Na de aanslagen in de treinen meende de politie dat deze door extremisten wa ren gepleegd in verband met de onrust in Allo Aldige, het voormalige Zuid-Tirol, maar nu gelooft zij dat de schuldigen moeten worden gezocht onder alle moge lijke extremisten, van links zowel als (ADVERTENTIE I BEKENDMAKING Gezien de berichten in diverse couranten maken wij U er op attent, dat uitsluitend de produktieafdeling van de polyester jachtbouw, einde 1970 naar Lochem vertrekt. HAVEN 14 TELEFOON 01710 - 42945 Ongetrainde Leo Duyndam (rechts) en Freddy Engen (links) na het stoppen van koppelgenoot Palle Lykke niet meer op de voorgrond tredend lieten zondagavond in de Amsterdamse zesdaagse de tubes leeglopen en gingen naar huis. .We laten onS vit het ziekenhuis inrijden", was hun commentaar. De controverse tussen Post en schildknaap Duyndam bereikte ui het v-ths circus een dramatisch hoogtepunt. Zware gevechten bij Sung My SAIGON (DPA) Zware gevechten Song My, waar Amerikaanse troepen vorig jaar een groot aantal bewoners zouden hebben vermoord, hebben zater dag volgens Amerikaanse opgave de le vens van 53 Vietkongstrijders gekost. De strijd duurde zes uur. Van Amerikaanse zijde werden hefschroefvliegtuigen en tanks ingezet. Er werden drie Ameri kaanse militairen gewond. (Van c verslaggevt DEN HAAG (ANP„Sterk gestegen grondstoffenprij zen waren aanleiding dat het ministerie van Economische Zaken op 17 november jl. toestemming verleen de om de margarineconsumentenprijs voorlopig met een cent per pakje van 250 gram te verhogen. Intussen werd de ontwikkeling van de grondstoffenmarkt nauwlettend gevolgd, maar de prijzen zijn nog verder gestegen. Op verzoek van het ministerie van Economisohe Zaken heeft de margarine-industrie ermee ingestemd dat wordt overgegaan tot een verdere beperkte verhoging van de consumenten prijs van 2 cent per pakje van 250 gram. Deze verhoging gaat in op maandag 15 december 1969. aldus een mededeling van de bond van Nederlandse margari nefabrikanten. DEN HAAG De ministerraad heeft naar alle waarschijnlijkheid vrijdagmiddag een beslissing genomen over de verlaging van de aardgasprjjs voor de tuinbouw. In tuinbouwkringen was men officieus al op de hoogte met de gunstige beslissing, die inhoudt, dat de aardgasprüs concurrerend wordt met die van zware stookolie, na aftrek van de accijnsrestitutie. De huidige aai'dgasprijs van 5.4 cent per kubieke meter, zal waarschijnlijk met 0.85 cent verlaagd worden. Officiële bevestiging van deze cijfers was vanochtend van zowel het ministerie van Economische Zaken als van het ministerie van Landbouw niet te krijgen. Niet onmogelijk is, dat aan de verlaging van de aardgasprijs tot een economisch aanvaardbaar motief voor de tuinbouw een afbouwregeling van de restitutie voor accijns op olie is verbonden. Per ton stookolie ontvangt de tuinbouw namelijk 10.50 gulden tertig. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat in een reeks van jaren deze restitutie geleidelijk zal worden opgeheven als extra stok achter de deur om de tuinbouw ertoe te dwingen over te gaan op het gebruik van schone, niet luchtverontreinigende aardgas. Het belangrijkste motief tot prijs verlaging zou óok de volksgezondheid zijn geweest. (ADVERTENTIE) Hartstikke Fijn Lisse: zaterdag 8 uur Leiden: zaterdag 8.15 uur Leiden: zondag 8 i tVan ome sportredactie AMSTERDAM Leo Duyndam uit Honselersdük en Freddy Eugen in wie- lerkringcn „de kabouterachtige Deen" genoemd, hadden gisteravond genoeg van de Amsterdamse zesdaagse. Vooral genoeg van de „keizer der pistiers". Peter Post. „Peter Post", zo klaagden Duyndam en Eugen in koor. „heeft geprobeerd ons kapot te rijden. Hij zat ons van het begin af dwars". In de vroege uren van zater dag uitte de gespannen sfeer zich voor het eerst toen Leo Duyndam Peter Post te lijf wilde gaan. Hel was het begin van een openlijke oorlog die tenslotte eindig de in het opzienbarende besluit van Duyndam en Eugen om uit protest tegen de houding van Post de zesdaagse te verlaten, daaimee een unieke daad stellend. Alles hierover op de sportpagina's. Overeenstemming ziekenfondsen en huisartsen UTRECHT (ANP) De 'ziekenfonds-I organisatiès en de landelijke specialisten- vereniging hebben overeenstemming be reikt over de honoreringsregeling voor het jaar 1970. De nettohonoraria zullen stijgen met 8.1 procent, de kostenvergoe ding met 14,24 procent. De brulotarieven gaan daardoor met gemiddeld 9,9 pro cent omhoog- De pensioenreservering wordt niet gewijzigd. De overeenkomst is ter goedkeuring voorgelegd aan de ziekenfondsraad. me correspondent) BRUSSEL Tien personen werden opgebracht, en twee acteurs raakten ge wond, toen zaterdagavond j.I. een twin tigtal politieagenten de Brusselse „Beurs- schouwburg" ontruimden. Een van de ge wonde acteurs is Jochem Rooyaards van het Eindhovense toneelgezelschap „Pro loog'. Bjj de opgebracht epersonen waren nog andere Nederlansde acteurs, o.a. Herman Vink van „Globe" en Marja Kok van „Centrum". Opgevoerd werd het stuk „De nonnen" door de toneelgroep „Studio" uit Am sterdam. Na de voorstelling wilde de Vlaamse Werkgemeenschap voor toneel met steun van een aantal Nederlandse atceurs protesteren naar aanleiding van een artistiek conflict, dat bestaat tus sen de Werkgemeenschap en de Beurs schouwburg. Zij wilden pamfletten uit delen en een sitt-in houden op de trap pen van het theater. Bij het einde van de voorstelling ston den 20 Brusselse agenten te wachten in de foyer. Zij waren te hulp geroepen door de directie van de schouwburg, die rel letjes vreesde. Iedereen die zich op de trappen bevond, werd weggeduwd en ge slagen. Een tiental personen die zich ver zetten tegen deze brutale behandeling werden opgebracht. Een lid van de Nederlandse ambassade heeft direct telefoniaah contact opgeno men met de politie en daarbij onder an dere verlangd, dat medische vei-zorglng zou worden toegestaan als dat nodig was De dienstdoende officier van politie ant woordde, dat het zo'n vaart niet liep en dat medische verzorging niet zou worden geweigerd als erom gevraagd wero. Marja Kok is na zeer korte tijd vrij gelaten Met Royaards had men enige moeilijkheden omdat hij weigerde het proces-verbaal te ondertekenen. Alle arrestanten waren zondagochtend om zeven uur weer op vrije voeten. Royaards verklaarde gistermiddag voor de Belgische radio, dal hU „na veel ge- sleur" met de handen op de rug geboeid in een auto werd gezet. Op weg naar het politiebureau heeft hij een slag in het gezicht gehad, waartegen hjj zich niet kon verweren. Op het politiebureau werd hü. naar hij verklaarde, op de grond ge legd en door twee agenten afgeranseld. Later werd hij nog hard met zijn gezicht op een bureau „gekwakt". Protest De beroepsvereniging van Nederlandse Toneelkunstenaars (N.V.T.) en het thea tertechnisch personeel (N.AT.) hebben in een telegram aan de eerste minister van België geprotesteerd tegen het politie optreden van afgelopen zaterdagavond ln Brussel. De beide verenigingen vragen de RENTON (Reuter) Een splinter- ieuw „Jumbo"-straalpassagiersvlieg- luig (Boeing 747), dat aan de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Pan American Airways zou worden afgeleverd, is za terdagavond bij de landing op het vlie- eld van Renton ernstig beschadigd. De Jumbo die 350 passagiers kan ver peren, kwam bij de landing over het dingsbaan raakten. De aarde vloog hon derden meters ln het rond. Door de schok werd 'n motor weggeslagen en 'n twee de losgerukt, zodat deze aan de vleugel bleef hangen. Een deel van de landings baan werd doorploegd. Niemand werd ge wond. Het vliegtuig had alleen de be manning aan boord, een gezagvoerder en een tweede piloot, die het vliegtuig van de fabriek in Seattle had overgebracht. Eerder op de dag was het eerste van de 33 exemplaren die de luchtvaartmaat schappij had besteld, in Renton afgele verd. Hierbij klopte er iets niet in een van de vier grote motoren, waardoor Van verslaggere GRONINGEN Bij een brand in de Groningse binnenstad zijn zondag drie mensen om het leven gekomen. De 26-jarige M. Sicbel kwam samen met zijn zoontjes Kheisja (1) en Nirwan (3) in de vlammen om. De moeder van de twee kinderen is aan de vlammen ont komen. omdat zij op het moment van de brand de hond aan het uitlaten was. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Wel heeft de echtgenote ver klaard. dat haar man in overspannen toestand verkeerde. Om ongeveer half vier vanmorgen is brand uitgebroken in een van de gebou wen van het algemeen vakantieoord „Do Ark" in Nunspeet. Er zijn geen gewon den. Het gebouw brandde geheel uit; de schade is een half miljoen groot Langs de weg van Breda naar Ooster- hout is zondagochtend vroeg in Teterin- gen het hotel-café-restaurant „Heester mans" tot de grond toe afgebrand. De eigenaar en zijn ouders konden zich op het nippertje in veiligheid stellen. Al hun bezittingen gingen bij de brand verloren. De schade wordt geraamd op een kwart miljoen gulden. Jac. van Aalst in de Dorpsstraat te Ha zerswoude. Naar schatting zijn goederen voor een bedrag van plus minus 10.000 gulden ontvreemd. Uit een voorlopig onderzoek bleek, dat de toegang werd verschaft aan de ach terzijde van het pand. Via de boven het pand gelegen, nog onbewoonde huizen, werd het balcon bereikt, waarna men een deur forceerde. Uit de winkel en etalage ontvreemdde men o.a. scheerapparaten, draagbare radio's, grammofoonplaten en kooksets. In de kantoren aan de achter zijde werden bureaus open gebroken. Daar ontvreemdde men nog een telma chine terwijl men in de papieren een grote chaos schiep. De goederen, waar onder ook nog een bedrag aan wisselgeld werden via een der ramen van het kan toor opgeladen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1