mening „GEEN MEERDERHEID VOOR HET PAK OM Bestuur: Motorboot moet er komen, anders treden we af" Voor mr. Hanssen zijn wethouderszetels al verdeeld KVP, ARP en CHU bereiden zich voor op 3 juni 1970 Vrouw zat vijf dagen dood in haar stoel Poppenexpo bij WSL Hoogleraren en lektoren willen Universiteitsraad NIEUWJAARSADVERTENTIES Leidse jongeren brachten verschrik kingen in Biafra Weihnachts Oratorium in Lisse MARKTEN DONDERDAG 11 DECEMBER 1969 DE LEroSE COURANT (Van c stadsredactie) LEIDEN De drie christelijke politieke partyen In Leiden, de KVP, ARP en CHU, bereiden zich momenteel gezamenlijk voor op de gemeenteraadsverkiezingen, die volgend jaar op 8 juni worden gehouden. \vy schreven hierover reeds enige keren. „Dat wy nog niet zo aan de weg timmeren, komt gewoon doordat ons overleg zonder problemen verloopt," vertelde ons gisterochtend in zyn flat aan de Van Swietenstraat mr. M. Hanssen (29), voorzitter van de KVP in Leiden, die by toerbeurt als voorzitter fungeert van de „commissie van twaalf", waarin de drie partyen elk met vier man zyn vertegenwoordigd. (Voor mensen, die prys stellen i op wat persoonlyke informaties: de heer Hanssen werd geboren in Heerlen, is I gehuwd en volgt momenteel een opleiding voor belastinginspecteur). komen; misschien voor geweest, maai onkundig gelaten v gelijkheden." Samenwerking as daar geen grond de raad is volledig n de eventuele mo- Tenslotte laten wij mr. Hanssen aan het woord over de samenwerking tussen de drie chistelijke partijen in Leiden: „Twaalf werkgroepen hebben rapporten uitgebracht alleen die van de werk groep „financiën komt pas na de begro tingsbehandeling en die rapporten moet u zien als een blauwdruk voor Leiden voor de jaren 1970-1974. Aan de van die rapporten, die begin vol gend jaar voor de pers worden vrijge geven, stellen wij het programma op. Intussen worden ook de kandidatenlijs ten voor KVP en prot.-chr. groep opge- behalen, zie Ik <lu5 geen wethouder fi14 0». 3 ™aart ho"den alle Amptmelier of wethouder Dlrks of me- dr,a °P dezelfde av°n.d vrouw Keriing achter dc groene tafel er v terecht komen. Wy gaan daar dan ook Pro£ram' gewoon van uit by het voorbereiden va onze plannen en bij het uitzoeken va onze mensen," aldus de heer Hanssen. Mr. Hanssen verwacht niet, dat het men teel wel al aan de weg timmerende) P.A.K. een meerderheid behaalt by de Leidse raadsverkiezingen. De „ei \an het P.A.K. vindt hy trouwens i onmogelyk als ondemocratisch. „En dat het P.A.K. geen meerderheid zal Rapporten Zesde zetel „Aangenomen, dat ,ju»^wUw...u„,zesde wethou- derszetel wordt ingesteld wat wel te jeugdzaken; recreatie verwachten is zou de KVP twee wet houders kunnen leveren: mr. Driessen of de heren Lijten of Ham voor de por tefeuille van financiën of bedrijven en de heer Menken voor sociale zaken; de prot.-chr. groep kan dan ook twee man leveren: Kret voor openbare werken en Harmsen voor onderwijs, en de VVD kan dan de twee overige zetels gaan bezetten: bedrijven of financiën en eco nomische zaken." Over de volgende onderwerpen hebben de werkgroepen rapporten samengesteld: financiën, krotopruiming, opbouw bin- neelsbeleid en efficiëncy van ambtena- ting; openbaarheid van bestuur; leef- nenstad en woningbouw; gewestraad; renapparaat; verkeersvoorzieningen; in- baarheid van de stadswyken; bejaar- sport; perso- dustriebeleid en grondpolitiekhuisves- denzorg; onderwijs en cultuur. VVD Wat de eventuele samenwerking met de V.V.D. betreft: „Individueel is er wel wat overleg geweest, maar in principe voel ik daar weinig voor. Daar hebben wij in dit stadium gewoon geen behoefte Zware portefeuille Over de „zware" portefeuille van open bare werken: „Het wordt wel eens tijd, dat die in andere handen overgaat. Za terdag krijgen we het faillissement van 25 jaar socialistisch woningbouwbeleid, I een beleid, waarvan we nu de "wrange vruchten plukken." Over het P.A.K.: „De zaak is handig gespeeld door enkele leden van de PvdA. Maar stel nu eens, dat zij hun zin kre gen en de meerderheid behaalden. Wel ke aanvaardbare figuren kunnen zij dan produceren voor het wethoudersschap? Zelfs een uitstekende figuur als wet houder Sannes hebben ze laten vallen door de voorwaarden zo op te stellen, dat ze voor een weldenkend mens niet zijn te accepteren." Beleid Over het gemeentehjk beleid: „Er moet een raadscommissie voor grondzaken komen, die net zo functioneert als de commissie van huisvesting. Nu hoort de raad pas achteraf welke mogelijk heden en onmogelijkheden er zijn ge weest. Neem de kwestie St.-Elisabeth- ziekenhuis, de sluiting van Van der Heijden en de zaak-Heineken. Heineken had nota bene eerst in Leiden willen T ariefs verhoging bij Spoorwegen Leiden, 10 november 1969. Voor de tweede maal in 1969 verhogen de N.S. de reizigerstarieven, tot groot ongerief van de mensen die daar nood gedwongen gebruik van moeten maken. Waarom de prijzen nu al weer omhoog? Denken de N.S. dat zij hierdoor meer geld zullen ontvangen? Mis! Het publiek zal weer minder gebruik van de treinen gaan maken en meer per auto gaan rei zen, vooral in de zomer, korte afstand tariefsverlaging heeft geen zin: zomers vakantiekaarten invoeren of 10-daagse retourkaarten, dit heeft zin! De hou- Na rumoerige vergadering in oktober valt morgenavond uitgestelde beslissing bij Zeilvereniging Noordwijk NOORDWIJK De Zeilvereniging Noordwyk houdt morgenavond in De Rank een belangryke vergadering. Over verschillende punten, waarover men het in de najaarsvergadering niet eens kon worden, zal dan een beslissing moeten vallen. In de vorige nogal rumoerige byeenkomst bleek speciaal het voorstel een eigen redboot aan te schaffen, een heet hangyzer te zyn. De meningen daarover liepen zozeer uiteen, dat het bestuur meende zyn mandaat ter beschikking te moeten stellen. Inmiddels heeft het zich echter bereid verklaard in het belang vereniging de functies te blyven Noordwijkse zeezeilers zijn nuchtere lie den, die elkaar wel eens ongezouten de waarheid zeggen, maar zich tevens voldoende bewust zijn, dat hun sport alleen kan worden uitgeoefend als zij in georganiseerd verband voldoende borg bieden, dat zy zich aan spelregels ding t i minister De Block is onbegrij- dekken. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gister avond is door de Alphense politie de 61- jarige alleenwonende gepensioneerde verpleegster mej. H. Blanksma in haar woning aan de Cederstraat dood aan getroffen. Aangenomen wordt, dat de vrouw vyf dagen geleden is overleden. Waarschijnlijk is mej. Blanksma op Sinterklaasavond laat met cadeautjes thuisgekomen; de pakjes stonden nog onopengemaakt in de kamer. De vrouw moet toen onwel zyn geworden en in een stoel zijn gaan zitten waarin zij is over leden. De overburen, die gisteren pas bemerkten, dat er de gehele dag licht brandde by mej. Blanksma, waarschuw den de recherche die via een balkon aan de achterkant het huis binnenkwam en de overleden vrouw vond. Marokkanen betalen overtocht verdronken landgenoten LEIDEN. Marokkanen, werkzaam In Leiden en omgeving, hebben 7500,- bijeengebracht om de vervoers- en be grafeniskosten van hun drie landgeno ten, die vorige week in Leiderdorp door erdrinking om het leven kwamen, te pelijk! Die keurt alle verhogingen goed, o.a. brood, suiker, margarine en niet te vergeten vlees en vleeswaren. Deze stijgen met de week! Voor lage in komens onbetaalbaar. Een warenhuis in Leiden heeft de rookworst verhoogd van 99 ct tot 1.09. Over woeker gesproken! Wanneer zal er eens ingegrepen wor den? Geen woorden, maar daden, mini ster De Block! De verhoging van de N.S.-tarieven komt uitsluitend ten laste van de z.g. minimum-loners en de bejaarden! Deze kunnen een z.g. 60 kaart kopen, waar zij weinig aan hebben! Er zijn nog al wat formaliteiten aan verbonden, o.a. foto's maken, waaraan vele bejaarden een hekel hebben en waardoor zy ook geen 60 kaart kunnen krijgen! Waar om niet een 60-f kaart op het betalings boekje van de A.O.W.? Zonder foto's! Ik hoop van harte dat er eens een punt achter de tariefsverhogingen en de prij zen zal worden gezet en ook achter de huren van woningen! U dankzeggend, redaktie, Een slachtoffer. (Naam en adres bij redactie bekend) Het stoffelyk overschot van de drie Ma rokkanen is gistermorgen met een vlieg tuig naar Casablanca vervoerd. Vandaag worden zij begraven. Eén van hen liet zes kinderen achter, een ander zeven. Het bedrag, dat na overdracht van de reiskosten nog resteert ca. 2000,-) zal onder de achtergeblevenen worden ver- Afsluiting van deel Oude Vest LEIDEN Maandag is het gedeelte van de Oude Vest tussen de Marebrug en de Jan Vossenbrug afgesloten voor alle verkeer. De slechte toestand van het wegdek en van de walmuur ter plaatse hebben deze maatregel noodzakeiyk gemaakt. Ter compensatie voor het verkeer in het weg gedeelte tussen de Jan Vossenbrug en de Korte Mare nu w voor verkeer in beide richtingen. tenzy de leden anders besluiten. Eigen veiligheid staat op het spel houden en zorgen voor de veiligheid van de zeilsportbeoefenaars en anderen, die op het strand of in de zee ontspan ning zoeken. Raceboten worden dan ook niet toege laten. Het bestuur stelt voor motorboten wel toe te laten, doch onder bepaalde voorwaarden. Zo mogen zy slechts van het zeilterrein afvaren met een snel heid van ten hoogste 10 km per uur, moeten zich direct uit het gebied van de zwemmers verwyderen en mogen niet langs de kust zyn. Geld Verder blijkt het bestuur van mening, dat onverwyid tot het aanschaffen van een reddingmotorboot dient te worden overgegaan. Blijkens de agenda verbindt het aan dit voorstel de „kabinetskwes tie". De financiën behoeven geen bezwaar op te leveren, want er is een fonds, waar uit de redboot kan worden betaald. Men senlevens zijn nu eenmaal niet met geld te redden, zo meent het bestuur, maar wel met een altijd beschikbare redboot. Vrijdag 23 januari organiseert de ZVN in Lido een feestavond. Daaraan werken mee een bekend conferencier uit Lelden, de Noordwijkse groep The Moods en Brand in voormalige Rijnlands Lyceum OEGSTGEEST In het voormalige Rijnlands Luceum aan do Tromplaan, waarin tegenwoordig een kleuterschool en een kruisvereniging htiist, is gister- avond omstreeks tien uur brand uitge- broken. Aan de achterzijde van het (houten) complex is het dak geheel in vlammen opgegaan. De vrijwillige Oegstgeestse brandweer was de brand in korte tyd meester. De Leidse brandweer werd wel ter as sistentie gevraagd, maar behoefde niet in te grijpen. De waterschade is vrij aanzienlijk. LEIDEN Tussen de stoeltjes en de ganzebordspelletjes staan de oude poppen. Dromerig luiste ren ze naar het getingel tangel uit een zo mogelijk nog oudere speel doos. Het zijn poppen, maar al sinds lang worden ze niet meer gebruikt om mee te spelen. Ze staan in musea, ze horen in een verzameling. Iedereen behandelt ze met de grootste voorzichtigheid. Geen kinderhand die hen liefkoost of in een hoek gooit. Soms mogen ze even naar buiten, naar een ten toonstelling, zoals deze week. Voor vier dagen is het WSL-gebouw aan het Rapenburg hun domein. Gistermorgen opende de voorzit ster van de lustrumcommissie, Christine Smuling, de speelgoed tentoonstelling „Spell", die wordt gehouden op de voorzolder van het gebouw. Het oude speelgoed komt uit de Lakenhal, uit de verzameling van koningin Juliana op het Loo en uit verzamelingen van paritculie- Een van de verzamelaars is mevr. Burky, die de tentoonstelling heeft Ingericht. Er is een collectie kin derstoeltjes van midden 19e eeuw tot 1930, er zyy bikkels en andere spelletjes, zilveren dieren, houtsny- dieren. Noem maar op. Een prach tig stuk op de tentoonstelling is de kinder-loopfiets van koning Willem Hl. De expositie is voor iedereen gra tis toegankelijk. Vandaag is hy geopend tot 8 uur, donderdag van 12 tot 5 uur en vrijdag van 12 tot Gezellige kerst voor thuisloze jongens WARMOND Het Jongenshuls „War monderhek" zoekt gastgezinnen voor thuisloze jongens en wil in deze Kerst vakantie een aktie daarvoor beginnen in de Bollenstreek, Het gaat erom een aantal gezinnen, met of zonder kinde ren, bereid te vinden een kind in hun gezin op te nemen. „Warmonderhek" is een tehuis voor 70 zwakbegaafde Jon gens van 8 tot 18 jaar, die thuis niet opgevangen werden of konden worden en die daardoor de warmte van een ge zin en een thuis moeten missen. Niet voor alle 70 jongens is een gezin nodig. Velen kunnen regelmatig naar hun eigen thuis. Maar voor de anderen, die dat niet kunnen, is het van levens belang van tijd tot tyd te ervaren hoe een goed gezin is. In de periode vóór Kerstmis zal er ook in de parochieker ken aan deze aktie aandacht worden besteed. Men kan zich reeds nu opgeven by de heer M. van Gastel, Oranje Nas- saulaan 1.5, Warmond; Jongenshuis „Warmonderhek", telefoon 01711-2372, of by uw eigen parochie (pastorie). LEIDEN Op zaterdag a.s. 13 de cember organiseert de Leidse Harmo niekapel weer een bingo-avond in het zaaltje in de Maria Gijzensteeg, aanvang 8 uur. De eerste bingo-avond was leuk succes, maar er konden nog veel meer bezoekers bij. De Harmonie-Kapel hoopt a.s. zaterdag op een volle zaal. Er zijn vele prijzen te winnen en tussen de bingo's door is er gelegenheid tot dansen. LEIDEN Het bykantoor van de Leidse spaarbank aan de De Sitterlaan 87 zal maandag a.s. in gebruik worden LEIDEN Hoogleraren en lektoren van de Leidse universiteit gaan er by de vast stelling van een nieuwe bestuursstruktuur van uit, dat er een Universiteitsraad moet komen, waarin de vier geledingen van hoogleraren en lektoren, wetcnschap- pelyke staf, technisch en administratief personeel en de studenten paritair en met gelyke stem zyn vertegenwoordigd. In deze Universiteitsraad zouden bovendien vertegenwoordigers van de maatschappy zitting moeten hebben. De Raad moet alle bevoegdheden hebben voor de bepaling van het beleid. Deze uitgangspunten zyn gisteravond met grote meerderheid aanvaard op een vergadering, waarby ongeveer 190 van de 320 hoogleraren en lektoren aanwezig waren. Vier geledingen met gelijke stem vertegenwoordigd De vergadering, die de rlchtiynen van de vertegenwoordigers van hoogleraren en lektoren in de universitaire struktuur- kommissie moest aangeven ging ak koord met een voorstel van prof. mr. K. Wiersma, dat pleitte voor de erken ning van de vertegenwoordigers van alle geledingen tot het uitoefenen van mede beslissingsrecht in organen, waarin zy zitting hebben. De geledingen behoeven niet in alle organen te zitten en ook niet overal In gelyke mate. De werk groep, die de verschillende voorstellen voor dit punt had voorbereid had deze beperking niet aangebracht. Volgens hoogleraren en lektoren dient de universitaire struktuurkommissle adviserende bevoegdheid te hebben by het vaststellen van een nieuwe struk- tuur op het niveau van de fakulteiten. De fakulteiten moeten zich over de voor stellen van de struktuurkommissle wel uitspreken, terwijl hoogleraren en lek toren ook voor de fakulteiten pleiten de instelling van raden, die het beleid bepalen. De vergadering stelde zich op het stand punt, dat de struktuurkommissle moet worden samengesteld uit de vertegen woordigers van alle geledingen, waarby de kuratoren zijn inbegrepen. Dezen hebben twee stemmen, de overige ge ledingen vier. De toekomstige struktuur van univer siteit en fakulteiten moet een zo groot mogelijke autonomie van de bestuurlijke onderdelen garanderen. Verantwoor dingsplicht moet in alle bestuuriyke organen worden ingebouwd. Openbaar heid van vergaderingen en stukken is zwaarwegend beginsel, waarvan slechts mag worden afgeweken om schade „aan rechtmatige persoonlyke belangen of ernstige schade aan alge- belangen te voorkomen". Hoog leraren en lektoren stellen tenslotte nog demokratische beroepsprocedure by geschillen voor. De struktuurkommissle moet, volgens het standpunt van de vergadering haar besluiten nemen met gewone meerder heid van stemmen. Haar eindrapport stelt zy vast met een meerderheid van tweederde van de leden. Dit rapport wordt binnen twee maanden door elke geleding aan een referendum onderwor- ïh by aanvaarding door alle geledin gen krijgt het rapport bindende kracht. Is dit by een geleding ndet het geval dan moet de struktuurkommissie de zaken nog eens bekijken en weer rap porteren. Wanneer hoogleraren en lektoren dit rapport niet zouden aanvaarden, en de andere geledingen wel, dan zullen hoog leraren en lektoren zich richten naar de Senaat, die het door de huidige wet erkende bestuurslichaam Is, en uit de gewone hoogleraren bestaat. Voedselaktie voor Biafra in Wassenaar Twee tekeningen van Paul Citroen op fancy fair Rijnlands lyceum WASSENAAR Op het Rijnlands Ly ceum te Wassenaar wordt zaterdag een Fancy Fair gehouden ten bate van het ïydende Biafraanse kind. De bazar duurt van 's morgens tien uur tot ongeveer middernacht. Van 16.00-18.00 uur zal er een Amerikaanse Verkoop worden ge houden, waarin o.a. twee tekeningen van de Wassenaarae kunstschilder Paul Ci troen worden geveild. Verder zal er van af 20.30 uur tot omstreeks middernacht een discotheek met disco-jockeys Gerard de Vries en Hans Mondt zyn. Voor de ietwat rustiger aangelegenhe den is er een bistro, met kaas en wyn, waar een cabaret zal optreden. Alle on macht kan men met een hamer op een gave auto uiten. Hier wordt de eerste slag by opbod verkocht. Naast wat an dere stands, zoals schiettent, kegelbaan, emallletent, fototent met harley's zullen er 's ochtends en 's middags speciale kin derstands zijn. Alle eetproblemen zyn door een restaurant opgelost, waar te vens een modeshow wordt gegeven. Met alle gelden, die opgehaald worden, wordt een voedselvlucht naar Bil LEIDEN. Aan de technische hoge school te Delft is geslaagd voor het doc toraal examen bouwkundig ingenieur de heer P. H. Koekebakker uit Leiden. OEGSTGEEST. Aan de technische hogeschool van Delft is geslaagd voor het doctoraal examen scheepsbouwkun dig ingenieur de heer J. C. K. Tooren- burg uit Oegstgeest. VOOR DE LEIDSE COURANT VAN 31 DECEMBER Kunnen opgegeven worden tot uiterlijk 20 december a.s. TARIEF Kleine advertentief 2,- uitsluitend contant. Gewone advertenties a 22 ct per m.m. Model visitekaartjes per stuk 20,- Gewone advertenties kunt U telefonisch opgeven (01710) 25451 en 20826. DE LEIDSE COURANT - LEIDEN POSTBUS 11 - PAPENGRACHT 32 LEIDEN De belangstelling voor de permanente Biafra-manlfestatie In De Waag Is tot nog toe niet overweldigend geweest. Gistermiddag startte ile manifestatie, die tot en met zaterdag zal duren, met het vertonen van de bekroonde Brandpunt-film „Bommen over Biafra". Slechts enkele tientallen (voornameiyk jonge) Leidenaren woonden de voorstelling bij. De In Lelden studerende Biafraanse student Emeka Nwafor gaf daarna een uiteenzetting van het conflict tussen Nigeria en Biafra. „Het is geen politieke oorlog. Het gaat alleen om de olie. De westerse landen zouden allang de stryd kunnen stoppen, als zy maar zouden willen," aldus Emeka. Gisteravond maakten Leidse Jongeren ln De Waag een 20 meter lang schilderij, waarop zy de verschrikkingen, die In Biafra plaatsvinden tot uiting brachten. Het schildery zal geplastificeerd worden en zaterdag a.s. met de petities van het Leidse Biafra-aktiecomlté de Nederlandse regering worden aangeboden. Vanavond is er een forum In het Waaggebouw, waarin o.a. zitting hebben drs. Middelkoop, de arts die werkzaam is geweest ln Biafra, en Herman Wlgbold, chef van Vara's Achter het Nieuws. LISSE De Chr. Oratorium Vereniging „Looft den Heer" te Lisse voert het Weihnachts-Oratorium" van Joh. Seb. Bach uit op donderdag 18 december 1969 des avonds 8 uur in de St. Agathakerk te Medewerkenden: Llze Schoo, sopraan; Mieke Blaas, alt; Han le Fèvre, tenor; Jan Hulsbos, bas; Ada v. d. Bent, cla- vecymbel. Gewestelyk Orkest voor Zuid- Holland. Het geheel onder leiding van S. P. Visser. UTRccHT, 11 dec. Vee: totale aan voer 4663; runderen 116; vette kalveren 48; graskalveren 51; nuchtere kalveren 701; schapen 1165; varkens boven 100 kg 302; idem beneden 100 kg 4; biggen 1236; bokken, geiten 40; melk-, kalf koelen 1150-1600; kalfvaarzen 950-1225; vare koeien 810-1040; pinken 630-875; stieren 980-1400; graskalveren 410-640; nuch tere kalveren 40-80; fokkalveren 125- 360; schapen 70-130; lammeren 100-145; drachtige varkens 600-750; lopers 120- 150; biggen 100-110; bokken, gelten 14- 48; vette koelen le kwal. 4.85-5.05; idem 2e kwal. 4.50-4.60;idem 3e kwal. 3.80- 4.40; vette kalveren le kwal. 4.20-4.40; idem 2e kwal. 4.00-4.10; Idem 3e kwaL 3.60-3.80; nuchtere kalveren 1.40-1.85; zware vette varkens 2.75-2,80; zouters 2.80-2.85; slachtzeugen 2.25-2.30; jonge slachtzeugen 2.30-2.40; melk-, kalfkoelen redelyk, ruim prysh.; vette koelen wil lig, ruim pryysh.; vare koeien rustig, ruim prysh.; vette koeien redelyk, even lager; graskalveren redeiyk, ruim prysh.; nuchtere kalveren redelyk, prysh.; fok kalveren redeiyk, ruim prysh.; schapen redelijk, ruim prysh.; lammeren rede- Itfk, ruim prysh.; varkens redeUjk, ruim prysh.; biggen redeiyk, even hoger. GOUDA, 11 december Kaas Aan- 8 partyen. Prijzen: le kwal. 4.15- per kg; extra kwal. tot 4.35 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3