„OOSTPOLITIEK" OP GANG Afstand doen van geweld Jaloerse „vader' koelde zijn woede op de driejarige Nico Darrtpo Positieve reacties op oprichting van groepWereldkerk' Goede resultaten van EEG-top ACTIEGROEP WERELDKERK WIL „STEM VAN MIDDEN" LATEN HOREN december- voordeel Na gesprek Gromiko-Allardt in Moskou Hij wilde hem geen pappa noemen DRIE JAAR MET AFTREK GEËIST Overvloed van Slibowitz KRONING IN SPANJE OP 1 APRIL? 3dagen gratis reizen Initiatieven om dialoog te bevorderen Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het DINSDAG 9 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BONN. Als de ervaring onderhandelingen tussen Bonn en Moskou over een uitwisseling van niet-aanvalsverklaringen lang en moeizaam zijn. De voorlopige ontmoeting van gisteren tussen de Westduitse ambassadeur dr. Allardt en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko in Moskou was het antwoord van de Russische regering op een,uit nodiging, die door de Bondsrege ring in maart 1966 werd gedaan. Toen maakte de regering van Erliard haar zogenaamde vredes nota bekend, waarin zij aanbood om met alle Oosteuropese landen verklaringen uit te wisselen, waar in werd afgezien van geweld bij de oplossing van internationale problemen. Het aanbod werd tijdens de regeringsperiode van de grote coalitie vaak herhaald. aangezien West-Duitsland in zijn grond wet (het gebruik van geweld verwerpt en vrijwillig de constitutie van de Ver enigde Naties heeft geaccepteerd, die ook geweld of de dreiging met geweld verbiedt. Wat Bonn betreft, is het wer kelijke doel van de besprekingen met Moskou de voorbereiding van de moei lijke weg via een Europese vredesrege ling naar een Duitse hereniging. West-Duitsland gelooft, dat een weder zijds afstand-doen van geweld een goede stap is naar een versteviging van de Europese veiligheid. Men verwacht, dat de Duitsers weer voorstellen zullen doen om aan beide zijden geleidelijk tot vermindering van de strijdkrachten te komen en om wederzijdse waarnemers bij militaire oefeningen toe te laten. De laatste poging om tot besprekin gen te komen liep vast in een weder zijdse scheldpartij. Moskou stelde de ge woonlijke voorwaarde: erkenning door Bonn van Oost-Duitsland, erkenning van ,de Oder-Neissegr$t)s. en. een...verklaring» dat de overeenkomst van Müncfhen van af bet begin ongeldig was geweest. Dit maal heeft Moskou zich van dergelijke voorwaarden onthouden. De aanblik van geheime onderhande lingen tussen West-Duitsland en Rusland is voor sommigen nogal verontrustend. Bonn tracht deze gevoelens te verdrijven door nauw contact te onderhouden met haar Westerse bondgenoten over alle stadia van haar oostpolitiek. De eerste ronde duurde ongeveer 1% uur en vond volgens de Duitsters in een goede verstandhouding plaats. Men verwacht, dat nu Gromyko de zaak aan het rollen heeft gebracht, hij de onder handelingen aan een ondergeschikte zal overlaten. Er is nog geen nieuwe datum vastgesteld. BREDA. „Ik heb dit kind niet willen doden", aldus een 20-jarige ver dachte uit Tilburg, die ervan verdacht wordt het jongste kind van de vrouw, met wie hij in concubinaat leefde, de bijna 3-jarige Nico, dusdanig te hebben geslagen dat het jongetje de dag daarop aan de gevolgen is overleden. Desondanks eiste de officier van justitie, mr. P. van Benthem, 36 maanden met aftrek in deze (ADVERTENTIE) BIJ VERKOUDHEDEN DEN HAAG (KNP) Het bericht van de oprichting van de actiegroep wereld kerk is in vele kringen positief ontvan gen. De her Bongaarts van Confrontatie: j „Ik heb de afgelopen weken en maanden j wel van pogingen in die richting gehoord, I maar met ons van Confrontatie is geen I contact opgenomen- Hoewel ik de tekst van die oproep niet ken, krijg ik de in druk dat veel beginselen, die ons leiden, ook in de Actiegroep terug te vinden zijn. Maar welke richting zij precies willen gaan, zie ik nog niet. Wat ik wel weet is, dat wij als Con frontatie in 1970 ons zullen verbreden en het beperkte terrein van het binnenker kelijke zullen uitbreiden tot het partici peren van de katholieken in de maat schappij. Als wij te eng zijn in eigen kring moeten wij dat bestrijden". Bisschop H. Ernst van Breda: „Het is goed, dat alles wat in de Kerk leeft, stem krijgt in de publieke menings- en be leidsvorming. Ik hoop dat de Actiegroep Wereldkerk zal bijdragen tot verduide lijking van de situatie en niet zal leiden tot verharding van standpunten of tot bemoeilijking van verhoudingen". Pater W. Goddijn, directeur van het Pastoraal Instituut, verklaarde geen com mentaar te hebben op het manifest van de Actiegroep Wereldkerk. Hij verklaarde reeds lang op de hoogte te zijn geweest van de vorming van deze groep en zich er alleen maar over te hebben verbaasd, dat het zo lang duurde, voordat deze actiegroep zich presenteerde. Over het wantrouwen, dat uit het manifest spreekt ten aanzien van het pastoraal concilie, zei pater Goddijn: „Och, dat is al meer ge zegd". „Op zich genomen juich ik het toe, wanneer een groep uit de Kerk zich ten doel stelt geluiden en opvattingen, die tot nu toe te weinig gehoord zijn, meer kans te geven. De Kerk is een zaak van alle leden, niet alleen van een progres sieve voorhoede enerzijds en enkele reac tionaire groepen anderzijds". Aldus de reactie van prof. Fr. Haarsma, hoogleraar in de pastorale theologie te Nijmegen. De deken van Echt, J. Th Joosten, die de groep Waarheid en Leven vertegen woordigt, zei dat zijn groep ip de voorbe sprekingen met de Actiegroep betrok ken geweest is. Hoewel de dialoog vriend schappelijk was, meende Waarheid en Leven zich nog niet aan de plannen van de middengroep te kunnen binden. Er zijn enkele standpunten onduidelijk: de basis waarvan men uitgaat, de grootte en hoe danigheid van de groep die men vertegen, woordigt en de centrale gedachte. Wij weten niet wat er naast het afwijzende aan positieve opvattingen en doelstellin gen aanwezig is. In ieder geval zijn we blij, dat er reacties komen tegen de ex cessen, aldus deken Joosten- „Ik begrijp heel goed, dat er een heel groot aantal mensen van 'n zgn. midden orthodox ie bestaan en dat deze mensen behoefte voelen om een eigen geluid ten gehore te brengen. Ik veronderstel zelfs, dat die groep groter is dan de initiatief nemers vermoeden", aldus prof. dr. Groot, voorzitter van de St.-Willibrordvereni- ging. „Maar ik vraag mij eerlijk af of wij. gezien de wijze waarop de actiegroep zich aandient, niet terecht komen in een onheilzame richtingenstrijd, zoals de Ne derlandse Hervormde Kerk. die sedert de vorige eeuw gekend heeft. Want als men zich gaat organiseren met een eigen se cretariaat, een instituut o.l-v. een dage lijks bestuur met een permanent secreta riaat etc., een soort georganiseerde actie centrale, dan zie ik geleidelijk aan ko men, dat naast Confrontatie, naast het Michaellegioen nog een midden-ortho- doxie komt de vrijzinnigheid als zo danig zal zich nooit organiseren, dat past gewoon niet en dat er een georgani seerde richtingenstrijd te wachten is, die allemaal kerkjes in een kerk dreigen te worden. Daardoor wordt uiteindelijk ieder gesprek onmbgelijk gemaakt", aldus prof. Groot. trieste zaak. Hy sprak daarbij een uit voerig requisitoir uit, waarin hü de motieven naging, die deze jongeman zo verschrikkelijk hadden doen ontsporen. Schijnbaar ongeïnteresseerd luisterde hij naar de uiteenrafeling van zijn droeve leven, dat door de officier en de ver dediger uit de doeken werd gedaan. De verdachte, zwak begaafd en onrijp genoemd door het Openbaar Minisiterie, had eindelijk houvast gevonden bij een vrouw nrèt wie hij ging samenleven. Zij had twee kinderen, een meisje Mo nica en de kleine Nico. Nico weigerde hem pappa te noemen en was erg ge stel op zijn moeder, die hij voortdurend aohternaliep. Dat alles (aldus de officier van justitie) maakte de man grenzeloos jaloers op het kind. Deze jaloersheid kwam tot uitbarsting, toen de vrouw, die van hem in verwacn- tlng was geraakt, naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hij bleef alleen met de twee kinderen. De kleine Nico zeurde om zijn moeder. In een alies- overweldigend gevoel van onmacht en van jaloersheid heeft de man toen het Kind gegrepen op het moment, dat het te kennen gaf het potje nodig te hebben. V erschr ikkeli jü De details die de officier van justitie dan prijsgeeft, zijn verschrikkelijk. De man heeft het hoofdje van het kind met Kracht tegen het bed geslagen. Hij heeft het kind geschopt en het heen en weer gesohud. Het zat totaal onder het bloed Hoe onbeheerst hij tekeer ls gegaan, blijkt bij het onderzoek als men zelfs bloedspatten aantreft op het plafond Op een primitieve manier heeft hij later nog geprobeerd met lakens de bloed sporen uit te wissen. Daarna legt hij het BELGRADO (DPA) In S^ervië is een recordoogst van pruimen gevolgd door een zodanige toeneming van de produktie van de beroemde slibowitz, dat men in de omgeving van Nisj op markten voor deze pruimenjenever met 15 tot 20 procent alcohol evenveel be taalt als voor mineraalwater. Voor sli bowitz met een alcoholpercentage van 30 tot 40 betaalt men iets meer dan één gulden per liter. kind terug in zijn bedje en gaat op Dezoek bij de moeder in het ziekenhuis. Tegen haar zegt hij: „Je moet me ge loven, lk heb hem doodgeslagen". Zij gelooft het niet. Na het ziekenhuisbezoek gaat hij om elf uur naar bed. Hij neemt Nico bij zich. Het kind leefde toen nog, want het heeft naar zijn moeder gevraagd De verdediger spreekt van een „on- machtbeleving", die dan uiteen spat in een explosie. In zijn drift heeft de man te hard geslagen. Hij wijst op het infan tiele gedragspatroon van de beschuldigde en houdt de rechtbank voor, dat dood slag niet bewezen is. En of de rechtbank er rekening mee wil houden, dat de man al bijna zeven maanden lang in voorarrest zu. Maandag 22 december zal de recht bank uitspraak doen. (Van onze correspondent) MADRID jOp 1 april krijgt Spanje misschien zijn nieuwe konig. Op 1 april a.s. zal prins Juan Carlos tot koning van Spanje worden gekroond en deze maand zal dit officieel bekend worden gemaakt, volgens „welingelichte bronnen". Deze bronnen werden geciteerd in het Spaan se nieuwsweekblad „Mundo". „Mundo" wordt gefinancieerd door Opus Dei, dc rooms-katholieke lekenorganisatie, die door vele leden van de nieuwe Spaanse regering wordt gesteund. t nu toe zijn alle geruchten aan gaande het aftreden van generaal Fran co en de aanstelling van de prins als staatshoofd echter officieel ontkend. 1 april wordt in Spanje gevierd als dag de overwinning van Franco in 1939 •an de beëindiging van de burger- De berichten over de kroning mag en niet als aprilmop afdoen. 1 april heeft in Spanje niet dezelfde betekenis als in Nederland of Engeland. Grappen- dag is in Spanje 28 december. Bisschoppen van Spanje verwerpen vakbewegingswet MADRID (KNP) De Spaanse bis schoppen verwerpen de wet op de vak beweging, zoals die aan het parlement ter goedkeuring is voorgelegd. Dit me nen waarnemers te mogen besluiten uit het communiqué, dat zaterdag in Ma drid is uitgegeven. De bisschoppen her halen wat zij in hun verklaring van ju li 1968 hebben geëist: dat arbeiders recht krijgen op vrije vakverenigingen, en dat de wet over de katholieke begin selen over de vakbeweging zal worden aangepast. De wet was al afgewezen door de bisschoppen van Catalonië en door de katholieke arbeidersbewegingen. Geëist wordt met name autonomie van de vakbeweging en eerlijke democratische keuze van bestuurders. (ADVERTENTIE) Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65-f-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. s-k. -v voordelig Aw urt met NS Een dezer dagen heeft zich in de buurt van Oslo een treinongeluk voorgedaan door een onverwachte „wegversmalling". Twee treinen reden gelijktijdig op naar een station, tot ze te laat tot de ontdekking kwamen dat er maar voor één van beide voldoende ruimte was- De treinen kwamen in de verdrukking, maar niemand werd gewond. PREMIER DE JONG: Moeilijke besprekingen over uitbreiding DEN HAAG (ANP) De Europese topconferentie die 1 en 2 december in Den Haag is gehouden heeft een bevre digende formule gevonden voor de ter mijn waar binnen de onderhandelingen met kandidaatleden zullen beginnen, al dus premier De Jong in een verslag aan de Tweede Kamer over het verloop van de topconferentie. De premier acht het voorts van belang, dat voor het eerst alle leden van de ge meenschappelijke markt hebben onder schreven dat bij de totstandkoming van het financiële reglement de budgetaire bevoegdheden van het Europese Parle ment zullen worden versterkt, De regering verwacht dat thans posi tief zal worden gestreefd naar een pro gramma dat het voortbestaan van Eura tom zal waarborgen. Sprekend over de uitbreiding van de EEG. schrijft de pre mier dat het sinds de eerste besprekin gen over de topconferentie duidelijk was dat het welslagen voor een belangrijk deel zou afhangen van de vraag of een concrete beslissing zou kunnen worden genomen over het openen van onderhan delingen met kandidaatleden. Frankrijk bleek aanvankelijk niet In aiaat te zijn verder te gaan dan een alge mene, zij het zeer positieve, bereidver klaring om t.z.t. de onderhandelingen te openen. De meeste andere aeiegataes, waaronder de Nederlandse, achtten dit oeslist onvoldoende. In het licht van het aanvankelijke Franse standpunt en van hetgeen aan de conierentae is voorafgegaan inoet net re sultaat oat ten slotte is bereikt als zeer oelangnjk worden Beschouwd, aldus pre mier De Jong. De zes regeringen hebben in net slotcommuniqué niet alleen ver maard dat de voorbereidende werkzaam- neden tussen ae zes zo spoedig en zo snel mogeujk kunnen woraen verricht en dat zy m de meest positieve geest zuilen piaats vmaen, maar zij zijn het ook eer» geworden over een rcrmuie inzake de De besprekingen over net gezamenlijke stanapunt van de zes zullen ongetwljreld nog moouyk zyn, aldus premier De Jong. Een additionele waarborg dat zij niet langer zullen duren dan strikt noodza kelijk is, is de beperking dat de vooroe- reiaenae werkzaamheden onontbeerlijk moeten zyn voor net leggen van een ge- meenscnappelljke basis voor onderhan delingen. De premier wyst in dit veroand tevens op de passage in het slotcommuni qué volgens welke het definitieve karak ter van de landDouwfinanciering m zo verre is beperkt dat aanpassing met het oog op nieuwe leden mogelijk blïjlt. (ADVERTENTIE) Suriname mag dan geen Sinterklaas hebben, het land heeft zijn Goedoe Papa en die is nagenoeg eender, verjaardag op dezelfde dag en geeft b\j die gelegenheid presentjes aan zoete kinderen. Voor de andere k Wrokomaneen soort Piet: van hetzelfde laken een zak. (Van onze redacteur geestelijk leven) DEN HAAG Een groot aantal katho lieken, verontrust over de vormen die het vernieuwingsstreven in de Kerk van ons land is gaan aannemen, heeft besloten, kanalen te scheppen, waarlangs de ideeën van de grote middengroep der katholieken meer bekend zullen worden. Onder de naam „actiegroep wereldkerk" presenteren zy zich vandaag door middel van een advertentie in de dagbladpers. De actiegroep is van mening, dat de Nederlandse Kerk te intellectualistisch is ingesteld en daardoor, in haar vernieu wingsproces. aan de gewone problemen van de gewone man voorbij gaat, zoals het gebedsleven, de geloofsopvoerin'g, de prediking van het geloofsgetuigenis enz. Besloten is, een instituut op te richten onder leiding van een dagelijks bestuur en met een permanent secretariaat waar de binnenkomende problemen zullen worden behandeld. Een raad van 25 per- sonen (zo verschillend mogelijk samen gesteld in leeftijd, politieke richting en beroep) zal hierbij van advies dienen. Waar nodig zullen raad en bestuur over leg plegen met kerkelijke leiders en met vertegenwoordigers van katholieke insti tuten; overal waar over de gang van zaken in de Kerk beraadslaagd wordt, zal, aldus de actiegroep, „de stem van het midden klinken". Naast dit nationale kader zullen plaatselijke en regionale groepen worden gevormd om in kleiner verband raad te geven. De actiegroep Wereldkerk is van mening, dat sommige vernieuwingspogingen in ons land zich aan elke controle onttrek ken. dat in prediking en godsdienst onderwijs subjectieve meningen worden verkondigd die „vaak opzichtig en door zichtig verschillen van de boodschap die Christus aan de Kerk heeft toevertrouwd", dat nieuwe structuren worden door gedrukt. die dan wel modern mogen heten maar daarom niet „perse waarheid bevatten". Terecht bestaat de vrees, al dus de actiegroep, dat Nederland zich steeds meer isoleert van de wereldkerk. „De bezorgde katholieken blijven deze verbondenheid met de wereldkerk echter zien als een voorwaarde voor blijvende vitaliteit". De doorsnee-katholiek voelt zich in deze kerk met extreme richtingen naar links en naar rechts niet thuis en raakt in verwarring. De actiegroep Wereldkerk meent, dat de stem van deze midden groep onder de Nederlandse katholieken nauwelijks gehoord wordt omdat zij niet over de middelen daartoe beschikt. De actiegroep wil in deze leemte nu zo spoe dig mogelijk voorzien. Het ligt geenszins in de bedoeling van de actiegroep Wereldkerk om zich geïsoleerd op te stellen. Het gevaar voor sectarisme of richtingenstrijd zou dan reëel zijn. Hij wil juist door zijn initiatief op landelijk, regionaal en lokaal niveau een waarachtige dialoog bevorderen, waarbij nu echter de stem van de mid dengroep der katholieken de haar toe komende ruimte krijgt. Onder de ondertekenaars bevinden zich verschillende hoogleraren en weten schapsmensen, maar ook studenten, voorts ook vertegenwoordigers van de grote sociale organisaties, als NRV en KNBTB. Dit betekent echter niet dat deze organisaties zich achter deze actie stellen. In verband met de financiële trans- Een Jaarkaart voor 1970 ls ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeell Profiteer ervan 1 Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-, Vraag ernaar op het station! aoties, die gevoerd moesten worden rond de plaatsing van advertenties en de uit voerige correspondentie, is .door de actie groep een stichting in het leven ge roepen Het voorlopige bestuur daarvan bestaat uit dr. W- Hoefnagels, oud- staatssecretaris te Breda, die optreedt als voorzitter; mevrouw L. van Thiel- van Loon te Wychen, mevrouw M. J. Sturm-Koning te Temeuzen, drs. W. Kusters van het Kaski te Den Haag. de heer J van Spaendonck, fabrikant te Tilburg, en mr- J. Nioskens te Itteren, verbonden aan de rechtbank te Maas tricht. Deze laatste, naar commentaar ge vraagd. wees erop, dat de actiegroep Wereldkerk „een voorlopige beweging wil zijn, die zichzelf zo snel mogelijk weer opheft Het ligt niet in de bedoeling weer een nieuwe pressuregroep op te richten. Wij maken ons echter bezorgd over de gang van zaken in de Neder landse Kerk: wij staan absoluut ver nieuwing voor^ waarin pluriformiteit een grote rol speelt, maar voelen er niets voor, de band met de Wereldkerk op te offeren aan enkele soms uitsluitend Nederlandse verlangens. Wij willen de grote traditie van het geloof geconti nueerd ziien, dwars door alle vernieuwing heen. Als de beweging wat breder ge worden is, zullen wij ons meer concreet uitdrukken Eerst willen wij zien, in noeverre onze ideeën ook elders leven. Daarom hebben wij de advertentie ge plaatst in.alle Nederlandse bladen, die zoveel mogelijk katholieken bereiken".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5