Gert Timmerman zal morgenavond niet overlijden ScÊaicLeSoti/ïont Helen Juurlink heeft geen camera vrees mensen wat een mensen Onze man in Havana Vliegende dokters HET BINNENHOF DINSDAG 9 DECEMBER Politiek op de scholen A AN het Pvd A-verkiezingscongres gaat volgende maand gevraagd worden in te stemmen met een actiepunt, dat. op de scholen behalve opvoeding tot staats burgerschap ook politieke vorming vraagt. Een boeiend punt. dat evenwel ook een gevaarlijk punt kan worden, indien het verkeerd wordt aangepakt. De kans op een verkeerde aanpak is in de kiem al aanwezig, indien er een ver keerd verband wordt gelegd tussen de gevraagde politieke vorming en de eis dat de leerkrachten die aan die vorming moeten meewerken politiek geschoold be horen te zijn. Bedoelt de Partij van de Arbeid onder ..politiek geschoold" deskundigheid in de politicologie, dan impliceert dat een ruime 'mate ran politieke objectiviteit en kan de politieke vorming welke eruit voortvloeit inderdaad binnen het raam van de ge wenste opvoeding waar-voor de school aangewezen is, liggen. Maar bedoelt de Partij van de Arbeid onder politiek-ge- schoold iets anders, of heeft ze bij haar gedachte bijbedoelingen, dan kan het onderricht tot politieke vorming verdacht veel in de buurt van politieke indoctrinatie komen te liggen, en moet het Nederlandse onderwijs er maar liever niet aan begin- TTïOUWENS. wanneer men maatsohap- pijleer maar in goede banen weet te leiden, rijzen er binnen het raam van dit vak allerlei goede mogelijkheden om op een betrouwbare manier ook tot politieke vorming bij te dragen. In nauwe relatie tot het vakmaatsohappij leer aien we voor de opvoeding tot staatsburgerschap en politieke vorming ook meer kans voor de noodzakelijke objectiviteit dan wanneer men van 'laatstgenoemde vormingstaken zelfstandige zaken gaat maken. De kans is dan groot dat we het onder wijs op een noodlottige manier gaan open stellen voor een nieuw soort sectarisme- Meer zinvol lijkt het ons de leerprogram ma's zo te maken, dat. de jonge mensen rijp worden voor politieke vorming in plaats van blootgesteld te worden aan iets wat gemakkelijk in politieke vervorming ontaarden kan. OOMS krijgen we de indruk dat de 1945 sterk gegroeide belangstelling voor een opleiding tot socioloog, politico loog. psycholoog en pedagoog de mensen die in deze wetenschap afstuderen dwingt tot het zoeken naar nieuwe vormen van emplooi, en dat men het onderwijs daar voor een geschikt stukje ..jachtterrein" Eerlang worden gewone leerkrachten op onze scholen mensen die slechts een on dergeschikte rol spelen. De vraag is, of de maatschappij op die manier beter en gelukkiger worden zal. Niet leuk, maar redelijk /"kOK mei-georganiseerde Werkspoor- stakers hebben un de vakbondskassen een uitkering kunnen krijgen. Voorwaarde was, dat ze neb bonden voor minstens één jaar lid van de betalende vakbond te worden Dit compromis heeft de vakbeweging nogal wat kritiek bezorgd: het zou neerkomen op ledenwerving met een stok-achter-de-deur. In redelijkheid moet men echter ericennen, dat de twee andere mogelijkheden de vakbeweging aan. andere verwijten van onredelijkheid zou hebben blootgesteld. Uitbetalen zonder voorwaarden zou onbillijk zijn tegenover vakbondsleden die door persoonlijke offers de stakingskassen gevuld hebben; niets betalen aan ongeorganiseerden zou voor de toekomst de strijdpositie van de werknemers ernstig kunnen verzwakken; weigering van niet-georganiseerden om dan aan erkende stakingen deel te nemen, wordt dan een voor-de-hand-llggende zaak. Tegen de door de vakbonden bedachte oplossing zijn verschillende bezwaren in te brengen- Maar wie bedenkt een oplossing die minder bezwaren heeft? Rusland wil rust aan zijn westelijke grenzen „Ik ben altijd een slechte leerlinge geweest' HILVERSUM Net zoals in de nieu we t.v.-serie „Rare Vogels" die de AVRO op het scherm brengt, maakt Helen Juurlink in werkelijkheid een ontwapenende, erg meisjesachtige in druk. De jeugdige actrice en instruc- tice, verbonden aan het Theater Wim Zomer, die in deze t.v.-serie haar debuut maakt, is wat springerig, maar in haar uitlatingen en wijze van formuleren toch wel bijzonder concreet. Lange, blonde haren, on deugende blauwe ogen, een spits ge zicht. Ze brengt toneel naar de jeugd. Als „rare vogel" via de televi siecamera en als serieuze instructrice via haar schooltoneellessen. Het Theater Wim Zomer reist scho len af om er vier keer een uur op verschillende dagen wat te vertellen over toneel. Dat vertellen dekt trou wens niet de lading. De kinderen moeten, zegt Helen, vooral veel zelf doen; zoals in de oefening concentra tie. Terwijl Helen een verhaaltje ver telt moet een der leerlingen tegen over haar komen staan en er een eigen story dwars doorheen vertellen zonder zich van de wijs te laten brengen door zijn tegenspeelsters. Als de hele klas aan de oefening gaat deelnemen ontaardt de les even in een kleine Poolse landdag. Boven het huzarenslaatje in een snackbar vertelt ze later: „Ik ben net 25 geworden. Helena gedoopt, maar men noemt mij Helen". Met een grinnik-glimlach: „Ik ben al tijd een hele slechte leerling ge weest. Constant met de hakken over de sloot. Direct na de ulo wilde ik al naar de toneelschool". Haar vader, eigenaar van een Coevorder automobielbedrijf, vond het maar beter dat zij naar kostschool ging om voor onderwijzeres te studeren. Hij had van een kennis uit Amster dam gehoord, dat het voor zo'n jong Debuut als Rare Vogel'' tijd nog dankbaar voor. Want het gewoon waar. Ik geloof dat ik het niet, gered had als ik op mijn zestien de. zeventiende, al op de toneelschool was gekomen. Van Coevorden naar een grote stad is al een hele over gang op die leeftijd en als je dan in een zo volstrekt ander milieu komt als de toneelwereld dan is dat niet zo Helen Juurlink en Wim Zomer samen in „De rare vogels"-boot. (Nederland I, 1907—19.32). eenvoudig voor een jong meisje". Ze maakte de chr. kweekschool te Steenwijkerwold niet af. Niet dat zij de studie niet aankon, maar „op het laatste heb je toch wel het gevoel dat je doodgaat op zo'n kostschool. Het is zo beperkt allemaal". Ze haal de haar diploma tenslotte in Coevor den. Stond een jaar voor de klas in Enschede. Het beviel haar niet. Ze wilde naar het buitenland om haar talen te verbeteren. Zqu naar Enge land gaan als au pair. Maar door „allerlei toestanden" kwam ze tenslot te op de toneelschool van Maastricht terecht. „Tol mijn grote verbazing slaagde ik voor het toelatingsexamen. Op de dag dat ik in het vliegtuig naar Enge land zou zitten kreeg ik de uitslag. Het was geweldig; de conciërge die ik voor de directeur aanzag en zo. Ik dacht praten praten als Brugman om toch maar een toelatingsexamen te mogen doen". Ze heeft in het zuiden een „vreselijk leuke tijd" gehad. Het overgangsexamen haalde ze niet. „Toen ben ik naar Arnhem gegaan. Daar mocht ik zo in de tweede klas door- Vertelt enthousiast over leraren, Hans Tiemeyer, Bernard Droog en vooral Onno Molenkamp. „Vooral hij, maar ook die anderen. Geweldig. En Elise Hoomans niet te vergeten. Van haar had ik in Maastricht ook al les. Een geweldige actrice een bijzonder pret tige lerares van wie je veel leert". Toch werd het Arnhem ook niet. „Ik wil niet zeggen dat het een nare schaal is, dat zeker niet, maar voor mij wel. Een bijzonder groot mentaliteitsver- schil met Maastricht. Veel praten over progressiviteit en zo, maar in wezen komt er niet zo veel uit, vind ik. Maar hoofdzaak is wel dat ver schil in sfeer. Maastricht en Arnhem zijn twee totaal verschillende werel den". Vooral ook door de kans die Wim Zomer haar bood en het aanbod van een t.v.-rol vertrek ze uit Arnhem. Dat televisieaanbod betrof de rol van Emmy in „De Rare Vogels", waar-1 van inmiddels twee afleveringen door de AVRO zijn uitgezonden. Ze speelt I er naast Wim Zomer. ENIG „Het is niet mijn bedoeling een „fa- I mous star" te worden of wat dan ook. In de eerste plaats geloof ik niel, I dat ik daarvoor de capaciteiten bezit, Maar ik vind het gewoon fijn om to- I neel te doen. Er over te praten. Er I met kinderen voor te werken. En dan die t.v. Dat is gewoon nieuw voor I mij. Het is gek, maar hoewel ik met I ieder examen altijd zenuwachtig ben, I doet die camera me absoluut niets. I Het was zo opvallend, dat men er bij I de opnamen zelfs over praatte met mij. I Alsof ik al jaren had opgetreden. Ik I vind het enig". Ze heeft echt niet het gevoel dat ze I „zo nodig moet", „maar zolang ik het I echt- fijn vind, blijf ik het gewoon I doen dat toneelspelen. Als u mij nu vraagt wat ik nog eens het liefst zou willen doen, dan is dat niet een be- paalde klassieke rol, maar het optre- den in een musical. Opdat ik kan zin- gen en kan dansen en waarbij ik een I gekke smoel mag trekken en zo. Ja I dat lijkt me enig om te doen". TYE Russen hebben er, na de Warschau- pacht conferentie, geen gras over laten groeien om met Bonn in zee te gaan. De top in Moskou was waarschijnlijk bedoeld om dit aan de Oostblokpartners mede te delen. Ze kunnen verzekerd zijn van de adhesie van sommige saitelületlanden en zuilen beseft hebben dat met name Oost- Dultsland zich met de gang van. zaken niet behagel ijk zal voelen. Een van de belangrijke ontwikkelingen ds dat Moskou niet meer de erkenning van de DDR als stringente voorwaarde tot betere verhoudingen Oost-West hanteert. Dit nu betekent zeker niet dat deze wens niet imeer 'bestaat, maar wel, dat die voor een tijdje opgeborgen wordt, om op het geschikte moment ter tafel te brengen, eventueel in dc vorm van een „de facto"- situatae. Er is de Russen veel aan gelegen om politieke rust en stabiliteit aan de west grenzen te 'hebben. Het dreigende nabuur schap van Ohina vervult hen waarschijn lijk met grotere zorg dan de denkbeeldige aggressie vanuit het Westen. Bovendien zijn zij waarschijnlijk sedert de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije minder zeker geworden van de kracht van de kring van bufferstaten die Rusland sedert heugenis om zach heen tracht op te trekken en te handhaven. Vandaar" de drie grote ontwikkelingen die thans aan de gang zijn of op gang gaan komen: de SALT-besprekingen in Helsinki om over en weer tot beperking van de kernbewapening te komen, de voor gestelde Europese veiligheidsconferentie, die ook de theoretische bedreigingen moet wegnemen of althans verminderen en de thans begonnen besprekingen met West- Duiteland. Het doel van Moskou is vrij eenvoudig: legalisering van de bestaande toestand zonder prijsgeving van enig in- vloedsgebied. Want Rusland zal altijd gebied op blijven eisen waarboven een maal de Russische vlag gewaaid heeft en dat is oostelijk van de Elbe, heel wat Actiegroep Wereldkerk: nuttig initiatief TV"A de wat cryptogramachtige berichten van enkele weken geleden weten wij nu, wie schuil gaan achter de naam „Actiegroep Wereldkerk" Tot nu toe 112 meer ot minder bakende katholieken, op een enkele uitzondering na allen 'leken en geen beroepstheologen, die de vernieuwingspogingen van de Kerk toejuichen, maar tegelijk bezorgd zijn over de soms extreme vormen, die deze in ons land aannemen. De actiegroep constateert dat de R.-K. Kerk in Nederland te intellectualistisch van aard is, te weinig het geloofs getuigenis aan bod laat komen en daar door nauwelijks of niet aansluit bij de ideeën en wensen van de doorsnee- gelovigen. Daarmee dreigt deze Kerk in een isolement te geraken, zowel in Ne derland als binnen het geheel van de Wereldkerk, De actiegroep wil wegen zoeken om dit gevaar te keren: de stem van de geëngageerde middengroep katholieken zal een klankbord moeten ka-ij gen. Het initiatief van de actiegroep is belangrijk en beantwoordt aan een dringende behoefte waarop wij al vaker gewezen hebben. Een middengroep laat niet zo gauw van zich horen, is er bang voor om aangezien te worden voor ex tremist en dreigt daardoor onder de voet te worden gelopen door de meer extreme groeperingen Dit is een beroerde zaak, niet alleen voor de middengroep zelf, maar ook voor de anderen. De midden groep immers, mits werkelijk geïnteres seerd in de dialoog met die groepen links en rechts, draagt zorg voor het behoud van het evenwicht in de dis cussie. Een evenwicht in de disoussie over de vernieuwing van de Kerk be tekent: te midden van ailie aanpassing aan culturele en maatschappelijke evo lutie bezorgd blijven om de wezenlijke taak van de Kerk door de eeuwen heen: te getuigen van geloof en hoop. Na Carol Reed's indrukwekkende ver filming van Greene's korte verhaal „Een kind klaagt aan", vanavond zijn filmische visie op Greene's ro man „Onze man in Havana". Een visie, die de satire van het origineel minder accentueert dan het comedie- element. Het resultaat is een bijzon der onderhoudende film met voortref felijke rollen van Alec Guinness en o.a. Noel Coward. Het verhaal komt in het kort hierop neer: Een stofzui- 1 gèriiandéiaar wordt agent'van de Brit se geheime dienst, zuiver en alleen om de verdiensten. Teneinde zich waar te maken stuurt hij volkomen' 'gefan taseerde berichten, namen van niet bestaande agenten en tekeningen van zogenaamde geheime wapens, die ech ter geinspireerd zijn op het inwendige van stofzuigers naar Londen. Het be drog komt op een gegeven moment uit, maar uiteraard kan de man niet zomaar aan de kant gezet worden. Daarmee zou de geheime dienst zich zelf blameren(Nederland II 21.20- 22.55) Alec Guiness NEDERLAND I NOS: 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal AVRO: 19.07 uur: De rare vogels, voor de jeugd 19.32 uur: Peyton Place 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Strange report 21.10 uur: Voor de vuist weg 22.05 uur: Televizier 22.55 uur: Journaal (NOS) 23.00 uur: Teleac NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala KRO: 19.30 uur: Flierefluitenflodderen, ij\uziek 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: j De vliegende doktere, documentaire 21.10 uur: Onze man in Havana 22.55 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I VARA 17.00 uur: De avonturen van Peperho'ot; tekenfilm 17.07 uur: •Het kanon, lachfilm i 17.26 uur: De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. Concurrentievervalsing MEER concurrentie op de internationale handelsmarkt zou een voordeel kunnen zijn voor bedrijven, die goede kwaliteit, behoorlijke ser\'ice aan scherpe prijzen weten te koppelen. Omdat Nederland de laatste jaren allang geen goedkoopte-eiland meer is, moet ons bedrijfsleven hard werken om de concurrentie internationaal de baas te kunnen blijven. Dit gevecht wordt nog moeilijker, omdat men in het buitenland vaak royaler is met overheidssteun en/of door verkapte steunmaatregelen op de inter nationale markt de concurrentie beïn vloedt; concurrentievervalsing wordt dit genoemd. Zelfs afspraken in E.E.G.- verband zijn voor een dergelijke ver valsing niet immuum. Naarmate het Nederlandse bedrijfs leven vanwege nationaal-economische redenen minder speelruimte krijgt om zijn structuur gezond te houden, is het van des te meer belang, dat zijn afzet niet door in het buitenland op slinkse manier geholpen concurrenten bedreigd wordt- Ook de Nederlandse ovetheid er kent. dat dit in enkele sectoren al het Gaat de Nederlandse overheid het slechte voorbeeld volgen, dan is de kans groot, dat de gemeenschap voor sub sidies moet opdraven. Een beter ver weer tegen concurrentievervalsing is dan ook gedaan te krijgen, dat de onrecht matige hulp aan concurrenten wordt ge staakt. Een juiste, maar niet z0 gemak kelijk te realiseren strategie. Want zo lang de economische integratie nog ver keert in het stadium van stuipen en be vattelijkheid voor bacillen (en daarin verkeert ze!) wil elke natie liefst de dokter exclusief aan het eigen ziekbed hebben. Alleen een echt supra-nationaal gezag kan deze kwaal afdoende genezen. Studenten m.o. stellen ultimatum aan minister (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Ruim 200 m.o.-studenten van de Tilburgse katholieke leergangen hebben de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. K. Veringa een ultimatum gesteld. Zij willen dat op korte termijn een eind wordt gemaakt aan de discriminatie van de duizenden studenten die via een van de acht er kende en m.o.-opleidingsinstituten stude ren voor hun middelbare akte. Zij hebben hun grieven in een motie neergelegd en eisen voor 5 januari a.s. een duidelijk antwoord van de minister en staatssecretaris mr. Grosheide. Als dat antwoord niet komt zal het college een staking overwegen. In de motie heben de studenten gewezen op het be kende feit, dat zij die via hun universi teit studeren voor hun middelbare akte met betrekking tot absolverende tenta- niina. meer examenzittingen per jaar, examineren door eigen docenten, aan zienlijk bevoorrecht zijn. De grote klacht van vrijwel allen, die in ons land via hun opleidingsinstituut voor hun M.O. studeren is, dat de po gingen die van 1964 af worden onderno men om het examensysteem te moder niseren tot nu toe tot vrijwel niets heb ben geleid. Nalatenschap van Mascagni verbrand ROME (Reuter) Bij een brand in Rome zijn partituren, boeken, foto's en een piano van wijlen de operacomponist Pietro Mascagni verloren gegaan. Mas cagni, vooral beroemd geworden door de Cavalleria Rusticana leefde van 1863 tot 1945. De brand woedde in de woning van zijn dochter, waar hij plachÉ te Vanavond op t. v. Flierefluiten flodderen Vanavond zendt de KRO een program ma uit onder de titel „Flierefluiten flodderen", dat regisseur Ron Klip- stein als zijn „Maiden-program" in kleur voor de afdeling amusement mocht maken. Hij schreef zijn pro gramma rond de zangeres Dinny No- ach. De muziek werd gecomponeerd door Ton Wijkamp, de choreografie is van Martin Brozius (Nederland II 19.30-20.00) Vijfendertig minuten Ajax- Napoli op radio De N.O.S.-radio zal morgenavond de laatste vijfendertig minuten van de voetbalwedstrijd Napoli-Ajax uitzen den. De uitzending is te horen van 21.40 tot 22.15 uur via Hilversum II. Verslaggever is Theo Koomen. Vliegende dokters zijn onalledaags. Een aantal idealisten in Oost-Afrika vormen het team van de „vliegende dokters", Over Kenya, Oeganda en Tanzania strekt hun werkterrein zich uit. Overal waar medische hulp nodig is. kunnen de vliegende dokters die bieden. Onder leiding van de stichter 'van hun organisatie, dr. Michael Wood, hebben ze 'n organisatie uit de grond gestampt, die even snel als ef ficient werkt. En hoe nodig dat is blijkt uit de reportage. Nadat de re portage van de Duitse cineast Werner Herzog op paleis Soestdijk aan Prins Bernhard was vertoond, voldeed de prins graag aan het verzoek in een nawoord te wijzen op het Nederlandse aandeel aan het werk van de „vlie gende dokters": de verlening van oog heelkundige hulp. Naar aanleiding van de vertoning van de film wordt er een actie ontketend om dit werk te steunen. Die loopt over de ME WA, Medisch Werk in Afrika, waarvan het gironummer is: 487600, ME WA, Den Haag. (Nederland II 20.20-21.10) Onsmakelijke stunt ENSCHEDE Zanger Gert Timmer man is vreselijk boos op de samensteller van het VARA-televisieprogramma „Dit is het begin", dat morgenavond via Nederland 2 zal worden uitgezonden. In dit door Jan Lenferink te presen teren en door René Coelho te regisseren jongerenprogramma zou als „stunt" worden meegedeeld dat Gert Timmer man zou zijn overleden. Als het grote publiek nog bezig was de grote schok te verwerken, zou Gert Timmerman de kijkers later op de avond moeten vertellen dat het niet waar was en dat het slechts een grapje was geweest. Zondagavond ging de telefoon in huize Timmerman. Regis seur René Coelho was aan de lijn. Hij vertelde Gert over de berichten die de laatste tijd de ronde hebben gedaan over beroemde sterren die zouden zijn overleden zoals bijvoorbeeld beatle Paul McCartney. Die berichten zijn later herroepen, maar het schokeffect was groot. René Coelho vertelde ook over de zangres Jim Reeves en Buddy' Holly, die bij vliegtuigongelukken om het leven zijn gekomen, maar van wie nog steeds beweerd wordt dat ze nog in leven zijn. Daarna kwafai het voorstel: Coelho wilde woensdagavond laten meedelen dat Gert Timmerman was overleden. Later in de uitzending zou de zanger moeten opbellen om dat doodbericht te ontzenuwen. „Toen ik dat hoorde, ben ik reusachtig kwaad geworden", ver telde Gert Timmerman. Ik heb die vent gezegd: als jullie niks beter te be denken hebben dan zulke lugubere grappen, dan verrek je maar met je hele televisie". „Ik heb jullie echt niet nodig. Ik heb ook gezegd dat ik mijn manager Ben Essing zal wagen maatregelen tegen de VARA te nemen. Daarna heb ik de hoorn er op gegooid". „Stel je voor dat het gebeurd was. Dan had je bij heel veel mensen een grote paniek gehad. Mijn familie had dan via de televisie te horen gekregen dat ik dood zou zijn. Dat geldt ook voor al mijn kennissen en mijn fans. Ik was er werkelijk kapot van, ik werd koud over mijn hele lichaam, toen ik dat voorstel hoorde". WAT BEZIELT ET M UTRECHT (ANP) „Wat bezielt de jongens van Hilversum?" is het thema van een congres van het Nederlands Cultureel Contact, dat op 10 januari in de glazen zaal van het RAl-congres centrum in Amsterdam wordt gehou den en bedoeld is als een contact tussen kijker en programmamaker. De con gresleiding berust bij de voorzitter van het Nederlands Cultureel Contact, drs. L. J. M. van de Laar. Na een inleiding door televisieregisseur Milo Anstadt („De opdracht van de televisiemaker") volgt een gedachlenwisseling tussen de congressisten en een forum. Daarin hebben zitting Jan van Hillo, Ad Lan- gebent. Nelly Rosenfeld en Hei-man Wigbold. RADIO VARA: 11.32 Stereo: Der Wildschutz (ver korte uitvoering), opera van Lortzing (gr). 12,25 Stereo: Metropole-orkest met zongsolls- ten: amusementsmuziek. 12.54 Voor het plat PROGRAMMA'S DINSDAGAVOND 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Zing met ons mee: liedjesprogramma. 18.50 19.00STrefpunt: discussie-rubriek voor actue le zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: vrolijkheid, muziek, actualiteiten en wetens waardigheden. 22.00 Hiering: klankbord van vele (jonge) meningen, met muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojour naal. NOS: 22.55 Stereo: Signaal - muziek van eigen tijd (opn). 23.35 Horizon: klassieke muziek uit Perzië (opn). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Metropole orkest. 18.19 Uit zending van het Gereformeerd Politiek Ver bond. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Lichte orkest met solisten. 19.40 ConcUiepost- bus (herhaling). 19.45 Wie is in godsnaam Jezus Christus?, lezing. 20.00 Kollage 16: De Seizoenen, spel met muziek. 21.15 Afscheid van mijn ouders, monoloog. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementsover- zlcht. 22.-45 De zingende kerk, muzikale lezing en gregoriaanse gezangen. 23.00 Kon tekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zingen over Maria. 23.55- teland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Stereo: Uit eigen huis: Studio-opnamen ex clusief gemaakt voor de VARA. 13.45 Ge sproken portret. 14.00 Jazzmuziek. 14.25 Ste reo: Lages, de frambozenzoeker of het verhaal van een Berlijnse verkeersagent, hoorspel. 15.15 In de Toonzaal: modern muziekprogramma voor de jeugd met com mentaar. 16.00 Nieuws. 18.02 Sociëteit: Zestig minuten voor boven de zestig. NOS: 17.02 Onder de groene linde: oude liedjes. VARA: 17.20 .Stereo: Sopraan en piano: Oude Franse chansons en Britse volksliedjes. 17.55 Mede delingen. HILVERSUM n NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr. - Gedeeltelijk stereo). (Om 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Actualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat zou kunnen: verzoek- platenprogramma. (8.30 Nieuws; 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing: 10.15 Sphinx: programma wedstrijdprogramma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualitei ten; 13.00 Raden maar...; 13.15 Onderne mend, praatje). NCRV: 14.00 Moderne muz iek (opn). 15.00 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 1G.00 Nieuws. 16.02 Stereo: 24.00 Nieuws. BELGIE 324 m (Nederlands) 18.00 Nieuwè. 18.03 Popmuziek. 18.28 Paar- desportuitslagen. 18.30 Franse les. 18.32 Grammofoonmuziek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws', weerbericht en actualiteiten. I9ri0 Grammo- aciuallteiten. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.45 Sljndlcale kroniek. 19.55 Intermezzo. 20.00 Grammofoonplatenprogramma. 22.00 Nieuws, berichten en cultureel nieuws. 22.20 Gevari eerde muziek. (23.00-23.10 Nieuws.) 23,45-23.55 Ligging van de zeeschepen. WOENSDAG HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (7.30- 7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30- 8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klassieke symfoni sche muziek (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. RVU: 11.02 Het wetsontwerp tot regeling van echtscheidingen door Mr. N. W. A. van Eijk. Jeugdprogramma. 17.00. Stereo: Twien-Pop- radio voor t(w)ieners. 17.50 Overheidsvoor lichting: Terzake: informatie in kort bestek. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, zing, zingt: lichte vokale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengemuze: nieuwe langspeelplaten met kri- tlsch kommentaar. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek - lezen. (12.00 Niéuws). AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.06 Zet 'm op: platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 i Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Gimmick: platenprogramma. 17.00 Nieuw;. pop2 <mCcountrvmu -1™3"18'00 T°PP0PPoloB>'1 12.00 Nieuws. 132".03IT1 Gevarieerde' muziek. (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weer bericht en beursberichten. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 klassieke muziek. 14.30 j Voor cie jeugd. 14.50 Finale Radioschoolkoor j 1969. (15.00 Nieuws). 15.15 De Omnibus. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Oude Engelse volksliederen, 16.30 Etnische muziek, 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. Aansluitend: Jazz voor de jeugd. „Valstrik voor een man alleen" van Robert Thomas is een voortreffelijke thriller omdat de intrige ervan zo goed bedacht is. Bij een goede thril ler is het immers zo dat men een aan tal malen de slimmigheid van de schrijver lijkt te doorzien om dan telkens weer te merken dat die schrij ver toch slimmer was. In dit spel gebeurt dat telkens, tot en met de verrassende wending aan het slot toe. Dat intrige, en slot, toch wel erg in-elkaax-gezet zijn kan men alleen achteraf constateren. Het stuk im «en «root ton aalsucces geweest, dat wij (acjiteraf gelukkig) niet gezien hadden, waardoor we gisteravond lek ker mee konden thrillen. Want behalve een goed stuk was er ook sprake van een voortreffelijke op voering. De VARA had er Willy van Hemert voor aangetrokken die zijn superieure vakmanschap en zijn oog voor details ook in dit genre wist te tonen. Er was een fijne bezetting met Julicn Schoenaerts in een kapitale hoofdrol, zeer bekwaam bijgestaan door Pim Dikkers, Jan Teulings (met een welhaast overbodig tonsuur- tje), en Sjoukjc Hooymaayer. En met goed bijwerk van Mieke Verstraetc en van Rudi Falkenhage, "n man die voor t.v. meer lijkt te kunnen dan liet tweedeplanswerk dat hij gewoonlijk te doen krijgt. Zo'n perfekte thriller op de maandag avond is gewoon een belevenis. Ze- leer van de VARA die het genre vroe ger met zoveel succes op zondag bracht en dat sindsdien verving door ver velende wauwelverhaaltjes. De VARA verraste gisteren bovendien met de eerste aflevering van „Zo goed als nieuw", een wekelijkse eerie -wan Ton Capel die bijzonder aardig van start ging en dus veel belooft. Wies Ander- j sen speelt er de hoofdrol in. Hij bleek 9 opnieuw een ideale t.v.-man te zijn. VARA's Achter het Nieuws had een J paar lekkere kluiven. Een film over J de opleiding van dc „Groene baret- j ten", waarbij gesuggereerd werd dal het allemaal dient om de sinistere CIA j van moordenaars te voorzien. Maar omdat de suggestie dat de CIA e>en j| soort NV Moord is niet kon worden waargemaakt vonden we dit een stuk- M je onzindelijke voorlichting. We zijn daarom geneigd hetzelfde te denken van een ander AhN-onderwerp waarin de KLM werd voorgesteld sis I een sinistere organisatie die doende is de economie van Suriname en de privé-economie van Surinamers te on- f dermijnén. De KLM was kennelijk niet om een weerwoord gevraagd (een wei- j gering zou immers graag gemeld zijn) en we weten hoe Herman Wigbold j denkt over het achterhouden van U nieuwselementen bij dergelijke repor- I tages. Er zal heel wat zwaaien bij de .J AhN-redactie, hopen wij. ,Vg. I

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2