Richtlijnen gemengd huwelijk VERKLARING BINNENKORT VERWACHT ALPHA FOXTROT NAAR BIAFRA ONFEILBAARHEID BEPERKT TOT DE PAUS AI II EEN Door Syrië gevangen Israëliërs (2) geruild voor 13 Syriërs Teruggevlogen in gekaapte Boeing Zatopek kreeg ontslag uit legerfunctie Eeuwenoude strijd tussen curialisten en episcopalisten PTT maakt studie over telefoonrust ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 DE LETOSE COURANT PAGINA 5 „Open communie' ook voor niet- katholieken Utrecht - Den Haag Binnenkort i In Nederland een officiële verklaring t verwachten aangaande het huwelijk lus ke christenen. Deze kan beschouwd wor •volg :rklari in de afgelopen jaren tussen de rooms- katholieke kerk enerzijds en de Neder landse hervormde kerk, de gereformeer de kerken en de evangelisch-Luthersc kerk anderzijds gegeven zijn. Direct na deze verklaringen immers hebben de ker ken besloten tot bestudering van geza menlijke mogelijkheden en verantwoor delijkheden ten aanzien van gemengd hu welijk. intercommunie en ambt. De oecu menische werkgroep „gemengd huwe lijk" waaraan ook de remonstrantse broederschap deelneemt, heeft nu een rstel tot een verklaring over het ge mengde huwelijk ingedi paat en synodes. Deze z over nader beraden, w: ullei dat de kerken door de erkenning van eikaars doop. ervan uit dienen te gaan dat ook in de huwelijken tussen t ooms-katholieke en reformatorische christenen „de gemeenschap in de Heer" aanwezig is. Historische en culturele verschillen in geloofsbelijden en -bele ven der kerken hebben problemen in de ze huwelijken ingevoerd. De problemen spitsen zich toe ten aanzien van gebeds leven, omgaan met de heilige schrift, kerkbezoek, sacrementsbeleving, doop en opvoeding van eventuele kinderen. Wanneer de beide huwelijkspartners lid blijven van hun kerk. zal de inze gening plaats hebben in de kerk die de huwende zelf. in overleg met de pasto res, kiezen. Bij de inzegening zullen de pastores van beide kerken aanwezig zijn, maar de dienst wordt geleid door de pastor van de kerk waar de plech tigheid plaats heeft en volgens de or de van dienst van die kerk. De zoge naamde „oecumenische huwelijksinzege ning", waarvan de laatste jaren nogal i eikaars kerk-zijn. Open communie De vragen over doop en christelijke opvoeding der kinderen (cautiones) zul len voor de huwelijksinzegening met de huwenden doorgesproken worden. Er mogen geen andere vragen gesteld wor den dan die voor de openbare viering vastgesteld zijn. Wanneer de huwenden de inzegening laten gebeuren in de kat holieke kerk, kan een eucharistieviering zigen, testanten, volledig kunnen (open communie). De deelname holieken aan het avondmaal huwelijksinzegening in een prostestantse kerk plaats heeft, moet nog nader be vies uitbrengen. De pastores van beide kerken zullen, samen met de huwelijks partners, overleggen, hoe de verdere pastorale zorg uitgeoefend wordt. In elk geval zal daarin aandacht moeten wor den besteed aan respect en volle begrips vorming van de partners eucharistie en avondmaal. De nadruk zal moeten liggen op het feit dat de partners, als gedoopten, gezamen lijk het geloof kunnen belijden en bele ven ondanks hun verschil in kerklid maatschap. Over de doop en christelijke opvoeding SCHIPHOL kindergraf In Zo luidt het begin van een schrijnende reportage in woord en beeld over de luchtbrug van de kerken naar de geblokkeerde hongergebieden in Biafra, uit gegeven onder de titel „Alpha Foxtrot naar Biafra", door Joint Church Aid Nederland*. Alpha Foxtrot is pilotentaal, en betekent niet meer dan AF, de code naam van een vlucht. Joint Church Aid Nederland staat voor de gezamenlijke protestantse en katholieke hulp, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen en de Stichting Mensen in Nood - Caritas. De reportage naar Biafra is opgedragen aan de piloten, radiotelegrafisten en alle medewer kers aan de luchtbrug, die al meer dan 4000 vluchten strand op nauwelijks een uur vliegen van de Nigeriaanse kust. Hij vertelt van de bedrijvigheid op het vliegveld, de groei van de luchtvloot van de kerken, het overladen van de goederx van de schepen naar de pakhuizen, van de pakhuizen naar de vlieg tuigen met de blauwe en gele vissen: de blauwe voor de protestantse en de gele voor de katholieke kerk. Hoe de ladingen worden samengesteld: stokvis, rijst, melkpoeder en kindervoeding, elke nacht tweehonded- duizend kilo. Honderd man in de weer voor laad- en loswerk, en dan de mannen van de wilde lucht vaart, die vliegen om het geld. Maar tochdit is iets anders dan zakken cement vliegen in Venezuela, zeggen ze. In korte tekst en talrijke foto's wordt heft verhaal van de vluchten verteld, van de weg die het voedsel gaat naar de miljoenen hongerenden, naar de zieken huizen, de vluchtelingenkampen en de kinderen. Teveel om dood te gaan, te weinig om te leven. Maar het helpt. De reportage eindigt met een oproep: door te gaan met giften, zoals Joint Church Aid door moet gaan met zijn hulp. Joint Church Aid wordt afgekort als iuuu viuvji.tci, JCA^ £n dat stMt afgekort als JCA^ dat staat voor wat sommigen zeggen: Jesus Christ's Airlines. En brug ontstond dat spot niet eens met de werkelijkheid. rredig palmen- (*Uitg. Joint Church Aid Nederland, Utrecht, 3.50). De Israëlische autoriteiten op hun beurt hebben, op verzoek van het inter nationale Rode Kruis, dertien Syriërs, onder wie twee piloten, die in Israël werden vastgehouden, vrijgelaten. Zij werden ln Koeneitra, aan de Syrische be standslijn, aan het internationale Rode Kruis overgedragen nadat bekend was geworden, dat de twee Israëliërs uit Da mascus ln Athene waren aangekomen. Volgens niet-officiële berichten uit Tel Aviv zou de uitwisseling van gisteren het begin zijn van een uitwisselingsprogram ma van gevangenen tussen Israël, Syrië en Egpyte. Israël zou een aantal Egyp tische piloten en ongeveer vijftig Egyp tische krijgsgevangenen willen vrijlaten In ruil voor twee Israëlische piloten die sedert enige maanden in Egypte worden vastgehouden. De Boeing werd op 29 augustus dooi de keuze van de kerkelijke gemeenschap, waarin de ouders hun kinderen zullen laten dopen, bij de verantwoordelijkheid gemeente of parochie, waar de bedie ning niet geschiedt, een bekendmaking en-of aantekening in het doopboek plaats hebben. Bij de opvoeding diener. ouders een positieve houding aan te 1 ken ten aanzien van het evangelie, waarbij aldus de ontwerp-verklaring, aangeraden wordt, dat voor het onder wijs de keuze valt op een school les gegeven wordt in de geest van richtlijnen die over enige tijd te ver wachten zijn van het secretariaat voor de eenheid te Rome. In een voltallige verèadering heeft dit secretariaat (no vember jl.) in principe een soortgelijke verklaring aangenomen. Het wachten op de publikatie hiervan hangt samen met het uitblijven van de nieuwe wetgeving (instructie) ovte het gemengde huwelijk vanwege de rooms-katholieke kerk. Zo als bekend heeft de eerste bisschoppen synode in 1967 om een spoedige wijzi ging in de wetgeving gevraagd. In gro te lijnen waren deze aan het begin van de tweede bisschoppensynode in oktober jl. gereed. De beklemtoning van de col legialiteit die toen naar voren kwam (in belangrijke zaken zal de Paus geen beslissingen nemen tenzij na uitvoering overleg met het wereldepiscopaat) heeft Paulus VI ervan weerhouden, zijn in structie uit te geven. Hij heeft nu aan een zestiental bisschoppenconferenties gevraagd, de voorgestelde wetswijziging krititsch onder de loep te nemen. Is het resultaat daarvan bekend, dan zal (wel licht over een maand of vijf) de nieuwe wetgeving vrij gegeven worden en kan de pastorale verklaring van het secreta riaat voor de eenheid terstond volgen. In de nieuwe wetgeving wordt, vol gens deskundigen, rekening gehouden met de wensen die de eerste bisschop pensynode ten aanzien van het gemeng de huwelijk geuit heeft. Dat komt dan op een soepeler houding i de ouders zal niet meer gevraagd worden, dat hun kinderen katholiek worden opgevoed gedoopt, maar christelijk, en op een v ruiming van de volmachten der bisschop penconferenties om te dispenseren in de zogenaamde zeggen in de vorm der huwelijksinzege ning. Op grond van deze nieuwe inzich ten heeft 't Nederlands episcopaar reeds langer een en ander in praktijk gebracht, zodat de nieuwe wetgeving waarschijn lijk voor de situatie in ons land lijks enige verandering betekent. de Olympische Spelen van 1952 in Hel sinki drie gouden medailles won, is ont slagen van zijn functie in het Tsjecho- Slowaakse leger. Volgens het Tsjechi sche persbureau CTK verliest Zatopek zijn rang wegens „het onthullen van specifieke legergeheimen en het ge regeld verstrekken van onjuiste infor matie hetgeen in strijd is met de wette lijke normen". Volgens een verklaring van het Tsje- eho-Slowaakse ministerie van Defensie zou Zatopek aan westerse nieuwsbladen gegevens over president Ludvik Svo- boda en de minister van Defensie Martin Dzur hebben verstrekt. Die gegevens zouden gébruikt zijn om deze hoge func tionarissen is diskrediet te brengen. Eerder dit jaar trok Zatopek zich al terug uit het Tsjechische Olympische Comité. Ook werd hem het "lidmaat schap van de communistische partij ont- Hamrin debuteert tegen Ajax NAPELS Giuseppe Chiappella. de coach van Napoli, tegenstander van Ajax in het toernooi om de Runners-Up Cup, heeft vandaag meegedeeld, dat de Zweed se veteraan Kurt Hamrin (35) zijn debuut oor Napoli zal maken in de wedstrijd egen Ajax. Op Hamrin, deze week van AC Milan ekocht, rust de taak om Napoli uit het slop te halen. De r'ab '.uat op het ogen blik 14e in de Italiaanse voetbalcompe titie en heeft in tien wedstrijden slechts punten behaald. De voorhoede heeft slechts vijf doelpunten kunnen maken en dus dringend behoefte aan verster- Loting KNVB-beker Excelsior DEN HAAG De loting voor tweede ronde van de KNVB-beker zondag 14 decembre na afloop van bekerwedstrijd Excelsior—Holland Sp< in de bestuurskamer van Excelsior w» (ADVERTENTIE) Uw reisgenoot naar elke bestemming is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor vermoeidheid minder kans krijgt. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter.^ Israël naar Syrië ge ëscorteerd door Israëlische straaljagers, die echter met het oog op de veiligheid van passagiers en bemanning geen hulp konden bieden. Aan boord bevonden zich 101 passa giers. Na de landing ontplofte een tijd bom. waardoor de stuurcablne werd be schadigd. De passagiers e danken aan de bemoeienissen het internationale Rode Kruis en van de luchtvaartmaatschappij. Zij vertrokken ln de inmiddels gerepareerde Boeing. Nieuwe radarinstallatie Rijksluchtvaartdienst (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De rijksluchtvaartdienst krijgt een nieuwe radarinstallatie. waar mee vliegtuigen op een afstand van bijna 300 km worden waargenomen. Binnen deze afstand zullen de verkeersleiders op Schiphol de vliegtuigen tot een hoogte van 20 km op hun radarschermen kunnen zien. De nieuwe installatie komt te staan tn de buurt van Herwijncn bij Leerdam. Zij zal rond de jaarwisseling 1970'71 tn gebruik worden genomen. snuft Her- i de P.T.T. GLopik met straalzenders doorgezonden naar Schiphol. Ook het Euro-controlcen trum in Maastricht zal van de nieuwe tnstallatie gebruik kunnen maken. Als de nieuwe installatie klaar is, heb ben de verkeersleiders van Schiphol twee langeafstandsradars ter beschikking. Tien (aar geleden werd al zo'n installatie voor het oude Schiphol gebouwd In het Am sterdamse bos. Op de luchthaven Rotterdam heeft de rijksluchtvaartdienst een nieuwe baken- Installatie voor landingen in gebruik ge nomen- De oude apparatuur voldeed niet meer bij slecht weer, vanwege de hogere eisen van nauwkeurigheid die tegen woordig aan het landen worden gesteld. Honderd jaar geleden DEN HAAG Honderd jaar geleden, om precies te rijn: op 8 december 1869, begon in Rome het eerste Vaticaanse concilie. Het is de geschiedenis ingegaan als het concilie van de pauselijke onfeilbaarheid. Op 18 juli 1870 iramera. toen de discussies over de plaats van de paus in de Kerk afge sloten waren, werd de onfeilbaarheid van de paus gedefi nieerd: „De bisschoppen van Rome ztfn uit zichzelf, en niet toelichting in hel conciliedocum diging van dit dogma ging het discussie over de eigen aard vi genoeg werd aan deze discussie door het uitbreken van de Frai verovering van Rome door Italia werd het concilie geschorst nt. Na de plechtige afkon- i de bisschoppen. Jammer een abrupt einde gemaakt -Duitse oorlog en door de nse troepen. Op 20 oktober is nadien niet meer Aan de dogmaverklaring van 1870 ging een felle discussie vooraf van de 774 con cilievaders. Onder hen bevonden zich de Nederlanders Schaepman en Zwijsen, bisschoppen van Utrecht en Den Bosch. Lang niet alleen waren vóór de dogma verklaring. De druk der omstandighe den en de politieke wrijvingen tussen de vertegenwoordigers uit Frankrijk en Duitsland deze laatsten met o.m. de Italianen in hun kielzog hebben de dogmaverklaring gepousseerd. Daarmee werd, althans dit dacht men, een ein de gemaakt aan de al eeuwenoude strijdvraag tussen „episcopalisten" en „curialisten". Reeds in de derde eeuw stonden bisschop Cyprianus van Kartha- Rome tegenover el ite zag de Kerk als de van bisschoppelijke ge meenten, waarbij het accent viel op de gelijke autonomie van alle bisschoppen. De laatste daarentegen beschouwde de Kerk als een strak geleide eenheid, waar- •an het hoofd bij uitnemendheid de bis- ichop van Rome, de paus, is. In de loop van de eeuwen kreeg de laatste op- al bracht ze zieh- Het benervwerk van de twintigjarige Lynda Goldstraw uit Birmingham wordt door haar chefs hogelijk gewaardeerd. Wee je gebeente als je Lynda een beentje wil lichtenDe verzekeringsnuiatschappij zal het op zijn beurt doenLynda, die panty kousen presenteert e haar onderdanen ver miljoen gulden. En oog lopende gedeelte i showt, heeft ekerd voor een jm het in het komen het nodige cachet i laat zij zich i Chitty 1 Tsjechen in finale Koning Gustaafbeker KEULEN Tsjecho-Slowakije heeft zich gisteravond geplaatst voor de finale van het tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker. De Tsjechen Kubal en Zednik versloegen Cox en Curtiss in het beslissende dubbelspel met 6—2, 6—8. In de finale vinnaar van West-DuitslandZweden, vaar ook het dubbelspel de beslissing noet brengen. De Westduitser Bungert von binnen veertig minuten van Hake Zahr met 7—5 en 6—3 maar de Zweed >ve Bengtsson bracht de stand in even- 'icht. Hij won met 11—13 en >—6 van Christiaan Kuhnke atting de :elf in discrediet door de soms onmo gelijke houding van de pausen. In de negentiende eeuw leeft de vete veer in voile omvang op. Paus Pius IX achtte het zelfs raadzaam, een concilie ijden. Hij schreef „In ge meenschappelijk overleg en met vereen- krachten moeten de noodzakelijke hulpmiddelen worden gevonden voor de helaas zo talrijke kwalen, waaronder de Kerk lijdt". Hij doelde daarmee op de democratische en liberale godsdienstige en staatkundige stromingen. Rome was niet tevreden met de mentaliteit van de ka Franse Kerk. De verklaring van de Gal- licaanse clerus over de kerkelijke macht. 1 door Bossuet opgesteld en door Lode- §a; wijk XIV tot staatswet verheven, trok j in de negentiende eeuw nog veel aan- sla hangers onder de Franse bisschoppen en staatslieden. Volgens deze verklaring beschikt de paus alleen over geestelijke macht, niet over burgerlijke. Verder zei de clerus, dat het algemeen concilie bo ven de paus staat, en dat de paus zich niet met de oude gewoonten en gebrui- de Franse Kerk mag bemoeien. onfeilbaarheid van de paus. Wat tot toe ingebed gelegen had in de on feilbaarheid der gehele Kerk, wordt in 1870 uit de traditie gelicht en gesteld te genover de inbreng van de totale kerk gemeenschap. De vreugd* over de dogmaverklaring was reeds in 1870 gematigd. Her en der scheidden zich groepen af in nationale Kerken, die zich in 1889 verenigden Unie van Utrecht, waarvan de oud-ka tholieke Kerk in Nederland de moeder is. Anglicaanse en orthodoxe Kerken, die zich nog altijd sterk aan de Roomse Kerk verwant voelden, keerden zich nu volledig af. Voor hen betekende het dog ma van 1870 de ontkenning van het auto- gezag der bisschoppen, die in de •lieke traditie toch altijd gezien wa pen hun aanspraak op medezeggenschap in pauselijke beslissingen op de mede verantwoordelijkheid in het gezag van de universele Kerk te kennen gegeven. Paus Paulus VI geeft blijk, deze wens te verstaan. Einde november heeft hij een begin gemaakt met de vorming van een bisschoppensynodesecretriaat, dat uit vijftien, door het wereldepiscopaat te kiezen, bisschoppen bestaat, aange vuld met drie door de Paus zelf aan te wijzen bisschoppen. Dit secretariaat zal door iedere synode opnieuw worden sa mengesteld. Het zal niet aan de Ro meinse curie gekoppeld worden, en heeft directe verbinding met de tot taak. in Paus te staa te informere wereldepiscopaat. betekent dat het einde :uriale gezagsstructuur, w bisschoppen de In geloofszaken heeft de paus zonderlijk grote inbreng, aldus de ver klaring, maar zijn besluiten zijn pas bindend en onfeilbaar als ze de instem ming hebben gekregen van de hele Kerk. Deze Franse houding, die ook elders weerklank vond, moest in het eerste Va ticaanse concilie bestreden worden: van daar de overaccentuering van de macht standige lokale kerken en voorstanders van gecentraliseerd gezag, is niet opge houden. Het tweede Vaticaanse concilie trachtte in 1964—1965 de eenzijdige na druk op de onfeilbaarheid van de paus Kerk spraken de bisschoppen op de eer ste plaats van de onfeilbaarheid van de gehele Kerk en over het collegiale gezag der bisschoppen. Uit deze onfeilbaarheid van het volk Gods volgt dan de representatieve on feilbaarheid van de paus, die ln de discussie van de Kerk een be slissende rol speelt. En nog maar pas geleden, tijdens de buitengewone bisschoppensynode van ok tober jl. in Rome, hebben de bisschop- Het ligt in de lijn van de verwach ting dat de eerst volgende bisschoppen synode het punt van de pauskeuze aan de orde zal stellen. Zoals bekend werd dit stokpaardje van de Belgische kar dinaal Suenens reeds in twee van de na- gen gespreksgroepen tijdens de laatste synode onder de loep genomen. Met Sue nens was men de overtuiging toegedaan, dat niet het kardinalencollege, maar de bisschoppensynode de pauskeuze dient te verrichten. Het kardinalencollege im mers is, in tegenstelling tot de synode geen vertegenwoordiging van 't wereld episcopaat, maar een luxe-instelling van zeer eerbare en verdienstelijke mannen: een soort raad van state tegenover het kabinet. Vanzelfsprekend is, dat een pauskeuze door de bisschoppensynode in de richting van collegiaal gezag gaat. Gaan paus en synode samen de gang van zaken in de kerk be de huidige van de bureaus. Een dergelijke evolut: zou tegelijk een nieuwe interpretatie van het onfeilbaarheidsdogma inhouden. Wie de onfeilbaarheid, in navolging van het tweede Vaticaanse concilie en de bisschoppensynode, in de totaliteit van de Kerk legt, als opdracht en ver antwoordelijkheid. hoeft daarmee geens zins beschuldigd te worden van aantas ting der eenheid in de Kerk. De syno devaders hebben daarop in oktober jl. eveneens uitdrukkelijk gewezen, toen zij keer op keer herhaalden, dat geen van hen het bindende" primaatschap van de paus betwist. Andere kerken, zoals die uit de Unie van Utrecht en uit de orthodoxie, vol gen dit gebeuren op de voet. Voor al deze van oorsprong katholieke kerken is immers de plaats van de paus het knel punt in de verhouding tot Rome. De meeste van hen hebben geen bezwaar er tegen om de bisschop van Rome als de „primus inter pares" (de eerste on der zijns gelijken) te beschouwen, als een ereprimaat met zwaarwegende en bindende kracht. De minderheid, die in 1870 de dog maverklaring niet kon tegenhouden is na honderd jaar een meerderheid aan het worden. Dit is van beslissend be lang, niet alleen voor de rooms-katholie ke kerk zelf, maar ook voor de andere kerkei :atholic KARDINAAL SUENENS DEN HAAG De P.T.T. maakt uitgebreide studie van de praktische n gelijkheden die de schakelcompnters taalde tijd kan blokkeren. Wie nu enige tijd rust in zijn telefoon- oestel wil hebben, moet een „stekker- oestel" nemen, zodat hij de stekker naai eruit kan trekken. Andere moge- woordapparaat aanschaffen. De nadelen echter zijn het werk dan wel de kosten die deze oplossingen met zich meebren gen. In België heeft de telefoondienst enige maanden geleden het besluit genomen een telefoonrust via de computer in de cen trales in te stellen. Volgens de Neder landse P.T-T. zal het nog wel enige tijd duren voor de technische mogelijkheden van de computer als telefoonrust in ons land toegepast zullen worden. Andere mogelijkheden van de telefoon in de toe komst zijn bijvooorbeeeld zich per tele foon laten wekken en telefonisch gireren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5