63000 BEDDEN Computer vervangt zowel babysit als directeur ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 Voor slachtoffers van oorlog en rampen Tientallen brancards staan hoog opgetast. i-GRAVENZANDE „Als onverhoopt een oorlog uitbreekt, met conventio nele wapens of met kernwapens, dan is het te verwachten dat zeer veel gewonden zullen vallen. Daarom dienen we er nu reeds in vredestijd voor te zorgen dat voor het hospitaliseren van deze gewonden de grootst mogelijke voorzorgen in acht worden genomen. We zijn ons er echter wel van bewust dat in geval van een zware kernoorlog lang niet alle gewonden een behoor lijke ligging, medische verzorging en verpleging kunnen krijgen. Dat is een utopie, wel proberen we binnen de grenzen van het mogelijke de optimale behandelingsmogelijkheid te scheppen". Reserve ziekenhuizen voor moeilijke tijden in magazijnen Dit zegt mr. Th. C. van den Broek, hoofd van de afdeling volksgezond heid in buitengewone omstandigheden (V.I.B.O.) van het directoraat-generaal van de Volksgezondheid van het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Deze afdeling werkt al onge veer dertien jaar aan de opbouw van een systeem dat het mogelijk' maakt slachtoffers van oorlog of grote rampen op te vangen en te verzorgen. Ruim tien jaar geleden is de „zieken huisorganisatie in buitengewone om standigheden" in het leven geroepen de ziekenhuizen zeventienduizend bed den toe te voegen met alles wat daarbij hoort om een optimale behandelings mogelijkheid te krijgen. Deze bedden met toebehoren zijn aangeschaft door het rijk en opgeslagen in magazijnen, verspreid over geheel Nederland". Behalve bedden zijn in deze gebouwen opgeslagen infusiemateriaal, genees- en verbandmiddelen, brancards, stralings- apparatuur en vele andere verplegings- artikelen. Daarnaast staat uitrusting opgeslagen voor het formeren van mobiele Chirurgische teams. Tot nu toe staan in Nederland eenenveertig van deze magazijnen, verspreid over acht tien vestigingsplaatsen. Bijzondere maatregelen zijn genomen om de opge slagen goederen ook gedurende een langdurige opslagperiode in zo perfect mogelijke toestand te houden. Zo wor den temparatuur en vochtigheid in de magazijnen geregeld met een soort air conditioning. Terwijl bij de verpakking van materialen, een bijzonder soort papier wordt gebruikt: laminaat, dat Tweehonderd noodbeddencentra gevormd is kraftpapier met aan de binnenzijde plastic, hetgeen een vochtwerende wer king heeft. De zeventienduizend bedden van het „hospitalïsatieplan 1" worden in bui tengewone omstandigheden vanuit deze magazijnen naar de ziekenhuizen ver voerd, en voorzover ze daar wegens gebrek aan ruimte niet geplaatst kun nen worden, worden ze opgesteld in andere gebouwen in de naaste omge ving van de ziekenhuizen. Een afzonderlijke sector van de afde ling heeft deze annexen, zoals ze worden genoemd, nu al opgezocht en gekeurd en de provinciale coördinatie commissie vordering gebouwen heeft er een claim opgelegd, zodat ze onmid dellijk gevorderd, ontruimd, schoonge maakt en ingericht kunnen worden. dit plan heeft men naar geschikte ge bouwen' gezocht, waarop een claim rust, zodat ze na een bepaalde paraat- heidsfaze ontruimd en ingericht kun nen worden. Tussen het zeventienduizendbeddenplan en het noodbeddenplan zijn enige dui delijke verschillen. Bij het eerste valt men terug op een bestaande organisatie van ziekenhuizen en bij het tweede kan men nergens op terugvallen, dan alleen op lege gebouwen. Daarom ook is voor het noodbeddenplan veel meer mate riaal aangeschaft en ook enig instru mentarium om kleine ingrepen te kun- Het tweede verschil is dat het bij het eerste plan om echte ziekenhuisbedden gaat, terwijl voor het tweede plan stapelbedden zijn ontwikkeld van een bijzondere constructie, waarbij reke ning is gehouden met de eisen van de verpleging. Daarnaast bestaat de per soneelsvoorziening in de noodbedden centra uit verpleegkrachten en een arts voor de medische supervisie. De be handeling in de noodibedden heeft als regel ten doel een verergering van de toestand van de patiënt te voorkomen opdat bij latere doorvoer naar een ziekenhuis kans op succesvolle behan deling mogelijk blijft. In het magazijn in Alphen aan den Rijn liggen ondermeer tonnen opgeslagen drinkwater kan worden bewaard. Rechts een noodaggregaat. In totaal zijn nu op papier tweehonderd noodbeddencentra gevormd, met ieder honderd vijftig ligplaatsen, bestaande uit vijfenzeventig stapelbedden (twee ligplaatsen in één stapelbed). De leiding over elk van deze centra wordt ge vormd door vijf personen, het kern- personeel: directrice, adjunct-directrice, administrateur, hoofd van de huishou ding en hoofd van de technische dienst. Er is naar gestreefd deze vijf nu al aan te wijzen via de kruis- of maat schappelijke verenigingen en derge lijke. Andere verplegende hulpkrachten zullen zoveel mogelijk uit de naaste omgeving moeten worden gerekruteerd en het hoofd van de V.I.B.O. acht het van groot belang dat zoveel mogelijk medewerking wordt verkregen van plaatselijke instellingen, inrichtingen, organisaties en particulieren. Zo wil men een beroep doen op de oud-verpleegsters onder wie er velen zijn van wie men de woonplaats niet weet, omdat ze na het beëindigen van hun loopbaan, door huwelijk of anders zins, „verdwijnen". Bij de volkstelling van 1970 hoopt men te kunnen registre ren hoeveel oud-verpleegsters er leven Met de heer W. Wenting, hoofd bureau, opslag, beheer en aanschaffingen van de V.I.B.O., hebben we twee maga zijnen bezocht, één in 's-^Gravenzande en één in Alphen aan de Rijn. Het complex in 's-Graveneande is pas sinds kort. in gebruik. Het staat onopvallend op het nieuwe Industrieterrein van Vanuit 's-Gravenzande worden ziekenhuizen in Den Haag en Rotterdam bevoorraad a be- Intelligent mechanisch denktoestel met feeling (Van •edacteuri dat Beperkte mankracht Mr. Th. C. van den Broek je loopt veelal tegen de muu op alle ziekenhuizen die Neder land rijk is, zo'n tweehonderd vijfen vijftig k tweehonderd zestig, deelnemen op basis van vrijwilligheid. Deze zie kenhuizen beschikken gezamenlijk over tweeënzestigduizend bedden. Bij oorlog of rampen kan de helft van het aantal zieken naar huis gestuurd worden, omdat de aard van hun ziekte toelaat dat zij ook eventueel thuis zoveel moge lijk de verzprging kunnen krijgen die zij nodig hebben. Op die manier komen er éénendertigduizend bedden beschik baar voor de slachtoffers van oorlog of rampen. „Dit", aldus de heer Van den Broek, „is absoluut onvoldoende. Daarom is in 1958 een begin gemaakt met het zoge naamde „hospitalisatieplan 1", om aan t studies hebben v Van den Broek, izienlijke vergrotin geleerd", aldus daar, als gevolg van de beperkte man kracht, met name de medische behan deling ontoereikend is. Daarom is de regering nu bezig met een tweede pro ject, het „hospitalisatieplan 2", ofwel het noodbeddenplan, dat beoogt het creëren van noodbeddencentra, waarin gewonden voorlopig kunnen worden ondergebracht zolang voor hen nog geen plaats is in de ziekenhuizen. Zij zullen hierin geen volwaardige medi sche behandeling kunnen krijgen we gens het tekort aan medici, maar wel wordt gestreefd naar een zo goed mogelijke verpleging en verzorging, vooruitlopend op een verdere medische bëhandeling". Dit noodbeddenplan, waarmee in 1965 is begonnen, wordt in verschillende etappes ten uitvoer gebracht. Momen teel is men bezig met de eerste etappe: DEN HAAG Het zal niet zo lan» meer duren, of de computer is de men: in de meeste opzichten de baas. Mei hoort bij futurologen de laatste tijc nauwelijks meer de kreet „een compu ter heeft geen verstand". Want steed: duidelijker blijkt dat de computer ii staat is alle laken van de menseliiki hersens over te nemen Nog een jaar of tien, en de huidig ven toe zal de computer in bijvoorbeeld bedrijven net zoveel invloed hebben als nu een directeur. Naar beneden, in het zal de computer de taken van bepaald kuchje van een kind betekent dat het kattekwaad in de zin heeft, of dat een bepaalde manier van ademen wil zeggen dat het ziek is. Na afloop krijgt de computer dan te horen, dat hij fout heeft gedaan. Hij zal precies ont houden wat daaraan voorafging. Zowel de dingen die in verband staan met het kattekwaad als de dingen die er niets mee te maken hebben De dingen die er niets mee te maken hebben, komen bij de volgende keei dat het kind kattekwaad uithaalt niet terug: het kuchje echter wel. Na een paar keer weet de computer dat. en kan wen, Een computer die zo een maand i huis :al de uders lijk De huishouding is tegen die tijd volle dig geautomatiseerd. De computer zorgt voor een gevarieerd menu. bestelt wat daarvoor nodig is bij de comouter van de leverancier, en kookt en braadt alles precies op tijd, bijv. na een telefoon tje van meneer, dat hij klaar is met zijn werk en naar huis komt. Na het eten kunnen de ouders rustig nog even weg gaan. De computer speelt voor babysit Elk geluid dat de kinderen maken, wordt door de computer geanaliseerd en zodra er iets mis is, worden de ouders, of als die niet bereikbaar zijn. de buren, gewaarschuwd. Leerperiode Misschien dat zo'n computer in het be gin nog wel eens een foutje maakt. De kinderen beter kennen dan de ouders zelf. En is de computer voordat hij naai dat gezin komt nog bij een opvoedkun dige in de leer gegaan, dan zal hii veel beter dan de ouders in staat zijn de kinderen op te voeden. Hij kent de kinderen beter, weet beter hoe te reage ren, verliest nooit zijn geduld en trekt niemand voor. Zijn stem is altijd vrien delijk, maar als z'n opvoedkundige ken nis hem zegt boos te klinken, dan doe: hij dat. De computer zal ook meegroei en met de kinderen. Als ze zes zijn. kunnen de gegevens over kleuteropvoe ding vervangen worden door „school' vakken als rekenen en lezen. Feeling Ook op de computer die voor directeur zal kunnen spreien hoeven we niet lang meer te wachten. Steeds meer wordt duidelijk dat feeling exclusief bezit van de ling en intuïtie blijken wel degelijk in verband te staan met ervaring. Wordt een besluit genomen op basis van een hoop vroegere feiten, dan is sprake van ervaring ligt slechts een enkel, on belangrijk schijnende herinnering eraan ten grondslag, dan spreken we van fee ling Dat klein feitje ligt bij ons opge- niet beseffen een besluit te nemen da*, op ervaring berust Computers met hun onfeilbare, nooit iets vergetende, geheugens onthouden alles wat in het bedrijf gebeurt precies Moet er een beslissing genomen worden dan zal hij alles wat belangrijk kan zijn ooi die beslissing nagaan Hoe soort gelijke beslissingen vroeger uitgepakt hebben. Wat de gevolgen van deze be slissing kunnen zijn, ook zonder allerlei mogelijke veranderingen van bepaaldi omstandigheden. Een eenvoudig voorbeeld hiervan is een computer die de prijs bepaalt. Is hel orodukt duur, dan zal er niet veel van verkocht worden; op elk verkocht pro dukt wordt echter goed verdiend. Is iet produkt goedkoop, dan worden ei eel verkocht, maar met een lagere winstmarge. De computer zal het ideah Hij houdt daarbij rekening met eer mogelijke devaluatie, met een soortge lijk produkt van de concurrentie, met een verandering van de smaak van het publiek enz. Zelfs het succes van een geheel ander produkt, van een andere firma, heeft invloed op de besluitvor ming van de computer. Een mens die met al die dingen rekening houdt, noe- intelligent. Een computer kan zijn. Fee- liet echter ook. 1 Directeur Computer deze sterk uitbreidende gemeente staat uit drie gebouwen, elk van éénen- I twintig bij vijftig meter, met een per magazijn moet in buitengewone om standigheden de ziekenhuizen in de zuidwesthoek van Zuid-Holland voor zien van het nodige extra-materiaal, met name de ziekenhuizen in Den Haag en Rotterdam-noord. De goederen staan er opgeslagen in vooraf gereedgemaakte standaard assortimenten, in volgorde van uitgifte- Elektrische vorkheftrucks staan gereed om het materiaal op vraohtwagens te laden, die via brede rijbanen tot vlak bij de gebouwen en zelfs naar binnen kunnen rijden. Voor de opslag van geneesmiddelen is een klimaatkamer ingericht waar onder een gemiddelde temperatuur van tien graden Celsius de geneesmiddelen worden bewaard. De magazijnen zijn nog niet geheel ingericht. Dat zijn wel de twee maga zijnen in Alphen aan de Rijn, die vol- gestapeld staan met vele artikelen,! zoals kisten met citras, glucose, ge droogd plasma, zoutsolutie, macrodex Voorts ontelbare artikelen die in nood- omstandigheden van dienst kunnen zijn. Niet alleen brancards, dekens tonnen waarin drinkwater kan worden opgeslagen, maar ook ouderwetse stormlantaarns, die gebruikt kunnen worden als de elektriciteit uitvalt. Het moet mr. Van den Broek van hart dat hij met zijn medewerkers bij het opbouwen van dit waterdiohte sys teem behalve veel medewerking, vaak onverschilligheid ontmoet. „Er zijn mensen die schamper doen c gehele organisatie en het nut twijfel trekken. Als dat kwajongens zijn, haal je je schouders op verder. Maar ook bij andere die op grond van hun ontwikkeling beter tot oordelen in staat dienen zijn en die op de een of andere wi met deze organisatie te maken krijgen, loop je vaak tegen mui wordt het moeilijk werken. Overigeni is ons werk natuurlijk niet zo erg ple zierig. Je wordt voortdurend geconfron teerd met oorlogsbeelden en anders ellende. Als ik jonger zou zijn, zou ik er niet aan zijn begonnen". JAN DELFGAAUWj

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12