Het via bollendorp Sassenheim verandert de industrie in woongemeente Foreholte permitteerde zich slechte wedstrijd ,IK ZIE GEEN HEIL IN EEN GEWEST BOLLENSTREEK" Brandbom ontploft in woonschip Katwijkse houtdieven in Noordwijk op heterdaad betrapt door reservist HVL had het moeilijk tegen EDH Volleybal- uitslagen BIOSCOPEN PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1969 NU AL 2000 WERKNEMERS IN INDUSTRIE SASSENHEIM IS aan het ver anderen. Van een bloembollen verbouwende gemeente in het ver leden, is het geworden een licht industriële gemeente in het heden, en burgemeester J. Baron van Kno- belsdorff, zijn gemeentelijke staf, vertegenwoordigende raadsleden en forensen uit Amsterdam, Leiden en Den Haag, staan er borg voor, dat het bij uitstek een woonge meente wordt in de toekomst. Oude, hoge en nu grotendeels lege bollenschuren langs rijksweg acht, de driebanige gevarenzone tussen Haarlem en Leiden, herinneren nog aan het letterlijk en figuurlijk rijke verleden van de bollenglorie, die nu elders, verder naar de kust, het noorden en in West-Friesland is ontkiemd tot nieuwe bloei in mo derne koelhuizen. De enkele bloei ende bollenbedrijven met de gro teske achtervoegsels Brothers Ltd" en ..Bulbexporters" vermogen niet meer op Sassenheim het accent van bloembollen en bol- bloemen te leggen, al vindt de jaarlijkse corsostoet er nog zijn - roemvolle - einde. Sasseniieim heeft lichte en schone In dustrie aangetrokken. Nu werkt die gemeentelijke magneet niet meer. Maar het heeft er reeds toe geleld dat het accent naar de Industrie is verschoven en er nn vele nieuwe produkten met aart en verve worden voortgebracht. Daardoor is het patroon door de werk- elegenheid sterk veranderd. De Sas- senhelmse industrie bezorgt werk KATWIJK/N OORD WIJK Door de waakzaamheid van een politiereservtst heeft de Noordwijkse recherche twee houtdieven kunnen arresteren, nog voor zij de buit thuis konden lossen. Toen de reservepolitieman samen een vriend door „Boerenburg" liep, viel het hem op dat bij een der bouwerijen van de fa. De Raad een auto met aanhangwagen stond, waarop nieuw hout was geladen. Dit kwam hein vreemd voor in de avond uren en de zaak werd nog meer ver dacht toen de wagen met gedoofde lich ten wegreed. De reservist zag echter kans het kenteken op te nemen, waarna hij direct de recherche op de hoogte Binnen enkele minuten was bekend, dat de auto in Katwijk a/d Rijn thuishoorde en dat daarmee een 21-jarige chauffeur op pad was. Toen deze samen met zijn vriend, een 32-jarige hofmeester, met het gestolen hout bij zijn woning arriveerde, stonden rechercheurs uit Noordwijk en Katwijk hen reeds op te wachten. Beide mannen Judo-tweekamp eindigde in Luitens voordeel LEIDEN - Zaterdagmiddag heeft sportschool Luiten een tweekamp ge wonnen van de Sassenheimse sportschool Aarts. Uitslagen: S. Vodga-Koenders 10-0; K. Erades-Stolker 10-0; G. Guiaux- Overmeer 0-10; H. Zee-de Vreede 10-0; K. Giezen-J. v. d. Zee 10-0; M. Delfos- Overmeer 0-10;J. Dekkers-v. d. Berg 7-0; L. Jacques-Deloris 10-0; A. Vreeken- Jonker 0-10; H. Hofman-Koenders 0-7. Totaal Luiten 57; Aarts 37. Tot slot maakte Adri van Polanen, als voorbereiding op de a.s. Ned. Kam pioenschappen een competitite speciaal tegen 10 man. welke hij glansrijk won. 1980 zal opvoeren. Eind januari wordt de 12.000 ste verwacht. In 1946 waren het er 7000. Pil-effekt 000 j die t deel i el ders komen, maar plaatselijk conjunctuurgevoelige bollen bedrijf wer den onttrokken. In plaats van de ups downs, veroorzaakt door de sei zoenarbeid onder hoogspanning, ge- olgd door het Irritante nietsdoen en de steun, vinden zij nu een geregelde dagtaak in deze nieuwe tak. Dat was ook de opzet: Meer verscheidenheid In de werkgelegenheid brengen; ook voor de rest van de Bollenstreek. Het gevolg van die industrie was dat Sassenheim ook de woningbouw flink ter hand ging nemen. In het oostelijke uitbreidingsplan „De Kooi" verrijzen In enkele jaren 700 woningen, waaron- i aantal flats, die de bevolking Dat is een prognose, die burgemeester Van Knobelsdorff slechts met de groot ste voorzichtigheid uitspreekt, in de wetenschap, dat het enkele jaren ge leden uitgewerkte streekplan voor de Bollenstreek allang weer Is achter- de statistici hadden voorzien, kreeg ook Sassenheim, met zijn grote rooms- kathoüeke en gereformeerde gezinnen in z'n greep. „Het gevolg hiervan is" zegt burge meester Van Knobelsdorff, „dat we met onze geplande scholenbouw steeds makkelijk uitkomen". Vier-in-èèn Moesten de Sassenheimers in 1946 met In 1980 2272 Sassenheimers op één vierkante kilometer 11.500 i r ongeveer 18.000 i haald en Je nooit weet wat er in 10 jaar nog kan gebeuren. Want het bekende pll-effect, dat een lager bevolkingscijfer veroorzaakte dan dat stapehverk i'n elven twee woningen delen, nu wor- ;len de huizenpaketten er volgens de cier-in-één-formule opgestapeld, al is viertal flats in ZAALHANDBAL bad. dat binnen- te verdwijnen, omdat de hygiënische eisen oldoet. DEN HAAG LEIDEN In de Haagse Houtnisthal speelde HVL een bijzonder onprettige wedstrijd tegen de reserves van Hermes, die met 139 wonnen. De dames van Foreholte konden het zich in de Leidse Groenoordhal permitteren tegen EDH een slechte wedstrijd te spe len: de overmacht was zo groot dat ze toch met 146 wonnen. Verleden jaar was het LZC, dat inmid dels met handbal is gestopt, al duidelijk geworden dat de reserves van Hermes zich niet met handbal bezighouden. De Hagenaars bepalen zich ertoe de bal Na dit staaltje van arbitrage bepaalde HVL zich verder tot het redden van het vege lijf, en kon de stand oplopen tot 13—9. Voor HVL scoorde Jan Schuuring (3x), Roy van Gurp en Hans Kagie i ieder 2x), Rob Rotteveel en Kees Lucas, naar voren te brengen en dan hard te D« Foreholte-dames waren gisteren be schieten, zonder te kijken of er iemand paald niet erg best op dreef. In de aan geraakt kan worden. Hans Kagie onder- val werd er gespeeld op de manier van vond dat aan den lijve: hij zal nog wel "we zullen wel zien hoe het gaat", de enige tijd met een opgezet oog rond- verdediging liet nogal eens gaten vallen lopen. Verder raakten ook George Ties- doordat er teveel dames uitstapten. De sema en Kees Lucas nog geblesseerd ln conditie van de Voorhoutse dames was deze wedstrijd... echter groot genoeg om vaak voor niets le lopen, terwijl de beslissing na de rust Tot de stand 8—7 kon HVL aardig gelijk viel toen de EDH-keepster in de laatige De Kooi wel afgelopen. Als dat plan vol Dit. gebied, plan „De Kooi", helpt mee is en een door de gemeenteraad nog van Sassenheim een woongemeente te goed te keuren uitbreiding van het maken. Vanwege de weinig beschikbare woongebied naar het zuiden is gereali- grond staan de huizen er erg dicht op seerd, zal Sassenheim op elke vierkante elkaar. Maar de bovenste bewoners van kilometer (het meet slechts een 660 hectare) 2272 inwoners tellen. Dat is een kluitje, waar je als burge meester je handen vol aan hebt. Er was al te weinig bollengrond en de gemeen te moest de hoogte in; eerst flats met vier verdiepingen, nu met zes. en een industrie die de bollenmijten ging over vleugelen. Geen vrije vestiging Toch is op de schaarse grond slechts vijftig procent van de woningbouw be doeld om de eigen behoeften in de ge meente te dekken. En dat is hoofdza kelijk een behoefte in de sociale en de premiesector. „Met vrije vestiging zijn we altijd voorzichtig geweest, omdat we zo beperkt in ons grondgebied zit ten", aldus Sassenheims eerste burger. We trekken ook mensen van elders aan omdat een deel van de huizen te duur wordt voor Sassenheim. Die huur kan niet lager. Het gemeentelijk grondbe drijf mag geen winst, maar ook geen verlies maken. Eiste de baas vroeger van zijn on dergeschikte dat hij dicht zij z'n werk kwam te wonen, nu is dat allang een achterhaalde zaak. De langstlopende autoweg geeft 'n snelle verbinding met de rest van het land en je bent zo in Den Haag. Burgemeester Van Knobelsdorff „Als ik de maximumsnelheid in acht neem, ben ik in twintig minuten van m'n huis bij het kabinet van de provincie. Dat lukt je niet als je in het Westland Naar de «rens In plan De Kool komen ongeveer 360 huurhuizen (waaronder 240 flatwonin gen) en 250 koopwoningen. Enkele ja- Een reportage van Pieter Bückrnann [tekst] en Dirk Ketting [foto's] eo minuten in Den Haag ren geleden Is men met de bouw van de eerste huizen gestart en medio 1971 moet het laatste voltooid zijn. Intussen za! de gemeenteraad zich over verdere nieuwbouw hebben te beraden, allereerst in zuidelijke richting. Bur gemeester Van Knobelsdorff: „Sassen heim gaat naar de grens van zijn mo gelijkheden en dat moet u zowel letter lijk als figuurlijk opvatten". Sassenheims burgemeester f. Baron van Knobelsdorff: blijven. Daarna werd Jan Schuuring uit het veld gestuurd omdat hij de bal verkeerd zou hebben geblokt. Dat was nog niet genoeg: even later kwam een Hermes-speler doldriest aanstormen, liep Ruud van Zijp tegen de vloer en: de Leidenaar kon ook op het strafbankje plaatsnemen. Hermes scoorde nu 97, maar de scheidsrechter was nog niet klaar met zfln merkwaardige beslissin gen. Bij een aanval op het HVL-doel liep een Hagenaar de cirkel in en schoot op het doel. Piet Hiestand wilde dit natuur- zonnestralen moest kijken. Bij de rist had Foreholte een 74 voorsprong veroverd, na de rust duurde het lang voor het verschil in vooral kracht dui delijk werd. Met nog een minuut of 10 te spelen was de stand 96, waarna Foreholte de verdediging beter dichttrok en weg kon lopen tot 146. Zowel in de eerste als de tweede helft wist de Voorhoutse ploeg niet te scoren uit een strafworp. Doelpunten werden gemaakt door Hannie van Dijk (5). Elly van Dtjk Nora Nlekerk-Turnhout (3), Anne- Leiden en zijn omgeving hebben elkaar bard nodig SASSENHEIM Een gewestvor ming in de Bollenstreek zal er niet komen. Na de uitlating van b. en w. van Hillegom in de be groting voor 1970 heeft nu ook Sassenheims burgemeester J. Ba ron van Knobelsdorff ons verteld niets in een dergelijk gewest te zien. ..Hillegom is helemaal op Haarlem georiënteerd en Sassen heim raakt steeds meer gericht op Leiden. Daarom heeft de Sas senheimse gemeenteraad op 25 februari dit jaar besloten zich bij het gewest Leiden aan te sluiten. Dat komt ook door de verande rende situatie in Sasseheim. Ik geloof wel dat de Bollenstreek tot een soort streekverband moet komen, maar niet tot gewestvor ming. Samenwerking bij gemeen schappelijke belangen moet er natuurlijk wel zijn. Die nauwe samenwerking bestaat reeds tus sen Hillegom, Lisse en Sassen heim. Maar wat de gewestvorming betreft, hebben Leiden en z'n omgeving elkaar hard nodig." Nu te laat „Het ontbreekt in de Bollenstreek aan een gemeente met een centrumfunctie. Je hebt een wat grotere gemeente no dig, die zuigkracht op de streek uit oefent. Voor de vorming van een ge west Bollenstreek is bet nu te laat. In het verleden had men wat meer tot samenwerking moeten komen. Lisse heeft vroeger wel in de richting van die centrumfunktie gewerkt. Vroeger bestond er dan ook een geduchte riva liteit in de Bollenstreek en probeerde men elkaar vliegen af te vangen. De gewestvorming is echter geen mode, maar een biltere noodzaak geworden," aldus burgemeester Van Knobelsdorff. Verkeerszorgen Intergemeentelijke samenwerking ziet Sassenheims burgemeester onder an dere op het gebied van het verkeer. Maar ook het rijk en de provincie heb ben hierbij een vinger in de pap. „De verkeerssituatie vervult ons met zorg," vertelt hij. „Maar het is niet GtCIISW opportuun om nu al een westelijke om- leidingsweg bij Sassenheim te maken. Wat vroeger een omleidingsweg was is nu een weg midden door het dorp. Dat ziet u aan de Parklaan. We moe ten rekening houden met de toekom stige bebouwing. Die weg zou helemaal aan de gemeentegrens moeten liggen. lijk toegankelijk, vanwege de rijks weg. Bovendien is dat een zuiver agra risch gebied, dat voor een deel be schermd is door het Kooirecht, voor de eendekooi, die op XS armonds grond gebied staat." Heeft Sassenheim geen recreatiemo gelijkheden, omdat het aan de Kager- plassen grenst Burgemeester Van Knobelsdorff: „Nee, van die mogelijkheid zijn we destijds bewust afgesneden door de gemeente Warmond. Warmond heeft toen de eendekool gekocht: die is eigendom van de gemeente. Achteraf blijkt dat een politieke zet, omdat Warmond met de Kaag niet door Sassenheim becon curreerd wilde worden." ijztgingen Burgemeester Berends van Lisse heeft enkele maanden geleden in een inter view met onze krant gezegd dat Lisse gesuggereerd heeft, in een raadsverga dering, dat het zuidelijke gebied van deze gemeente, het bebouwde gedeelte. Garage bourven Een partij hout, die de recherche op het erf aantrof, bleek daags tevoren bij de Van den Berghstichting te zijn ont vreemd. De chauffeur verklaarde met het materiaal een garage te hebben wil len bouwen. In het nog slechts korte bestaan van het nieuwe korps reservepolitie te Noord wijk is het de derde maal dat een der reservisten een bijdrage leverde tot op lossing van een zaak. In de beide andere gevallen konden zij gegevens verschaffen omtrent dronken chauffeurs, die er .na een aanrijding tus senuit trokken. Jongen met oogletsel naar bet AZ WARMOND In het woonschip van de heer Van der W. in Warmond heelt zich gisteravond omstreeks kwart over zes een ernstige ontploffing voorgedaan waardoor een 20-jarige huisgenoot met oogletsel ln het Academisch ziekenhuis opgenomen moest worden. Deze was be zig met het maken van een „bom" om het nieuwe jaar in lulden. Het projec tiel kwam echter voortijdig tot ontplof fing. De brandbom bezorgde zware schade aan het interieur. Eigennaar Van der W liep brandwonden aan z'n handen op. HEREN. Overgangsklasse: K.V.A. 1- Kangeroes 2 23; Kangeroes 2-O.V.R.A. 1 13; 2de klas A: Leython 1-Castel- lum 3 3—1; W.V.C. 1 3-0: L.U.S.V. 3- Kangeroes 5 22; Donar 2-de Valken 2 2'2; Rijnsburg 3-S.U.E.S. 1 scheids rechter niet opgekomen); 3de klas A: G. G. V. 2-D.V.O 2 0—3; Leython 2- Lis se 2 30; Gemini l-Kangeroes 7 30; Salvo 1-Castellum 4 3-0; Raaphorst 2- D.O.G. 1 1—3; 4de klas: D.V.O. 3-W.V.C. 2 1—3; M.B.O. 2-K.V.C. 5 0—3; Augus- tinus 2-W.V.V. 2 1—3; S.R.C. l-Rijna- burg 4 30. 1ste Klasse: Kangeroes 3- K.V.C. 30; Rijnsburg 1-Teylingen scheids, n.o.g.; de Valken 1-Castellum 2 3—0; Donars 1-Lisse 1 3—0; Kange roes 4-Raaphorst 1 22; D.I.O. 1-D.V.O. 1 2—2; L.U.S.V. 2-K.V.C. 1 0—3; 2de klas B: Meerburg 1-Rijnsburg 2 22; In.Up.Go. 1-K.V.C. 3 2—2; Kangeroes 6- Catena 1 3-0; D.I.O. 2-G.G.V. 1 0—3; 3de klas B: Leython 3-Leython 4 22; Catena 2-Donar 3 3—0; Augustinus 1- de Valken 3 30; Gemini 2-Meerburg "2 22; junioren: S.U.E.S. 2-Lisse 4 0-3; de Valken 4-In.Up.Go. 2 30; Gemini 3- Castellum 5 03; Castellum 5-de Valken 4 2—2. DAMES. Hooofdklasse: Zaan '69-Kan- geroes 31; Kangeroes-HML/CLV 32; ste klasse: Castellum 1-W. V. V. 1 3lj K. V. C. 1-S.U.E.S. 1 1—3; D.I.O. 1- D.A.C. 1 3—0; L.U.S.V. 1-Argos 3 0—3j Donar 1-Teylingen 1 13; M.S.V. 1- Rijnsburg 2 31: 3de klasse: D.A.C. 2- D.I.O. 2 0-3; Rijnsburg 4-K.V.C. 4 03; Catena 1-D.A.C. 3 3—1; Donar 2-G.G.V. 1 i_3; in.Up.Go 1-Gemini 1 0-3; G.G.V. 1-D.A.C. 3 30; overgangsklasse: Boe merang 2-Argos 2 30; Argos 2-DEM 13; Haag '6S-Rijnsburg 3-0; 2de klasse: K.V.C. 2-Kangeroes 2 (Kangeroes 2 niet opgekomen); Meerburg 1-D.V.O. 113; Teylingen 2-Raaphorst 1 22; K.V.C. 3-Argos 4 3—0; Rijnsburg 3-Castellum 2 Camera: „If" (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: vr. en zat. 23.30 u.; „Fail Safe" (18 jaar). Lido: „De een na de ander" (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Naaktmodellen" (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Damse, mijn teddybeer" 14 jr. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: „Gejaagd door de wind" (14). Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00 en 8.00 uur. Rcx: „Hun verdiende loon" (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. leente, net bebouwde gedeelte. -\T' de noordelijke bebouwde kom iV U't VI'Lil lgr IJ K Sudeten - Sassenheimers" nog niet „Heim ins Reich" Maar we kunnen in deze zaken niet meer louter gemeentelijk denken. De verkeerssituatie eist een dringende aanpak. Het duurt niet lang meer dat de twee drukke kruispunten ten noor den en zuiden van het centrum door verkeerslichten beveiligd zullen wor den. Maar rijk en provincie beginnen nog steeds niet. Eendekooi De nieuwe Scliipholiijn levert voor on* geen problemen op. Het westelijk ge bied van onze gemeente Is al moel- van Sassenheim grenst, daar helemaal in overgaat en voor diverse sociale voorzieningen zoals het ophalen vail huisvuil, door Sassenheim wordt be diend, eigenlijk maar hij Sassenheim gevoegd moet worden. Denkt burge meester Van Knobelsdorff daar ook „Officieel ls onze gemeente daar nooit over benaderd. Ik heb er zelfs niets van gehoord," aldus Sassenheims burge meester. „In het verleden hebben grens correcties meer kwaad dan goed ge sticht, vooral bij de inwo Kr is inderdaad wel eens gesproken van „Sudeten-Sassenheimers". Op Lis- ser grondgebied staat bijvoorbeeld hun huis en hun garage staat in Sassen heim. Dat is de Vogelwijk in Ter Leede. Maar wij hebben dat nooit een kwestie van importantie gevonden. Er zjjn belangrijkere zaken die om een oplossing vragen. Maar als meerdere gemeenten in de verre toekomst gehandhaafd worden zal men wel tot een andere indeling van het gebied moeten komen. Dat geldt voor alle gemeenten tussen de kust en het Kagermeer. Ook bij Teylingen hebben we zo'n situatie, dat een stukje in Sassenheim overgaande bebouwde kom tot de ge meente Voorhout behoort. De hele streek tussen Haarlem en Leiden zit met vreemde verouderde grenzen. Als er een nieuwe indeling komt, zullen de gemeenten wellicht in een veel groter verband worden samengebracht, want er zjjn heel wat historisch ge- gebied. Dat zijn kwesties die de ge- groeide schoonheldsfouten.'

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4