EEG-top S)e Ccldóc SowYonl Dubbel van koningin woont in Westland Twee componisten bij uitvoering eigen werk Gevraagd: Sinterklaas Please sir!" grootste giller; Rijk de Gooyer grootste flop Moiidhügel achterhaald toneel in Congresgebouw Purcell en Monteverdi bij Haagse Toonkunst De pijp met de vijf pluspunten Dreigende scheuring bij KVP-Zeeland PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1969 Hoger tempo bij de KVP Katholieke Volkspartij zijn tempo bij de fabrikatie van het urgentieprogramma voor 1971 verhogen. De ..blauwdruk" voor (hot beleid in de zeventiger jaren hoeft uiteindelijk de be tekenis gekregen die ze hebben moest: ■niet meer en niet minder. Voor het redi geren van het concept-programma heeft men precies de man bereid gevonden die hier als maar weinigen op korte termijn )n etaat kan zijn: prof. Steenkamp. die al enkele malen op tamelijk concrete manier over het urgentieprogramma van do KVP gesproken en geschreven heeft. Omdat bovendien de studie over verschil lende hoofdzaken van het programma al gereed of bijna gereed Is, behoeven prof. Steenkamp cs. niet op drijfzand te bou wen, maar kunnen de reeds klaargemaak te bouwstenen gecontroleerd en vervolgens gebruikt worden En dan ds de datum ran 1 maart zeker een haalbare zaak LIOE het programma gefinancierd gaat worden, staat dan nog niet vast. Er zullen critici zijn die de nieuwe program mastrategie hierom wraken. Toch zit er iets goeds in deze pro grammastrategie. al i6 deze in belangrijke mate uit tijdnood geboren. Want wanneer op 1 maart In concept vast staat, welke taken tussen 1971 en 1975 als de meest urgente aangepakt moeten worden, kan onmiddellijk na de vaststelling hiervan het Interne overleg beginnen over de vraag hoe het benodigde geld ervoor vrij gemaakt of gereserveerd kan worden. Tegen die tijd Is wellicht iets meer bekend over de economische verwachtin gen voor 1971 en tegen die tijd verwachten we ook resultaten van het overleg in antl-revolufcionarie klingen inzake het urgentie-programma Wat de samenwerking van de christen democratische partijen betreft, heeft de KVP-partijraad een verstandige tactiek gevolgd. Men behoeft de protestanten die deze samenwerking bemoeilijken niet op scherpe wijze in gebreke te stellen. Het is de Anti-Revolutionaire Partij zelf die hier voor opheldering en het doorhakken van Goi-diaanse knopen zorgen moet. Symptomen doen vermoeden, dat dit ook metterdaad gebeuren zal; wellicht ten koste van een soortgelijke prijs als destijds de Katholieke Volkspartij heeft moeten betalen. rOR ons is het grote winstpunt van ae discussies op 28 en 29 november, dat gebleken is hoe de binnen de KVP gebleven vooruitstrevende politica. Kamer leden en gewone partijleden, niet ten onrechte vertrouwen hebben gekoesterd op een duidelijke partijlijn in de toekomst. Het wachten is nu op de voorstellen van 1 maart 1970. De gehele partij dient nu de moed en wijsheid op te brengen om zich daarop nu in de eerste plaats te concentreren en zich niet door welke kritiek ook van andere partijen wat dit betreft van haar stuk te laten brengen. Want de politieke strijd in Nederland heeft allengs het beeld gekregen van een temposlag: wie initiatieven uit handen geeft- loopt het risico dit later als verlies te moeten boeken. Heeft koningin Juliana een dubbel gangster? Deze vraag kunt u voor uzelf beantwoorden als u donderdag aan slaande het VPRO-programma Zend tijd tussen 19 09 en 19 42 hebl gezien. Dit meer dan honderd kandidaten werd mevrouw Clazina Adrians Wis senburg uil Kwintsheul gekozen als degene, die met onze vorstin de meest treffende gelijkenis vertoont In bo vengenoemd programma dat afge lopen donderdag in het voormalige pa leis aan het Noordeinde werd opge nomen zal mevrouw Wissenberg in „vorstelijke" kleren waaronder een hermelijnen jas en het witte veren hoedje voor de camera's verschijnen. NEDERLAND 1 NOS: 21.35 uur: 19.30 uur: Indisch ABC 22.15 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 18.15 uur: Twee dagen Kleine 19.40 uur: EEG-Topconferentie. Parade Alleen op weg 18.50 uur: 22.50 uur: 20.00 uur: Fabeltjeskrant Journaal (NOS) Journaal (NOS) 19.00 uur: 22.55 uur: 20.20 uur: Journaal TELEAC Hits voor de sint VARA: 20.45 uur: 19.07 uur: Coronation Street NEDERLAND II Tweekamp, quiz 21.10 uur: 19.30 uur: NOS: Gevraagd: Sinterklaas Opmaat, muziek 18.50 uur: 22.15 uur: 20.00 uur: Fabeltjeskrant Hier en nu Journaal (NOS) 19.00 uur: 22.40 uur: 20.20 uur: Journaal Collegium Musicum Achter het nieuws 19.03 uur: Judaicum, joodse 20.45 uur: Scala liederen Ironside NCRV: 22.55 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramn Object voor kritisch denken MET alle waardering voor de pogingen om de mensen ran onze tijd een kritischer houding ten opzichte van wereldvraagstukken bij te brengen, mag men die pogingen zelf ook wel eens kritisch beschouwen. Eerste object voor kritisch denken is de vraag waarom menigeen, die de grote trom voor de wereldnood roert, dikwijls achteloos aan nood in de directe eigen omgeving voorbij gaat. Zo wordt er met reden geklaagd over geldverspilling op &x>te schaal, op verkeerde volgorde bij het aanpakken van nationale taken. Over de verspilling van gewone dagelijkse zaken zoals bijvoorbeeld voedsel, kleding en gebruiksvoorwerpen wordt vrijwel al gemeen gezwegen- In dit opzicht worden met name de jongeren op een verkeerde weg naai- de consumptiemaatschappij ge leid. We verketteren andere naties vanwege discriminatiepolitiek, misdaden tegen de mensheid, bar egoïsme en in eigen om geving verkommeren mensen in nood. We eisen dat de Kerk zich ontdoet van camouflages waarmee ze het evangelie verstikt, maar ontwerpen in het per soonlijk leven als christen dagelijks nieuw camouflagemateriaal. Het meest voor de hand liggende ob ject voor kritisch denken blijft op die manier vaak buiten schot: het eigen ik. BADINGS EN MARTIN Kurt Masur voor Residentie-Orkest Het zal voor Tiet Residentie-Orkest, dat onder leiding van Kurt Masur zaterdag avond concerteerde in de Prins Willem Alexanderzaal van het Nederlands Con gresgebouw, een vreugde geweest zijn, dat rices componisten van wie een werk werd uitgevoerd aanwezig waren: daarbij komt dan nog. dat er conscentieus gewerkt is, waardoor het applaus dat overmatig ge- gegeven werd. op eijn plaats was. Vervolg van de voorpagina) Een heel pakket wensen, verlangens en verwachtingen begeleidt dit grote EEG-topberaad. Frankrijk zal, bij monde van president Pompidoa, zeker ziin bereidheid tonen om ernstig over de toelating van Engeland te praten, maar. zo neemt men aan, in ruil daarvoor een forse prijs bedingen: een permanent EEG-stelsel van landbouwsubsidies en welicbtl het recht van veto tegen groot scheepse veranderingen van het land bouwbeleid als de onderhandelingen met Engeland eenmaal begonnen zijn. Prof. W. Hallstein, eens voorzitter van de Europese commissie, thans voor zitter van de Europese beweging ver langt overgang van de EEG op 1 januari naar de definitieve fase, spoedige over drachten van bevoegdheden op monetair, economische en technologisch gebied aan gemeenschapsinstellingen, instelling van eigen financiële middelen voor de Europese commissie en een spoedig begin van onderhandelingen door de Europese commissie mei kandidaat- lenden, Twee Nederlandse parlements leden, mr, dr. C. Berkhouwer en ir. H. Vredeliing pleiten voor meer democrati sering van de Europese gemeenschappen. Het koninklijk Nederlands landbouw- comité, een van de drie grote boeren- organisaties in ons land, hoopt, dat de EEG-top er niet in zal slagen het eens .te worden over definitieve financierings regelingen voor de landbouw. Frankriik heeft een dergelijke regeling geëist al vorens op de topconferentie andere on derwerpen behandeld kunnen worden. „Frankrijk ziet de EEG blijkbaar als een mogelijkheid eigen landbouwoverschot ten tot hoger waarden te brengen en bovendien d® partners behoorlijk te laten meebetalen", aldus voorzitter ir. Knott- nerus. ,»Het is me een raadsel dat die partners er maar een ogenblik over denken zich door Frankrijk schatplich tig te laten maken". Verschelden® Europese organisaties, waaronder personeelsvertegenwoordigin gen uit Brussel en Luxemburg hadden voor vandaag een gezamenlijke bijeen komst aangekondigd en een mars naar het Binnenhof. Een Britse particuliere organisatie jjKecp Britain out" heeft een brief ge zonden naaT alle betrokken regerings leiders en gewezen op een recent opinieonderzoek waarbij 57 pet. van de Ondervraagden zich tegen toetreding van Engeland heeft uitgesproken. R.-O.een boedend werk. dat dom- zijn markante opbouw een scala van mogelijk heden geeft. Hetgeen ons bijzonder boeide was de opvatting van hctschertsend, sati- rische Scherzo, dat prikkend werd neer gezet. Het. adagio geresigneerd en bij tijd en wijle schrijnend tragisch zouden we gaarne nog iets sterker in de spanning uitgevoerd zÉen. De leiding van Kurt Masur was van behoorlijke kwaliteit; hij heeft een eigen manier van directie, die door het orkest goed gevolgd werd, met als gevolg een harmonisch en uitgebalanceerd samenspel, dat voor de twee volgende werken van bijzondere waarde was. Wolfgang Schneiderhan excelleerde in j het Concert voor riool en orkest van Frank Martin; dit kwam dn de plaats van i Maria Triptychon van dezelfde oompo- rust, dat vanwege de ziekte van Irmgard Seefried geen doorgang kon vinden. Het vioolconcert is een op oude leest geschoeide, maar op de nieuwe leest uit gewerkte compositie, die in de gegeven uitvoering bijzonder boeiend is. Het heeft een aparte charme, die een wat myste rieuze, sprookjesachtige sfeer met zich meebrengt. Bijzonder gaaf van toon en sfeer was het middendeelwaarin Schnei derhan al zijn artistiek en technisch kunnen kwijt kon. Dat aan componist en aan uitvoerenden hulde werd gebracht. I was terecht. Ook in het Vioolconcert in e van J. S. Bach was Schneiderhan virtuoos. Hij sleepte het orkest in de vervoering mee. Het hoge eisen stellende Adagio met de vele nootversieringen getuigde zonder j meer van zijn meesterschap. Overigens j leek ons Masurs opvatting Iets te speels, en wel door het te sterk benadrukken van i de verschillende accenten. Gelukkig werden de strijkers door de j afwezigheid van blazers niet in de hoek gedrukt waardoor de toehoorder meer te horen kreeg van wat zij waard waren. j Als laatste onderdeel van het pro gramma werd de door Fr. Schubert op achttienjarige leeftijd gecomponeerde Derde Sraiphonle ten gehore gebracht Een natuurlijk «stroom muziek, overigens vol van een worstelende tragiek, kwam op ons af; de contrasten wei-den met verve ons voorgeschilderdDe tempt werden fors genomen: al met al een goede be nadering van Schuberts derde! We mogen stellen, dat er bijzonder plezierig is gemusiceerd. Enigetijd geleden zond NCRV's Hier en Nu een reportage uit over woning nood In Den Haag. In interviews van Hans Sleeuwenhoek werd een aantal pregnante gevallen gesignaleerd. De uitzending kreeg de aandacht die ze ver diende: werkte zelfs door tot in het par lement. Ze had ook een gelukkige afloop voor enkele van de gesignaleerde nood gevallen. We werden hieromtrent geïnformeerd door hernieuwde interviews van Hans Sleeuwenhoek, hiertoe door de NCRV royaal uitgeleend aan de NOS voor het programma Video. Dal programma kreeg daarmee op gelukkige wijze een been om op te staan. Voor het overige voelen we nog steeds weinig voor deze cijferkunslige nakaarterij, die voorts aantoonde dat men over luchtige ontspanningspro gramma's ook doodernstig kan doen. De door Video geproduceerde gegevens interesseren, naar onze mening, slechts een heel kleine kijkersgroep. Die groep zal nagenoeg gelijkvallen met het deel dat geïnteresseerd was in het Fellini- Signalement dat de VARA gelijktijdig op „I" bood. zodat op deze zondagavond een groot aantal t.v.-kijkers door ge brek aan contrast niet aan hun (rekken zijn gekomen. De tot nog toe sterk tegenvallende VARA-reeks „Weg van elkaar" bood gisteravond een beetje hoop in Philip Wisemans „Freudiaans slippertje". Het was bepaald geen voorbeeldige t.v.- speltechniek, maar het had toch een speels element. Dat van de bravourige sex-ridder die met de mond veel mans is en van het pseudoserene meisje dat diens gevoelens bespeeld. Huib Rooy- mans en Agaath Meulenbroek deden hun werk voortreffelijk en regisseur Zdenek Kraus tilde het gevalletje bo ven eigen niveau uit. Zaterdag bepaalden we ons tot de KRO. Kopduel vonden we de moeite van bijna een uur niet waard. De reporta ge van Circus Heros betekende welbe stede zendtijd, die wellicht nog beter besteed zou zijn in de a.s. kerstvakan tie, wanneer ook de jongste kijkers wat langer mogen opblijven. Gistermiddag was er een „extra" in de dankbetuiging die prinses Beatrix en haar echtgenoot richtten aan de velen die hun beste wensen zonden na de ge boorte van prins Constantijn. Dat ge beurde in de vrijwel best denkbare vorm. Het Hof en de publiciteitsorganen lijken elkaar gevonden te hebben op de enige wijze waarop een moderne mo narchie kan functioneren. Vanavond op t. v. De kleine parade In schouwburg ..De tamboer" te Hoo- geveen maakte de VARA een repor tage van de proefvoorstellingen en de generale repetitie van de musical „De kleine parade", gemaakt naar het boek van Henriette van Eyck. Wim Sonne- veld (foto) regisseerde het geheel en schreef de liedjes. (Nederland 1, 22.15—22.50) „Gevraagd" stelt vanavond een bijzon der beroep aan de orde, namelijk drie kandidaten wozxien dan beoordeeld naar hun kwaliteiten als Sinterklaas. Godfried Bomans is ook in deze afle vering weer voorzitter van het panel, en als geen ander is hij op de hoogte met de eisen waaraan een Sinterklaas moet voldoen. Immers ontelbare malen heeft hij de goedheiligman reeds ver vangen, als deze niet in staat was op enkele plaatsen tegelijk te zijn. Boven dien schreef Bomans in zijn bundel „Kopstukken" een „Kleine kateehis- mus van Sint-Nicolaas". De kandidaat- sinterklazen zullen onder meer op de volgende vragen moeten antwoorden: hoe gooit de echte Sint een pepernoot?, hoe rijdt hij over de daken?, hoe vaak gaat hij naar de kerk?, hoe staat hij tegenover het celibaat? Godfried Bo mans wordt in het panel bijgestaan door Henri Knap en de Utrechtse filo soof dr. J. J. Louët Feisser. Dit pro gramma wordt rechtstreeks uitgezon den vanuit de manege „Any Dale" in Muiderberg, waar Aad van Leeuwen voor het commentaar zal zorgen (Nederland II, 21.10—22.15) NOS-onderzoek HILVERSUM (A.N.P.). Ongeveer 71 pet van het Nederlandse televisie publiek is van oordeel dat de televisie te weinig humoristische programma's brengt: 25 pet vindt dat er genoeg lach- programma's worden gebracht. De film- serie „Please Sir" van de NCRV blijkt humoristisch door 32 pet het hoogst gewaardeerd te worden, gevolgd door „Tommy Cooper" (29 pet). Daarna volgen „Swiebertje"; (10 pet). „Wim Sonneveld" (9 pet) en „Het schaap met vijf poten" (8 pet). Het meest flauwe programma vond 17 pet van het televisiepubliek de show „Dal doet de deur dicht". „Tommy Cooper" lcwam ook hier op de tweede plaats Ruim 45 pet van het televisiepubliek gaf te kennen een uitdrukkelijke hekel te hebben aan het gelach op de achter grond van humoristische films zonder dat men het lachende publiek ziet. Een en ander blijkt uit een door de afde ling studie en onderzoek van de NOS ingesteld onderzoek, waarvan de resul taten zondagavond in het programma „Video" zijn bekendgemaakt. RADIO PROGRAMMA Revelllon, door Tom Hoogland. NQS: Komt U maar...: gesprekken over ac zaken en lichte muziek. Bond zonder N, 22.20 Doorbreek tralies, lezing. NOS: Nieuws. 22.40 Mededelingen. AVRO: Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Jaz aktle: New Port Jazzfestival 1869: Oi Duke Ellington (opn). 23.55-24.00 Nieuws. Muziek en dienst: programma over k en kerkmuziek ln klank en geschrif Stereo: Metropole orkest en zangsollst ziek 10.30 Stert n: klassieke muziek. 22.00 Europese Top in ;n Haag, reportage. 22.10 Stereo: Lichte kestmuzlek (gr). 22.20 Avondoverdenking. HILVERSUM I pep. (l'o.'oo Nieuws.) 1 opvallend vrolijk ge\ BELGIE 524 n itlge uitzending. iedelingen, dagklaf programa. 9.35 a 3 Voor de kleut Euro-Studio Muziekdrama 's in D.v.G. Nederlandse schrijvers lezen in Genieenteniuseu m DEN HAAG - Bekende Nederlandse j schrijvers zoals Cees Budding, Andreas Burnier. Hella Haase. Willem Mooyman, Renico Campeit en anderen zuilen in de komende weken in het Haags Gemeente museum een aantal lezingen houden. Deze lezingen vinden op maandagavond plaats, en wel op 8. 15. 22 en 29 december om 20-15 uur. Zij vormen een begeleiding van de tentoonstelling „Ter Braak, Du Perron en hun Forum 19321935" die van 13 december as. .tot en met 8 februari 1970 dn het museum te zien is. De lezingen worden gehouden in de aula van het museum. Op maandagavond 8 de cember eijn d® spreken» Andreas iBumler, drs. Willem Mooyman en pmf. dr. R A. J. van Lier. i concertvorm Het Haagse Toonkunstkoor had zich zijn eerste uitvoering in dit winterseizoen aan vankelijk anders voorgesteld dan zater dagavond in de Oude Kerk aan de Sche- veningse Keizerstraat werd gerealiseerd. Op uitnodiging van het Residentie-Orkest zou men namelijk (zoals reeds was aan gekondigd) onder Van Otterloo l'En/ance du Christ van Berlioz hebben gegeven maar de akoestische en ruimtelijke pro blemen op het podium van de Willem Alexanderzaal maakten hel wenselijk voorlopig maar van dit plan af te zien. Bovendien zag Frans Moonen, die het Haagse Toonkunstkoor de laatste jaren leidde en natuurlijk ook Berlioz had moe ten voorbereiden, zich wegens andere werkzaamheden genoodzaakt ontslag te nemen. Men werkt nu sinds enige tijd on der directie van Jan de Hoog. geboren in het Brabantse Oosterhout maar reeds lang in Amsterdam gevestigd, waar hij het Hoofdstadkoor en het Agnes Kerk koor onder zijn hoede heeft, zoals hij ook het koor Katholiek Utrecht leidt. Van de gelegenheid van de dirigentenwisseling werd bij het Haagse Toonkunstkoor ge bruik gemaakt de nogal vergrijsde koor leden ie „herkeuren" en liet. geheel te ..herstemmen" met al6 gevolg enige 'nood zakelijke» inkrimping In deze situatie was het begrijpelijk dat men voor de uitvoering van zaterdag een programma koos dat. voor het koor niet. al te moeilijk zou zijn. Inderdaad schreef Henry Purcell zijn enige en korte opera Dido and Aeneas In 1689 voor gegoede kostschoolmeisjes. De kleine fugatische koortjes die het werkje bevat, zijn dank baar genoeg maar niet zo bewerkelijk. De Hoog liet ze goed tot hun recht komen, zonder overigens erg veel indruk te maken. Het leek zelfs dat zijn duidelijke slag eerder op instrumentaal dan op vo caal effect is berekend, wat niet zo vreemd is sis men west dat hij destijds de Hüver- sumse dirigentencursussen van Van Ot terloo en Hupka volgde. In elk geval speelde hét Zuid-Hollands Orkest onder De Hoogs leiding heel behoorlijk. Omdat de alt-mezzo Elisabeth Cooy- mans haar toezegging te zullen meewer ken moest intrekken, werd de rol van Dido gezongen door Jennie Veeninga, die een mooie, donker gekleurde dramatische sopraan bezit en haar partij daarmee in het algemeen goed reliëf wist te geien. In dit Engelse werkje was de bariton Bernard Krnysen minder bevredigend dan gewoonlijk in Franse composities, maar zijn Aeneas was natuurlijk toch heel aan vaardbaar, Bijzonder goed kwam de alt Marianne Dieleman voor de dag in de sterk geprofileerde rol run de tovenares. Nelly van der Spek was als Belinda even eens lofwaardig. Willy Smits-van den Ho ven, Marianne Klep en Marius van Al- tena voldeden in kleinere rollen. De laatstgenoemde had verder de groot ste solopartij in de vooraf gegeven dra matische cantate II CombanUtnemto di Tailored I e Olorlnd uit he t achtste boek madrigalen van Olaudio Monteverdi. Sti listisch en ook expressief was tenor Van Alleen ln dit prachtige,stuk zeer te waar deren, ook al had hij vocaal met zijn be perkte stemmiddelen niet zoveel bij te zetten. Nelly van der Spek en Bernard Kruysen waren In de kleine litelpartijen heel verdienstelijk, zoals ook het orkest en klaveclnlst Rienlk Jlskoot een goed aandeel hadden ln het welslagen speelt Carlo Cocciola Soms denk je als toneelcriticus wel eens: wat doe ik hier eigenlijk? Vooral als je in een zaal zit, waar een totaal éénmalige voorstelling plaatsvindt, ge speeld door een Duitse groep, die het een zorg zal zijn wat een meneer in Den Haag over hun voorstelling denkt. Het publiek in de zaal vermaakt zich op aan gename en beschaafde wijze, maar heel duidelijk meer om het feit, dat het een avondje uit is, dan om datgene wat op het toneel gebeurt. En de enige die zich zorgen maakt is de toneelcriticus, die vindt dat er helemaal niets van klopt, maar die evengoed weet, dat dat er helemaal niets toe doet voor de anderen. Gisteravond was dat weer duidelijlc het geval- In het Congresgebouw was men bijeengekomen om de Euro-Studio weer aan het werk te zien, de reizende Duits talige groep, gelieëerd aan het Wiener Burgtheater (naar het schijnt), dat „gas teerde" met een stuk van een Italiaan, een zekere Carlo Coccioli, dat zich af speelt in Zuid-Amerika, in de zestiende eeuw- Om politieke redenen (het volk moet in bedwang gehouden worden) or ganiseren familieleden en medewerkers van de aartsbisschop een wonder: Maria verschijnt aan een eenvoudige Indiaan. De aartsbisschop raakt in een gewetens- I conflict: moet hij meedoen aan dit „won der", dat op alle manieren gunstig uit- werkt, of moet hij tot het bittere einde eerlijk blijven, met daardoor het verlies van veel positiefs? Hij kiest het laatste. Het is zo'n stuk, dat volledig achter haald lijkt in zijn schrijfstijl, die geken merkt wordt door een soort tijdrovende lyriek, waar geen eind aan komt. In feite gebeurt er niets, helemaal niets. De voorstelling deed daar nog een schepje bovenop, geen van de acteurs maakte op mij de indruk te spelen vanuit een we zenlijke spanning, ook al waren de uiter lijkheden er vaak volop. Grote sterren, door het Congresgebouw als zodanig in ronkerige sales-talk aangekondigd, deden mee: Edward Balser en Kdthe Gold- Als dat Duitslands glorie moet zijndenk je dan. Maar, zoals ik al zei, die zorgen waren volledig overbodig. De vrijblijvendheid waarmee de Duitse acteurs zich in de kaart lieten kijken, was zeer gerecht vaardigd: morgen verlaten zij ons land Immers weer om er voorlopig niet in terug te keren en dan nog slechts na nieuw reclameproza te hebben doen ver spreiden. En het publiek? Och, dat heeft zich beschaafd beziggehouden met cul tuur, het heeft een avond bekwaam Duïts horen spreken en dat schijnt nog altijd iets te betekenen en zal het daar ver der wel mee willen doen. De zorgen blijven voor JAN VERSTAPPEN muziek. (15.01 16.03 Beursberichten, 16.09 Klassieke muziek. 16.15 Programma voor oudere luisteraars. A i°n shm^ntLJazz°rbe(n1 e" mededelingen. Werkgroep van jonge kloosterlingen NIJMEGEN (KNP) Ongeveer 30 jonge religieuzen zijn zaterdag in Nijmegen bijeengekomen om een actie groep te vormen, die tijdens het pasto raal concilie van 4 tot 7 'januari de maatschappijcritische functie van het kloosterlevenscherp onder de aandacht wil brengen'. De actiegroep zal aan het secretariaat van het pastoraal concilie meedelen, dat zij naar Noordwijkcrhont komt en zich nog zal verstaan over en kele praktische punten. De actiegroep gaat ervan utt, dat zij permanente ruimte krijgt om een discus siecentrum in het college van Noord- wijkerhout te opentfn. Zij is ontstaan uit het initiatief van enkele jonge klooster lingen In Nijmegen en Utrecht en sluit aan op het onlangs in „Tegenspraak" verscnenen artikel over de „commune" en bij het schaduwrapport van de capu- cljnen en franciscanen. (ADVERTENTIE) gehet Ks. Muziekconcours Koningin Elizabeth BRUSSEL (AP' Op het Koningin 1 Elizabeth Concours voor componisten j heeft de Roemeen Nicolai Beloiu in de afdeling symfonische werken de ereprijs gewonnen met zijn compoeitde „Symfonie in twee gedeelten. De Amerikaan Ray Luke behaalde de J hoogste waardering in de categorie piano- métallique lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving j en de prijs .10,75 URKSTR. 25 AMST ERD AM, EU 2127271 *2* Bon. Belkandelaar 1.85. Zeer mooie koperen kande laar. met luid klinkende bel. Blijft altijd glimmend, geen gepoets. Echt import uit India. Compleet met Gouda- kaars. Normale prijs 3.25. Uitsluitend met bon sleohts 1.85. Victorie - Mag., Hoge- woerd 22. 2-8721 32* Marklin, Kleischmann en Trix elektrische treinen. Grote 'collectie autobanen. Alle merken miniatuur auto's, Grote sortering bouw- modellen. Lego-' en Bambi- nobouwstenen. Siomontage. Schildpad, Bella en Wilde braspoppen. Jumbospelen enz. Victorie - épeelgoed Mag., Hogewqerd 31. 2-8721 S" Bon. Peper-, zout- en mosterdstel 1.98. Totaal 5- delig. Luxe houten uitvoe ring. Met blaadje en hand greep. Normale prijs 4.50. Uitsluitend met bon dit sier lijk peper-, zout- en mos terdstel slechts 1.98. Vic torie - Mag.. Hogewoerd 22. 2-8721 Bon. Indianen- en cow boyset 2.75. Totaal 14- delig. Indianen, cowboys en paarden. Zeer natuurgetrou we uitvoering. Alles on breekbaar. In prachtige doos met doorkijkvenster. Nor male prijs f 4.50. Uitsluitend met bon 2.75, Victorie Speelgoed Msg., Hogewoerd no. 31. 2-8721 Udink hekelt protectionisme EEG tegenover derde landen Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Vooral op het gebied van de landbouw heeft de E.E.G. nog altijd de neiging door tariefmuren zich te beschermen tegen de buitenwereld. Vooral de arme landen worden daarvan de dupe. De E.E.G. is de belangrijkste handelspartner voor de ontwikkelings landen. Het wordt tijd dat de E.E.G. de grote verantwoordelijkheid die hieruit voortvloeit gaat beseffen, ondanks haar interne moeilijkheden. Dit zei vandaag minister Udink (Ont wikkelingssamenwerking) op een ver gadering van het Koninklijk Nederlands landbouwcomité, één van de drie grote ooerenorganisaties ln ons land. Teleurstellend noemde minister Udink het optreden van de E.E.G. tijdens de onderhandelingen over de Internationale sutkerovereenkomsl, vorig jaar. De E.E.G. is toen niet toegetreden, omdat net vasthield aan een hoeveelheid suiker die zij op de wereldmarkt zou mogen verkopen, die de andere landen veel te hoog vonden, MIDDELBURG Twaalf Zeeuwse KVP-afdelingen hebben dit weekeinde gecu inbreng geleverd b|j de vaststelling van de kandidatenlijst van deze partJJ voor de statenverkiezing van 1970. De twaalf afdelingen die alle benoor den de Schelde zijn gevestigd, vinden de procedure die bij de vaststelling van de KVP-kandidatenlijst is gevolgd, on democratisch. Zij zullen het partijbe stuur in Den Haag vragen de kandida tenlijst ongeldig te verklaren. Blijft de genoegdoening uit dan, zo vernemen wJJ, zullen de 12 afdelingen waarschijnlijk met een eigen KVP-lijst naast de offi ciële uitkomen. Naar wij vernemen zal een even tuele tweede KVP-lijst meer op NKV- lnteresse inspelen, dan de officiële lijst doet. De NKV-voorman op deze lijst, J. v. d. Voorde heeft zich begin deze week als kandidaat voor provinciale staten teruggetrokken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2