Zoals het klokje thuis tikt, tikt het niet op de HOKIJ Verouderd mechanisme hielp Slavia gelijk maken Zwemploeg voor Eur. titelstrijd half jaar tevoren al bekend Selectie in april tijdens winterkam pioenschappen Zaalhandbalteam hield stand tegen Duitsers DE FIAT 128, een verbazing wekkende auto V0LKSWAGENP0UTIEK GEWIJZIGD: Drie van de achtduizend VW's per dag zijn geen kevers meer Lichte stijging verkoop auto's KORTOM DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 19| CVan onee sportredactie DEN HAAG „Op Houtrust is altijd wat te beleven" is een veel gehoorde uitspraak. De HOKIJ, ook behorend bij het Houtrustcom- plex, kon natuurlijk niet achter blijven en moest zo nodig een steentje tot deze gemeenplaats bij dragen. In de wedstrijd HIJS HOKIJ tegen Slavia Praag gebeur de, wat elders nauwelijks te ver wachten is. Niet het gelijkmaken van de Tsjechen na een aanvanke lijke achterstand van 51, want „that's all in the game". Wat pu bliek en spelers na een grandioze ijshockeyshow van twee geweldige opponenten als een koude douche over de van spanning verhitte ge lederen kwam, was de klok die op de HOKIJ de tijd goed behoort weer te geven. Béhoort, want dit onderdeel van de HOKIJ liet op het beslissende moment, soals trouwens diverse andere technische onderdelen, de zaak volkomen in de •teek. Bij de stand 65 in het voordeel van de Hagenaars weigerde het HOKIJ- wurwerk alle dienst en ging onverdroten voort met het aanwijzen van de speeltijd. De tijdwaarnemer van HIJS wilde scheidsrechter Van Lith net hierop op merkzaam maken toen Slavia door Herstus tot de gelijkmaker kwam. Twaalf seconden effectieve speeltijd was er te lang gespeeld, en dat is bij dit spel geen kleinigheid. Er hielp geen lieve moeder aan want uiteraard moesten de scheidsrechters Van Lith en Pazout uit Tsjecho-Slowakije deze treffer goedkeuren. Een beslissing die bijzonder sneu was, omdat HIJS HOKIJ zich tegen deze Tsjechen op een bijzondere wijze teweer had gesteld. Een verouderde in stallatie, die in een museum niet zou misstaan, was er aldus oorzaak van dat een geheide winst de Hagenaars door de neus werd geboord. Wankelen DEN HAAG Een half jaar voor de Europese zwemkampioenschappen (5-12 september) zal in grote lijnen bekend zijn welke zwemmers en zwemsters Neder land in Barcelona zullen vertegenwoordigen. Evenals in het Olympisch jaar heeft da Kon. Ned. Zwembond vastgehouden aan een vroegtijdige selectie. Deze zal geschieden tijdens de winterkampioenschappen op 11 en 12 april in het 25-raeterbad Morgenstond in Den Haag. In de periode vóór Mexico werd de nitvoering van het plan-Kerkhoven doorkruist door de aarzelende houding van het Ned. Olympisch Comité maar nu de KNZB de voorbereiding ditmaal geheel in eigen handen houdt, vertrouwen de vier bondsadviseurs erop dat deze moeilijkheden zich niet zullen voordoen. Wie op de winterkampioenschappen een tijd zwemt, die gelijk is aan de Hmiettjjd of daaronder ligt. is verzekerd van deelneming aan de E.C. in Barcelona. Voor degenen, die zich in Den Haag niet in de ploeg zwemmen, blijft de deur op een kier staan. Het is mogelijk via de estafetteteams een plaats in de ploeg te bemachtigen of, zoals de heer Möller het uitdrukte, „In de zomermaan den blijk geven bijzonder veel beter te zijn dan de reeds geselecteerden". In dat geval zal de zwemcommissie met alle mogelijke middelen proberen zo Iemand mee te nemen zonder de reeds aan gewezenen te benadelen. Een geval apart vormt de in Australië verblijvende Roger van Hamburg. Maat staf voor diens eventuele selectie vor men de in Australië bij wedstrijden ge maakte tijden. De limiettijden, die bij de winterkam pioenschappen gerealiseerd moeten wor- dne voor een plaats voor Barcelona zijn 100, 200, 400 meter vrijeslag: dames resp. 1.02.1, 2.15.4. 4.47.5 en heien 54.6, 1.59.8, 4.16.0( 100, 200 meter schoolslag: dames: 1.17.8, 2.47.0 en heren 1.08.5, 2.32.0; 100, 200 meter rugslag dames: 1.09.3, 2.31.5 en heren 1.01.8, 2.15.0; 100, 200 meter vlinderslag dames 1.07.8, 2.32.5 en heren 59.0, 2.12.0; 200, 400 meter wisselslag dames 2.32.4, 5.26.0 en heren 2.16.0, 4.54.0; De limiettijden gelden alleen voor deze wedstrijden. Als zich naderhand nieuw talent aandient zal dat van geval tot geval worden beoordeeld. Harde arbeid Het uitgangspunt voor het opstellen van de limiettijden zijn de tiende, elfde en twaalfde plaats van de Europese ranglijst van het afgelopen seizoen. Die tijden werden gemaakt op 50-meter- banen. Het lijkt ons reëel te mogen ver wachten, dat de geselecteerden hun 25- metertoptijden in het volle zomersei zoen op de 50-meterbaan zullen evena ren, aldus de voorzitter van de commis sie sportzaken, de heer K. van de Pol. Eén van de redenen voor het stellen van de limiettijden is de zwemsters en zwemmers te dwingen tot harde arbeid in de wintermaanden. De tijd is voorbij dat iemand na enige maanden trainen tot de top kan behoren. Men zal het ge hele jaar door bezig moeten zijn. De limieten zijn zo scherp, dat de kandida ten deze winter tweeëneenhalf a drie uur zullen moeten trainen om een kans te maken, aldus zwembondadviseur Nico van Dam. In de overvolle zwembaden is het lang niet zeker dat iedereen zoveel trai- ningsgelegenheid zal vinden. De taak om daarvoor een oplossing te vinden, is voorbehouden aan de Coördinator. Voor deze functie heeft de KNZB een ge schikte figuur op het oog. Clubtrainers Ondanks de minder gunstige erva ringen bij de internationale wedstrijden van de afgelopen zomer bouwt de KNZB voor het komende seizoen weer voornamelijk op het werk van de club trainers, van wie een aantal in de ge legenheid zal worden gesteld de Euro pese kampioenschappen bij te wonen. Een van de schaduwzijden van dat systeem is. dat een clubtrainer voor namelijk „piekt" op de nationale kam pioenschappen en weinig bereid is zijn pupil voor te bereiden op landenwed- strijden en Europese kampioenschappen. Die nadelen zijn zoveel mogelijk onder vangen. Het aantal landenwedstrijden is beperkt tot een: Nederland—Groot- Brittannië op 6 en 7 juni. Voorts is de opzet van de nationale kampioenschap pen gewijzigd. De leden van de ploeg voor Barcelona zullen zich niet nog nadrukkelijk waar behoeven te maken tijdens de nationale kampioenschappen, aldus Nico van Dam. De training zal er niet voor onderbroken woi^en. Verder zijn maatregelen genomen de Jacht op medailles wat in te perken. Dat alles oveirleg met de clubtrainers. Trainin gskamp De geselecteerden voor de Europese kampioenschappen zullen zich van april tot augustus voorbereiden onder de eigen clubtrainers. Wel zullen trai ningsweekenden worden georganiseerd, waarbij zowel zwemmer(ster) als club- trainer aanwezig zullen zijn. Na de nationale kampioenschappen is op de Jaaragenda plaats ingeruimd voor eer trainingskamp van drie weken in Ne derland en een tweeweeks verblijf ir Spanje, voorafgaande aan de kampioen schappen. Of dit gerealiseerd zal wor den, hangt in hoge mate af van de wen sen van de clubtrainers van de geselec- Wie bij de nationale kampioenschap pen van 1970, die van 19 t/m 26 juli een nader aan te wijzen plaats (zeker niet Amsterdam) zullen worden gehou den, een titel bij de senioren wint, zal zich metterdaad de sterkste van Nederland kunnen noemen. In de seniorenfinales zal plaats worden ge maakt voor de beste vertegenwoordigers uit de leeftijdsgroepen (onder 12, onder 14 en onder 16), indien deze althans in de eindstrijd van hun groep een betere tijd maken dan de deelnemeis aan de series van het seniorennummer. De fi nales van de senioi-enwedstrijden zullen dan ook in het afsluitende weekeinde plaatsvinden, terwijl in de voorafgaande dagen de series van de senioren en de series en de finales van de juniorennum mers zullen worden verwerkt. De KNZB ls afgestapt van het systeem van kwalificatie voor de nationale kam pioenschappen via de kringkampioen schappen. Het is voldoende om in de periode na 1 mei bij wedstrijden op een vijftigmeteibaan éénmaal onder de ge stelde limiéttijd te komen om zeker te zijn van deelneming. mottenballen gehaald knap aan zijn ijshookeytrekken gekomen. Zowel HIJS HOKIJ als de jeugdige Tsjechen lieten hoe geweldig ijshockey kan zijn. Dat gebeulde al na anderhalve minuut toen fantastisch draaiende Finnerty na door Leo van Dijk ingezette aanval doelman Kardisek een gang naar het net liet maken. Slavia Praag dat donder- Den Bosch met 92 won keek raar op. Het keek zelfs nog vreemder door McQuaid gemiste pass van Bakker bij Arie Klein belandde, die met :n hard laag schot de Praagse goalie jor de tweede maal passeerde. De Tsjechen, die vol zelfvertrouwen ut het duel waren begonnen, wankel den op alle fronten. Ondanks het gewel dige verdedigen van stylist Davidek en het geslepen aanvalsspel van captain Lipa, kwam Praag niet tot 'n sluitende aanval. Doelman Paul Ferguson sprong als een vis in een kom van hoek naar hoek en werd bekwaam geassis teerd door zijn beide defensies. Toen Chris Finnerty er na zeven minuten een magistrale solo 30 van maakte, stond heel de HOKIJ op zijn kop, want dat had men beslist niet verwacht. Het was dan ook voor de Tsjechische coach een reden om zijn doelman te vervangen door Nikl, die het beter bleek te doen op soms sublieme wijze zijn doel schoon hield, hetgeen hem door Paul Ferguson meesterlijk werd nagedaan. Niet begrepen De waarschuwing die Slavia Praag de tweede periode uitdeelde, werd door de Hagenaars niet begrepen. Weliswaar knalde Randy Binnie een geweldig de buut en een aanwinst van wie HIJS HOKIJ nog zeer veel plezier kan beleven na de eerste treffer van de gasten (van Lipa)het vierde Haagse doelpunt langs Nikl, maar het bleek alras dat de Tsjechen het juiste wapen hadden gevon den HIJS HOKIJ te weerstaan. Want hoe Finnerty, McQuaid, Manuel of andere Hagenaars ook zwoegden, verder dan een doelpunt van Finnerty kwam HIJS niet, Artimovic kwam toen in een produk- tdeve bui. Vier minuten voor de grote pauze scoorde hij zijn eerste treffer, maar hij zou in de laatste speeltijd tot een totaal van drie komen. HIJS werd in die periode door een naar hogere ver snelling schakelende Tsjechische ploeg dolgedraaid. Blindelings werd gepassed en geschoten, waarbij het afbreken van de Haagse aanvallen niet werd vergeten. Stormbal ■HIJS werd zenuwachtig en ide Tsjechen voelden zich steeds beter op hun gemak en roken de kans. Binnen 25 seconden liepen zij in van 5—2 tot 54. Een aangeslagen achterhoede van HIJS, die in de eerste periode teveel had moe ten geven, moest Kalivada en Artimovic latn gaan. Toen Artimovic de stand na een periode van voortreffelijk Tsjechisch ijshoakey op 55 bracht, werd voor de Hagenaars de stormbal gehesen. Men had echter buiten Randy Binnie gerekend die zijn enorme ijver en inzet zag beloond met een fabuleus backhandschot na een pass van Ron Gentis. Onder enorme spanning braken de laatste minuten aan. De reglementaire speeltijd was voor bij en HIJS had gewonnen, tenminste zo dachten 3500 toeschouwers. Maar een af tands klokwerk gooide roet in het eten en gaf de Tsjechen nog de gelegenheid gelijk te maken. Celtic: geen loting meer GLASGOW Celbic, dat door een gunstige loting in de kwartfinales van het toernooi om Europa Cup I is gekomen, zal de UEFA schrijven dat loting geen beslissing meer mag brengen. Voorzitter Sir Robert Kelly zei: „Het is belachelijk, dat Benfica, na drie doeflpunrten te hebben gemaakt, op een dergelijke manier wordt uitgeschakeld. Het zou een slechte indruk maken als de verliezende ploeg protesteert en daarom doen wij, de gelukkigsten. het". Wellicht een tip voor AS Roma? Nieuw koppel: PostJanssen GRONINGEN Voor de zesdaagse van Groningen, die van 26 februari tot en met 4 maart wordt gehouden, zaj Peter Post voor het eerst een com binatie vormen met Jan Janssen. Post reed eerder met Janssen, maar dat was ln een drlemansploeg in Gent. Van de overige koppels staal alleen de deel neming van de Westduitsers Bugdahl en Remper vast Voorsprong tot vlak voor tijd UTRECHT Het Nederlandse zaal handbalteam heeft West-Duitsland gis teravond in de nieuwe sporthal (atha- rUnen in Utrecht duidelijk gemaakt dat de kwalificatiewedstrijden voor het we reldkampioenschap. dat van 26 februari tot 8 maart in Frankrijk wordt gehouden, geen formaliteit zijn. De Duitsers, die gedacht hadden over Nederland te kun nen heenlopen, werden op een verrasend gelijkspel van 1616 gehouden. Het Nederlandse zevental heeft in de tweede helft zelfs uitstekende vooruit zichten op een overwinning gehad. Na dat direct na de hervatting de achter stand (910) was weggewerkt, kwam Ne derland verrassend sterk voor de dag. De Westduitsers, die hun tegenstanders dui delijk hadden onderschat, werden geagi teerd en Nederland profiteerde daarvan uitstekend. Geïnspireerd door het voor treffelijke spel van doelman George van Noessel. die twee strafworpen van Schmidt en, de met zijn 99 interlands zeer geroutineerde, Lübkin stopte, zette Nederland de Duitsers onder druk Het werd 11—10 en 12—10. Duitsland kwam terug tot 13—12, maar daarna liep I Nederland uit tot 1512. Het enthousias- j me van de 1900 toeschouwers steeg met de minuut en Nederland bleef de toon aangeven, steunend op een voortreffelijke lichamelijke conditie. Tien minuten tijd was het nog 1614 voor Nederland. De ploeg van Jaroslav Mraz, de Neder landse coach, verwerkte kort voor tijd de tegenslag dat het Piet Kivit voor twee minuten moest missen uitstekend dooi op balbezit te spelen. Gelijkmaker In de slotminuten leken de zenuwer de Nederlandse formatie toch nog de baas te worden. De twee meier lange en ruim honderd kilo wegende Hansi Schmidt, die door de kleine Peter Muyn voortreffelijk werd geschaduwd, bracht de Duitsers met zijn derde strafworp op 1615 en Finkelmann zorgde kort daar op voor de gelijkmaker: 1616. Morgen wordt in Münster de tweede wedstrijd gespeeld. De winnaar plaatst zich voor groep C van het wereldkam pioenschap. waarin verder zullen uitko men Roemenië, Frankrijk en Luxemburg of Zwitserland. De topscorers waren Voor Nederland: Keijzer 6 (waarvE uit strafworpen). Klvit 4. Cantelberg Voor West-DuitslandHönnige Schmidt 3 (alle uit strafworpen). Muhnk 2, Bucher 2, Wahnert 2 en Finkelmann 2. Een verbazingwekkende auto. Deze drie woorden zijn terecht toepassing op de Fiat 128, de auto, die vooral importeurs dealers van Fiat in Neder land zoveel „zorgen geeft. Zorgen, omdat er bijzonder veel vraag naar de Fiat 128 is. men noodgedwongen steeds nee moet verkopen. An ders gezegd: de dealer noteert u graag voor een bestelling op de Fiat 128, maar aegt er on- iddellijk bij, dat het zeker er tot vijf maanden duurt, voordat de auto kan worden overgedragen. En dat is een hele tijd. Heeft men zijn zin- eenmaal op een nieuwe gezet, dan wil men er ook binnen enkele weken in rijden. En dat niet kunnen leveren ligt geheel buiten de schuld van allen, die nauw bij de produk- >n distributie van de Fiat 128 zijn betrokken. De sociale onrust in Noord-Italië is er de naamste oorzaak van. Uiteraard ondervinden ook de andere fabrieken als Alfa Ro- Lancia en Innooenti de nadelige gevolgen van stakin gen etc. Al met al is 1969 een weinig florissant jaar voor de Italiaanse auto-industrie, want ïr niet geleverd kan wor- is het heel normaal, dat de potentiële kopers voor een Italiaanse auto hun belangstel ling richten op merken, die wel vlot aan de verlangens te gemoet (kunnen) komen. De Fiat 128 is een auto, die ons ondanks de storm en regen toch bijzonder veel rijgenot verschafte. Eenvoudig omdat de Fiat 128, de goedkoopste uit voering kost slechts 5992 gul den, een zeer goede auto is. De Fiat 128, het nummer zegt niets omtrent de afmetingen of prijs, is de opvolger van de ook in ons land zeer bekende 1100, waarvan er niet minder dan twee miljoen exemplaren zijn gemaakt. De 128 is ruimer en comforta beler dan de 1100 en boven dien nog 10 cm korter. Ander groot pluspunt ten opzichte van de 1100 is de aandrijving op de voorwielen. Door het ontbreken van cardanastunnel is er zowel voor als achter in de 128 „een aee van ruimte". De 128 is de eerste Fiat met de aandrijving op de voorwielen. Ervaring daarmee heeft Fiat tot nu toe niet, maar gezien de prestaties, behoeft men daar over geen zorgen te hebben. Fiat heeft de 128 niet met ge wone kruis koppelingen uitge rust, maar met homokinetische koppelingen, hetgeen de weg- ligging in niet onbelangrijke mate ten goede komt. De 128 ligt in een zeer popu laire en derhalve ook met veel concurrenten bezette prijsklas se. Toch is die 128 voorzien van veel extra's, zoals schijfrem men op de voorwielen, geschei den remcircuits( in de Verenig de Staten wettelijk voorge schreven) en gelijk als bij de 125 een remdrukregelaar op de achterwielen. Voor en achter heeft de 128 onafhankelijke wielophanging. Voor is het type McPherson toegepast, achter een zeer oud systeem, bladveer overdwars. De vering van de 128 is bijzon der comfortabel, niet in het minst door de afstand tussen voor- en achterwielen die 2,44 meter bedraagt. Het „stoten" of „bokken" dat men vaak bij kleinere wagens aantreft is de 128 volkomen vreemd. De 128 komt zeer duidelijk uit de Fiatstal, hetgeen ook blijkt uit het interieur dat zeer zake lijk gehouden is. Maar wat men in een auto denkt aan te tref fen is in de 128 aanwezig, zoals de prettig zittende kuipstoelen; men kan werkelijk uren rijden zonder moe te worden. Voor en achter is er voor alle vier tot vijf passagiers voldoende hoofd en beenruimte. Het instrumen tenpaneel bevat twee ronde „klokken", een voor de snel heidsmeter en de andere met een benzinemeter en diverse controlelampjes. Ventilatie en verwarming, de kachel is wat moeilijk te bedie nen en de „warmte" moeilijk regelbaar, kunnen ondanks de ze bezwaren een ruime vol doende halen. Via verstelbare roosters op het dashboard en „sluizen" aan weerskanten van het dashboard kan frisse lucht worden aangezogen. Onder de achterruit zijn openingen aan gebracht teneinde een optimale luchtcirculatie te bereiken. Verder een zelf denkende ven tilator met twee snelheden. Nadeel is wel de reflectie 's avonds van de stads- en grootlichtlampjes op het dash board in de voorruit. Voor sommige mensen kan dit hin derlijk zijn. Te overwegen zou zijn dit „werkende" raspaardje van een betere claxon te voor zien. De huidige brengt alleen maar wat schriele piepjes voort. De vier-bak schakelt bijzonder soepel en prettig. Nadeel is misschien dat de een en de twee extreem links zitten. Dit is waarschijnlijk gedaan om vanuit de twee in één vloeiende beweging door te schakelen naar drie. De acceleratie van de 128 is ongemeen goed. Vooral in de derde versnelling kan er lekker worden „ge scheurd" tot 110 km toe. Vol gens de fabriek kan de 128 een top halen van meer dan 135 km per uur. Die top ligt volgens onze waarnemer zo rond de 140 km per uur. De snelheidsmeter wijst dan 160 km per uur aan. Voor een auto in de zes-mille- klasse een zeer respectabele snelheid. Zonnekleppen, pakjesplanken (de 128 heeft geen handschoe nenkastje), asbakken ook ach ter, handgas en een ruitewisser met intervalschakelaar. Dat laatste zal velen uitstekend voldoen want de wisser veegt dan om de zes, zeven seconden. Verder een anti-verblindings- spiegel. De overvierkante 4 cilinder voorin geplaatste motor (116 cc) met een vijfmaal gelagerde krukas is onder geen enkele omstandigheid rumoerig. Het is een felle maar soepele kracht bron. In de stad is het met de 128 goed rijden. Niet alleen vanwege het ruime uitzicht, maar ook door de grote wend baarheid. De 128 laat zich moei teloos overal parkeren. Op de grote weg is eens prettig rijden m Koersvast en voor zijwind i of nauwelijks gevoelig. Dc gageruimte is mede doordat reservewiel er geen plaats kr voor een wagen in deze kk vrij ruim, 370 liter. In- en uitstappen is bij de I geen probleem, de deuren i ruim en groot. De 4-deurij voering, onze testwagen, radiaalbanden. Verder kunsfl deren bekleding en v; stelbare voorzittingen zijn een simpele beweging slaapt! ken te maken. Moeilijkhei met het starten hebben wij J gehad. De niet-automatis#1 choke werkt in dit opzicht (f loos. Afgewacht dient te v hoe dat bij temperaturen I neden 12 graden C zal g<| Een verbazingwekkende Inderdaad en het ziet uit dat Fiat volgend jaar ii derland wel eens een aanval zal kunnen doen c tot nu toe onaantastbare j tie van VW. Overigens zal I alleen VW de concurrentie v dervinden van de 128 maar^ merken als Simca, A j Morris, Ford (Escort), SkM Opel Kadett, Vauxhall en I? (55), die allemaal in de K milleklasse opereren. Cd Sinds Kurt Lotz directeur-generaal is bij Volkswagen is er wel het een en ander veranderd. Klampte zijn voor ganger, prof. Nordhoff. zich angstvallig vast aan de „kever", Kurt Lotz ziet er meer in het Volkswagengamma zo snel en zoveel mogelijk uit te breiden om naast de kever ook andere moge lijkheden aan de automobilisten te bie den. Zo produceert VW op het ogen blik 8000 wagens per dag, waarvan 5000 kevers. Natuurlijk. 5000 is nog heel wat en er blijkt ook uit dat de kever nog steeds de voornaamste steunpilaar van Volks wagen is, maar men houdt er nu al re kening mee dat ook de produktie van de kever kan teruglopen (prijsverho ging). Een teruggang van de keverver koop zal ook uitbreiding van het gam- Niettemin wordt er al jaren gespecu leerd op een „nieuwe kever". Dat zit er echter gezien de nog steeds hoge verkoopcijfers van de kever niet in. Wel heeft Volkswagen door de overna me van NSU en Audi de concurrentie in eigen huis gehaald. Met name NSU maakt wagens in de goedkopere klas se, waarin ook de kever zich beweegt. Door de overname van NSU en Audi heeft Volkswagen in amper twee jaar trouwens nog een andere revolutionaire ontwikkeling doorgemaakt. Tot voor kort hield VW het uitsluitend bij de achterin gebouwde motor, maar thans heeft men met de NSU en Audimodel- len en de onlangs geïntroduceerde VW- Porsche alle technische toepassingen in produktie, met uitzondering van voor- wiela^ndrijving. Voorwielaandrijving is echter hele maal „in" bij de autoconstructeurs en vandaar dat er steeds meer gesproken wordt over de K-70, die NSU dit na jaar had willen introduceren, maar welk plan door de fusie met Volkswagen werd verijdeld. Men houdt er rekening mee dat VW begin volgend jaar de K-70 in produktie neemt, hetgeen inhoudt dat VW voor de eerste maal een wagen met voorwielaandrijving zou gaan bouwen. De introduktie van de nieuwe Fiat 128 (in Frankfurt notabene) de eerste Fiat met voorwielaandrijving zou nog eens een extra argument voor de VW- constructeurs kunnen zijn om niet al te lang te wachten met de K-70. De Fiat 128 belooft namelijk een enorm popu laire wagen te worden. In het eerste half jaar van 1969 isri aantal verkochte auto's met drie I cent gestegen in vergelijking me:l eerste half jaar van 1968. Totaal den 200.852 auto's verkocht. Het i: het eerst dat de 200.000 in een half jaar werd overschreden. VW de lijst van meest verkochte auto's steeds aan: het zag zijn aandeel met 0,4 procent stijgen. Nummer Opel steeg echter even hard en Fier de derde plaats, groeide 0,2 pro maar kno het hoge resultaat nog niet halen. De vierde plaats u ingenomen door Ford Duitsland, zijn verkoop met 1,4 procent zag to men. Ford Engeland zakte ondank Escort verder omlaag door een van 2,1 procent. DAF zag zijn in de verkoop verminderen en zi; de plaats wordt nu sterk bederigd de opkomst van Simca. Het aanta bruikte wagens dat werd ingevoer durende de eerste vier maanden dit jaar daalde t.o.v. '68 met r 60 procent tot 6873. Oorzaak hierv de BTW, die het invoeren van geb te wagen veel minder aantrekl heeft gemaakt. Uit een onderzoek in Amsterdam is gebleken dat men op fiets of brom fiets tijdens de spitsuren sneller voor uit kan dan met de auto of tram. De ge middelde snelheid van de tram in het spitsuur is 8 km/u, van de auto 10 km' en van fiets en bromfiets 12 km/u. Men verwacht dat door de toenemende druk te de tram en de auto nog langzamer zul len gaan rijden, terwijl de snelheid van fiets en bromfiets gelijk zullen blijven. In buitenlandse bladen kan men de laatste lijd regelmatig lezi mooie benen van Nederlandse meisjes. Steeds wordt daarbij verteld dat die welgevormde benen 't zichtbare resul taat z(jn van regelmatig fietsen. Door de Nederlandse Spoorwegen is n«- degedeeld dat er naar gestreeft 1 den bij alle stations voldoende huurfie sen in voorraad te hebben. In vele g< vallen is het huren van ei lijk goedkoper dan het vervoeren vai De stand van het zadel bij het fietsi is belangrijk. Een te laag zadel extra energie om goed vooruit te komci De afstand van de bovenkant van 't za del tot aan het pedaal in zijn laagst stand moet gelijk zijn aan de beenlen* te, gemeten aan de binnenkant van hi been vermeerderd met tie deze afstand. Bij het kopen vun een fiets wordt in het algemeen nog te weinig aandacht besteed aan het „verzet". Dat is de weg die per trapomwenteling afgelegd wordt. Mensen die goed ontwikkelde beenspieren hebben, hebben een ander verzet nodig dan personen die minder kracht ontwikkelen. Het flelaverkeer In het noorden België ls zo druk geworden, dat 't fietsers te gevaarlijk Is geworden gewo ne wegen te gebruiken, terwijl ook dc fietspaden overbelast zijn. Daarom heeft men daar in België besloten langs dc autosnelweg van Ralsmes naar Saint Armand een f ietssnelweg aan te leggen. Gescheiden door een middenberm kan men nu fietsen over fietspaden van ver schillende hoogte. Het gebruik veel. Dat schijnt ook bij het schap Noord-West-Utrecht zijn want bestuursleden krijgen ffl kostenvergoeding van 'n halve c kilometer als ze per jaar 20.000 k ters of meer afleggen. De afleggei ter of meer afleggen. De afleggel

Leidse Courant | 1969 | | pagina 14