HASJIESJ DUIVEL é**ÉJ HEEFT ZICH NOG NIET BLOOT GEGEVEN 1* 0 II ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 ï>e hrave Amerikaanse huisvader, die nauwkeurig zijn termijnen be taalt. puzzelt over de oorlog in Vietnam en tegen het communis me ls. heeft er de laatste jaren büna ongemerkt een probleem hijgekregen. dat hij ver buitens huis waande tol hij de politie aan de deur kreeg. Zoonlief, die elke morgen in zijn schoolklas met de rechterhand op de borst trouw belooft aan de Amerikaanse vlag en zijn Jongenskamertje vol heeft hangen met foto's van ruimtevaarders, gebruikt drugs. Hij heeft het spul voor een paar dollarcents gekocht, misschien heeft hij wel drie dollar uitge geven voor een klontje of een vloeitje met genoeg I.SD erin voor een „trip". Voor tien dol larcents kan zoonlief al een dexedrlnepil kopen, de ervaring van een marihuanasigarct kost ongeveer 75 dollarcents en dat is voor de knaap nog wel betaal baar. Een ontstellende ontdekking voor de Amerikaanse huisvader, die een wereld heeft zien instorten op het ogenblik van de pijnlijke ontdekking Natuurlijk heelt hij geweten van het druggebruik in de grote steden- Natuurlijk heeft hij geweten, dat ongeveer de helft van de Amerikaanse Gi s. die uit Vietnam terugkomen, druggebruikers zijn- Hij heeft ook geweten, dat het diuggebruik op de Amerikaanse universiteiten bij twintig tot vijftig procent van de studenten „gewoon" is. Maar hij heeft niet geweten, dat zijn zoon of dochter zich in het jaarlijks groter wordende leger van de „drugprobeerders" heeft geschaard Ein in'n paniekreactie gelooft hij de sombere voor spellers. die zeggen, dat er een nieuwe ongebonden Amerikaanse generatie aan het opgroeien is. die genoeg heeft van de burger lijke, vaderlandse braafheid thuis, van de rassen/tegenstellingen op straat en in het bedrijfsleven, van de ontmenselijking van de natie door de oorlog in Vietnam, en die. onmachtig om dit alles te veranderen, wegvlucht in de kleurige wereld van de vrede brengende middelen, die- voor luttele bedragen te koop zijn. Federale Amerikaanse watten makers zijn door dezelfde vader lijke schrikreactie gegrepen en proberen de golf van drug gebruikers in te dammen door nieuwe, stringente verboden. Nuchterder geesten weten, dat verboden niet meer zullen helpen. Drugs hebben hun intrede ge daan in de Amerikaanse maat schappij en zij kunnen niet meer worden uitgesneden uit het lijf van de samenleving En wait voor Amerika geldt, geldt, zij het (nog) ên mindere mate voor de andere westerse landen- Een uitspraak van de Amerikaanse psycho- Parma coloog dr- L. Hollister: „Voor het eerst heeft ,.pot" (slang voor marihuana) zich ingegraven m oreae maatschappij. Vele mM- joenen gebruiken het en we hebben het punt bereikt, waar van geen terugkeer mogelijk is". De schrik is in de Amerikaanse benen geslagen en de overheid heeft een „Operatie onder schepping" van start laten gaan, met het doel, de drugbron en met name de marihua nabron, dicht te gooien. Maar de stroom marihuana, die vanuit Mexico de VS bmnenspoel:kan niet worden ingedamd- Verleden jaar kwam 1200 ton marihuana uit Mexico de Amerikaanse grens over. Twintig procent van de heroïne, die in de V-S. wo-rdt gebruikt, komt zo heeft hel weekblad „Time" recentelijk be cijferd Uit Mexico. Amfetamine kan in Mexico gekocht worden zonder doktersrecept Wat de marihuana betref i: die is in Mexico evenzeer verboden als in Amerika, maar er is vrijwel niemand, die toezicht houdt op de naleving van het verbod Hel ambtenarenlegertje is te klein en bovendien omkoopbaar. En geld om ambtenaren om te kopen hebben de illegale marihuana- boeren voldoende een akker hennep, waarvan als alles mee loopt. vier keer per jaar geoogst kan worden, levert vele malen meer geld op dan een akkertje over te stellen Zelfs het in vele zaken zo ver vooruitlopende Zweden is door de druggolf ver- rost en nog vóór de Amerikanen gaan panieken. Regeringsvoor stellen. daar in hel begin van dit jaar gedaan, getuigen van die- paniek: ze komen neer op een reeks krachtige verboden en straffere controles En om dat laaLste fervent door te kunnen voeren, heeft de Zweedse regering zelfs voorgesteld het telefoon- geheim in sommige gevallen op te heffen, maatregelen, waarvan H. Cohen, die recentelijk in het kwa: ge- PANIEK Velen vrezen, dait de Amerikaanse jacht op marihuana de zaak erger zal maken dan ze is. Vergeleken bij andere drugs is marihuana immers een vrij onschuldig kruid. Het minder worden van het marihuana-aanbod zal de prijs doen stijgen en de marihuana onbetaalbaar maken voor de kleine gebruiker. Dart is de reden tol ontevreden, want de kleine gebruiker zou dan wel eens terug kunnen vallen op andere drugs, die wel betaa/lbaar blijven en een degen onderzoek naar het gebruik van drugs in Nederland in maart al zei: „De punten passen in het zogenaamde morele model van de drugbestrijding. In d.t „model" is de strijd tegen het kwaad belangrijker dan de uitkomsten. Zolang er maar een voldoende aantal mensen achter de tralies van gestichten of ziekenhuizen verdwijnt, is iedereen tevreden, heeft men het gevoel, dat aan het probleem „gewerkt" wordt en vergeet men gemakshalve, dat strenge maatregelen nog nimmer hun effectiviteit _hebben bewezen. Aet feit lig! er. dat de Neder landse wet op het stuk van drug gebruik it lang niet meer „bij" is. Met de wet iin de hand kunnen hasjiesjgebruLkers vervolgd en gestraft worden, maar dezelfde wet staat rustig toe, dat (en we citeren drs- Cohen weer) „krach tig werkende middelen als dex- tromethorpam. ibogaïne, synthe- veel directere schade aaaimchten. De Amerikaanse paniekreactie moge verklaarbaar zijn, of zij verstandig is, is een tweede zaak. Hert is pijnlijk, te moeten er kennen. dat men van het pro bleem. dat niet weg te denken ge worden is, te weinig weet om er doordachte maatregelen tegen- ten slick. Voor jopffcJM vaak niet» bijzonder». ttsche cannabionolen en diverse zaden zonder hert xisdco van poli tie-ingrij pen geconsumeerd kunnen worden, terwijl aan zienlijk milder werkende stoffen als hasjiesj dit risico wel met zich brengen". Bij al deze tekort komingen constateert drs. Cohen echter het gelukkige feit. dat er in Nederland officieren van jus titie zijn, die rich over het hasjiesjgebruak laten voorlichten, waardoor hun oordeel over terechtstaande gebruikers heel wat milder wordt- Verleden jaar is door het be stuur van de nationale federatie voor geestelijke volksgezondheid aan een aantal deskundigen de vraag voorgelegd of de hulp verlening ten behoeve van aan verdovende middelen verslaafden in Nederland kwantitatief en kwalitatief voldoende is ge waarborgd. Een werkgroep onder leidiing van prof dr W. K van Dijk, hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Groningen, heeft bij dat onder zoek geconcludeerd dat voor de 'nabije) toekomst ï-ekenmg ge houden moet worden met een veel gevarieerder gebruik van roesmiddelen dan voorheen, maar ook met voor de hulpverleners nieuwe subculturele verschijn selen. Sooiaal-psychologische en sociaal-culturele faoloren. die hierbij een belangrijke rol spelen, vragen dringend om een onder- roek. aldus deze werkgroep De werkgroep is tot de over tuiging gekomen, dat in Neder land de medisch-.sociale consul tatiebureaus voor alcoholisme, mils aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, de beste moge lijkheden bieden voor hulp verlening aan de overtreders van de (achterlopende) Opiumwet- In Amsterdam is de directeur an de Jetlinekkliniek van het Amsterdamse consultatiebureau voor alooholisme, de heer Krauweel, reeds enkele jaren bezig met de verpleging van aan drugs verslaafden, die de „rode lijn" gepasseerd zijn. Hij heeft nu een eigen „kliniekje" voor drugpatiënten en hij is geenszins bereid zich aan te «luiten bij degenen, die de Opiumwet nie! van toepassing willen zien op het gebruik van hasjiesj en mari huana: „We weten er eenvoudig nog te weinig van". Hij is ook nog lang niet van mening, dat hasjiesj- en marihuanagebruik een vrij gewone zaak is, die niet tot erger leidt. De patiënten, die hij in zijn kliniekje krijgt, zijn gebruikers van alles en nog wat, maar hij weet, dat velen van hen met het „onschuldige" hasjiesj zijn begonnen. Zijn ervaring: „Hasjiesj en marihuana zijn gif tige stoffen, waardoor je in de knoei kunt komen en als iemand neiging tot depressies heeft, dan wordt dat bij gebruikers van deze sloffen gestimuleerd". DEINING Hasjiesj en marihuana: vormen zij een bedreiging voor de volks gezondheid, of behoren zij tot de „verschijnselen" van een nieuwe cultuur, waar men voorlopig geen min of meer gemakshalve onder het strafrecht weg wil stoppen? De geschiedenis keni vele vooibeelden van zulke nieuwe „verschijnselen". die grote deining hebben verwekt, maar die later algemeen aan vaard werden Over zon „stuff" lezen we in een handboek, dat nog in liet begin van deze eeuw gebruikt werd op de universiteit van Cambridge: „De lijder beeft en verliest de controle over zich zelf. Hij heeft vlagen van op winding en neerslachtigheid- Hij ziet er verwilderd uit. En zoals het bij meer van zulke stoffen gaat: een toediening van een nieuwe dosis geeft de lijder enige verlichting, maar ten koste van nog meer ellende in de toekomst' De „stuft" waarover de samen steller van dit handboek zulke boze beelden ophing, was: koffie. Overigens had men ook iets tegen thee: ,,'Oieegehruik leiden tot nachtmerries n nllua- lensiteit. Sommige lijders ver liezen zelfs de macht over hun stem. Een bepaalde theesoort kan de lijder tot een zeer diepe neer slachtigheid brengen, zozeer zelfs, dat zijn beate jaren verloren gaan". Het loog er niet om en het is opvallend, hoezeer de hier gebruikte terminologie lijkt op die. welke tbans wordt gebruikt met betrekking tot hasjiesj en marihuana. De geschiedenis van het gebruik van tabak nu een algemeen aanvaarde kwaal, hoewel men er de tragische afloop wel degelijk van kent kent een nog straf fere terminologie. Verbouwers en gebruikers van tabak werden in de zeventiende eeuw uit Japan verbannen; in Perzië werd in diezelfde tijd tabaksgebruik be straft met marteling en vaak met onthoofding. De heerser van Hindcestan liet ook in die eeuw een oekase uitvaardigen, waarin hij het tabaksgebruik verbood, „omdat het roken van tabak een zeer slechte uitwerking heeft ge had op de lichamelijke en gees telijke gezondheid van zeer vele gebruikers"- Overtreders van het verbod werd het roken voor de toekomst onmogelijk gemaakt: de beul sneed hen de lippen af. Is hasjiesj of marihuana een nieuw soort „koffie", een ander soort „tabak"? Nederlandse drug deskundigen zoals drs Cohen en dr O. de Vaal hebben er al lang van gezegd dat hasjiesj of mari huana niet verslavend werken, maar dat de straffe wetgeving daartegen berust op taboc-s, my thes en massale vooroordelen, waardoor het gebruik van deze soft-drugs in de sfeer van de onderwereld terecht is gekomen, /.ij zijn zelfs van oordeel, dat „milieuverslaving" in dil opzicht meer veroorzaakt wordt door de houding van de maatschappij dan door de „macht" van de hasjiesj WIJDE VLUCHT Hasjiesj en alcohol schijnen wat hun bedreiging voor de mens be treft, op hetzelfde vlak te liggen. Zelfs hun effecten zijn gelijk Belde veroorzaken in „nor male" gevallen, een gevoel van rust en euforie. Ervaren hasjiesj- gebruikers nemen het gif zoals „ervaren" drinkers een borrel nemen alvorens zij aan een be langrijke zaak beginnen. Het is daarom niet verwonderlijk, dart vooral in kringen van jazzmusici het roken van „reefers" een wijde vlucht heeft genomen: zij voelen zich bij hun spel minder geremd en produceren improvisaties, waartoe zij zonder het „stickje" waarschijnlijk niet in staat zouden zijn geweest. F.r is nog een over eenkomst het gebruik van hasjiesj is een sociale zaak, zoals jok het gebruik varn alcohol een sociaal gebeuren is: het samen hasjiesj roken zou hetzelfde kunnen zijn als hiet samen een borrel of een glas bier drinken bij een gezellige bijeenkomst. Mot nadruk: zou het kunnen zijn- Want bij alle vooruitstrevende ■ommervtaren en opvattingen over het gebruik van hasjiesj blijft de waarschuwing van de heer Krauweel staan: we weten er niet genoeg van. De duivel van de alcohol is bekend, de hasjiesj- duivel daarentegen kan nog een paar gevaarlijke eigenschappen hebben, die hij nog met heeft blootgegeven TOEGENOMEN Hoe is momenteel de situatie in Nederland? Recentelijk heeft drs. Cohen over het gebruik van drugs in Nederland een studie gepubliceerd, waarin hij tot de conclusie is gekomen, dat er van een werkelijk gevaar van een stijgend druggebruik in Neder land geen sprake is, hoewel het gebruik van de vier voornaamste stoffen (hasjiesj. LSD, opium en amfetamine) sedert I960 genomen. Hij schat het aantal Nederlanders, dat meer dan een keer di-ugs gebruikt, op 13.5ÜI) (ut 24.500- liet aantal verslaafden (dus zieken) gaat volgens hem de leeftijd van de gebruikers ligt .">00 niet Ie box en. De gemiddelde .leeftijd van de gebruikers ligt •wider de vijfentwintig jaar; vol gens drs- Cohen loont d:t aan. •lat het om een lijdelijke fa ze in het leven gaal. Na hel dertigste Jaar neemt het gebruik van drugs srterk ar.'Hij voert hert ge bruik van drugs door jongeren nok voor een gedeelte terug op. de experimenteel-lust, die de jeugd nu eenmaal eigen is en boxendien ziet hij de aantrekke lijkheid van het verbodene als een van de redenen, waarom de jongelui diugs gaan gebruiken. „Naast de „geestverruimende werking", zo zegt hij, „spelen de maatschappelijke afkeuring van het gebruik en het feit, dat men de drugs meestal samen met an deren gebruikt (de sociale factor) een beslissende rol"- Hef onderzoek, dat in de Jaren 19671968 door drs. Cohen is gehouden onder een groep van 958 gebruikers, heeft aangetoond, dat velen met het gebruik op houden na verloop van tijd. Eventueel voortgezette kennis making houdt niet Ih, dat hol gebruik regelmatig wordt, zo zegt drs. Cohen. „Op de meeste personen", aldus de studie van drs Cohen, „die reeds drugs gebruiken, maakt hert besef dat het middel verboden is. of de waarschuwingen in de peis geen indruk. Ook de opneming van LSD in de Opiumwet heeft de .stijging van het LSD-gebruik niet kunnen tegenhouden De strafrechtspleging geeft aan het Meningen over gebruik van verdovende middelen lopen uiteen gebruik van drugs boxendien de extra aantrekkelijkheid van het x urbodene- Drs. Cohen Ls van oordeeldat het ongeremd gebruik xan slaap middelen en tranquillizers een v-eet groter probleem in Neder- lard u dan het illegale drug gebruik. .Milieuverontreiniging en alcohol richten meer schade ••an", zegt hij. Wat het aspect van d= x eralavmg betreft, heeft drs- Cohen geen catastrofale zaken ontdekt; „De verslaving is maar een klein aspect", meent hij, „maar daar i* de hele zaak tot dusver aan op gehangen In de groep drug gebruikers vinden \x-e ongeveer twee procent verslaafden. Dat is evenveel of zelfs minder dan het percentage verslaafden in de alcohol sector"- De meeste door drs, Gohen geënquêteerde ge bruikers hebben hun ervaringen (vooral met hasjiesj) „prettig" genoemd. Drs. Cohen heeft echter ook gezien, d»t gebruikers x'an drugs het niet bij het gebruik van ^eii bepaalde stof laten- En hier lopen zijn opvattingen weg van die x-an andere ondci zoekers, bij voorbeeld in Amerika, die zeggen lat de druggebruiker niet vol doende heeft aan een bepaalde uof. maar geleidelijk aan be- loefte gevoelt aan sterkere mid- ielcn „Hel heeft niets met zo n ..cteic behoefte te maken", ncent drs. Cohen, „het zit in de 'eer, waarin het druggebruik -.cdwongen is Wie drugs gaat gebruiken en dus tegen dc wet 'nat handelen, ontsluit \-oor zich zelf een illegaal gebied, waarop nen gaat deelnemen aan een mbcultuur, waarin die sterkere middelen nu eenmaal voorhan den zijn". Hel valt, zegt dra. Cohen, „allemaal wel mee, al» men de risico's maar in het oog houdt en die zijn er zeker. Wan neer de markt voor hasjiesj slechter wordt door een ver mindering x an het aanbod (wan neer de politie weer eens een voorraad heeft ontdekt en in be- ^Ocriomen) TSSflTT Tiet voor, <fal gebruikers alleen al omwille van het experiment naar gevaarlijker stoffen grijpen, die ze niet ken nen, maar die ze ook wel eens •villen proberen". RISICO Het gebruik x an bepaalde drugs zoals hasjiesj, hoeft niet ge vaarlijk te zijn, zegt drs- Cohen, maar hel kan het wel zijn en dan gaat het leiden tol de verschrik kelijkste zaken Misbruik van drugs komt in ons land vooral x-oor op het stuk x%an opium en op het stuk van injecteren met allerlei zaken, waarvan de ge bruiker op geen stukken na ver moedt, aan welk risico hij zich bloot stelt. Dc vier- tot vijf honderd Nederlanders, die „drug- pait-lënt" zijn, moet men dan ook onder de opiumschuivers en fveroïne-inj ecteerders zoeken Geen paniek dus nog in Neder land. maar wel de noodzaak van -cn overheidsbeleid, dat inspeedt op de onloochenbare en nlert meer wegdenkbare aanwezigheid vam nieuwe „genotmiddelen" in een nieuwe cultuur. Ook Nederland heeft wat dart betreft hert punt be reikt, waarvan geen terugkeer mogelijk ls- JOS VEUGELERS Zo gaat Zwitseiland het gebruik van drugs legen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11