Beslissing celibaat kort na zitting pastoraal concilie Bezoek aan Nederland voor pres. Heinemann ontroerend ntik? Hansen WEEKBLAD „SPIEGEL" PER 1 JAN. OPGEHEVEN Westland en Den Haag ontving Duitse gasten Onderzoekcollege gewenst naar achtergronden van bedrijfsfusie Gratie voor studenten in Beverwijk EEG-gesprek Luns en Schul Minicliiello wordt niet uitgeleverd Gezakte leerlingen protesteren bij minister De strijd tussen Dobbelsteen en Plak woedt voort. Wordt 'kaas uit het vuistje'door broedertwist verscheurd? WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 DE T.F.TDSE COURANT PAGINA 5 Overtuiging priesterberaad (Van een onzer verslaggevers) DOORN Zeer spoedig na de zitting van het pastoraal concilie in jan aanstaande zullen de bisschoppen hun beleid inzake het priestervraagsluk, in clusief de celibaatsverplichting, uitspre ken. Tot die overtuiging is het nationa le priesterberaad in Doorn, als laatste voorbereiding vanwege de priesters op het pastoraal concilie, gisteren gekomen toen de practische problematiek rond de ambtsvervulling besproken werd. Hard nekkig heeft het priesterberaad ernaar gestreefd, een handreiking te bieden. Een handreiking aan het concilie voor de weg die het dient te gaan wil het geen theologisch debat worden dat eindeloos kan duren, omdat het op dit moment nog ondoenlijk is tot een afgeronde theologie over de priester te komen. Tevens een handreiking aan de bisschoppen, die hen kan helpen bij het nemen van be leidsbeslissingen. Het is de tweede dag van het pries terberaad soms rumoerig toegegaan. Tot ontploffingen is het echter niet ge komen. De twee groepen die zich maan dag al aftekendeneen die direct to.t han delen wil overgaan en een die veront rust over de gang van zaken primair behoefte heeft aan een theologische fun dering van het ambt, hebben in een sfeer van respect en vertrouwen met el kaar gediscussieerd. Nadrukkelijk heeft het priesterberaad ADVERTENTIE meesterlijk mix< (Bij uw slijter/wijn! WAGENINGEN (ANP) Het geïllu streerde weekblad „Spiegel" zal met in gaing van januari 1970 zijn verschijning staken. De directie van N.V- gebr. Zomer Keunings uitgeversmaatschappij te Wageniingen heeft hiertoe „zeer ongaarne na een uitvoerig beraad besloten", aldus een communiqué. Aangezien het advertentieaanbod bot ver beneden het reële minimum was gedaald, waardoor de redactie over onvoldoende middelen zou komen te beschikken om de kwaliteit van het blad, die haar voor ogen stond, te handhaven, is de expolibatie van het weekblad niet langer verantwoord de celibaatskwestie niet willen losmaken uit de gehele kerkproblematiek. Het be raad echter heeft zich er, op 'n deelne mer na, unaniem voor uitgesproken, dat de bisschoppen, na het overleg met de hele kerkprovincie in het pastoraal con cilie, spoedig klaarheid moeten brengen omtrent de pluformiteit van het ambt waarbinnen plaats is zowel voor de ge huwde als de ongehuwde man. Voor- en tegenstanders van de celibaatsverplich ting vinden de oplossing in dit slepende en krachten verspillende vraagstuk op korte termijn noodzakelijk. De bisschop pen zijn dezelfde mening toegedaan. Voor de septuagintgroep is nu het breekpunt aangebroken. Altijd heeft hij zich ingezet om de onvrijheden in de Kerk aan de kaak te stellen. Men rede neert: hoe kan de Kerk over humanise ring en bevrijding van de mens spreken als zij zelf in veel opzichten onvrij is? Het punt van de celibaatsverplichting zal tussen nu en uiterlijk een half jaar principieel opgelost zijn (wellicht aan vankelijk via experimenten in parochies waar geen bezwaren bestaan tegen ge huwde ambtsdragers). Joost Reuten: ..Nu zullen wij ons op andere onvrijhe den gaan werpen, zoals de plaats van de vrouw in de Kerk, de huwelijksbele ving, Kerk en industrie etc Ook de woordvoerder van de meer be houdende groepen „waarheid en leven" en „katholiek leven", deken Joosten uit Echt, stelt zich over de verhoudingen in het beraadopnieuw vragen. Hij zelf meent, dat hij ongeveer 1.500 priesters vertegenwoordigt ,,Hel spijt me dan ook", zo merkte hij na afloop van het priesterberaad op. „dat ik in Doorn geen duidelijke representatie van alle pries ters heb gezien als ik inderdaad 1.500 representeer, is een vertegenwoordiging van drie uit mijn richting op 50 in to taal toch wel wat vreemd". Tijdens het priesterberaad heben ve len hun bewogenheid ten aanzien van de parochianen getoond: men vroeg om een heldere begeleiding ook vanwege de bis schoppen, en een voorbereiding op even tuele beleidsbeslissingen in de loop van iet volgend jaar. Deken Joosten: ,Ik denk dat in de parochies een kleine minderheid tot de progessieve richting behoort. En laten we de overgrote groep dan zo maar aan zijn lot over?" Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Duitse bondspresi dent Gustav Heinemann heeft gister avond tijdens een galadiner in het Delftse Prinsenhof het standpunt van de Neder landse bevolking ten aanzien van de ont wikkelingshulp geroemd. „De grootmoe digheid waarmee Nederland andere vol keren die in nood zijn helpt, spreekt voor zichzelf, spreekt voor de grote morele kracht van uw volk", aldus de heer Hei- Zijn bezoek aan Nederland was voor hem ontroerend, zei hij. Hij voegde hier aan toe het verleden niet te willen mas keren. „Wij moeten echter, zo geloof ik, gemeenschappelijk onze taken voor de toekomst benaderen", aldus de bondspre sident. Premier P. J. S. de Jong zei, dat we niet in zelfvoldaanheid tevreden moeten zijn over wat er, wat betreft de samen werking, is bereikt. „We moeten blijven ijveren voor een gestadige verdieping van onze wederzijdse vriendschap", aldus de premier. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren in Bonn tegenover de sociaal-democratische fractie zijn waardering uitgesproken over het feit, dat president Heinemann bij zijn bezoek aan Nederland zijn ambt in zo grote mate in dienst van de verzoening stelt. „Even zeer dankbaar valt waar te nemen, wat tijdens dit bezoek van Nederlandse kant gedaan wordt om beide volkeren met el kaar 'n nieuw hoofdstuk in de geschiede nis van hun betrekkingen te laten op slaan", aldus Willy Brandt. Vanochtend heeft president Heinemann, in gezelschap van koningin Juliana een bezoek gebracht aan het Westland. Om tien uur kwam het gezelschap aan bij de Ceöperatieve Westlandse Snijbloemen veiling in Honselersdijk. De hoge gasten werden onder meer ontvangen door Naaldwijks burgemeester P. W. Hordijk. Het dochtertje van de bedrijfsleider van de veiling, de 6-jarige Jenneke van den Ende. bood koningin Juliana bloemen aan. D heer A. van der Valk, voorzitter van de Raad van Bijstand, gaf een korte uit eenzetting van de gang van zaken bij de veiling. Nadat de hoge gasten een ge deelte van de veiling bijwoonden werd een rondgang door het veilingcomplex gemaakt. Tijdens de veiling zongen de aanwezige kooplui het Feijenoordlied „Geen woorden maar daden". De heer Heinemann vertrok hierna naar de Driitse school aan de Haagse Van Stol'kweg. Na een verwelkoming door de directeur van de school zongen de leer lingen en werd een gedicht voorgedragen. Voordat het gezelschap naar het Neder lands Congresgebouw ging, waar het noenmaal werd gebruikt, bezocht presi dent Heinemann nog de in aanbouw zijn de Duitse sohopl aan de Van Bleiswijk straat in Dén Haag. Mevrouw Heinemann bracht 's mor gens een bezoek aan het Nederlands Zee hospitium van de Sophiastichting in Kijkduin. Na een rondgang door het Zee- De Nederlandse regering bood gister avond president Heinemann en z\jn echtgenote een galadiner aan. Links op de foto de heer Heinemann. met naast hem koningin Juliana Rechts mevrouw Heinemann, geflankeerd door premier De Jong. hospitium bezocht mevrouw Heinemann de Madurodammanege voor gehandicap ten aan de Haagse Daal en Bergselaan. Na het noenmaal gebruikt te hebben in het Congresgebouw stond een ont vangst in de Witte Sociëteit op het pro gramma. Hier begon vanmiddag om kwart voor vijf een receptie van de Duitse ambassadeur in Nederland voor elfhonderd genodigden. Invloed parlement onvoldoende op gebied van bestuur en van wetgeving (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN' De meerderheid van de leden van de Eerste- en Tweede Kamer acht de invloed van het parlement onvoldoende op het gebied van het bestuur en dat van de publieke uitgaven, maar voldoende op het gebied van de wetgeving. Dit is gebleken uit een onderzoek dat door dc faculteit der rechtsgeleerdheid van de Leidsc univer siteit is ingesteld onder Kamerleden. De resultaten van dit onderzoek werden gisteren bekend gemaakt tijdens een openbare les. waarmee dr. N. Cramer in Leiden het ambt van gewoon lector in de parlementaire geschiedenis aan vaardde. Uit het onderzoek bleek voorts dat de meerderheid van de Kamerleden van de A.R., C.H.U. en V.V.D vond dat de invloed van het parlement op het bestuur voldoende is. terwijl de meeste K.V.P.'ers en Kamerleden van de oppo sitie dat niet vonden. 61 van de Kamerleden vindt dat het de taak van de regering is het beleid te bepalen en de taak van het parlement het beleid te beoordelen. 17 "r vindt dat het parle ment de hoofdlijnen moet bepalen en dat de regering die dan moet uitvoeren. Tweederde van de ondervraagde Kamer leden meende dat het juist Is als ministers moties naast zich neer kunnen leggen. Actie van BBK bij eerste paal voor Van Goghmuseum AMSTERDAM (ANP) Door Jaap j Wagemaker, winnaar van de staatsprijs 1966 voor beeldende kunst is de eerste paal geslagen voor het rijksmuseum Vincent van Gogh. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk had enkele autoriteiten uitgenodigd voor een samen komst na het officiële gebeuren. Er is niets van gekomen. Reeds voor het slaan van de eerste paal had de BBK-aktie zich van het gebeuren meester gemaakt. Een groot afgesneden oor, citaten uit brieven van Van Gogh en demonstratieve leuzen begeleidden de door een fikse sneeuw bui overspoelde markering van het be gin van de bouw van 't nieuwe museum. Toen de kunstenaars nogal luidrichtig bezit namen van het testaurant werd be sloten alle verdere programmapunten af te gelasten. Motie ingediend door Kamerleden Goudzwaard en Nelissen (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG De Kamerleden Goud zwaard (AR) en Nelissen (KVP) hebben gisteravond in de Tweede Kamer b(j de behandeling van de begroting van Econo mische Zaken een motie ingediend, waarin gevraagd wordt een college van onderzoek naar dc achtergronden van fusies in te stellen. In dit college zouden Kamerleden en vertrouwensmannen uit het bedrijfsleven, dus ook van de werk nemers. moeten worden benoemd. De heer Goudzwaard zei dat grotere openbaarheid gewenst is over de wijze waarop bedrijfsfusies tot stand komen. Het college zou gerechtigd moeten zijn mensen over fusies te horen. De ïesul- taten van een dergelijk onderzoek zou den dan openbaar moeten worden ge maakt, zodat de sluiers over de econo mische machtsvorming wat worden opge licht. Verbaasd over deze motie toonde zich het Kamerlid Janssen (Politieke Partij Radicalen). Deze partij heeft onlangs epn voorstel ingediend, waarin gevraagd werd naar een parlementair onderzoek naar de economische macht. Dit voorstel werd echter afgewezen, met name ook door de KVP-fractie, die de thans inge diende motie wel steunt. De heer Goud zwaard merkte naar aanleiding hiervan op dat het PPR-voorstel te beperkt van opzet was. Het betrok het bedrijfsleven niet bij het onderzoek. De Tweede. Kamer toonde zich vrijwel eensgezind over de noodzaak de kraan van de stimuleringspremies voor in dustriële uitbreidingen in het noorden, oosten en zuiden van het land open te houden. Minister De Block had de pre mie met ingang van 1 januari willen verminderen van 15 tot 10 procent. Dat vonden de oppositie en de regerings partijen onverantwoord. Nauwelijks enige kans maakt een mo tie van de socialist Lems om bedrijfs fusies en -concentraties aan goedkeuring van de overheid te onderwerpen. Voorts werd m de Kamer extra aandacht ge vraagd voor de positie van de scheeps bouw. Volgens de heer Nelissen (KVP) dient de zogenaamde rente-overbrug gingsregeling. waarbij subsidies voor de hoge top van renten wordt gegeven, Ie worden aangepast. Een andere mogelijk heid was volgens hem om tien procent subsidie te geven op scheepsbouwordei s. BEVERWIJK (ANP) In het conflict aan de katholieke pedagogische academie te Beverwijk, waar zich, doordat een tweetal leerlingen van de school was weggestuurd, een groep studenten had afgescheiden en een alternatieve acade mie had gevormd, is een nieuwe situatie Drs. Th. Hadderingh, plaatsvervangend inspecteur der kweekscholen, die als rijksbemiddelaar optreedt in dit conflict, heeft een voorstel van de katholieke pedagogische academie overgebracht i naar de alternatieve academie, welk voorstel de uiterste concessies inhield, waartoe het bestuur van de katholieke i pedagogische academie bereid was. Het bestuur wilde de twee weggezonden stu denten gratie verlenen. Het woord gratie j betekent in dit verband, dat de beoor deling van de gepleegde feiten door het bestuur als juist wordt gehandhaafd, j maar dat de gevolgen van deze beoorde ling worden weggenomen. DRS B. GOUDZWAARD De Nederlandse en Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken Luns en Scheel voor het begin van van de besprekingen, die zij gisteren gevoerd hebben. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De EEG-top die vol- j gende week in Den Haag bijeen komt moet een nienwe stimulans geven aan de Europese eenheid. De Europese lei der* zullen in ieder geval met concrete uitspraken moeteu komen. Met deze woorden steldo minister Scheel, de nieuwe Westduitse minister van Buiten landse Zaken, zich gistermiddag in Den Haag voor na besprekingen met minis ter Luns. Ilü gelooft, zei hij in Den Haag, dat deze topconferentie een zeer gewichtig moment is In de Europese geschiedenis. De Duitse minister was in zijn uit spraken over de EEG veel duidelijker, dan onlangs de Franse minister Schu mann van Buitenlandse Zaken. Deze bleef na besprekingen met minister Luns hoffelijk Frans maar erg vaag over hel tijdstip waarop dc EEG- onderhandelingen over de toetreding van Engeland zouden kunnen beginnen. Minister Scheel zei gisteren onder meer dat het gesprek zeker in het voorjaar geopend kan worden. „Bovendien", aldus de Duitse minis ter. ..moeten er binnen de EEG ook zo snel mogelijk financiële regelingen tot stand komen die mede door eventuele nieuwe landen onderschreven kunnen ROME (AFP) De tot Amerikaan genaturaliseerde Italiaan Raphael Mi- nichielio, die over de hele wereld op- ding verwekt heeft met het kapen van een vliegtuig, dat hü van Califomic naar Rome dwong, zal niet worden uitgeleverd tan de V.8. (Van onze correspondent HEERDEN Negentien leerlingen die dit jaar zakten voor het eindexamen timmer man aan de Ileerlcnsc lagere technische school zijn in verweer gekomen- Zij heb ben een brief aan minister Vcringa gestuurd waarin zü protesteren tegen dc uit slag van het examen en een herexamen op 15 december in de streekschool in Roermond eisen. De brief van de actiegroep oostelijke mijnstreek de 19 gezakte leerlingen is mede-ondertekend door het district Heerlen van de Katholieke Werkende Jeugd- Volgens de gezakte leerlingen, die zich tot de K.W.J. hebben gewend opdat hun actie resultaat zal opleveren, is het onmogelijk dat slechts 5 leerlingen in een klas kunnen slagen. De brief is ook verzonden naar het schoolbestuur en de directie van de school. De leerlingen die niet vernomen hebben waarom zij gezakt zijn, wijzen het argu ment van de directie „dat de klas te slecht" was al en zijn van oordeel dat de meeste leeringen het examen hadden kunnen halen. De brief aan de minister wijten zij het groot aantal gezakten o-a. aan de leraren en de directie. Volgens de „19" bereidden de leraren de lessen niet voor en liet de uitleg te wensen over, de werk begeleiding zou nihil zijn en de opgaven zouden niet gecontroleerd worden- Dat er j zoveel timmermannen zouden zakken, wat de leraren al enige maanden voor het I examen gezegd hadden, zou ook te zoeken zijn in het feit dat er slechts 11 nieuwe j leerlingen voor het vak timmeren voor het schooljaar 19691970 zijn aangemeld. PREMIER DE JONG: Oplossing conflict Vietnam ligt in waarborg recht op zelfbeschikking DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de aangewezen weg om tot beëindiging van het Vietnam- conflict te geraken gelegen is in een door partüen overeen te komen politieke rege ling, waarbij het zelfbeschikkingsrecht van het Vietnamese volk wordt gewaar borgd. Dit schrijft minister-president De Jong aan de Tweede Kamer in antwoord op een verzoek Van drs. J. M. den Uyl. fractievoorzitter van de PvdA. De regering is overtuigd van de op rechte wens van de regering der V.S. een dergelijke politieke oplossing tot stand te brengen. Zij baseert deze over tuiging zowel op de in concrete feiten duidelijk waarneembare lijn in de poli tiek van de V.S., op openbare uitspraken van de Amerikaanse leiders, alsmede op hetgeen de Amerikaanse regering langs andere weg kenbaar heeft gemaakt. De regering voelt tot haar spijt ernstige twijfel t.a.v. de vraag of er in Hanoi van een even grote bereidheid tot een nood zakelijk compromis sprake is. Mocht die al bestaan, dan heeft de regering van Noord-Vietnam hiervan geen blijk ge geven op een wijze die een vreedzame oplossing, het behoud van het recht op zelfbeschikking, naderbij heeft gebracht. Onder deze omstandigheden heeft de regering begrip voor het niet aanstonds volledige terugtrekken van de Ameri kaanse troepen, maar door het tempo van 'n gefazeerde terugtrekking invloed uit te oefenen op het bereiken van een oplossing. Belastingtoeslag in Ver. Staten ver lengd WASHINGTON (Rtr) De Ameri kaanse Senaat heeft toestemming ver leend voor handhaving van de toeslag op de inkomstenbelasting van particu lieren en ondernemingen in de Verenig de Staten tot 1 juli van 't komende jaar. De toeslag bedraagt tot 31 december a s. tien pet en wordt dan vijf pet. Dat is voorgesteld door de regering Nixon. Een amendement op een wetsvoorstel tot be lastingherziening dat de toeslag op 31 de cember zou hebben doen verdwijnen werd met 49 tegen 2 8stemmen verworpen. (ADVERTENTIE) De aanhangers van de Dobbelsteen beweren dat het onbeschaafd is om grote plakken kaas in gezelschap te nuttigen. 'Zelfs in het bijzijn van je eigen vrouw hap je niet in een brok- uit-het-vuistje', zeggen ze, 'men pakt.met duim en wijsvinger een elegant blokje'. De aanhangers van de Plak daarentegen beweren dat het een goed recht van de man is om een viriele, duimsdikke plak voor zich op te eisen. Een vrouwelijke Plakster meldt: 'Wat moet m'n man met zo'n miezerig stukje? Bij een groot glas pils krijgt-ie van mij een forse réép kaas.' De strijd woedt voort. We wachten tot de eerste kaasfabriek bezet wordt door opstandige rebellen, de kaas in de vuist. Zal het een dobbelsteen of j een duimsdikke plak zijn?

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5