MASSAMOORDEN IN VIETNAM KOMEN VOOR DE KRIJGSRAAD december- voordeel MAAN EEN FOSSIEL VAN DE MELKWEG? Zo hard als glas en kern massief? Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Getuige van massamoord: „Het waren mannen, vrouwen en kinderen' Importeur Rijam van Caran d'Ache neemt kleurpotloden terug Kaap Kennedy straks weer Canaveral? Moordenaar Tom Mboya opgehangen Calley kan doodstraf krijgen Actiecentrum vraagt bredere bezinning 3dagen gratis reizen Rudolf Hess in ziekenhuis opgenomen Sovjet-Unie en Veren. Staten bekrachtigen non- proliferatie DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 fVan onze redacteur wetenschappen Anthony Tucker) LONDEN De maangong kon nauwelijks op een beter moment voor de NASA geklonken hebben, hoewel het niet helemaal onverwacht kwam, dat de maan 44 minuten natrilde door de klap van neerstortende maansloep Intrepid, bevestigden deze langdurige trillingen min of meer bestaande theorieën. De maan is niet alleen hard, maar als prof. Zdenek Kopal van de universiteit van Manchester het bij het rechte eind heeft, is zij tussen de 1000 en 10.000 maal zo hard als de aarde. Dit is een opzienbarende schatting en het zorgt ervoor, dat alle wetenschappelijke belang stelling zich weer op de maan richt, nadat men een beetje teleurgesteld was in de wetenschap pelijke resultaten van het maanonderzoek. De serie Apollovluchten, die nu tot en met Apollo- 21 goedgekeurd zijn schenen, na het vertrek van Conrad, Gordon en Bean weinig uitzicht meer te bieden. De toestand is nu, wetenschappelijk ge zien beter en daarom ook politiek gezien want het congres wil graag een rechtvaardiging zien voor het dure Apolloprogramma. Men vindt nu dat Apollo door moet gaan om de vragen, die opgeworpen zijn, op te lossen. Een Interpretatie van de seismische trilling luidt niet alleen dat de korst van de maan hard is ais glas en waarsohijnlijk homogeen, maai- dat zij helemaal massief is. Dit zou een klap betekenen voor die genen, die nog steeds levende of dode maanvulkanen hopen te vinden. Als we weten dat de leeftijd van de maan onge- geveer 4 miljard jaar is, zoals bleek uit de stenen die de Apollo 11 meebracht, dan kan zij nooit een gesmolten kern hebben gehad. De wai-mtegeleidingscapaoiteit van cili- caat is zo klein, dat de maan gewoonweg geen tijd zou hebben gehad om af te koelen en daarom nu niet haar vrijwel totale afwezigheid van inwendige ver damping zou kunnen vertonen. Sommige astronomen, waaronder prof. Kopal hebben er reeds op gewezen dat de merkwaardige concentraties van massa bij het oppervlak van de maan de mas- s zeer sterke en ongewoon harde structuren doen veronderstellen. Dit wordt niet onderschreven door NASA-experts. Voordat men bij de NASA al te snelle conclusies trekt, bestudeert men de pro blemen van de mascons zeer voorzichtig. Op grond van bewijzen, d.wz. de meting in verschillen in snelheid van voorwerpen een baan om de maan. kan alleen ge zegd worden, dat er plaatselijke onregel matigheden bestaan in het zwaartekracht veld van de maan. De redenen hiervoor, de opbouw, en de tijdsduur waarin ze be staan hebben, zijn problemen die nog niet beantwoord kuirnen worden. Maar als men de hardheid van de maan en de afwezigheid van een dichte kern aanvaardt, dan doen zich onmiddel lijk andere problemen voor. Het onder zoek van maanrotsen heeft de aanwezig heid van radio-actieve elementen aange toond zoals potassium- en uranium- isotopen die als zij in gelijke hoeveel heden in de gehele maan aanwezig zouden zijn. voldoende inwendige vertiittdng zou- ADVERTENTIE) j Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! -v voordelig A uit met NS Het i kin deren". Dit zei gisteravond ex-soldaat Paul Meadlo in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisiemaatschappij C.B.S. over de massamoord op dorpe lingen in Vietnam. Meadlo zei dat de Zuidvietnamezen bijeen waren gedreven en dat een of ficier de militairen gelastte hen te d- den. Toen hij en andere soldaten de order niet opvolgden, vroeg de offi cier waarom zij niet schoten en voeg de daaraan toe: „Ik wil ze dood heb ben". De officier liep daarop enige passen terug en opende het vuur. De soldaten hadden toen zijn voorbeeld gevolgd en Meadlo vertelde dat hij vier houders met elk 17 patronen door zijn M-16 geweer had gejaagd. „Ik heb er wellicht tien tot vijftien ge dood. Het waren mannen, vrouwen en kinderen". Op een vraag waarom hij toch had geschoten, zei Meadlo dat hij opdracht had gekregen en op dat ogenblik te hebben geloofd dat hij het juiste deed. „Het was omdat ik kameraden had verloren. Ik verloor een verdomd goede maat". Meadlo zei te geloven dat ongeveer 370 dorpelingen waren gedood. Er was vooraf niet over gesproken dat het dorp moest worden uitgeroeid. „Het was een van die dingen die voorko men". De compagniescommandant was bij de schietpartij aanwezig en had er op elk moment een einde aan kunnen maken. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar aanleiding van een onderzoek, verricht door de Nederlandse Consumenten Bond naar de aanwezigheid van giftig lood in gewone potloden en kleurpotloden, heeft de N.V. RIJAM in Den Haag, de importeur van het merk Caran d'Ache, besloten de eventueel nog by de detailhandel aanwezige voorraden kleurpotloden van de kleuren groen en geel, die voor 1 augustus 1969 afgeleverd zyn, terug te nemen. De detaillisten krjjgeu hierover zo spoedig mogelijk bericht. In de groene en gele potloden van Caran d'Ache, die voor genoemde datum in de detailhandel zijn gekomen zit namelijk lood in de buitenlaag van het potlood. „Alle door ons na 1 augustus geleverde potloden zijn absoluut loodvrij", zei woord voerder van RIJAM. „We bezinnen ons op het ogenblik over tegenmaatregelen. We vinden de publikatie van de Consumentenbond een beetje te tendentieus. Het lijkt nu net of het kauwen op een kleurpotlood gevaarlijk kan zijn voor de gezond heid. Nou ja, dat kan natuurlijk als je een paar honderd kleurpotloden opeet. In ieder geval zijn we met man en macht bezig om uit te zoeken aan wie we voor 1 augustus de gewraakte groene en gele kleurpotloden geleverd hebben". Naast Caran d'Ache is lood aangetroffen in de stift van gewone en aquarelpotloden van het merk Baignol en Farjon, alsmede in kleurpotloden van het merk Swan en Unicum. Naar aanleiding van de waarschuwing van de Consumentenbond heeft Bruynzeel's potloden fabriek N.V. te Bergen op Zoom per circulaire bericht, dat de door haar vervaardigde kleurpotloden loodvrij en dus gifvrij zijn. Loodvrij zijn ook kleur potloden van de merken Buffalo, Faber Castell, Hema, Lyra en Vendex. De ver werking van lood in kleurpotloden is in de warenwet verboden. den veroorzaken can de kern tot smelting te brengen. Hierbij wordt natuurlijk aangenomen, dat de geschatte leeftijd van de maan juist is en dat het oppervlaktemateriaal, dat van de eerste tocht terug gebracht werd. werkelijk representatief was. Geen van beide veronderstellingen hoeft nood zakelijkerwijze juist te zijn de opper vlakte van alle voorwerpen in het zonne stelsel, zelfs van de zon zelf, zijn en wor den nog steeds veranderd door aan groei in g en er blijft nog steeds een mo gelijkheid, dat de maan veel ouder is dan het zonnesysteem terwijl zij op de een of andere tijd gedurende een zwerf tocht door de melkweg vastgehouden werd. Dit lijkt eigenlijk onmogelijk, maar als het waar zou zijn, dan zou de maan een nog interessanter voorwerp worden dan zij nu schijnt te zijn. Zij zou een soort fossiel van de melkweg zijn. Hoe dan ook, de enige manier om al deze vragen te beantwoorden is om naar de maan te gaan en het brachten udit te vinden. Het onderzoek moet echter veel dieper gaan dat tob niu toe het geval was. De NASA heeft nu tenminste een geloof waardig wetenschappelijk doel., HK kan best zijn, dat de geleerden van NASA gingen glimlachen toen de maangong weerklonk. (Copyright The Guardian) Repatriëring van Molukkers gaat niet vlot genoeg (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens do heer Pa- sila, secretaris van het Repatriëringsco mité in Indonesië, gaat de repatriëring van Molukkers uit Nederland naar In donesië niet vlot genoeg. Vandaag zou hij naar Nederland komen om hier een bespreking te hebben met de Nederland se autoriteiten over een nieuwe repatrië ringsregeling. In Haagse kringen is men zeer benieuwd naar wat de heer Pasila veranderd wil zien. Men is hier van me ning dat het trage tempo van de repa triëring niet te wijten is aan onvoldoende faciliteiten van Den Haag, maar aan het geringe aantal inreistoestemmingen dat Djakarta afgeeft voor Molukkers die willen repatriëren. Indertijd is tussen de ministers Malik en Luns de overeenkomst gesloten dat per maand 200 repatrianten kunnen over komen naar Indonesië, maar het ziet er naar uit dat het over het gehele jaar 1969 niet meer dan 200 zullen zijn, omdat Dja karta niet meer inreistoestemmingen heeft afgegeven. Vorig jaar zijn 800 Molukkers gerepa trieerd. Volgensx de heer Pasila zouden reeds 8.000 gegadigden zich hebben laten inschrijven en op toestemming wachten. Die inschrijving geschiedt dooi de Indonesische ambassade in ons land. Komt op de ambassade de toestemming van Djakarta binnen, dan vraagt de am bassade bij het ministerie van C.R.M. de financiële faciliteiten. Deze bestaan uit 5 a 6000 gulden om bij terugkeer in Indonesië een bestaansmogelijkheid te ge- WASHINGTON (AP) Twee Ameri kaanse senatoren hebben verklaard, dat de naam Kaap Kennedy weer veran derd moet worden in Kaap Canaveral. De democraat Spessard Holland en de republikein Edward Gurney hebben hun voorstel gedaan aan de binnenlandse commissie van het Amerikaanse Senaat Zij zeggen, dat hun resolutie geens zins de naam van het ruimtevaartcen trum op Merritt Island, de John F. Ken nedy Space Center, waar de Apollo-12- astronauten opstegen, zou aantasten. "Volgens de senatoren is hun voorstel bedoeld om de historische naam van de kaap te herstellen. Deze naam komt voor op kaarten uit 1530 en zou volgens Gur ney „Misschien wel het oudste geogra fische punt in de Verenigde Staten, zeker op de oostkust" kunnen zijn. Gurney verklaarde, dat hij niet ge looft, dat wijlen president Kennedy „met zijn gevoel voor het Amerikssnse erfdeel" zou willen, dat zo'n historische naam ver loren ging. De naam van Kaap Cana veral werd in Kaap Kennedy veranderd vlak, nadat president Kennedy in 1963 werd vermoord. NAIROBI (Reuter) De moordenaar an Tom Mboya, de voormalige minister an Economische Zaken van Kenia, is op gehangen. Dit heeft een woordvoerder van de gevangenis, waar de in septem ber ter dood veroordeelde 32-jarige Isaac Njenga Njoroge gevangen zat, maandag bekengemaakt. Njorge heeft zijn on schuld gedurende het gehele proces volge houden. TWEE KINDEREN DOODGEREDEN ALTEVEER (ANP) Omstreeks kwart over vijf gistermiddag zijn in Alteveer (gemeente Stadskanaal) twee kinderen op de fiets door een personenauto fron taal geschept en op slag gedood. Het vijfjarige meisje Trudie de Wijk 1 de 8-jarige jongen Renie de Haas re in in de schemering op hun kinder fietsjes zonder verlichting links van de weg, toen ze door de automobilist E. M. uit Onstwedde, die de kinderen te laat opmerkte, werden aangereden. Vermoe delijk werd de automobilist verblind door tegenligger. De Leerhoeve en De Rijnstreek willen samen ALPHEN a/d RIJN De raad van be heer van de N.V. Veevoederfabriek en Olieslagerij De Leerhoeve te Alpihen a/d Rijn en het bestuur van de Coöperatieve Aan- en Veilkoopvereniging De Rijn streek g.a. te Woerden hebben volledige overeenstemming bereikt over een sa menvoeging van hun ondernemingen. Voor het personeel zal de fusie geen na delige gevolgen hebben. De fusie kan tot stand komen als d« in december te hou den aandeelhoudersvergadering van De Leerhoeve en de ledenvergadering van De Rijnstreek met de voorstellen akkoord gaan. Om de bereikte overeenstemming te kunnen effectueren heeft De Rijn streek een bod van 200 procent uitge bracht op de aandelen van De Leerhoeve. Kamercomm issie heeft begrip voor uitstel van huurverhoging DEN HAAG (ANP) Het voorstel van de regering, de huurverhoging van 1 januari aanstaande overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economische Raad uit te stellen tot 1 juli, heeft bij een meerderheid van de leden van de Twee de-Kamercommissie voor Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening begrip ont moet al betreurt men het dat zo snel is afgeweken van het systeem van jaar lijkse huurverhogingen. Het uitstel dient volgens zeer veel le den te worden gezien als een uitzonder lijke beslissing, die in geen geval een precedent mag vormen. Verschillende le den meenden dat de regering zich nau welijks nog op het SER-advies kan be roepen als zij op andere essentiële pun ten ervan afwijkt. Een zeer groot aantal leden informeer de of het uitstel geen funeste gevolgen voor de volkshuisvesting kan hebben, en vroeg hoe de wisselende verhogings percentages en ingangsdata der verho gingen zijn te rijmen met de door de re gering gewenste rust op het huurfront. Noorwegen: geen betrekkingen met N.-Vietnam OSLO (Reuter) Noorwegen zal met Noord-Vietnam voorlopig nog geen diplo matieke betrekkingen aanknopen. Met 64 tegen 61 verwierpen de coalitiepartijen in het parlement een voorstel voor het aan gaan van betrekkingen dat was ingediend door de socialistische oppositie. Minister Lyng stelde tijdens het debat dat erken ning van Noord-Vietnam hangende de Parijse vredesonderhandelingen niet ge schikt is. De ramen van de Amsterdamse RAI waren het strijdtoneel van een wed strijd tussen glazenwassers Winnaar werd de drieënzestigjarige Herman van Raan, die al vijfenveertig jaar lang ramen lapt. Prof. mr. A. M. de Jong overleden BLOEMENDAAL (ANP) - Op 75-jarige leeftijd is overleden prof. mr. A. M. de Jong, oud-directeur-secretaris van de Nederlandse Bank. De heer De Jong is van 1921 tot 31 januari 1959, bij de Nederlandse Bank werkzaam geweest o.a. van 1940 tot 1947 als directeur en daarna als directeur secretaris. Verder was hij lid van de beleggïngsraad en van 1931 tot 1940 buitengewoon hoogleraar aan de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam. Hij publiceerde o.a. twee delen over de ge schiedenis van de Nederlandse Bank. Prof. De Jong was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en bij zijn afscheid werd hij benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau en commandeur in de kroonorde van Bel gië. De crematie heeft in stilte plaats gevonden. Overheid en kerkelijke financiën KRITIEK OP RAPPORT VAN WALSUM (Van onze speciale verslaggever) DRIEBERGEN Het Oecumenisch Actiecentrum te Driebergen is van plan binnen afzienbare tijd een beraad te or ganiseren rond het rapport-Van Walsum en de nota-Wittcveen, waarin voorstel len worden gedaan over de toekomstige financiële betrekkingen tussen overheid en Kerken. Tevens wil het OAC de dis cussie over deze zaak ondersteunen door publikaties cn documentatie. Het OAC is van mening, dat de discussie in deze belangrijke aangelegenheid niet alleen nationaal maar ook plaatselijk en re gionaal gevoerd dient te worden. Met de overheid is het OAC er diep van overtuigd, dat de veranderde samen leving een nieuwe omschrijving eist van de financiële betrekkingen tussen de staat en de Kerken. Het OAC heeft be zwaren tegen het rapport-Van Wal sum, dat in feite een herziene voortzet ting is van de regeling uit 1815, en tegen de nota-Witteveen. die terugvalt op een in 1798 voorgestelde oplossing, waarmee de financiële banden tussen staat en Kerken volledig zouden worden verbro ken. „Nog ernstiger bezwaren dan te gen de inhoud zijn aan te voeren te gen de aard van de daarin vervatte dis cussie tussen Kerk en overheid", aldus het OAC in een verklaring die dezer da gen gepubliceerd zal worden. „Deze heeft zich tot dusverre afgespeeld binnen een zeer kleine kring van ingewijden. Na de publikatie heeft de Nederlandse pers enig commentaar gegeven, doch voor een publieke discussie ontbreekt tot dusver re elke basis. Ook de hearing van vori ge week vrijdag met de Tweede-Ka mercommissie heeft geen verheldering gebracht". Het OAC is van mening, dat er geen officiële uitspraak over een zo uiterst belangrijke aangelegenheid als de ver houding tussen overheid, samenleving en Kerken gedaan kan worden, zolang geen brede bezinning heeft plaatsgehad waaraan zo veel mogelijk mensen, in groepsverband of persoonlijk, hebben deelgenomen. De inzet van deze bezin ning is niet zo zeer de financiële rege ling zelf, als wel de totale relatie tussen staat en Kerk. Bij de discussie dienen niet alleen Kerken betrokken te worden, maar ook andere levensbeschouwelijke en algemeen culturele groeperingen. „Het gaat", aldus het OAC, „in de al lereerste plaats om een visie op de toe komst van de Nederlandse samenleving en om een diepgaande bezinning op de taak van de overheid voor de komende decennia. Het kan niet anders of in de openbare discussie zal de economische structuur van onze samenleving, de wij ze waarop culturele goederen, in de (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse officier die de troepen commandeerde, die, naar men beweert, de slachting in Pinkville uitgevoerd hebben, zal voor een militair gerechtshof worden gedaagd. Het leger heeft een militair proces bevolen tegen eerste luitenant William Calley vanwege zes beschuldigingen van moord met voorberachte rade op tenminste 109 mannen, vrouwen en kinderen. Luitenaet Calley voerde het bevel c een compagnie, die naar beweeTd wordt, de inwoners van het Zuidvietnamese dorp Son My in maart 1968 gedood heeft het zgn. bloedbad van Pinkville. Hij is de eerste Amerikaanse militair, die men formeel in staat van beschuldiging heeft gesteld i.v.m. deze gruweldaad. Als hij veroordeeld wordt, kan hij de doodstraf krijgen. Tevens wordt onderzocht waarom geen disciplinaire maatregelen ttljn getroffen. In de Senaat is aangedrongen op een se- naatsonderzoek in de affaire. Calley wordt er zes maal van beschul digd. dat hii nas* geweerschoten 109 asen" heeft gedood. Onder de beschuldigingen is er een, dat hij een twee jaar oud kind doodgeschoten heeft. Men beweert ook. dat Calley bevel heeft gegeven de burgelijke iwoners van het dorp neer te schieten. Het geschatte aan tal doden ligt tussen de 100 en de 600. Er is nog geen tijd vastgesteld voor het proces, dat plaats zal vinden in Fort Ben- ning, Georgia, waar Calley gelegerd Is. Het leger gelooft, dat het tenminste een maand zal duren voor de verdediging en de eisers om de rechtzaak voor te berei den. Het btsMt van het leger om een mili tair proces tegen luitenant Calley te be ginnen, betekent, dat officiële kringen geen verklaringen over het bloedbad te Pinkville zullen geven om een afbreuk te doen aan het proces. De pers zal ech ter voortgaan met alle nieuwe gegevens te publiceren. En het feit, dat het leger nu besloten heeft om een proces te be ginnen, maakt het zeer geloofwaardig, dat de beschuldigingen inderdaad op waarheid berusten. Tot nu toe schijnt de Amerikaanse pu blieke opinie minder door deze bewerin gen over Pinkville geschokt te zijn dan de publieke opinie in andere landen. Jaartaart of 3-maandskaart 65+? Als speciale nieuwjaare attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13.20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. voordelig vw uit met NS breedste zin des woords, binnen deze structuur bevorderd of bedreigd wor den, de omvang en grenzen van het overheidsbeleid en overheidsingrijpen enz. aan de orde moeten komen". In zijn verklaring zegt het OAC ten slotte, dat overheid en samenleving in elk geval geen nieuwe financiële relatie met de Kerken kunnen en mogen aan vaarden, tenzij de Kerken volledige open baarheid geven van hun financiële mid- x BERLIJN (A.P.) Rudolf Hess, de laatste Duitse oorlogsmisdadiger die nog gevangen zit, is van de Spandaugevan- genis in West-Berlyn naar een Brits mi litair ziekenhuis in dat deel van de stad gebracht. Hess, destijds de tweede man na Hit ler, is thans 75 jaar oud. Hij was op het oorlogsmisdadigersproces te Neurenberg veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, waarvan hij nu 23 jaar heeft uit gezeten. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht om daar te worden onderzocht in verband met maagklachten. WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft gisteren het verdrag tegen een verdere verspreiding van kernwapens bekrachtigd. Hij deed dit nadat het pre sidium van de opperste Sovjet-Unie het stuk ook had geratificeerd. De Ameri kaanse senaat had al enige tijd geleden het stuk goedgekeurd. Het wordt van kracht, als 43 staten tot ratificatie zijn overgegaan, waaron der Amerika, Rusland en Engeland. De ze drie landen bevinden zich nu onder de ruim twintig staten die het verdrag hebben bekrachtigd. Ongeveer 90 landeu hebben de overeenkomst getekend, waar onder Nederland. Nederland heeft het verdrag eveneens nog niet geratificeerd. Frankrijk en China hebben geweigerd het verdrag te ondertekenen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5