„IK ZAG EEN KIND MET GEWEERSCHOT IN ARM...'" Massaslachtingen in Vietnam Citroën met wankelmotor Uitroeiing „Wespennest" Israëlische betoging in Accra Orde omvormen in federatie gehuwden en niet-gehuwden rouw van 71 als Hamlet Nederlandse missionaris in Brazilië vrij Oud Katholieke Kerk pleit voor gehuwde rooms-kath. priester Brand op Grieks schip Kardinaal Alfrink: geen beleidsbeslissing verwachten in Doorn Beraad over celibaat nog nietten einde MAANDAG 24 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PROTEST IN KUINDERBOS EMMELOORD (ANP) Als protest legen de aanleg van een schietterrein heeft de jeugd van de Noord-Oostpolder raterdag een happening gehouden in het Kuinderbos. Een stoet van enkele hon derden jongeren op wagens en brom- ietsen trok 's morgens van Emmeloord laar een grote tent in het bos. De vlag ■an de gemeente Noord-Oostpolder werd laar halfstok gehesen. „De Noord-Oost- wider is in rouw", aldus een woordvoer- ?r van de jeugd. „De vlag zal blijven ingen tot het Kuinderbos gered is". In de tent luisterden de jongeren an aantal groeide in de loop van de dag ot zeker 2.000 naar een groot aantal prekers. Onder hen waren de burgemees- an de Noord-Oostpolder. Kuinre en .emsterland, vertegenwoordigers van erschillende landelijke politieke partijen n de jeugd. Muziek, zang, vrije expres excursies zorgden voor de nodige fwisseling. Er werde enkele moties aan- enomen, die ter kennis gebracht zullen orden van de leden der Tweede Kamer, e protesthappening bereikte rond zeven ar 's avonds een hoogtepunt met een root kampvuur in het Kuinderbos. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Chicago Sun Times heeft een interview gepubliceerd met een voormalig lid van dc compagnie die opdracht zou hebben gekregen om het Vietnamese dorp Song Ky en zijn be woners te vtrnictigen. De man. Charles West, zei, dat de bevelen gegeven waren door kapitein Medina, die zelf weer rechtstreekse orders had van het divisie hoofdkwartier. Er was gezegd, dat „ieder- ;n in Song Ky of lid van de Vietkong as of met de Vietkong sympathiseerde". Een andere voormalige militair, Riden- I hour, heeft de actie in alle details op I zien staan met een schol in zijn arm. Hef schrift gesteld en dit gezonden naar pre- I kind hield met de andere hand zijn ge- sident Nixon en het Congres. In zijn wonde arm vast. terwijl het bloed door brief aan de president zegt Ridenhour. j zijn vingers liep. Hij stond met grote I dat hij het eerst de gebeurtenissen had ogen te kijken, alsof hij niet begreep gehoord van soldaat Butch Gruver. „Op wat er gebeurde Toen schoot de kapitein zekere morgen in maart 1968 verliet de hem dood. ..Het was zo verschrikkelijk". strijdgroep haar posities en ging op weg naar Song Ky. De podracht was: ..Ver nietig dit wespennest en al haar bewo ners". Twee compagnieën grendelden het huizen te vernietigen en de bewoners te dorp af en een trok het dorp in om de doden. Alle vluchtende dorpelingen wer den door de omsigelende troepen opge vangen. „Ik vroeg Butch Gruver verscheidene malen of alle mensen gedood waren. Hij zei te geloven van wel: mannen, vrouwen en kinderen. Hij herinnerde zich dat hij een jongetje van een jaar of drie had had Gruver gezegd, „dat bij de actie betrokken mannen zi voet schoot om niet meer behoe' te doen". Ridenhour schreef verder ook gehoord te hebben, dat de bevolking in groepen van drie bijeen werd gedreven en met machinegeweren van dichtbij werden neergemaaid. Hij schat het aantal op ongeveer negentig personen. De reacties in de VS op de beschuldi gingen lopen uiteen van ongeloof tot een fatalistische aanvaarding dat zoiets in een oorlog kan gebeuren (nel ingrijpen van de brandweer leeft voorkomen, dat het huis in Bradford upon Avon, waarin, naar nen aanneemt, Shakespeare gewoond lee/f, door brand werd ecfi^de bgef^ c{. ACCRA (AP) Honderden Israëliërs bben gisteravond getracht de Arabische j" jk van Accra binnen te trekken om Taak te nemen voor de Palestijnse ter- in het noorden van Israël. Zij wer- echter door de politie tegengehouden teruggeslagen. 5e spanning in de stad was tot een gekomen na een Domaanslag arbIJ twee Arabieren waren omgeko- Toen schoolkinderen in Haila van- ddag een tijdbom hadden gevonden, minuten voordat deze zou ontplof- varen de gemoederen niet meer te Iten. Tijdens het treffen tussen de be- >rs en de politie werden enige agen- gewond. Sint niet welkom in Oude-Pekela >UDE-PEKELA (ANP) Het gemeen- bestuur van Oude-Pekela heeft dit Sint-Nicolaas niet op het gemeente- willen ontvangen. Wel waren alle gunningen voor de intocht op zater- verleend. 'et gemeentebestuur heeft laten weten spijt dit besluit te hebben moeten ien, gezien de huidige verhouding ;en het gemeentebestuur en de plaat- jke middenstand. Enkele weken ge leverde het bestuur van de han- ivereniging scherpe kritiek op burge- ister en wethouders in verband met vuil waterprobleem in Oude-Pekela. college zou zich volgens de handels- iniging niet voldoende hebben inge- nnen dit probleem voor Oude-Pekela Ie lossen. HERVORMINGS PLANNEN VAN AUGUSTIINEN DEN HAAG (A.N.P.). Het bestuur van de Nederlandse augustijnenprovincie heeft de ruim driehonderd ordegenoten overweging gegeven een Ingrijpende hervorming tot stand te brengen om in ie veelvormigheid gestalte te geven nieuwe ideeën over de inhoud e functie van het religieuze leven ii hedendaagse Kerk en samenleving. In een uitgebreid stuk „Nota provinciaal kapittel 1970" genaamd wordt het idee geopperd van een federatie waartoe iedereen die zich er geestelijk in thuis- voelt, kan behoren: priesters en leken, mannen en vrouwen, gehuwden en onge- huwden. Ieder lid zou dan verkiesbaar zijn voor de noodzakelijke bestuursfuncties, die de huidige leiding van een prior provinciaal definitoren zouden vervangen: een algemeen directeur, een personeelsfunc tionaris en een financieel deskundige. De nota is getekend door het gehele bestuur van de Nederlandse provincie. De handtekening van de prior provin- (Van onze correspondent EW YORK. De 71-jarige Britse ice Dame Judith Anderson zal vol- jaar op een tournee van 26 weken de Ver. Staten Hamlet spelen, voor- elijk op de campussen van de univer- maar ook in Carnegie Hall. kleine, roodharige actrice zei: „Ik moeten leren schermen en op het id lopen om in training te blijven", 'er haar ambitie de Deense prins te n, zei zij: „Er is op het ogenblik ander stuk waar ik belangstelling heb. Ik wil mijn laatste jaren niet (ooien met wachten op iets waar ik set voor- heb. De meeste grote rollen voor mannen geschreven. De geest de man is opwindender dan die van rouw. Mannen hebben meer kracht, eeldingskracht, zijn meer in staat edeiheid en bruutheid. Ik zie Hamlet als mannelijk, noch als vrouwelijk, emoties zijn in deze rol gevat. Ik hem al heel lang willen spelen, maar wam altijd iets tussen". SAO PAOLO (KNP) Door tussen komst van kardinaal Rossi, voorzitter van de Braziliaanse bisschoppencanfe- rentie, is de Nederlandse missionaris van het H. Hart, pater J. Verdonschot (37) vrijgelaten uit de gevangenis. Hij werd op beschuldiging contacten te hebben gehad met de Braziliaanse dominicanen, die de communistenleider Mariquela steunden, eerder in deze maand gevan gen genomen. Pater Verdonschot werkte in Ibicare. Sara Dewi vraagt scheiding aan TOKIO (A.P.). De Japanse vrouw van oud-president Soekamo, Ratna Sara Dewi, heeft schelding aangevraagd, om haar man te ontlasten van iedere ver antwoordelijkheid voor de kritische arti kelen die zij over president Soeharto gaat schrijven. Dit werd maandag door haar advocaat meegedeeld. Hij verklaarde dat mevrouw Soekamo besloten heeft de artikelen te 'schrijven om de geruchten, dat zij en haar man meer dan 65 miljoen dollar uit Japanse herstelbetalingen zouden hebben verduis terd, tegen te spreken. ciaal, pater I. G. Mijnsbergen, staat bovenaan. Volgens het federatieconcept zijn eigen werk kiezen op basis evangelische waarden en tevens de gemeenschapsbeleving die het best past bij zijn of haar roeping, inzet en situatie: alleenwonend celibatair, gehuwd in nor maal gezinsverband, in gemeenschappen van celibatairen of gehuwden, of beide. Wat gehuwde priesters in deze gemeen schappen betreft, wordt in het stuk ge steld dat zij bij de uitoefening van hun ambt zijn gehouden aan de mogelijk heden die de hogere kerkelijke overheid schept. De gehuwde priester wordt vol ledig en onvoorwaardlijk aanvaard in de federatie, maar er is geen sprake van een eenzijdige en eigenmachtige ophef fing van de celibaatsverplichting. Het voorstel van de augustijnen om hun clerikale kloosterinstituut om te bouwen tot een federatie van gehuwde en ongehuwde priesters en leken, be tekent de absolute ontclerikalisering en secularisering van de orde. Zij willen met deze stap terugkeren tot de oor spronkelijke bedoeling van alle klooster leven: een pluriforme gemeenschap te zijn van gelovigen, die het evangelie midden in de maatschappij willen be leven volgens een bepaalde inspiratie. Hun leefregel zal geen begrenzing zijn van menselijke vrijheid, maar juist sti mulans tot beleving van alle menselijke mogelijkheden, in het licht van het evan gelie. Zo zal ieder lid van de nieuwe federatie zijn eigen beroep kiezen, en de leefwijze die het meest bij hem past: hetzij gehuwd in gezinsverband, hetzij celibatair in een besloten gemeenschap, hetzij ook gehuwd in een los gemeen schapsverband, waarbij de celib3taire vorm niet langer als de hogere levens wijze beschouwd wordt. Uitdrukkelijk kiest de nieuwe federatie voor solidari teit met de maatschappij: zij wil het isolement waarin het kloosterleven in de afgelopen eeuwen geraakt is, door breken. De Nederlandse augustijnen zijn zich bewust dat zij een uitzonderingspositie scheppen binnen de orde die over de hele wereld verspreid is. Zij dui-ven dit terecht aan omdat zij kiezen voor de centralisatie van gezag en voor plurifor miteit in de beleving van het evange lische ideaal. Uitdrukkelijk zeggen zij. deze nieuwe opzet binnen de Kerk 1e willen uitvoeren. MISDAAD OVERSPOELT AMERIKA WASHINGTON (Reuier) Een presi dentiële commissie in de VS is na een on derzoek tot de conclusie gekomen, dat de misdaad, waaronder verkrachting, roof en moord, de VS dreigt te overspoelen, als er geen maatregelen genomen wor den om hieraan paal en perk te stellen. Achter de misdaad staan volgens de commissie, die een rapport heeft opge steld over de oorzaken en het voorkomen van misdaad in Amerikaanse steden, „machtige sooiale krachten in de achter buurten en zwarte getto's". Het rapport legt er de nadruk op, dat er geen verband wordt gelegd tussen ras en misdaad, maar dat het verband er een is tussen armoede en misdaad. Volgens de com missie zijn de plegers van gewelddaden voor een groot deel jongeren uit de leef tijdsgroep van 15 tot 24 jaar. Dit is de nieuwe met Wankelmotor uitgeruste auto van Citroën Vijfhonderd proefmodellen van deze „M-35" komen op de marktDe topsnelheid is ongeveer 145 km en het brandstofverbruik zeven tot elf liter per honderd kilometer. De motor heeft vierduizend uur op de proefbank gedraaid en het prototype heeft een miljoen kilometer op de weg afgelegdDe auto zal voor een prijs van 8700 tot 9400 gulden bij voorkeur worden verkocht aan mensen die meer dan dertigduizend kilometer per jaar afleggen. INDONESIË Politieke macht van militairen versterkt DJAKARTA (ANP) Het Indonesi sche parlement heeft zaterdag unanien twee wetsontwerpen goedgekeurd, die voorzien in beperkte algemene verkiezin gen en de greep van het leger op l\et Volkscongres, het hoogste wetgevende lichaam van het land, versterken. Een derde van de 920 congresleden zal gaan bestaan uit door president Soeharto be noemde militairen en burgers. Dit be tekent dat, gezien de grote verschillen tussen de overige groepen, de steun van de regering onbntbeerlijk zal zijn voor 't bereiken van de tweederde meer derheid die vereist is voor een grond wetswijziging. In de weit son twer pen wordt geen da tum genoemd voor de verkiezingen, die krachtens een eerder besluit tegen 5 juli 1971 moeten worden gehouden. BURGSLUIS (ANP) Vannacht is aan boord van het Griekse schip „Martha" (5.985 brt.) ongeveer tien mijl ten zuid westen van het lichtschip Goeree, brand uitgebroken in de machinekamer. De brand ontwikkelde zich zo snel, dat de hulp moest worden ingeroepen van sleep boten, brandblusboten en reddingboten. Het schip was met een lading asbestos op weg van Amsterdam naar Antwerpen. Vanuit Hoek van Holland en BurgSluis >eren sleepboten en reddingboten uit, waaronder de sleepboot „Barentszee" en de reddingboot „President J. Leis". Door de zich steeds verder uitbreidende brand was de uit 26 leden bestaande beman ning genoodzaakt het schip te verlaten. Achttien van hen, en de loods H. Groot- veld uit IJmuiden. stapten over op de „Barentszee", die hen later, met uitzon dering van de hoofdwerktuigkundige en een andere officier, weer overzette op de „President J. Leis". De overige acht wer den aan boord genomen door het vissers vaartuig „Arnemuiden 20'*. „Ruimte scheppen voor gehuwde priester (Van onze redacteur geestelijk leven) DOORN De bisschoppelijke com missie Rome-Utrecht, de officiële stu diegroep die zich bezighoudt met het proces van hereniging van de Oud-Ka tholieke en dc Rooms-Katholieke Kerk, heeft zich tot het Nederlands episcopaat van dc Rooms-Katholieke Kerk gericht met de vraag, ruimte te scheppen voor de gehuwde priester. In haar schrijven zegt de bisschoppelijke commissie: „De Oud-Katholieke Kerk acht het van emi nent belang dat, met het oog op de ge hoopte hereniging onzer Kerken, de )ms-Katholiekc Kerk haar wetgeving wijzigt, dat de in onze dialoog in beginsel aanvaarde pluriformiteit ook in dit opzicht haar toepassing vindt. Deze pluriformiteit is immers van vitaal be lang voor een realistische vordering op de weg der oecumenische activiteiten, terwijl daarbij bet besef van onze die per liggende wezenlijke eenheid groeit". In de Oud-Katholieke Kerk is discussie ■er de opheffing van de celibaatsver plichting in Zwitserland, in 1876, op gang gekomen Nederland volgde pas in 1922. Telkens werd daarbij gewezen op het feit dat hier geen geloofsgegevens in het geding waren, maar slechts een di sciplinaire maatregel. Bij de beslissing de Oud-Katholieke Kerk werd ook ge- ;zen op enerzijds de waarde van het christelijk huwelijk en anderzijds op die van het vrijwillig gekozen celibaat, „om wille van het koninkrijk Gods". De bisschoppelijke commissie Rome- Utrecht wijst er in haar brief ook op het oud-katholieke gebruik, dat de pries ter bij de keuze van de huwelijkspart ner begeleid wordt. Zo heeft men de toestemming van de bisschop nodig voor het sluiten van een verloving. In de orthodoxe Kerken, waarmee de R.-K. Kerk ook intensieve contacten on derhoudt, is de gehuwde priester een gewoon verschijnsel. Daar is gebruik, dat de priesterkandidaat vóór zijn wij ding kiest voor huwelijk of celibaat. Na de wijding kan dóarin geen verandering meer worden aangebracht, in tegenstel ling tot de Oud-Katholieke Kerk kan in de orthodoxie alleen de celibataire pries ter tot bisschop worden gekozen. Onderzoek naar verontreiniging van Rijn door Franse mijnen (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De internationale Rijncommissie (officiële benaming luidt internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging) heen zaterdag tijdens een slotvergadering van een tweedaags overleg in het stadhuis van Maastricht besloten een der werk groepen van de commissie te machtigen met de beschikbare gelden een onderzoek in te stellen naar de verontreiniging van dc Rijn met zout uit de Franse catlmiJ- nen. met name in de Elzas. De werkgorep zal op de volgende ver gadering van de internationale Rijncom missie die midden 1970 op een nader te bestemmen plaats bijeen zal komen, concrete voorstellen moeten doen over de wijze, waarop en de plaats waar dit zout kan worden opgeslagen. Ook zal de werkgroep aan de commissie verslag moeten uitbrengen over de kosten van deze operatie De internationale Rijncom missie zal aan de hand van dit rapport van de wencgroep aanbevelingen doen bij de nationale regeringen van Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, Luxem burg en Nederland. Het zout van de call- mijnen is voor 40 procent verantwoorde lijk voor de verzilting van de Rijn. TWEE DODEN Bil BOTSING ROERMOND (ANP) Zaterdagmiddag omstreeks half één zijn op de rijksweg in Lirme, drie kilometer ten zuiden van Roermond, een personenauto en een bestelauto in volle vaart frontaal met elkaar in botsing gekomen, ten gewlge -vam beide bestuurders zo ernstig gewond raakten dat zij kort na het on geval zijn overleden. Het zijn de 52- jarige W- Backus uilt Linne en de 59- jarige J. van Dyck uit Woudenberg (bij Utrecht) Het ongeluk gebeurde doordat de auto van de bestuurder uit LLnne door erklaarbare oorzaak op de linker weghelft terecht kwam. VoorzitsterWD is straatarm HILVERSUM (ANP) De voorzitster van de VVD. mevrouw H. van Someren- Downer, heeft de 30.000 leden in een brief gevraagd tien gulden te storten om de party uit de schulden te helpen #i toekomstige activiteiten te financieren. „De WD is straatarm, evenals trou wens alle andere politieke partijen", al dus mevrouw Van Someren. „Wij hebben verder moeten springen dan onze finan ciële polsstok latig is". Als iedereen tien gulden bijdraagt, zijn de moeilijkheden, als gevolg van de stijgende kosten voor personeel, partijorgaan en vergader ruimte, opgelost. Brazzaville sluit grenzen BRAZZAVILLE (AFP) De stafchef m Kongo-Brazzaville, Yhombi, heeft bekendgemaakt, dat de grenzen van het land gesloten zijn. Hij deelde mee, dat vliegtuigen die boven het land vliegen, zonder dat hun vluchtplan twee dagen tevoren is ingediend, zullen worden neer geschoten. Ook zal het vuur worden ge opend op boten op de rivier de Kongo. (Van o e redacteur geestelijk leven) DOORN „Van het episcopaat mag men hier en nu geen beleidsbeslissingen verwachten. Het beraad is immers nog niet ten einde. Deze samenkomst is een voorbereiding op de januarizitting van lief pastoraal concilie". Aldus kardinaal Alfrink vanmorgen, bij de opening vair het nationale priesterberaad in het A. C. de Bruininstitnut te Doorn. Hij ver volgde: „De bisschoppen hebben het pastoraal concilie bijeengeroepen om in gezamenlijk beraad met geheel het kerkvolk en in onderlinge dialoog tot het vormen van standpunten en meningen te komen. In deze visie past niet, dat het episcopaat zonder die stem gehoord Maatregelen voor visstand in Oceaan MOSKOU De ministers van Visse- i van Skandinavië, IJsland en de Sov jet-Unie hebben in Moskou toegestemd in dringende maatregelen, die genomen moeten worden om een einde te maken de vermindering van de haringstand op de Atlantische Oceaan. In een com muniqué dat is uitgegeven na een drie daagse bijeenkomst zeggen de minis ters, dat tevens het gebied van.de Ba rentszee waarin gevist mag worden op kabeljauw en schelvis, verkleind zal worden. Men wil hiermee voorkomen, dat deze visstand terugloopt. By het gebouw te hebben, alleen bepaalde beslissingen zal nemen. Pas na het beraad van de plenaire vergadering in januari aan staande en de dialoog met het kerkvolk zullen de bisschoppen eventuele be leidsbeslissingen kenbaar kunnen ma ken". Aan het nationale priesterberaad dat vandaag en morgen gehouden wordt, ne men deel: acht bisschoppen, 23 vertegen woordigers van de priesters, gekozen door dekenale en dioscesane priester raden en door de wereld der religieu zen, vertegenwoordigers van de conci- lieraad, ontwerpers van het rapport „naar een vruchtbaar en vernieuwd functioneren van de ambtsbediening", waarover de discussie in Doom en la ter tijdens het pastoraal concilie handelt en een aantal genodigden. Onder deze laatsten bevinden zich twee vertegen woordigers van de behoudende priester- groep Waarheid en Leven, twee afge vaardigden van Septuagintgroep en pas tor N. Vendrik van het adviesbureau voor priesters. Zoals bekend hebben in de afgelopen weken in alle bisdommen en onder de religieuzen besprekingen plaatsgehad over het ontwerp-ambts- rapport en zijn aanbevelingen. De resul taten daarvan worden nu voor de laat ste keer in discussie gebracht, in „een openhartig gesprek en in een sfeer van wederzijds vertrouwen", zoals kardinaal Alfrink vanmorgen zei. De bisschoppen van hun kant zullen de priesters informeren over hun stand punt. Men hoopt hiermee te komen tot de opstelling van definitieve aanbevelin gen. die de groep van de priesters (der tig procent van de leden van de plenaire conciliezitting) in Noordwijkerhout als hun inbreng in het gesprek over het ambt zullen aanvoeren. Kardinaal Alfrink stelde in zijn ope- i ningstoespraak voor het nationale pries terberaad vast, „dat er ten aanzien van dit beraad bij velen grote verwachtin- 1 gen leven: dat nu eindelijk in een aan- tal kwesties betreffende het ambt zo- j als bijvoorbeeld ten aemzien van het ce- I libaat. de gehuwde priester, het verlos sende woord zal worden gesproken. An deren denken met hoop of met vrees dat nu het latente conflict tussen epis copaat en priesters manifest zal wor den, of dat de breuk met Rome zu zal worden voltrokken". De kardinaal zei dat, wanneer het gaat over de methodiek om de nage streefde doeleinden te bereiken, de we gen van bisschoppen en priesters soms uiteen kunnen gaan. „Onze verschillen de posities en de daarmee samenhan gende verschillende verantwoordelijk heid. kunnen tot een verschil van me ning leiden. De benadering van de bis schoppen mag men", aldus kardinaal Alfrink, „niet zien als teken van angst of als een tekort aan inzicht en meele ven, of als een gebrek aan evangeli sche vrijheid en vrijmoedigheid. Zij is „een teken van een in eigen verant woordelijkheid te dragen pastorale zorg

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5