^4* Toekomst Noordwijks middengebied donderdag in extra raads vergadering Parkeerverbod Oranjelaan in Zoeterwoudse raad Westeinde krijgt een verfraaid straatbeeld Winkels open tot negen uur Lek in de waterleiding Jubileum J. G. van Vliet ging niet ongemerkt voorbij Alma Materkoor zong Joannes de Deo-mis Sinterklaas na landing op ASC-terrein bijna onder de voet gelopen PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 24 NOVEMBER 1969 ZOETERWOUDE Nu In de eerste straten van het nieuwe gebied West- einde de bouw is voltooid wordt hiér de verfraaiing ter hand genomen. Vandaag is hiermede In het gebied Kerklaan, Am bachtsherenweg, Bouwdijkstraat, Com- niandeurshof een aanvnag gemaakt door do fa. H. v.d. Hoven uit Alhlasserdam. Er zal op ruime wyze beplanting worden toegepast. Voor de ingang van de flatgebouwen komen een viertal gemetselde bloem bakken van 1.60 x 1.60 m. met een vlag- gemast. In de driehoek achter de flats komen een zandbak, zitbanken en sier bestrating. Beplante heuveltjes zullen de aanblik verlevendigen. Het totaal vraagt een bedrag van 34.000.-. Binnen enkele weken is de opdracht te verwachten tot het bouwrijpmaken van het overige gedeelfe van het plan West- Dan zal Stikvoorts bouwbedrijf voort kunnen gaan met de woningbouw in dit gebied. De ruim honderd woningen die zij nu in aanbouw heeft in en rond de Van Swietenstraat en Ambachtsheren weg hebben allen reeds een eigenaar gevonden. Binnen enkele weken zullen hier de eerste bewoners hun intrek kun nen nemen. Snelle bouw Door de snelle ontwikkeling van het Westeinde worden de prognoses achter haald. Bij de aanvang van de eerste bouw leek de verwachting van voltooiing in 1975 nog te gewaagd. Plv. directeur gemeentewerken, de heer n. van Leeu wen, verwacht nu dat de 450 woningen reeds medio 1972 zullen zijn gerealiseerd. IN ST .-NICOLA ASWEEK LEIDEN Het L.C.C. Leids City Cen trum, concentratie van de Middenstands- en Grootwinkelbedrijven in de binnen stad), heeft de volgende openstelling ge adviseerd voor de Sinterklaastyd. Open tot 's avonds 21.00 op: vrijdag 28 november: maandag 1 december (vanaf 13.00 uur); dinsdag 2 december; woens dag 3 december; donderdag 4 december. St. Nicolaasavond (5 december) zullen de bedrijven (t.b.v. het personeel) om 17.00 uur sluiten. Studenten bestolen LEIDEN In een studentenflat aan de R(jn en Schiekade te Leiden ls vannacht ingebroken. De buit van de dader(s) omvatte een pick-up, 2 versterkers en 15 langspeelplaten, tezamen een bedrag van rond 750 - vormend. PROGNOSES ACHTERHAALD ZOETERWOUDE - De gemeenteraad van Zoeterwoude komt a s. donderdag 27 november om 20.00 uur bijeen. De agenda vermeldt o.m.: verpachting vis recht van de Noortbuurtsevaart; voor stel tot niet-overname van grond in de Margrietstraat; voorzieningen aan de gemeentewoning Antoniusstraat 9; be noeming van ambtenaar van de burger lijke stand; benoeming hoofd van de openbare basis-school; het verlenen van medewerking voor de aanschaf van meu bilair t.b.v. de Sint Aloysiusschool, het aanschafen van een elektronisch orgel, het aanbrengen brandhaspels; het tref fen van verkeersmaatregelen in de Oranjelaan; subsidieverlening voor de te houden kerstzangdienst; aanbieding ge meentebegroting 1970. De reconstructie van de Oranjelaan. noodzakelijk als toegangsweg tot het in dustriegebied De Grote Polder, is thans dermate gevorderd, dat onlangs tot vrij geving ten behoeve van het verkeer kon worden overgegaan. Door de reconstruc tie biedt de Oranjelaan thans, door mid del van parkeerhavens en -stroken aan beide zijden, voldoende parkeergelegen heid. Bij eventueel parkeren op de rij baan kan de verkeersveiligheid in niet geringe mate in gevaar komen. B. en w. stellen dan ook voor een parkeer verbod in te stellen voor beide zijden, met uitzondering van verkeershaven en stroken. De raad wordt tevens verzocht in te stemmen met het feit dat nabij de aansluiting van de Oranjelaan op de Hoge Rijndijk een voetgangers-over steekplaats is aangelegd. Door het vertrek van de heer M. A. Wesdorp, nu nog hoofd van de openbare basisschool, naar Laren, ontstaat er een vacature. Ter voorziening daarin doen b. en w. de volgende aanbeveling: 1 A. J. Stasse. Boskoop; 2 H. P. J. Keukelaar, Haastrecht; 3 C. Wagemaker, Wierin- gen. Na het ontslag van de heer H. A. Friebel is het wenselijk het aantal amb tenaren van de burgerlijke stand weder om op vier te brengen. Daartoe wordt de volgende aanbeveling gedaan: 1 J- W. Kliffen, hoofdcommies A ter secre tarie; 2 L. Q. v. d. Ham, commies le klasse ter secretarie. De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken verzoekt het visrecht in de Noordbuurtsevaart aan haar te verpach ten. Deze ligt binnen het complex van wateren waarvan deze bond reeds de visrechten in pacht heeft. Voorgesteld wordt dit verzoek in te willigen en te verpachten voor zes jaar tegen een recht van 30.per Jaar. Kerstzang-subsidie Het ligt in het voornemen om op 18 de cember a.s. weer een Kerstzangbijeen komst te houden in de Nederlands Herv. kerk. Bij deze gelegenheid zei een Bach- cantate worden uitgevoerd door een koor bestaande uit leden van de beide plaat selijke gemengde zangverenigingen met medewerking van solisten en een orkest. Hiervoor wordt een subsidie verzocht. De kosten van deze bijeenkomst worden geraamd op 500,Hierop komt in mindering een te houden collecte welke vorig jaar 120,opbracht. Aan de raad wordt voorgesteld het tekort tot een maximum van 500,— voor reke ning van de gemeente te nemen. Grondaankoop afwijzen Omtrent de veel omstreden strook grond de Margrietstraat zeggen b. en w. in preadvies het volgende: „Vele besprekingen in en buiten de com missies van openbare werken en voor de financiën zijy gewijd geweest aan de al of niet grondverwerving aan de Mar grietstraat. Deze hebben er evenwel niet toe kunnen leiden, dat wij U thans een redelijk voorstel kunnen doen de grond onder de gestelde voorwaarden in eigen dom te aanvaarden. De gevraagde koop- i, op zich misschien redelijk, is voor het doel, waarvoor de grond is bestemd, hoog. Ook nog na aftrek van bedra gen, door derden toegezed. Het advies de commissie voor de financiën kunnen wjj op grond van de te hoge kosten voor de gemeente niet opvolgen. Wij stellen U dan ook voor van de koop af te zien". ZOETERWOUDE Een gedeelte van het dorpscentrum geraakte vrijdaga vond om kwart over zeven zonder wa ter. Oorzaak was een fiks lek in de lei ding in de Eloutsstraat. Tot diep in de nacht is personeel van het waterleiding bedrijf „De Rijnstreek" aan het werk geweest om het mankement te verhel pen. Zaterdagmorgen vroeg was de wa tervoorziening weer normaal. '1 AT N t hE'S Deze fantasietekening laat zien hoe de stedebouwkundige zich ongeveer het deel van het Noordwijkse middengebied heeft gedacht dat een centrumfunctie met allerlei openbare voorzieningen NOORDWIJK De Noord wijkse gemeenteraad gaat zich donderdagavond in een extra raadsvergadering buigen over de toekomst van de gemeente en speciaal de bebouwing van het middengebied tussen Noordwijk aan zee en Noords wijk Binnen, dat een belang rijke centrumfunctie moet krij- B. en to. hebben nu ook na de ommezwaai van de prof. chr. fractie het plan laten va ren om het nieuwe raadhuis aan de rand van Noordwijk aan zee te boutoen. In een voorbereiden schrijven voor de extra vergadering, veronder stellen zij dat het nieuwe raadhuis nu het beste aan de Nieuwe Zeeweg in het midden gebied zou kunnen komen. Er is een rapport van stede- bouwkundige prof, ir. Van Tol bij de stukken ter inzage ge legd, waarin de bouw van het raadhuis op die plaats planolo gisch verantwoord wordt ge acht. B. en w. verwachten voor dit voorstel nu bij de raadsle den een grote meerderheid te Ook de bouw van een zwem- bad in het middengebied zal donderdagavond aan de orde worden gesteld. De gronden ten zuidoosten van de reinwa- terkelder zouden hier uiterma te geschikt voor zijn. Het col lege hoopt op een goedkeuring om voor dit zwembad direct verdere voorzieningen ie kun nen treffen. Er is reeds overleg gaande met rijks- en provinciale diensten over de plaats van beide open bare gebouwen in Noordwijks middengebied. Auto's gestolen LEIDEN In de nacht van vrydag op zaterdag werd er op de Marepoortvest- wal een Opel Rekord gestolen. De auto is nog niet terecht. Op de Diamantlaan werd een Skido ge stolen door twee jongelieden uit Rijns burg en Valkenburg. In Maassluis sloe gen zij met het voertuig over de kop. Een van hen moest naar een ziekenhuis worden vervoerd, de tweede werd door de politie ingerekend. Ook werden pogingen gedaan om in de nacht van vrijdag op zaterdag op het Piet Paaltjenspad te Leiden een Opel en een MG te stelen, hetgeen echter niet gelukte door tijdig ingrijpen. LEIDEN In een snackbar aan de Brahmslaan te Leiden werd zaterdag nacht ingebroken. Uit een kassa werd een drag van 175.- ontvreemd. TER GELEGENHEID van de 33ste verjaardag zong het Alma Mater koor gisteravond in de Hartebrugkerk de St. Joannes de Deo-mis van Jo seph Haydn tijdens de avondmisvie ring. Naar aanleiding daarvan een poging ondernemen om je indrukken te verwoorden is een moeilijke opgave wanneer je een tijd lang nauw met dat koor verbonden bent geweest. De buitenstaander kan bij grote loft uitingen denken aan vooringenomen heid en de insider zal te kritische opmerkingen als een trap na kunnen uitleggen. Ter geruststelling kan elk risico direct worden ontweken, want het koor zong goed, maar... muziek is nog steeds iets meer dan het ver klanken van genoteerde nootjes. Het klonk allemaal iets te egaal, met te weinig frasering èn mogelijk is dat het ergste met erg weinig overtuigend enthousiasme. Nu werkte de kerk daar ook weinig aan mee. Men moet van sterk warmbloedige huize komen om niet te verkillen in een koelcel en dan moet u dat laatste woord zowel letterlijk als figuurlijk opvatten. EEN HAYDNCOMPOSITIE vraagt zeker liturgische pompa, heeft geen enkele behoefte aan Nederlandse misteksten en krijgt juist door een verklanking binnen een zo sobere liturgie als gisteravond het geval was, te sterk het. etiket „museum-kerk- muziek" mee. Het werd steeds duide lijker, dat een poging om klassieke muziek in te passen in een heden daagse liturgie a priori tot ondergang gedoemd is, zoals trouwens ook dui delijk werd, dat we niet meer met het Gregoriaans vertrouwd zijn. Zeker, het koor zong die muziek onder lei ding van Jan van der Meer op een manier, die boven aanval verheven is, maar het „credo" als volkszang werd een mislukking van de hoogste orde. „Het volk" kent die muziek niet meer: er komen adempauze's die ieder begrip te boven gaan en alle goede bedoelingen van dirigent en koor ten spijt, wordt een eigen anti tempo gecreëerd, dat de haren ten berge deed rijzen. Dat was niet de enige communicatie-stoornis tussen kerk en koor; er was weinig moeite gedaan om vooraf van elkaar te we ten wat er verwacht werd en wat niet. anders zouden orgelinzetten op Gregoriaanse tradities door de cele brant wel zijn begrepen en zou een onverwacht Nederlands gezongen re geltje niet in de lucht zijn blijven hangen. EN DAT IS ZO vreselijk jammer. Ik houd hier geen pleidooi voor een drie herenmis met veel Latijn, maar Haydn componeerde een mu ziekwerk, dat wel op die traditie stoelde. De orgelprelude voor de Benedictus was in zijn tijd bedoeld als omspeling van de consecratie. Het volk hoorde dan tenminste nog Iets in plaats van het onverstaanbare Latijn. Een onbegrijpelijk los zand- verband trad nu op tussen Sanctus. orgelprelude, Benedictus (knap ge zongen door de sopraan Esther Hil- linga, maar waarom gebeurde dat „in* nomine do-a-mini?) en Nederlandse Dit zijn maar een paar voorbeelden bij de vraag of men zich in het ver volg niet moet afvragen of dergelijke combinatie-missen nog wel gewenst zijn. Het is óf een, concertmis met Latyn óf een volledig Nederlandse mis wanneer niet een van de com ponenten tussen de wal en het schip in wil vallen. Dit gebeurde gister avond overduidelijk en dat betreur ik voor elk koor. dus ook voor Alma Mater, want de bedoelingen waren zo goed. Jan Doove. Hagenaar - onder invloed van alcohol - ramde twee auto's LEIDEN Zwaar onder invloed van alcohol verkerend werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een 25-jarige Haag se automobilist op de Langebrug/lioek Rapenburg aangehouden, nadat hy een tweetal auto's had geramd. De man was niet meer in staat links- of rechtsaf te slaan en reed derhalve rechtdoor, waarop twee geparkeerd staande auto's het moesten ontgelden. Eén ervan was total loss, van de ander was de voorzijde beschadigd. Raadsagenda VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten komt vrijdagavond bij een ter behandeling van 27 agendapun ten. De belangrijkste onderdelen zijn voorstellen van b. en w. tot het beschik baar stellen van een krediet ten dienste van het uitvoeren van werken in de dorpskern; het aankopen van de panden Papelaan 68 t/m 72; het verkopen van bouwterrein in de wijk „Boschgeest"; herziening van de methode van het op halen van huisvuil; het intrekken van de Vermakelykhedenbelastingverorde- ning 1959; het vaststellen van de Straat- belastingverordening 1970; het beschik baar stellen van een Ijrediet voor het aanbrengen van voorzieningen in het wijkgebouw in de wijk „Noord-Hofland' en diverse onderwijsvoorzieningen. Raadsbesluit vernietigd Riolering van „Kleuterhof moet verbeterd worden VOORSCHOTEN Het raadsbesluit van de Voorschotense raad van 23 augus tus 1968, waarby aan het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de H. Laurentuis de ingevolge artikel 50 van de kleuterwet gevraagde medewerking voor het verbe teren van de riolering van de r.k. kleu terschool „De Kleuterhof" werd gewei gerd is by uitspraak van de Derder Ka mer uit het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vernietigd, ter wijl is bepaald dat de gevraagde mede werking alsnog dient te worden verleend. Voorschoten schaft vermakelijkheids belasting af VOORSCHOTEN B. en w. stellen de raad voor te besluiten tot afschaffing van de vermakelijkheden belasting in gaande 1 januari 1970. Dit voorstel sluit aan bij het voornemen van b. en w. het verenigingsleven zo veel mogelyk te stimuleren, waartoe de afschaffing van deze belasting een belangryke bijdrage kan leveren, aldus b. en w. Afschaffing van deze belasting betekent, dat van het j eigen belastinggebied van de gemeentel Voorschoten een bedrag van bruto 9.000,- zal worden prysgegeven. Spannende en vrolijke uren bij Dob-Dos- Combinatie LEIDEN „Als de klok waarschuwt" was de titel van het vrolijke mysterie spel van R. en C. H. Feenstra dat za terdagavond in ,J)en Burcht" door de toneelvereniging D.O.B.-D.O.S. Combi natie werd gespeeld. „Als de klok waar schuwt" is een spel, dat zich prima leent voor het amateurtoneel. Er is een groot aantal rollen, er is volop spanning en de humor wordt niet vergeten. Het stuk, speelt zich af op een oud kasteel in Friesland, dat zojuist betrok ken is door de nieuwe eigenaar, de rijk- geworden oud-kapitein Brouwer (een goede vertolking van N. de Graaf) met vrouw en dochter. Wanneer het gezelschap, zoals in dit geval, zorgt voor goed spel, zijn alle elementen voor een goede toneelavond aanwezig. Het publiek in de zaal leefde mee en soms kon men dan ook de be kende speld horen vallen. Er wordt een vroeger gepleegde moord opgelost en de moordenaar, de huisarts Van Gendt (W. Schlagwein) wordt ont maskerd. Het gezelschap als geheel vol deed uitstekend. Uitschieters vonden wij mevrouw C. de Graaf-Leugerlng als de tot rijkdom gekomen vrouw van de ka pitein en de heer S. Fuchs als Sinne. die juist dat cachet aan zijn moeilijke rol gaf dat hem volkomen aanvaard baar maakte. De leden van de D.O.B.-D.O.S. Combi natie hebben met dit stuk hun dona teurs een prettige avond bezorgd en zij zullen dan ook over de contributiever hoging van een kwartje in de maand die door de voorzitter, de heer J. Cos- ter, werd aangekondigd, niet vallen. ZOETERWOUDE Een schier einde- LEIDEN Ingebroken In de nacht loze ry receptiegangers getuigden vry- van zaterdag op zondag werd in een dagavond in het Don Roscohuis van hun huis aan de Zijlsingel ingebroken. Door j genegenheid voor de directeur van de het verbreken van een ruit werd door de Katholieke Lagere Landbouwschool „St. j dader(s) toegang verschaft. De buit be- Antontus" te Zoeterwoude, de heer J. vatte o.m. sieraden, antiek zilver, een G. van Vliet, bij diens 40-jarig onder- verzilverde pot, sigaren en sigaretten. wijs jubileum. LEIDEN Toen de voetbalwedstrijd Docos 3-Alphense Boys 3, die gistermid- Daaronder waren o.m. mevrouw en bur- 1 dag in Leiden werd gespeeld nauwelijks gemeester J. A. Detmers, de heer J. tien minuten oud was. brak de Alphenaar Hoenderbos. directeur van de Stichting Frans Blom bij een val zijn linkerscheen- OnderwHsinstellingen van de L.T.B., P. heen Na in het Ac. Ziekenhuis te zijn Doornbos, inspecteur Landbouwonder- behandeld is hij naar hui. overgebracht, wijs, de heer A. Sarneel. voorzitter van de sectie Landbouwleraren. collega's van de jubilaris, moderator N. v. d. Akker en talloze anderen, van wie de oud leerlingen het leeuwenaandeel uitmaak ten. Burgemeester J. A. Detmers sprak in zijn funktie als voorzitter van de com missie van toezicht van de school. „Hele generaties heeft u opgeleid", aldus spre ker; „wij zijn bijzonder dankbaar voor alle toegewijde zorgen aan het lager landbouwonderwijs besteed. Door de wijze waarop deze directeur zich van zijn taak kwijt heeft de commissie een gemakkelijke taak." De heer Detmers bood een cadeaubon aan. Ook de heer J. Hoenderbos prees i 't enthousiasme van de Jubilaris en bood I *n bedrag onder couvert aan. Inspecteur P. Doornbos zei tot de heer Van Vliet: „U heeft in het onderwijs geen brood winning gezocht, het was een roeping", U kunt er niet buiten." Opnieuw moch ten de heer en "mevrouw Van Vliet ca deaus in ontvangst nemen. Attenties waren er ook van de oud-leerlingen na mens wie de heer A. v. d. Bosch het woord voerde. Bromfietser gegrepen Hoofdwond en gebroken been LEIDEN Zaterdag 5 minuten vóór middernacht werd een 16-jarige jonge man uit Leiden met zijn bromfiets door een auto gegrepen. Hij liep hierbij een linker onderbeenfractuur op en een ern stige ehoofdwond. 12 Duiven gestolen en kip onthoofd LEIDEN In de nacht van zaterdag oup zondag werden uit een hok bij de spoorlijn nabij de Willem de Zwygerlaan een dozijn doffers (mannetjesduiven) ge stolen. Ook een kip werd ontvreemd. Het beest werd onthoofd bij de spoorlijn te ruggevonden. (Van c correspondent) OEGSTGEEST Slechts zelden Ls St. Nicolaas zó enthousiast te Oegstgeest ontvangen als dit zaterdag het geval was. De winkeliersvereniging „Oegst geest Actief" lieeft duizenden kinderen een onvergetelijke middag geboden door de Bisschop uit Spanje landingsrechten te verlenen zodat «leze per helicopter op het A.S.C.-terrein kon neerstrijken. Het was 'n spectaculair gebeuren, dal Oegst geest in rep en roer bracht. De prach tige tribune van het sportveld aan de Duyvenvoordestraat was reeds drie kwartier vóór de aankomst tot de nok gevuld. De stemming waa geweldig, vooral toen te 14.00 uur het jeugdorkest „De Burcht" onder vrolijke klanken het terrein op marcheerde. De Leidsc jongens en meis jes in de kleurige uniformen gaven een voortreffelijke show. Opvallend was het optreden van de majoretes en het schijn baar moeiteloze musiceren. Het orkest mocht van de circa 200 bezoekers vele open doekjes ln ontvangst nemen. Maar ze werden overstemd door een oorver dovend gejuich, toen de helicopter met aan boord St. Nicolaas in zicht kwam. Na een paar rondjes boven het terrein gevlogen te hebben landde de PH.VAS van „Aviation" feilloos op het midden veld. St. Nicolaas steeg waardig uit ge volgd door zijn zwarte vlieg-Piet. Een drietal zwarte pleten, die hem vooruit- gereisd waren hadden vliegens de ge schenken uit. De Sint werd verwelkomd door de voorzitter en Initiatiefnemer van „Oegstgeest-Aktief", de heer L. M. Trlj- selaar. Deze stelde Hem voor aan de loco-Burgemeester, de heer N. v. d. Voet. die echter geen kans kreeg St. Nicolaa* toe te spreken. Want juist op dat mo ment bereikte het enthousiasme bij de kinderen zijn toppunt en stormden zij met honderden tegelijk door de afzetting iers, verenigd In O.A., te danken voor Nadat St. Nicolaas aan een 35-tal kinde- Foto: „Zie ginds bukt St. naar de Kindervriend di® haast onder het prachtige staaltje van eendrachtige rem, die de O.A.-kleurwedstryd hadden hoofd voor de schroef". de voet werd gelopen. samenwerking «lie dit alles mogelyk ge- gewonnen, cadeaux had uitgereikt wei"d, Zo kreeg Loco-Burgemeester v. d. Voet maakt heeft. Hetgeen, vernamen wij, hij voorafgegaan door „de Burcht", in open calèche een rijtoer door niet de gelegenheid om de middenstan- zo graag had gedaan. gemaakt. ZS*:-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4