S)e Caicbe Oowtcvtd Rookbommen bij première „Toiler Charles Aznavour Rassenhumor valt in Engeland niet best Opschudding over t.v.-spel VLADIMIR ASHKENAZY Zakenman uit Algerije klaagt auteur aan Jeugdherinnering troef bij optreden Nat Gonella nog immer boeiend PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 24 NOVEMBER 1969 (ADVERTENTIE) Geertsema telt af ALS enige van de grotere politieke partijen in Nederland weten de libe ralen hoe zij zich bij de verkiezingen van 1971 concreet zullen moeten opstellen. Toxopeus' opvolger mr. Geertsema heeft het zaterdag op de partijraad van de VVD uitgerekend; het werd een reken sommetje volgens de methode van het aftellen. Het aftellen van mr- Geertsema ge schiedt als volgt: aan samenwerking tussen socialisten en VVD valt niet te denken; de partijen van het nieuwe linkse front hebben de regerings meerderheid niet binnen hun bereik. D '66 wenst nog altijd geen regerings partij te zijn; welke bezwaren men moge hebben tegen confessionele partijen, de realiteit dwingt te erkennen, dat zij ook in 1971 nodig zijn om het land regeer- baar te maken- En waar mr Geertsema meent dat door haar veto tegen de KVP de Partij van de Arbeid zichzelf buiten spel gezet heeft en D '66 haar aanhang geen coalitie met de christen-democraten kan verkopen, komt hij tot de volgende conclusie Dat tenzij er wonderen gaan ge beuren de enig denkbare regerings meerderheid in 1971 gevormd zal kunnen worden door de confessionele partijen en de VVD; ik geloof dal het goed is. dat nu ook maar heel duidelijk te zeggen. Wij, liberalen, moeten ons daar ook gees telijk op instellen...." TVAARMEE wil mr. Geertsema dus stellen dat het enig mogelijke ver kiezingsakkoord dat tussen de liberalen en de christen-democraten zal kunnen zijn; anders gezegd: het prolongeren van I de politieke constellatie die het kabinet- De Jong heeft mogelijk gemaakt. Vanuit zijn standpunt beziien heeft de nieuwe liberale leider nog gelijk ook; want de strategie van socialisten en in iets mindere mate van D '66 schept het vooruitzicht dat men daar momenteel de ondergang van de confessionele partijen belangrijker vindt dan een nieuw pers pectief van hun omvorming tot duidelijke pro gramma part ij op vooruitstrevende Maar mr- Geertsema verliest uit het oog, dat de confessionele partijen zelf deze jaren in een overgangsfaze ver keren; enerzijds proberen ze eerlijk bin nen het kader van het kabinet-De Jong het regeringsprogramma van 1967 waar te maken; van de andere kant spannen zij zich intensief in om voor 1971 voor het voetlicht te komen met een pro- gramma en een planning, die een bijdrage j kunnen vormen tot reconstructie van de nationale en internationale samenleving. In hoeverre is de WD van mr Geert- I sema bereid en in staat om daaraan mee te werken? OP de jongste partijraad heeft mr- Geertsema hierover gezwegen. Hij deed suggesties om de macht van de minister-president in het kabinet te ver groten en zijn politieke vriend mr. Van Riel strooide royaal met meer adviezen- Maar over de politieke kleur van de WD van de toekomst zijn we niet veel wijzer geworden. Wanneer mr- Geert sema zich erop beroept dat de WD een van de weinige Nederlandse partijen „zonder rotzooi" is, dan komt dat wel licht omdat men zich bij de liberalen met de toèkomstproblemen weinig heeft beziggehouden. Dat zal toch moeten gebeuren, wil een •egcringsakkoord met de christen-demo cratische partijen inderdaad een serieuze kans maken Het urgentieprogramma van KVP. ARP tn CHU voor de tijd na 1971 zal de beste test-case woi'den, om te kunnen bevroeden of er soms geen fouten in de aftelsom van mr Geertsema zitten. Vanavond 5 voor zeven zeggen de juweliers van Nederland op uw TV: Wij nodigen u uit om vrijblijvend te komen kijken naar onze geschenken van goud en zilver. 55 In Stadsschouwburg Amsterdam VOORSTELLING 3 KWARTIER ONDERBROKEN (Van t z correspondent) AMSTERDAM. Met rook- en stink bommen heeft een vrg grote groep jongelui zaterdagavond tevergeefs ge probeerd de première van het politieke toneelstuk „Toller" in de Amsterdamse Stadsschouwburg in de war te sturen. Na het eerste tafereel werden op een kennelijk te voren afgesproken moment vier rookbommen, circa twintig stink bommen en een aantal pamfletten vanaf de bovenste galerijen in de zaal gegooid Deze werd geheel in rook gehuld. De capsules, waarin de vloeistof van de stinkbommen zat, bleven echter heel. zo dat het publiek, dat verzocht werd naar de koffiekamers te gaan, de hoogst on aangename en prikkelende lucht van de stinkbommen bespaard bleef Het stuk van de Duitse schrijver Tankred Dorst behandelt de activiteiten van de Duitse joodse schrijver Ernst Toller, die in 1919 voorzitter werd van de Miinchener Radenrepubliek. Tn hel nogal verward gestelde pamflet werd o-m. gezegd, dat de Raden opnieuw moe ten worden ingesteld en voorts dat er geen plaats meer is voor toneel, musea, film, televisie e.d. Direct na het ontstaan van het tumult kwam Guus Oster, een der directeuren van de Nederlandse Comedie, op het toneel en vroeg via een megafoon of het publiek wilde, dat men zou door spelen of ophouden. Het publiek wilde dat de voorstelling zou doorgaan. Wel I werd nog vanaf de galerijen geschreeuwd dat er gediscussieerd moest worden, maar I de directie van de Nederlandse Comedie I liet zich een discussie op deze wijze niet afdwingen. De directeur van de Stadsschouwburg, Evert P. Smit, zei, dat de in rook ge- i hulde zaal een angstig gezicht was. Bo- j vendien was het nogal gevaarlijk in ver band met de mogelijkheid van brand. Nadat het publiek de zaal had verlaten werden op het toneel de rookluiken open gezet en na drie kwartier was de rook weggetrokken. Bij de controle van de zaal vonden de suppoosten nog vijf niet ontbrande rookbommen en de heel gebleven stink bommen. Suppoosten en ook enkele jonge acteurs waren direct na het gooien van de rookbommen naar de galerijen ge- j sneld, waar geprobeerd werd de jongelui oo hardhandige wijze te verwijderen. Enkelen verdwenen. Op een gegeven moment was men bevreesd, dat één van de demonstranten over de balustrade zou worden gewerkt. Vanuit de zaal werd ge roepen de politie erbij te halen, maar dit werd niet gedaan-, omdat het schouw- burgpersoneel de zaak zelf kon klaren. LONDEN Een nieuw t.v.-blijspel, het eerste in een reeks van zes, Curry and Chips (samba) en frites) geheten, dat op de commerciële t.v. werd vertoond en de spot dreef met dc rassenverhoudin gen in Engeland, heeft grote opschud ding veroorzaakt in de gebieden waar veel immigranten wonen. De show behandelde op satirische wijze de moeilijkheden van een Pakistaanse immigrant, die zich om werk te vinden voordoet als een Ier. De rol wordt ge- speeld door Spike Milligan. die in India geboren is en de Ierse nationaliteit heeft. Het stuk liet ruzies zien over ras en huiskleur in cafés en wilde op grappige wijze laten blijken hoe be lachelijk die ruzies dikwijls zijn. De meeste kranten niezen de show. James Thomas schreef in de Dailv Ex- Dress: Ik lachte zonder me te schamen, maar ik moet niet denken aan de reac ties uit Brixton en Wolverhampton". Deze en andere immigratiécentra heb ben met woedende protesten gerea geerd. Zo zei mevrouw Roshan Mc Carthy. secretaresse van East-Londons Indian Association: „Ik vond de zoge naamde humor van verachtelijk slechte smaak. Dit program zal het stellig voor vele nieuwelingen moeilijker maken om in de Britse maatschappij te worden op genomen'. Sibghat Kadri van de bond van Paki stani's sprak van walgelijk. Abdoel Minty. secretaris van de anti-apart heidbeweging en zeer actief in de ras- eerbetrekkingen. zei: „Hoewel het mis schien goed bedoeld was, kan het stuk raciale legendes en clichés bevestigen. De gekleurde burgers zullen zich be ledigd voelen en het zal stellig niet bij dragen tot verbetering van de betrek kingen tussen de rassen van dit land". In de Midlands eiste de vereniging van Indische werknemers, dat het program zou worden afgelast. Zo niet dan zou den er demonstraties komen voor het t.v.-gebouw. Johnny Speight, de tekstschrijver, zei: „Ik heb het geschreven om de mensen te amuseren en omdat het mijn erva ring is, dat lachen goed is voor de op voeding van de mensen Balletconcours in Varna In de olympische spelen van de dans in de Bulgaarse badplaats Varna zien we balletdansers en -danseressen uit alle werelddelen op de vloer. Het gaat hier om een van de vele concoursen, waar de balletmensen mogelijkheden tot ac ceptatie en promotie zien- Dit is voor hen vooral daarom belangrijk, omdat hun carrière meestal op het 40e levens jaar eindigt. In de jury van gereputeerde figuren hadden ditmaal zitting o m. Ga- iina Oelanova en Sonia Gaskell- De BBC maakte hiervan een kleurenfilm, die door de NCRV werd aangekocht. Deze film bevat ook interviews, waarin op de betekenis van een dergelijk concours wordt ingegaan. 21.35 uur, Ned. 2. jOnze grootste belangstelling ging het afgelopen weekeinde uit naar de VARA- quiz „Een van de acht". De VARA immers heeft een grandioze quiztradi tie, die uitliep in „Per seconde wijzer", ongetwijfeld het beste programm dat ooit in deze categorie op ons scherm kwam. En de presentatie lag in handen van Mies Bouwman, Mevrouw-Tele- visie zelf dus. Het viel ons niet mee. „Een van de acht" stoelt nadrukkelijk op de Duit se succesformule van KulenkanipL Maar het zoveel grotere Duitsland kan kennelijk scherper selecteren wat de deelnemers betreft. De opgaven kun nen er dus pittiger zijn en toch tot re delijke resultaten leiden; Daarenboven: de charme van vroege re VARA-quizes school in het feit dat men ging meeleven met de kandidaten die zich door de steeds moeilijker wor dende ronden sloegen. Deze quiz bracht moeizaam acht anonimi die zich moeizaam door hun opgaven heensloe gen en die daarna voorgoed in hun anonimiteit verzinken. Mies Bouwman deed wat ze kon. Dat was heel wat, maar het is ondoenlijk om ons geïnteresseerd te doen raken in acht wildvreemden die we nimmer zullen terugzien. Het spel zelf slachtig en door zijn krantengericht heid nogal „belast". Beste werd het „bijwerk". Esther Ofa- rim mimeerde bij een paar nummers van haar laatste I.p. Genoeglijk om te zien! Eugen Cicero is een pianist die wij persoonlijk niet lusten. De man heeft verschrikkelijk veel in zijn vin gers. maar hij hoort niet te worden losgelaten op Prokoviev en Mozart in composities die in het origineel veel beter zijn. The Freelaüders verteder den ons alleen al om het mooie plaat je dat zij maakten. Gisteravond bediende de AVRO de vroegslapers. Ze zette even over tie nen al een punt achter „Nederland I'M en dat vonden we rijkelijk vroeg. In haar minizendtijd bood de AVRO iets bizars van Jan Brusse, een show rond Willeke Alberti en Pierre Jarisen-an- dcre-stijl. die vooralsnog niet meeviel. Willeke Alberti is, laten we zeggen, bepaald geen glamour-girl. Ze heeft niet veel stem en ze kan eigenlijk niets op het gebied van showdans. Wat ze wèl heeft: theaterpersoonlijkheid, ge voel voor bet showvak. Daarmee zong ze zich knap door haar liedjes heen, daarmee leken haar mouvementjes op ballet en daarmee maakte zij een kos telijke toneelscenc als Elisa in Pyg malion. Willeke Alberti naast Guus Os- ter! En allesbehalve weggespeeld! NEDERLAND I NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant IJ .00 uur: Journaal VARA: 19.07 uur: Coronation Street 19.30 uur: Opmaat 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Achter het nieuws 20.45 uur: Ironside 21.35 uur: Haar hem, documentaire 22.05 uur: Dief. eenakter 22.30 uur: Journaal (NOS) 22.35 uur: Teleac Evt. uitzending Apollj-12, programma wordt dan: NOS: 21.35 uur: Apollo-12 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Teleac NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.40 uur: Alleen op weg 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Please sir 20.45 uur: Studio Anno, muziek 21.35 uur: Olympische Spelen van de dans, ballet 22.35 uur: Hier en nu 23.00 uur: Psalter, religie 23.10 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOS^NOT 10.45 uur: Verkennen en ontdekken 11.10 uur: Ned. kerken 11.35 uur: Beroepen na lts De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA i- RADIOPROGRAMMA MAANDAG 24 RVU: 19.35 Else Prof. Dl. José Aerts. NOS: 20.05 De Konin gin van Zwitserland klanbeeld met reacties van luisteraars. NVSH: 22.10 Sextant, radio- maeazlne van de NVSH. NOS: 22.30 Nieuws. iededelingen. AVRO: 22.43 Radiojour- programma. 9.35 Waterstanden, uit de Middeleeuwen en Renais AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 1( 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht Partij van de Arbeid. 18.30 Nieuws zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Char 4.28 Rostrum of Composers 1959: mc muziek uit Australië (opn.) 16.: ^ajazzdespe^trum. l^s^Med"'d el ingei HILVERSUM II 7.15 Op liet eerste gehoor: klassiek 8.00 Nieuws. 8.11 Gewijde muzle (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouv 9.35 Schoolradio. 10.00 Werkelijk waar bijbelverhalen die feiten vormen, lezinf 10.15 Stereo: Beroemde opera-aria's (gr 11.00 Nieuws. 11.02 Ferdinand Huijck (dei 7). seriehoorspel, (herhaling van donderda rkest en solist: moderr tereo: lichte grammofoonmuzielc. NOS: 1.45 Apollo-12: reportage van de landing op e aarde. NCRV: 22.15 Stereo: lichte gram taalgebied. 23.55-24.1 BELGIE 324 m Nederlands kenmoraal en -li^osofle.P 18.50 Sport. actualiteiten. 19.40 Lichte muziek. 19.45 sieklankbeeld. 20.00 Operakroniek. DINSDAG 25 NOV. HILVERSUM Til VARA: 9 00 Nieuws. 9.0" Plaatjes voor pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 opvallend vrolijk gevarieerde visite. (1 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: n- Nieuws. 14.03 SOS-berlchtcn 8.11 Radiojournaal. ïziek. Aansluiter Wyndham Lewis overleden LONDEN - De Britse schrijver Wynd ham Lewis is vrijdag j.i. in Spanje over leden. Hij was 73 jaar. Wyndham Lewis was behalve romanschrijver, essayist en historicus. Hij heeft werken geschreven over Rabelais. Villon en Molière. intiem en indringend niuziekmaken Nagekomen familiebericht Heden overleed tot onze droefheid zacht en kalm in het R.K. zieken huis Opus Dei te Woerden, na een arbeidzaam leven en kortstondige ziekte en na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten in de leef tijd van 77 jaar, onze lieve vader, behuwdvader en grootvader ENGELBERTUS JOHANNES OOSTDAM weduwnaar van GEERTRUIDA KORS Zevenhoven C. H. v. d. Weijden-Oostdam C. Th. v. d, Weijden en kinderen N. P. Oostdam M. E. Oostdam-Zwanenburg en kinderen Nieuw Vennep: H. M. de Wildt-Oostdam W. W. de Wildt en kinderen Zevenhoven, 23 nov. 1969 Hogendijk 13 De plechtige eucharistieviering zal worden gehouden op donderdag 27 november a.s. om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Zevenhoven, waarna dc begrafenis op het R.K. kerk hof aldaar. Maandag, dinsdag en woensdag om 20.00 uur bidden voor zijn zielerust in de parochiekerk. Het gebeurt nog maar zeiden dat Di- ligentia zo vol is dat dc luisteraars twee r\jen dik op het podium rondom de vleu gel zitten. De optredende kunstenaars vinden dat meestal nogal benauwend en aangezien de podiumbevolking de klank afdempt, is het ook akoestisch niet zo ple zierig. Overigens gunde men Vladimir Ashkenazy de overweldigend belangstel ling van harte, want de nog betrekke lijk jonge Russische pianist, die zich zes jaar geleden in West-Europa vestigde, is als musicus een grootmeester. Wij schrijven met opzet „als want geweldige pianisten zijn er tegen woordig bij dozijnen. Natuurlijkij is Ash kenazy ook een geweldig pianist, met 'n verrukkelijk toucher, een even impone rende als subtiele vingervaardigheid, een geraffineerd pedaalgebruik. Maar dat zijn slechts middelen en Ashkenazy is de laat ste om zijn virtuoziteit „ten toon" te spreiden. Integendeel: hij musiceert op een intie me en tegelijk indringende wijze. Zelfs in de bekende Schilderijententoonstelling van Moessorgski was geen sprake van enig uiterlijk vertoon maar er was wel in de juiste, nooit slepende maar ook nooit jachtige tempi een sublieme afwer king tot in de geringste details. Alleen in de grote Poort van Kiew beeldhouwde Ashkenazy de klank (zoals dat hoort); elders wist hij de uiteenlopende verbeel dingen raak te typeren, zonder opsmuk, zonder pathos. Vóór de pauze werden twee grote na men verbonden aan twee betrekkelijk weinig bekende stukken van toch al sterk verwaarloosde klaviersonates van Haydn (waarvoor de grammofoonplatenmaat schappijen dc laatste tijd gelukkig be langstelling gaan krijgen) hoort men het tweedelige nummer 44 heel weinig Man per ongeluk doodgeschoten VEENKLOOSTER (ANP) Gister avond omstreeks zes uur is in café Griet Beerstra in Veenklooster (Fr) de 22- jarige monteur Hille Leegstra uit Twij- zelerheide gedood door een schot uit de revolver van de 41-jarige L D., eveneens uit Twijzelerheide. Het ongeluk ge beurde door het plotseling afgaan van het wapen. Volgens dc politie was hier geen opzet in het spel. Naar bekend was D. regelmatig in "net bezit van wapens. en ook Schuberts zogenaamde fantasie sonate opus 78, die door Schumann en Liszt hogelijk werd bewonderd, komt de laatste tijd zelden aan bod, Ashkenazy speelde ze zo ingetogen en zo dichterlijk dat men vergat dat de Haydn geen sterke Haydn is. en dat de Schubert eigenlijk te lang is uitgevallen. Natuurlijk mocht Ashkenazy niet zon der toegift vertrekken. Chopin was er een OM SCHUILNAAM ENSCHEDE De Franse zakenman Yves Vandomber te Algiers heeft bij de arrondisementsrechtbank te Amsterdam j een aanklacht ingediend tegen de 40-ja- rige auteur C. Koreman te Enschede. Deze zal zich op 4 december voor de j hoofdstedelijke rechtbank moeten veranl- j woorden terzake van het gebruiken c.q. I misbruiken van de naam van de aankla ger. Auteur Koreman heelt onder het psc-u- j doniem Yves van Domber een autobio- J grafische roman gepubliceerd over het I vreemdelingenlegioen „vreemdelingen in de zandbak" en een boek over het le ven van de overleden oud-verzet.strijden en populaire Amsterdamse kastelein Theo Ruiter. De aanklager heeft hiertegen nim mer verzet aangetekend, maar toen hem onlangs door een bericht in een Algerijn se courant duidelijk werd dal Koreman kortgeleden onder zijn schuilnaam een boek heeft gewijd aan het verhaal van ex-S.S.'er Erich Karl Wiedwald over zijn al dan niet bestaande contracten mei Martin Bormann. is hij in het geweer gekomen. De Algerijnse zakenman voelt zich in zijn goede eer en naam aangetast. Bo vendien zou de suggestie die door een der vorige boeken van Koreman gewekt zou kunnen worden namelijk dat de sa kenman deel heeft uitgemaakt van het vreemdelingenlegioen zijn positie in ge vaar kunnen brengen. Ook is hij bang dat zijn zakelijke belangen ook en juist ons land kunnen worden geschaad als zijn naam in verband wordt gebracht met de S.S. Hij eist dan ook een dwang som van 25.000 gulden als de naam Van Domber nog steeds wordt gebruikt Humor en muzikaliteit De in dc jaren dertig vermaarde trom pettist Nat Gonella (62), die in deze pe riode triomfen vierde met zijn Georgians concerteerde vrijdag- en zaterdagavond in de New Orleans Jazz Club van band leader Theo van Est te Schevenineen' Voor dc overvolle zaal betekende dit op treden een jeugdherinnering, getuige de luide bijval van auditoriumzijde en het verzoeken om favoriete nummers' waarvan «ij zaterdagavond getuige mochten zijiGonella voldeed hieraan met zichtbaa- genoegen, hierbij op excel lente wijze terzijde gestaan door Tcd Eas- ton's Jazz Band. Natuurlijk heeft ook voor Nat Gonella de tijd niet stilgestaan. Ademtechniek en lipconditie zijn bijna niet meer toereikend, doch met ware bewondering hebben wij de vitaliteit en „showmanship" van deze musicus gade geslagen. Nog altijd is daar zijn wat luidrichtige manier van op treden. zijn humor en muzikaliteit, ter wijl zijn vocals immer nog enthousiasme brengen bij zijn publiek, inclusief het or kest. Zijn ganse scala van successen werd vertolkt en tijdens Oh Monah dat latei nog werd herhaald waanden wij ons in de vooroorlogse tijd. Het publiek zong uit volle borst deze topper mede. Instru mentaal werd Blueberry Hill een hoog tepunt alsmede qua improvisatie Shine en Margie. Voorts klonk het aloude Nagasaki en vanzelfsprekend Georgie. dat middels een fraaie bloemruiker werd afgedwongen. Het optreden van Nat Go nella heeft zaterdagavond een haast CHARLES AZNAVOUR Met eigen versterkers pas op dreef. Willink van Collen- prijzen uitgereikt AMSTERDAM De Willink van Col- lenprijzen. die zijn ingesteld om jonge scnilders tot 35 jaar te ondersteunen In hun studie, zijn -dit jaar toegekend aan; eerste prils: Daniëlle Kooi. Amsterdam; tweede prils: Willem Gorter. Amsterdam, en derde prijs: Matthijs Röling, Gronin gen De prijzen bestaan uit bedragen van resp. 2000, 1000 en 500 gulden. De jury bestaat bij reglement uit het bestuur van de maatschappij Arti et Amicitae, t.w. Jacob Kuijper, voorzitter; Willem van de Kerke, secr.; Geurt Brink- greve, penningmeester: Herman Janzen, Theo Kurpershoek en Hein Stork, ditmaal geassisteerd door Herman Berserik. Er waren 86 inzendingen binnengekomen, De gehele inzending blijft tot en met 30 no vember te zien in de zalen van Arti. Walschap kandidaat voor Nobelprijs BRUSSEL De Vlaamse auteur Gerard Walschap ls evenals verleden jaar kandi daat voor de Nobelprijs-1970 voor letter kunde. De Koninklilke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde heeft besloten Walschap als zodanig opnieuw bij het bestuur van de Zweedse academie voor te De laatkomers voor het optreden van de Franse zanger Charles Aznavour za terdagavond J.I. in het Congresgebouw behoefden zich niet te haasten. Met meer dan een half uur vertraging begon Azna vour zijn tour de chant. Oorzaak was liet niet tijdig arriveren van een aan tal versterkers, dat op het vliegveld van Kopenhagen was blijven staan. Te gen negenen waren ze echter nog niet aangekomen, daarom begon men met maar een aanzienlijk minder verster- kerspotentieel alle gevolgen van dien. Klaagden wij enige weken geleden bij het optreden van Gilbert Bécaud over een teveel aan elektronisch geweld een krampachtige flirt met de jeugd, tij dens het gedeeite voor de pauze was het ontbreken van enige versterkers een nekslag voor Aznavour. Geluid van zan ger en begeleidingsensemble klonk bij zonder ongenuanceerde, een feit waar Aznavour zich duidelijk van bewust was want hij verontschuldigde zich en beloof de na de pauze, wanneer het eigen ma teriaal aangekomen zou zijn, een revan che. Toch was het gedeelte voor de pau ze geen mislukking; met veel vakman schap wist de grote kleine vertolker van het chanson de handen op elkaar te krijgen. De handicap deed zich het minst gelden in de langzamen ballades, j „.On a ztoujours le temps" b.v. een nummer waarin Aznavour, slechts be- geleid door het orgel, een geweldi- j ge sfeer opbouwde. Na de pauze een totaal ander beeld j Nu pas werden de teksten goed verstaan- I baar, nu een mooie klankkleur van het ensemble. Charles Aznavour had er echt zin in, het jasje ging er voor uit. Hij bezingt als geen ander de liefde het ver driet het wegebben van de tijd, sterven en al die zo menselijke twijfels, vervuld met een melancholie, die zijn Oosterse afkomst verraadt. De vreugde is altijd tijdelijk, betrekkelijk of duurgekocht. in tegenstelling tot Bécaud met zijn op Duitsland geënte show d.w.z. grove ef fecten, is Aznavour zichzelf gebleven. Voordracht, repertoire en kwaliteit lig gen nog op hetzelfde peil van enige jaren geleden. Geen gegoochel met licht effecten, geen popcombo, maar lyriek van een verstild poëet „La Bohème", „La mama", en noem al die chansons maar op. kregen een maximale voor dracht met een minimum aan gebaar.. De soberheid in presentatie vermeer dert juist de zeggingskracht van Azna- j vour's gedichten. Een enthousiaste Prins I Willem Alexanderszaal maakte door 1 veel applaus duidelijk, dat -Aznavour nog steeds een grote schare bewonderaars te"- CH. B. I unieke sfeer geschapen die menigeen bij zonder moet hebben voldaan. Maar hei aandeel van Ted Easton's Jazz Band van dit succes bleek niet gering. Tevo ren weid reeds met groot enthousiami gemusiceerd. De band creëerde een pu re Dixieland doorspekt met uitmunten-, de soli van Jan Morks (CL en TS). George Katee (TB) en Pim Hogervorst (ban-j jo en gitaar). Trompettist Klaas de Wit solieerde met fraaie toonvorming in Blue Turning Gray over you. De vocals var drummer-leider Theo van Est (Ted Eas- ton) werden op aanvaardbaar wijze ver-! L? ♦l«er,P?sten Zeer goed in het Seheel In totaliteit een jazzavond waarover ze ker nog zal worden nagekaart. De m van miauw en de euritmie Albert Verweys grote hond en kleine fcat - u weet wel, die twee die op de tomermat zaten - waren gistermiddag C? ,ecn kanOeroe, een ezel distelvink leden van de menagerie die door Nederlandse euritmisten in dc toneelzaal van het Congresgebouw zicht baar en hoorbaar tot leven kwamen AU de kat haar klauwtjes nijdig blazend naar voren steekt, is dat de m van miauw Hot die fa, dat alfabet kent. s on, nog niet duidelijk, maar de vele ingewijden in dt euritmie - leerlingen van de vrijt school onder andere namen dit als mzelfsprekend aan. Overigens wederom veel schoonheid die vergeestelijkte reflexen van klanken van woord en toon. Moeilijk i* beschrijven hoe transparant de bewe gingen waren, waarmee deze zichtbare en muziek gestalte kregen Al hel ische of pantomimische, alle psy chische symboliek is in de euritmie uit gesloten. Dat valt wat moeilijk te rijmen met dat van angst bibberende musje, dat visueel het meeste succes oogstte. In Vivaldi's fluitconcert De Distelvink, uit gevoerd in roomblanke, oranje en blauwe gewaden, werden de muzikale harmo nieën en de sfeer aanschouwelijk. Han dels Largo was iets vager, maar hier en het Grimmse sprookje De Dood als Peetoom werkte een man mede, hetgeen jelukkig bewees, dat euritmie geen vrou welijk monopolie is. Overigens blijven deze Nederlandse euritmisten onder het niveau van de buitenlandse groepen Het zijn veelal docenten, die af en toe samen komen om een programma in te studeren. Dat is natuurlijk heel wat anders dan in bijvoorbeeld Stuttgart. Dornach. Berlijn of Londen, waar men naast de docenten ook speciale podiumgroepen kent- En die repeteren elke dag! D-y De Rotterdamse Kunststichting exposeert van 29 november tot 17 december werk van de beeldhouwer Johan Ver Beelden van Albert Tcrmote en wand kleden van Els Gerhardt-Lutkie wor den van 29 november tot 7 januari ge ëxposeerd in Galerie De Zonnewijzer (Philips Ontspanningscentrum), Mathil- de laan 81 Eindhoven. Galerie Van der Vlist. Botermarkt 3 Leiden, exposeert van 22 november tot 28 december schilderijen van Joep Ni- colas.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2