SCHOONHEI» 53 p IM DANKBARE PATIËNTEN IN ZIEKENHUIS TE SLUISKIL BEHALVE VOOR DE VROUW EEN PROBLEEM VOOR DE E.E.G. iiooiiheidsmiddelen zijn ge laakt, om je wat op te frssen, at op te fleuren of om nog eens >a extra accentje te leggen op - natuurlijke knapheid van wie frk. Zo denken wij gewone men en er tenminste over. Maar wie ijn wij dan wel, dat we er zo ge- Lakkelij'k over durven praten. Vamt in deze wereld vol proble men zijn ook de schoonheidsmid- elen plotseling een probleem van eerste orde geworden. Zo root zelfs, dat er zeer onlangs Milaan een groot congres aan ewijd werd waar men ernstig iscussieerde over de medische, uridische, en technisch - economi se problemen van de cosmeti- a-produktie in het kader van de -uropese gemeenschap. En dat ier dagen lang. Europese Economische Gemeenschap, al zoveel zorgen heeft over de boter- ergen, de moeilijke Fransen, de reigen- ze" Duitse boeren, de kostbare bossen Nederland, die aan militaire oefen- irreinen geofferd moeten worden, krijgt een grote zorg hij. Begrijpelijk iverigens, want de EEG schat namelijk, at op dit ogenblik in de zes landen van se gemeenschap meer dan 1500 merken ongeveer 17.000 schoonheidsprodukten de nationale markten van de zes nden verschijnen. lerken en produkten wisselen bijzonder iel. omdat de cosmetica-industrie jaar lijks zo'n 1800 nieuwe of iets gewijzigde schoonheidsmiddelen uitbrengt. Van baby tot bejaarde gebruikt de mens da gelijks dus grote hoeveelheden cormetd- ca: crème, poeder, lotion, pommade en ga zo maar door. Om nog maar te zwijgen van haargroei- en haarkleur- middelen, haarstukjes, pruiken, extra oogwimpers, die alle te maken hebben met het uiterlijk van wie oök. Het is niet zo vreemd als het lijkt, dat de EEG zich met deze industrie gaat bezighouden. Want om liet rekensom- schadelijk of niet metje rond te maken blijkt, dat 80 pro cent van de Franse bevolking cosmeti sche artikelen gebruikt, 78.3 procent Duitsers, 65 procent Belgen, 62 procent Nederlanders en 56 procent Italianen. De Engelsen, die wij waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd dn de EEG mogen binnenhalen delen voor 75 7 procent in deze rij. terwijl 77 procent van de Oostenrijkers ook al tot het legioen van verbruikers gerekend moeten worden. Of. zoals het voorlichtingsblad van de Europese Gemeenschap schrijft: ,.Dit dagelijks gebruiksartikel dat van het laboratorium via groot- en detailhandel in schoonheidssalons, badkamer of tas terecht komt, is in korte tijd ontwikkeld van handwerksprodukt tot de basis van een wijdvertakte industrie." Daarmee gepaard gaande is ook het doel van het schoonheidsmiddel veran derd. Vroeger moest het middel iets ver bergen. dat de menselijke schoonheid alleen maar veiminderde. Op het ogen blik is het een positief middel, dat het uiterlijk aanzien neg fraaier moet ma ken. dan het dikwijls al ds. Men gaat zelfs nog verder, want de deskundigen verzekeren ons, dat de 'toekomst van middelen tegen bij voorbeeld rimpels, van haargroeimiddelen, van ontliarings- produkten en van haarkleuren en ver st eviging&middelen verzekerd is. Of. zoals het voorlichting-b! ad van de Europese Gemeenschap opnieuw schrijft ..Wij behoeven niet lang stil te staan bij de functie van het haar als tooisel of de se.vuele betekenis, die psychologen en psychiaters, historici, geestelijken en etnologen aan het haar" toekennen, noch op de betekenis van de door ve> moderne vrouwen graag bezochte of gevreesde dameskapper." Alsjeblieft dan maar weer. Trouwens we hadden het uit de geschiedenis kunnen weten van fatale vrouwen als Deü'a (het vriendinnetje van Samson Cleo patra, de vrouwen rend de Engelse blauwbaard Hendrik de Achtste, de hofdam: s van de vele Franse koningen en in deze ij d de aantrekkelijke vrouwen van het filmdoek of vit de vele shows. Toch klonk in 1770 de Engelse wetgeving voor deze vrouwen we! bijzonder hard: ..Vrouwen van welke leeftijd dan ook. maagd, gehuwd, of weduwe, die een onzer onderdanen bedriegen, verleiden en tot het (huwelijk brengen met 'behulp van hu id crèmes, cosmetische lotions, valse tanden, pruiken, corset ten. crino line-) of schoenen met hoge hakken vallen onder de wetsbepalingen tegen hekseril, worden bestraft als misdadigers en het aldus tot 9tand gebrachte huwelijk is nietig'De wereld zou anno 1069 één grote gevangenis zijn met zon wetsbepaling. De oosterse Kahn. waarover de Vene- tiaanse wereldreiziger Marco Polo zo boeiend wist te schrijven, had het echter beter bekeken. Want deze oosterse vors;, liet, aldus het verhaal van Marco Pcio, nagaan, of zijn hofdames zacht sliepen, niet snurkten, een aangename, gezonae adem hadden en geen kwalijke luchtjes met zich meedroegen Dit is dan de ene kant van het hele probleem, dat de EEG thans zo naarstig Van Nederlandse vrouwen gebruikt 62 procent cosmetische artikelen bezighoudt. De andere kant van de medaille is een ernstiger zaak. Voor standers van de volksgezondheid rijzen namelijk sems de haren te berge, wanneer zij denken aan de schadelijKe gevolgen van sommige schoonheidsarn- keien, en vooral wanneer zij zien nor aiieriei middelen ongecontroleerd op cc markt gebracht worden Deskundigen vrezen namelijk allerlei kwalijke gevolgen van het ongecontro leerd gebruik van sommige cosmetica. Huidaandoeningen zijn daarbij nog,maai kleinigheden vergeleken bij nog ernstiger gevolgen ais nier- en leveraandoeningen. De artsen ziin ook bang voor allergische reacties op middelen, die nog steens ge bruikt moeten worden bij haarkleuren en voor bij voorbeeld middelen tegen trans piratie Vandaar de problemen en een congres, als onlangs in Milaan gehouaen ls. Er ls zonaer meer behoefte aan een behoorlijke ordening en veiordenmv. atdus de EEG-deskundigen. Een orde ning op ihet totale gebied van de cos metica en verordeningen, die schadelijke elementen in de schoonheidsmiddelen moeten verbieden. Want de moderne mens zal zeker geen afstand doen van deze middelen, evenmin al6 de mensen in het verleden, ondanks de zware sancties ertegen. Nationaal hebben diverse la noen al voorschriften tegen he: gebruik van sommige middelen, a - in feite onder de geneesmiddelen vanen, roats bij voorbeeld, beuqajde hormonen Bij de problemen in de EEG speelt ook tiet vrije handelsverkeer een grote roi Voor het einde van dit Jaar zouden namelijk volgens een voorstel uit I9G8 in de EEG alle handelsbelemmerende bepalingen opgeheven moeten worden voou parfumerieën, toiletartikelen, cos metica en schoonheidsmiddelen. Men redt dir natuurlijk niet meer. maar men wil er toch vaart achter zetten. Voor stellen hierover zijn al ingediend speciaal voor ..alle stoffen of mengsels voor de Verfraaiing, bescherming of reiniging van het menselijk lichaam, ten einde dit aantrekkelijker te maken, het aanzien ervan te wijzigen, of esteüsche onvol komenheden i» corrigeren." Mei al* algemene eis, dat deze stoffen en mid delen onschadelijk zijn voor de gebrui ker. Bovendien me- voorscliriften over liet wel of niet mogen verwerken tan soorten kleurstoffen in cosmetica. ..die m contact komen met de oog- en inond- slljmvllejen, zoals lipstick, maskara, eveliner. tandpasta De FEG heeft inderdaad vele problemen. TON VAN DEN HOUTEN Hans v. d. Straaten ziet nu alles bijna honderd procent beter. Geslaagde hoornviiestransplantaties 'ERNETJZEN Een actie van de heer Wijnja, een loods uit Terneuzen, oor het werven van donors voor oom.vliestransplanta.tics, heeft, zoals «teren gemeldtoeer eens de aandacht ovestigd op het enorme tekort aan rgelijke donors. Eén van de patiënten hel Sinl-E.i ubethziekenhuis in Sluiskil, de Hagenaar Hans van der Binnenkort aal Hans - Straaten, die door vliestransplantatie zeer redelijk kan straks zijn studie i geslaagde hoorn redelijk gaat als hij andere patiënte, A. Kramer-Dijkman (56), die door een ingreep van dr. C. universiteit weer kun hervatten, ook onder de Amsterdamse studenten een donoractie voeren. t de Amsterdamse de Binkhorst van het Sluiskil se zieken huis weer een stuk beter kan zien, ais genezen 't ziekenhuis kunnen v erlaten. Mevrouw Kramer en Hans van dei Straaten weten niet wie de hoornvlies- donor is, wiens ogen voor de hoornvlies- transplantatie zijn gebruikt. Mevrouw Kramer werd aan haar rechteroog ge holpen en student Van der Straaten aan liet linkeroog. Student in de sociale geografie Hans van der Straaten tobde van zijn twaalfde jaar af steedsmeer met zijn gezichts- vermogen. ..Na een ernstige acute ont steking aan mijn beide ogen ging liet hard bergafwaarts. Mijn hoornvliezen waren zwaar aangetast. Een bril kon het euvel nauwelijks verhelpen. Ik ben in Den Haag en in het Aca- demisoh Ziekenhuis In Leiden drie jaat bezig gehouden. Er werd wel eens over een operatie gesproken, maar daar bleef het bij. Ik werd het goed zat. Zijn vader noemde toen de naam van dr. De Bink horst in Sluiskil. ..Nou, eerlijk gezegd, had ik er in het begin weinig vertrouwen in. Zouden ze in Sluiskil meer voor me kunnen doen dan m het Academisch Ziekenhuis in Nu weet ik wel beter. Vlet mijn geope reerd linkeroog kan Ik weer heel be hoorlijk zien en er is goede hoop, dat ook mijn rechteroog met een gecorri geerde contaotlens een heel sink beter zal woiden. Blijft natuurlijk het pro bleem van een eventuele afstoting van 't nieuwe hoornvlies, maar dan zien we wel weer. In ieder geval hoop ik over een week naar huis te mogen Ik voel me prima." Hans van der Straaten vindt dat er landelijk door het Rode Kruis veel meer werk kan word en gemaakt van de propaganda voor hoornvlies-, hart en longdonaties. ..Het moet gewoon beter van de grond komen en ook vlotter. Zelf ben ik als lk straks in Amsterdam terug ben, van plan onder de studenten een actie te houden om hoornvlies- en andere donors te verzamelen." GI VAN BERKEL ,\Vij behoeven niet lang stil te staan bij de functie van het haar als tooisel

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9