BIESHEUVEL MOET VOORTAAN OPPASSEN KVP-VVD-AR-CHU Zoon schoot vader met karabijn dood enige mogelijkheid voor nieuw kabinet WD BLIJFT AFWIJZEND STAAN T.O.V. P.v.d.A. lotterdam vaart wel bij staking in Engeland Rustige beursweek, enkele uitschieters Witteveen miskent betekenis van geloof Banden tussen Kerk en Staat niet opheffen VS-SENAAT WEIGERT HAYNSWORTH Brand in Amsterdamse haven gedoofd Expopaviljoen naar voltooiing «ii Vragen blijven rond handelwijze AR-fractieleider ARP durfde kabinetscrisis niet aan [ATERDAG É2 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT t pariemet redactie) HILVERSUM De V.V.D. gaat niet de P.v.d.A. in een nieuwe regering en. Dit heeft mr. YV. J. Gccrtsema. nieuwe voorzitter van de liberale eede-Kamerfractie vandaag in Ilil- zonder meer vastgesteld. „De mende verkiezingen zullen de V.V.D. de P.v.d.A. in twee tegengestelde mpen aantreffen", zei hij vanmid- g op de partijraad van de V.V.D.. in Hilversum bijeen is. «us, ar Gee tsema wees erop, dat dit even overwo6en beslissing van de ;VD. is als de P.v.d.A. genomen heeft dresfenover de K.V.P. Het is voor hem duidelijk, dat de christelijke •tijen na de verkiezingen alleen de V.V.D een regering kunnen ?n. Want wanneer de A R. en de LU. met de K.V.P. gaan samenwer- geldt de uitspraak van de P.v.d.A. alle christelijke partijen .aldus liberale fractievoorzitter. De V.V.D. moet zich er geestelijk op tellen, dat zij straks opnieuw met (Van onze correspondent 70NDEN Het Britse consortium van ïeepvaarImaatschappijen heeft beslo- gedetailleerde plannen voor te be- om haar havenlaaduitrusting aronder een rijbrugkraan van vijf mil. n gulden naar een haven op het sleland over te brengen, mogelijk Rot- dam. lom ^Êfeen beslissing hierover is tot volgende ;k dinsdag of woensdag uitgesteld, loor de weigering van de Londense /enarbeiders om met modern contai- materiaal te werken, gaan de Britse talnerschepen al sinds maart van dit :r de Rotterdamse en Antwerpse Daar wordt de lading dan in schepen naar Engeland vervoerd. it procedure kost de maatschappijen aurlijk meer geld. Maar toch denken* aatJei" dus over om al hun materiaal de- litief naar Rotterdam te verpraatsen, int de havenarbeiders blijven bij hun totdat zij over het gehele Lon- hse havengebied betere lonen krijgen. TAls alle plannen doorgaankomt de Rijn kokend ons land binnen Maastricht „ais aiie plannen r de bouw van elektrocentralcs wor- i verwezenlijkt, komt de Rijn kokend Lobith ons land binnen". Aldus gis- in Maastricht ir. Ph. Schuurman, rzitter van de Nederlandse delegatie afloop van een vergadering van de ernationale commissie ter bescher- ig van de Rijn tegen de verontreini- de A.R., de C.H.U. en de K.V.P. een regering moet vormen, zei mr. Geertse- ma verder. „Het is goed dit nu maar duidelijk te zeggen". De P.v.d.A. heeft zichzelf buitenspel gezet, constateerde hij, terwij] van j D'66 evenmin samenwerking te ver- j wachten valt. D'66 kan dit volgens hem i ook niet. wil zij tenminste geloofwaar- j dig blijven. Deze partij heeft trouwens zelf al laten uitkomen niet met de con fessionelen te willen samenwerken. „Ik heb overigens zielsmedelijden met D'66 ondanks het feit, dat zij in alle opinie peilingen bijzonder goed uit de bus ko men. Want collega Van Mierlo zal zich waarschijnlijk in alle bochten moeten wringen om aan een definitieve keuze te ontkomen Mr. Geertsema vond verder, dat de A.R.P. haar radicalen veel te hoog aanslaat. Want de A.R. kan volgens hem maai- een keuze doen: die van de confessionele samenwerking. Per slot van zaken vormen de A.R.-radicalen maar een zeer kleine groep in dze par tij en ook zij kunnen nergens anders onderdak vinden, omdat zij aan hun christelijke politieke visie willen vast houden. De liberale fractievoorzitter meende verder dat mr-. B. Biesheuvel in de fi nale van de belastingdebatten wijs en moedig had gehandeld. „De instandhou ding van dit kabinet is hem een hoge prijs waard geweest", aldus mr. M. Geertsema. KERKGENOOTSCHAPPEN Honderdeenenvijftig jaar op de Bühne en nog vitaal als waren het j er honderd minder. Maurice Chevalier i en Duke Ellington ontmoetten elkaar j gisteren in het Alcazar Theatre in Parijs, bij gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van de Duke. komen op grond van maatstaven ont leend aan de volkstelling of op histori sche gronden. Minister Witteveen wil j daarentegen de besta ande banden tussen staat en kerkgenootschappen volledig op heffen. Hij wil de op historische rechten gebaseerde uitkeringen nu jaarlijks kaanse Senaat heeft Clemens Hayns- 3,5 miljoen gulden in één keer volle-worth afgewezen als Lid van het hoog- dig afkopen met een bedrag van 60 mil- j gerechtshof- Haynsworth was door presi- joen gulden. Hij vindt voorts dat geen dem Nixon WASHINGTON (AP) De Amerl- )e Rijn heeft volgens ir. Schuurman weinig water om aan de koelbehoefte i de te bouwen centrales te voldoen de temperatuur van het Rijnwater ïoog wordt, zal dat nadelige gevolgen ">en voor de Nederlandse energie trales, die dan niet meer over vol- nde koelwater beschikken. De hoge tertemperatuur zal ook nadelige ge- hebben voor de visstand. 'ijdens de vergadering werd besloten werkgroep samen te stellen, die het igstuk van het koelwater gaat bestu- m. Ook zal er een werkgroep worden ericht, die de raido-actieve betasting de Rijn ten gevolge van de te bou- kerncentrales zal bestuderen. DEN HAAG Hel Nederlands Epi paat en de Generale Synode van de Ned. j subsidie verleend moet worden lerlei sociale, culturele en andere activi- i President Nixon heeft zijn spijt teiten van de kerkgenootschappen. j Senaatsbesluit te kennen gegev< Hervormde Kerk zijn het inzake de (fi nanciële) betrekkingen tussen Kerk en staat grotendeels eens met de Ideeën in het rapport van de staatscommissie-Van Walsum. Met de opvattingen die minis ter YVitteveen (Financiën) naar aanlei ding van dit rapport ontwikkeld heeft, zijn z\j het oneens. Dit bleek gisteren tü dens een hoorzitting die een bijzondere Tweede-Kamercommissie aan het rap port van de „Staatscommissie voor de zaken van de erediensten" wijdde. Het Episcopaat en do Generale Synode hopen dat de regering het rapport van de staatscommissie alsnog op zijn merites zal willen beoordelen cn haar aanvanke lijk oordeel zal willen hei-zien. De bisschoppen menen dat de regering het belang van de bijdrage van de ker ken aan de samenleving en de betekenis van de geloofsbeleving voor het individu miskent. De Generale Synode is in te genstelling tot het regeringsstandpunt van mening, dat hel godsdienstig leven zich niet beperkt tot de persoonlijke sfeer bij uitstek, maar juist in zeer be langrijke mate uitvloeit en zich vervlecht met het geheel van het culturele en maat schappelijke leven. Het aanbrengen van een scheiding zou het karakter van het geloofsleven aantasten, aldus de Gene rale Synode. De voorstellen van de staatscommissie komen neer op een jaarlijkse uitkering van vijftig miljoen gulden aan een aan tal kerken, die daarvoor in aanmerking r deze post voorgedragen. r dit j Do stemming op het Damrak was over hel algemeen nogal mat. het- gee i gepaard ging met weinig handel. Natuurlijk waren bier wel uitzonde ringen op. Zo werd er bepaald druk gehandeld in Kon. Olie. Amerika is nog steeds aan de markt maar dat aanbod werd goed opgevangen door Nederlandse vraag. Hierdoor kon dan ook uileindelijk de notering van olies in de buurt van de f 160 blijven. Er was ook nog wat leven op en kele andere fronten. En dan denken wij in de eerste plaats aan de tapijt sector. Hierin zitten twee fondsen Desseaux en Bergoss die als typische groei fondsen worden beschouwd. Bij beleggingsadviezen werden deze fond sen dan ook gemeenlijk aanbe volen. Desseaux zorgde deze week' voor een koude douche. Het bestuur deelde namelijk in de jaarvergade ring mee dat in het nieuwe boekjaar wel een grotere omzet wordt verwacht maar nauwelijks een stijging van winst Dit is op de beurs hard aangekomen. Desseaux zakte van maandag tot en met donderdag van f 160.50 tot f 125. Hierbij moeten wij wel in aanmerking nemen dat de koers ex f4.50 dividend per aandeel van f 20 is, waarvan des gewenst f2 in aandelen kan worden opgenomen. Houden wij hier rekening mee. dan blijft er toch nog een ver lies van circa f 18 ofwel 00 punten over. Bergoss zakte zelfs 95 punten tot 430. Een teleurstellende mededeling kwam ook van bankier Mees en Hope. In het eerste half jaar is het netto resultaat met 12 pet gestegen. In de tweede helft wordt evenwel op een afremming van de groei gerekend als gevolg van de kredietrestrictie, terwijl ook de on lust op 't rentefront niet gunstig werkt We moeten haast wel aannemen dat deze tegenwerkende krachten ook de andere banken parten moeten spelen. We zullen het over enkele maanden, als de eerste bankverslagen verschij- j nen, wel horen. In de aannemingshoek ging het een en ander om, maar per saldo had dit toch maar op enkele fondsen invloed. Bredero behoorde tot de uitschieters. Er kwam een winst van 27 punten (tot 535 op donderdag) uit de bus. Bij Van Hattum en Blankevoort zagen wij een stijging van f4.50 (18 punten) ter- wlij de Meteoor (een betonfabriek) 23 punten kon aantrekken. Maar dit was dan ook te danken aan het be richt dat de resultaten naar verwach ting niet onaanzienlijk hoger zullen zijn dan vorig jaar. De uitgevers vormden de derde groep die wat leven in de brouwerij brachten. Elsevier is hierbij zonder meer de koploper. Het fonds wordt als een uitgesproken groeifonds beschouwd en daar het kapitaal niet groot is, schie ten de koersen gauw de pan uit, voor al als het buitenland gaat kopen. Vo rige week donderdag moest voor als een aandeel van 20 gulden een VAN WEEK TOT WEEK rige week donderdag moest voor bedrag van 670 gulden geboden wor- aandeel van f 1000 de lieve som van f 35.500. De aandelen der VNU bleven per saldo ongewijzigd op f 268 voor een stukje van f 20 waar tegenover Klu- wer met. f8 (40 punten) tot f273 kon aantrekken Wegener bleef op f 123 (voor een stukje van f 10) nagenoeg onveranderd. Voor een zeer koude douche zorgde levensmiddelenbedrijf Schuitema. De di rectie verwacht 'n 30 pet lager resultaat dit jaar, waardoor op een lager divi dend dan 12 pet gerekend moet wor den. Donderdag werd de koers 128 le gen 154 vóór de publikatie van het be richt. De oorzaken van de tegenslag schuilen in organisatorische problemen en in de algemene gang van zaken in mon de Wit. Er moet bijzonder deze branche. Dat die gang niet goed is. misken hij al uit mededelingen van Si- hard gevochten worden, waardoor de winstmarges onder druk ko men te staan. Simon de Wit deed don derdag 260 zonder dat kopers kwamen opdagen. Albert Heijn bleef onveran derd op f 190 voor een aandeeltje van f 20 dit zijn dan de vuurmakers van de week geweest die de koersen in de betrokken hoeken in beweging hebben gebracht, zonder dat dit het algemene koerspeil erg beroerde. Natuurlijk wa ren er wel meer nerichten. De tank. apparaten- en machinefa briek Netam rekent op hogere resul taten. de Ned. Bontweverij kon de om zet met 15 pet opvoeren en verwacht hierdoor ook een grotere winst, auto handel Beers neemt aan dat 't bedrijfs resultaat beslist gunstiger zal zijn dan vorig jaar (de koers steeg deze week 21 punten tot 261), de technische Unie deelde mee dat de omzet 12 pet is op gelopen en dat het resultaat bevredi- gend zal zijn. Van een ander gehalte is het bericht van de Ned. Exportpapierfabriek. Ver wacht wordt dal de exploitatiewinst voldoende zal zijn om de afschrijvin gen le dekken Het is voor aandeel houders nog maar magertjes. Ver. In- genieursbureaux Viba heeft in de eer ste negen maanden een 12 pet hogere winst behaald, terwijl machinefabriek Enkes verwacht dat het dividend niet lager zal zijn dan de 8 pel die over 1968 werd betaald. Tot slot deelt behang- selpapierfabriek Sanders mee dat het dividend van 10 pet tot 12 pet ver hoogd zal worden. Van het obligatiefront kunnen wij mel den dat de Bank voor Nederlandse ge meenten spaarbrieven gaat uitgeven tot 'n bedrag van f25 min., terwijl bankier Mees en Hope f 25 miloen wil lenen met een rente van 8 pet en een loop tijd van 6 jaar. Deze kortlopende le ning zal er ongetwijfeld wel ingaan. J. B. KELHOl.T Dir PROVORAADSLID: Waarom geen bajesklanten bij ontvangst Heinemann AMSTERDAM (ANP) De brand, die donderdagmiddag rond twee uur uitbrak in een met ciroa twee miljoen liter benzine gevulde tank op het terrein van de Comosbank N.V- in het westelijk havengebied van Amsterdam, is gedoofd. Omstreeks kwart voor zeven gisteravond schoten de vlammen nog met onvermin derde kracht de lucht in, maar werden toen geleidelijk donkerrood, hetgeen voor de brandvyeer het bewijs was,, dat de tank vrijwel was leeggebramd. Enkele minuten later doofden de vlammen. Voor alle zekerheid spoot de brandweer de tank, die tot een hoogte van drie meter I is weggebrand, vol met schuim. Het ter- rein en de aangrenzende Usselimcx- haven zijn inmiddels vrijgegeven tVan onzer .verslaggevers) «AMSTERDAM Het Amsterdamse voraadslid Roel van Duyn wil dat bjj bezoek van de Duitse Bondspresident diens echtgenote aan Am- dam niet de indruk gewekt wordt dat Amsterdam een elite aan de macht [^Daarom heeft hü B. en YY'. voorgesteld Y de ontvangst ook enige klassificeer- bajesklanten, vuilnismannen, sjar- s. brandstichters, kleuterleidsters. Votariërs, nudisten, waarzeggers en elaars uit te nodigen. t Provoraadslid deed deze suggestie aanleiding van een uitlating van me ur Heinemann in een interview, rin zij gezegd heeft niet van het stijve ocol te houden „dat zo op je af komt Ie diplomatieke kringen, waarin we bewegen". Roel van Duyn vraagt B- V. of het in dit verband niet erg tact- stijf protocol te organise- ln een stijve ambtswoning, waarbij de •digde raadsleden wordt gevraagd een iker colbert" of een „middagjapon" ragen. Pastoraal concilie moet laatste Yvoord spreken over celibaat UTRECHT De Scptuagintgroep heeft in krachtige bewoordingen uitge sproken dat de volgende zitling van hel pastoraal concilie het definitieve einde moet zUn van de lange weg, die de dis cussie over hel celibaat gegaan is. Er moet nu tot daden worden overgegaan. Van zijn kant stelt de Septuagintgroep Y'oor, dat zoveel mogelijk priesters en leken op korte termijn aan hun bisschop pen schriftelijk laten weten, dat zij de koppeling van celibaat aan priesterwij ding niet meer van toepassing achten. Tot deze beslissing kwamen 200 sym pathisanten van Septuagint, die gister avond in Utrecht een werkvergadering hielden ter voorbereiding op het natio naal priesterberaad in Doom (24 en 25 november) en de volgende zitting van het pastoraal concilie (4 tot 7 januari 1970), waar over de plaats en functie van de priester gesproken wordt. FAMILIEDRAMA VOOR RECHTER Diabolische invloed van moeder' Het Nederlands paviljoen op de Expo '70 in de Japanse stad Osaka is snel op weg naar zijn voltooiingOp 21 december zal het door de bouwer aan de stichting wereldtentoonstelling worden overgedragen. Dan zal de Nederlandse afdeling kunnen beginnen met de inrichting van het gebouw. gen uit elkaar. Van de scheiding gaf Jean Pierre alle schuld aan zijn vader die het recht had gekregen zijn zoons regelma tig te bezoeken en hem mee met vakan tie te nemen. De man moet volgens zijn vrienden, sterk hebben geleden onder de vervreemding met zijn kinderen, die bij Jean Pierre zover ging dat hij zijn va der met „mijnheer" aansprak. De vader PARIJS Er is deze weck in Lyon hoopte op een vertrouwelijk gesprek met een proces geweest waarbij men van zijn oudste zoon, zodra die zijn militaire Hjd tot tijd de adem inhield. Voor de diensttijd achter de rug had en een paar juryrechtbank stond een jongeman van maanden bevrijd zou zijn geweest van 22 jaar terecht, Jean Pierre, die in april de druk die zijn moeder op hem uitoefen- vorig jaar met acht kogels uit een kara- I de. Het lot heeft hem die tijd niet gegund, bljn zijn vader dood schoot. De officier Bij een van de bezoeken, toen de vader van justitie achtte in zijn requisitoir zo- buiten in zijn auto zat te wachten, kwam veel verzachtende omstandigheden aan- Jean Pierre naar beneden, zogenaamd wezig, dat het woord doodstraf hem met een hengel over zijn schouder De gelukkig niet over de lippen kwam. j hengel was in werkelijkheid 'n karabijn. De rechtbank maakte er twaalf jaar ge- Hij schoot acht maal. Tot een commri- vangenisstraf van. iaris van politie die hem een eerste vei - j hoqjr afnam, zoi, {lij fe,hopen dat zijn va- Is deze beklagenswaardige jongen al leen schuldig? Er zijn ernstige aanwijzin gen om dat te betwijfelen. Hij is met zijn twee jaar jongere broer Philippe voort gekomen uit een mesalliance. Zijn va der was een goed zakenman. Hij deed mee aan 't illegale verzet in de oorlog, had daarna een garage, een groothan del- in kruideniersartikelen en stond ten slotte aan het hoofd van een onderne ming voor het verhuren van automobie len. Hij had een paar flinke handen aan zijn lijf, maar wat cultuur betreft stond hij ver ten achter bij zijn vrouw Juliette. Lerares in modiei'ne talen. Over de gewo ne dingen van de dag konden zij met el kaar praten, maar zodra het over litera tuur ging Juliette dweepte met Fran cois Mauriac kon de vader 't gesprek niet meer bijbenen. Die twee mensen hadden nooit met elkaar moeten trouwen. De beide zoons leden niet alleen onder deze mesalliance maar ook onder het voortdurend twisten in het gezin dat ge leidelijk ontaardde in slaande ruzie. De twee jongens, de een op het lyceum, de ander pas op de universiteit, trokken de partij van hun moeder, die op hen een grote invloed had „een diabolische invloed", is tijdens het proces gezegd. Jean Pierre hield van zijn negende jaar af een dagboek bij, waarin hij alle bot singen in 't gezin opschreef, alles wat goed ging Kwam op rekening van zijn moeder, al het kwaad stapelde hij op 't hoofd van rijn vader. Scheiding Wat gebeuren moest gebeurde: Philip pe. de vader en Juliette, de moeder, gin- Vuile was Niet minder dan veertig getuigen rijn gehoord, die voor het merendeel de vui le was van het gezin in het openbaar aan de lijn hebben gehangen. Tijdens het proces viel Juliette in zwijm, toen zij zich door de verdedigers van de civiele partij, de ouders van het slachtoffer, 'n egoïstische, wrede en cynische vrouw hoorde noemen. Met een duivelse invloed op haar twee kinderen en bezield door 'n dodelijke haat tegen haar man, die in 't gezin „de garagehouder" werd genoemd, alleen maar goed om het brood te ver dienen. „Ik heb twintig maanden in voorrar- rest gezeten", zei Jean Pierre in de be klaagdenbank, toen hij 't laatste woord kreeg. „Ik heb spijt van wat ik gedaan heb. want bij nadenken zou een andere oplossing mogelijk zijn geweest". In de gevangenis hoopt Jean Pierre zijn studies te kunnen afmaken. Over zijn verdere leven hangt de schaduw van een vadermoord. Zijn broer Philippe wordt op het lyceum met de vinger na gewezen. En de moeder Juliette? Eer der heeft zij al 3 maal geprobeerd een einde aan haar leven te maken. Of rij verhardt in haar gekrenkte trots of zij zal haar verdere leven iedere dag op staan met het schuldgevoel dat door haar toedoen een man is vermoord, en een zoon twaalf jaar lang achter tralies bin nen vier sombere muren zit. Misschien Is de vader in zijn graf nog het meest te benijden. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Hel slotakkoord van het Twee de-Kamerdebat over de belastingcorrecties is in de nacht van woensdag op donderdag geëindigd met een dissonant voor mr. B. Biesheuvel. Hem bleef alleen nog maar hoongelach over bij een groot deel van de Kamer, nadat hij zijn verkla ring over het befaamde amendcment-Kiefl had al- gelegd. De socialistische fractievoorzitter zei uit politiek oogpunt terecht, dat niemand nu meer iets van de AR zal begrijpen. In de wandelgan gen van de Tweede Kamer stelde men dezelfde nacht ook al vast, dat dit op langere termijn on herroepelijk (partij)poiitieke gevolgen zal hebben. Mr. B. Biesheuvel heeft, zoals wij voor de be lastingdebatten al schreven, de laatste tijd ge handeld als een va banquespeler: alles of niets. Het is sinds woensdagnacht niets geworden, iets wat nog lang in politiek Nederland blijft natril len. Politiek Nederland verbeet namelijk heel traag, soms nooit meer. Er blijven echter tal van vragen over, die pas in de loop van de komende maanden beantwoord zullen worden. Heeft mr. B. Biesheuvel met dit optreden bewust de weg naar en voor de VVD willen afsnijden nu na de verkiezingen van 1971? Heeft hij op de een of andere manier het sein in de gespreksgroep achttien tussen de AR. de CHU en de KVP op rood willen zetten, om in ieder ge val niet meer voor de liberalen te kiezen? Heeft hij een aantal AR-radicalen buitenspel wil len zetten, nu zij met de PvdA willen gaan pra ten? Heeft hij door het optreden van zijn fractie bij de belastingdebatten verwarring willen slichten in het socialistisch of PAK-kamp over de ware be doelingen van de ARP? Heeft hij zich nu willen wreken op het AR-con- vent, dat hem in feite als een politieke kwajon gen behandeld heeft? Of is deze mr. B. Biesheuvel nog steeds zijn mis lukte formatiepogingen in 1967 niet vergeten? Aan deze vragen kan nog een lange politieke lijst toegevoegd worden. Het feit blijfl echter be staan, dat de AR-Tweede-Kamerfractie, in okto ber bij de algemene politieke beschouwingen zo flink begonnen, het spelen met buskruit tol bijna het allerlaatste ogenblik volgehouden heeft Toen het werkelijk aankwam op kabinetscrisis of niet schrok de AR voor de ernstige gevolgen te rug. Een kabinetscrisis blijft altijd een ernstige zaak, niet in het minst voor de altijd nog gezags getrouwe AR-partij. Vooral wanneer het al thans in de zienswijze van de AR-fractie gaat om „slechts" 100 tot 150 miljoen gulden verschil van mening. Het ging er immers om, of de rege ring in 1970 een bedrag van 600 miljoen gulden mocht bestemmen voor de belastingverlaging per 1 januari 1970 of niet meer dan 450 miljoen gul den- De AR-fractie hield sinds de algemene beschou wingen in oktober vol, dat de regering niet ver der mocht gaan dan 450 miljoen gulden om de inflatie niet nog meer kans te geven, om de prij zen beter in de hand te kunnen houden en om in ieder geval de werk loosheid te blijven inperken Deze fractie geloofde namelijk stellig, dat de 600 miljoen gulden, die de regering voor deze correc tie had uitgetrokken, moeilijkheden zouden kun nen veroorzaken, vooral omdat de begrotingsre serves nauwelijk meer iets betekenen. Beide partijen hielden aan hun standpunt vast. zelfs toen men de AG voorgerekend had, dat hel verschil van 150 miljoen gulden voor de individuele belastingbetaler nauwelijks iets uitmaakte. Bo vendien aldus de regering past de correctie van 600 miljoen gulden in het beeld om de stijging van het reëel besteedbaar inkomen volgend jaar op 2,5 procent te kunnen brengen Dit was de AR onvoldoende. Deze fractie zag het gevaar van de prijsstijgingen veel groter, dan het inkomen. Vooral voor de 700.000 Nederlan ders, die geen belasting betalen. Maar dan kun nen zij evenmin profiteren van de stijging van 2,5 procent, die dan onherroepelijk lager wordt", aldus de minister van Financiën. De standpunten lagen echter vas' Mr. B. Biesheuvel had echter nog één wapen ach ter de hand. Niet alle AR-ministers schenen tot dinsdagnacht bereid te zijn hel „onaanvaard baar" van minister Witteveen op de voorstellen van de AR le willen onderschrijven. Woensdag avond was dit echter anders geworden. Dn AR- ministers lieten mr. B. Biesheuvel unanir al leen staan. Hij kon toen nog maar twee dingen doen: zijn gevaarlijk amendement intrekken of een kabinetscrisis forceren, met Kamerontbinding, nieuwe verkiezingen, en alle onzekerheden van dien na afloop van deze verkiezingen. Dit laatste was voor de AR-fractie. voor mr. B Biesheuvel in het bijzonder, een veel te groot ri sico Want hij kon op de vingers van een hand natellen, dat het dan met de gróep-achttien af gelopen zou zijn. dus met de christelijke samen werking in de toekomst. Het zou voor hem ook opnieuw onverdragelijk zijn als kabinetsformH- teur te mislukken, omdat nu verkiezingen op dit ogenblik met geen mogelijkheid een meerder heidsregering waarschijnlijk niet eens een min derheidsregering te vormen is. Het zou dus een nieuwe „afgang" betekenen voor de AR-frac tievoorzitter. die sinds 8 november toch al niet meer met zo'n zonnig politiek humeur rondloopt En dat om nauwelijks 150 miljoen gulden, zal hij tenslotte gedacht hebben. Want mr. B. Biesheuvel kon woensdagnacht niet eens het befaamde boete kleed van zijn grote leermeester Abraham Kuyper aantrekken. Daarvoor was zijn politiek-parlemen- taire manoeuvre namelijk te jongensachtig ge weest. Een kind in de politiek wist immers al te vertellen, dat het wel weer een schot voor de boeg zou zijn En dan nog een losse flodder. YVat nu? Zeker is, dat de AR-Tweede-Kamerfrac tie voorlopig met dit soort myteriauze parlemen taire spelletjes bijzonder voorzichtig moet zijn. Dat verder een heroriëntatie in de Nederlandse politiek steeds dichterbij komt. En dat tenslotte de PvdA haar vrijage met de AR wel wat zal la ten sluiten, zo niet afbreken. Het kabinet-De Jong gaat intussen onverstoor baar verder. Naar de nieuwe halve crisis, of naar de verkiezingen van 1971??

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7