„LEIDSENHAGE,, NEERLANDS GROOTSTE WINKELCENTRUM Verzorgingsgebied omvat ruim 200.000 consumenten COMITÉ WONINGNOOD SCHRIJFT KAMERLEDEN VAN DE A.R.-FRACTIE Rijkssubsidie voor bouw van Dienaarkerk weidse agenda E Kerkelijk centrum J bij de ^Hooglandse Ejkerk in gebruik ïenomen DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 een onzer verslaggevers) IDSCHENDAM Na een aantal ren van grondige voorbereiding gisteren officieel begonnen et de realisatie van het regionaal nkelcentrum Leidsenhage. dat het >ord- en noordoostelijk deel van Haagse agglomeratie als con- imentengebied zal hebben. Op t bouwterrein, op de plaats van »t toekomstige centrale plein, ind vanmorgen een plechtigheid aats met als middelpunt een busvormige, natuurstenen sóulp- jr, dat de naam Hoeksteen heeft ;n. Het draagt de inscriptie )e hoeksteen van dit centrum waart de papieren van totstand- iming door samenwerking". De irgemeester van Leidschendam, heer E. J. M. Kolfschoten, ont- ig enkele documenten uit handen n oud-burgemeester H. A. C. inning, dr. A. C. R, Dreesman, orzitter van de Stichting Winkel- ntrum Leidsenhage, dr. A. W. ijckx, directeur van het Ontwik- ingsbureau Winkelcentra en de er E. F. Groosman, hoofdarchi- ;t, en plaatste deze in een me en koker in de hoeksteen. deze plechtigheid begaf het gezel- hap zich naar kasteel Duivenvoorde, ar enkele toespraken werden gehou- i. Zo betoogde dr. A. W. Luijckx dat steeds groter wordende bevolkings- glomeraties vragen om een zekere centralisatie van het centrale winkel paraat teneinde de consumenten in nieuwe woonwijken redelijke moge- iheden te bieden tot aankoop van da- Irjks en periodiek benodigde artikelen, de Haagse agglomeratie heeft deze centralisatie in zuidelijke en zuidoos- ijke richting reeds plaatsgevonden in winkelcentra Leyweg en in de Boo- ard. Ook in de noordelijke en noord- stelijke richting zal een dergelijke twikkeling moeten worden verwezen- ct. gebrek aan een duidelijk aaneenge- ten woonbebouwing is de situatie in richting veel minder overzichtelijk, idschendam, Voorschoten, Leiden- id, Wassenaar, Zoetermeer e.d. vor- :n allemaal min of meer geisoleerde longebieden, die in hun totaliteit be- ifte hebben aan een winkelapparaat, de regelmatige gang naar ae Haag city minder noodzakelijk maakt. In verband wees dhr. Luijckx ook op vlotte bereikbaarheid van het win- centrum, niet alleen via het particu- maar ook via het openbaar ver- A. M. van Hellenberg Hubar telde iets over de samenwerking als \g waarvan thans reeds twaalf win- ntra van verschillende omvang zijn realiseer d in nauwe samenwerking ssen detailhandel, groothandel, finan- r, bouwer en overheid. Een samen- 3rking tussen zo uiteenlopende groc- i» wei-d. overigens tot voor kort voor n onmogelijkheid gehouden. Naar het irdeel van mr. Van Hellenberg Hubar Bit zo'n samenwerking aan bij de 5e- vften van deze tijd. „De Europese arkt, hoe langzaam haar totstondko- itig soms ook vordert noodzaakt ons denken in grotere verbanden, over otere afstanden, aldus mr. Van Hel- g nberg Hubar. (van een onzer verslaggevers) i LEIDSCHENDAM „Leidschenhage", j het eerste werkelijk regionale en groot- i ste winkelcentrum in Nederland, is de I 25ste uit de rij van winkelcentra, die in uitvoering zijn of worden genomen onder auspiciën van samenwerkingsorganen, waarin het grootwinkelbedrijf enerzijds j en het midden- en kleinbedrijf anderzyds op paritaire basis deelnemen in samen werking met de Nederlandsche Middcn- standsbank, de Nederlandsche Midden stands Financierings Maatschappij voor Bedrijfsohjccten te Amsterdam en, liet Ontwikkelingsbureau Winkelcentra te Wassenaar. Het verzorgingsgebied van Leidschenhage omvat onder meer geheel Leidschendam alsmede gedeelten van j Voorburg, Marlot, Mariahoeve, Wasse naar, Voorschoten en Zoetermeer, in totaal ruim tweehonderdduizend consu-1 Het winkelcentrum heeft 35.000 vier kante meter bebouwde grondoppervlak- te met een parkeerruimte voor rond vierduizend auto's. Naast enkele groot winkelbedrijven komen er drie grote supermarkten en meer dan honderd grotere en kleinere bedrijven uit alle mogelijke branches. De eerste bouwfase omvat ruim vijftienduizend vierkante meter grondoppervlakte en zal in het najaar van 1971 gereed zijn. De tweede bouwfase omvat 12.700 vierkante meter bebouwde grondoppervlakte en zal een jaar later klaar zijn. Bouwfase drie omvat zevenduizend vierkante meter en zal volgens planning in 1975 het win kelcentrum completeren. Dan moet wel de Landscheidingsweg klaar zijn. Het centrum ligt op vierhonderd meter afstand van de Landscheidingsweg, die uitmondt op de boulevard in Schevenin- gen. Tussen het winkelcentrum en deze weg is een park geprojecteerd ter grootte van twintig ha. Oostelijk wordt het cenrtum begrensd door een woon wijk in aanbouw voor rond 25.000 in woners. Ten noorden ligt een sportvel dencomplex en ten zuiden ligt de be staande kom van Leidschendam. Tus sen het centrum en het park is een direct contact. Als overgangselement naar dit park zijn onder meer een café restaurant, een bowling-centrum en een self-service kwekerij geprojecteerd. In Leidschenhage wordt bijzondere aan dacht besteed aan de typisch Nederland se behoeften en wordt er vooral naar gestreefd om de intimiteit zo hoog mo gelijk op te voeren. Van de parkeer terreinen, die met bomen zullen worden beplant, geven vijf winkelstraten, die in karakter onderling vrij sterk verschil len, toegang tot een centraal pleintje. Elk van de vier delen, waaruit de win kelstad is gevormd, bestaat uit een filiaal van een van de grootwinkelbe drijven en 25 tot 40 speciaalzaken. Naast de grootwinkelbedrijven is nog plaats voor 100 tot 150 detailzaken en tien kleinere bedrijven, die kunnen volstaan met een paviljoenwinkel. Bij de bevoor- 1 rading en goederenafvoer ondervindt het publiek geen hinder. Ei is naar ge- streefd om de levensmiddelenbedrijven zoveel mogelijk bij elkaar te plaatsen. terwijl de confectie, schoenen, lingerie en andere speciaalzaken een vrijwel on onderbroken etalagefront zullen vormen, i De regionale functie van Leidschenhage j zal in belangrijke mate mede worden bepaald door de gedachte dat het cen trum als totaliteit In vele behoeften, niet direct verband houdende met de I detailhandel, zal moeten voorzien, zoals benzinverkoop, garage-servicebedrijf, en kele café-restaurants en snackbars, ver huurbare ruimten voor consultatiebu reaus, PTT, kunstijsbaan, klnderboerde- rij, banken, leesbibliotheek, launderette, cleaning-service, weekmarkt e.d. Mikroskopie krijgt gebouw Spaarbank blijft ook op Oude Rijn LEIDEN. De Leidse Spaarbank zal ook aan de Oude Rijn gevestigd blijven, zo deelde ons vanmorgen een woord voerder van de bank mede naar aan leiding van het bericht, dat wij giste ren plaatsten. In dit bericht werd mel ding gemaakt van nieuwbouwplannen aan de Doezastraat. Op de Oude Rijn, aldus de directie van de Spaarbank, zullen met name service verlenende diensten (loket diensten) gehandhaafd blijven. Het gebouw aan de Doezastraat waarvoor twee panden naast de Doeza- apohteek zullen worden gesloopt, wordt echter het toekomstige hoofdkantoor van de Leidse Spaarbank. Omdat het hier een volledige nieuwbouw betreft, wordt in de kelder van dit gebouw ook de hoofdkluis ondergebracht. Verder gaan de administratieve afdelingen naar dit gebouw. Uiteraard komen ook hier loketten. Begin volgend jaar hoopt men te star ten met de bouw, die zeker wel een jaar zal vergen. De Spartaan-Sandow LEIDEN. De Spartaan gaat morgen naar Delft om daar uit te komen in de kompetitie tegen Sandow. Als ploeg is er niets van bekend, omdat zij voor het eerst in de kompetitie meedoet. Om geen onnodig risico te nemen heeft trainer Brandt een sterke ploeg opge steld, de opstelling luidt als volgt; A. Swagers. J. van Kampenhout, S. Holswilder, N. Faas, Th. Sanders en D. van 't Riet. een nieuw LEIDEN De Leidse universiteit bouwt driftig door. Vanmorgen sloeg dr. W. Th. Daems. lector in de clektronemV kroskopie en hoofd van et j-abora- torium voor Elektronenmi «kopie de eerste paal voor de nieu' behuizing van het laboratorium. Die i --e behui zing was strikt noodzake ,eworden door de groeiende belangste- oor dit nog jonge vak. De elektro* vkroe- kopen en hun bedieners zulle m2 vloeroppervlak krijgen, wat wel -er- betering is vergeleken met de nuidige 185. Het paviljoen, gelegen tussen de poli kliniek voor Inwendige Ziekten en het Laboratorium voor Celbiologie en Histo logie gaat ongeveer een halve ton aan bouwkosten vragen. Daar zit nog geen cent bij voor de inrichting van het pa viljoen. Elke elektronenniikroskoop kost, met het aansluiten mee ongeveer een kwart miljoen gulden. Het nieuwe laboratorium is een van de best geoutilleerde op zijn gebied in Ne derland. Meestal zitten deze laboratoria weggestopt in andere, en zo blijft het Leidse lab nog vier maanden, totdat de bouw is voltooid, nog gehuisvest in het gebouw voor fysiologie op het terrein van het Academisch Ziekenhuis. ZOETERWOl'DE Vanmorgen is liet bisdom Rotterdam van departementele zijde in Den Haag ervan in kennis ge steld, dat een rijkssubsidie zal worden verleend voor de bouw van de Christus Dienaarkerk in plan-VVesteinde. Deze subsidie bedraagt 30 procent van de totale stichtingskosten, wat neerkomt op een som van ruim tweehonderddui zend gulden. Deze grote meevaller betekent, dat de financiële lasten voor de parochianen nu aanmerkelijk lager zullen worden. Een bijzonder verheugde deken A. La- mot werd vanmorgen telefonisch dooi de econoom van het bisdom van de subsidieverlening op de hoogte gebracht. Nagekomen familieberichten. I ZONDAG 23 NOVEMBER adsgehoorzaal Concours Alg Unie Muziekverenigingen 13.00-16.30 en {30-24.00 uur. Ttebrugkerk Alma Materkoor: mis r, Johannes de Deo van Haydn, 19.00 MAANDAG 24 NOVEMBER om v. Volkenkunde Lezing drs. tr over Groenland. 20.00 uur. iwburg Modern toneel (K&O). iiakters van Sam Shephard en Max 7' Mand. 20.00 uur. (gehoorzaal Filmlezing voor K&O Roemenië door Simon de Waard. Ihuls Gemeenteraad van Leiden. LEIDEN. Het onlangs opgerichte comité Woningnood, dat aan de voor avond (13 december) van de Leidse begrotingsdebatten een meeting en de monstratie organiseert heeft de leden van de Anti-Revolutionaire fractie van de Tweede Kamer der Staten Generaal een brief geschreven, waarin liet de aandacht vestigt op de Leidse proble men. Zoals bekend brengt de AR-frac- tie maandag a.s. een bezoek aan de ge meente Leiden. De inhoud van de brief luidt als volgt: Eind oktober 1969 is uit de burgerij een niet-partijgebonden „Comité Woning nood" opgericht, dat de aandacht wil vestigen op de nog steeds schrijnende woningnood en de precaire financiële positie van onze stad. Wij releveren de volgende feiten: Leiden, met 100.000 inwoners, heeft het laagste inkomen per hoofd van de bevolking in Nederland. -*- Van de 30.000 hulzen zijn ruim 14 pet. krotten. Leiden heeft de op één na Amster dam) grootste binnenstad van het land; deze is zeer oud. Midden 1969 waren er ruim 4500 woningzoekenden ingeschreven: d.w.z. ongeveer 20 pet. van de bevolking lijdt aan „erkende" woningnood, maar daar bij moet nog gerekend worden met het aantal onofficiële woningzoekenden, dat wordt geschat op 2000. Er is vrijwel geen nieuwbouw moge lijk in deze gemeente. Het enige soelaas, de luxe Meren- wijk van de toekomst, is geen soelaas; de huizen daar zullen voor de meeste Leidenaren met hun zeer lage inko mens niet te betalen zijn, en juist deze categorie mensen lijdt het zwaarst. Door deze feiten is er vrijwel geen licht aan het eind van de tunnel voor de duizenden onvrijwillig inwonenden en krotbewoners zoals ook de voorlich tingsbrochure van de gemeente ronduit toegeeft tenzij een heel andere aan pak wordt verkozen, waarvoor grote financiële steun van de zijde rijksoverheid onmisbaar is. Door het grote gebrek aan financiën kan Leiden niet eens het slopen van krotten en de woningverbetering voort varend -ter hand nemen. Hierom zal doorstroming in Leiden een illusie blij- Het moet ons van het hart. dat wij te leurgesteld zijn door de houding van de Anti-Revolutionaire Tweede Kamerfrac tie in de afgelopen weken. toen voor meer gelden gepleit werd ten bate van woningverbetering en de AR tegen een verhoging van 10 op 25 miljoen stemde. toen in een motie Van den Doel ge pleit werd voor een groter woningcon tingent in 1970 en uw fractie tegen stemde, toen de Tweede Kamer meer gelden voor het Gemeentefonds afwee?, waar bij uw fractie zich aansloot. Wij doen een dringend beroep op u, in de naaste toekomst ten volle oog te de hebben voor de hachelijke positie van onze stad (en van andere gemeenten, die het ook moeilijk hebben) en in de Kamer te pleiten voor krachtige maat regelen, waardoor B. en W. t van Leiden in staat worden gesteld de sa- nernig, de woningverbetering en de nieuwbouw op grote schaal en met spoed voort te zetten. Teveel inwoners in Leiden hebben te lang moeten wachten op een menswaar dig onderkomen! Namens het Comité Woningnood, Drs. J. P. Fokkelman M. A. Otten-Scholten. ZOETERVVOUDE Nu men zich heeft weten te verzekeren van de mede werking van „The Spiders", die bijzon der veel werk van hun optreden maken, zullen er regelmatig Jongerenmissen worden gehouden. A.s. zondag om 11 uur in de Sint Jan in de Zuidbuurt is iedereen die jong is of zich jong voelt welkom. RK Vrouwengilde Oegstgeest weet nu wat zilver is OEGSTGEEST Het boek vol zilver werk waar Catootje zondags mee naar de kerk ging hebben wij tijdens de gro te Zilver-avond van het Katholieke Vrouwengilde te Oegstgeest niet kunnen ontdekken. Wel was. er een bijzonder fraaie kollektie antiek zilver tentoon- I besteld, een lust voor het oog. Aan deze collectie was de heer M. C. P. Verhoe ven debet. Hij gaf een inleiding over gehalte, stijlen, keuren, valse en echte Om alle keuren te kunnen onderscheiden is een grote vakkennis vereist. Desal niettemin hebben de dames-gildeleden welke in grote getale naar de Jozefzaal waren gekomen, dankzij de heer Ver hoeven een aardig inzicht in genoemde materie gekregen. De heer Verhoeven ging nu en dan wat dieper in op de ge schiedenis van het keur een nieuwe we reld openende voor de aanwezigen. De kollektie werd in de pauze nauwkeurig onder de loep genomen en de vele vra- I gen die daar uit voortvloeien werd tij- dens het tweede deel van de avond uit- I voerig door de spreker toegelicht. Tijdens het openingswoord ging de pre sidente Mevr. J. Staal-van Santvliet uit voerig in op het winterprogramma. Er komen waarschijnlijk excursies naar Schiphol. Het Dorp te Arnhem en het Dolfinarium. Op een bezoek aan Bens- 1 dorp staat op stapel. De Kerstviering zal wederom iets speciaals worden. Voorzien van het H. Sacrament der Zieken overleed na een ge duldig gedragen lijden, onze lieve zorgzame moeder, behuwdmoeder, groot- en overgrootmoeder, GEERTRUIDA VAN KOUTEREN weduwe van Th. J. J. Uljee op de gezegende leeftijd van 92 jaar. Kinderen, klein, en achterkleinkinderen. Leiden, 21 november 1969 Zijlsingel 68 Onze moeder is opgebaard in de rouwkamer van het St. Elisabeth Ziekenhuis, Hooigracht 15. Bezoek aldaar: zaterdag, zondag en maandag van 15.00-16.00 uur en van 18.00-19.00 uur. wy vieren de H. Eucharistie voor haar zielerust dinsdag 25 novem ber a.s. te 9.30 uur in de Parochie kerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph (Herensingel), waarna de begrafenis te 10.30 uur op de begraafplaats „Rhijnhof" R.K.- gedeelte. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvainigstkamer van de begraafplaats. [DEN. Het kerkelijke centrum Hooglandse kerk is gistermiddag rebruik genomen. Het is voortge- ult een vijftal zeventiende huisjes aan de Moriaansteeg, |tot één ruimte zijn samengevoegd. Gemeente heeft geluk gehad in die eeuw deze huisjes tegen de i aangebouwd. Dank zij die beschikt zij nu over een doel- ig gebouw, dat de Hooglandse er een zinvolle functie kan 2^ fen in deze tijd. Gelijktijdig met het fcrum is de restauratie van bet arsschip klaargekomen, op de ïerkant van de muren en de vloer Die komen pas in de eindfase van jgehele restauratie aan de beurt pas zai de kerk officieel opnieuw ebruik worden genomen. restauratie van de kerk is in 1954 onnen. Nu zijndus het koor, dat inkele jaren geleden voor de zon- 3e eredienst in gebruik werd ge i, het dwarsschip en bet centrum klaar. Resteren nog de beuken van het middenschip, het middenschip zelf (waar vroeger kerk werd gehouden) fen de toren met de westelijke gevel. Ook het orgel zal grondig onder han den worden genomen. Jaarlijks wordt voor een bedrag van ongeveer 500.000,- gerestaureerd. Maar dat bedrag kan, uiteraard naar de finan ciële mogelijkheden, fluctueren. Wel is er het streven om de restauratie niet onnodig te rekken. De Herv. Gem. zelf moet van het totale bedrag 1 procent bijeen brengen. Rijk. provincie en bur gerlijke geemente zorgen samen voor een subsidie van 99 pet. 'n Voor de ker kelijke gemeente, die jaarlijks voor grote uitgaven staat, heel gunstige financiële regeling. De voorzitter van de centrale kerkvoogdij, de hr. Struijs, deelde gistermiddag tijdens een korte bijeenkomst in het koor van de kerk, ter gelegenheid van .de ingebruikne ming van het centrum, dat voor de restauratie van het orgel eenzelfde subsidieregeling geldt. De Hooglandse kerk wordt nog door 8 andere huisjes omgeven. Ook deze zullen zoveel mogelijk in de oude toe stand worden hersteld, maar wel zo danig dat er een passende bestemming aan kan worden gegeven. Ze komen in ieder geval niet meer voor nor male bewoning in aamerking. Het centrum aan de Moriaansteeg, dat zowel van buiten als van binnen nit betreden kan worden, bestaat uit «en deel op de begane grond voor de centrale hervormde gemeente en uit een deel op de verdieping voor de wijkgemeente Prüël, die nu het oude wijkgebouw aan de Middelstegracht, waarvoor dr. J. H. Gunning nog een gedenksteen plaatste, gaat verlaten. De gedenksteen uit hèt wijkgebouw Pniël is overgebracht naar het nieu we centrum, waar hij in de muur van de hal een plaats heeft gekregen. Op de begane grond vindt men een portaal, enkele toiletgroepen, een zaal van 6.70 bij 12 meter, waar 120 stoe len geplaatst kunnen worden, eeu spreekkamer en een goed geoutilleer de keuken. Hier kan ook een eenvou dige lunch worden bereid. Boven het is een zaal van gelijke grootte, een koffiekamer en een vertrek voor de pastor van de wijk, dr. Schoonheim. De ruimte beneden kan voor allerlei doeleinden worden benut. Gedacht wordt al aan het experimentele kerke- werk van de herv. gemeente (waar toe ook 't niarktwerk van dr. Schoon heim kan worden gerekend) en 't stu- dentenwerk van ds. Eekhof en ds. Bou- huys. Ook kunnen hier heel goed kleine congressen worden gehouden en ontvangsten, bijv. na huwelijksinze geningen. waarvoor de andere kerken vrijwel geen gelegenheid bieden. Al met al mag de herv. kerk zich ge lukkig prijzen met deze sfeervolle uit breiding van haar accommodatie. De kerkvoogdij en de restauratiecommis sie zullen in de opening van dit cen trum ongetwijfeld een stimulans ont vangen om dit grote restauratiepro gramma tot een goed eind te brengen. Hetzelfde geldt uiteraard voor archi tect P. van der Sterre en zijn mensen, die hier een belangrijk stuk van hun levenswerk hebben gevonden. Er werden gistermiddag vanself spre kend veel dankwoorden gesproken. Kerkvoogdij-voorzitter dankte in de eerste plaats alle subsidiërende instan ties en architect Van der Sterre met zijn" medewerkers Van der Sloot en Van den Berg. De heer Jonge jan is nu voorzitter van de restauratiecom missie. Hij heeft enige tijd geleden deze veeleisende functie overgenomen van de heer Van Hoeken, die zich in verband met zijn leeftijd heeft terug getrokken. De heer Van Hoeken gaat binnenkort ook de kerkvoogdij verla ten, na 38 jaar van dit college te heb ben uitgemaakt. De heer Struijs dankte hem voor zijn onverdroten ij ver en ook voor zijn schenkingen in de vorm van antiek meubilair voor dit nieuwe centrum. Ds heer Struijs droeg tenslotte het oentrum over aan de voorzitter van ds centrale kerkeraad, ds. Kloek, en de wtjkpastof van Pniël, ds. Schoonheim. Ds. Kloek meende, dat het een goede gedachte Is geweest, de huisjes bij de kerk te betrekken en zodoende de kerk een centrum te geven dat in deze tijd niet meer kan worden gemist.Want het gaat toch om de vraag hoe de gemeente in en vanuit dit gebouw zal kunnen functioneren. „Er is hier ruimte gempakt voor de gemeente en voor allerlei activiteiten. Dr. Schogn- heim stond In een korte toespraak een ogenblik stil bij de betekenis van de grenspunt. „Maar wij mogen er zeker van z(jn dat deze God in deze ontmoe ting met Hem meegaat". Op ds grote foto is het centrale ge- deele van het centrum te zien (bega ne grond), op de kleinere foto de grote zaal ven het wijkcentrum Pniël

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5