CLOSE-UP-SERIE BRENGT: IN VOGELVLUCHT: LEER VOOR MENEER Italiaanse stad zit WARMPJES IN DE JERSEY NIEUWE TOEKOMST BANDEN EN CASSETTES Korner, big bands, Fitzgerald, Webster J§ Ter afwisseling van het normale platenrepertoirc wilden we dit keer op deze pagina ook enkele notities wijden aan wat op an dere wij-ze aan muziek is vast gelegd; cassettes en muziekban den. Beide zaken komen in ru brieken als deze meestal niet i bod t i dat is niet i derlijk. Er gaan namelijk oeestal grammofoonplaten voor- vooraf aan datgene wat op de band wordt vastgelegd. Volgens ons inzicht ligt er op dit ge bied een grote toekomst. Als we alleen al zien wat er op de laatste Firato op dit punt aan de orde kwam. zou het ons niet verbazen wanneer op banden nok een eigen repertoire kwam. Inmiddels is hel dus zaak de ontwikkelingen in de gaten te houden. Het leek ons een kwes tie van volledig nieuws als we, vooral ten gerieve van de le zers die over apparatuur be schikken. waarmee feii van de aldus vastgelegde muziek ken nis kunnen nemen, nu en dan ook het bandenrepertoire aan de orde lieten komen. Het in het oog springende voor deel van banden is uiteraard de zeer grote houdbaarheid, terwijl daar voor de cassettebanden riog bij komt een vrijwel stof vrij omhulsel, dus feilloze weer gave. Wat deze laatste soort betreft hebben wij de beschei den afmetingen niet ondervon den als een negatief punt. Bij een aangepaste apparatuur zijn we verzekerd van goede tot zeet goede weergave. Maar ook de bescheiden cassetterecorders le veren veel plezier op, omdat de ze in de auto bijvoorbeeld naar allerlei plaatsen kunnen worden „meegesleept". De prijs van de cassettes, die kwantita tief nagenoeg hetzelfde te bie den hebben als een langspeel plaat, vinden we vooralsnog aan de hoge kant Daarbij valt wel te bedenken dat het zelf opne men via radio of t.v. kwalitatief in het niet valt bij wat in de studio's is gepresteerd. Deze korte beschouwing was het gevolg van het beluisteren van twee cassettes: de Polydor 911 197 met de uitstekende sax van Max Greger en de onvergetelij ke Otis Redding op de Atco X 5288. Bij wijze van uitzondering willen we hier wat dieper in gaan op de uiterlijke vormge ving. De cassette met Max Gre ger wint het hierin in alle op dichten. De cassettehouder opent en sluit veel gemakkelijker; een ingenieus vouwblad geeft veel informatie en geeft onder de doorzichtige bovenkant van de James Last houder een prettiger aanblik. De gegevens van de Otis Red dingcassette zijn verwerkt in een titelblad dat wat knullerig op de bovenkant van de houder is vastgelijmd en waarschijnlijk gauw kapot is, de houder zelf is waarschijnlijk wat duurza mer. Bovendien ontbreekt op de Atcocassette een sobere indica tie over de hoeveelheid band die nog te spelen is, iets wat op die van Polydor wel aanwezig is. Gaan we nog even over op iets dat ons meer ligt dan deze con sumentenvoorlichting. Otis Red ding valt in een goede stereo uitvoering te beluisteren. Hij zingt enkele beroemde werken; "(Sittin'on) the dock of the bay, I love you more than words can say, Let me come on home, Open the door. Don't mess with cupid. Old man trouble. The glory of love. I'm coming home, Tramp, The huckelebuck, No body knows you (when you're down and out). Geweldige mu ziek. Max Greger is op dreef in een aantal evergreens, die het vooral onder het autorijden zeer goed doen: Sail along silv'ry moon. Desafinado, Raunehy, Mein Herz schlëgt daba-daba- dab, Whiter shade of pale, Stranger on the shore, Moon river, Rod river valley shuffle, Petite fleur, Moskauer Niichte, Verglsmeinntcht and Flamingo. Minder bekend dan het boven staande is de muziekband voor gewone bandrecorders eveneens leant en klaar met muziek dooi de studio afgeleverd. Voor de veeleisende 1 weesporen, stereo techniek bracht Polydor onder andere de Discothèque a la car te, een geraffineerde verzame ling van de orkesten die dit merk tol zijn beschikking heeft. De weergave doet deze orkes ten alle recht. Het zijn James Last, Bert Kaempert, Kai War ner. Max Greger en Roberto Delgado, die in deze samenstel ling al vaker op deze plaats ten tonele zijn gevoerd. De uiterlij ke verzorging van deze 9,5 cm band is prima. De titels: Tico Tico (James Last), Afrikaan beat (Kaempert), Maria Elena (Werner), Super girl (Greger), Miami Beach rumba (Delgado). Ducky (Kaempert), Anna en De- licado (Last). Mucho mucho (Delgado), Whispering (Warner), That happy feeling (Kaempfert). Work song (Warner), Strangers in the night (Kaempfert) en American petrol (Warner). Forest City Joe: postuum eerbewijs Zn de serie Southern folk heritage" is een nieuwe elpee verschenen onder de titel The blues roll on". De opzet van Alan Lorpax, de verantwoorde lijke Atlantic-man voor deze gespeeld door nog niet ontdekte talenten- Voor deze laatste op namen trok Lomax hel Ameri kaanse platteland op met een stereorecorder. In het plaatsje Hughes ln de de staat Arkansas ontmoette hij Forest City Joe, een negerarbeider die na het werk op de katoenplantages in olaatselijke cafés de verzamelde gokkers en drinkers vergastte op blues van het zuiverste wa ter. Lomax was erg onder de ndruk van de rauwe zang van Forest City Joe, die zichzelf oegeleidde op de gitaar, piano of de mondharmonika Uren lang verbleef hij in de nabijheid van Joe, miens werkelijke naam Joe BPugh luidde. Het resul taat was een overvloed aan banden, gevuld met het authen tieke negergeluid zoals het hon derd jaar geleden klonk en nog steeds klinkt. Kort na de op namen kwam Forest City Joe bij een auto-ongeluk om. Als eerbewijs wijzigde Lomax de aanvankelijke opzet van de plaat en ruimde het grootste deel in voor JoeDe andere nummers komen voor rekening van de meer bekende Fred Mc Dowell, de gedetineerde John Dudley en mrs. Rosalie Hill. We kunnen Lomax niet genoeg dankbaar sv'n voor zijn speur tocht naar het onvervalste neger geluid De kwaliteit van het geluid laat weliswaar te dat )rdt ruimschoots vergoedt door de kennismaking met Forest City Joe, een kennismaking die he laas door diens dood niet meer hernieuwd kan worden. Big Bill Broonzy in Kopenhagen Big Bill Broonzy overleed in 1958 aan de gevreesde ziekte kanker. De blueswercld rouwde om het verlies van een van haar eminentste vertolkers. Slechts weinigen konden zo doorleefd en oprecht dc klaag zang, de vreugd en het verdriet van de vervolgde neger over brengen als Broonzy. Tijdens zijn leven bracht Big Bill vele bezoeken aan Europa. In 1965 b.v. deed hij de Mont- inartre club in Kopenhagen aan. Van dit lifeoptreden zijn opna men gemaakt die nu. bijna twaalf jaar na de dood van Broonzy. op de markt worden gebracht door Polydor op het Storyvillelabel. Geïnspireerd door het enthou siaste publiek zingt hij (op ver zoek) een aantal bekende num mers zoals ..Bill Bailey won't you please come home", „A shanty in old shanty town" en een nummer van die andere grote bluesman Huddie Lead- better: „Goodnight Irene". In derdaad wat belegen nummers, maar in de conceptie van Broon zy levendiger en vooral origi neler dan de verscheidene hit versies die van deze liedjes be staan. .Black, brown and white', de titelsong van de plaat, druipt van sarcasme en was ooit inzet van felle disputen tussen blanke en zwarte toehoorders. Slechts Big Bill, Pete Seegcr en Ho ward McGhee konden dit num mer brengen zonder in moei lijkheden te raken. Een schijf die voor de verzamelaars en voor de liefhebber van de authentieke blues een noodza kelijke aanschaf is. Na hèt wat lifvtg uitgevallen stuk over de banden zal ook dit meer worden dan een enkele notitie. We wilden het namelijk hebhen over de Close-up-serie an Bovema. Het zijn klap albums met twee pinten ran grote mannen en vrouwen. Deze close-ups geven Inderdaad een detailopname van de desbetref tende artiest ogroep met zo'n 24 nummers die over het alge meen wel representatief zijn. Van deze serie hadden we vrij veel materiaal ter bespreking: in willekeurige volgorde Frank Sinatra, Nat 'King' Cole. Nancy Wilson en dc Bcacli Boys. In >otaal dus acht langspeelplaten, waarbij de kwaliteit genoeg 'rendement' opleverde voor de geïnvesteerde tijd. Om de genoemde willekeurige volgorde te handhaven beginnen we bij de elpee's van Frank Si natra: Capitol DWBB-254. Het leek ons raadzaam een volledig repertoireoverzicht te geven, om dat, he>t veelgevraagde vertolkers zijn. van wie nogal wat platen in ontloop zijn. Het is dus mogelijk aan de hand van de lijst van deze nummers te besluiten of er niet, teveel doublures in verge lijking met de eigen platencol lectie voorkomen. nog steects florerende Sinatra- bedrijf. Zijn lnterpretatiever- mogen is groot en dat geeft hem. mót zijn stem. een grote «•hare aanhangers. Persoonlijk waarderen we zijn voordracht, hoewel wc menen dat deze haai beperktheden kent. die overigens uitstekend zijn opgevangen in de 'Kin' Cole Sinatra Wat Sinatra betreft hebben we te maken met de volgende num mers: The gal that got away i'oung-at-heartLernin' the Frank Sinatra blues: Mi' one and only love. (Love isi the tender trap: I've got the world on a string; Tlirce coins in the fountain: Love and marriageFrom here to eternity en South of the border (plaat 1 En plaat 2: Hey jealous lover; Everybody loves somebody; Half as lovely (twice as true Don't worry bout me: How little we know: Time after time: I be lieve. It's the same old dream. If you are but a dream: en Put .•our dream away (for another day i. Dat is. dachten we. klare taal voor de liefhebber van het Tweede dubbel-elpee is die van Nat 'King' Cole, nog steeds ac tueel. Er zit meer vaart en ook meer variatie in zijn nummers, die bekend mogen worden ver ondersteld Hier zijn ze; Darling, je vous atme beaucoup: Alone too long; It happens to be me; If love is good to me; The sand and the sea; A blossom fell; Unbelievable: Blue Gardenea; Angel eyes: en Smile op plaat 1 En op plaat 2: Somewhere along the way: Walkin' my baby bock home: Faith can move moun tains: Funny (not much); Teach me tonight; I'm never satisfied. Because you're mine; The ruby and tire pearl; A waever of dreams; en If I give my heart to you. Capitol DWBB-252. Nancy Wilson Na de sterke vertegenwoordigers ran het tsoms te) rustige lied 't brede gebaar van Nahcy Wil son. een breed gebaar waan z\j overigens ook in staal is de rustige toon te treffen. In deze selectie (Capitol SWBB- 256) ontdekten we hier en daar een te zware klemtoon, maar voor het overige een enorme be heersing van de stem. Het is een genot te luisteren naar de climaxen en de varië teiten die zij de luisteraars biedt in (plaat 1 Getting to know you; My ship; The sweetest sounds; Joey Joey Joey; I'l know: A lot of ldvin" to do. You can have hdm; I believe in you: Make someone happy: en As long as he-needs me. En plaat 2: My shinning hour; Days of wine and roses; Moon river; Secret love, Dearly beloved. When did you leave heaven; Wild is the wind; The second time around Did I remember; You'd be so nice to come home to. Beach Boys Tenslotte in deze Close-up- cerie een portret van de Beach Boys op Capitol SWBB-253. He, rijn vooral oudere nummers, die geselecteerd zijn. Een cnvergeef- :ijk gemis vinden we het niet - opnemen van het klassieke pop. werk: Good Vibrations. Van de mueakale en vocaal goede be deelde groep zijn wel opgeno men: Noble surfer: Hanky tonk; Lana; Surf jam; Findera kee pers; Surf ln' USA; Farmer's daughter; Stcked: Lonely sea en Shut down (plaat 1' en I get around; All summer Icing; Little hond aWe'll ran away; Don't back down; Wendy; Do ycu remember; Girls on the beach Drive-in en Our favorite recor ding sessions. Roosje zag een knaapje staan Deze week verscheen op het Deccalabcl een l.p. van onze Haagse Rosita Bloom, getiteld „Roosje zag een knaapje staan". De titel is ontleend aan haar t.v.-show van enige weken ge leden waarin Rosita de kjjkers vergastte op een keur van lied jes. Vier december presenteert de TROS de tweede show in de serie van vier die voor dit sei zoen gepland is. Enkele num mers van de elpee worden door Rosita in het komende program ma vertolkt. Een kennismaking met het jazz leven in Engelse clubs geeft de Decca XBY X46039. mi lang speelplaat met Alexis Korner's blues incorporated. De in 1962 gestarte heeft een grote zeg gingskracht en werd in de loop der jaren een homogeen team. De plaats is opgenomen in dc Marquee in dc Londense Ox ford Street. Daar is de zetel ge vestigd van dc Engelse natio nale jazzfederatie. Bijzonder goed uit de verT kwamen de eigen composities van leider Alexis Korner Down town en Finkcl's café in welke laatste een duidelijk knipoogje wordt gegeven naar de werken van de „klassieke" componist Mendels sohn. Omdat de toevloed onder druk van de naderende feest dagen groot is moeten we om een klein beetje sctueel te blij ven volstaan met een enkele aantekening by recente lang speelplaten. Dat betreft dan op de eerste plaats de fraaie pro- duktie op de MPS 15214 stereo „All Smiles". De grandeur van een „big baqd" is voortreffelijk gevangen. Verantwoordelijk heelt ook de weergave van een trip door Europa van The Saints and Sinners Met name de titelsong Sugar geeft ie elpee MPS 15174 ST een oede conduitestaat. Verder reffen we aan: Blues in my leart. Little rock Gataway; het oede If I had you, The huckle- >uek. Do you know what it neans to miss New Orleans, ioft buns, After hours, Cana- lian sunset. In het voorjaar werd dooi' Ella 'itzgerald de MPS 15250 ST vol dongen. Het gebeurde met overtuiging, maar het voegde ;een nieuwe facetten toe aan haar muzikale persoonlijkheid. El la zingt: Hey Jude, een gran dioze interpretatie van het Beatlessucces; de titelsong. This girl's in love with you: Watch what happens; Allright, Ella Fitzgerald plaat, de Polydor International -- stereo 623 209. Het zijn veel- okay, you win; Give me the n-st gen ^ebster met belang- gedraaide stukken, romantisch rimple life; Useless landscape, rbijdragen van pianist van toon en als zodanig ook Old devil moon; A house is Kenny Drew, bassist Nils Hen- gespeeld. De nummers: Autumn tw... i- man ning Qrsted Pederson en Alex leaves. Blue light. Stardust, Riel op drums. Dat werkstuk What' Alexis Korner Yesterday: Fraaie documentenkoffer in aniline-rundbox met cijferslot; met twee Parkeergeld en sigaretten documentvakken; geheel gevoerd met leder. Winkelprijs: f 135,50 één lederen etui;; nieuw zijn etl voor pakjes van 25 stuks. Het antwoord op de vraag „wa deze lederen hoes (winkelprijs 8,95). Zeer gewild zijn ook deze lederen 13,50) laat ik de parkeerschijf?" vc lekvrije onderzetters (per Met leder beklede barometers, gecombineerd met thermo- en hy grometers zijn nuttige geschenk artikelen. Op de foto twee uitvoe ringen in rood leder; winkelprijs: 80,— a 90,—. Al omhangen hedendaagse jonge mannen zioh nu ook met sieraden, lang golvende haren en meisjes achtige blouses, een andere cate gorie (en bepaald niet de klein ste) ziet de man nog steeds het liefst correct en een klein beetje stoer. Zulk een man, jong of niet jong, vindt het geen belediging een „heer" genoemd te worden. Aan hém is gedacht bij de geschenken in leer, want leer is een beetje stoer, heel mannelijk en zeer gedistingeerd. Meneer gaat een bespreking bijwo nen, een zakenbezoek brengen. Hij heeft paperassen bij zich. En waarin zijn die beter, netter en overzichtelijker op te bergen dan in een documentenkof fertje? Belangrijker nog: de gewone stencils die hij erin zou kunnen vervoe ren, maken dadelijk de indruk „docu- cument" te zijn; het koffertje sug gereert gemakkelijk dat er zéér ver- Ofschoon alle Italiaanse truitjes niet over één kam ge schoren mogen worden (die hele goedkope zUn gebreid uit oude, gebruikte maar kunstig overgeverfdc wol) geniet de Italiaanse jersey van mooie kwaliteit terecht een grote faam. Brclerüen z(|n gevestigd in alle delen van het land. maar één plaats, de stad Carpi, is zulk een tricotagecentrum geworden dat het gehele bestel er een studie waard is. Het merendeel van de 500 fabrieken zijn familiebedrijven met zes- tot achthonderd werknemers. Daarenboven lelt de stad nog 15.000 zeer gespecialiseerde technici voor deze bedrijven. De salarissen zijn er veel hoger dan elders in Ttalië en hier Is dan ook geen sprake van ontevredenheid of conflicten. Uit de naaste omgeving maar ook uit verve Apenljnse streken zijn 30.000 arbeidskrachten maar al te graag gerecruteerd om de orders aan te kunnen. Massa's vrouwen hebben hun plaats in deze industrie: zij zetten mouwen in. naaien knopen aan en persen de kledingstuk ken op vóór de verzending Duizenden arbeiders uit het arme zuiden hebben zich dit jaar in Carpi gevestigd om van deze welvaart mee te genieten. Eenvijfde van de Italiaanse tricotage-export neemt Carpi voor zijn rekening. Duitsland, veruit de grootste afnemer, kocht er afgelopen iaar voor honderd miljoen Mark! Het hele jaar door zijn de hotels dan ook tjokvol met inkopers uit alle 's Heren landen; zij hebben dagen nodig om de showrooms van hun leveranciers te bezoeken. Carpi heeft de bijnaam: Rode Stad, en dit niet omdat rood een modekleur is en er dus veel rode garens worden ver werkt, maar omdat nagenoeg alle burgers van hoog tot laag Warmpjes in gebreide wol die bovendien de idi fond voor opvallende sieraden is. communist zijn. de kapitalisten ook! Het is dan ook grtjpeiyk dat de Sovjet-Unie een delegatie stuurde oi plaatse een studie te maken van deze voorbeeldige siti en van de voorspoed die echter in de eerste plaats danken aan Madame Mode! De geweldige opmars va breide goederen en stoffen vanaf truien in grove steek de allerfijnste jersey kent dank zij do mode (die echter door Italiaanse couturiers wordt gepousseerd!) nog sl geen halt. Rood lederen lectuurbak (ook in andere kleuren verkrijgbaar) originele vormgeving; winkelprijs 78, Irouwelijke, ja zelfs top-geheimzinnige codes in liggen opgesloten, (f 135.50 is wel besteed taan de bouw van een sta tus.) Een etui voor een pakje- sigaretten, maar als u zo verstandig bent niet meer te roken, kunnen er ook een paar rolletjes pepermunt in. Opmer kelijker is dat het klepje openklapt en er dan parkeerkwartjes (magnetisch) op klaar liggen. U moet de kwartjes er wel van tijd tot tijd zelf instop pen!. Op de martelende vraag: „waar laat ik mijn parkeerschijf?" is het verlos sende antwoord gekomen met een lede ren hoes van f 8.75. (Ook een autorij dende vrouw zou zon hoesje kunnen gebruiken. Aan het stuur mag zij zich wat stoers aanmeten, vindt u ook niet?) Het vertederend speelgoed voor die lieverds van ons, dat oude autootje staat in alle soorten afgebeeld onderzettertjes die dan ook bed zijn voor long .drinks met een tic voor de regelrechte borrel. (Gla op, denk erom.) Barometer, gecombineerd met thei meter, dat had grootvader ook al, schoon niet in leder. Maar deze tevens gecombineerd met (werktuigen die de vochtigheid van lucht aangeven) en dat is in onze traal verwarmde droge ruimten zonder praktisch. In rood leder, nog meer verschil met die van (f80 a f90). Moderne vormgeving kan zelfs leer naar zijn pijpen laten dansen. 1 speels en sierlijk, dachten wij. R leien lectuurbak, om zeer speciaal t schriften voor de man in te bewaren (Dc stoute legt hij ergens anders, v, deze bak is zo open. (f 76.)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10