Merckx wil in Nederlandse wielerploeg gaan rijden Paul Verbon heeft geweldige rechtse KALENDER KERNPLOEGEN SCHAATSEN VOLGEBOEKT Struikelblok isRikvanLooy DE HAND VAN DE TRAINER.. Bart Zoet tekende voor Mars/Flandria Olympia aanwinst voor boks ring Verkerk, Schenk en Bols het eerst naar buitenland DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT (Van t sportredactie BREDA. Tijdens een bliksem bezoek aan Breda heeft Eddy Merckx in restaurant „De Congo" onderhandelingen gevoerd niet Ton Vissers, de ploegleider van Willem II/Gazelle, over een moge lijke toetreding tot de Nederlandse merkenploeg. „Er bestaat een redelijke kans dat Marckx bij ons komt. Financieel is alles rond", aldus Ton Vissers, die een gesprek van slechts een half uur met de Belg had omdat deze nog naar Zandvoort moest waar hij op uit nodiging van de DAF-fabrieken vandaag met slipspecialist Rob Slotemaker op het circuit heeft gereden. Nog deze week zullen de besprekingen worden voortgezet. Ton Vissers: ..Woensdag heeft Merckx contact met zijn manager Jean van Brus- genhout. Een dag later spreek ik Van Bruggenhout bij de Zesdaagse van Gent". Dat het korte onderhoud toch vruchtbaar is geweest, verklaart Ton Vissers als volgt: „Ik had al verschil lende gesprekken met Van Bruggenhout en Merckx wist dus waar hij aan toe was. Merckx heeft te kennen gegeven, dat hij er veel voor voelt". Elders heren op voetbalveld! LONDEN De voorzitter van de Internationale Voetbalbond, de Brit Sir Stanley Rous, heeft ge zegd dat de secretaris van de Engelse bond, Alan Hardaker, een goed idee heeft geopperd: in de kleedkamers van de ploegen voor de wedstrijd de scheidsrechter toe te laten en de spelers te laten toe spreken in de trant van: „Hou je mond als je straks op het veld bent". „Dit zal meer uitwerking hebben", aldus Rous, „dan als de wedstrijd al aan de gang is". Over het vloeken en schelden op het veld tijdens de wedstrijden zei Rous: „Er wordt bij ons veel te veel gevloekt en getierd tijdens het spelen. In sommige delen van de wereld waar ik wel eens kom, ge dragen de spelers zich als heren. In Engeland hebben we schrceuw- wedstrijden. Ik hoop dat de scheidsrechters er achterheen zit ten dat daaraan een eind komt". IN JOEGO-SLAVIE Omkoping mislukte BELGRADO De Joego-Slavische voetbalwereld is zondag opgeschrikt door een geval van omkoperij. Op de dertien de competitiedag van de hoogste divisie heeft een bestuurslid van degradatie kandidaat Olympia Ljubljana, dat bij FC Serajewo op bezoek moest, getracht de doelman van de gastheren met een bedrag van 20.000 dinar om te kopen. Deze doelverdediger, Refik Muftic, licht te echter onmiddellijk de politie in en gaf de reeds ontvangen 2000 dinar af. Olympia Ljubljana verloor met 41 en het bestuurslid moet zich verantwoorden voor een gerechtshof in Serajewo. Enige problee em Een knelpunt is echter: Rik van Looy maakt deel uit van de ploeg van Vissers. „Dat vormt het enige probleem", zeet „Niet dat Merckx een vreselijke hekel aan hem heeft, maar Van Looy heeft meegeholpen ons groot te maken is voor Merckx moeilijk te aceeD- Ik ben al drie jaar met Merckx in onderhandeling en ik weet zeker dat hij drie jaar geleden al bij ons zou zijn gekomen als Van Looy toen niet bij Willem II had gezeten. Hoe het zal gaan met beiden in de ploeg, is natuurlijk moeilijk te zeggen, maar Van Looy is type dat tegen een bepaalde coureur rijdt als hij hem niet mag". A'iet in Italië Dat Merckx nog vóór 1970 van ploeg xan veranderen, komt doordat hij in zijn contract met Faema eeo 'speciale clau sule heeft, die hem toestaat te vertrek- Tonnie Pronk i dam in lief huwelijk getreden met zijn „Marianne". Onder de vele gasten, die het jonge paar hun gelukwensen kwamen aanbieden, behoorde ook Rinus Michels, de trainer van Ajax, die Pronk dit sei zoen buiten de A-selectie heeft ge laten, maar de hand uitgestoken j ken. Dat Merckx weg wil bij Faema staat volgens Ton Vissers vast, „Sinds de dopingaffaire wil hij niets meer met Italië te maken hebben. Hij heeft al I gezegd dat hij in ieder geval niet in de Ronde van Italië wil rijden". Dat Willem II/Gazelle nu wel een toe reikend budget heeft om Merckx aan te trekken, terwijl de financiële eisen van wereldkampioen Harm Ottenbros niet konden worden ingewilligd wegens ge brek aan geld, is een zakelijke affaire. I Ton Vissers: ..Als Merckx bij ons komt. wil hij vier of vijf Belgen meebrengen, j Dat is een redelijke eis. We kunnen dan I het accent naar België verplaatsen in onze ploeg. Het budget drukt dan ook op België". Topper in koersen I Hilversum (Van onze paardesportmedêwerker) DEN HAAG Om elf uur woensdag- j ochtend wordt in dc Ililversumse Expo- hal begonnen met de show, resp. keuring van de volbloedhengsten. Twee uur later zjjn de dravershengsten aan de beurt om i zich aan een deskundige jury te presen- teren teneinde te laten vaststellen of zjj geschikt zjjn Nederland met enige veu lens te verrijken. Om zes uur beginnen in het sportpark j de koersen. Best bezette velden en als topper de finale van de Grote Prijs van de Gooi- en Eemlander over 2400 meter. Dit is een koers voor paarden die zich hiervoor vanavond kwalificeren. Het prognoses: I n. met trio): Feny's Sallv. Van i sportredactie) ROTTERDAM De boksintcrland Nederland—Tsjecho-Slowakjje die maandag 24 november in de sporthal aan dc Steenwjjklaan wordt gehouden, wierp zjjn princess schaduwen tot in Rotterdam vooruit. Promotor Theo Huizenaar had het verzoek ontvangen de geselecteerde Gerard Bok cn Stan Driessen niet te laten boksen op I de avond die hü gisteren organiseerde in „Odeon" te Rotterdam. Huizenaar voldeed daaraan „natuurlijk" zei hjj en tilde er niet zo zwaar aan want hij moest sijn programma toch grotendeels wijzigen. Het oude cn blijkbaar niet uil te roeien kwaad in de amateurbokssport. Maar hü had enige boksers van een van Amster dams oudste verenigingen, Olympia, aangetrokken. Amateurs die men in onze j uitreien weinig ziet. Ze deden het in „Odeon" opperbest; kundige, sportieve programma zijn. Sportredactiepriis (24 Hielke D - Gitle Narcis Outsider- Hea Alkestis van F. Raarprjjs (2900 m): Gracia Silvia— En Kinlev - (5yas. Pandaprijs (2040 m, met trio): Hetty Heer du Commerce - Heros. Brammetie Fokprijs (2000 start): Goudvos Heny - Filippi Pluto. Prognoseprijs (1600 m. autostart, met trio): Fernanda D - Bonnie Mars - Eber- diene TH. Outsider: Fedde B. Suskepriis (2020 m, 1ste afd.): Ex Nancy - Cristine Williams - Georee van Rhea. Suskepriis (2020 m. 2de afd.): Don Camillo - Eronica W - Dumas Z. Ferdinandprjis (2000 m. autostart, voor amateurs, met trio): Gloria - Funnv Boy - Fric Kinley. Brammetie Foknrys (2000 m. autostart. Gonny T - Funny Guy - Fietje pugilisten die c Herrera seen coach Italiaanse Mexicoploeg In het lichtweltergewieht stond Water man van Olympia tegenover stadgenoot v. d. Berg in een boeiende partij, waarin v. d Berg meer routine toonde en- hel duel in de derde ronde pas definitief tot winst op punten kon voeren. Halfzwaar- gewicht Wim Jansen (Huizenaar. Rotter dam) stond ook tegen een „Olympihan". Tuininga, een man met een enorme con ditie die weliswaar niet zo ..zwaar" stootte als Jansen maar deze denkt al leen op zijn kracht te kunnen winnen En dat stond Tuininga niet toe Er waren nog twee partijen in de A- klasse, beide weinig fraai. Halfzwaar- gewicht Luc van Schaik (Huizenaar) liet zich door opponent Van Lent (Drieber gen) verleiden tot een woeste partij die hij louter en alleen met zijn rechtse al had kunnen winnen. Terecht inter venieerde scheidsrechter Bril in de derde ronde ten gunste van Van Schaik. hop- wel Van Lent zich zeer verbaasd loonde en mompelde- „Maar ik'heb niks". Wel echter een ..beurs hoofd" maar dal telde hij kennelijk niet. Middengewicht Carel Jansen (Huizenaar) bokste een van zijn lastigste wedstrijden tegen Bouman (Bis- schop, Amsterdam) die een or.waarschijn- lijk Incasseringsvermogen bezat waarmee hij alle stoten, inclusief dc knallende counters, van Jansen verwerkte. Van opgeven wist de Amsterdammer niet, die echter tegen de superieure stoottechnick van Jansen niet op kon. Opmerkelijk In de lagere klassen enige opmerke lijke duels. Lichtgewicht Henk Stahl (Hulzenaar) bokste in de B-klasse tegen de Amsterdammer (Bisschop) Van Eek. Stahl heeft talent maar is te veel een showmannetje. Van Eek bokste koel, „speelde" nimmer maar stootte wel zui ver. Stahl kreeg de zege toebedeeld maar zal van zijn „boksen op het publiek" nog wel eens nadeel ondervinden. Paul Verbon (Huizenaar), jongere broer van de zwaarwelterkampioen bij de profs Joop Verbon. was do opvallend ste figuur in de C-klasse. Hij beschikt een geweldige rechterhand waarmee hij Van Boxtel (Tilburg) met een korte, oerzuivere hoek in de eerste minuut al k.o. toebracht. irden (Tilburg) wint door lntc ronde van Springer (Hulzena; neer ging; C-klasse: halfzw (Olrschot, R'd£ ROME Een woordvoerder van de Italiaanse voetbalbond heeft in Rome het bericht ontkend, dat de trainer van AS Roma, Helenio Herrera, coach van het Italiaanse elftal zou worden als de „squadra Azurri" zich plaatst voor de eindronde van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Mexico. MAASTRICHT De wielerproi'essional Bari Zoet heeft gisteren een contract getekend met de nieuwe wielerformatie Mars/Flandria. De 27-jarige Zoet is vijf jaar beroepswielrenner en behaalde in die tijd 33 overwinningen. Zoet was eerst drie jaar bij Televizier, toen een jaar bij Smith/Romeo en in het afgelopen jaar had hij een contract bij Batavus. Deze laatste gioepering was bijzonder sterk gericht op Duitsland, Zoet zal nu deel uitmaken van de sterke Beneiuxformatie Mars/Flandria waarvoor ook zijn clubgenoot Joop Zoetemelk rijdt, DEN HAAG De rijders en rijdsters van de nationale schaatskernploegen zullen in de komende maanden maar weinig weekeinden ijsvrij zijn. Tot de kerstdagen vertoeven zij een enkele uitzondering daargelaten nog binnen de landsgrenzen om een groot aantal selectiewedstrijden te rijden. Het internationale contact blijft dan tot een minimum 21 december is in Heerenveen de landenwedstrijd tegen de Noorse heren. De dames zullen waarschijnlijk in hetzelfde weekeinde in Oost-Berlijn voor het eerst geconfronteerd woitlen me', de buitenlandse concurrentie tijdens de wedstrij den voor de Dynamo Cup. De groep van Kees Broekman blijft vervolgens lot en met de nationale titelstrijd (10 en 11 januari in Deventer) van internationale tegenstand verstoken Interessant beloven de Nieuwjaarswedstrijden (2 en 3 januari) in het Bislctstadion te Oslo te worden. Daar de Nederlandse herenkernploeg dan voor een trainingskamp in Hamar ver- blijft, zaf men trachten alle tien geselecteerden te laten kampioenschappen in Wenen triomfen j deelnemen. Verder staat er dit jaar geen vijflandenwed- vierde, heeft in Sydney een blinde- j strijd vorig jaar genhr.iseerd tot vier naties door het terug darmoperatie ondergaan. Van Hamburg trekken van de Russen meer op het programma. Dit komt keerde na afloop van het zwemseizoen mede door het grotere aantal titeltoerncoien op de inter- terug naar Australië waar zijn ouders nationale kalender. Daarentegen bestaan er in West-Duits wonen. Het is zeer de vraag of hij in I land plannen om van de traditionele recordjach np do januari zal kunnen uitkomen op de kam- baan van Inzeil dit keer op 5, 7 en 8 maart een zes- pioenschappen van Nieuw Zuid-Wales. I landen toernooi to maken. Roger van Hamburg geopereerd SYDNEY Roger van Hamburg, die bij de Nederlandse zwemkampioenschap- pen in Breda en op de Europese jeugd- 22 november, Deventer: IJsselcupwedstrijden; 23 november: Amsterdam: selectiewedstrijden (5000 4 december. Amsterdam-Deventer-Heerenveen: selectiewedstrijden Begin december. Zweden: invitatiewedstrijden met Verkerk, Bols, Schenk; 8-24 december, Heefenveen. trainingskamp; 20 en 21 december, Heerenveen: NederlandNoor wegen 27 dec.-8 jan.. Hamar: trainingskamp; 2 en 3 januari, Oslo: Nieuwjaarswedstrijden: 10 en 11 januari, Deventer: Nederlandse kampioen schappen (definitieve samenstelling kernploeg); 12-22 januari, Inzeil: trainingskamp; 24 en 25 januari, Innsbruck: Europees kampioen- 26 jan.-12 febi., Cortina d'Ampezzo en Davos: trainingskampen; 14 en 15 februari, Oslo: wereldkampioenschap; 21 en 22 februari, West-Allis: sprintkampioen schappen ISU (2 x 500 m en 2 x 1000 m); 5, 7 en 8 maart, Inzeil: recordpogingen (eventueel zeslandenweöstrijd). 22 november, Deventer: IJsselcupwedstrijden: 27 november, Deventer: selectiewedstrijden (1000 en 3000 meter); 4 december, Amsteidam-Deventer-Heerenveen selectiewedstrijden; 8-24 december. Heerenveen: trainingskamp; 20 en 21 december, Oost-Berlijn: Dynamo Cup; 27 december-9 januari: trainingskamp, waarschijn lijk in Deventer;: 10 en 11 januari, Deventer: Nederlandse kampioen schappen (definitieve samenstelling kernploeg); 12-19 januari, Davos: trainingskamp; 21 en 22 februari, West-Allis: sprintkampioenschap pen ISU (2 x 500 m en 2 x 1000 m); 28 febr.-l maart: West-Allis: weieldkampioenschap; 5, 7 en 8 maart, Inzeil: recordpogingen. MG*. Sabreur Leo van Daalen stopt ern „Maatschappelijke begeleiding en nanciële regelingen schieten te kort de sportwereld", zegt hij. (Van sportredactie] DEN BOSCH Leo van Daalen, dc 22-jarige sabreur uit 's-Hcrtogenbusch. heeft zich vorige weck abrupt en voor goed teruggetrokken uit de „nood lijdende" schermwereld. Negen jaar nadat zijn vader hem op een klein zolderkamertje de eerste beginselen van deze sport bijbracht, keert hij zyn zo be minde sport en martiale attributen de rug toe. Reden van het plotselinge ver trek is het zeker stellen van zijn maat schappelijk welzijn. Dit werd gestimuleerd door een aantal ernstige tekortkomingen in de scherm- sportbeoefening waarmee deze sabreur geen genoegen wenste te nemen. Een korte studie, die een maatschappelijke positieverbetering vooraf ging. ver drong zijn intense training bij Adam Bela waarvoor hij in zijn vrije tiid vrij wel dagelijks naar Utrecht reisde. Een laatste keiharde strijd op sabel leverde hem dit jaar de kampioenstitel voor Nederland op. Voor die tijd wist Van Daalen vele groten uit zijn wereld te verslaan met het elan van een doorge winterde routinier Resultaten waren titels, medailles van goud. zilver en brons. Met weemoed lichtte hij zijn zaal en de bond in over zijn besluit. Daar- mep is Nederland zonder meer een ambassadeur en een topsporter armer. Een jammerlijk feit. Leo van Daalen is er eigenlijk de man niet naar om ..de vuile was" buiten te hangen In het gesprek met hem is evenwel een wrevelige tonatie te be speuren wanneer hij bij het scheiden van de markt de schermsport op be- van bond laat veel te wensen over schelden wijze onder de loep neemt. Tekortkomingen op maatschappelijk vlak, om de financiële aspecten nog maar niet te noemen, voeren de boven toon. ..Het is natuurlijk machtig om in de publiciteit te komen, maar als je eenmaal uitgeblust bent laten ze je ver rekken. Dan wordt er niet meer naar je prestaties gekeken, dan tel je niet meer moe. Is het niet schandalig dat op het ogenblik twee supersportfiguren moe ten bedelen om een baantje in de maat schappij te krijgen? Jaren achtereen werden zij bejubeld en nu gaan ze mee dogenloos aan de kant. Dat heb ik wil len voorkomen. De begeleiding van bondswege laat nog veel te wensen over. Veronderstel dat ik door was gegaan dan zou Ik, zonder me op dc borst te slaan, voor ons land in welk land dan nok op de bres hebben gestaan, en nog heel wat prijsjes hebben weggesleept. Ik mag gerust zeggen dat ik talent heb, maar als ik die op een bekrompen ma nier moet botvieren, dan pas ik er voor. Na een sportcarrlère staan de top figuren finaal machteloos, goed alleen. Voor mij hoeft dat niet. Waarom zou Ik; als het zover is heb ik toch geen ruggesteun bij mijn bond. Nee. ik ben Inoens wakker geschrokken", zegt hij met een Brabants aceent Zwichten Leo kon zo goed als zeker rekenen op een vaste aanstelling voor de centrale training voor de Olympische Spelen In Mönchen over ruim 2,/z jaar. Dat feest gaat voor hem niet door. IIü betreurt het,, maar moest zwichten omdat zyn llefdcssport volgens hem in een troos teloze vergeethoek Is geraakt. ..Financiële steun", meent htj „kan er ook al niet vanaf. Vaak genoeg moest lk In het buitenland schermen. Voor de grootste kosten kon je wel zelf de beurs onentrekken. Ik kon in Moskou een internationale wedstrijd snelen. Nou vergeet het maar. De bond had geen geld, lk ook niet. Zo kan je toch niet werken Ik weet niet waar die handi cap gezocht moet worden. Misschien bij de NSF. Wij kunnen op internationaal terrein een verdomd goede partij spe len. wij hebben de mensen en het talent". „Maar we tellen in ieder geval nog niet mee. Wellicht komt het ook door de geringe publcltelt. Alle sporten wor den opgehemeld, maar schermen ho maar Ik weet zeker dat dit door diver se media geboycot wordt. Als het zo door gaal dan kan je de schermsport binnen vijf of tien jaar afschrijven. Het is een trieste zaak. Als ik over deze materie met anderen praat kan ik hels worden. Ik heb het idee dat het probleem van de topsporters onderschat wordt. Het is vreselijk zonde dat mijn talent de ijskast ingaat. Je hebt in die negen jaar iets opgebouwd dat zomaar verdwijnt. Natuurlijk heb ik veel te leurstellingen moeten verwerken, maar 1e bent topsporter als je je daar over heen kunt zetten". Verduveld slecht „Wij hebben verschillende problemen wel eens met z'n allen bij de bond besproken, maar het haalt niets uit. Ze doen er blijkbaar niets aan. Ik heb be wondering voor diegenen die ondanks de kritieken toch heil blijven zien ln de schermsport. Nu is het ook zo dat op verschillende scholen al geschermd wordt. Dat is prachtig. Maar het per centage dat de bovenste laddersport be reikt is zo gering, dat het op de duur toch een onbevredigende zaak blijft. Alle sporters gaan op een gegeven mo ment inzien dat de maatschappelijke en financiële begeleiding zo verduveld slecht is Dan wordt het toch zeker on interessant. Tenminste'als je geen risi co's wilt lopen, zoals dat bij verschei dene sportmensen vandaag de dag ge beurt. Hier is echt een taak weggelegd voor de minister, de federatie en de bond. Het zou niet gek zijn als die de hele zaak eens zouden doorlichten. Ook In het belang van de aspiranten. Voor mij hoeft het niet meer. Erg jammer". Tegen bierkaai Nu de schemsport voor Leo van Daa len links is komen te liggen wil hij In de maatschappij carrière maken. On langs verwisselde hij van baan en werd vertegenwoordiger bij Olivetti. Hij zal alle tijd moeten benutten om het zijn werkgever en zijn toekomstige vrouw goed naar de zin te maken. De avonden die hij, al trainend, bij Adam Bela doorbracht, zijn verleden tijd. Voor hem luidt het parool: „Op naar een toe komst, waar brood ln zit". Tot slot vult hij aan: „Ze kunnen me niet meer te rugkrijgen. Ja. voor twintigduizend gulden natuurlijk wel. Dan ben ik so ciaal zeker gesteld. Maar zolang dat er niet inzit, zal het voor belde partijen vechten tegen de bierkaai zijn. Nu heb ik uitzicht, met schermen niet".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7