Zierikzee voor deel in puin door ontploffing zeemijn DRIEHONDERD HUIZEN BESCHADIGD Lastige getuigen in rechtszaak rond „Ouwe Nol" Schipholcentrum tweemaal zo groot Officier eist acht jaar cel Carnavalsmoord blijft duistere zaak „Goede morgen, jongelui, goed geslapen allemaal Verwarring bij komst Hans van Z. Officier in beroep tegen vonnis mr. R. Sterke toename luchtverkeer opvangen Miljoenen order van HAL naar buitenland Mijn lag al 14 dagen op terrein van sloperij DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 DE LEID6E COURANT PAGINA 8 (.Van «nze correspondent) ZIERIKZEE Met een vernietigend harde knal is gistermorgen in Zierikzee een mijn ontploft. Door een gelukkige omstandigheid werden slechts vijf mensen licht gewond, maar de schade is enorm. Volgens burgemeester Kaste- lijn kon men van een miljoenenschade spreken. De gelukkige omstandigheid die ertoe leidde, dat geen mensenlevens te betreuren zijn ge weest, was dat de zeemijn eerst begon te bran den en te sissen, zodat enkele zich vlak in de buurt bevindende arbeiders weg konden lopen, alvorens de mijn ontplofte. Zitrlkzecs burgemeester Kasteljjn leidde, staande aan de voet van de krater, die in de grond werd geslagen, het bergingswerk. DEN HAAG (ANP) De Haagse of ficier van justitie mr. A. W. Rosinh heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Den Haag in de zaak legen de Haarlemse rechter mr. H. G. R. De rechtbank veroordeelde mr. R. vrij dag jj. wegens een verkeersovertreding •(artikel 25 van de Wegenverkeerswet over het in gevaar brengen van het ver- kttr) tot de maximale boete van 1000 I «I dertig dage# hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 'njamr. A Mr. Rosingh had bij behandeling van de zaak voor de rechtbank een gevange nisstraf van drie maanden gevorderd en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, alsmede verbeurdverklaring van R.'s in beslag genomen auto. 'De officier had bewezen geacht dat mr. R. grove schuld had aan het verkeersonge luk, dat op 21 februari 1968 op de Zui- derhoutlaan in Haarlem het leven kostte de 17-jarige bromfieser Henk Lam- 5 uit Hillegom. Mr. R. zou volgens de tenlastelegging met zijn auto de brom fietser hebben aangereden, terwijl hij on- ider invloed van alcohol verkeerde en reed in een auto. waarvan de banden in {slechte staat verkeerden en van geheel onvoldoende profilering waren voorzien. De rechtbank oordeelde dat van grove schuld van mr. R. aan het ongeval geen 'sprake was. De Haarlemse rechter werd „gebrek aan zorg t.a.v. de toestand van de banden van zijn auto" verweten, redenen waarom mr. R. schuldig werd geacht aan overtreding van artikel 25 van de Wegen verkeerswet. Het herstelwerk kwam na de ont ploffing in Zierikzee onmiddellijk op gang. Links: de vele vernielde ven sters werden van plastic of board voorzien om de regen en de kou buiten te houden. Rechts: van oude huizen werden dakpannen gehaald om de beschadigde woningen weer zo snel mogelijk „onder dak" te brengen. SCHIPHOL (ANP) Hoewel het nieuwe Schiphol op dit moment nog vol doende capaciteit heeft om alle passa giers en vracht te verwerken, heeft de directie besloten het stationsgebouw (weemaal zo groot te maken. De bedoe ling is aan de noordzijde een nieuw stuk aan te bouwen, waardoor het een dub bele capaciteit zal krijgen, terwijl ge lijktijdig twee van de drie pieren zul len worden verlengd en er bovendien nog twee nieuwe pieren bij zullen ko men. Deze beslissingen zijn genomen op RTond van prognoses van het luchtver keer, dat naar verwacht wordt nog zeer sterk zal toenemen. Met de nieuwe uitbreidingen zal een bedrag van 400 tot 500 miljoen gulden gemoeid zijn en dat is evenveel als het twee jaar geleden in gebruik genomen Schipholcentrum heeft gekost. Volgens de prognoses aaail het aantal passagiers- bewegingen van vijf miljoen in 1970 stij gen tot 28 miljoen in 1990; de omvang van de vracht van 190.000 ton tot 2.900.000 ton. Het stationsgebouw heeft in zijn hui dige opzet een capaciteit van ongeveer zes miljoen reizigers per jaar. Er wordt i>aar gestreefd volgend jaar met de werkzaamheden te beginnen en deze in 1974 te voltooien. Hetzelfde geldt voor de vierde pier, waaraan acht opstel- Plaatsen zijn geprojecteerd voor de B 747 (jumbo jet). Tegen 1980 zal echter het reizigers verkeer een zodanige omvang hebben aangenomen, dat zelfs het verdubbelde Schiphol te klein dreigt te worden. Op papier heeft men daarom reeds een tweede stationsgebouw geprojecteerd, dat net zo groot zal zijn als het ver dubbelde eerste stationsgebouw en dat dus eveneens een capaciteit van 12 mil joen reizigers per jaar zal hebben. Vijfde baan De luchthavendirectde, die dat alles gisteren bekend maakte, deelde voorts mede, dat Schiphol tot 1977 het te ver wachten luchtverkeer zal kunnen ver werken met de vier grote banen, waar over he( thans reeds beschikt. Maar daarna zal een vijfde baan vereist zijn, die Sohiphol zou willen zien aangelegd vlak ten noorden van Hoofddorp, even wijdig aan de huidige Zwanenburgbaan, maar bijna twee km meer naar het westen en in verband met Hoofddorp bijna 3 km meer naar hel noorden. Hoofddorp behoeft van deze vijfde baan geen geluidshinder te duchten, want men zal de baan alleen gebruiken voor starts naar het noorden en landingen vanuit het noorden, zodat de machines niet over Hoofddorp scheren. ROTTERDAM (ANP) De directie van de Holland-Amerika Lijn in Rotter dam heeft gisteren besloten twee kangoe- roe(lichter)-schepen te bestellen. Met deze order is een bedrag van ongeveer honderd miljoen gulden gemoeid. De schepen, die elk 43.000 brt gaan meten, zullen op buitenlandse werven worden gebouwd. De Belgische werf NV Coakerillyards In Hoboken, bouwt in ieder geval van deze schepen. Volgens de directie van de HAL is de kans zeer groot dat Cockerill ook het tweede schip zal gaan bouwen. Op hel ogeblik wordt met deze j werf nog onderhandeld over de contract- I condities, waaronder het tweede schip zal worden afgeleverd. Mochten deze be sprekingen niet 't gewenste resultaat op leveren, dan zal dit tweede schip worden gebouwd door Sumitomo Ship Building iv Tokio. Hoewel de grote order van de Holland- Amerika-Lijn in ieder geval naar lie buitenland zal gaan, heeft de maatschap pij wel onderhandelingen gvoerd met Nederlandse weiven, nl. Rijn-Schelde, Verolme en Van der Giessen-de Noord. De leveringslijden die de Nederlandse werven opgaven waren weliswaar vrij gunstig maar de bouwkosten bleken, al dus de HAL-directie, aanzienlijk hoger dan de prijzen die de buitenlandse wei ven voor de bouw indienden. „Onder de ze omstandigheden was het duidelijk dat de HAL de voorkeur moest geven aan buitenlandse offerten", aldus HAL-direc- teur A. M. Leis gisteren in Rotterdam. Een vrouw werd met een shook in het ziekenhuis opgenomen. De mijn sloeg een krater in de grond met een doorsnee van Heter of tien en vijf meter diep- De ontploffing deed zich voor binnen de bebouwde kom op het terrein van een Sloperij. Tot diep in de stad vJogen luiten scherven. Dicht bij de plaats van de ramp ontstond zwaardere schade aan huizen en interieurs- Delen van daken werden weggerukt, er bleef geen dakpan heel, muren werden .ontzet of scheurden in vele huizen werd huisraad vernield. Scherven van de mijn en oude stukjes ijzer van de sloperij werden gevonden tot op driehonderd meter afstand van de plaats van de explosie. Direol na de ontploffing ontstond lichte paniek. Mensen renden hun woningen maar wisten op straat ook niet wat moesten doen. Groot was de vrees voor meer ontploffingen, tenslotte wist nie mand wat er precies aan de hand was- Zo vond de politie de mensen in de straten. Met behulp van de brandweer werd direct begonnen met het afzetten de getroffen straten en vooral het opslagterrein waar de mijn was ontploft. De ontploffing moet ontstaan zijn door dat vonken van een vlak bij de mijn ge- hambeerd lasapparaat de helse machine in brand zetten- Naar de juiste toedracht /an het ongeluk en naar de herkomst i/an de mijn wordt nog een onderzoek ingesteld. De mijn was al veertien dagen 3D het terrein. Daarvoor moet hij stens vier jaar op een andere opslag plaats hebben gelegen. Niemand dacht, dat het ding nog gevaar opleverde. On geveer een half uur na de ontploffing waren de meesten over de schrik heen en werd begonnen met de provisorische herstelwerkzaamheden, waarbij de brand- een hamdlje hielp- Met plastic, hardboard en planken werden de grootste gaten in de daken en de kapotte ramen gedicht. Om tot een inventarisatie van de schade te komen, is de bewoners per politiemobilotfoon gevraagd de aard van de vernielingen zo snel mogelijk te mel den bij de dienst openbare werken of bij de woningbouwvereniging. Naar schat ting hebben driehonderd huizen meer of minder ernstige schade opgelopen. Luns sprak met Oe Thant NEW YORK (A.N.P.). Minister Luns heeft gisteren een onderhoud gehad met secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties. Besproken zijn onder meer de zaak-West-Irian het uitgestelde West- Iriandebat zal morgen plaatsvinden in de Algemene Vergadering en de zaak van het internationale hof, die later aan de orde zal komen. De minister zou levens van de gelegenheid gebruik heb ben gemaakt om de secretaris-generaal te vragen een onderzoek in 1e stellen naar de Indianenstammen in Zuid-Ame- Van t e correspondent AMSTERDAM „Goede morsen jongelui, goed geslapen allemaal?" Met deze woorden stapte Ouwe Nol gister morgen de rechtszaal binnen. Op de tweede dag van zjjn proces In hoger beroep voor het Amsterdamse hof. Er ontstond even later, nadat het hof ge zeten was, enige verwarring toen ge tuige Van Z. werd binnengeleid. Het was duidelijk niet de bedoeling van de president mr. P. G. A. J. Horstman om deze getuige nu ai te horen. Van Z. werd daarop weer geboeid weg geleid. Als eerste getuige kwam voor hel hekje Jan Wittebol, 26, de stiefkleinzoon van Opa Donse. Hij begon met de eed te weigeren omdat hij zich niets meer wist te herinneren. De president maakte hem duidelijk dat het geen enkel verschil maakte, dat hij toch de eed moest af leggen en dan onder ede kon verklaren niets meer te weten. In het verhoor dat hem daarna werd afgenomen bleek duidelijk dat getuige Witteboi zich nog veel wist te herinne ren. Hij wist dat hij met Ouwe Nol naai de winkel van Donse was gegaan, dat gepraat was over het geld wat Donse ter beschikking had. President: „Wanneer heeft u voor het eerst gehoord van de moord oo Getuige: „Voor het eerst van de recherche". President: „Verwonderde u er zich Getuige: ,.Nee, ik had het vermoeden wie het gedaan had". De volgende getuige Van Ingen, even eens een bekende in de strafgevangenis Leeuwarden, die heeft ingewoond bij (ADVERTENTIE) 594ste STAATSLOTERIJ nummers eindigende op nummers eindigende op. nummers eindigende op: nummers eindigende op: nummers eindigende op: nummers eindigende op: nummers eindigende op: nummers eindigende op. EERSTE KLASSE PRIJZEN VAN: f 10,zijn gevallen op f 50,zijn gevallen op f 50,zijn gevallen op f 100,zijn gevallen op f 100,zijn gevallen op f 200,zijn gevallen op f 400,zijn gevallen op f 1.000,zijn gevallen op EEN PRIJS VAN: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: DE EXTRA PRIJS VAN; f 50.000,is gevallen in de serie A op het nummer: EN DE TROOSTPRIJS VAN f 1.000,op nummer: van elk van de andere series 18 november 1969 058780 086547 078157 084542 089790 036627 000907 057949 057949 Ouwe Nol, verklaart dat hij Van Z. een keer heeft gezien maar geeft voor de rest ontwijkende antwoorden en ontkent alles. Zo zelfs, dat de officier vraagt: „Heeft u een hersenschudding gehad, omdat u zo aan geheugenverlies lijdt?" Van Ingen geeft enkele dingen toe. te weten het feit dat hij wist dat Ouwe Nol plotseling een Volkswagen, een pick-up, een radio en 100 platen gekocht heeft, maar voor de rest blijft het bij ontkenningen. Hetgeen een van de raadsheren doet opmerken: „U moet oppassen dat u niet in strijd komt met u vorige verklaringen". De president leest een verklaring voor, door getuige eerder afgelegd die telkens onderbroken wordt door de vraag: kunt u zich dat herinneren?" Van de president, een verklaring die duidelijk maakt dat de invloed van Ouwe Nol groter was dan men in Ket begin dacht. Even,later, wondt-ifttfiter duidelijk det getuige toen hij deze verklaring aflegde, ,,in onenigheid leefde met Nol". Wat de vertegenwoordiger van het openbaar ministerie mr. G. H. C. van Dijke de opmerking ontlokt: „Wil dat zeggen dat u maar wat verhaaltjes heeft verteld destijds. Onderzoek naar massamoord op Vietnamezen WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse legerleiding zal naar verwach ting deze week beslissen, of een proces zal worden aangespannen tegen eerste luitenant William Galley die ongeveer honderd Zuidvietnamese burgers ver moord zou hebben,zo is De moord, waarbij ook een sergeant was betrokken, zou verleden jaar in de stad Kwang Ngai zijn gepleegd. Sinds maart is een onderzoek gaande tegen luitenant Calley. In september werd hij beschuldigd van moord op een niet na der genoemd aantal Vietnamese burgers. Sergeant David Mitschell, die diende in de eenheid van luitenant Calley tijdens de beweerde massamoord, is verleden week in staat van beschuldiging gesteld. Hij bevindt zich nu in fort Hood te Texas. (Van e r verslaggeve Overeenstemming ziekenfondsen en apothekers UTRECHT (ANP) De ziekenfondsen en de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Phar- maoie hebben overeenstemming bereikt over de honorering van de diensten van de apothekers ten behoeve van de ziekenfondsverzekerden in 1969 en 1970. Een eerder bereikt akkoord kreeg niet de goedkeuring van de Ziekenfondsraad. Daarom hebben partijen nu besloten om de destijds overeengekomen extra- 'honorariumverhoging van tien procent in verband met de stijging van het aan tal afleveringen, althans voor het jaar 1969 te laten vervallen. Ze menen wel. dat deze extra-veriioging nu gefaseerd moet worden doorgevoex-d in 1970 en 1971. Behalve een vergoeding voor af geleverde genees- en verbandmiddelen, het abonnementshonorarium, een kosten vergoeding en een emballagevergoeding Der aflevering, zuilen de apothekers in 1969 en 1970 van de ziekenfondsen ook een bijdrage ontvangen voor een oude- dags-, weduwen- en wezenvoorziening- BREDA Acht jaar met aftrek heeft de officier van justitie, mr. K. Thijssen. gisteren geëist tegen de man, die hij beschouwt als de dader van de Prinsen haagse carnavalsmoord. Maar mr. B. Drion, die de verdediging voerde, kwam tot de tegenovergestelde conclusie. Hij i vroeg vrijspraak en verzocht de onmid- i dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Daar ging de rechtbank niet op in. de j 21-jarige A. van B. zal lot 1 december j moeten wachten lot hij weet waar hij I aan toe is. Overigens weet deze het voor zichzelf wel: bij het laatste woord gaf hij Ie I kennen niets met de moord op J. Mal- lens te maken te hebben. Tijdens de ge- I hele duur van de zitting maakte hij de I indruk van een correct en belangstel- lend toeschouwer, die niet onder de in- j druk kwam van de woorden van de of- Slechts een enkele maal gaf hij blijk van emotie en dan nog slechts kort. Zo verwelkomde hij zijn vroegere celgenoot uit het huis van bewaring, die als ge tuige optrad, met een knipoogje, men zag hem verkleuren toen zijn moeder voor hem kwam getuigen en toen zijn huiselijke omstandigheden ter sprake kwamen slikte hij moeilijk iets weg. POKER FACE Maar tijdens het verdere verloop van de zitting, die vijf uur duurde, toonde hij een poker-face. Met het ene been rustig over het andere en belde handen aan de knie luisterde hij toe zonder eni ge verdere blijk van afkeuring of in stemming. Het verhoor van president mr. A. Stemfoort verliep al even emotieloos. Kort, bijna toonloos maar snel kwamen zijn antwoorden: „Waar was u die avond van de moord?" „Ik lag in bed. Maar u bent toch wel uit geweest tijdens de carnavals- Jawel, maar toen niet toevallig", i „Waarom bent u die avond niet uit gegaan?" „Omdat de verkoop van broodjes in café's te weinig opbracht". „Waarom bent u dan de avond daar op wel broodjes gaan verkopen?" „Omdat het de drukste avond was". Het waren antwoorden, die de presi dent weinig houvast boden en de hele gang van zaken kreeg op den duur iets spookachtigs: officier zowel als verde diger zochten naar bewijs en legen-be wijs. maar moesten het beiderzijds te veel met hypothesen doen Zo hechtte de officier van justitie grote waarde aan wat hij een „buiten gerechtelijke bekentenis" noemde. Van B. zou tijdens het voorgerecht te gen een kornuit op de slaapzaal na een verhoor gezegd hebben: „De moord be ken ik nooit, al hebben ze vingeraf drukken van me. Ik ben die vent tegen gekomen en hij begon aan mijn lijf te friemelen. Ik werd toen kwaad en sloeg Geen grootspraak Mr. Thijssen wilde niet dat deze woorden als grootspraak moes ten worden beschouwd, temeer niet om dat er geen enkele vingerafdruk gevon den was. Maar de verdachte nam aan dat er wel vingerafdrukken waren aan getroffen, omdat hij daar bang voor was. Hij was namelijk kort na de car navalsmoord gearresteerd voor een in braak, waar hij gepakt was op de aan wezigheid vanwege „alles"-verraders. Maar mr. B. Drion, de verdediger, had voor deze uitlating een geheel an dere verklaring: het ging er om een medegevangene op stang te jagen, die er bang voor was met een potentieel moordenaar op één kamer te moeten slapen en die door dit gepraat van ver dachte op de kast werd gejaagd. Nog duidelijker werd de zaak voor de officier nadat de speurhond tot drie maal toe Van B. als de dader had aan- „Het dier deed dat zonder aarzelen", aldus mr. Thijssen. Als bijkomend be wijs voerde "hij de voetsporen aan. die overeenkomen met de schoenmaat van verdachte. „Het gevonden bloedspoor moet bo vendien van verdachte zijn", concludeer de mr. Thijssen, die er overigens aan toevoegde: „Ofschoon dat niet meer is na te gaan". De' officier van justitie meende ten slotte dat het zich als volgt moest heb ben toegedragen: de verdachte ontmoet na één uur 's nachts zijn toekomstig slachtoffer op straat, van wie hij geld hoopt te krijgen. Maar de man blijkt nog geen drie gulden op zak te hebben. Als Mallens Van B. bovendien nog las tig valt, wordt de jongen woedend. Hij slaat Mallens neer, schrikt van wat hij gedaan heeft, raakit in paniek en haalt een riek. Daarmee gaat hij het slacht offer te lijf. Tevoren waren een zestiental getuigen gehoord. Met de meeste van hen was de president, mr. Stemfoort, snel klaar. Hun verklaringen bevestigden wat in de rapporten was neergelegd, al werd iets langer stilgestaan bij de gevonden bloedsporen, die men echter niet had kunnen analyseren als het bloed van de verdachte. Twee kinderen (eén jongen en een meisje) uit de Heilaatstraat waren door het o.m. nog als getuigen opgeroepen, omdat zij bloedsporen hadden aange troffen op een plek, die niet eerder door de politie was ontdekt. „En hoe wist je nou dat het bloed wis?" vroeg de president. „Het was rood", zei de jongen. „En wanneer heb je het gevonden?" „Die morgen tussen elf en twaalf uur". Van B.'s raadsman achtte de moord niet bewezen. „De morgen van de moord wist Van B. niet eens precies, waar de moord gepleegd was. Hij informeer de er naar terwijl hij in bed lag, vroeg nadere inlichtingen, hoorde dan aan en. draaide zich weer om. De verklaring van de getuige uit het huis van bewa ring achtte mr. Drion van nul en gener waarde". „De schoenmaat van de gevonden voetsporen, zeggen", aldus mr. Drion, „helemaal niets, het is de doorsnee maat van de Nederlandse man. En wat de speurhond betreft: geen Nederlandse rechter zal iemand op aanwijzing ran een politiehond veroordelen". Maar mr. Drion zei ook: „Het kan best zijn dat Van B. Mallens om het le ven heeft gebracht, maar de officier van justitie heeft ook niet bewezen dat hij de dader is".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5