%ftu<ióe(2oti/ïci/rit1 Hugo Claus' .v ri jdag prachtig gespeeld „Notekrakers" in Concertgebouw verstoren concert Heinemannj in speciale Brandpunt- uitzending Radio twee nachten in de lucht voor maanreis antenne Afscheid van Emma Peel PAGINA 2 DE LE1DSE COURANT DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 Standpunt van WD-bestuur IIAASTIGE spoed is zelden goed. beweert het spreekwoord. Nu mogen we niet conoluderen. dat de WD voorbarig is geweest, toen ze al enige tijd geleden in een partijraadsvergadering resoluties over een Kieswet nieuwe stijl heeft laten vaststellen. Deze resoluties komen globaal neer op handhaving van het evenredig- heidsstelsel, verzet tegen lijstverbindingen binnen zelfstandige kieskringen, voorkeur voor handhaving van de opkomstplicht, voor het sluiten van stembusakkoorden en meer betekenis aan voorkeursstemmen en tenslotte op weinig s\mpathie voor sug gesties om de kabinetsformatieprocedure ingrijpend te veranderen. Na het vaststellen van deze resoluties is er evenwel voor de liberalen werk aan dc winkel gebleven, omdat intussen zowel de staatscommissie Cals-Donner als de „dui delijkheidscommissie" der christendemo cratische partijen met voorstellen geko men zijn, waarop nadere reacties van het WD-bestuur niet kurmen uitblijven. Bovendien heeft ook minister Beemlnk zijn zegje gedaan: hij voelt ondanks het bezwaar der liberalen voor afschaffing van de opkomstplicht, maar deelde hun inzicht terzake van de voorkeurstem. Mevrouw Van Someren-Downer en haar medebestuurders willen proberen de VVD- partijraad van zaterdag a-s. te winnen voor een officiële standpuntbepallng ter zake van de nieuwe voorstellen voor Kies wethervorming en regeringsformatie, zodat mogelijk de algemene liberale jaar vergadering begin 1970 ook omtrent die zaken het liberale inzicht vaststellen kan. WEEL adhesie voor de nieuwe gedachten noch van dc srtaatscomniissienoch van de „groep van achttien" valt er uit de VVD-hoek niet te verwachten. Het liberale hoofdbestuur is legen verwagen van de grenzen tussen kabinet en parlementaire regeringsmeerderheid, tegen de mogelijkheid om de formateur rechtstreeks door de kizers te laten aan wijzen en blijft tegen lijstverbindingen binnen afzonderlijke kieskringen; instem ming wordt wel betuigd me: voorstellen van minder ingrijpende aard zoals een voorkeur voor adspirant-ministers uit de parlementaire kring enige uitbreiding van het. stemrecht voor Nederlanders in het buitenland en geen stringente spelregels voor het verplicht opgeven van een Kamerzetel. Bijzonder interessant is. dat de WD plezier gaat krijgen in stembusakkoorden. Want naar aanleiding van de aanbevelin gen van de ..commissie duidelijkheid" v or klaart het liberale hoofdbestuur: ..We juichen het toe, wanneer naai- aanleiding van het rapport van genoemde commissie nu ook van de zijde van de confessionele partijen het door de WD reeds aange nomen stelsel van de stembusakkoorden zou worden aanvaard tj^EN genereus aanbod? Vergeet dat maar. Want de liberalen komen met dit aanbod op het moment dat zij ran het werken met stembusalckoorden alles te winnen en niets te verliezen hebben. Bekend is dat in principe velen in de KVP. ARP en in wat mindere mate ook de CHU bereid zijn tot een stembus- akkoord dat verder gaat dan alleen maar de drie christen -democratische partijen. Van die velen zijn er heel wat die ook bereid zijn met een breed stembusakkooi-d te werken, wanneer deze bereidheid moge lijk of waarschijnlijk voor één of meer van de drie op stemmenverlies aan Pan ij van de Arbeid. PPR. D'66 of WD zou neerkomen. Dit stemmenverlies is momenteel echt niet de grootste moeilijkheid voor praktisohe medewerking aan stembus akkoorden door de christen-democratische partijen: het probleem zit hem in de huidige houding van andere partijen. Immers de Partij van de Arbeid volhardt in haar uitspraak dat van herstel van samenwerking bussen socialisten en KVP geen sprake kan zijn; men houdt daar nog altijd gretig het lokaas aan de AR-radi- calen voor en laat doorschemeren desnoods de medewerking ran de CHU als prijs het in een isolementspositie drijven van de Katholieke Volkspartij te willen be talen: de PPR moet vanzelfsprekend niets hebben van bindingen met het vroegere ..moederhuis" en D'66 denkt en berekent wel veel. maar zegt in "de gegeven omstan digheden niets. r\AARDOOR zit de WD een beetje op rozen, omdat de ohristen-democrati sche partijen in een dwangpositie geraken, waarin op haar schieten altijd prijs is. Daarom ook is het voor partijen als de KVP een levensbelang en een onmisbare bijdrage voor het algemeen belang, dat ze vóór alles klaar komen met de op stelling van een duidelijk, concreet en te realiseren urgentieprogramma. Want pas wanneer dat vast staat en door de betreffende partijen zelf is aan vaard, kunnen de Nederlandse burgers beoordelen in hoeverre de houding van andere partijen die nu van de daken schreeuwen dat. stembusakkoorden beslis send zijn voor de Nederlandse democratie een eerlijke zaak is en inhoeverre de op stelling van die andere partijen In eerste en laatste instantie erop gericht is de Nederlandse cristen-democratie ,.tot ont ploffing" te brengen. In hun ijver om dat te bereiken vergeten politici en commentatoren vaak na te denken over de politieke moeilijkheden welke bij het slagen van die explosie kunnen ontstaan en zeker over de midde len waarmee ze dan het schip van staat in de juiste koers zouden moeten houden. Di\ Giu Hein de president ran de bondsrepubliek Duits land, die een officieel bezoek aan Nederland brengt. Sinds hij 5 maart ran dit jaar werd gekozen, heeft hij zijn medeburgers al verscheidene keren geconfronteerd met onaangename waar heden Wie zijn loopbaan kende, zal dat niet verbaasd hebben Hij is de eerste naoorlogse politicus in Duitsland, die lid is geweest van beide grote partijen in de bondsrepubliek en die met hulp van de derde is gekozen tot president. In de rede na rijn beëdiging noemde hy Duitsland „een moeilijk vaderland". Over dr Heinemann en zijn moeilijk vaderland gaat een s-peciale Brandpunt- uitzending van Joost Tholens en Henk Neuman, die de KRO vanavond uitzendt. In dit programma zullen gedeelten zijn verwerkt, van 'n langdurig gesprek, dat de bondspresident voor de camera heeft gevoerd met Henk Neuman. Op de foto: Henk Neuman in gesprek met mevrouw Heinemann (Nederland I, 20.2021-10). NEDERLAND I 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal KRO: 19.07 uur: De dwaze wereld va Tommy Cooper 19.32 uur: Verslag op dinsdag 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Brandpunt-speciaal 21.10 uur: De wrekers Journaal (NOS) 22.50 uur: Apollo-12 (NOS) 23.00 uur: Teleac NEDERLAND I NOS: 18.50 uur Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala Journaal (NOS) 20.20 uur: Strange report 21.10 uur: Tom Jonesshow 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma'® zijn kleuientelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA DINSDAG 18 NOV n muziek, actualiti HILVERSUM I Biesheuvels verdriet A -radicaal Feddema, die om te beginnen als gesprekspartner is toegetreden tot het Progressief Akkoord en die beslist niemand zal overdon deren als hij binnenkort bekend maakt dat hij* van-de ARP*-naar de-*Polftieke' Partij Radikalen zal overstappen, heeft een wat gevaarlijke vergelijking ge-1 bruikt'' oHï 'zijn 'béitvaaV" tëgeh'dé politieke lijn van mr. Biesheuvel te verduidelijken. Drs. Feddema vindt dat wie kiezen moet tussen een wat vage boom met goede vruchten en een boom die zegt goed te zijn maar slechte vruchten afwerpt, niet kan aarzelen. Met de boom van de slechte vruchten bedoelt hij dan de politieke constellatie waarop het kabinet-De Jong draait. Wat mr. Bies heuvel verdriet moet vooral het feit zijn dat een deel van zijn eigen partij genoten geen vertrouwen heeft in do serieuze pogingen om de oude boom door daarvoor geëigende ingrepen nieuwe levenskracht te geven. Na de .macht van Schmelzer" heeft mr. Biesheuvel de samenwerking met de KVP steeds door een kritische bril bekeken; maar hij heeft tevens ge waarschuwd tegen de goede vruchten van drs. Feddema's „vage boom", omdat er geen enkele garantie is dat dit boompje levenskracht heeft. De grote meerderheid van de anti-revolutionairen is met Biesheuvel ervan overtuigd dat er voor evangelische politiek ook moge lijkheden bestaan buiten een progressief akkoord zoals door principiële tegen standers v&h christen-democratische partijen wordt voorgestaan. Maar tot zijn teleurstelling heeft Biesheuvel moei ten cdristaté'rén hoe iri de''hogere partij- organen van de AR men er de voorkeur aan geeft om het nut van samenwerking op vooruitstrevende basis met KVP en CHU te bewijzen uit mislukte pogingen om via het Progressief Akkoord een basis te leggen voor een politieke toe komst waarin de ARP vertrouwen hebben kan. Een moeilijke situatie dus voor mr Biesheuvel. Vooral nu hij in de Kamer tegenover minister Witteveens belasting verlagingsplannen het spel zo gespeeld heeft, dat concessies zijnerzijds door do radicalen uitgelegd zullen worden al® een nieuwe ..rotte vrucht" terwijl do politieke gevolgen van een voortgezette oppositie tegen het belastingverlagings plan niet te overzien zijn. Mr. Biesheuvel zit nu tussen twee vuren; en het zal hem vooral verdriet doen te weten dat alleen een politiek wonder hem brandblaren aan een van beide kanten besparen kan De eerste aflevering van de NCRV- serie „Dc kleine zielen" was mede ter introductie. Ze betekende een kennis making met mensen die ons gisteren by het tweede deel al een stuk ver trouwder waren geworden. Het eerste deel stemde ons hoopvol, nu geloven wy in het succes van de gehele reeks. AVaarby wU de durf van bewerkers en makers bewonderen om Couperus zo getrouw mogelyk te volgen. Dat betekent immers óók scenes met dialoog zonder veel handeling. Nu was er ook gisteren weer goedgedoseerd kijkwerk genoeg. Maar die dialogen waren toch het meest Couperus. Mees terlijk vonden we b.v. de tweespraak tussen Elien Vogel en Ank v. d. Moer. Daar was nauwelijks mogelijkheid tot beelddramatiek. Maar hier waren twee topactrices doende die Couperus vrijwel volmaakt herschiepen door in een moeizaam gesprek de nutteloos heid aan te tonen van „belangriik- Verder was er die ..enge" scene by Constances schoonouders die iets huiveringwekkends kreeg. Onze acteer- prys van deze aflevering gaat naar Jack Gimberg (John van Dreclcn, zo u wilt) vooral omdat hy ro voortref felijk is als hy zelf niet aan het woord Over Opmaat stellen we ons voor niet meer te schrijven ~Dat is'domweg een voortreffelijke „opmaat" voor een t.v.- avond met een voortreffelijke presen tatrice, die we voortaan 'als het maar even mogelijk is kritiekloos en ont spannen als een „gewone l.v.-kijker" willen ondergaan. Nieuw bij dc VARA was „Velen met my", een lnfovariant die voorlopig meer vragen opriep dan beantwoordde Rubriek dus die eigen nut in volgende afleveringen zal hebben te bewijzen. Farce Majeure jubileerde. Onze geluk wensen bij dc vijftigste aflevering! Deze NCRV-rubriek heeft na een mopi- lijke start snel gewonnen, is thans ere aantrekkelijk. eigenlijk de enige satirische rubriek die naam mag heb ben en die dat zonder extravagantie bereikt. FM-in-het-zilver had een kos telijke stunt in de finale met hpt Concertgebouworkest, met Bernard Haitink compleet. Aan die finale ging genoeg vooraf om deze „vijftigste" toch al „top" te kunnen noei I-s. 22.38 Mededelingen, ournaal. N.O.S.: 22.55 Zin - tui niek (alf. 4). 23.-24.00 Nieuws. Ook buitenland luistert mee (Van c iroepcorrespondent) Vg Als het stuk begint is het kwart over acht op het toneel, als het eindigt kwart over elf. De tijd van handeling is de tijd die het toneelstuk duurt. Het enige ver schil is, dat het maandagavond is, als het stuk van Claus in de Koninklijke Schouw burg wordt vertoond, maar dat het zich afspeelt op een vrijdagavond, wanneer een man na afwezigheid van twee jaar (door gevangenisstraf I terugkeert bij zijn Gisteravond kan dit prachtige stuk in een zeer fraaie voorstelling voor tekst en regie was Claus verantwoordelijkin de Koninklijke Schouwburg gezien worden In vele opzichten is het typisch een stuk van Claus. Door het gebruik van een soort Vlaams-Nederlands herinnert het aan de Vlaamse oorsprong van de auteur door de vele, veelomvattende verwijzingen naar de liturgie van het roomse misoffer verwijst het naar de jeugdjaren van Claus; door de vormgeving en uitwerking herinnert het aan meerdere stukken, waarmee Claus in het verleden succes had. Verschillende thema's spelen m „Vrij dag" een rol. Het stifk ls een ritueel van weinig personen die in een soort magische omstandigheden en onder een geweldige doem met elkaar in conflict zijn en een oplossing trachten te bereiken. „Thyestcs" bevatte dit thema in een geheel andere vorm: wat daar in de mythologische sfeer was geplaatst heeft nu een kader gekre gen van Vlaamse primitieve levensom standigheden. Incest speelde in Claus' eerste grote stuk, „Een bruid in de mor gen" een rol, in dit stuk kooit dit pro bleem terug in de verhouding van een vader met zijn dochter. Ook elementen uit het stukgelopen huwelijk van „De dans van de reiger", met zijn introverte hoofd figuur komen in dit stuk terug: een man introvert, een hertefretter zoals hij hier heet) zijn vrouw en haar minnaar. Tooh is Vrijdag" in geen enkel opzicht Ton eelsch rijver vernieuwde zichzelf een collage van momenten en elementen uit Claus' vroeger toneelwerk. In veel op zichten heeft hij zich met dit diepgaande en prachtig gesclireven stuk vernieuwd. Hij schrijft theater van zeer hoog niveau waar de meeste stukken, die in dit seizoen door de gezelschappen tot dusver zijn uit gebracht, niet aan toe komen. „Vrijdagis alleen daarom al een unieke belevenis. Er is veel meer. waarom men het stuk moet gaan zien. Het schokkende thema mag daarbij geen hindernis zijn: in alle op zichten heeft Claus eerlijk gewerkt, zelfs in zijn vele mommenten waarin hij thea- tertrucs toepast. Hij heeft zelf lmtnors gezegd, dat het gevecht met het medium hem meer interesseert dan de inhoud van een stuk. MISFORMULIER De grote truc van „Vrijdag" is het mis formulier. Het stuk is geconstrueerd op de gang van zaken in de liturgie van het misoffer. Een man keert na twee jaar gevangenschap terug in zijn huis (Intro- itus), waarna hij met zijn vrouw de pro blemen bespreekt (voormis). Zij heeft na zijn arrestatie een minnaar genomen, hij zit in de gevangenis wegens een verhou ding met zijn dochter. De offerande volgt, via een soort maaltijd (brood en wijn komen de drie figuren (man, trouw en minnaarnader tot elkaar. Zelfs een canon is aan te wijzen in de gesprekken. De consecratie volgt: i soort visi- oen. een fantasie, een herinnering, ver schijnt de dochter «als een monstrans in spiegelend goud met wit ten tonele, om I het moment van ..menswording" van de vader te tonen. Menswording, in die zin, dat de man in zijn herinneringen de ver schrikkelijke affaire met het meisje terug ziet. Dan de communie: de echtgenoot stuurt minnaar en pchtgenote naar de slaap kamer (terwijl hij beneden achterblijft) om de eenwording plaats te doen vinden, waardoor hij gelouterd zal worden. Dan het „Ite Missa est" en het ,,Dea Gratias", wanneer de vrouw op haar horloge kijkt om ie constateren dat het kwart over elf is. tijd om er een punt echter te zetten. Le ambivalente houding van haat en afhankelijkheid bij Claus voor de katho lieke kerk en de liturgie daar. zal voor sommigen mogelijk moeilijk te verteren zijn. Maar het verhaal is het stuk niet. de inhoud is niet weer te geven in een simpele reeks woorden. De relaties tussen i personen, hun inhoud, hun reacties en I hun problemen, die in feite van moment j tot moment andere zijn, bepalen de waar de van dit stuk. j Het taalgebruik is geweldig, is feitetijk j het hele shik. De stuwkracht ervan ligt in het mengsel van Vlaams en Nederlands, dat door Claus is geschreven, tvaarbij hij ten dele uitging van een zeer Belgische J situatie, waarin de personen echter ver boven hun beperkingen uitstijgen. Een zeer knappe tekstregie garandeerde het stagen van dit effect volkomen. Het stuk van Claus zit vol gedurfde, ra- j zend knappe overgangen. Altijd weer. zo- i als vroeger in zijn theater, de grens tussen krankzinnige humor en loodzware drama- i tiek. dit gebied waar Claus zich in ,,De J dans van de reiger" bewoog, en in andere stukken. Het spelen van „Vrijdag" is niet I alleen een gebeurtenis in onze nationale toneel schrijverij (in hoeverre die al dan HILVERSUM In verband met de maanreis van de ApolIo-12 zal de NOS-radio via de zender Hilversum 2 gedurende twee naohten onafgebroken in de lucht zijn. Het programma voor de komende naoht bestaat van 00.00 tot 02.00 uur uit lichte grammofoon- muziek, gepresenteerd door Henk Terlingen en Joop van Zyl. De be kende maandeskundigc drs. Ch. Titulair verleent aan dit programma zijn medewerkine. Van 02.00 tot 04.0Ü uur wordt een con tinu erammofoonplatenprogramma uit gezonden, eventueel onderbroken voor nieuws over de Apolle-12. Regelmatig zal tijdens deze uitzending een in het Nederlands, Duits en Engels gesproken aankondiging van het programma te horen zijn. Bij vorige nachtuitzen- dingen is namelijk gebleken, dat deze programma's door nogal wat mensen In het buitenland worden beluisterd. Van 04.00 uur af-volger**.reportages-- over de voorbereidingen voor de landing van de Apollo-12 op de maan. De landing wordt verwacht om 07.53 uur. De uitzending wordt besloten om 08.30 uur. Overdag worden van 11.30 tot 15.00 uur, eveneens via Hilver- sum 2. reportages uitgezonden van de eerste wandeling op de maan. De tweede nachtuitzending van de NOS-radio volgt in de nacht van woensdag 19 op donderdag 20 novem ber. Dan duurt het programma van 0(1.00 tot 10.30 uur. Het begint weer mei twee uur lichte muziek, gepresen teerd door Henk Terlingen en Joop van Zijl. Van 02.00 tot 04.00 uur volgt een programma van continu gramme- Happy Station Eduard Startz draagt taal over HILVERSUM (ANP) Edward Startz, pionier van de kortegolfradio, die met uitzondering van de vijf oorlogsjaren meer dan veertig jaar iedere zondag met zijn „Happy station show" voor de Wereldomroep in de ether is geweest, gaat de microfoon overdragen aan de 31-jarige Tom Meijer. Deze kwam in 1965 bij de Wereldomroep en was daar verantwoordelijk voor tal van ont spanningprogramma's. niet bestaat', ook internationaal is ,-VriJ- dag" van belang. Wie had het stuk overigens beter kun nen realiseren dan Hugo Claus zelf? Hij heeft er een klemmende vooretelling van gemaakt, waarin naar uiijn Idee, alles, wat in het stuk aanwezig was. is gerealiseerd. Het Vlaamse, het typisch provinciale in ut al en gedragingen van de personen op i het toneel, is uitermate knap gerealiseerd, j Een fraai decor, uitgaande van een foto I van Kil'ty Courbots, de dochter, gemaakt I door Ralph van der Eist, die liet toneel terecht danig verkleinde, gaf Claus vele kansen. Wie de soms obsederend knappe muziek had gemaakt, bleef jammer genoeg Nergens weid het stuk beperkt tot .,een beeld van he rauwe leven in een dorp vol passie", wat er natuurlijk wel inzit. In zijn regie bleef Claus afstand nemen van zijn tekst om de goede vorm voor de voorstelling te vinden. Er werd uitermate knap geacteerd. Fons Rademakers speelde de teruggekeerde gevangene, een rol. waarover je alleen maar lotf tui tingen kunt neerschrijven. Dat geldt in dezelfde mate voor Elisabeth Andersen (als de zeer Vlaamse vrouwen Paul Cammermans als de minnaar. Geen van deze menseh heb ik ooit zo geïnspireerd, zo gediuTd en zo overtuigd zien werken, en toch hebben ze In het verleden bij herhaling belang rijke dingen gedaan. Kitty Courbois deed het niet minder, maar had het in de krankzinnige conse- cratlescene veel en veel moeilijker dan de anderen. Als C3aus iemand had ingescha keld om haar dansje goed in te studeren, zou het ongetwijfeld beter zijn gegaan. Wanneer „Vrijdag" terugkomt in Den Haag, moet u het zeker gaan zien. Een Nederlands stuk, dat zo n peil heeft, is een zeldzaamheid. Hugo Claus heeft op nieuw het bewijs geleverd van groot vak- i manschap. JAN VERSTAPPEN foonmuziek. Daarna zijn reportages te horen van de tweede wandeling op de maan, die duurt van 06.35 tot 09.46 Ook Kamerdebat De mogelijkheid Destaat. dat tijden.» ucze nachtuitzending rechtstreekse :eportages zullen worden gebracht van oe belastingdebatten in de Tweede Kamer, or deze reportages zullen worden uitgezonden hangt af van het verloop van deze debatten. De reportages over de Apollo-12 wor den vanuit het vluchtleidingscentrum in Houston verzorgd door Klaasjan Hindriks en Peter Schroder. Verder zijn er verbindingen met Johan van Minnen op de volkssterrenwacht In Bochum, Wieto Stoel in Jodrell Bank en Heinz Lathe in Moskou. Verslag gevers !n de studio in Hilversum zijn Hans Engelman en Hugo van Rhijn. '00 Stereo: Licht ensemble >.40 Conciliepostbus (herhalinj ment. 22.45 De zingende kerk: de dingen wordt doorgepraat. BRUSSEL 324 r mofoonplal :iek. (23.01 i Ligging VPRO: 7.54 Deze dag. Vfi 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stt mmofoonmuziek. (8 30-8.35 platen, met kritisch commentaar. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek-lezen. (12.00 Nieuws.) AVRO: 13.00 Nieuws. 13.02 Radiojournaal. 13.03 Zet 'm op. vrolijk platenprogramma. <14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Gimmick: licht platenpiogramma. 18.00 Toppoppology BRUSSEL 324 m. de jeugd. i4.fio Vanavond op t.v.: „Afscheid van Emma Peel" Js dc titel vaji de aflevering uit de serie „De Wrekers", die de KRO vanavond uit zendt. In deze aflevering neemt Emma Peel voorgoed afscheid als wreekster- Zy wordt in deze rol opgevolgd door Tara King, die in werkelijkheid Linda Thorson heet. Ze is 21 jaar oud. werd geboren in het Canadese Toronto. Na haar middelbare schoolopleiding ver huisde ze naar Londen, waar z(j zich liet inschrijven aan de Royal Academy for Dramatic Arts. Na drie jaar slaag de zü cum laude. Het „afscheid van Emma Peel" be tekent tevens een kennismaking mei miss Tara King, die in deze aflevering het meest helder bij haar hoofd blijkt te zijn. Steed krijgt geheel onverwacht bezoek van een collega die al geruime tijd als „vermist" stond geboekt. De man blijkt aan een totale geheugenstoornis te lijden. Terwijl Steed op weg is naar zijn chef. worden Emma Peel en dc man in Steeds flat overvallen. Sean Mortimer wordt door de overvallers meegenomen en Emma verliest haai geheugen. Steed ontmoet op het hoofd kwartier miss Tara King. Als Steed weer thuis is gekomen vindt hij een bewusteloze Emma Peel. Hij brengt haar naar het hoofd kwartier maar wordt onderweg in een hinderlaag gelokt. Als Steed In het ziekenhuis wakker wordt, weet hij zich niets meer van het gebeurde te her inneren. Emma Peel blijkt verdwenen te zijn. Alle hoop is nu gericht op Tara King, de enige van de wrekers die nog in staat is te denken. (Nederland I 21.1022.00). Peter Schat en Louis Andriessen in de voorhoede AMSTERDAM (ANP) Gisteravond is door 40 leden van de actiegroep de „Notenkraker" een uitvoering in het Concertgebouw in Amsterdam verstoord. Nauwelijks hadden de eerste noten van een fluitconcert van Quantz, uitgevoerd door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. geklonken, toen de activisten per megafoon tracht ten hun wensen voor een openbare dis cussie kenbaar te maken. Suppoosten, musici en het publiek verhinderden het spreken en werkten de ordeverstoorders buiten de zaal. De dirigent staakte de uitvoering tot de rust was teruggekeerd. In de wandel gangen vonden nog enkele schermutse lingen plaats tussen de „Notenkrakers" mensen, die het met de actie duide lijk niet eens waren. De inmiddels ge waarschuwde politie suste de zaak op vreedzame wijze. Tijdens de pauze ver lieten de actieleden uit eigen beweging het gebouw. De ordeverstoorders, onder wie de componist Peter Schat, hadden bij het begin van het concert een aantal pam fletten onder de toehoorders verspreid, waarin hun wens duidelijk werd ge maakt. Men wilde een principiële toe zegging voor een openbare discussie op een nader te bepalen datum. Deze dis cussie zou moeten gaan over het open breken van de structuur van de leiding van het Concertgebouworkest, waardoor een open programmabeleid mogelijk zou worden. Een woordvoerder van de Neder landse orkeststichting liet de „Noten krakers" weten dat het orkest bereid is tot discussie na afloop van de voorstel ling. De actiegroep is daar niet op in gegaan, zoals zij later verklaarde, om dat men niet van plan is het toevallig aanwezige publiek tot een discussie te dwingen. „Als wij discussiëren, dan doen wij dit samen met mensen, die daar voor voelen er vrijwillig op ingaan", al dus Peter Schat. De eis voor een discussie is door de leiding van het orkest niet afgewezen, ook niet voor een bijeenkomst op een nader te bepalen datum. Het concert gebouw maakt echter ernstig bezwaar tegen de wijze waarop deze eis nu ken baar gemaakt is. De actiegroep heeft aangekondigd de „Notenkrakerssuite" voort te zetten. Tot hun eis is ingewilligd zullen de com ponisten. conservatoriumleerlingen, stu denten, beeldende kunstenaars en an dere sympathisanten, die van de groep deel uitmaakten hun acties voortzetten. De componist Louis Andriessen heeft 'n telegram verzonden aan de directie van het Concertgebouworkest, waarin hij laat weten dat hij besloten heeft zijn werk voor Frans Bruggen „Hoe het is" niet meer in aanmerking te laten ko men voor uitvoering door het Concert gebouworkest en in hel Concertgebouw in Amsterdam. Reden hiervoor is de houding van de directie en de leden van het Concertgebouworkest tijdens het verzoek om discussie van de actiegroep „Notenkraker". HIV.O en St.-Jacobskring organiseren van 22 november tot 13 december in het HlVO-gebouw. Westeinde 46, Den Haag, een tentoonstelling van zeef drukken van de Maastrichtse graficus Renaud Levigne. Tevens wordt oen zestal plastieken getoond van de beeld houwster Erna Postuma. De tentoon stelling wordt zaterdagmiddag 22 no vember officieel geopend door wet houder drs. H. J. Wilzen. Galerie De Sfinx. O.Z. Voorburgwal 241, Amsterdam, exposeert van 21 novem ber tot 7 december plastieken van Theo Peters.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2