„ik zie geen situatie waar geweld iets kan opleveren Geldboete voor rechter mr. R. Ouders kunnen nog heel wat leren maar stellen zich daarvoor weinig open Hoe laat is het? Kijk op uw Kies uit devoüedige Sam Winfred Brownman achter moratorium: Overleg over universiteit in Belg. Limburg Strijd om supersonische Boeing Moderamen AR blijft praten met KYP - CHU Israëlische agent wordt beschuldigd van moord Veiligheid van verkeer in gevaar gebracht Rechter kan weer gaan rechtspreken NISSO-ONDERZOEK NAAR AANTF.TDINC, VAN FILM „HET WONDER DER T.IF.FDF." 21% VAN DE OUDERS WILDEN KINDEREN FILM NIET LATEN ZIEN MU horloge! Hü kollektïe! 9 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 DE T.KTDSE COURANT PAGINA 7 WASHINGTON. Waarschijn lijk hebben weinig van de 250.000 demonstranten, die naar men ver nacht mee zullen doen aan de anti- Vietnamprotesten, die morgen be ginnen, ooit gehoort van Samuel Winfred Brown jr. Nog minder van hen zouden deze, niet militant uitziende persoon met zün losse rode haar en snor en voorkeur voor hele brede stropdassen en gestreepte shirts, herkennen als de coördinator van het Vietnam Moratorium Comité. Toch heeft deze dandy in Washington een enorme reputatie gekregen als een fantastisch goed organisator, die grotendeels verant woordelijk was voor het moratorium van verleden maand en die er deze week toe bijdraagt, dat de gewelddadigheid in toom wordt gehouden. Sam Brown verkreeg zijn politieke er varing, toen hij de studenten leidde in de campagnes van McCarthy. De honderden studenten, die uit alle delen vain het land aankwamen met alleen geld voor de bu6 en de hoop. dat zij ergens zouden kunnen eten en slapen, ontwikkelden zich onder zijn leiderschap tot een nieuwe la-acht in de Amerikaanse politiek. Na de rampzalige afloop van de democratische nationale conventie te Chicago verspreidden de stu- denten-aotaivisten ach en Brown keerde weer terug naar Harvard om ethiek te gaan studeren. Het was in Harvard, dat in april een financiële helper van senator McCarthy. Jerome Grossman, een zakenman uit Bos ton, het plan voorstelde om een algemene nationale staking op touw te zetten als protest tegen de oorlog in Vietnam. Maar de grote kracht van Brown is het feit, dat hij zich niet wil binden aan militante, radicale bombast en hij stelde voor, om ,.de staking" te veranderen in een ..mora torium" om te protesteren, waardoor hij meer steun verwachtte. In juni kwam hij paar vrienden naar Washington en begon de huizen langs te gaan om zijn oude bondgenoten weer wakker te schudden. Het kantoor van het Moratoriumcomité is gevestigd op de achtste verdieping van een oud gebouw aan de Vennont Avennue, op ongeveer een kilometer van het Witte Huis en jc wordt onmiddellijk overspoeld door een chaotische stroom vrijwilligers, bergen post, en veel herrie fooaplaten. UiteiridfÜijj kyijgt epn yapje kortgerokte-meisjes.-waar het zwart van ziet, medelijden met je. Sam Brown weigert op een sympathieke, maniei- om iets te vertellen over de methoden, waarmee hij werkt. „Sam heeft BRUSSEL (ANP). De Belgische minister van Onderwijs Vermeylen heeft verklaard dat hij met zijn Nederlandse collega contact heeft over de eventuele oprichting van een Belgisch-Nederlandse universiteit voor Limburg. Nederland staat niet afwijzend maar vindt het te vroeg om tot concrete afspraken te komen Als het overleg tot resultaten zal lei den, zal de Belgische regering met pre- etese voorstellen komen. Als geen Neder lands-Belgisch akkoord wordt bereikt zal België naar een andere oplossing voor het onderwijs in Belgisch-Limburg moe- Zo gaat het nieuwe Amerikaanse supersonische vliegtuig, de Boeing SST, eruit zien. dat de grote broer en concurrent moet worden voor de Frans-Engelse Concorde. Een commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren bijna honderd miljoen dollar toegewezen om de ontwikkeling van het project voort te zetten, al zijn volgende week nog vinnige debatten met tegenstanders van het project te verwachten, die het lawaai van het toestel onaanvaardbaar noemen en het economisch succes naast de Concorde en de Russische Toepolev twijfelachtig Zoals de plannen nu liggen zal het toestel, met een lengte van negenentachtig meter en een kruissnelheid van 2880 kilometer per uur, driehonderd passagiers verweren- Iedere plaats op aarde zal binnen twaalf uur bereikbaar zijn. drie grote kwaliteiten", zegt een vriend, bereid om iedere minuut van de dag te werken. Hij is kalm tijdens de grootste moeilijkheden. En hij is een ontzettend aardige kerel." Met de bekwaamheid van een ervaren politicus bagatelliseert hij de verschillen mening, die het Moratoriumcomité scheiden van de militante nieuwe mobili satie, die deze maal de grootste demon stratie organiseert: „een mars tegen de dood", langs het Witte Huls. „We hebben dezelfde doelstellingen", zegt hij, ..maar we gebruiken een andere taal. We ge loven, dat het belangrijk is om de mensen te prikkelen, hoe je dit doet is niet zo belangrijk." Hij geeft echter toe. dat hij er zich ernstig bezorgd over maakt, dat geweld dadigheid de demonstraties zou kunnen bederven en hij stemde pas in met de nars. toen hij de verzekering had, dat die reedzaam zou verlopen. Wat denkt hij, dat het resultaat van het Moratorium zal zijn? Hij vindt het idee, dat de demonstranten erop uit zijn om Nixoo te vernietigen, zoals de studenten McCarthy eens met Johnson deden, onzin. Hij zegt verder: ,,Ik zae geen enkele situatie in Amerika, waar geweid iets op kan leveren." egt hij met plotselinge overtui ging: „Ik ben niet bereid om het onver mijdelijke te accepteren". Dit is de overtuiging, die hem aandrijft voortdurend tegen de oorlog te ageren, terwijl hij een salaris van slechts f 300 per week krijgt van het Moratorium- comité, hoewel vele congresleden hem zesmaal zoveel zouden willen be talen, als ze zijn organisatietalent in hun staf hadden. Hij zei onlangs, dat de be taling slecht was, ..maar het werk geeft mij een grote geestelijk® voldoening." AR-verontrusten onaangenaam verrast (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het moderamen van de ARP blijft praten met de CHU en KVP over alle onderwerpen die zij nood zakelijk acht. Een uitzondering wordt gemaakt voor het gezamenlijk urgen tieprogram van de drie christelijke par tijen. Daarover mag pas volgens het be sluit van het partijconvent na het voorjaar verder overlegd worden. Dit is gisteren besloten na een langdurige bespreking over de verwarde discussies op het partijconvent van de ARP in Utrecht van afgelopen zaterdag. Be slist is thans, dat de voorzitters van de drie partijen in ieder geval in gesprek blijven en dat ook de Commissie Dui delijkheid onder voorzitterschap van oud-minister dr. G. Veldkamp door kan blijven gaan. Zowel mr. A. van der Stee, voorzit ter van de KVP, als prof. Van Hulst, voorzitter van de CHU, waren over dit besluit verheugd Zaterdag hadden zij zich, nogal somber uitgelaten over het onverwacht opschorten van alle bespre kingen in de Groep van Achttien. Het Moderamen van de AR heeft moei te gehad met het oplossen van de op een cryptogram lijkende resolutie. Het Moderamen heeft eruit opgemaakt dat het Partijconvent in het voorjaar 1970 het eigen actieprogram van de AR moet vaststellen en dat pas daarna in de Achttien gesproken kan worden over de voorwaarden voor een gezamenlijk ur gentieprogram met de CHU en de KVP. De 69 verontruste AR-leden en een aantal AR-radikalen wijzen de uitleg van het dagelijks bestuur over de gesprek ken met de CHU en de KVP af. Zij we zen gisteravond in hun commentaar op de verklaring van het dagelijks bestuur van hun partij op de uitspraken van het partijconvent die volgens hen duidelijk genoeg geweest zijn. „Tot het vr var 1970 de gesprekken met de CHU en de KVP opschorten". Zij zijn daarom on aangenaam verrast, dat het dagelijks bestuur deze gesprekken via een ach terdeurtje toch weer wil hervatten. ZüRICH (ANP) De Israëlische agent Mordechai Rachamin is in een officiële aanklacht, die gisteren werd bekendge maakt. beschuldigd van moord op de Arabische Abdel Monsen. Volgens de aanklacht had de commando, die deel nam aan de overval op een lljntoestel van de El Al in februari van dit jaar op het vliegveld van Zurich, zich overgege ven en had hij zijn machinepistool al op gegeven, toen de Israëlische geheime agent hem neerschoot. In de aanklacht laat men verzachtende omstandigheden gelden voor deze moord. De drie andere Arabische commando's, de 34-jarige Ibrahim Tawfik Youssef, de 24-jarige Mohammed Abu el Heiga en de 22-jarige schooljuffrouw Amena Dahbor worden beschuldigd van moord met voor bedachte rade op de leerlingpiloot Yoram Peres, die op 25 maart overleed aan schotwonden, die hij bij de overval had opgelopen. vier verdachten zullen op 27 decem ber terecht moeten staan in Winterthur, vlak bij Zürich. (Van verslaggevers) DEN HAAG De Ilaagse rechtbank heeft vanmorgen de Haarlemse rechter mr. H. G. R. veroordeeld tot een boete van 1000 gulden of dertig dagen hechtenis en ontzegging uit dc rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De rechtbank acht^ de rechter, die op 21 februari van het vorig jaar betrokken was bü een dodelijk verkeersongeval in Haarlem, schuldig aan artikel 25 van de Weg- en Verkeerswet: het in gevaar brengen van het verkeer. De rechtbank sprak hem vrü op het punt van de tenlastelegging: het gebruik van rijvaardigheidverminde- rende sloffen (alcohol en het geneesmiddel luminal). De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid geëist. De verdediging concludeerde tot vrijspraak. Raad hierop niet tot ontzetting beslui ten. Als mr. B. was veroordeeld zoals de officier had geëist wegens het onder invloed van alcohol besturen van een motorrijtuig (artikel 26) dan had hij zich schuldig gemaakt aan een misdrijf. Deze overtreding kan ontzetting tot ge volg hebben. Mr. R. die een verklaring heeft ondertekend, dat hij ten tijde van het gerechtelijk onderzoek en het proces niet op de Haarlemse rechtbank zal verschij nen kan daar nu dus terugkeren. Of hij dit zal doen ls niet bekend. Hij kan ook vrijwillig ontslag uit zijn ambt ne men. Aannemelijk is, dat als mr. R. te rugkeert op de rechtbank hij door de president niet meer zal worden ingedeeld In strafkamers, die zich bezighouden met verkeersovertredingen of het rijden on der invloed. Hoge Raad een onafhankelijk rechter uit zijn ambt ontzeten, wanneer hij ver oordeeld is wegens een misdrijf, waar door hem gevangenis- of hechtenisstraf De ernst van de gevolgen van het on geluk (de 17-jarige bromfietser Henk Lammers uit Hillegom werd gedood) noopten de rechtbank tot het opleggen van de maximumboete. De Haagse recht bank was verder van mening dat het promilage alcohol in het bloed van 105 weliswaar te hoog was, maar dat niet is bewezen dat ten tijde van het ongeval dit promilage even hoog was. Mr. R. wordt door de rechtbank een „gebrek aan zorg ten aanzien van de toestand van de banden van zijn auto" verweten. Daardoor bracht hij de veiligheid van het verkeer in gevaar. Van grove schuld is volgens de Haagse rechtbank geen V/anneer mr. R en de officier van justitie niet in beroep gaan tegen dit vonnis kan mr. R. terugkeren op zijn post in de Haarlemse rechtbank. Hij is namelijk veroordeeld op grond van ai- tikel 25 van de Weg- en Verkeerswet. Dit artikel is een overtreding. En over tredingen zijn geen grondregel voor de Hoge Raad om een rechter uit zijn ambt te ontzetten. Volgens artikel 11 van de wet op de rechterlijke organisatie kan de werd opgelegd. Omdat het in het gevaar brengen van de veiligheid van het ver keer een overtreding is kan de Hoge Studie over liet W aterweggebied medio '70 gereed DEN I1AAG De studies over de toekomstige ontwikkeling van het Wa terweggebied zullen naar verwachting medio 1970 gereed zijn. Dat deelde rai- niste r Sehut (Ruimtelijke Ordening) gisteren mee tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede-Kamer. Dc studies op rijksniveau worden onder meer verricht door het Centraal Plan bureau en de Rijksplanologische dienst. De studie is van belang voor dc gehele Nederlandse economie en voor de ruim telijke ordening van Zuidwest-Neder land. Het gaat ondermeer om vragen over de zeehavenontwikkeling, de werkgele genheid in het gebied rondom Rotterdam en de „overloop" naar West-Brabant. De studie zal mede een antwoord moeten geven op de vraag welke economische expansie aanvaardbaar is voor het woon- milieu, de land- en tuinbouw en de recreatie. De kosten wat betreft de infrastructuur van het Waterweggebied worden al op enkele miljarden guldens geraamd. De vraag is, hoe dit moet worden opgevangen zonder de investe ringen in de andere gebieden van het land te stagneren. (ADVERTENTIE) (Van t verslaggevers) DEN HAAG Scholieren van 17 jaar en ouder blijken meer ontvankelijk te zijn voor de boodschap die Oswalt Kollc in zijn film „Het wonder der liefde" geeft, dan hun ouders. Vooral de kerngedachte van KoIIe: de totale verhouding tussen twee mensen bepaalt in hoeverre hun seksuele relatie bevredigend is, komt bij dc jongeren beter over. Dit blijkt uit een rapport over film en seksuele voorlichting, opge steld door het Nederlands Instituut voor Sociaal- Sexuologisch onderzoek te Zeist. Het Nisso werd twee jaar geleden opgericht als gezamenlijke stichiting van de kruisverenigingen, de instanties voor geestelijke volksgezondheid en de N.V.S-H. De vraag, die het Nisso zich stelde was, of voorlichtingsfilms als die van Oswalt Kalle, die toch altijd meer dan een half miljoen kijkers in ons land trekken, werkelijk iets nieuws te bieden hebben, of deze films nieuwe inzichten geven ten aanzien van seksualiteit en wat het publiek ervan overneemt. Kalle probeert in zijn films de mensen niet te schokken. Hij biedt-nauwelijks biologische informatie, maar laat zien, dat seksualiteit beleefd wordt door mensen, niet door lichamen. Het Nisso hield zijn onderzoek In Amersfoort, waar twee besloten voorstellingen van „Het wonder der liefde" II gegeven werden: eerst een voor 148 ouders (van de 854 genodigden) en later, nadat de ouders zich een beeld hadden kunnen vormen, voor hun kinderen (110 van de 427 genodigden) Niet minder dan eenentwintig procent van de ouders (leeftijd circa achtenveertig Jaar) vond het niet goed, dat hun kinderen deze film zouden zien. De Jongelui waren gelijkelijk in Jongens en meisjes verdeeld cn afkomstig ran een huishoudschool, twee technische scholen en twee middelbare scholen, een beperkt onderzoek dus, waarvan de resultaten beslist niet gegeneraliseerd mogen worden. De meeste verandering van inzicht door het zien van Kolles film trad bij schalieren en ouders op ten aanzien ran de filmboodschap over de kans op teleurstelling van de eerste seksuele ervaringen en over de situatie bepaalde impotentie- Jongeren en ouders nemen de opvatting van Kalle over. dat er een nauw verban^ bestaat tussen seksuele moeilijkheden en andere huwelijksproblemen. Verder lopen de meningen van de ouders en hun kinderen soms sterk liteen. Uit het Nisso-anderzoek is duidelijk geworden dat de ouders nog heel wat konden leren, maar zich daarvoor weinig openstelden. Bij de scholieren treedt veel meer en overluigdei verandering vort inzicht op na het zien van de film Slechts bij drie filmonderwerpen wordt soms vastgehouden aan het oude standpunt: veel van elkaar houden is niet de enige voorwa ai-de voor een geslaagde seksualiteit; het huwelijk is geen oplossing van eerder bestaande problemen: het zogenaamde avontuurtje (drieënzestig procent blijft intolerent), al denken de jongeren er ruimer over dan hun ouders. Voor de jongeren was na het zien van de film duidelijker dan voor de oudere, dat de onderbroken ooïtus een onbetrouwbare methode van anti conceptie is. Het Nisso ts van mening, dat de grotere ont vankelijkheid voor verandering van inzicht bij de scholieren niet gezocht moc( worden in hun on ervarenheid op seksueel gebied. Bij vijf van de negen onderzochte filmonderwerpen hadden de jongeren ïeeds voor het zien van de film meer juiste inzichten dan hun ouders- Deze laatsten hebben van de film minder geleerd omdat zij minder dan de jongeren bereid waren, onjuiste standpunten te wijzigen. De ouders die het meest ontvankelijk waren voor de opvattingen van Kolle, staan minder afwijzend tegen over voorechtelijke seksuele beleving. Ook blijken zij zich minder sterk verbonden te voelen met hun kerkgenootschap De katholieken hebben de geringste band met hun Kerk, de gereformeerden de sterkste, vrat bijvoorbeeld hieruit bleek dat de negentig ge nodigden uit gereformeerde plaatsen als Spakenburg en Bunschoten allen verstek lieten gaan. Nog enkele resultaten van het Ni&so-onderzoek, die de moeite van het vermelden waard zijn: jongeren blijken ruimer van opvatting te zijn als het gaat over voor- en buitenechtelijke seksuele relaties. Ook staan zij vrijer dan hun ouders tegenover de toelaatbaar heid van seksuele prikkels en fantasieën. Opmerkelijk •n dit verband is echter, dat ouders en scholieren Ln ongeveer gelijke mate seksuele remmingen en moel- lijlJieden ondervinden. PRISMA chroom herenhorloge, automatic/datum 129.- in doublé 129.- PRISMA edelstaal herenhorloge, automatic/datum 165.- andere modellen in edelstaal, automatic/datum reeds vanaf 145.- PRISMA edelstaal herenhorloge, automatic/datum/waterdicht 185.- exclusief model PRISMA HORLOGES Fa. PIERROT HORLOG ER-J UWELIER Maarsmansteeg 21 - Leiden - Tel. 2077 PRISMA HORLOGES M. BRINKS Haarlemmerstr. 126 - Leiden - Tel. 2107 Schoolstraat 41 - Voorschoten - Tel. 267 PRISMA HORLOGES Fa. v. d. WATER JUWELIER-HORLOGER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Gisteravond wierp Toon Hermans zich in Antwerpen met een voorpremière voor de (pers)leeuwen, die na afloop verklaarden bijzonder geïmponeerd te zijn- Voor Toon en charmante echtgenote Rietje reden een toast uit te brengen Juweliersbedrijf C. DE KEMP J. M. LE FèVRE BOTERMARKT 12 - LEIDEN TELEFOON 25753

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7